sons VALDA PASTILLES IrTeven uit de hofstad 'frl&uim: Sport ACHTER DE B0SSCHEN binnenland buitenland lage rengen klant, slechts heeft, rvindt eraan- Midza zaken, - En Midza delburgsche ij v. Stoomvaart nst is tot aankondiging ing gestaakt. TWEEDE BLAD Vlissingsche Courant KERK- EN SCH00LNIEUWS GRIEP Vlissingen icht, Zoute Drop met en Groene Kruisbon- Laurierdrop vanaf 5 tuit de beste grond- rdigd. Verkrijgbaar de Kerkstraat 7. t Uw Schilder- en ïjte iaten uitvoeren, netjes doet W. DE voor U. Adres 37. toopt U in De Con- verkoopen ze geen Sunny lampen 40, I) watt resp. 65, 75, Spaarkogels 10, 15, ien 40 ct., HaUmatt 40 watt allen 45 ct. gegarandeerd. Doet en vermindert Uw O gf BotterdamWid en omgekeerd. Ie klasse 2.25 sse 3.50 Enkele 1.35Retour 2e r het vervoer van •n zeer billijk. b*j: e Rotterdam: Erven gvliet 86, Tel. 22727 018. brs. BUYTENHEK, elel 3521. SANDERS, Tel. 153. STERHOUT,Tel. 282. ut retourbiljetten beperkt. 3agblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Breskensche Courant Dinsdag 6 Februari 1940 No. 31 Klassieke stijl. In enkele Haagsche dagbladen is een niet en-interessante en zelfs tot zekere hoogte leerzame polemiek gevoerd over een on derwerp, dat ons ook altijd nogal na aan bet hart ligt. Ieder, die Den Haag ook maar even kent, kent de aloude Groenmarkt, waar het stadhuis staat met op den achter grond de groote kerk. Hier is altijd het centrum van de stad geweest al is het be gin, de oercel van onze stad, in de onmid dellijke nabijheid daarvan gelegen. Hoe in oude tijden die Groenmarkt er heeft uitgezien, kunnen wij alleen van oude platen en teekeningen leeren, geleidelijk zijn alle oude en eerbiedwaardige gevels verdwenen. Tegen het kleine maar fraaie stadhuis zijn allerlei leelijke puisten aange bouwd, die later door de gemeente zijn aangekocht en in plaats van afgebroken, in dienst zijn gesteld van allerlei gemeen telijke administraties. Van de zestiende of zeventiende eeuw- sche gebouwen is niets meer over. Op den hoek van de Groenmarkt en de Hoogstraat staat het overbekende café „Het Gouden Hoofd", bij ieder die Den Haag bezoekt stellig niet onbekend. Ook dit aloude ge bouw heeft in den loop der eeuwen geleden onder het vandalisme van de bouwkunst tot het een monster van leelijkheid was ge worden. Thans was het aan een restauratie toe en ziet, het wonder gebeurt, men laat toe, dat dit in zijn ouden stijl zal worden opgetrokken. In een onbewaakt oogenblik heeft de befaamde schoonheidscommissie dit plan laten passeeren. Misschien heeft ze het voor ultra-modern aangezien omdat het niet te gelooven is dat zij zoozeer van gedachten is veranderd. Een oogenblik doet het wat vreemd aan als men plotseling dezen typischen gevel voor zich ziet, die bovendien in deze omge ving past als een vlag op een modder schuit. Indien echter dit eerste een begin is van een her-bebouwing van de Groen markt, dan is zeker deze nieuwigheid toe te juichen. Maar nu de architecten De polemiek die thans gevoerd wordt, is vooral leer zaam voor hunmentaliteit. In de eer ste plaats loopt het om de vraag of na bootsen van een bepaalden stijl geoorloofd is en den naam van architectuur verdient. Deze vraag wordt door velen ontkennend beantwoord, waarbij dan met veel ophef van de scheppende cultuur der architecten wordt gesproken. Dat klinkt, maar men behoeft de producten van die scheppings cultuur mar even te aanschouwen om te zien, dat zij alle precies gelijk zijn en met de dor locale omstandigheden onvermijde