Breskensche Courant GENERAALREIJNDERS AFGETREDEN CARNAVALS-BAL EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Felle luchtaanvallen op Britsche kust. De Balkan wil buiten den oorlog blijven. Wederom twee Turksche dorpen door aardbeving verwoest. Man onder 40 ton steenkool bedolven. „CONCERTGEBOUW". Nederlandsch stoom schip Laertesop een mijn geloopen. De „Mamura" kwam er wonderlijk goed af. Eerlang Iuchtverbaiding tusschen Nederland en Amerika. Russische duikbooten in Duitschen dienst Vlissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 30 MAANDAG 5 FEBRUARI 1940 Abonnementsprijs: 1/ ct. per week ot z.2U pej Kwartaal. Franco per post 2.50 Aizonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente AdvertentieprijsVan 1—5 regels t t.25, tedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent. Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regelsDerde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN OU. V Kl-Dfc Jr.,Bureaux Walstr. 58-60, el 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoren te: Bresbens, Dorpsstraat, Tel.21; Oost^enlVesiLSc^^ AANGESLOTEN BIJ HIT BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Luitenant-generaal Winkelman bevorderd tot generaal en benoemd tot Opperbevelhebber Verschil van inzicht met de regeering over vraagstukken van techmsch-midtairen aard oorzaak Zooals uit de Staatscourant van hedenavond zal blijken, is aan generaal I. H. Reynders, op perbevelhebber van land- en zeemacht, op een daartoe door hem gedaan verzoek, door H. M. de Koningin eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, onder dankbetuiging voor de uitnemende diensten, door hem in verschillende gewichtige betrekkingen en in buitengewoon moeilijke omstandigheden bewezen, en is tot zijn opvolger benoemd de gepensionneerde lui tenant-generaal H. G. Winkelman, sedert het intreden van den mobilisatietoestand comman dant van den luchtverdedigingskring UtrechtSoesterberg, terwijl de laatstgenoemde tegelijkertijd bevorderd is tot generaal. Naar wij vernemen, heeft in hoofdzaak verschil van inzicht met de regeering ten aanzien van vraagstukken van technisch-militai- ren aard tot de ontslagaanvrage van generaal Reynders geleid. In de spannende dagen van Augustus 1939, toen Nederland mo biliseerde, werd luitenant-generaal Reynders het hoogste bevel over land- en zeemacht toevertrouwd. Bij Kon. besluit van 28 Augustus werd hij benoemd tot opperbevelhebber. Eenige dagen later volgde zijn benoeming tot generaal. VERSCHILLENDE SCHEPEN GINGEN VERLOREN. Naar schatting hebben Zaterdag 20 Duitsche vliegtuigen deelgenomen aan de aanvallen op de Britsche kust. De aanvallen werden gedaan over een lengte van 650 km.; zij waren mede van de felste aanvallen sedert het be gin van den oorlog. De balans toont volgens Reuter, dat drie Duitsche Heinkeltoestellen neergehaald zijn. Het is niet waarschijnlijk, dat een vierde naar huis kon terugkeeren. Een der Heinkeltoestellen, welke in Yorkshire werd neergehaald, kwam terecht naast een boerderij. Een lid der beman ning werd gedood en drie werden gewond, van wie een later in het hospitaal is over leden. De overige inzittenden staken het toestel in brand. Minstens zeven Duitsche vliegers zijn gedood. Zes zijn gevangen genomen. Een neutraal schip is tot zinken gebracht, een Engelsch schip in brand gestoken. Negen schepen werden, voor zoover be kend, aangevallen, doch zeven ontkwamen met weinig schade. Elf zeelieden kwamen om, onder wie vier van het neutrale schip. Op de meeste aangevallen schepen vielen gewonden, gemeenlijk getroffen door ma chinegeweervuur. Een Duitsche mededeeling. Het Duitsche Nieuwsbureau deelde over deze aanvallen mede, dat niettegenstaande het hevige vuur van de luchtdoelartillerie een