Breskensche Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de S Het NederSandsche Poollandschap. Ingesneeuwde treinen bij Middelie nog niet bevrijd. Een bange nacht op de Waddenzee. «ris ,hixrs Echte' winterkost! gj ZWANENBERG Militaire operaties in Finland hervat. De Balkanconferentie geopend- Twee neutrale schepen verloren. Hevige ontploffingen in Zwitsersche machine fabriek. n ct STADSNIEUWS Vlissingen VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 29 ZATERDAG 3 FEBRUARI 1940 Abonnementsprijs: 17 ct. per weeK ot z.2V pet •Kwartaal. Franco per post 2,50 Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeü abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1—5 regels f i.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 cent, tedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma fV AN OF V ELDF Jr., Bureaux Walsfcr. 58-60, el 10(2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Oost-en West-Souburg, Kanaalstraat 15. Tel. 35' AANGESLOTEN BIJ HET,BUREAU VOOR PÜBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VE REE-NI GING „DE NEDER L ANDSCHE DAGBLADPERS' AMELAND HEEFT GEBREK AAN BRANDSTOF. Over de in de sneeuw vastgeraakte öT1 hii Middelie vernemen wij, dat hiStrein met militairen er gisteren islaagd is door de sneeuwmassa's heen S dringen De soldaten waren den heelen irirlae bezig met het opruimen van de middag oez^S anderhalf tot twee me- ter'hoog op de Spoorbaan, zootot slechts langzame vorderingen werden gemaakt. Treinverkeer was uitgesloten. Niettegenstaande alle pogingen er de^^nische'd^e^t^an^de^^^^r^^0^ iJÏÏtooS—Purmere'ndvrij te maken. Van- SSS Ho"alr hdePn ^Het" reizigersverkeer naar Hoorn en Enkhuizen wordt over Alkmaar geleld. HET ISOLEMENT VAN AMELAND IS VOLKOMEN. Er heerscht gebrek aan brandstof., schikt nog over een geringen voorraad fa brièkssteenkolen, doch deze zal wel spoe- dig uitgeput zijn. vanochtend zou de postboot van de ree- ^w, Doeksen de „Noord-Nederland" van de haven van West-Terscbe„ing uit ver fe'Sken Ook wehm hlns in de haven van West-Terschelling ligt, zou vandaag pogen zich een weg door het ijs gisteren on- demomerierden hebben geen succes op- geleverd. Zes menschen een nacht op de Waddenzee. Donderdag is een ylertalmarinen van Zoutkamp uit over het ps naar het eiland Schiermonnikoog gewandeld. Hun tocht heeft Vrijdagmorgen vier d° mes en twee heeren er toe gebracht van de Groningsche kust af een te ondernemen het eiland te bereikcn. Zij zijn op hun toeht de vier man nen, die gisteren de terugreis naar Zoutkamp ondernamen, gepasseerd. Naden had men echter niets meer van hen vernomen, zoodat een ongeluk werd gevreesd, temeer daar het «s op de Waddenzee absoluut niet betrouw- baNa'Séen nacht van spanning, gedu- rende welken men tevergeefs getracht heeft van den zeedijk van Schiermon nikoog af iets te ontdekken van de zes personen, is men er vanmorgen in ge slaagd de vermisten op te sporen. Toen de burgemeester van Schiermon nikoog gisteravond de mededeeling ont ving, dat zes menschen op het Js van Waddenzee verdwaald waren, h<^ middellijk alle pogingen m het werk laten stellen om te trachten de vermisten op te sporen. Gedurende den avond Jen nacht was dit echter niet mogelpk, omdatdoor versch gevallen sneeuw de sporen op d sneeuwvlakte uitgewischt wa d de dichte duisternis met mogelpk was de ongelukkige wandelaars te vinden. Vanmorgen is echter op verzoek van den burgemeester een