lijke variaties als twee druppels water op elkaar gelijken. Een van de grieven tegen het zgn. copieeren van de oude stijlen is het, dat men er de moderne gemakken en verbete ringen in aanbrengt, en dat men tracht deze te camoufleeren. Radiatoren van cen trale verwarming zijn inderdaad niet uit den ouden tijd. Men zoekt nu een oplos sing waarbij deze nieuwe dingen kunnen worden aangewend zonder dat zij het oude uiterlijk aantasten. Is dat nu een zonde te gen den stijl? Hier en daar is het soms niet mogelijk precies aan de oude vormen te voldoen omdat de eischen van hygiëne, van voorzorg voor brandgevaar enz. nu eenmaal anders zijn, maar ook hier past alles zich aan. Verder dan noodzakelijk is, gaat het echter niet. De architecten willen graag, hetgeen begrijpelijk is, eigen scheppingen op de wereld brengen. Het blijkt echter al lang, dat men over het algemeen niet veel voor die kunstproducten gevoelt en dat er veel meer verlangen is naar het klassieke. Nu eindelijk eens een begin met den terug keer daarheen is aangevangen, zullen er wel meer volgen. Ons land biedt nog veel klassieks op bouwgebied in den Haag is er weinig. Behalve het Binnenhof is het er eigenlijk zeer schaars mee gesteld. Ook in de oude stad is alles verdwenen. Hier en daar is er nog eens de top van een gevel die aan ouden tijd herinnert, maar het onderdeel van de pui is dan al gemoderni seerd voor een winkel met spiegelruiten. Leelijker oplossing van het bouwprobleem is moeilijk denkbaar. Het lijkt ons altijd raadselachtig hoe men dit kan goedkeuren. Natuurlijk is bij de restauratie van Het Gouden Hoofd nog eens de geschiedenis van den bouw van het Leidsche stadhuis ter sprake gebracht. Het is de grief der architecten dat men daar achter een ouden gecopieerden gevel een modern gebouw heeft gesticht. Wat dat voor grief kan zijn, is ons niet duidelijk. Wil men dan eischen, dat geen gebruik gemaakt wordt van moderne materialen, als beton, enz., omdat men daarover vroeger niet be schikte Wanneer het op den duur mocht geluk ken in de residentie de oude Groenmarkt weer haar oorspronkelijk uiterlijk te ge ven, dan zou dit een groote verbetering zijn. Heeft Brugge niet het zelfde gedaan en blijft menig stadsbeeld elders niet met zorg bewaard omdat het zoo mooi is? Merkwaardig is het dat de architecten geen verantwoordelijkheid willen aanvaar den voor de vele misbaksels die er in den loop der tijden zijn geschapen. Vonden de bouwmeesters die toen ook niet mooi? Nu een volgend geslacht ze verafschuwt, nu krijgt het publiek het op zijn hoofd dat het dergelijke monsters liet bouwen, als of dit publiek toen niet gevaren heeft op het kompas der architecten Ieder getij heeft zijn eigen bouwerij, zoo schreef een architect, maar dan moet men ook niet op ander getij neerzien. Het is niet bekend of het de bedoeling is, met den aanvang die gemaakt is, in het centrale punt van onze stad voort te gaan. Er is daar een puzzle op te lossen, nl. wat er gebeuren moet als eenmaal het nieuwe stadhuis gereed is en het oude dus vrij komt. Zal men het dan ontdoen van al zijn uitwassen zoodat het oorspronkelijke overblijft, en zal men daarbij de omgeving aanpassen? Misschien ware het gewenscht daar eens over na te denken, en daarom trent een beslissing te nemen voor men verder gaat met de restauratie van de omgeving. Het zou lang niet onaardig zijn wanneer op deze historische plek eens een geheel ander karakter aan de panden werd gegeven dan thans het geval is. Maarwij zijn beducht