Breskensche Courant DE (ING Juist iets voor fijnproevers !IPA Vijtoinkel Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de België's defensie is paraat Beparel Uw temden Twintig dooden bij aardverschuiving in Spanje. De verwoede strijd bij Summa duurt voort. Een vrijwillige leening op komst. Helsche machine ontploft op Zwitsersch politiebureau. Slachtoffers van den oorlog ter zee. EERSTE BLAD iet goed t zachte igewoon slag dan andere [iale uit- linuten- vas uit- NIET ERHOOGOtX PRIJS .1 k 1 ctl »onbons. verkrijgbaar aat 1 Telef. 691. strop- \p! J VJissingsche Courant 78ste JAARGANG DONDERDAG 8 NUMMER 35 FEBRUARI 1940 Abonnementsprijs: 17 ct. pei weeK 01 z.2U pei Kwartaal. Franco per post f 2.50 Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels t i.25, iedere regeJ meer 25 cent. Br) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels)'. Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VA* DE VELDE Jr.,Bureaux Walstr. 58-60. e» 10 (2 lynen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te:Breskens. Dorpsstraat, Tel. 21; Oost- «nWest Souburg. Kanaalstraat 45, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DA G BL ADPERS'Y Prinses Beatrix laat hartelijk be- danken voor alle gelukwenschen op 31 Januari l.l. ontvangen nederlandsche inundaties ten voorbeeld genomen. Medeüeelingen van den minister van Defensie. De Belgische minister van Landsverde diging heeft gisteren in de Kamer ver klaard, dat het aantal vrijwilligers in den territorialen burgerluchtwacht tot 100.000 is gestegen. Een. millioen gasmaskers is gratis aan de gemeenten uitgereikt. De nationale industrie heeft zich een aan zienlijke inspanning getroost om het land te voorzien van het noodige luchtafweer- materiaal. Wat het vliegen van buitenlandsche toe stellen over Belgisch gebied betreft, ver klaarde de minister, dat het onmogelijk is systematisch elk geval te verhinderen, maar wat gedaan moet worden is te ver mijden, dat dit overvliegen nadeelige ge volgen kan hebben. Telkenmale wanneer buitenlandsche vliegtuigen boven Belgisch gebied hebben gevlogen, is de Belgische defensie in actie gekomen. Voortgaande wees de minister erop, dat alles wat den opmarsch van een vijande lijk leg^r op het gebied zou kunnen ver tragen, ten uitvoer is gelegd, met name de voorbereiding van de vernielingen en inundaties in zekere streken. Wat de inundaties betreft verklaarde de minister, dat het voorbeeld van den oorlog en dat van een naburig land aantoonen, hoe be langrijk inundaties zijn als verdedigings element. Tenslotte zei de minister in antwoord op een hem gestelde vraag, dat terwijl öe regels der huidige Belgische politiek zijn geëerbiedigd, geen enkele factor ver waarloosd is die den garandeerenden mo gendheden in staat zou kunnen stellen eventueel haar verplichtingen na te komen. jMuben van 60, 40 en 25 ct. en doozen van 20 ct. ELF HUIZEN VERPLETTERD. Gisterochtend bedroeg het aantal slacht offers van de aardverschuiving bij Fuentes ue Cesna (Spanje) twintig dooden en vijf gewonden, waarvan twee in hopeloozen toestand. Den geheelen nacht is het ber gingswerk voortgezetgisterochtend zijn hieuwe ploegen arbeiders aangekomen. Naar schatting heeft zich een millioen Kubieke meter aarde en rots losgemaakt. den berg, elf huizen zijn verpletterd. Men vreest, dat nog andere aardstortingen gullen volgen en bijna alle huizen van het centrum zijn ontruimd. De bewoners kam- rfen.aan ^en ingang van het dorp. De civiele gouverneur van Grenada heeft w pubIieke collecte georganiseerd ten van de slachtoffers. BATALJON RUSSISCHE SKI-LOOPERS VERNIETIGD. Nadat Woensdag den geheelen dag in den sector Summa van het gebied der Mannerheim-iinie verwoed is ge streden, gelooft