STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK NOOTJES Vlissin^en Christe Tholen Z.K.H. Prins Bernhard heeft hedenmid dag een vergadering van den nationalen padvindersraad bijgewoond. 6 Het Amsterdamsche gemeentebestuur heeft besloten binnenkort een aanvang te maken met de uitgave van een maandblad, waarin zoowel de gemeentelijke diensten en bedrijven als die van particulieren han del en nijverheid zullen worden weerge geven. De Zweedsche zeemiliciens, die op 2 Februari 1939 zijn opgekomen, zullen uiterlijk 20 Februari a.s. met groot verlof worden gezonden. Het eerste contigent der Belgische re- cruten van de lichting 1940, benevens de reserveofficieren noodig voor hun oplei ding, zullen op 15 Februari onder de wapenen worden geroepen. a a s» De distributie van koffie en thee in Denemarken, waarbij iedere inwoner per maand 500 gram koffie of 200 gram thee ontvangt, is tot 15 April verlengd. De Britsche regeering heeft besloten weer leerplicht op te leggen aan school kinderen, die bij het begin van den oorlog uit voorzorg werden geëvacueerd. Tengevolge van een staking van het technische en het redactiepersoneel van de kranten z.'jn in Santiago de Chili gedu rende drie dagen geen kranten uitgeko men. Gisteren zijn de bladen in kleiner formaat verschenen. Bg een brand in de Londensche voorstad zijn vanochtend drie kinderen om het leven gekomen. JAARVERGADERING „ONS GENOEGEN". Vermoedelijk in Augustus viering 50-jarig bestaan. Dezer dagen vond de jaarvergadering plaats van de muziekvereeniging harmonie „Ons Genoegen", welke vergadering onder leiding stond van den voorzitter, den heer F. van Hoorn. Uit het jaaroverzicht van den secretaris-penningmeester, den heer H. P. de Looff, bleek dat de kas een klein saldo bevatte, terwijl daarentegen de kas van het instrumentenfonds een belangrijk tekort aanwees. Men hoopt dit tekort ech ter te kunnen verwerken door den kort ge leden ter hand genomen lotenverkoop, waarvoor de penningmeester een opwek king gaf. Voorts memoreerde de secretaris, dat „Ons Genoegen", behalve de contrac- tueele 10 concerten voor de gemeente, daarnaast twee concerten verzorgde voor de donateurs en ook tweemaal optrad voor de Kon. Mij. „De Schelde". Bovendien luisterde zij een feest op van de Coöperatie „De Broederband'V terwijl de secretaris de medewerking aan de feesten van de buurt verenigingen genoegzaam bekend achtte. Verder werd nog een serenade gebracht een propagandamarsch met enkele turn verenigingen kon geen doorgang vinden. Een aanbieding van het bestuur van „Ons Genoegen" aan O. en O. voor de militairen is niet geaccepteerd, althans er werd geen bericht ontvangen. Wegens periodieke aftreding van eenige bestuursleden moest een bestuursverkiezing plaats vinden. Alle aftredenden werden herkozen. Tenslotte kwam aan de orde het 50-jarig bestaan van de muziekvereeniging, waar van de viering vermoedelijk in Augustus zal plaats vinden. De oprichting van „Ons Genoegen" in haar tegenwoordigen neu tralen vorm geschiedde in 1890. Tegelijk met dit jubileum is ook de heer F. van Hoorn 50 jaar werkend lid, terwijl de secre taris-penningmeester, de heer H. P. de Looff, deze functie 40 jaren vervult. Enke le jaren geleden werd door de vereeniging een diploma met zilveren medaille ingesteld voor leden, die minstens 25 jaren werkend lid zijn. Aan een 7-tal personen kon deze onderscheiding reeds worden toegekend. De harmonie beschikt dus wel over vetera nen en aan de toetreding vr\n jonge krach ten wordt dan ook alle aandacht besteed. In zijn sluitingswoord herinnerde de voorzitter er aan, dat „Ons Genoegen" steeds gaarne klaar staat waar zij noodig of behulpzaam kan zijn en hij hoopte dat de