Breskensche Courant iddelburgsche ppij v. Stoomvaart enst is tot aankondiging ang gestaakt. Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Felle strijd rond het Ladogameer. Voorbereidingen voor een vreedzamer samenleving. Amerika begint een nuttig werk. BEZOEK AAN VELE EUROPEESCHE STATEN. HET IJSGEVAAR BLIJFT DREIGEN. Werking bij Spijkgespannen toestand bij Lobith. Drie slagkruisers voor Nederlandsch-Indië. Een officieele mede- deeling der regeering. Japan bereid tot sluiten van niet-aanvals- verdrag. l'EIIIJI'S Slachtoffers van den zeeoorlog. EERSTE BLAD Duitsche vliegtuig- aanvallen op de Bri":sche kust. Twee Duitsche duïkbooten vernietigd. Felle brand in vuurwerkfabriek te New York. ris adres voor ENNEN (handel ER PEIJL, 15 relef. 85 en „MOOR" ïRSEN HANDEL ITERIEËN MIDDELEN ;oizuigers, Wasch- fcrykyzers, Gloei- J Verlichtingsorna- jden en fornuizen, edden, Spiralen, j. LAJHK, ANJEPLEIN 4IA >rp niet meer zien en Foto-kaarten ten, de nieuwste de mooiste piekjes Fotohandel ÜUITHOF, istraat 67. in afdrukken. Rol- ekendste merken. oi Huishoudelijke anterieën, Schrijf erwerk. Glas- en [Souvenirs, Speel- I choonmaakartike- HEMA", t 6, Oost-Souburg aierswaren, Koek- lade in de betere rt IUTEKAMER ordeeligsten prijs. 10 halfpondszak- half pond Koffie EUWSTRAAT 30. )ERWERK v huis schilderen 0 Vakkundige uit- ke prijzen. Voor- rten Verven, enz. Aanbevelend, c. VAN DIJK it 13 Souburg. \HANDEL i Schoenen, >p voo: Souburg tgestelde prijzen. jgarandeerd. BALJEU, Lxplem 10. appen. Vijlen 14, 17, groote soorten prima 45, 59, 69 ct., Uren il 5, 8, 10, 12 ct. enz. 15, 55, 69 ct Nijptan- 35 ct., andere soorten Bek- of Snijtans 25, t., Slijpmachines, iets 95 ct: DE CONCUR- idres v. gereedsch. rief RotterdamMM* g en omgekeerd. Ie klasse 2.25 .iasse 3.50 Enkele se f 1.35 Retour 2e oor het vervoer van sren zeer billy k. d bij r te Rotterdam: Ervefl aringvliet 86, Tel. 2272? 52018. Gebrs. BUYTENHEK- e, Te lel 3521. J. SANDERS, Tel. 153- )OSTERHUUT,Tel. 282. sduur retourbiljetten onbeperkt. VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 35 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1940 A bo n nemen ts pry s: 1/ ct. per week 01 1 z.2ü pet Kwartaal. Franco per post t 2.50 Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeD abonnement op bet postkantoor zyner gemeente AdvertentieprysVan 1—5 regels t i-25, iedere regel meer 25 cent. By abonnement speciale prys. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer L0 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN UK V El.I)E Jr., Bureaux Walstr. 58-60. e» 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoren te:Breskens. Dorpsstraat, Tel. 21; Oost-en West Souburg. Kanaalstraat 45. Tel. 35 Vi f AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" ZWARE VERLIEZEN VOOR DE RUSSEN Het Finsche legerbericht van Vrydag meldt Op de landengte van Karelië zet de vij and de aanvallen voort. Te Summa hebben de Finsche troepen de Russische aanvallen afgeslagen, de vijand heeft hierbij zware verliezen geleden. Te Punnusijoki en Pasuri is de vijand tot den aanval overgegaan, gesteund door artillerie, vliegtuigen en tanks. Alle aan vallen werden afgeslagen en de vijand heeft 700 man en twaalf tanks verloren. Nabij de Taipale-rivier zyn de Russen even- eens tot den aanval overgegaandeze aan val duurt nog voort, twee Sovjet-Russische tanks zijn vernield. Ten noordoosten van het Ladogameer wordt fel gestreden, de vijand is overal teruggeslagen en hy heeft vele mannen verloren. Een der steunpunten van den vy- and, dat zeer krachtig versterkt was, is genomen. In den loop van den dag heeft de vijand 19 tanks verloren. De strijd duurt nog voort. Te Kuhmo hebben de Finnen de verbete ring van hun stellingen voortgezet. Van andere deelen van het front wordt activiteit van patrouilles gemeld. In de lucht