men, dat de Russen een inham in de Finsche frontlinie hebben gemaakt waardoor z\j tot op opgeveer 32 km. van Wiborg zyn ge komen. Het is echter volgens Reuter uiterst onwaarschijnlijk, dat de Russen de uitgebreide verdedigingswerken der Mannerheim-linie diep zullen kunnen binnendringen. Voorloopig zyn zy, na tien dagen verwoeden stryd en ten koste van een groote hoeveelheid mu nitie en vele menschenlevens, nog slechts genaderd tot de eerste ver dedigingswerken der linie. Den geheelen dag door zyn in de buurt van Pitkaranta hier en daar gevechten geleverd. De berichten wijzen er op, dat het Russische opperbevel een offensief aan het geheele oostelijke front tracht te ontketenen, ongetwijfeld om de Finnen bezig te houden, terwyl de hoofdaan val op de Mannerheim-linie voort duurt. De activiteit der Russische luchtmacht wa3 Dinsdag tamelijk gering. Op ver scheidene plaatsen in Noord-Finland wer den eenige bommen geworpen, doch zy heb ben slechts weinig schade aangericht. In Zuidwest-Finland werden weinig be langrijke luchtaanvallen gedaan. Tegen elf uur gisterochtend werd lucht alarm gemaakt in de buurt van de hoofd stad. Russen bombardeeren hun kameraden Onder de gebouwen, die gisteren te Ka- jana werden gebombardeerd, bevindt zich ook de gevangenis, waar een aantal Rus sische gevangenen was ondergebracht. Gis- steravond stonden nog tien gebouwen in vlammen. Finsch legerbericht. Het Finsche legerbericht van Woensdag luidt: Te land: Op 6 Februari heeft de vijand op de Landengte' van Karelië in het dis trict van het Hatjalahti-meer en Summa de aanvallen voorgezet, doch al zyn po gingen zijn mislukt. In de richting van Summa heeft de vijand vier aanvallen gedaan, gesteund door tanks. Alle aanvallen werden met groote verliezen voor den vyand afgeslagen. Ook de poging van de Russen om by deze aanvallen de infanterie te ver voeren met gepantserde sleden, is mislukt. Twintig vijandelijke tanks wer den vernield of huiten gevecht gesteld. Te Cummusjoki heeft de vyand twee aanvallen gedaan, welke werden afge slagen. Bovendien is op de Landengte de artillerie actief geweest. Aan de oostgrens, ten noordoosten van het Ladogameer hebben de Fin sche troepen een bataljon vijandelyke ski-loopers vernietigd. De vyand ver loor meer dan 300 dooden en twee tanks werden vernietigd. Ook in de richting van Kuhmo wordt de stryd voortgezet. In de laatste dagen heeft de vijand hier meer dan 1500 dooden verloren. Van de andere punten valt niets te melden. Ter zee: Niets belangrijks te melden. In de lucht: Op 6 Februari heeft de Finsche luchtmacht defensieve vluchten en verkenningsvluchten gemaakt. Volgens ge controleerde inlichtingen heeit de vyand zes vliegtuigen en e$n waarnemingsballon verloren. In de operatiezóne was de acti viteit van den vijand; zeer beperkt. Slechts enkele aanvallen werden gedaan op de Finsche linies. In het binnenland heeft de vijandelijke luchtmacht enkele aanvallen gedaan, 'doch de vijandelijke toestellen ble ven boven de wolke' 'en een bombardement van beteekenis vond iet plaats. De Russische verliezen. Volgens schattingen van Finsche deskun digen hebben de Russen sedert den aan- va.ig van den oorlog 600 tanks verloren. Het offensief tegen Summa heeft den Sovjet-troepen meer dan 5000 man gekost; bij de Finnen sneuvelden ongeveer 500 soldaten. Een aantal Estlandsche vrijwilligers heeft over de Finsche Golf de kust van Finland bereikt. Russische vliegers hadden he onderweg met machinegeweren be stookt, Russisch legerbericht. Het Russische legerbericht van gisteren luidt: o In den loop van den zevenden Februari heeft zich aan het front niets belangrijks voorgedaan. Het Sovjet-Russische lucht- wapen ondernam verkenningsvluchten en