voor de archi tecten, die het onderling zelden of nooit eens zijn en eikaars werk nimmer weten te waardeeren. Liever een goede kopie dan een slecht origineel geldt bij alle kunstwerken en zeker bij de producten van de architectuur waar de levensduur van het product dikwijls eeuwen overtreft. De polemiek heeft ons wel geleerd niet al te veel naar hen te luisteren EIBER. broek (gem. Maasniel) btf vergissing over de Duitsche grens geraakt. De patrouille werd door een Duitsche wacht aangehouden en is naar Elmpt over gebracht. DE SCHATTEN DER SPAANSCHE ZILVERVLOOT. Dit jaar poging tot berging. Gisteren vond onder levendige belang stelling van de zijde der aandeelhouders een vergadering plaats van de Hollandsch- Engelsche Duik- en Berging-Maatschappij N.V. Het is den heer ing. van Wienen gelukt de concessie tot het bergen der schatten afkomstig van de Spaansche zilvervloot in handen te krijgen, welke in het jaar 1702 door de vereenigde Nederlandsche en Engelsche vloten in de baai van Vigo werd venietigd. Een paar eeuwen lang hebben de schatten op den bodem van de baai van Vigo gerust en thans zal met het belangrijke werk, van in het opsporen en pogen te bergen der schatten een begin worden gemaakt. Ruim 1% jaar heeft de heer van Wienen besprekingen moeten voeren met de Spaan sche regeering en diverse andere belang hebbenden. Groote belangstelling trok hetgeen spr. mededeelde over de door hem te bezigen toestellen, welke worden vervaardigd op grond van de ervaringen, die hij heeft op gedaan bij zijn succesvollen arbeid eenige jaren geleden bij het herstel van den gas- zinker in het Noordzeekanaal te Velsen. In het a.s. voorjaar zal ing. van Wienen met zijn werkzaamheden aanvangen en hij stelde in het vooruitzicht, dat ofschoon eenige jaren met dit werk gemoeid zullen zijn, als de teekenen niet bedriegen, reeds in September a.s. de eerste resultaten zul len kunnen worden tegemoet gezien. NEDERLANDSCHE PATROUILLE OVER DUITSCHE GRENS. Maandagochtend is een Nederlandsche militaire patrouille, bestaande uit vijftien wielrijders onder commando van een eer sten luitenant, bij het grenskantoor Maal- VAN CAUWELAERT WIJST OP NAUWE BANDEN TUSSCHEN BELGIË EN NEDERLAND. De voorzitter van de Belgische Kamer, van Cauwelaert, heeft als spreker op een politieke bijeenkomst te Brussel gewezen op de nauwe banden tusschen België en Nederland, ondanks het ontbreken van een bondgenootschap. Hij ontkende, dat de Belgische neutraliteit een beletsel zou vormen voor een verandering van stand punt, indien Nederland door een vreemde mogendheid zou worden overvallen. België heeft in het huidige conflict zijn neutraliteit verkondigd, doch het is niet gebonden als het conflict zich uitbreidt. Dit bewijst echter, dat België vastbesloten is, te vermijden, dat het in den oorlog wordt betrokken, indien dit niet beslist noodzakelijk is voor zijn eigen veiligheid. JOEGO-SLAVISCHE REGEERING WIL STANDBEELD VAN PELSOEDSKI TE KATTOWITZ PLAATSEN. De Joego-Slavische regeering heeft vol gens Havas aangeboden een standbeeld van maarschalk Pilsoedski te koopen en te Kattowitz te plaatsen. Dit standbeeld werd reeds land vóór den oorlog door de Poolsche regeering besteld bij den Joego- Slavischen beeldhouwer Augustinovitsj. Doch deze, die een aanbod van de Duitsche rijkskanselarij had ontvangen, antwoordde, dat, aangezien het standbeeld door de regeering der Poolsche republiek was be steld, deze regeering er ook over behoorde te beschikken. LOONSVERHOOGING VOOR DE