mijnenveger, vier voorpostenschepen en negen koopvaardijschepen tot zinken werden gebracht. Talrijke andere bewa pende koopvaardijschepen werden, deels ernstig, beschadigd. Alle tot zinken ge brachte koopvaardijschep in werden volgens dit 1 richt aangevallen, terwijl zij in con- vooi voeren. Drie Duitsche vliegtuigen zijn niet van de vlucht naar den vijand teruggekeerd. Volgens Duitsche berichten hebben de b1 den tijd van 21 tot 31 Januari 1940 als gevolg van den oorlog ter zee ontstane verliezen aan 1 „gelsche, Fransche en neu trale koopvaardijschepen in het geheel 145.603 br. reg. ton bedragen. Van bevoegde Brische zijde werd aan Reuter medegedeeld, dat de Duitsche bewe ring. dat bij de luchtaanvallen van Zater dag 14 schepen tot zinken zijn gebracht. ..onzinnig" is. Voorts raamt men niet-officieel, dat tus schen. 21 en 31 Januari 73.027 ton aan ge- allieeerde en neutrale schepen tot zinken is gebracht, t.w. 16 neutrale schepen met een tonnage van 46.475 ton, 7 Britsche schepen met een tonnage van 18.236 ton en 3 Fransche schepen met een totale ton nage van 8316 ton. Slachtoffers der luchtaanvallen. Het Britsche kolenschip „Yewdale" (823 ton) is ongeveer 1 mijl uit de Brit sche kust door twee Duitsche vliegtuigen 'net machinegeweren beschoten. De kapi tein werd gedood, terwijl 2 anderen gewond werden. In hetzelfde gebied werd een stoomtrel- m i?e ,>Rose of England" (223 ton) door jnachinegeweervuur beschadigd, doch nie mand werd getroffen, twee aan de Britsche oostkust gesta gneerde reddingbooten zijn uitgevaren L*>efc naar de bemanning van het s.s. ■•ttildare" (3877 ton), dat noodseinen had uitgezonden, met de mededeeling, da.t het door vliegtuigen werd aangevallen en dat de bemanning zich in de booten begaf. Bij den aanval werden 6 leden der bemanning gedood. Vijftien overlevenden zijn veilig aan land gebracht. Een visschersvaartuig heeft een redding boot binnengebracht met alle acht leden der bemanning van het s.s. „Harley" (440 ton), dat zij bij een aanval door vijande lijke vliegtuigen hadden verlaten. Een Britsche treiler, die Zaterdagavond in de haven is aangekomen was door een Duitsch vliegtuig aangevallen, dat de vis- schersboot herhaalde malen uit machinege- waren had beschoten. Bij de nadering van het vijandelijke vliegtuig, had de treiler de machines op volle kracht gebracht en den weg zig-zag gevolgd. Eenige minuten na dat de aanval was begonnen, kwamen Brit sche jachtvliegtuigen de visschersboot te hulp. Zij dwongen het vijandelijk vliegtuig te vluchten. De Britsche vliegtuigen heb ben het Duitsche toestel nog gedurende eenigen tijd achtervolgd, doch men weet niet of dit is omlaag geschoten. De trei ler heeft geen averij opgeloopen. De treiler „Harlech Castle" heeft Zon dag drie Duitsche vliegers en het lijk van. een vierde aan wal gebracht. Zij maakten deel uit van de bemanning van een bom menwerper, die Zaterdagmorgen had deel genomen aan den aanval op de Tyne. Een der Duitschers was ongedeerd, twee had den verwondingen in de beenen. Zij moes ten op draagbaren aan land en naar een ziekenhuis worden gebracht. De vierde was overleden, terwijl de treiler lag te wachten om de haven binnen te loopen. De kapitein van den treiler verklaarde, dat hij getuige was geweest van het ge vecht tusschen het Duitsche toestel en En gelsch o machines. Het Duitsche toestel was dicht bij zijn schip neergekomen en hij was er in geslaagd de vier man, die rond zwommen, aan boord te nemen. Noorsch schip tot zinken gebracht. Zaterdagmiddag is nabij de pier van een plaats aan de noordoostkust van En geland een boot gekenterd, welke de na men „Tempo Oslo" droeg. Twee der inzit tenden werden dood uit het water ge haald, de derde werd in uitgeputten staat naar een ziekenhuis gebracht. Hij