Breskensche Courant DE OORLOG IN FINLAND. Finsche successen in de lucht. EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de De Finnen strijden taai, maar behoeven hulp. Gevaarlijke was der rivieren in zicht Het aftreden van den opperbevelhebber. Slachtoffers van den oorlog ter zee. Vlissingscfie Courant 78ste JAARGANG NUMMER 31 DINSDAG 6 FEBRUARI 1940 Abonnementsprijs: 1/ ct. per week ot J z.2U pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op hét postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels t l.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN 1)1: VELDE Jr.,Bureaux Walstr. 58-60, el 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Oost-en West-Souburg, Kanaalstraat 15. Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAASDE. INGESTELD DOOR DE V E R E É-N I GIN G* „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Komt die niet In ruime mate, dan ziet de toekomst er somber uit. (Van onzen militairen medewerker). Het zijn roerige dagen geweest, die eerste dagen van Februari, want zoowel de Russen als de Finnen hebben allerminst stilgezeten en den tegenstander rust ge gund, noch op den grond, noch in de lucht. De Finsche luchtmacht in actie. Wat de oorlog in de lucht betreft, wordt de invloed van de versterkingen, welke den Finnen van verschillende zijden toe- stroomen, goed merkbaar. Zij zijn ook op dit gebied tot het offensief overgegaan en hebben op 30 Januari een aanval in het groot ingezet tegen de Russische oorlogs bodems voor Kroonstad en op vliegvelden in Estland. Tevens hebben zij op aanvoer- wegen op de Karelische Landengte trans port-colonnes bestookt. De Russen werken natuurlijk met groote getallen en veront rusten Zuid-Finland met honderden vlieg tuigen tegelijk. Volgens Finsche berichten hebben de Russen zeer goede machines en kunnen de piloten daarmede goed over weg, doch hun mitrailleur-schieten evenals het bommenwerpen zou zeer slecht gericht zijn, vandaar de betrekkelijk kleine ver liezen der Finnen, terwijl de Russen al minstens 300 machines verloren hebben. Tegenstrijdige berichten. Wat hier niet mede strookt, eveneens volgens Finsche berichten, is het zuivere treffen als het ziekenhuizen of kerken betreft. Zelfs deze ongeëvenaarde, dappere en sportieve strijders kunnen zich blijkbaar niet losmaken van de traditioneele gruwel- berichten, waar het acties van den vijand betreft, die steeds veel vrouwen, grijsaards en kinderen doodt, inplaats van spoorbruggen, stations en geschutsopstel- lingen; gruwelen, die in eiken oorlog tot ver velens toe worden opgedischt. Welke dom heden de Russen in dezen veldtocht ook hebben getoond, in elk geval zullen zij wel zoo verstandig zijn, liever hun kostbare bommen te gebruiken tegen doelen, waar van zij zelf last kunnen krijgen (militaire doelen) dan daarmede ongevaarlijke zieken, vrouwen, kinderen en grijsaards te dooden. Men vraagt zichzelf bovendien af, wat men op deze wijze van de andere berichten kan geloven. De gepantserde sleden. Op de Karelische Landengte hebben de Russen de Mannerheimlinie sedert 1 Fe bruari heviger aangevallen dan tot dus verre had plaats gehad. Hun hoofdaanval was gericht tegen Summa (het centrum der stelling). Zij maakten behalve van zeer hevig en aanhoudend artillerievuur en 130 bombardementsvliegtuigen, thans van een nieuw strijdmiddel gebruik nl. gepant serde sleden, welke door tanks werden vooruitgeduwd. Deze sleden zijn geheel door pantserplaten, ondoordringbaar voor mitrailleurkogels, afgedekt. Het grondvlak is drie bij vier meter en kan dus een geheele mitrailleurgroep verplaatsen. De aanval had plaats