ENGELSCHE MIJNWERKERS. De districtsafdeelingen van de Britsche mijnwerkers-federatie hebben met een overweldigende meerderheid besloten het aanbod der mijneigenaren inzake een ver hooging der loonen op basis der kosten van levensonderhoud met vijf pence per werk dag, ingaande 1 Januari jl., te aanvaarden. Hierdoor wordt de totale loonsverhooging sedert het begin van den oorlog gebracht oo 13 pence per arbeidsdag. Ieder kwar taal zullen de loonen worden herzien. ZOON VAN AARTSHERTOG FRANZ FERDINAND IN CONCENTRATIEKAMP OMGEKOMEN? Reuter meldt uit Belgrado, dat volgens berichten uit Duitschland Ernst, de zoon van aartshertog Franz Ferdinand (die in 1914 vermoord werd in. Serajewo, waarna de wereldoorlog begon), en zijn Morgana tische vrouw, gravin Sophie van Hohen- berg gestorven zouden zijn in het Duitsche concentratiekamp te Dachau. Ernst was gearresteerd na het binnenrukken der Duitschers in Weenen. Hij had in connec tie gestaan met den Keimschutz van Star hemberg. TWEE IEREN TER DOOD VEROORDEELD. Peter Barnes en James Richards, twee Ieren, die ter dood veroordeeld zijn in verband met den aanslag van het Iersche Kepublikeinsche leger in Coventry, zullen Woensdag terechtgesteld worden. De mi nister van Binnenlandsche Zaken heeft besloten, dat hij geen aanbeveling kon geven om wijziging te brengen in den gewonen loop van de wet. Dit besluit is gisteravond officieel bekend gemaakt. POSEN WORDT RIJKSGOUW WARTHELAND. Het Duitsche staatsblad publiceert het volgende decreet van den Führer en rijks kanselier „Mijn decreet over inlijving en bestuur der oostelijke gebieden van den 8en October 1939 wijzig ik aldus, dat de rijksgouw Posen in de toekomst genoemd wordt „rijksgouw Wartheland". Verkoudheid en Keelpijn worder. krochfig bestreden door het sterk antiseptische geneesmiddel. Zorg steeds eer» doos bij de hond ta hebbeis Vraag naar de ECHTE VALDA >Jn HoUandsche dooren^ h 50 cent. ficieele orgaan van het Vaticaan de „In- timatio", de officieele uitnoodiging tot de kardinalen en leden van het pauselijk hof om de plechtigheid bij te wonen, gepubli ceerd. Uit deze uitnoodiging blijkt, dat deze eerste verjaardag van het overlijden van Pius XI met buitengewonen luister zal worden gevierd. „DE CHRISTEN IN OORLOGSTIJD". Tweedaagsche conferentie van het Oecumenisch Jeugdcomité. Het oecumenisch jeugdcomité hield 3 en 4 Februari jl. te Arnhem een conferentie over het ontwerp „De Christen in oor logstijd". De honderd vijf tig deelnemers wa ren leden van zeer verschillende jeugdor ganisaties in ons land. Na de opening door den voorzitter van het O.J.C., ds. K. Terpstra, werd de eerste lezing gehouden door prof. dr. Sevenster uit Leiden over „Oorlog en Bijbel". Des Zondagsochtends preekte ds. J. J. Buskes Jr. over*„Matth. 25 3146. Des middags sprak ds. P. Fagel uit Vee- re over „Amsterdam nu". Spreker koos als ondertitel, voor zijn lezing „Teekenen van het koninkrijk Gods in dezen tijd". De laatste spreker was ds. F. M. Kooi man uit Zeist, die sprak over „Christen zijn in oorlogstijd". Des Zondagsavonds werd de conferentie gesloten door den heer M. Kok. De Spaansche onderhandelingen met het Vaticaan. Het Spaansche ministerie van buiten- landsche zaken deelt mede Eenige buiten- landsche dagbladen hebben berichten gepu bliceerd van hun correspondenten in Rome, gedateerd uit Vaticaanstad, over loopende onderhandelingen tusschen het Vaticaan en de Spaansche regeering, waarbij zij bijzon heden en commentaren gaven over de pun ten, die