Donderdag heeft de Finsche luchtmacht met succes verscheidene auto mobiel-colonnes en troepenconcentraties van den vijand verspreid. In de operatie- zóne heeft de vijand de Finsche troepen met jachtvliegtuigen aangevallen. Uit het binnenland valt niets nieuws te melden. Het Russische legerbericht. Het legerbericht van het Russische mi litaire district Leningrad luidt „Op 9 Februari geen gebeurtenissen van beteekënis aan het front. De herhaalde po gingen van den vijand, de verloren stellin gen op de Karelische landengte te herove ren, werden met zware verliezen voor den vijand verijdeld. De Sovjet-Russische lucht macht heeft met siicces militaire objecten gebombardeerd". De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken,.Huil, heeft Vrijdag mede gedeeld, dat informeele diplomatieke be sprekingen zyn geopend met de neutrale regeeringen, in verband met het verlangen van alle neutrale naties naar herstel van den wereldvrede. Huil verklaarde voorts, dat de bespre kingen zouden kunnen worden uitgebreid tot de oorlogvoerende naties, zoover zij vraagstukken omvatten van een gezond internationaal economisch stelsel en een beperking der bewapening over de geheele wereld., President Roosevelt heeft medegedeeld, dat hy onderstaatssecretaris Sumner Welles naar Europa zal zenden, om persoonlijk de gebeurtenissen in Italië, Frankrijk, Enge land en Duitschland gade te slaan. Roosevelt voegde hieraan toe, dat Sum ner Welles opdracht heeft geen voorstellen te doen of verbintenissen aan te gaan in naam van de Vereenigde Staten. De ver klaringen, welke hij zal ontvangen van de officieele personen van de Europeesche re geeringen zullen alleen bestemd zijn voor dén president en den minister van buiten- landsche zaken, Cordell Huil. President Roosevelt zei, dat deze verklaringen als strikt vertrouwelijk zullen worden be schouwd. Sumner Welles vertrekt op 17 Februari naar Europa met het Italiaansche mail schip „Rex", dat rechtstreeks naar Italië vaart. De algemeene indruk te Washing ton is, dat Roosevelt en Huil een ge detailleerd en vergelijkend rapport van een frisschen geest wenschen, en dat de reis van Sumner Welles niet de voorbode is van een vredescampagne. Ook Myron Taylor, Roosevelt's persoon- Vrijdagmiddag om één uur is er korten tyd werking gekomen in de enorme ijs massa, die de Rijn bij Spijk bedekt. Men kan echter niet van kruien spreken, aan gezien er slechts een opschuiving van ys- schotsen plaats vond. Het ijsveld, dat zich uitstrekte van Emmerik tot Spyk, is thans verdwenen en moet onder het voor Spijk liggende ijs geschoven zijn. Hierdoor is het gedeelte van den Rijn van Spijk tot Dussel- dorp thans ijsvrij, zoodat er gistermiddag reeds een bootje van Spijk naar Emmerik kon varen. De opschuiving deed zich voor namelijk aan de overzijde van de rivier, op Duitsch gebied, voor. Volgens te Spijk ontvangen berichten zijn te Emmerik een brughoofd van een pioniersbrug en een klein vaartuig door het ijs meegesleurd en werden deze bij Spijk door het ys be dolven. Te Lobith blijft de toestand ge spannen. De woningen, gelègen in de onmiddellijke nabijheid van de rivier, zyn ontruimd, evenals enkele buiten den dijk liggende woningen, welke be- hooren by de zich daar bevindende steenfabrieken. In verband met de groote was van het water te Trier en Keulen, ver wacht men ook in Lobith een toene mende staging van den waterstand. De Spyksche overlaat werkt thans reeds met een diepte van 75 cm. De huizen loopen groot gevaar, als de Ijsmassa in beweging komt, Ook de schippers van de ongeveer tweehon derd vaartuigen, welke in de vlucht- haven liggen, maken zich over den hoogen waterstand bezorgd, omdat het gevaar groot is, dat het ys deze haven zal binnendringen over de slechts lage hade, welke voor de haven ligt. Indien het ijs gaat kruien, en via den overlaat