achter een rookgordijn. Dicht bij de voorste steunpunten der linie verlieten de mitrailleurgroepen de sleden en vielen aan, gesteund door het vuur uit de tanks. Door snellen aanvoer van verster kingen en samentrekking van het artillerie vuur op het bedreigde deel der stelling, wisten de Finnen dezen aanval nog net •op het nippertje af te slaan. Op 2 Febr. volgde een dergelijke aanval tegen den rechtervleugel der linie, dus meer bij de kust Zwaar Russisch geschut. De Russen maakten hier weer langdurig gebruik van hun zware geschut van 24 cm. Bovendien hebben zij op de spoorlijnen verplaatsbaar spoorweg-geschut, marine- geschut op spoorwagens gemonteerd. Met dit geschut wordt Viborg (25 km. achter de stelling) voortdurend beschoten. De Finnen kunnen geen gelijkwaardig geschut daar tegenover stellen. Hoe goed het echter gezien is van maarschalk Mannerheim om reeds sedert 1938 deze stelling op de land engte in te richten, blijkt thans. Hij heeft een gepensionneerd genie-generaal van het Belgische leger, die groote ervaring had opgedaan met den aanleg der Belgische versterkingen, verzocht de stelling te pro jecteeren. Hoewel deze linie natuurlijk geen Maginotlinie kan zijn met ondergrondsche kazernes, is zij toch zeer sterk, aangezien alle geschut- en mitrailleuropstellingen in kazematten zijn 'ondergebracht en het af- weervuur dus onuitdoofbaar is. Volgens Russische berichten hebben de tegenwoordige aanvallen nog niet de bedoeling de stelling te doorbreken, doch slechts het zoeken naar zwakke plekken, en dienen zij dus als voor bereiding voor den grooten aanval, zoodra de dooi invalt. Hoe dan ook, deze aanvallen vorderen thans reeds de grootste krachtsinspanning van de beperkte Finsche strijdkrachten, de toekomst blijft dus somer. Het zal Finland wel vergaan als den eerlijken zakenman, die buiten zijn schuld dreigt onder te gaan. Ieder heeft mede lijden en betuigt sympathie, helpt wel met kleine vriendelijkheden, doch de eenig reddende financieele steun blijft achter wege. Roode Kruis-hulp is prachtig, doch daarmede kunnen zij zich de Russen niet van het lijf houden. Vanzelfsprekend laten de Russen, terwijl zij hevig aanvallen op de Karelische Land engte, hun tegenstanders niet met rust aan de noordoostzijde van het I adogameer. Hoewel de Finnen hier alle vallen heb ben afgeslagen en zelfs r munten op de Russen hebben veroven., blijven deze laatste ook hier aanvallen en brengen hier volgens de Finnen hun beste divisies in het vuur, voorloopig echter zonder succes. De Finnen vallen aan. Verder naar het noorden bij Kuhmo, waar een maand geleden zoo hevig ge streden is om den inval in de wespen taille af te weren, vallen de Finnen thans weer aan. Hier heeft de 54e Russische divisie zich in afwachting van gunstiger weer verschanst. Hun sterkte moet 20.000 man bedragen, doch daar de Finnen had den vernomen, dat de levensmiddelen- aanvoer hier weer hokte, besloten zij, versterkt met eenige Zweedsche afdeelin- gen vrijwilligers, ondanks hun sterkte van 8000 man, thans tot den aanval over te gaan en wel door beide flanken aan te pakken, terwijl de beroemde ski-afdeelin- gen dén aanvoer door vernielen van den eenigen verbindingsweg, en aanvallen op de auto-colonnes, verder belemmeren. De strijd in dezen sector speelt zich voornamelijk af bij de plaatsjes Kuhmo en Rasti. Berichten vermelden, dat ver sterkingen voor de Finnen onderweg zijn. Zij blijven alles op het spel zetten om den doortocht der Russen naar de Bot- nische Golf, en daarmede afsnijden van het verband met Zweden, tegen te gaan. De Russen hebben in dezen sector afdee- lingen Siberische