miUtair vliegtuig opge- StHeT'toestel vloog over de Waddenzee en heeft om half negen de z«3 vermi^^n P rmmnnmógteontdekt.n Alle zes, de heer K. Starkenborg, tomes Dijkhuis^n" mej. Zetsma, afkomstig uit Hornhuizen, waren, voor zoover de vlieger kon vaststellen, in goede conditie. Zij lie PeSp° iStMn'den burgemeester Is daarop een iisvlet in gereedheid gebracht, die spoedig met voldoende bemanning over het van de Waddenzee is vertrokken naar de plaats waar de vermisten zich moeten beOokeult Zoutkamp is een reddingsexpe- ditie op ijssleden vertrokken. Ook de motorreddingboot „Insulind werd in gereedheid gebracht om zoo dig assistentie te kunnen verleenen. Te ruim tien uur vanmorgen zijn de zes personen op Schiermonnikoog aan gekomen. Ze hebben het eiland loopen- de bereikt en zyn voorloopig onderge bracht op de boerderij van den heer J. Vries, die in den polder nabij den dijk is gelegen. GROOTE VERKEERSMOEILIJKHEDEN BENOORDEN AMSTERDAM. Uitdam ingesneeuwd. Uitdam, een klein dorpje met ongeveer honderd inwoners, aan de kust van het IJs- selmeer, is op het oogenblik vrijwel onbe reikbaar. Alle verkeer is stilgelegd en slechts met de grootste moeite is het Vrij dag een tweetal winkeliers uit naburige ge meenten gelukt met een slee levensmidde len naar Uitdam over te brengen. Over dezen tocht, waarvan de afstand van den afgelegen weg zes kilometer bedroeg, de den zij ruim twee uur. Een slager uit Dur- gerdam, die trachtte met een auto langs den Waterlandschen zeedyk het dorpje te bereiken, moest bij het Kinselmeer zijn po gingen opgeven. De sneeuw lag op som mige plaatsen vier meter hoog, even hoog als de dijk is. Uitdam zal het hierdoor eenigen tijd zonder vleesch en vet moeten stellen want de voorraad is uitgeput. Van daag zou nogmaals getracht worden per slede thans van Durgerdam uit het riooaige aan te voeren. De weg tusschen Monnikendam en Edam is totaal onbegaanbaar. Het autoverkeer wordt door den Purmer geleid. Nabij Mon nikendam is op dezen weg een auto inge sneeuwd. Hij is niet meer terug te vinden. Gistermiddag om half twaalf bereikte een auto van de P.T.T. via den Jaagweg van Broek uit Monnikendam. Deze weg was sinds Donderdagochtend niet berijd baar, doch een 80-tal arbeiders had een pad in het dikke sneeuwdek uitgegraven én hierdoor kon de wagen zijn weg vinden. Ook de busdienst van de N.Z.H.T.M. kan over dezen, weg weer hersteld worden. De Leeuwarder weg in Amsterdam is voor het verkeer afgesloten. Alle verkeer wordt langs het Noord-Hollandsch kanaal geleid. Door het ijs gezakte auto weer op het droge gebracht. Gisteravond is het een aantal menschen gelukt met veel moeite den zwaar beladen auto van den fouragehandelaar G. Schou ten, die gistermorgen getracht heeft via het ijs Holysloot nabij Amsterdam te be reiken, waarbij het voertuig- door het ijs zakte, weer op den wal te brengen. De wagen was zwaar beschadigd. Er is geen beweging in te krijgen. t Ijsgang op het IJ veroorzaakt de scheepvaart veel moeilijkheden. De ijsgang op het IJ is een groote hin dernis voor de scheepvaart geworden. Vooral dé geregelde diensten van de ge meenteveren ondervinden veel overlast. Vanmiddag om twee uur zouden daarom de bootverbindingen met Nieuwendam, TuindorpOostzaan en den verbindings- dam worden stopgezet. De toestand van den weg Medemblik Den Helder heeft in verband met de sneeuw het verder onderhouden van een busdienst tusschen beide gemeenten onmo gelijk