bombardementsaanvallen. Slaagt zij niet, dan een gedwon gen leening tegen lagere rente. Naar wij vernemen, zal het de zer dagen in te dienen leenings- ontwerp, op het voetspoor van wat tijdens den wereldoorlog ge schied is, bevatten een vrijwillige leening, welke, indien zij niet slaagt, zal gevolgd worden door een gedwongen leening tegen la ger rente. Het bedrag, waartoe men in deze laatste zal moeten deelnemen, wordt reeds thans in de wet bepaald, zoodat ieder nauwkeurig kan nagaan, tot wel ke som hij op de vrijwillige lee ning zal moeten inschrijven om zich te vrijwaren tegen verplichte deelname straks aan een leening, die een lager rente zal opbrengen en door inkoop beneden pari kan worden geamortiseerd. Aan de obligaties van de vrijwillige lee ning zal, evenals vroeger, een „bewijs van storting" worden toegevoegd, hetwelk tot het daar op vermeld bedrag zal ontheffen van de gedwongen leening. Evenals in het ontwerp- Treub van 1914 zullen ook nu de naamlooze vennoot schappen moeten inschrijven voor een bedrag, dat gelijk staat met de helft van de laatstelijk gedane belastbare uitdeelingen. Alleen voor de zoogenaamde institutioneele beleggers, bij wie de uitdee lingen vaak geen groote rol spelen, is een andere rege ling getroffen. Ook nu heeft de Nederlandsche Bank zich bereid verklaard we gens het buitengewoon karakter der emissie bepaalde beleenings- faciliteiten toe te staan. BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN AANGENOMEN. De Eerste Kamer heeft vanmiddag1 de begrooting van Sociale zaken voor 1940 zonder hoofdelijke stemming aangenomen met de vier leden van de nationaal-socialis- tische fractie tegen. De besprekingen van de Volkenbouds-commissie in het Vredespaleis in Den Haag zyn aangevangen. De commissie begeeft zich naar de vergaderzaal. Rechts vooraan Dr. H. Colyn, die tot president gekozen werd. H j is zeer twijfelachtig dat deze besprekingen zullen leiclen tot de samenstelling van een commissie van 32 leden. Daarvoor is de tijd voordeze conferentie uitgetrokken te kort. Het laat zich aanzien, dat het verloop zoo zal zijn, dat na deze besprekingen, die vermoedelijk morgenavond afgeloopen zullen zijn, aan. den secretaris-generaal van den Volkenbond opdracht zal worden gegeven het besprokene op papier te zetten en uit te werken en tevens in contact te treden met verschillende regeeringen. Vast staat, dat de tien landen vertegenwoordigd op deze conferentie, een plaats krijgen in het te vormen centrale comité en dat dr. Colijn ook in het centrale comité zitting zal nemen. Hij behoort dan tot de groep van ten hoogste 8 leden, die op grond van hun persoonlijke deskundigheid en niet als regeeringsafgevaardigden in die commissie zitting kunnen nemen. een doode en tvvee ernstig gewonden. Woensdagochtend heeft zich op het bureau van den veiligheidsdienst te Lau sanne een ontploffing voorgedaan. Tegen half elf heeft een Duitsche kleer maker, zekere Zuschnig, die te Lausanne woont, bij den veiligheidsdienst een pakje gebracht, dat hem verdacht voorkwam. Het pakje werd in bijzijn van den Duit- scher in het technische laboratorium ge opend. Bij de opening viel er een klein kistje uit. Onmiddellijk deed zich een he vige ontploffing voor. De inspecteur Jacoud werd op slag gedood, een brigadier en de Duitscher werden ernstig gewond. Sinds de politie inlichtingen hadden be reikt volgens welke de Duitscher zich zou schuldig maken aan spionnage, had deze tal van anonieme brieven ontvangen, waar in bedreigingen tegen zijn leven werden geuit. Het onderzoek der politie had omtrent zijn persoon niets opgeleverd. Het kistje, dat de afmetingen had van een sigarenkistje, bevatte een geladen machinerie, welke zou or .ploffen