ski-troepen aangevoerd, doch volgens de Finnen kunnen deze niet op tegen hun eigen goed geoefende ski-afdëelingen. Men kan er van overtuigd zijn, dat ook in de komende dagen in dezen sector en vooral bij Rasti, stevig ge vochten zal worden. De berichten betref fende parachutisten, welke achter de Fin sche fronten neerdalen, moet men niet te ernstig nemen. Het kunnen slechts kleine afdeelingen zijn, die wel gevangen ge nomen zullen worden. Wat de Russen zich op deze wjjze van deze afdeelingen voor nut voorstellen, is onbegrijpelijk. aanvallen op de karelische landengte afgeslagen. Naar de diplomatieke correspondent van Reuter meldt, is te Londen bevestiging ontvangen van successen der Finsche *Uchtmacht in den strijd tegen de Russen. Men schat, dat de Russen tot dusver niet minder dan 240 vliegtuigen hebben verlo ten tegen 15 Finsche machines, die neer gehaald zijn. De Russische machines zijn *°or het meerendeel in luchtgevechten neergeschoten. Slechts 20 procent der ver- {jez®n veroorzaakt door het vuur van het uchtafweergeschut. Hierbij moet in aan merking worden genomen, dat de Russen ju begonnen met een frontlinie sterkte an hieer dan 5000 toestellen, de Finnen aarentegen met niet meer dan een klein oeel hiervan. a P®. Sovjet-vliegtuigen zyn, hetzij geheel, snJï? •bijna verouderd, met een maximum *neiheid van 385 tot 420 km. per uur. De machines, waarover Finland beschikt, en welke toch ook niet geheel nieuw meer zijn, hebben het reeds met succes tegen deze Russische toestellen kunnen opnemen en wanneer eenmaal de nieuwe Britsche en Amerikaansche vliegtuigen gebruikt kun nen worden, mag een belangwekkende ont wikkeling van de Finsche positie in de lucht verwacht worden. 6800 bommen in een week neergeworpen Uit het rapport van de autoriteiten van de Finsche passieve verdediging blijkt, dat de Sovjet-Russische vliegtuigen in de week van 28 Januari tot 3 Februari 6800 bom men van verschillende type hebben neerge worpen. 145 Finsche burgers werden ge dood en 179 gewond. De Russen blijven pamfletten gericht tot de burgerbevolking omlaag werpen, meest tegelijk met de bom men. Finsch legerbericht. Het officieele Finsche legerbericht van gisteren meldt o.m. Te landOp de Karelische landengte hebben vijandelijke afdeelingen aanvallen ondernomen aan net front van Summa, doch zij werden alle afgeslagen. De vijand Aan onze lezers O De mist die het scheepvaart- verkeer sinds eenige dagen groo- te moeilijkheden veroorzaakt, q heeft ook de dienstregeling van de verbindingen met Zeeuwsch- Vlaanderen ontwrichtGisteren a is de boot in plaats van te half J vijf, eerst te ruim 6 uur uit Vlis- singen naar Breskens vertrokken, q Hoe dit hedenmiddag zal zijn, weten wij op het moment dat wij O dit schrijven nog steeds nietook vandaag belet de mist een regel- g matige uitvoering van den dienst. Wanneer de lezer ons dagblad 2 2 daarom misschien later dan ge- 2 woonlijk ontvangt, is dit een ge~ volg van. het feit, dat de techniek 2 2 nog niet altijd opgewassen is te- gen de natuur die zich van men- schelijke aansluitingen en vertrek- 2 2 uren niets aantrekt. De Directie. o ©©••©©•••©©•©©•©©©©•©••©©•©9 heeft zich hierop verschanst, doch hij werd later verdreven. Op andere punten van het front alge- meene activiteit der artillerie. Ten noord oosten van het Ladogameer hebben de Finsche troepen vijandelijke aanvallen op de eilanden afgeslagen en hun posities ge handhaafd. De Finsche troepen hebben zich van een basis in dezen sector meester ge maakt, waarbij de vijand 500 dooden ver loor, alsmede zeven tanks, vier kanonnen en een groote hoeveelheid anderen