gemaakt. Werkloozen ruimen belangeloos sneeuw. Daartoe aangezocht door den burge meester, hebben alle werkloozen der ge meente Avereest, ruim 200 in getal, zich spontaan bereid verklaard, om belangeloos ten bate van het plaatselijk en doorgaand verkeer, behulpzaam te zijn by het sneeuw ruimen. Dit geldt vooral voor het verkeer ZwolleKoevorden, BalkburgHoogeveen en BalkburgMeppel. Heerlijk-gebonden erwten soep met kluif en worst. Wintersche, pikante jacht schotels. Hartige plats du jour. Zwanenberg levert het U, verzorgd door de beste koks, kant en klaar. Even opwarmen, en de smulpartij kan beginnen 1 yss&r. maakl wat smaakt AANVALLEN OP HET KWETSBAARSTE PUNT DER MANNERHEIM-LINIE AFGESLAGEN. Russische parachutisten omlaag geschoten. De militaire operaties in Finland zijn aan bijna alle fronten hervat. Het schynt, dat de Sorjett pen bezig zyn een nieuwe poging te ondernemen, zoo niet om den weerstand der Finnen te breken, dan toch op zijn minst om goe de uitvaïstellingen te veroveren voor het beslissende offensief in het voorjaar, terstond na den dooi, zoo meldt Havas. In ieder geval kunnen zij ten minste door voortdurende gevechten en ver moeienis de beperkte strijdkrachten, waarover maarschalk Mannerheim be schikt, afmatten. De belangrijkste aanval, die sinds drie dager door de Russische generaals is ont ketend, is die, welke Donderdag ingezet werd tegen den rechtervleugel der Manner- heimlinie, welke de Karelische landengte verspert. Deze aanval was voorafgegaan door vrij hevig artillerievuur in de vorige 1 dagen. Het zevende roode legercorps, dat op de Karelische landengte opereert, beschikt over zwaar geschut, dat weinig belangrijk is, vergeleken met de strijdmiddelen die ge bruikt worden aan het westelijk front, maar waartegenover de Finnen geen gelijkwaar dig geschut kunnen stellen. Het zouden achttien stukken zijn van 240 m.m. en drie zware stukken marinegeschut op een op rails loopenden draaischijf. Deze drie stuk ken marinegeschut bombardeeren dagelijks de stad Viipuri. gelegen op 25 k.m. afstand van dé Mannerheimlinie. Het gedeelte van de landengte, waar de Russische aanval op gericht is, is het kwetsbaarste punt van de Mannerheimlinie. Daar bevindt zich een vlakte zonder meren. Deze sector, waarvan het dorp Summa het middelpunt vormt, strekt zich uit tusschen. het meer Muolajaervi en het meer Kuolae- majaervi. Ondanks den omvang Van den Russischen aanval werden de roode troepen na zeer le vendige gevechten tenslotte over de geheele linie door de Finsche troepen teruggeslagen. Verschillende steden vanuit de lucht gebombardeerd. Gisteren zijn in het zuidoosten van Fin land Kotka, Kouvola, Peeksamaki en Kuopio door Russische vliegtuigen gebombardeerd. In het zuidwesten hadden Kjoerneborg en Kauma het meest te lijden: te Kioerneborg kwamen tien burgers om, terwijl te Kauma .1 burger werd gedood. Te Kotka en Kouvola zijn, voorzoover bekend, geen slachtoffers te betreuren. Te Peeksamaki ontstond hier en daar brand. Tien vliegtuigen hebben bommen op de omgeving van Helsingfors geworpen. De schade was echter onbeteeke- nend. Eenige piloten zouden door het Fin sche afweervuur getroffen zijn. Te Helsing fors werd gisteren drie maal luchtalarm ge maakt. Des middags zijn tien Sovjet-Russi sche vliegtuigen boven de stad gezien. Voor het eerst Russische parachutisten in Finland in actie. Het Finsche legerbericht sprak gisteren voor het eerst van