zich voortbeweegt in de richting van den ouden Rijnmond, kunnen de huizen te Lobith aan de achterzijde door de ijs massa's worden getroffen. Volgt het ys den gewonen loop van de rivier, dan be staat er bij de hoogte, welke het water bereikt heeft, kans, dat de woningen aan den Boterdijk tusschen Tolkamer en Lo bith en aan den Dorpsdijk te Lobith ern stige schade zullen oploopen of zullen wor ker vernield. De onder Herwen gelegen Geitenwaard- sche polder, welke reeds Donderdag voor deel ondergeloopen is, ligt eveneens n de gevaarzone. Het vee staat er reeds ri het water. Met angstige spanning zien de bewoners van deze streken de verdere gebeurtenissen tegemoet. Het gehucht Kljfwaard door ys om ringd. De buiten den dijk bij Pannerden ge legen polder, waarin zich het gehucht Kyfwaard bevindt, is onder water ge- loopen. De twee steenfabrieken en de twintig woningen waaruit deze plaats be staat, zyn hierdoor van de buitenwereld afgesloten. De ysschotsen liggen tegen de huizen aan. Eenige gezinnen hebben nog kans gezien met een bootje weg te trekken, doch thans is het onmogelijk op deze vlakte van ijs en water te varen. Een boerderij, waarop dertig koeien worden gehouden, ligt als een eiland temidden van de ondergeloopen omgeving. In geval de polder zou vol- stroomen zullen de bewoners zich op steenovens in veiligheid moeten stellen. Het vee zal echter niet te redden zijn. Het Berghoofsche veer is Donderdag stopgezet, terwijl het Aardsche veer van daag uit de vaart werd genomen. De ver binding met Pannerden is nu alleen moge lijk via de nieuwe brug over den Ouden Rijn, doch deze brug is niet berijdbaar voor auto's of vrachtwagens. De toestand van het ys bij Pannerden levert, volgens de deskundigen van den rijkswaterstaat, op het oogenblik geen onmiddellijk gevaar op. Toch is men op zijn hoede in verband met mogelijke overstrooming of door braak van den dijk van het vrij nauwe Pannerdensche Kanaal. Het ys voor Nijmegen is rustig. Maar voor hoe lang? De Waal vertoonde gisteravond om half acht een was van ongeveer èen centimeter per uur. Men verwachtte daardoor tegen middernacht een stand van 11.75 meter N.A.P. Er was op genoemd tijdstip echter geen beweging in het ijs. Het gevaar voor kruien blyft echter onverzwakt bestaan, ondanks de vorst, als gevolg van den hoogen waterstand. Den bewoners van de Waalkade is der halve van officieele zyde medegedeeld, dat zy hun huizen moeten ontruimen. Bij de oude aanlegplaats van de pont staat het water thans ongeveer één meter van de huizen af. Er wordt dan ook dag en nacht vanwege den rijkswaterstaat ge waakt. De schepen an de N.V. Nijmeeg- sche Stoomvaartmaatschappij, welke voor de kade in het ijs bekneld zitten, zyn zoo hoog ongeschoven, dat zy boven de kade uitsteken. Gisteravond om ongeveer zes uur kwam een schol van ruim honderd vierkanten meter de rivier afdrijven. Hy schoof met veel lawaai tegen den dam, doch veroor zaakte geen breuk. Er kwam ook geen beweging in het ijs. Tusschen de stad en het fort Sprokkelen- burg is eenwak van één kilometer lengte ontstaan. lijke vredesambassadeur bij het Vatikaan, zal vermoedelijk 17 Februari naar Italië vertrekken. De besprekingen met de neutralen. De besprekingen met de neutralen zijn begonnen met het ontbieden van de am bassadeurs en gezanten der verschillende regeeringen. Gisteren heeft Huil den Ne- derlandschen gezant te Washington ont vangen. Een vertegenwoordiger van het staatsdepartement heeft verklaard, dat de besprekingen niet er op gericht waren in Europa vrede tot stand te brengen, doch dat het onderwerp er van was, welke soort wereld na den vrede georganiseerd diende te wórden. Zy dragen het karakter van een voor bereidend onderzoek met betrekking tot een gezond internationaal econo misch stelsel en tegelykertyd tot een wereldomvattende beperking der be