Breskensche Courant ..I Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de - Russische aanvallen hij het Ladogameer weer afgeslagen. Met zware verliezen voor de Sovjet-troepen. Fransch stoomschip op een mijn geloopen. „Concertgebouw" ATTRACTIE-BAL Het nieuwe ïeeningsontwerp thans ingediend Semi-gedwongen 4 leening van 300 millioen Niet de laatste leening! EERSTE BLAD Ernstige botring tusschen tram en auto. ¥Jisslngsc1ie Courant 78ste JAARGANG NUMMER 34 V R IJ D A G 9 FEBRUARI 1940 AOonnementsprgs: 1/ ct. pel ween ot pej Kwartaal. Franco per post t 2.50 Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor net buitenland neme men eeD abonnement op net postkantoot zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1—6 regels t i 25, iedere regel meer 25 cent. Bti abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma E.VM DF VEMU!, Jr., Bureaus 1 Walstr. 58-61), el 10 (2 Ijjnen), Giro No. 66281 I Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat, rel.21I Oost- en West Souburg. Kanaalstraat 15, Tel SS aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers Ondanks de groote opoffering van men- schen en materiaal door de Russen, houdt de Mannerheim-linie nog steeds krachtig stand. Volgens een Reuter-bericht uit Hel- singfors hebben de Russen zich Woensdag op een gegeven oogenblik een weg gebaand tot in de Mannerheim-linie. Er werd hier man tegen man gevochten, maar na enkele minuten dreven de Finnen de Russen weer uit de linie. De Russische verliezen aan de verschillende fronten worden alleen reeds over de laatste twee dagen geschat op 3000 tot 4000 man. Het is mogelijk, dat zich nog een andere Russische divisie aan het centrale Noorde lijke front in moeilijkheden bevindt. Ruim een week lang reeds hebben de na de over winningen van Suomussalmi en het Kianta- meer afgeloste Finsche troepen getracht deze divisie ten Noorden van Kuhmo te om singelen. De aankomst van buitenlandsche vliegtuigen schijnt een afschrikwekkende werking op de Russen te hebben gehad, want de laatste dagen hebben zij slechts een paar bombardementen uitgevoerd. De Russische reserves aan menschen en materiaal schijnen bijna onuitputtelijk, te oordeelen naar de roekeloosheid, waarmee zij worden verspild. Volgens een gisteren gepubliceerde schatting hebben de Russen sedert den aanvang van den oorlog 308 vliegtuigen verloren, 600 tanks, drie kleine oorlogsschepen, een duikboot, 203 zware kanonnen, 1294 machinegeweren, 552 mo torvoertuigen, 1560 paarden en twee ver sperringsballons. Kajaani niet door de Russen bereikt. In welingelichte Finsche kringen wordt volgens Havas tegengesproken, dat de Rus sische troepen Kajaani zouden hebben be reikt, zooals van buitenlandsche zijde werd beweerd. Men verbaast zich erover dat een dergelijk gerucht heeft kunnen ontstaan, aangezien Kajaani meer dan 80 KM. van Kumoniemi ligt, waar de Finnen de laatste weken vooruitgang hebben geboekt. Kajaa ni ligt 100 KM. van Suomussalmi, waar de Finnen einde December den Russen een gevoelige nederlaag hebben toegebracht. Het is niet mogelijk dat de Russen tus- schen deze beide plaatsen zoo ver het land konden binnen dringen, want de bodem is hier bedekt met dichte wouden zonder we gen. De eenige mogelijkheid is, dat men de berichten over de bombardementen op Ka jaani verkeerd heeft overgebracht. De grootste macht ontplooien de Russen op de landengte van Karelië, doch de be richten over vijf aanvallen op één dag wor den in militaire kringen met wantrouwen gezien. Op de eerst plaats duurt het dag licht slechts vijf tot zes uur, terwijl boven dien de Russen niet over voldoende trans portmiddelen beschikken om de aanval lenden troepen te doen aflossen. Finsch legerbericht. Het Finsche legerbericht van gisteren meldt o.m. Te land Op de landengte van Karelië is de vijand druk blijven