herhaal de steeds het woord veertien. Vermoedelijk bedoelde hij, dat veertien personen in de boot hadden gezeten. Een Britsche red dingboot heeft twee andere opvarenden van de „Tempo Oslo" aan land gebracht, o.a. den kapitein. Hij deelde mede, dat zijn schip door drie Duitsche vliegtuigen tot zinken was gebracht. De „Tempo" mat 629 ton. Later zijn nog twee lijken geborgen. Het s.s. „Hroar" is Zaterdag te Stavan- ger aangekomen met 8 overlevenden van het Deensche schip „Vidar", dat Woens dag op de Noordzee tot zinken is ge bracht. De „Vidar" was door bommen uit een watervliegtuig getroffen. Toen het schip begon te zinken, begaven de 24 op varenden zich in de eenige sloep, die on beschadigd was gebleven. De boot sloeg echter om, waarbij acht schepelingen ver dronken. De helft der overgeblevenen begaf zich weer op het schip, dat met hen in de diep te verdween. De acht mannen, die nu te Stavanger zijn aangekomen, hadden zich op een noodvlot weten te redden. DE BETROKKEN STATEN GAAN NAUWER SAMENWERKEN. Belangrijke resultaten der Balkan conferentie. Na afloop van de achtste zitting van den permanenten raad der Balkan-Entente heeft de Roemeensche minister van buiten- landsche Zaken Gafencu in zijn hoedanig heid Van voorzitter van den raad, het vol gende officieele communiqué voorgelezen: De gedachtenwisselingen, welke de leden van den permanenten raad gevoerd heb ben in een hartelijke en vertrouwelijke at mosfeer, hebben het mogelijk gemaakt, een eenstemmigheid te constateeren: 1. Het gemeenschappelijk belang der vier staten bij de handhaving van den vrede in orde en veiligheid in het Zuidoosten van Europa. 2. Hun vastbeslotenheid tot voorzet ting voor hun beslist vreedzame poli tiek onder respectievelijke handhaving van hun standpunt ten aanzien van het tegenwoordige conflict, teneinde dit deel van Europa voor de beproevingen van den oorlog te bewaren. 3. Hun wil, aaneengesloten te blijven in den boezem der Entente, die slechts haar eigen doeleinden nastreeft en die tegen nie mand gericht is, en gemeenschappelijk te waken voor de handhaving der rechten van elk hunner en van de onafhankelijkheid en het nationale grondgebied. 4. De oprechte wensch, vriendschappe lijke betrekkingen met de buurstaten te onderhouden en te ontwikkelen, in een verzoenings gezinden geest van weder- zijdsch begrip en vreedzame samenwer king. 5. De noodzakelijkheid, de economische banden en de verbindingen tusschen de Balkanstaten nauwer aan te halen en te vervolmaken, door meer in het bijzonder het handelsverkeer binnen, de Entente te vergrooten. 6. De verlenging van het Balkanpact voor een nieuwe stututaire periode van 7 jaar, ingaande 7 Februari 1940. 7. Het besluit der vier ministers van Buitenlandsche Zaken, onderling een nauw contact te onderhouden tot de volgende zitting van den permanenten raad, die in de maand Februari te Athene zal worden gehouden. Wie zich de situatie op den Balkan her innert vóór 1914 en terugdenkt aan de rechtstreeksche aanleiding tot het uitbre ken van den wereldoorlog 19141918 kan zich over bovenstaand resultaat slechts verheugen. Redactie. De eerste stappen in de richting van een uitbreiding van den regionalen Balkan- handel zijn reeds genomen, meldt Reuter. In verband met de territoriale herziening op den Balkan verneemt hetzelfde bureau, dat de raad besloten heeft, dat het huidige oogenblik niet opportuun was voor het ter tafel brengen van dit onderwerp. Niet officieele Hongaarsche waarnemers toonen teleurstelling over het besluit om een onmiddellijke behandeling der Hon gaarsche eischen uit te stellen. 