vereeniging dit standpunt zal blijven innemen. Onder de leiding van den tegen woordigen directeur, den heer P. de Rooij, gaat de vereeniging goed vooruit, maar daarnaast is de steun van burgerij onont- heerlijk. R. K. Militaire Vereeniging. De jongste bijeenkomst was weer echt een avond, zooals men die gewend is in de R.K. Militaire Vereeniging beschaafd en toch mooi en gezellig. De goochelaar-buikspreker-gedachten- lezer de heer van Oorschot liet prachtige staaltjes van zijn kunnen zien. Zeer ver wonderd waren de toeschouwers bg het ex perimenteeren van dezen artist. „Hoe speelt hij dat toch klaar" was meermalen de uitroep van velen. Ook de pianist en accordeonspeler oogstte veel succes met zijn vroolijk spel. De zaal was tot in de uiterste hoeken be zet met militairen waaronder wg ook eeni ge officieren van land- en zeemacht op merkten. Bij den aanvang had de aalmoezenier de vele aanwezigen verwelkomd en na afloop dankte hij allen voor hun belangstelling en vooral de heeren artisten voor hun keurige prestaties. Verkeersongevalletje. Vanochtend omstreeks half tien zjjn in de Walstraat een stilstaande vrachtauto en een militaire wagen met elkaar in aan raking gekomen, tengevolge waarvan bei de auto's eenige schade opliepen. DE STEDENDWINGER. Uitvoering door en voor C.K.W.O. Een aantal leden van C.K.W.O. heeft gisteravond verdienstelijk werk gedaan door te pogen op tooneel een gedachte ge stalte te geven, die ook in onze dagen aan beteekenis niets heeft ingeboetintegen deel. J. van Randwijk behandelt in dit stuk namelijk een fragment uit onze historie, spelend tijdens den 80-jarigen oorlog tegen Spanje. Het heeft dus den vrijheidsdrang, den onverzettelijken wil tot het verkrijgen en behouden onzer zelfstandigheid, tot motief. Een onderwerp dat juist in dezen tijd helaas weer bijzonder actueel is. Het stuk speelt eenigen tijd na het ein de van het twaalfjarig bestand en den dood van Prins Maurits. Prins Frederik Hen drik de zoon van Willem van Oranje en Louise de Coligny) is stadhouder geworden over onze gewesten met uitzondering van Groningen en Drente. De strijd tegen de Spaansche overheersching is weer in vollen gang. En het stuk toont ons voornamelijk de historisch zoo belangrijke dagen van 1629, waarin Frederik Hendrik na maan denlang beleg het sterke den Bosch doet vallen een gebeurtenis van groote feite lijke en moreele waarde. Het is geen geringe taak die de spelers zich met de vertolking van dit stuk had den gesteld. Het stelt eischen die ook voor beroeps-acteurs hoog moeten worden ge noemd. En het behoeft dus te verbazen noch teleur te stellen, dat de amateurs die gisteravond op de planken stonden, wel eens tekort schoten. Wg gaan hier nu niet dieper op in. Critiek van dien aard reserveeren wij voor de be roepsgezelschappen wier prestaties wij ple gen te recenseeren. Wij kunnen hier niet dezelfde maatstaven aanleggen. Wanneer de betrokkenen er echter prijs op stellen, zijn wij bereid hen in eigen kring op ver schillende dingen die verbetering behoeven, te wijzen. Het is jammer dat C.K.W.O. geen vaste tooneelgroep bezit. Het is toch wel geble ken, dat de vereeniging leden telt, die zich tot tooneel aangetrokken gevoelen. Wil men hiervan de voldoening smaken die on getwijfeld bereikbaar is, dan is het zoowel voor de betrokkenen als voor de leden der vereeniging die van hun spel kunnen ge nieten, veel beter dat men regelmatig sa menkomt en oefent. Kon de opvoering op tal van punten be ter zijn, dit neemt niet weg, dat er veel goeds viel te hooren en te zien. Wanneer wij bij wijze van uitzondering enkele na men vermelden, noemen wij den heer P. Bouwense die na een wat aarzelend be gin de hoofdrol van Prins