uitoefenen op den Summa-sector, hoewel op 7 Februari niet zoo hevig als de vorige dagen. Twee keer is de vijand tot den aanval overgegaan doch beide keeren werd hij afgeslagen. Vier tanks werden vernield. Naar thans is komen vast te staan, heb ben op 6 en 7 Februari verscheidene divi sies, gesteund door veel artillerie, tanks en vliegtuigen, deelgenom-n aan de aanvallen. Naar schatting heeft de vijand op 6 Fe bruari omstreeks duizend man verloren. In het gebied van het Lddogameer hebben de Finsche troepen een aanval van den vijand, welke werd gesteund door artillerie en tanks, afgeslagen. In den loop van den dag is een afdeeling, welke beschikte over vier tanks, een Pantserwagen, enkele stukken zwaar geschut en meer dan zestig auto's, vernietigd. In de richting van Kuhmo hebben de Finsche troepen een vyan- deljjk detachement ter sterkte van on geveer een bataljon, dat poogde de grens ten Zuiden van Raate te over schrijden, vernietigd. De vyand verloor 250 man en de Finsche troepen maak ten veel infanteriewapens en ander materieel buit. Aan de andere sectoren van het front ac tiviteit van artillerie en patrouilles. Ter zee: Aan de OostKUst van de Fin sche Golf en aan de Noordoostkust van het .Ladogameer heoDen de kustbatterijen de operaties te land gesteund. In de lucht De Finsche luchtmacht heeft verkenningsvluchten, en defensieve vluchten gemaakt. Op verscheidene plaatsen werden vijan delijke afdeelingen gebombardeerd, alsme- ue concentraties van vrachtuto's. In het oorlogsgebied kwamen kleine vij- ancieiijKe geveoitspatrouiües in acue, zn bestooKten de troepen met mitrailleurvuur. Het achterland De vijand heeft een aan tal dorpen gebombardeerd, alsmede de stao. Kajaani, waar verscheidene branden zijn uitgebroken. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn twee personen gedood door de bombardementen. Gedurende den dag zijn verscheidene vij andelijke patrouilles gevangen genomen, toen zij met parachutes uit vliegtuigen sprongen. De mannen waren gekleed in Finsche militaire uniformen. Volgens bevestigde berichten heeft de vijand op 7 Februari vier vliegtuigen ver loren. Verder is het wrak gevonden van een toestel, waarvan eerder was gemeld, dat het vermoedelijk verioren was. Volgens Reuter zoeken Finsche patrouil les in het gebied tusschen Rovamemi en de Botnische Golf nog naar Russische parachutisten.Er zijn namelijk zestig val schermspringers gedaald en zy zijn niet allen gevonden. Zij hebben onder meer in strumenten voor het aftappen van de Fin sche m'Utaire telefoonl'men bij zich. a'annx Luukonvn chef van de beroemde Finsche „Lotta's", de vrijwillige vrouwenorganisatie in Fin land met meer dan 100.000 leden, die op voorbeeldige wijze de Finsche soldaten in hun harden strijd om de vrijheid van het land bijstaan. Russisch legerbericht. Het hoofdkwartier van het Russische militaire district Leningrad maakt bekend dat de vyandelijkheden Donderdag beperkt zijn gebleven tot bedrijvigheid van verken ners. Botsingen tusschen vooruitgeschoven infanterie-eenheden welke zich de laatste paar dagen hebben voorgedaan op de land engte van Karelië hebben geleid tot de be zetting door Sovjettroepen van het ver sterkte gebied van Hotinen, in het district Summa. BON 13 VOOR SUIKER. 0 Gedurende het tijdvak van Vrijdag 9 Februari a.s. tot en met Donder- dag 29 Februari a.s. zal bon 13 der rijksdistributiekaart recht geven op 2 het koopen van een kilogram suiker. 