wapening. In haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag over de begrooting van Nederlandsch- Indië laat de regeering zich als volgt uit over de kwestie der ma ritieme verdediging van Neder landsch-Indië Ook de regeering kan geen waardeering hebben voor de wij ze waarop schrijvers, die terzake geenerlei verantwoordelijkheid dragen, zich in couranten en tijd schriften nopens de voorgenomen vlootversterking hebben uitgela ten. De regeering gaat echter in deze aangelegenheid doelbewust haar eigen weg, waarbij de ver schillende ambtelijke adviezen, voor zoover noodig mondeling toegelicht door gezanghebbende marine-deskundigen, tot richt snoer worden genomen. Te dezer zake kan thans worden medege deeld, dat de regeering na rijp be raad haar gedragslijn heeft be paald. Z ij heeft besloten den aanbouw te bevor deren van een drietal slagkruisers. Een wets- voordracht ter zake zal te zijner tijd, nadat de volksraad zal zijn gehoord, aan het oordeel van het parlement worden onderworpen. In afwachting daarvan meent de regeering zich te mogen onthou den van beschouwingen over de uitbreiding van de maritieme weermiddelen in Indië. TEN AANZIEN VAN NEDERLANDSCH- INDIË. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Arita, heeft gisteren in een antwoord op een interpellatie over de Ja pansche politiek ten aanzien van de Zuid- zee-mogendheden o.m. medegedeeld dat Japan geen territoriale verlangens heeft en geen enkel bezwaar heeft tegen het sluiten van een niet-aanvalsverdrag, indien de Zuidzee-mogendheden daartoe bereid zyn. In gezaghebbende Nederlandsche krin gen wordt opgemerkt dat onze regeering nimmer aanleiding heeft gevonden tot het sluiten van dergelijke verdragen, daar de ze niet passen in het raam van Nederland's zelfstandigheidspolitiek. De bereidwillig heid van Japan tot het sluiten van een dergelijk pact, moet echter in elk geval als eèn te waardeeren vriendschappelijke geste worden opgevat. Uw gulden duurt langer! wanneer U inplaafs van z.g. goedkoope lampen de oerzui- nige Philips „Bi-Arlita" lampen laaf branden. Tegenover de be sparing, die de Philipslamp U brengt, speelt de aanschaffings prijs nauwelijks een rol, ja, jz de Philipslamp bespaart Umeer dan haar,***;V\ f heele aan schaffings prijs bedraagt ui In ieder middenlicht MüUtÓM 150 dëkalumen Het te Glasgow thuis behoorende s.s. Chagres (5406 ton) is Vrydagochtend vroeg door vijandelijke actie voor de N.W. kust van Engeland tot zinken gebracht. Twee der 64 leden tellende bemanning worden vermist, de overigen zijn in een haven aan de N.W. kust aan land gebracht. Volgens een in een stad in het noorden van Engeland opgevangen bericht zijn Vrydag S.O.S. seinen uitgezonden door twee Engelsche stoomschepen tijdens aan vallen van Duitsche bommenwerpers, bui ten de Britsche oostkust. Het zouden de „Clintonia" 3100 ton en de „Lord Darling" zijn. Men weet nog niet of de bei de schepen beschadigd zijn. „De „Lady Connaught", een schip van 2284 ton, dat tusschen Engeland en Eire vaart, is Vrijdagochtend op een niet her kend voorwerp gestooten op dezelfde plaats, waar van de week de „Munster", een schip van dezelfde maatschappij, ge zonken was. De „Lady Connaught" zond noodseinen uit doch het schip kon de reis op eigen kracht voortzetten en is te Dublin aangekomen. De verliezen der Britsche koopvaardy. De Britsche admiraliteit heeft Vrydag een opgave gepubliceerd van de verliezen der Britsche koopvaardy, volgens welke het netto verlies aan tonnage van het begin van den oorlog tot eind Januari 134.000 ton bedraagt Dit cijfer, waarin alle verlie zen en winsten voor de Britsche koopvaar dij zijn verwerkt, is nog geen tiende van het cijfer, genoemd in het Duitsche leger bericht van 8 Februari, volgens hetwelk Engeland 409 schepen, in totaal 1.493.431 registerton zou hebben verloren. De feiten