op het oogenblik, dat het deksel zou worden op gelicht. De politie van Waadland is door den rechter van instructie te Lausanne belast met het onderzoek naar den aanslag. Men schynt aan te nemen, dat de afzender van het pakket het voorzien had op Zuschnig en niet op de politie. Zuchnig speelde geenerlei politieke rol. Het is waarschijn lijk, dat de dader van den aanslag uit over wegingen van persoonlijke wraak gehan deld heeft. De verdenking der politie is ge vallen op een persoon, die een zekere rol gespeeld heeft in het gezin van Zuschnig. Deze man is gisteren met zyn vriendin in Freiburg gearresteerd en ter beschik king van de justitie in Lausanne gesteld. passagiersschip „munster" gezonken. Waarschynlyk op een mijn geloopen. De 200 passagiers zyn gered. Woensdag werd te Londen vernomen, dat het te Dublin thuisbehoorende stoom schip „Munster" (4305 ton) is gezonken. Een aantal leden der bemanning heeft de meening uitgesproken, dat het schip op een myn is geloopen. Alle passagiers, ongeveer tweehonderd in getal, zijn -gered. De meeste geredden zijn door een stoomschip van de wilde vaart aan land gebracht. Twintig personen werden met spoed naar een ziekeyhuis overgebracht, doch slechts één behoefte te worden opgenomen. De „Munster" deed dienst voor de over vaarten op de Iersche Zee. Het schip waf- in 1937 te water gelaten en was het groot ste motorschip ter wereld voor dergelijke overvaarten. Er was aan boord accommoda tie voor 425 passagiers der eerste klasse. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §cl»curte«Msti» non glewi g|«ac| Een nieuwe vrijwillige staatsleening te verwachten-; met een stok achter de deur J (Pag. 1, eerste blad) De ijsmassa's komen in beweging. (Pag. 1, tweede blad) Verschillende schepen op mijnen geloo pen of getorpedeerd. (Pag. 1, eerste blad) Helsche machine ontploft op Zwitsersch politiebureau. (Pag. 1, eerste blad) België's defensie is paraat. (Pag. 1, eerste blad) Soli Deo Gloria in Souburg bestaat 20 J"aar- (Provincienieuws) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De ontploffing heeft zich gisterochtend voorgedaan. Een schip, dat zich op 8 mijl afstand bevond, is zoo snel mogelijk nader bij gekomen. Het heeft tal van schipbreu kelingen opgepikt. NOG EEN SLACHTOFFER VAN EEN MIJN. Drie dooden en drie vermisten. Men meldt, dat het 1421 ton metende Estlandsche vrachtschip „Anu" Dinsdag avond bij de Britsche kust op een mijn is geloopen. Drie van de negentien opvaren den zijn om het leven gekomen, drie wor den vermist. Een reddingboot is uitgevaren om de vermisten, onder wie zich de kapi tein en zyn vrouw bevinden, op te sporen. Gistermiddag is de reddingboot echter in de haven teruggekeerd. Men verneemt, dat de „Anu", toen zich de ontploffing voordeed, doormidden is ge broken en bijna direct is gezonken. Drie geredden, die op een stuk wrakhout aan land waren gekomen, hebben den nacht bij de kust moeten doorbrengen, aleer zij hulp konden krijgen. Een hunner is ernstig gewond. Gisteravond zijn aan de Oostkust van Schotland nog 5 mannen en 3 vrouwen van de „Anu" met het vlot, waarmede zij 12 uur hadden rondgedreven, op het strand geworpen. Twee andere overlevenden wa ren reeds aan land gebracht. Twee der drie vrouwen zijn ernstig gewond. BRITSCH VRACHTSCHIP GETORPEDEERD. Bemanning door Spaansch schip opgepikt. Het Spaansche m.s. „Motebaril" heeft Dinsdag te Las Palmas de 52 leden dei- bemanning van het Britsche vrachtschip „Armanistan" aan land gezet. De „Arma- nistan" is op 3 Februari op 30 mijl afstand van Lissabon zonder waarschuwing door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Alle opvarenden werden gered.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1