Frederik Hen drik op alleszins aanvaardbare wijze ver tolkte mej. H. Ludikhuizen die een waar dige Amalia van Solms op de planken bracht en den heer H. IJssel die een warm stemgeluid heeft en bovendien de rol van Otto van Gent op dikwijls uitstekende wij ze speelde. Natuurlijk is dit niet alles en zouden hier namen aan toe te voegen zijn, wier dragers eveneens geprezen kunnen worden; maar dan zou dit gepaard dienen te gaan met critiek. En deze kan voor dit gezel schap van goedwillende amateurs, beter binnenskamers worden gegeven om opbou wend te werken. De decors waren goed verzorgd speciaal het groote doek van het beleg van den Bosch verdient vermelding. Jammer dat veel te laat werd begonnen. Voorzitter Ma rijs opende de bijeenkomst na samenzang op de gebruikelijke wijze. Na het eerste bedrijf werd voor Finland gecollecteerd. Een ensemble onder leiding van den heer Corns, van Beers zorgde voor op prijs ge stelde muzikale opluistering. Toen het his torische stuk ten einde was, verschenen alle medewerkenden ten tooneele, terwijl de talrijke bezoekers de bekende twee couplet ten van het Wilhelmus zongen. J. JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS. De vereeniging bestaat 5 jaar. Gisteravond hield de R.-Kath. Vereeni ging voor volksgezondheid en ziekenver pleging „Wit-Gele Kruis" haar jaarverga dering in het Vereenigingsgebouw Beurs straat. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer M. vanHejjfte, er aan dat met deze vergadering de vereeniging haar eerste lustrum vierde. Hij was met dank baarheid vervuld over het zegenrijke werk dat in de afgeloopen vijf jaren is ver richt. Bijzondere woorden van waardeering richtte hg tot de Eerw. zuster wijkver pleegster en den geestelijken adviseur der vereeniging pastoor J. B. Timp. Aan het jaarverslag van de secreta resse, mej. M. ten Hacken, ontleenen wij, dat door de wijkzuster 147 patiënten wer den verpleegd en dat zij daarvoor 6112 be zoeken heeft afgelegd. In den loop van het verslagjaar werd de verzorging van de tuberculose-patiënten over de beide Kruis verenigingen hier ter plaatse verdeeld. Hiervoor werden 66 huisbezoeken afgelegd. Aan jonge moeders werd 24 maal hulp verleend. Begonnen is met het opleiden van een drietal bakers, die binnen niet lan gen tijd practijk zullen gaan uitoefenen. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer A. Hanssen, bleek dat de inkomsten 1544.04 en de uitgaven 1540.43 bedroegen, alzoo een saldo van 3.61. Deze verslagen werden onder dankzeg ging goedgekeurd. In de kascommissie werden aangewezen de heeren F. Schets en J. van Gemst. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren M. van Hegfte en P. J. ten Hacken weder herkozen, terwijl in de plaats van mej. M. ten Hacken, die wegens drukke werkzaamheden had bedankt, ge kozen werd mej. M. van Beers. Bg de rondvraag werden verschillende interne zaken besproken en tot tevreden heid opgelost. Na afwerking van de agenda vroeg pastoor Timp het woord, om in een korte toespraak hulde en dank te brengen aan allen die in de afgeloopen vflf jaren hun krachten hebben geschonken aan het menschlievende werk van het Wit-Gele Kruis. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring. De werkloosheid in onze gemeente. By den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden volgens de jongste opgave als werkzoekenden inge schreven Mannen 1 boekbinder, 2 letterzetters, 21 grondwerkers, 1 mastieker, 30 metse laars, 25 opperlieden, 32 schilders, 9 stuca- doors, 28 timmerlieden, 1 verver, 2 vlech- ters, 1 voeger, 1 heibaas, 1 opzichter, 1 houtbewerker, 1 mandenmaker, 1 politoer- der, 1 stoffeerder, 4 kleermakers, 4 schoen makers, 30 metaalbewerkers, 1 brood-ban ketbakker, 3 koks, 1 sigarenmaker, 5 sla gers, 1 tuinman, 3 magazgnbedienden, 5 reizigers-agenten, 2 winkelbedienden, 4 chaufeurs, 13 kellners, 22 loopers, 3 por tiers, 64 transportarbeiders, 22 kantoorbe dienden, 51 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrozen enz.) en 127 losse arbeiders. Vrouwen 3 kantoorbedienden, 2 huis houdsters, 2 dienstboden, 4 werksters en 2 onderwijzeressen. Totaal 537 ingeschreven (vorige week 540), waarvan 232 in zorg t.w. 7 in de werkverschaffing, 29 in de plantsoenen, 157 crisissteuntrekkers en 39 gesteunden van wege Maatschappelijk Hulpbetoon. Alzoo een vermindering van 3 werkzoekenden. DE KERMIS IS WEER IN AANTOCHT. De verpachting is al gehouden. Dezer dagen vond de verpachting van standplaatsen voor de aanstaande kermis plaats. Van de zjjde der kermis-exploitan- ten bestond vrij groote belangstelling, hoe wel het totaalbedrag der pachtgelden niet zoo hoog is als het vorige jaar, waar schijnlijk een gevolg van de onzekere tijds omstandigheden. In de Gravenstraat komen de gebruike lijke paradetent, de vogelpiek en de beken de beignetskraam van De Haan. In het midden van de Zeilmarkt komt de Mickey- Mouse te staan en natuurlijk ook de gewo ne oliebollen-kraam, suiker- en nougat- kraam, een patates-friteswagen en een pa- lingkraam. Op den Nieuwendgk komt naast café Universel het paddenstoelenrad, daarnaast een Deensche hoogvaart, wat een groote inrichting is. Vervolgens een schiettent, waaraan een bijzondere attractie is verbon den. Als het een schutter namelijk gelukt de roos te treffen, dan wordt tegelijkertijd van hem als prijs een foto genomen. Dit is de nieuwste schiettent, die thans rondreist in Nederland. Naast deze zaak komt de wafelkraam van de wed. Visser en dan volgt de miniatuur-racebaan, een inrich ting voor kinderen. Daarnaast komt een krjktent met een Indischen waarzegger en nadat tenslotte nog een oliebollenkraam, een zuurkraam en een fietsmolen zijn geplaatst, is de Nieuwendgk vol. Op het De Ruyterplein komt ditmaal een electrische auto-skooter, de grootste van Nederland, van de N.V. Nationaal Vermaak te Ginneken. Het Beursplein zal plaats bieden aan een rups-caroussel. Deze inrichting is geheel vernieuwd door de helft der rupswagentjes om de ander te laten vervallen en in de plaats daarvan vóór de overblijvende wa gens eenige paarden te plaatsen. Op deze paarden zullen de menschen kunnen zitten. De exploitant wil de wagens den vorm ge ven van Romeinsche strijdwagens. Op het Bellamypark naast het café Coo- mans komt een duikbootflotilje, een ge lijksoortige inrichting als de rakettenbaan, maar dan grooter. Verder zijn op het Bel lamypark plaatsen gepacht door twee olieboilenkramen, vier suiker- en nougat- kramen, een palingkraam, 4 oefeningsspe- len, een schiettent en bij boekhandel De Vey Mestdagh een draaimolen van onzen stadgenoot Dupon. Ook de Groote Markt dit jaar ge heel bezet, wat een belangrijke uitbrei ding van het kermisterrein beteekent. Daarop komen te staan een groote stoomcaroussel, een vooral bij de ouderen gewilde inrichting, die hier sinds een 6-tal jaren niet meer geweest is. Voorts wordt er een flinke danstent geplaatst, waarnaast een groot „lunapark" komt. Deze drie za ken zijn eigendom van J. W. Janvier en worden alle drie onderling verbonden. Het geheel draagt den naam van cocktail- pallace. Het publiek kan met één toegangs kaartje de drie zaken bezoeken. Tenslotte komt op de Kleine Markt nog een oliebollenkraam. De verpachting heeft tot heden opge bracht ongeveer 4500, welk bedrag nog vermeerderd moet worden met het markt- geld. Voor de overgebleven onverpachte perceelen zal nog een herverpachting plaats vinden. SPIONNEN