oorlogs buit. De vijand ondernam aan het front van Aittojoki zwakke aanvallen, doch overal werd hij tot zijn vroegere stellingen teruggeworpen. Aan het front van Kuhmo duren de gevechten voort. Aan het front van Salla hebben de Finsche troepen een aanval op Maerkajaervi afgeslagen. Van de overige deelen van het front is niets be langrijks te melden. In de lucht De Finsche luchtmacht heeft op 4 dezer met succes verkennings vluchten uitgevoerd en vijandelijke troepen en luchtbases gebombardeerd. Vijandelijke luchtaanvallen zijn gemeld op de Valamo- eilanden, het Ladogameer en Koivisto. Of ficieel zijn negen vijandelijke vliegtuigen neergehaald, van vier andere is dit nog niet bevestigd. Tengevolge van luchtaan vallen op het beroemde orthodoxe klooster te Valamo zijn branden uitgebroken. Op andere plaatsen was de activiteit in de lucht geringer. In Zuidwest-Finland wer den bommen geworpen op Maentylouto, Turku, Ekenaes, Riihimaeki en Haemen- linna. Kleine vijandelijke escadrilles verken den de kustdistricten van Lovisa en Sek- kijaervi. In Noord-Finland werden bom men geworpen op Nurmes, Kajaani en Kuusamo, terwijl in Lapland Ivalo en Inari werden gebombardeerd, als gevolg waar van brand uitbrak in een kerk en een pastorie. In totaal vielen een doode en drie gewonden. Het Russische legerbericht. Het legerbericht van het Russische mili taire district Leningrad luidt Op 5 Fe bruari bedrijvigheid van patrouilles en ma tig geschutvuur in eenige sectoren. Ten noorden van het Ladogameer nog steeds botsingen tusschen infanterie-afdeelingen. De Sovjet-Russische luchtmacht heeft ver kenningsvluchten ondernomen. Een loos overwinningsgerucht. In een aantal berichten van Reuter uit Helsingfors werd medegedeeld dat de acht tiende Russische divisie geheel zou zijn vernietigd. Het nieuwsbureau wist daarbij uitvoerige bijzonderheden over deze Finsche overwinning te melden. In officieele Fin sche bron worden deze berichten echter te gengesproken Men gelooft daar dat de geruchten ontstaan zijn, doordat bij Kitala twee Russische bataljons verslagen zijn. SITUATIE OP NEDERLANDSCHE RIJNARMEN DREIGT CRITIEK TE WORDEN. De hoofdingenieur-directeur in de di rectie algemeenen dienst van den Rijkswa terstaat deelt mede, dat blykens door hem ontvangen bericht het jjs van de Moezel Zondag over 90 km. is losgekomen. De kop van de bewegende ijsmassa is Zondag te één uur Coblenz gepasseerd. In Duitsch- land verwachtte men, dat Maandag te mid dernacht deze kop Wezel zou bereiken. Zooals bekend, is van een punt, eenige ki lometers beneden W~zel tot in Nederland de rivier de laatste dagen vast geweest. Men acht in Duitschland een was van het water van drie meter mogelijk. Hoe zich de waterstand op de bovengedeelten der Nederlandsche Rijntakken zal ontwik kelen, is thans nog niet te voorspellen. Sterke was is niettemin waarschijnlijk. By Orsoy gelegen op ongeveer 19 km. boven Wezel steeg gisteravond het water vier centimeter per uur. Het is niet onmoelijk, dat vandaag in den loop van den dag het ijs op de bovengedeelten van Rijn en Waal in beweging zal komen. hij wenschte den volledigen staat van beleg. Generaal Reijnders en enkele bureaux van den generalen staf wenschten grooter machtsbevoegdheid en met name streefden zij de invoering na van den staat van be leg voor geheel Nederland. Een streven, dat reeds enkele maanden oud is. Men weet, dat bij den staat van beleg Nederland practisch onder militaire dicta tuur komt. De staat van beleg is dan ook een toestand, bestemd om te worden inge voerd wanneer in Nederland het ergste mocht gebeuren. De regeering wilde tot deze