Breskensche Courant Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de vorst \trden iddelbargsche ^ij v. Stoomvaart mst Is tot aankondig ng sng gestaakt. RUSSISCH OFFENSIEF INGEZET. Nederlandsche ondernemingen en het buitenland. De toestand in Polen. Finland vrlangt niets van Rusland. DRAMA'S OP ZEE. Hel kan gebeuren Dorpen rondom Amsterdam geïsoleerd. Auto slipte op onbewaakten overweg. Een gevecht op de Noordzee Vlissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 28 VRIJDAG 2 FEBUARI 1940 O UW - e smaak af! -ookprocédé dat de worst krijgt, welke vleesch en loet komen: Unox Gel- ieken te Oss bezichtigen. U.G.211-091 pntvangen eei. partij in de betere soor- 150 ct., Para wit >ara pure 2?5, 275 ct. 1, ongemixed 75, 95, verwacht een partij liiten- en Binnenban- 'niet te lang, rubber duurder. DÉ CON- Èroenewoud 55. „INI 1Mb", blken katerdag en Zendag [nte. Zrindagmid- hé dansante. koopt U in De Con- verkoopen ze geen Sunny lampen 40, 0 watt resp. 65, 75, Spaarkogels 10, 15, lien 40 ct., Halfmatt 1, 40 watt allen 45 ct. gegarandeerd. Doet en vermindert Uw |ief RotterdamMid- en omgekeerd. Ie klasse f 2.25 asse 3.50 Enkele f 1.35 Retour 2e lor het vervoer van ■en zeer billyk. by te Rotterdam: Erven ring vliet 86, Tel. 22727 2018. Ttebrs. BUYTENHEK, Telel. 3521 SANDERS, Tel 153. jSTERHOUT.Tel 282. [jiiur retourbiljetten □beperkt. <\.Donnementsprys: lv ct. pet week ol z.2U pei Kwartaal. Franco pet post f 2.50 Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1—5 regels t t.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN OF VFLDF .Jr.,Bureaus Walstr. 58-60, e) 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoren te :Breskens, Dorpsstraat, TeL 21; Oost-en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 .i AN GE SLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELDDOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS Na zware gevechten zouden de Finnen zegevieren. Nieuwe tactiek der Sovjet-troepen. De correspondent van de „Stockholm Tidningen" aan het front in Karelië meld de heden, dat het Russische offensief, het welk men verwachtte, aan dit deel van het front is ingezet. Gedurende zes uur bereidde de Rus sische artillerie den aanval voor. Daarna golfden de infanterie-massa's naar de Finsche linies. Generaal Stern, de Rus sische bevelhebber, maakte daarbij gebruik van een geheel nieuwe strijdmethode. Sleden, die drie meter lang en twee meter breed waren en die door tanks waren getrokken, werden naar voren gezonden. De Russen waren zoo vol komen tegen het Finsche machinege- weervuur beschermd, zoodat slechts de artillerie en het tankafweergeschut den aanval, welke met een onverwachte snelheid werd ondernomen, konden be antwoorden. Tegelijkertijd vielen 170 bombardementsvliegtuigen en jagers de Finsche linies aan. Er werden bom men geworpen, terwijl de jagers de opstelling der Finsche batterijen moes ten ontdekken en de eigen artillerie en bombardementsvliegtuigen daarvan op de hoogte moesten stellen. Van het begin van den aanval af con centreerden de Russen him geschutvuur op de omgeving van Summa; hierheen zonden de Finnen dan ook in allerijl de onontbeerlijke versterkingen. Een gepantserd Russisch detachement stuitte op heftigen tegenstand. Niettemin ondervonden de Finnen groote moeilijk heden bij het concentreeren van hun vuur, doordat de Russische tanks achter een rookgordijn naar voren kwamen. Het nieuwe offensief is zeker het he vigste, dat tot dusverre op het front in Karelië ten uitvoer is gelegd. Urenlang duurde de strijd. Doordat de Russen op dit punt aanzienlijke strijdkrachten hadden geconcentreerd, zagen de Finnen zich ge dwongen steeds meer afdeelingen in den strijd te werpen. Zelfs gedurende den nacht duurden de gevechten voort. Het Rus sische geschut staakte zijn vuur niet, om de aankomst van Finsche versterkingen te verhinderen, terwijl wel nieuwe Russische troepen in het vuur werden gebracht. Ondanks de groote krachtsinspan ning der Russen mislukte het offensief. De Finnen, die op een gegeven oogen- blik in