2 Frankrijk heeft 6 >4 millioen man gemobiliseerd. KOSTEN EEN MILLIARD PER DAG. Leon Bailby meldt in „Le Jour", dat uit. Engelsche bron over het Fransche leger inlichtingen zyn verkregen, welke tot nu toe niet in Frankrijk waren verspreid. Frankrijk heeft ongeveer millioen man gemobiliseerd. Dergelijke geweldige effec tieven maken voor de schatkist uitgaven noodig van ongeveer een milliard franken per dag. Het Fransche stoomschip „Marie Dawn", groot 2956 ton, is op de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. De uit 29 kop pen bestaande bemanning, meerendeels Singaleezen, werd gered door een Neder- landsch stoomschip, dat de mannen later op een Engelsch schip overzette. Een der schipbreukelingen overleed aan boord van het Nederlandsche schip. De mannen wer den in een haven aan de Engelsche Oost kust aan land gebracht, waar een Singa- lees in het ziekenhuis werd opgenomen. Een der opvarenden vertelde, dat voor zij op een mijn waren geloopen, dat een Duitsch vliegtuig over hen heen was ge vlogen, echter zonder een aanval te onder nemen. Morgen (Zaterdagavond) aanvang 8 uur, groot o.m. Prijsdansen, Serpentine- wals, enz. enz. Versierde zaal en tooneel. On danks hooge kosten toch tot 9 uur vrij entrée. Na 9 uur entrée 0.25 en belasting. Komt allen, het wordt weer een Reuzefeest. Thans is het aangekondigde leening- ontwerp ingediend. In de memorie van toelichting schrijft de Minister van Financiën o.a. Zooals uit den regelmatig gepubli- ceerden stand van 's rijks kas blijken kan, beloopt het totaal der vlottende schuld op het oogenblik ruim 800 millioen. Wel staat daar een niet on aanzienlijk bedrag aan vorderingen te genover, maar het saldo der verplich tingen is toch van dien aard, dat een verdere consolidatie van schuld thans niet achterwege mag blijven. De Minister stelt zich daarom voor, zeer binnenkort een leening aan te gaan van 300 milli n, tegen een koers van uitgifte vaö 100 pet. en een jaarlijksche rente van 4 pet. Daar deze leening nog beschouwd kan worden als te zijn aangegaan ter dekking van normale kapitaalsuitgaven, zal zij een looptijd hebben van 40 jaar. Weliswaar be vindt zich onder de huidige vlottende schuld ook reeds een aanmerkelijk bedrag, dat het gevolg is van de tegenwoordige buitengewone omstandigheden, maar voor het meerendeel der schuld geldt dit niet. Deze stamt uit normalen tijd en kan op normale wijze worden geconsolideerd. Althans wat den looptijd der lee ning aangaat. In een ander opzicht zal de leening ook nu reeds een. abnormaal karakter moeten dragen, nl.. in zoover gegrepen zal moeten worden naar het middel, hetwelk geduren de den vorigen oorlog is toegepast en het welk hierin bestond, dat de leening werd uitgeschreven onder de conditie dat, indien niet voldoende werd ingeteekend, een ge dwongen leening zou volgen. De verwach ting, welke een oogenblik bestond, dat ook in oorlogstijd een zuiver vrijwillige leening ditmaal een voldoende bevredigend resul taat zou hebben, is niet vervuld geworden. Doordat in 1914, by het uitbreken van den wereldoorlog, de vlottende schuld slechts een zeer bescheiden bedrag ver toonde, bestond destijds de noodzaak om voor andere dan mobilisatie-uitgaven te leenen niet en deed zich derhalve de vraag, inhoever ook hiervoor in oorlogstijd het middel van de semi-gedwongen leening toepassing moest vinden, toenmaals niet voor. Uit het voorafgaande volgt reeds, dat deze leening niet de laatste zal zyn en binnen afzienbaren tyd zal moeten gevolgd worden door een leening, als bedoeld in artikel 1 van het ontwerp- leeningsfonds, en af te lossen in 15 jaar. De structuur van de semi-gedwongen leening zal dezelfde zyn als in vroeger ja ren. Op het eerste plan zal staan een for meel-vrijwillige leening, welke een rente zal dragen die 1 pet. hooger is dan de rente van de gedwongen leening, welke volgen zal indien de vrijwillige leening de beoogde som niet opbrengt. Als de gedwongen leening doorgaat zal de inschrijver op de vrijwillige leening zich aan de gedwongen leening kunnen onttrek ken door inlevering van de „bewijzen van storting", die hij tegelyk met de obligaties van de vrijwillige leening ontvangt. Wie op de thans uit te geven leening voor zijn „competente portie", in schrijft, stelt zich derhalve veilig tegen de eventualiteit van het intreden der gedwongen leening. Deze gedachte, aan de emissies uit de vroëgere oorlogsjaren ontleend, krijgt thans nog een kleine uitbreiding, inzoover de obligaties van de jongste staatsleening des- gewenscht voor 100 pet. in ontvangst zul len worden genomen bij de storting op deze nieuwe leening. Of daarvan veel gebruik zal worden gemaakt, is onzeker. De rente is bij beide leeningen dezelfde. De belas- tingbetalings-faciliteit ontbreekt bij de nieuwe leening. Het is dus zeer wel moge lijk, dat de deelnemers aan de laatste staatsleening in groote meerderheid hun stukken liever zullen behouden en thans nieuw géld zullen storten. Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat, in verband met het bijzondere karakter van de thans uit te geven leening, de Nederland sche Bank zich bereid heeft verklaard om een regeling te treffen, welke voor hen, die bij de te verrichten stortingen liquiditeits- moeilykheden ondervinden en deze niet uit eigen kracht kunnen overwinnen, het ver krijgen van de noodige middelen mogelijk zal maken. Zy zullen zich tot de Bank kun nen wenden met het verzoek voor hun re kening te storten en de tegen die stortin gen te ontvangen obligatiën voor beleening in onderpand te nemen. Het surplus zal slechts 10 ten honderd bedragen. Het zal gegeven kunnen worden in contant geld, hetwelk dan in mindering van de beleening kan gebracht worden, of in effecten, voor zoover de Bank deze als suppletoir onder pand kan aannemen en mits deze volgens den laatsten beurskoers tenminste 130 ten honderd vertegenwoordigen van het sur plus, dat anders in contanten zou zijn te geven. Bepalingen omtrent een gedwongen leening. Indien de inschrijvingen op de vrijwillige leening minder bedragen dan driehonderd millioen gulden, wordt een gedwongen geld- leening aangegaan, waarvan schuldbeken tenissen aan toonder worden uitgegeven tegen een koers van "honderd percent. Zij dragen een rente van drie ten honderd «li het jaar betaalbaar op halfjaarlijksche coupons. Telkenjare, te beginnen met het jaar 1941, wordt voor den inkoop of voor de af lossing voor haar nominaal bedrag van krachtens deze afdeeling uitgegeven schuldbekentenissen bestemd een som van ten minste 2.5 ten honderd van het bedrag der leening. De binnen het rijk wonende natuurlijke personen, die voor het belastingjaar 1939 40 zijn of worden aangeslagen in de ver mogensbelasting naar een zuiver vermogen van 30.000 of meer, zijn, behoudens het bepaalde in artikel 26, verplicht deel te ne men in de in deze afdeeling bedoelde lee ning door storting van zoodanig bedrag ais voor elk vermogen vastgesteld. Indien echtgenooten in de vermogensbe lasting 1939/40 afzonderlijk zyn of worden aangeslagen., wordt het bedrag van hun gezamenlyke deelneming bepaald, alsof de man voor het geheele. vermogen was aan geslagen en wordt ieders deelneming ver volgens berekend naar verhouding van ieders zuiver vermogen. In byzondere gevallen kan de Minister van Financiën van de verplichting onthef fing verleenen. De verplichting deel te nemen in de in deze afdeeling bedoelde leening door stor ting van een bedrag, dat gelijk staat met twee ten honderd van de gezamenlyke waarde der bezittingen, volgens de laatste lijk vóór 1 Januari 1940 vastgestelde ba lans, geldt niet voor boerenleenbanken, middenstandsbanken, hypotheekbanken en ondernemingen, welke .de exploitatie van onroerende goederen tot hoofdbedrijf heb ben. De binnen het rijk gevestigde naamlooze vennootschappen, commanditaire vennoot schappen op aandeelen en coöperatieve of andere vereenigingen zijn over het alge meen verplicht deel te nemen in de leening door storting van een bedrag, dat gelyk staat met de helft van de over een boek jaar, geëindigd in het