invoering nog niet overgaan. Zij meen de aldus de Tel., dat enkele maatregelen on der auspiciën van het ministerie van Justi tie voldoende zouden zijn om enkele mis standen, waarover de generaal klaagde, uit den weg te ruimen. Met name betrof dit het toezicht op vreemde elementen en som mige persexcessen. De regeering wilde deze misstanden op ruimen door den minister van Justitie grootere bevoegdheden te geven gene raal Reijnders wenschte daarvoor den staat van beleg. Toen de regeering besloot Justitie met het nemen van deze maatrege len te belasten, meende men op den gene ralen staf, dat daardoor een deel van de natuurlijke taak van dien staf uit diens handen was genomen. De generaal wilde daarvoor de verantwoordelijkheid niet dra gen en diende zijn ontslag in, dat H. M. de Koningin heeft aanvaard. Hiermee is dus een afkondiging van den staat van beleg binnen afzienbaren tijd van de baan. Was ondanks dit geschil de generaal Reynders toch nog een plooibaar man, van zijn opvolger generaal Winkelman is dat niet te zeggen. Generaal Winkelman is een geboren vasthouder, een man die voor zich zelf zeer streng is, doch ook voor anderen. Hij heeft een vaste meening, die hij niet gauw loslaat. Het is zeer de vraag of hy nu juist een man is die gemakkelijk naar de hand van de regeering te zetten is. Was de benoeming tot opperbevelhebber van land- en zeemacht een verrassing voor u? vroegen wij. Volkomen, was het antwoord van ge neraal Winkelman, totaal een verrassing. Over de militaire positie van ons land kon de nieuwe opperbevelhebber zich uit den aard der zaak niet uitlaten. Wij zullen ons best doen, aldus generaal Winkelman. De opdracht, die mij gegeven is, is moei lijk, maar wy zijn soldaat en dan doe je je plicht. De nieuwbenoemde opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal H. G. Winkel man, werd in 1876 geboren. Op 11 Augus tus 1896 werd hij benoemd tot tweede lui tenant der infanterie, 25 November 1901 tot eerste luitenant en op 1 April 1903 volgde zijn benoeming tot kapitein. In de jaren 19141918 was hij aanvankelijk aan de grens, om vervolgens te worden be noemd tot kapitein sous-chef van het com mando Zeeland. De hoofdofficiersrang be reikte hij op 25 December 1923, waarop 2 Mei 1926 zijn benoeming tot luitenant kolonel en 17 Januari 1929 die tot kolonel volgde. Als majoor was hij sous-chef van den staf van het hoofdkwartier van het veld leger, welks chef hij in 1928 werd. Daarna volgde zijn benoeming tot generaal-majoor, commandant van de vierde divisie, waarop hij in 1934 den militairen dienst verliet. Een woord van afscheid. De afgetreden opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft gisteren de vol gende dagorder tot de weermacht gericht Bij het neerleggen van het opperbevel is het mij een behoefte een kort woord tot de weermacht te richten. In de eerste plaats wil ik hen gedenken, die bij de uitoefening van hun taak het hoogste offer hebben gebracht. Het gevaarvolle werk, dat aan hen werd opgedragen, hebben zij zonder aarzelen aanvaard. Zij zijn daarbij gevalleneerbiedig eer ik hun nagedachtenis. Voorts dank ik u allen, die deel uit maakt van de weermacht of daarvoor werkzaam zijt, voor de wijze, waarop gy voor 's lands veiligheid hebt gewaakt. Gy hebt, naarmate het jaargetijde on gunstiger werd en er dus aan velerlei daar mede verband houdende moeilijkheden het hoofd moest worden geboden, niettemin uw geestkracht weten te bewaren, terwijl allerwege opvallende bewijzen konden worden waargenomen van een krachtig, zich ontwikkelend saamhoorigheidsgevoel. Uw taak zal ongetwijfeld nog moeilijker worden. Ik