moeilijken toestand verkeerden, zegevierden tenslotte over de nieuwe Russische tactiek. De Russen bereikten de Finsche linies niet en de strijd werd in het „niemandsland" gevoerd. De Finsche artillerie kon een Russische colonne met 70 paarden en vijf stukken veldgeschut vernietigen. Zeven tanks en Verscheidene auto's werden onbruikbaar ge maakt. Het Finsche geschut heeft vijftien Russische batterijen gebombardeerd. De bedrijvigheid der Russische vlieg tuigen is gisteren grooter geweest dan Woensdag. In Noord-Finland werden o.m. Rovaniemi en omgeving gebombardeerd. Eenige huizen vlogen in brand. In het Zuiden werden ook de streken van Ancor en Kotka bestookt. Volgens de tot dusver ontvangen berichten vielen er geen slacht offers en is de schade vrij gering. Schendingen van het Roodè-Kruisteeken. Het Finsche Roode Kruis heeft besloten, het internationale Roode-Kruiscomité te verzoeken, een onderzoek in te stellen naar het optreden van militaire vliegtuigen tegen de Finsche burgerbevolkingen naar de schendingen van het Roode-Kruis- teeken en de conventie van Genève, waar aan de Russen zich zouden hebben schul dig gemaakt. MAATREGELEN TEGEN ONGE- WENSCHT TOEZICHT. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende aanvulling van de wet medewerking verdedigingsvoorberei- dig 1939. De toelichting van de ministers van Economische Zaken, van Defensie en van Financiën luidt als volgt: Het is der regeering gebleken, dat door vreemde mogendheden in verband met de economische oorlogvoering in verschillen de gevallen verklaringen worden geëischt, waarbij zij, die deze verklaringen afleggen, zich verbinden, zich te onderwepen aan een zeker toezicht op hun bedrijf vanwege vertegenwoordigers van die vreemde mo gendheden. De regeering is van meening, dat een dergelijk toezicht veelal door Ne derlandsche ondernemingen, zij het noode, wordt aanvaard ten einde de totstandkoming van transacties te be vorderen. Heeft, individueel gezien, het afleggen van zoodanige verklaringen wellicht een dergelijk gevolg, het komt den ministers voor, dat de verdediging van de algemeene economische be langen van Nederland door verklarin gen van bovenbedoelde strekking zou kunnen worden geschaad en dat het daarom gewenscht kan zijn, maat regelen te treffen, als gevolg waar van tot het afleggen van dergelijke verklaringen niet verder wordt over- De dat regeering meent met het oog hierop, zy over de wettelijke bevcegheic tot het treffen van zoodanige maatregelen de beschikking dient te hebben. Aangezien de noodzaak van die bevoegdheid gebruik maken zich met name zal voordoen, wanneer naar het oordeel der regeering dit aanvaarden door het Nederlandsch be drijfsleven van buitenlandsch toezicht de oorziening in de behoeften van de Ne- erlandsche volkshuishouding in haar ge- r zou schaden, zijn de genoemde mi nisters van oordeel, dat deze bevoegheid le ,Vo.orlceur zou moeten worden neerge- w Ur een vari de vigcerende wetten, eike speciaal met het oog op de voor- enmg in de behoefte der volkshuishou ding in het leven zijn geroepen De wet ^werking verdedigingsvoorbereiding scheen daartoe het meest geëigend. dprT ei. ontwerP van wet, dat thans aan üe „j. Jte.n"Generaal is aangeboden, heeft de een wijziging in dien zin van genoemde wtn tot stand te brengen. HOE DUITSCHLAND DE SITUATIE ZIET. De Duitsche rijksminister Seyss-Inquart heeft over de toestanden in Polen en het Duitsche opbouwwerk aldaar verklaard, dat het niet waar is, dat 16000 Polen zijn doodgeschoten. Evenmin is juist, dat 13000 Poolsche studenten zijn terechtgesteld. In totaal telt Polen slechts 9000 studenten. Ten aanzien van de kerkelyke toestan den zei hij, dat geen enkele kerk gesloten is, noch wordt eenige priester belemmerd in het uitoefenen van zijn ambt. Het ker kelijk leven wordt niet gestoord. Te Tsjenstochau wordt vereering van de „Zwarte Madonna" voortgezet en in de kroningskapel in de burcht van Krakau wordt iederen dag een H. mis gelezen. Verder merkte de minister op, dat de internationale hulporganisaties niets in den weg