door elk der pai'tijen zouden zijn naar voren gebracht. Het ligt voor de hand dat die berichten op geen enkelen grond slag berusten. Dit ligt reeds in den aard dezer onderhandelingen en vloeit ook voort uit de traditioneele discretie der Vaticaan- sche diplomatie. Examens. Geslaagd voor radiotelegrafist le klasse de heer F. A. Hattink, leerling van de De Ruyterschool. Geslaagd aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen voor kolonialen boschbouw de heer A. L. Maas, geb, te Vrouwen polder. Benoeming tijdelijk onderwijzeres. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Da- Costa-school te Velsen-Noord is benoemd me. E. P. van Sluijs, in gelijke functie aan de Geref. school te Vlissingen. Jaardienst voor Paus Pius XI. Op 10 Februari a.s. zal in den Sint Pie- ter te Rome een plechtige Requiem worden opgedragen voor de zielenrust van Paus Plus XI, op den eersten verjaardag van zijn sterven. De prefect van de pontificale ceremoniën, mgr. Respichi, heeft in het of- Op 26 Januari jl. werd te Goes een be stuursvergadering gehouden, hoofdzakelijk voor de opstelling van de agenda voor de 24 Februari a.s. te houden jaarlijksche al- gemeene vergadering in de „Landbouw" te Goes. Enkele wedstrijden van de competitie 1939, nl. B.K.C.H.B.S. en Madjoe H—- H.B.S. voor de 2de klasse, Wemeldinge Volharding II, Volharding IIV.K.V. voor de 3e klasse en de beslissingswedstrijd om de onderste plaats in de le klasse tusschen. T.O.G.O. en S.S.S. zullen zoo spoedig moge lijk opnieuw vastgesteld worden. Bij wijze van propaganda zal men trachten den laatstgenoemden te Wolphaartsdijk te laten spelen. In West-Brabant heeft alleen Blauw— wit zich weten te handhaven. Deze Roo- sendaalsche club vierde in Januari haar 5-jarig bestaan. Bij de andere clubs, die voor het meerendeel uit elkaar liggen, wordt sterk het gemis aan. leiders gevoeld. Uit de toelichting op de agenda voor de algemeene vergadering blijkt dat het be stuur voorstelt, ook dit jaar de contributie weer op 0.70 per lidtebepalen.nl. ƒ0.30 voor het eerste en 0.40 voor het tweede halfjaar. Bij de bestuursverkiezing zal in de va cature van wijlen den heer A. de Visser voorzien moeten worden, terwijl mej. van der Vliet en de heeren Versluijs en de Vriend aan de beurt van aftreding zijn. Zij zijn echter terstond herkiesbaar. De tijdelijke redacteur van het Z.K.B.- nieuws, de heer Versluijs, heeft te kennen gegeven wegens gebrek aan tijd deze func tie te willen neerleggen, als iemand anders bereid is deze op zich te nemen. Ook deze kwestie komt op de jaarvergadering aan de orde. DAMMEN Competitie-wedsfcryd. Gisteravond werd een competitie-wed strijd gespeeld tusschen de vereeniging Sint Laurens en Koudekerke te Sint Laurens. De uitslag is als volgt Sint LaurensKoudekerke. 1. B. VerburgC. M. v. d. Voorde 20 2. P. C. RooseA. v. Sorge 0—2 3. C. JanseE. A. Schuitema 02 4. I. FlipseJ. Poppe 11 5. W. MarinisseJ. Lijnse 02 6. P. WalravenC. Klap 02 7. P. Sinke—W. de Potter 2—0 8. A. DingemanseA. Aarnoutse 11 9. M. BoogaardA. Joose 02 10. J. WalravenA. de Lange 20 12—8 De uitslag geeft, evenals de vorige maal, een juist beeld van de krachtverhouding tusschen beide clubs. VOETBAL Ongeldig verklaarde wedstrijd. De wedstrijd Vlissingen BDe Zeeuwen adspiranten voor de Z.V.B.-competitie is ongeldig verklaard op grond van het doen uitkomen van een ongerechtigd speler en zal op het terrein van de v.v. De Zeeuwen worden overgespeeld. KORFBAL Nieuws uit den Z.K.B. Het eerste nummer van den derden jaargang van het Z.K.B.