parachutisten. Het schijnt, dat deze strijdwijze der Russen niet de resultaten heeft opgeleverd welke men er van verwacht had. De valschermsprin gers, die Donderdag boven de landengte van Karelië uit Russische vliegtuigen zijn ge sprongen, werden, volgens Havas, hetzij neergeschoten, hetzij na in de takken der boomen te zijn terecht gekomen, gevangen genomen. Volgens de tot dusver ontvangen inlichtingen zijn een twintigtal neergescho ten en een gelijk aantal gevangen genomen. De parachutisten waren gewapend met draagbare machinegeweren, voorzien van radio-apparaten en gekleed in Finsche uni form. Russische vliegers ondervraagd. Uit de ondervraging van Sovjet-Russische vliegers, die gevangen genomen zijn, is ge bleken, dat allen slechts weinig ontwikkeld zijn. Toch verklaren allen twee jaar te heb ben gestudeerd aan een soort universiteit en twee jaar een militaire school te hebben bezocht. Zij hebben er geen idee van, wat Finland eigenlijk is. Volgens hen hebben de Finnen Rusland aangevallen en bedreigden zij Leningrad en Moskou, daarom moest de Sovjet Unie zich verdedigen. De vliegers hebben toegegeven, dat de Sovjet-Russische toestellen opstijgen van de vliegvelden in Estland; op een plaats te zuiden van Tal linn bevinden zich volgens hen minstens tachtig Russische vliegtuigen. De vliegers, die naar de vliegvelden in Estland zijn ge bracht, bevinden zich hier in een volkomen isolement. Sedert half December hadden zij geen krant meer gelezen. Zij hebben alleen gestencilde papieren gekregen, waarin stond, dat de Russen vele gevangenen heb ben gemaakt. De commissarissen letten er op, dat iedere verbinding met de buitenwe reld voorkomen wordt. Het Russische ïegerbericht. Het Russische Ïegerbericht van gister avond luidt Op 2 Februari heeft zich niets van belang voorgedaan aan het front. De Sovjet-lucht macht heeft met succes vijandelijke mili taire doelen gebombardeerd. Elf vijandelijke vliegtuigen werden tijdens luchtgevechten neergehaald. Een Sovjet-vliegtuig keerde niet naar zijn vliegveld terug. TOENADERING TUSSCHEN BALKAN EN DONAUSTATEN VERWACHT. De Balkanconferentie is Vrijdag te Bel grado begonnen met een voorbereidende bespreking van een half uur van de mi nisters van Buitenlandsche Zaken van Grie kenland, Roemenië, Turkije en Zuid-Slavië in de werkkamer van Markowitsj op het departement van Buitenlandsche Zaken. De Turksche minister van Buitenland sche Zaken, Savadjogloe, heeft medege deeld dat bij zijn onderhoud van Donderdag met den Bulgaarschen minister-president, Kiosseivanof te Sofia, de overtuiging is ver sterkt, dat Bulgarije voornemens is, hoewel buiten de Balkan-Entente, mede te werken aan het behoud van den vrede. De Grieksche minister van Buitenland- klaard, dat hij overtuigd is, dat de con ferentie vrucht zal dragen. Hij is het met Saradjogloe eens, dat Bulgarije thans een politiek van vrede en samenwerking voert. Ten aanzien van Hongarije werbesloten, te zoeken naar een geschikte oplossing om ieder vraagstuk, dat op een voor het lot van Europa bijzonder tragisch oogen blik de belangen der Balkan-Donau-landen zou kunnen aantasten, te neutraliseeren. Eén ding staat thans volgens Havas wel vast: de vier ministers der Balkan- landen zijn het volkomen eens over de wenschelijkheid zoo spoedig mogelijk te komen tot een toenadering tusschen de Balkan- en Dounaustaten, alleen onder voorwaarde, dat deze toenadering niet be paalde offers oplegt, die