GEARRESTEERD? In de omgeving van Roermond zijn dezer dagen volgens de Telegraaf door de rijksrecherche twee personen aangehouden, een Nederlander en iemand van vreemde nationaliteit, die verdacht worden van ernstige spionnage ten gunste eener vreem de mogendheid. Beide personen zijn door marechaussée overgebracht naar Vlissingen en ter beschikking van den districtscom mandant der Koninklijke Marechaussee ge steld. zy die kwamen en gingen. Gevestigd: J. Petrie, ingenieur, Coosje Buskenstraat 5a, van Rotterdam. J. Hannewijk, pensionhouder, Coosje Buskenstraat 38, van Wolphaartsdgk. H. C. Stam, zonder, Singel 76, van Heiloo. D. Schothorst, schipper, Koudekerksche weg O 76, van Kruiningen. J. W. Michielsen, bankwerker, a.b. Schelde I, van Zuidzande. A D. Haak, maj.-macht., Badhuisstraat 14, van Den Helder. K. de Noorjer, werkman, Breewaterstraat 35, van Arnemuiden. L. Poldervaart, stuurman, Boulevard Bankert 20, van Amsterdam. D. v. d. Schaft, leeraar, Boulevard de Ruyter 68, van Oostburg. J. J. van de Velde, bankwerker, Kasteel straat 98, van Oost- en West-Souburg. F. A. Tours, officier M.S.D., Boulevard de Ruyter 66, van Den Helder. M. Cornelissen, schoenmaker, Walstraat 10, van Eindhoven. T. P. A. M. Kabel, opperschipper, Ka naalstraat 134, van Den Helder. M. de Nooijer, stoker, Goudsbloemlaan 21, van Oost- en West-Souburg. D. Missaar, vormer, Anjelierenlaan 78, van Rotterdam. N. J. Boon, wagenv. cond. N.S., Verkurjl Quakkelaarstraat 9, van Arnhem. J. van Doezelaar, taxi-ondernemer, Coos je Buskenstraat 47a, van Oost- en West- Souburg. W. J. Braamse, huisknecht, Nieuwendgk 7, van 's-Gravenpolder. J. Torbijn, koopman, Walstraat 109, van Oost- en West-Souburg. M. Snel, slager, St. Jacobstraat 3, van Rotterdam. C. J. WalraveVisser, zonder, Bonedijke- straat 100, van Rotterdam. P. de Geus, magazijn werkman, Kanaal straat 92, van Oost- en West-Souburg. A. van der Janne, matroos K.M., Kanaal straat 6, van Den Helder. A. F. Baarends, chauffeur, Arbeidstraat 14, van Goes. R. Albregts, timmerman, Noordstraat 55, van Hulst. S. J. Roelse, werkman, Joost de Moor straat 27, van Oost- en West-Souburg. C. M. Wirtz, smid, Bankertstraat 7, van Koudekerke. A. Mallie, matroos le klasse, Schelde- straat 13, van Westkapelle. C. P. de Mul, bakker, Koudenhoek 7, van Krabbendijke. Th. A. v. d. Linden, machinist N.S., Noordstraat 23, van Roosendaal. J. Weezeman, monteur, Singel 1, van Amsterdam. terwijl in de vertrokken! T. M. J. Gipon, werktuigkundige, Bad huisstraat 36, naar Amsterdam. B. van Anraad, werktuigundige, Koude- kerkscheweg O 3, naar Axel. K. Hahlen, electricien, Rozengracht 32, naar Den Haag. A. van de Kop, machinist, Singel 6, naar Den Haag. W. C. de Jongh, korp. machinist, Wal straat 75, naar Den Helder. F. P. de Jong-de Groot, zonder, De Ruy terstraat 1, naar Middelburg. G. L. Kroese, bootsman K.M., Nijver heidstraat 25, naar Rotterdam. H. Doezie, korporaal K.M., Noordstraa 35, naar Oost- en West-Souburg. J. W. Hees, luitenant ter zee, Hr. Ms. Wachtschip, naar Amsterdam. C. J. de Bruin-Teerhuis, zonder, Kenau Hasselaarstraat 37, naar Den Helder. A. Koole, tuinbaas, Hoogeweg 174a, naar Oost- en West-Souburg. J. v. d. Meer, matroos le kl., Molen straat 20, naar Den Helder. J. Breeman, slager, St. Jacobstraat 33, naar Den Haag. A. M. v. d. Velden, verpleegster, Kasteel straat 11, naar Terneuzen. C. Achten, bankwerker, Coosje Busken straat 47, naar Den Haag. P. Cevaal, grondwerker, Korenstraat 4, naar Rotterdam. J. J. Bos, onderwijzer, Wijnbergschekade 6, naar Deventer. A. A. van Damme, onderwijzer, Spui straat 20, naar Oudenrijn. A van der Harst, chauffeur, Lampsin- straat 15, naar Oost- en West-Souburg. zullen wellicht menschen gevormd worden, die geleerd hebben zich te bezinnen, die vragen zullen naar de doeleinden van al ons menschelijk bedrijf en die ons allen met wijsheid leiden kunnen bij het zoeken naar den rechten levensweg. De waarnemend voorzitter, de heer H. J. van Geuns, bracht den spreker dank voor zijn belangrijke rede. ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER ONDERWIJS EN WIJSHEID. Een belangrijke rede voor het Zeeuwsche genootschap der wetenschappen. Gisteravond sprak in de vergadering van het Zeeuwsch genootschap van wetenschap pen de heer mr. P. C. de Jonge over het onderwerp: „Onderwgs en wijsheid". Spreker begon te zeggen, dat de uit spraak van prof. Huizinga: „Onderwijs maakt onder-wijs" belangrijk genoeg is om over na te denken. Is zij gegrond en, zo ja, is er dan geen reden om na te gaan, of daarin verande ring kan worden gebracht? Wijsheid ver onderstelt een diep inzicht in den zin van het leven en een juist begrip van de doel einden, die nagejaagd dienen te worden, en de middelen, die gebruikt moeten wor den om tot een zoo volkomen mogelgken levensvorm te geraken. De wijze is degene, die tot oordeelen in staat is en niet afgaat op wat anderen hem mededeelen. Tot die zelfstandigheid van oordeelen voedde Socrates bij zijn onderwijs op. Spreker wees er op, dat deze wisheid vaak aangetroffen wordt in de kringen van hen, die weinig onderwijs ontvingen. Het zijn degenen, die weinig of niet op gaan in het leven van dezen tijd, die weinig gemeenschap hebben met den levensstijl der moderne beschaving. Spreker ging uitvoerig op dit begrip levensstijl der moderne beschaving in en betoogde, dat daarin voor rustige bezin ning geen plaats meer is. Ons onderwgs is deel van die beschaving, het is er een voortbrengsel van en het onderwijs wil zijn leerlingen gereed maken om voor zich en anderen te kunnen zorgen. Dit heeft tot gevolg een aanpassing van het onderwijs aan de behoeften van het economische leven. Daaruit vloeit voort een steeds ver der gaande uitbreiding van stof en ten gevolge daarvan een steeds meer genoegen nemen met het mededeelen van de resul taten. Bovendien is alle onderwijs gericht op het uitreiken van diploma's, die om practische redenen zekerheid moeten ver schaffen van een uniform aangebrachte kennis. Zoodoende wordt de persoonlijk heid van docent en leerling gedood. Spreker wees op de symptomen, die zich bg ons onderwijs in de scholen van middel baar en voorbereidend hooger onderwgs vertoonen. Dit onderwgs kan niet worden gemist Het maatschappelijke leven heeft dusdanig gevormde menschen noodig, hoe zeer het ook doodend werkt op den geest en een belemmering vormt op den weg naar wijsheid. Maar, niet minder behoefte is er aan menschen, wier geest gevormd is en die geleerd hebben dieper door te denken en zich rustig te bezinnen. Spreker betoogde dat hier een taak is voor het gymnasium, voor eer herboren gymnasium. Dit worde weer een school, die niet voorbereiden wil voor het prac tische leven, maar die de leerlingen be kwamen wil tot zelfstandig denken, daar aan is in dezen cultuurnood groote be hoefte, want dit onderwijs zou waarlijk voorbereiden voor het leven. Zoo immers VEERDIENSTEN OP OOSTER- EN WESTERSCHELDE HERVAT. „Oosterschelde" aan den grond gevaren. De veerdiensten TerneuzenHoedekens- kerke en Zierikzee-Katscheveer, die sedert 2 Januari in verband met den ijsgang wa ren stopgezet, zijn heden hervat. In de haven van Hoedekenskerke en op de Oosterschelde en de Zandkreek zgn hiertoe gisteren ijsbrekers aan het werk geweest om een vaargeul te maken. De veerboot „Oosterschelde" die van ochtend te half negen voor den eersten tocht van Katscheveer naar Zierikzee ver