tijdvak van 1 Mei 1938 tot en met 30 April 1939, gedane uit- deelingen welke vallen onder de dividend en tantièmebelasting. De verplichting tot deelneming bestaat niet, indien het gezamenlijk bedrag van de uitdeelingen minder bedraagt dan 5000. Dit nummer bestaat uit 2 bladen eurfen» sen von ten lag Russische aanvallen bij het Ladoga meer afgeslagen. (Pag. 1, eerste blad) Zware stryd tegen het ijs. (Pag. 1, tweede blad) In Frankryk zijn 6/2 millioen mannen gemobiliseerd. (Pag. 1, eerste blad) Leeningsontwerp voor een leening van 300 millioen a 4 ingediend. (Pag. 1, eerste blad) Ernstig verkeersongeval in Rotterdam eischt 3 dooden. (Pag. 1, eerste blad). ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERK HTEN SOUS-CHEF VAN DEN GENERALEN STAF. MUTATIES BIJ DE OPPER- OFFICIEREN Naar de Tijd uit betrouwbare bron ver neemt is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van luitenant-generaal H. F. M. baron van Voorst tot Voorst tot sous chef van den Generalen Staf. De Staatscourant, waarin deze benoe ming zal worden gepubliceerd, zal ver schillende andere mutaties in de rangen der opper-officieren bevatten. TENGEVOLGE VAN VERKEERDEN WISSELSTAND. Drie dooden, een zwaar gewonde. Vanmorgen te kwart voor acht is op den Westzeedijk te Rotterdam een ernstig on geval voorgevallen, waarbij drie dooden te betreuren zijn. Een motorwagen der R.E.T. kwam in botsing met een vrachtwagen, wel ke door eenige arbeiders met steenen werd geladen. Vier mannen werden gegrepen en raakten bekneld tusschen de tram en den vrachtwagen. Twee werklieden waren op slag dood, de twee anderen werden ernstig gewond. Tydens het vervoer naar het zie kenhuis is een der gewonden bezweken. De tno.etand van den vierden man is zorgwek kend! De oorzaak van het ongeval moet worden geweten aan een verkeerden wisselstand. Bij de Parksluizen liggen de tramrails in ee i lus, zoodat wanneer een van de beide bruggen geopend is, de trams over de an dere brug, die ongeveer honderd meter ver der ligt, kunnen rijden. Toen vanmorgen een motorwagen van lyn tien uit de richting van de binnenstad over den Westzeedrjk de brug naderde, was deze brug vry. De bestuurde van de tram reed derhalve met onverminderde vaart verder. Doordat echter de wissel daar ter plaatse verkeerd stond, zwenkte de tramwagen plot seling naar rechts en reed den 's Graven- dykwal op. In verband met de werkzaamheden van de Maastunnelwerken waren daar eenige ar beiders bezig met het laden van steenen op een vrachtauto. D^ze stond midden op de tramrails, omdat de werklieden verwacht ten, dat er, zoolang de brug gesloten was, toch geen tram over dat weggedeelte zou komen. De tramwagen naderde plotseling met zoo'n groote vaart, dat de arbeiders, die het voertuig niet tijdig zagen aankomen, geen tijd meer hadden weg te komen en dienten gevolge tusschen wagen en tram bekneld raakten. De auto werd aan de achterzijde gegrepen en met kracht vooruit geduwd. Hij schoot over een vluchtheuvel, vernielde een ver- keerszuiltje en kwam aan den kant van den weg tot stilstand. De gevolgen van de botsing waren ont zettend. Achter den auto sfonden twee ge meentewerklieden. Zij geraakten onder de achterwielen van den auto, waardoor hun de borstkas werd ingedrukt. Een van hen was op slag dood, terwijl de andere tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Ook bij de voorzijde van den auto stond een ar beider. Deze raakte bekneld tusschen de voorzijde van den vrachtauto en de tram. Hy kreeg een schedelbreuk benevens inwendige kneuzingen. Ook dit slachtoffer overleed tijuens het vervoer naar het ziekenhuis. Voordat de tram op den vrachtauto botste scheerde zy een tweeden vrachtauto. Dé chauffeur hiervan werd door de tram gegre pen, waarbij de man den linkerarm kneusde.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1