zijn volgens Reuter, dat in het genoemde tijdvak 110 Britsche koopvaar dijschepen, totaal 498.000 ton, alsmede 30 kleinere vaartuigen, totaal 9.000 ton, door vijandelijke actie tot zinken gebracht zijn. In voorraad ATle uitvoeringen van de nieuwe bundel PSALMEN EN GEZANGEN voor de Ned. Herv. Kerk. BOEKHANDEL D'HUIJ, BADHUISSTR.15 Telefoonnummer 5^8. Dit nummer bestaat uit 12 bladz. §elieurfe«iMsci8 ten l«9 De regeering heeft in beginsel besloten tot den bouw van 3 slagkruisers. (Pag. 1, eerste blad) Amerikaansche voorbereidingen voor een vreedzamer samenleving. (Pag. 1, eerste blad) Er zullen weer nieuwe ontwerpen wor den gemaakt voor het Amsterdamsche raadhuis. (Binnenland) Het ijsgevaar blyft dreigen. (Pag. 1, eerste blad) Groote brand in Amerikaansche vuur werk-fabriek. (Pag. 1, eerste blad) Van officieele Britsche zijde wordt ge meld, dat Britsche gevechtsvliegtuigen Vrijdag even na den middag een Duitch vliegtuig hebben aangevallen. Het Duitsche toestel stortte bij de stad Northberwick neer. Het leek een Heinkel machine te zijn. Naar men gelooft^ zijn nog twee andere Duitsche vliegtuigen door gevechtsmachi nes ernstig beschadigd. De vliegtuigen hadden tevoren schepen gebombardeerd. Gisteravond werd vernomen, dat buiten de aanvallen, die Duitsche vliegtuigen ter hoogte van .de N.O. kust en de Firth of Forth hebben ondernomen, andere vlieg tuigen nog aanvallen hebben gedaan op verschillende punten tot Peterhead in het Noorden. Britsche gevechtspatrouilles bon den den strijd met de aanvallers aan en schoten o.a. een tankschip te hulp, dat nabij Peterhead werd gebombardeerd. De Duitschers hadden sedert vorige week Za terdag geen aanvallen meer gedaan. Acht opvarenden van de „Chagres", die brandwonden hebben opgeloopen, zijn in een ziekenhuis opgenomen. Duitsche lezing. Het D.N.B. meldt Op 9 Februari zijn Duitsche vliegtuigafdeelingen uitgezonden voor het verrichten van gewapende ver kenning boven de Noordzee. Hierbij werden zes Britsche of in Britsch convooi varende schepen tot zinken gebracht, of zoo ernstig beschadigd, dat zij als verloren moeten worden beschouwd. Niettegenstaande het krachtige vuur van de luchtdoelartillerie en van de vijan delijke jachtvliegtuigen wordt slechts één Duitsch vliegtuig vermist. BIJ AANVAL OP EEN CONVOOI. De Britsche admiraliteit heeft Vrijdag avond een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat twee Duitsche duikbooten vernield zijn door een van de torpedobootjagers der Britsche vloot. Het is geen normaal gebruik van de ad miraliteit om het tot zinken brengen van duikbooten bekend te maken, wanneer het voorkomt, aldus het communiqué, maar een uitzondering wordt bij deze gelegenheid gemaakt met het oog op het feit, dat twee duikbooten tot zinken werden gebracht door een torpedobootjager, toen zij een aanval deden op een convooi. Een vuurwerkfabriek te New York, waar zich ontploffingen hebben voorgedaan, is direct een prooi der vlammen geworden, welke zich met groote snelheid verspreidden 4 i - i ens Vijf lient Dy gelegen perceelen hebben bereikt. Alle bewoners binnen een afstand van 10 K.M. werden opgeschrikt en een groot aan tal personen snelde de straat op in de mee ning, dat zich een aardbeving had voorge daan. De fabriek was eigendom van een inter nationale onderneming. De ontploffing was zoo hevig, dat zij op 60 K.M. afstand nog werd waargenomen. Drie personen zijn ge wond door weggeslingerde brandende dee len. De fabriek is geheel vernield; wat niet werd vernietigd door de ontploffing, is een prooi der vlammen geworden. Ook dertig gebouwen, welke rond de fabriek stonden en deel hiervan uitmaakten, zyn vernield. Twaalf andere huizen in de omgeving zijn beschadigd door de weggeslingerde deelen. De oorzaak van" de ontploffing is nog niet bekend.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1