trok, heeft echter nog met moeilijkheden te kampen gehad. Het schip is namelijk on derweg tengevolge van den mist en door den ijsgang aan den grond geloopen. Na eenigen tijd kon het echter op eigen kracht vlotkomen en de reis naar Zierikzee voort zetten, waar het schip om half twaalf arriveerde. In afwijking van de dienstregeling zou vanmiddag om drie uur van Zierikzee en om vier uur van Katscheveer worden ver trokken, teneinde de terugreis nog bij dag licht te kunnen maken. Het rusttijdenbesluit voor handelsreizigers. BEZWAREN VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg heeft een adres gericht tot den Minister van Sociale Zaken naar aanleiding van het voor-ontwerp Rusttijdenbesluit voor Han delsreizigers, dat de Minister aan den Hoo- gen Raad van Arbeid om advies heeft voor gelegd. Zgn de mededeelingen in de bladen juist, dan zullen de bepalingen geldig zgn voor allen, die vallen onder de in art. 1 sub. opgenomen definities-van het begrip „Han delsreiziger". Daarbij is geen rekening er mede gehouden, dat er zeer verschillende categoriën van handelsreizigers bestaan. Voor de eene categorie kunnen de voorge stelde maatregelen wellicht geen bezwaar ontmoeten, voor een andere categorie ech ter weer wel. Adressante denkt hierbij aan die handelsreizigers, die niet zooals de meesten klant na klant bezoeken, doch die alleen naar markten en beurzen gaan en voor wie de werktijd per dag buiten de reisuren, dan ook hoogstens drie tot vier uur bedraagt, ja gewoonlijk zelfs minder. Ook op Zaterdag worden belangrijke beurzen en markten gehouden (o.a. te Utrecht, Alkmaar, Hoorn, Tholen, Axel), welke door vertegenwoordigers van tal van handelshuizen uit verschillende branches worden bezocht. Die markten en beurzen zgn niet vóór twee uur afgeloopen en een dergelijk verbod zou niet alleen uitsluiting van die firma's beteekenen, doch boven dien aan de belangrijkheid van die samen komsten afbreuk doen. Ook de daarbij be trokken gemeenten zullen hiervan onge twijfeld de nadeelen ondervinden. De Kamer is van meening, dat uit een en ander blijkt, dat de door den Minister in de toelichting opgenomen bewering dat de arbeid op Zaterdag veelal bestaat in „het des morgens afdoen van administratie en het houden van besprekingen met den pa troon" niet voor alle categoriën van han delsreizigers juist is. Wordt deze bepaling van kracht, dan zal het bezoek op Zaterdag van weekmarkten en beurzen voor vele handelsvertegenwoordigers onmogelijk wor den gemaakt. Ook de bepaling dat tusschen 9 uur 'a avonds en 7 uur 's morgens de handelsrei ziger minstens 9 uur rust moet hebben kan voor firma's die ver buiten het centrum gevestigd zijn en dus ook voor in Zeeland gevestigden groote bezwaren medebrengen. Blijkens de toelichting op deze bepaling is die tijd genoemd in verband met de aan komst en vertrek van treinen zoodat de rusttijd nu eens kan eindigen te 6 uur des voormiddags, dan weer na 9 uur des avonds kan aanvangen. Practisch is het derhalve niet mogelijk, dat men met een vroegeren trein dan 7 uur op reis gaat, of met een lateren trien dan 9 uur thuis komt, terwijl dit toch soms noodig is om bijv. een afne mer in Limburg of in het Noorden des lands, ja zelfs op de Zuid-Hollandsche eilanden te bezoeken. Het reizen voor be roep wordt toch uitdrukkelijk als arbeid beschouwd. Weliswaar kan in speciale ge vallen volgens art. 19 der Arbeidswet een vergunning worden verkregen om van de bepalingen van het rusttijdenbesluit af te wijken, doch alleen wanneer deze vergun ning doorloopend zou zijn, zou zg de ge noemde bezwaren kunnen opheffen. Waar het toch herhaaldelijk noodzakelijk is plot seling een reis door een handelsreiziger te laten