45 DOODEN, TIENTALLEN ERNSTIG GEWONDEN. Een hevige aardbeving heeft Zaterdag avond twee dorpen in het gebied van Eizindjan in Anatolië volledig verwoest. Als gevolg hiervan zijn 45 personen om het leven gekomen en tientallen ernstig gewond. NOODLOTTIG BEDRIJFSONGELUK TE NIJMEGEN. Zaterdagmiddag is de 40-jarige Ariaans, employé aan de gemeentelijke electrici- teitswerken te Nijmegen op noodlottige wyze om het leven gekomen. De man assisteerde bij het bunkeren van steenkool. De inlaat van den koker bleek verstopt te zijn door een laag sneeuwijs. A. trachtte deze laag door te steken en slaagde hierin ook inderdaad, doch verloor daarbij het evenwicht en viel in den veer tien meter diepen koker. Niemand had het ongeval opgemerkt en zoo kon het gebeuren, dat de kraandrij ver z(jn grijper boven den koker ledigde en bleef ledigen. Ariaans werd op deze wijze onder veer tig ton steenkolen bedolven. Toen men hem miste ging men op on derzoek uit. Tenslotte vond men het lijk van het slachtoffer in den koker. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. Morgenavond 8 uur 10 Piachtprijzen beschikbaar. (jroot versterkt Jazz-Orkest. Entiée 50 cent, alles inbegr. Costumier aan de zaai. Zie raambiljetten. II komt toch ook, het wordt een knalteest. HET SCHIP KON LANGZAAM NAAR LONDEN OPSTOOMEN. Zaterdagavond omstreeks half twaalf is het 5825 bruto reg. ton metende Neder- landsche stoomschip Laertes" van de Nederlandsche stoomvaartmij. „Oceaan" te Amsterdam, bij het lichtschip „Royal Sovereign" nabij Beachy Head in het En- gelsche Kanaal op een mijr geloopen. Ten gevolge van de explosie werd het schip beschadigd, doch het zonk niet. Bovendien werd niemand der 52 opva renden gewond. De bemanning is aan boord gebleven. Op halve kracht is daarop het schip, dat uit Batavia kwam met een hoeveel heid regeeringsgoederen en een belang rijke partij Delitabak en na een betrekke lijk kort oponthoud in een der Engelsche contrölehavens, op weg was naar Amster dam, naar Londen opgestoomd. Na de ontploffing was het Noorsche tankschip „Buccaneer" te hulp gekomen en bevond zich in de nabijheid voor het eventueel verleenen van assistentie. De „Zwarte Zee" van L. Smit Co's internationalen sleepdienst zou nog uit Vlissingen vertrekken om de „Laertes" hulp te verleenen, doch toen de reedery nadere berichten had ontvangen omtrent den afloop van de explosie heeft zij beslo ten de sleepboot niet te doen vertrekken. Gezagvoerder van de „Laertes" is de heer C. Koningstem uit Haarlem. Het schip meet 5825 bruto en 3613 netto reg. ton. Het schip is in 1919 ge bouwd by The Taikoo dockyard and Engi neering Comp. of Hongkong te Hongkong. ANKERDE HET SCHIP AAN DEN RAND VAN EEN MIJNENVELD? Groote schade aan boord. In den loop van Zondag is het Neder landsche motortankschip „Mamura" van de maatschappij La Corona, dat in den middag van Zaterdag 27 Januari jl. in de Engelsche wateren in de nabijheid van Duins door een explosie werd beschadigd, aan de kade van de Shell te Pernis ge meerd. Het schip arriveerde Vrijdagnacht voor de Zeeuwsche kust en heeft daar voor anker gelegen tot Zaterdagochtend. Eenige opvarenden vertelden Bij het ophalen van het anker heeft dit een mijn geraakt, waardoor een geweldige ontplof fing naast het schip plaats vond. De „Ma mura" heeft door deze ontploffing belang rijke schade opgeloopen, maar noodseinen zijn, in tegenspraak met indertijd versche nen berichten, niet gegeven. De drinkwa tertank in het voorschip was lek geslagen en het water stroomde er met een snelheid van vijftien ton per uur binnen, zoodat de tank, welke honderd twintig ton kan bevat ten, spoedig vol geloopen was. Ook de drinkwatertank achter in het schip werd lek geslagen, evenals de laadtank, waaruit de ruwe olie langzaam wegvloeide. In het voordek werden de spanten ontzet, doordat een tweede watertank omhoog ge drukt werd. Voorts werden het echolood en het kompas onbruikbaar. In het