de Balkan-Entente zelf zouden kunnen verzwakken. Ten aanzien van de kwestie of Italië, dat een Balkan-mogendheid is geworden, in de toekomst al of niet een actieve poli- ren, beperkte men zich gisteravond in de tiek in dit deel van Europa zal gaan voe- kringen der conferentie ertoe, op te mer ken, dat alle politieke steun van buiten door de leden van de Balkan-Entente gun stig zal worden ontvangen, als deze in de lijn blijkt te zijn van de regionale belangen van den Balkansector. Men verzuimt in dit verband niet, erop te wijzen, dat reeds thans volledige overeenstemming van inzicht tusschen de te Belgrado ver gaderde ministers bestaat over het feit, dat de Balkan-Entente niet moet worden tot een Balkan-blok, dat vroeg of laat on der controle komt te staan van deze of gene groote mogendheid, die van de een heid der Balkanvolken gebruik zou willen maken om haar eigen doeleinden te ver wezenlijken. WEDEROM TALRIJKE PERSONEN VERMIST. Het Zweedsche schip „Fram" is tenge volge van een ontploffing op de Noordzee gezonken. Vijf opvarenden werden gered en gisteren aan de Schotsche kust aan land gebracht. Negentien schepelingen worden vermist. Naar het Noorsche telegraaf agentschap meldt, neemt men aan, dat het Noorsche s.s. „Varild", groot 1500 ton, onderweg van Noorwegen naar Engeland, op de Noordzee is gezonken. Aan boord bevonden zich 15 opvarenden. Van het schip is sedert zijn vertrek op 22 Januari niets meer vernomen. Ook Engeisch schip verloren bschouwd. Gisteravond is voorts vernomen, dat de eigenaars van het Britsche schip „Polzella", van de admiraliteit de mededeeling hebben ontvangen, dat het schip over tijd is en dat men aanneemt dat het verloren is. Dit nummer bestaat uit 3 bladen SABOTAGE WAARSCHLJNIJK DE OORZAAK. De Zwitsersche autoriteiten stellen een nauwkeurig onderzoek in naar twee ont ploffingen, die zich onder geheimzinnige omstandigheden voorgedaan hebben in de machinefabriek Oerlikon bij Zürich. Zij worden door de gerechtelijke autoriteiten toegeschreven aan kwaadwilligheid of sa botage. De autöritéiten verklaren dat de grootste discretie vereischt is in het belang van de aan den gang zijnde procedure. Voor het oogenblik bepaalt men zich ei toe te doen weten, dat het explosies be treft, teweeggebracht door instruménten, die de ontbranding van ontploffingsmidde len hebben veroorzaakt. Het publiek wordt door het openbaar ministerie te Zürich uit- genoodigd mede te werken aan het onder zoek en een belooning van 5000 francs wordt in uitzicht gesteld aan hen, die in staat zullen stellen de schuldigen te arres teeren. Het Zwitsersche telegraafagentschap deelt mede, dat 'de' gebruikte ontploffings middelen in werking' zijn gesteld door een uurwerk. De Neue Zürcher Zeitung doet opmerken, dat wanneer de ontploffing geen ramp geworden is, dit slechts te danken if- aan de zwakke actieradius van de ontplof fing, die niet doordrong tot het binnenste van de fabriek. §elicur(e nissen va en Weer zyn neutrale schepen op zee ver loren gegaan. (Pag. 1, eerste blad) Rusland maakt in Finland gebruik van parachutisten, echter met gering suc ces. (Pag. 1, eerste blad) Ontploffing in Zwitsersche machinefa briek sabotage vermoed. (Pag. 1, eerste blad) Nog steeds groote moeilijkheden voor het verkeer. (Pag. 1, eerste blad) Waarom geen üs-vrÖ °P de openbare scholen Men verzoekt ons ruimte voor het onder staande De schoolgaande jeugd van de inrichtin gen voor openbaar