doen, zal het niet mogelijk zijn voor ieder geval tijdig een vergunning aan te vragen. Zooals adressante reeds schreef, werkt de door haar bedoelde categorie van handelsreizigers gewoonlijk buiten den reis tijd hoogstens vier uur per dag en Ik1- wil haar voorkomen, dat er van een te langen arbeidsduur dan ook allerminst sprake is, wanneer zg des Zaterdags ook na 1 uur werken, d.w.z. naar huis reizen. Ook is het in meerdere takken van be drijf niet wel mogelijk de cliëntèle overdag te bezoeken. Zoo zgn bijv. loondorschers en obk verschillende landbouwers niet in staat in hun werktijd grondig te spreken over eventueel aan te schaffen nieuwe ma chines en moet dit vaak in de avonduren geschieden. Waar volgens de Kamer ten duidelijkste blijkt, dat voor een dee' der handelsreizi gers verschillende bepalingen van het ont werp groote bezwaren zullen medebrengen, verzoekt zij den Minister bij het definitief ontwerp met deze bezwaren wel rekening te willen houden. Dit zou mogelijk zijn door voor meerdere categoriën verschillende voor verschillende categoriën verschillende voorschriften vast te stellen of in het alge meen voor allen -!e bepalingen soepeler te maken, opdat de banden niet knellende!' gemaakt worden dan strikt noodzakelijk is. OOST- EN V Een Naast de gebr „Rehoboth" gist siering van giiir de tafeltjes ten aan de hand we Christelijke Zan; ria", die er een den mooien en van 20 jaar. Vé. om met „Soli" ren en zoo kon Goedhart, na o] welkomstwoord de beschermvroi dingBeijderwel S. Stemerding, tering als voorzi den ring Zeeland de zustervereeni 't Zandt, mitsga burgsche vereeni ter aanleiding voï over den band, v lijke vereeniging* van den ring, de bestuurslid van en Oratoriumver „Soli" lid" is, had schriftelijken geh Na de pauze kv van den avond, verzoek gelegen bood. Burgemeest ban en wenschte, noote, „Soli Deo C jarig bestaan, doe zg in den directe meljé, een voortr staat het mooiste lijke stem, te oef voldoet en spr. oc ken „Wat is de mi mensch toch een De heer Wolteri: ring Zeeland en gewaagde van he onder de eminent Bommeljé heeft b leurstellingen en t spaard waren geb ging als een trouw reerde de voortref het concours en „Soli" in dezen zw sum corda" (Ver plaats in de afdeeli alleen zou mogen hooger zou stijgen Namens „Looft sprak de secretaris mens het Souburg, het aanbieden van heer Minderhout Kinderkoor „De J ningmeester, de het onder het brengen evenals de heer Souburgsche Orar voerde de heer J. van de muziekveree ding" het woord ei zegen op haar verc de zangvereeniging spanning" een bloe ltjken gelukwensch Meijer deed geword zeide mét een kort sympathie en samer lukwenschen dank. Besmette:! In de week van I 3 Februari kwam ei gevallen van roodvt der gemeenten Axé dorpe. De toestand Op de Westerse Oosterschelde en he scheepvaart met stc riet gering vermoge de zeilvaart gesloter Wemeldinge is than scheepvaart niet me ZEEUWSCH GEI WETENS Aanwinsten vertoon van 7 fo Ka Een verzameling rc en kanaalwerken van Kreekrak, geschonkei o. van Steenbergen lage een kruikje en ken door het gemeen burg; een fraaie schelpen, van de K; steld door den heer te Nieuwdorp. Aanbesteding p Het bestuur van d heeft heden aanbeste „,a"1 het uitvoeren •vestkapelschen zeed A de Wilde, Middelb «nberg Czn„ Wemel het schoonmakc den Polder gedur it werk werd in 2 /Spillende personen '<3990 per jaar b P zich te nemen. Fel'e brand op son eewfdasravond laat>' broken op de looi w H' R' In - °0S3 in lichter laaie. eyenals de Sh'"erieën, de S.Ö1 een. aantal Voor een Prooi 1 ia'0® eigenaar sch« schc een zich li out ki der var dezp C ^genaar var den Jï?10 een schade Suidens, daar niet.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 2