-nieuws is ver schenen. De redactie wekt de vereenigin- gen op hun medewerking te verleenen voor het voeren van een doeltreffende propagan- da-actie. Er dient een krachtige Z.K.B. te zgn met als devies voor 1940 „Doeltref fende propaganda over alle linies". De nieuwe reglementen zijn door de hulp van den heer H. Vroom gereed gekomen en zijn QP HET BLIKJE VELERLEI KNAX-RECEPTEN door het secretariaat verzonden kunnen worden. VERKRUGSAAR' .IM BUKJES VA,N 5 EN 10 STUKS FEUILLETON Een roman uit Siberië door FR. ENSKAT 48 (Nadruk verboden) Beide mannen botsten op e^aar. Hal deinsde achteruit. De verwoede aanval had hem wat verrast. Onbarmhartig trom melden Lansky's vuisten op Hal's schedel. De dreunende slagen schenen nu echter °°k hem tot het uiterste te brengen. Den aanval van zijn tegenstander moedig trot serend, greep hij dezen met beide handen in de borst. Zijn vingers begroeven zich stof van Lansky's jas, een draaiende beweging en het volgende oogenblik hing Lansky boven den grond. Lang duurde dit echter niet, want terwijl Hal, zijn voeten vast op den grond plantend, zich op richtte, slingerde hij het zware lichaam yan zich af, waardoor het tegen de deur v*oog, dat het hout er van kraakte. Als een panter wierp Hal zich opnieuw °P zijn prooi. Van zijn overwicht gebruik Hakend, trok hg met een ruk de deur open en. onmiddellijk daarop rolde Lansky buiten in het zand. Van zijn voorhoofd drupte bloed. fN°g: gaf de Rus zich evenwel niet ge ronnen. Snel kwam hij weer overeind en daarop sloop hij langzaam en ineen ge doken op Lörne toe. Hij scheen nu een een andere tactiek te willen volgen. Hal nam een bokshouding aan. Plotseling sprong Lansky op hem toe. Hal zag nog juist kans hem te ontwgken, op hetzelfde moment zijn linkervuist mid den in het gezicht van zijn tegenstander plaatsend. De Rus brulde als een wild dier, maar hij liet geen seconde verloren gaan. Weder om stortte hij zich op Hal, die ditmaal zijn evenwicht verloor, waardoor beiden op den grond tuimelden. Lörne lag onder en hij had een serie vuistslagen in ont vangst te nemen, welke hem het bloed uit den neus deed stroomen. Eindelijk slaagde hij er in zijn beenen vrij te maken. Hij trok zijn knie op en stiet Lansky met zijn voet weg. Direct daarop stond hij weer overeind. Ook Lansky stond weer op zijn beenen. Hij kuchte en blies als een stoom machine. Beiden zagen er ontoonbaar uit; hun gezicht was met bloed besmeurd en hun kleeren hingen vrijwel aan flarden. Plotseling werd Lansky's aandacht ge trokken door een blinkend voorwerp dat in het zand lag. Met een paar sprongen had hg het bereikt, haastig bukte hij zich en nu had hij een groot mes in zijn hand Hal Lörne bemerkte het. Het was zijn eigen mes, dat tijdens de worsteling op den grond, waarschijnlijk uit de schacht van zijn laars was gevallen. Nu werd het ernst. De strijd moest snel beslist worden. Hal viel aan. Lansky hief zijn arm op om toe te steken, maar reeds hield Hal zgn pols met ijzeren greep omklemd. Met zijn vrije hand, alsmede door het gewricht van zijn lichaam trachtte hij den Rus op nieuw op den grond te krijgen. Het leek, of hij succes zou nebben, want meer en meer helde Lansky achterover. Op dat oogenblik echter struikelde Lörne over een steen. Slechts even werd de greep om den pols van den ander wat losser, maar dit was voor Lansky voldoende om zich los te wringen en het volgende oogenblik stiet hij Hal diens eigen mes met kracht in de borst. Löme voelde een