ben er van overtuigd, dat gij daar voor niet zult terugschrikken, doch u door de moeilijkheden zult heenslaan, omdat ge op de meest ondubbelzinnige wijze hebt er varen, dat ge de waardeering hebt van ons volk, dat voor zijn veiligheid op u ver trouwt. Uit do onlangs door H. M. de Koningin uitgesproken rede is gebleken, hoe groot ook bij Hare Majesteit de waardeering i* voor hetgeen ge voor het land doet. Hare Majesteit heeft hare rede besloten Dit nummer bestaat uit 2 bladen §ct»cui»Ic«i*asc« non Jen Jgfl De Finnen hebben hulp noodig. (Pag. 1, eerste blad) Gevaarlijke was der rivieren te ver wachten. (Pag. 1, eerste blad) De oorlog ter zee blijft slachtoffers maken. (Pag. 1, eerste blad) Generaal Reynders neemt afscheid van de weermacht. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN met de treffende woorden „Ik zal veel aan u denken". Met dit Koninklijk woord als uitgangs punt neem ik thans afscheid van u en geef u de verzekering, dat ik met groot vertrou wen uwe daden voor de zaak des vader lands zal blijven volgen. BESCHADIGDE BRITSCHE MWNVEGER BLJ HAVENINGANG GEZONKEN. Vijf dooden, 49 vermist, doch vermoedelijk verdronken. Officieel werd Maandag te Londen medegedeeld, dat de Britsche mijnveger „Sphinx", commandant J. R. M. Pay- lor, by zwaar weer is vergaan, terwyl dit schip met onklaar geraakte ma chines een haven werd binnengesleept. Er stonden zeer hooge golven, toen de kabel brak en het schip ten slotte kap seisde. De „Sphinx" was Zaterdag jl. tydens vijandelijke luchtaanvallen beschadigd. De bevelvoerende officier en vier min deren hebben het leven verloren. Vier officieren en 45 minderen worden ver mist. Gevreesd wordt, dat zij zijn om gekomen. De geredden, twee officieren en 44 min deren, zijn aan land gebracht. De „Sphinx" (875 ton) is een van de zeventien schepen van de Halcyon klasse van mijnvegers. Het schip was op 7 Februari 1939 te water ge laten. BRITSCH VRACHTSCHIP GETORPEDEERD. Over het lot der 70 opvarenden is weinig bekend. Zondag is de „Beaverburn", een vrachtschip van de Canadian Pacific, groot 9874 ton, buiten de westkust van Engeland getorpedeerd en gezonken. Vernomen wordt, dat het schip een be manning van 70 koppen aan boord had. Men gelooft, dat sommige opvarenden door andere schepen zijn opgepikt. Aanvallen op Duitsche onderzeeërs. In de afgeloopen dagen, terwijl de strijd in de lucht boven de Noordzee heviger is geworden, hebben de Fransche en Britsche zeestrijdkrachten de jacht op vijandelijke onderzeeëers voortgezet. In Fransc-he vloot- kringen werd aan Havas medegedeeld, dat de Britsche zeestrijdkrachten talrijke aan vallen hebben gedaan op vijandelijke on derzeeërs. Ten aanzien van den strijd in de lucht merkt men op, dat de Duitsche vliegtuigen gebruik maken van de slechte weersom standigheden om aanvallen te doen op koopvaardij schepen. Plotseling komen zij uit de wolken te voorschijn om bommen te werpen en mi- trailleurvuur te openen. Zij verdwijnen weer in den mist zoodra de Britsche jacht vliegtuigen komei'. ENGELSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN EN GEZONKEN. Tijdens het weekeinde is het Britsche stoomschip „Portelet" (1064 ton) in de Noordzee op een mijn geloopen, tengevolge waarvan twee leden der bemanning werden gedood. Negen overlevenden zijn in een haven aan de Britsche oostkust aangeko men. De kapitein verklaarde, dat het schip na di ontploffing nog anderhaL uur was blij ven dryven, er konden echter geen booten uitgezet worden. Ten slotte kwam een Finsch schip te hulp, dat de overlevenden aan boord nam.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1