onderwijs te dezer stede hebben in een winter, die in de annalen ver meld zal worden, geen enkelen schooltijd vrij gehad voor schaatsenrijden. Men moet' begrijpen, wat voor kinderen een „vrijen" middag voor zaligheid beteekent. Vermoedelijk is Vlissingen te dien op zichte een unicum. Ook de scholen voor voortgezet onderwijs met hun oudere leerlingen bleven van dit verlof tot de gezonde schaatssport versto ken. In tegenstelling met de H.B.S. en de Chr. Mulo. Waar de lichamelijke oefening door de bezuiniging zoo zeer te lijden heeft, is dit zeker voor leerlingen van dien leeftijd dubbel te betreuren. Zelfs op den verjaardag van Prinses Beatrix vermocht de Handels Avondschool voor haar vele leerlingen, die meerendeels overdag druk bezet zijn, geen avondje vrij te krijgen, Het komt ons voor, dat dit passeeren, wat in Vlissingen geen gebruik was en in niet veel andere gemeenten gebeurd zal zijn, wel erg jammer is. Onze jeugd zal het later hard genoeg krijgen om haar een gezond, sportief moment van vreugde niet te gun nen en daartoe niet van harte mede te wer ken. Wij teekenen hierbij aan, dat in het col lege van Burgemeester en Wethouders geen verzoeken van hoofden van scholen die van den lesrooster wenschten af te wijken om „ijs-vrij" te kunnen geven, zijn behandeld. De wethouder van Onderwijs is heden uit- stedig wij hebben er ons dus niet vari kun nen overtuigen, of hem persoonlijk mis schien dergelijke verzoeken hebben bereikt in B. en W. zijn zij in ieder geval niet ge komen. De inspecteur van het lager onderwijs heeft van B. en W. (noch van de hoofden rechtstreeks, hetgeen trouwens ook niet zou behooren geen verzoeken om van den les rooster te mogen afwijken, ontvangen. Ware dit wel zoo, deze zouden zeker zijn ingewil ligd, naar men ons van de meest bevoegde zijde heeft verzekerd. Of de hoofden van het vragen van dit verlof teruggehouden zijn docr de actie die de centrale oudercommissie hier ter stede kort geleden heeft ontketend in verband met het doorgaan der door haar onge- wenscht geachte herfstvacantie, na de ge dwongen verlenging der zomervacantie door de militaire bezetting der scholen? Wij we ten niet of deze veronderstelling juist is mogelijk is zij zeker. In ieder geval weet men nu, dat de kinderen die openbaar on derwijs volgen, geen ijsvrij hebben gehad, omdat daar niet om werd verzochtanders zou het zeker zijn toegestaan. Was die appelbol even lekker?! Eenige Vlissingers hebben dezer dagen een gezellig onder onsje gehouden. De stemming was goed de appelbollen die de gastvrouw presenteerde smaakten kostelijk. En zoo kwam een der aanwezigen op de gedachte, een exemplaar van het geurige baksel op z'n Amerikaansch te verkoopen. Resultaat een klinkende ryksdaalder die wij hedenochtend van N.N. op de redactie mochten ontvangen, met de mededeeling dat het geldstuk voor het Finsche Roode Kruis-werk bestemd is. Wij zullen natuurlijk zorgen, dat het op de juiste plaats terecht komt; zijn er mis schien liefhebbers die er prijs op stellen, dat deze rijksdaalder onderweg gezelschap krijgt 50 jaar by „De Schelde". De heer D. Luyten, onder baas in de tim merfabriek en zagerij der N.V. Kon. Mij. „De Scheldeherdenkt heden zijn 50-jarig dienstjubileum by die maatschappij. Hij werd hedenmorgen op het kantoor door de directie hartelijk gefeliciteerd en hem werd een geschenk in enveloppe aan geboden.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1