stekende pijn. Nog eenmaal zette hij zijn tanden op elkaar; hij greep Lansky beet en slingerde hem tegen den muur van het huis. De Rus sloeg met zijn hoofd tegen de balken. Er scheen iets te kraken Met gespreide beenen bleef Hal nog eenige seconden staan. Toen begon hg te waggelen. Op zijn borst werd een don- kerroode vlek zichtbaar, welke zich ge leidelijk uitbreidde. Zijn hoofd werd steeds zwaarder, zijn beenen weigerden hun dienst, hij viel en viel steeds dieper in een gapenden, bodemloozen afgrond. Michel Bessin, die den verwoeden strijd van het begin tot het eind had meege maakt, stond als aan den grond gena geld. Hij staarde onafgebroken naar Hal Lörne, wiens vingers in het zand een steunpunt schenen te zoeken. Tot plotseling steeds luider wordend hoefgetrappel tot hem doordrong. Een vrij groote troep ruiters naderde het huis. Voorop reden twee mannen, van wie er een gekleed was in een officiers-uniform. De andere van dit tweetalJa dat was toch Gregor?vroeger een der metgezellen van Lansky? Nog vóór hij zijn paard tot staan had gebracht, riep Gregor reeds tot den ver baasden Michel Bessin: „Waar is wachtmeester Koljin Laat hem direct hier komen! Lansky moet gearresteerd worden, verdacht van moord op Frans Mertens en van ontvoering van een meisje!" Michiel Bessin keek met een versluier den blik naar Gregor op. Daarna wees hij zwijgend naar de beide gestalten, die roerloos op den grond lagen. 36. Weken, waren voorbij gegaan. Het was Hal Lörne temoede, alsof hij bij de eerste schemering van den nieuwen dag uit een diepen slaap ontwaakte Hij vermocht niets duidelijk te onderscheiden en meer dan hij het zag, voelde hij dan ook, dat er menschen en voorwerpen om hem heen waren. Voor het vage besef, dat deze menschen zich op een of andere manier met hem bezig hielden, trachtte hij tevergeefs een verklaring te vinden. Het scheen hem belangrijker dan de vraag waar hij zich bevond. Af en toe trok er een dichte sluier voor zijn oogen, welke alles deed vervagen. Wanneer het dan weer wat helderder werd, was het, of hij vrij en licht in een onmetelijke ruimte zweefde. Een. zeldzame loomheid, die hem pok be lette te denken, maakte het hem onmoge lijk zich zijn toestand te realiseeren. Nochtans was hij zich duidelijk bewust, dat hij zich zeer behaaglijk voelde. Alle onaangename en bezwarende gedachten, waarmee hij zich vroeger zoo vaak had bezig gehouden, schenen van hem te zijn weggevallen. Het was als een mooie droom, waarin zelfs de engelenfiguur niet ontbrak. Hij althans zag van tijd tot tijd een lieftallig vrouwengelaat over zich heen gebogen, dat hem zoo zalig vertrouwd voorkwam. Het was alleen maar jammer, dat de schemer om hem heen niet wilde optrek ken, want dit gelaat zou hij maar al te graag eens heel duidelijk hebben gezien. Zoo zweefde Hal Lörne in de ijle ruimte voort, als op een wolk, die ondanks alle duisternis en ondoorgrondelijkheden, toch niets schx'ikwekkends voor hem had. Maar daarna werd het lichter. De wolk scheen nu en dan uiteen te scheuren. Dan hoorde hij fluisterende stemmen. Hij zag menschen en gezichten, waarmee hij vroeger in lang vervlogen tijden eens tezamen moest zijn geweest: een 1,-rjsaard; een hoofd met zwart haar; dan dook een jong, glad gezicht op; een maal ontwaarde hij twee ronde, donkere oogen, die hem. vragend en tevens dwin gend aankeken en natuurlijk was ook het engelenkopje voortdurend in zijn nabij heid. Dat was heerlijk (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 5