volkslogies werd éen geweldige ravage aangericht. De kooien van de matrozen werden in de hoog te geworpen en het meubilair werd ge kraakt. Doordat de brandblusch-apparaten vernield werden, begonnen deze schuim te spuiten, waardoor de kleeren van de matro zen werden aangetast en vernield. De an kerspil werd op drie plaatsen gebroken en het anker verdween met vijftien vadem ketting in de diepte. In Duins hebben Brit sche marine-officieren de schade onder zocht. Zij kwamen tot de slotsom, dat de ontploffing door een verankerde mijn ver oorzaakt moest zijn. De „Mamura" zou dus geankerd hebben aan den rand van een mijnenveld. Wan neer deze veronderstelling juist is, dan is het schip ook na de explosie door het oog van een naald gekropen, toen het de reis voortzette om op te varen naar Duins. Dit nummer bestaat uit 2 bladen SclieMfftcwMscn t)pn Jew Ang Nederlandsch s.s. „Laertes" op myn geloopen, maar dravend gebleven nie mand werd gewond. (Pag. 1, eerste blad) Luchtverbinding NederlandAmerika in voorbereiding. (Pag. 1, eerste blad) De Balkan-staten willen buiten den oorlog bl\jven. (Pag. 1, eerste blad) Opnieuw zijn Turksche dorpen door aardbeving verwoest. (Pag. 1, eerste blad) Hevige luchtaanvallen op de Britsche kust. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN CONCESSIE IN AMERIKA REEDS AANGEVRAAGD. In het jaarverslag van de Holland— Amerika-ljjn over 1939 wordt medege deeld, dat de directie van de Holland— Amerikalyn over 1939 wordt medegc- heeft verklaard, deel te nemen aan een syndicaat, dat een rechtstreeksehen vliegdienst naar de Vereenigde Staten langs de Noord-Atlantische route ten doel heeft. Voor dit syndicaat, waaraan in samen werking met de K.L.M. ook de Staat der Nederlanden en de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker zullen deel nemen, zal de HollandAmerikalyn haar passagiersorganisaties in Europa en Amerika ter beschikking stellen. Verder wordt in het verslag medege deeld, dat de Nederlandsche regeering door haar gezant te Washington bij de regeering der Vereenigde Staten reeds een concessie voor het openen van een vliegdienst tusschen Nederland en Amerika heeft laten aanvragen. ZIJ ZOUDEN OP DE NOORDZEE OPEREEREN. Volgens berichten waarvan het moeilijk is de juistheid na te gaan, aldus meldt Havas uit Oslo, zouden de Sovjets aan Duitschland veertien duikbooten geleend heuben, welke zouden opereeren in de Noordzee met Duitsche bemanningen en onder Duitsche vlag. Russische marineofficieren zouden zich echter aan boord bevinden teneinde op de hoogte te geraken van den duikbooten oorlog. Een speciale correspondent van de Daily Telegraph in Stockholm weet te melden dat naar verluidt Duitschland Rus sische duikbooten wil koopen. Rusland wenscht grootere Duitsche eenheden, ter vervanging van het verlies van den krui ser Kirof en van twee slagschepen, die beschadigd zijn door de Finsche kustbat- terijen te Hangoe en later weer by den luchtaanval op Kroonstad. Volgens de in lichtingen van dezen correspondent zullen vijftien Russische duikbooten ingeruild worden tegen een Duitschen kruiser en waarschijnlijk nog een oorlogschip. Zendt Duitschland wapens naar Rusland Voorts meldt deze correspondent aan zijn blad, dat Duitschland wapens zendt naar Rusland. Hierover seint hij Twee Duitsche schepen uit een Oostzee haven, hebben naar te Stockholm verno men wordt, Vrijdagmiddag Noorsche lood sen aan boord genomen in de territoriale wateren ten zuiden van Oslo. De schepen bleken geladen met geschut en munitie voor kleine wapens, bestemd voor de Rus sische troepen, die hun bases hebben in Petsamo en Moermansk. Men verwacht, dat deze stoomschepen aan het einde van deze week in Petsamo zullen lossen.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1