wordt gelegd. In bepaalde Poolsche kringen pogen Britsche agenten nog aan te sporen tot daden van geweld, waarbij rekening moet worden gehouden met een vij andige houding van een deel der be volking, vooral van de intellectueelen. Duitschland kan zich niet laten storen in zyn opbouwend werk. Hoewel de oorlog in Polen kort heeft geduurd, is toch groote verwoesting aan gericht de Polen zelf hebben talryk brug gen en waterwerken, telefoonleidingen en electrische centralen vernield. Talrijke voorraadschuren met graan zijn in brand gestoken en de veestapel is tot de helft teruggebracht. De Polen zelf werken hard mede aan het opbouwend werk 200.000 arbeiders hebben werk gevonden, ook bestaat een Poolsche spoorwegpolitie. Verder zijn maatregelen genomen tegen het opdryven van pryzen en de salarissen en pensioenen van de Poolsche ambtenaren worden doorbetaald. In enkele uitzonderingsgevallen moest worden opgetreden tegen pries ters, die ophitsende redevoeringen hiel den. In geen geval hebben terechtstel lingen plaats gehad zonder vonnis. Het onderwys is wederom geregeld, op de lagere scholen wordt op de gebruike lijke wijze onderwijs gegeven, terwijl vak scholen worden opgericht. Tenslotte behandelde de minister in het kort het Joodsche vraagstuk. Men kan niet toelaten, zoo zei hy, dat de ghetto's op den duur blyven bestaan, want zij zijn een ge vaar voor de cultuur van het avondland. Een oplossing zou zijn de Joden in de omgeving van Lublin bijeen te brengen onder een soort zelfbestuur. Reeds nu be staat in de ghetto's een zelfbestuur in den vorm van de zoogenaamde „Jodenraden". Ook is een eigen Joodsch hulpwerk in het leven geroepen. ALLEEN EERBIEDIGING VAN ZIJN RECHTEN EN HET GEGEVEN WOORD. Hulp van het buitenland dringend noodig. Donderdag is te Helsingfors in tegen woordigheid van den president der repu bliek op plechtige wijze de zitting van de Finsche Kamer geopend. Een der leden, die tevens predikant is, heeft in het Zweedsch en Finsch gepreekt, waarna een liturgische dienst werd gehouden. Vervolgens begroette de voorzitter van de -Kamer, Hakkila, den president der republiek Kallio. Deze hield een rede, waarin hij begon met een overzicht te geven van de gebeurtenissen der laatste maanden en verder o.m. zei Wij hebben van onzen aanvaller niets verlangd, behalve eerbiediging van onze rechten en van het gegeven woord, doch deze aanvaller heeft onbeschaamd zijn imperialistische oogmerken onthuld en ge toond, dat hij ons wil vernietigen. Reeds twee maanden lang strijden v-r tegen een vijand die verscheidene malen talrijker is dan wij. Hij heeft by zijn aanvallen ver scheidene zijner beste divisies verloren. Onze troepen hebben reeds een deel der Sovjet-troepen achter onze oostelijke grens teruggedrongen. De Sovjets dwingen ons menschen te dooden, die niet verantwoor delijk zijn voor den oorlog, en die wij als vertegenwoordigers van een andere natie niet behoeven te haten. Daarom achten wij deze barbaarsche agressie onzinnig en zijn wij bereid onderhandelingen te voeren over een eervollen vrede. Doch de leiders der Sovjet-Unie kennen het Finsche volk slecht als zij meenen, dat zij het aan him dictaten kunnen onderwerpen. De president sprak zijn erkentelijkheid uit voor de bewijzen van medeleven, die hij uit andere landen had ontvangen. Hij noemde in dit verband speciaal Zweden. Wij hebben, zei hij, dringend hulp van het buitenland noodig. Kallio verklaarde tenslotte te hopen, dat de menschlievende hulp, die aan het Fin sche volk wordt gegeven, ook middelen zal omvatten voor de verdediging van de burgerbevolking in het binnenland tegen het onmenschelijk gebruik, dat de vijand van zijn luchtstrijdkrachten maakt. Hierna sprak de minister-president een rede uit. Na de plechtigheid riepen de afgevaardigden: „Leve het vrije en onaf hankelijke Finland". Het Noorsche stoomschip „Fingal" (460 ton) is Donderdag ter hoogte van Schot land gezonken na een ontploffing in het ruim. Het schip was van Noorwegen op weg naar Eire. De geheele bemanning kon worden gered. Vijftien leden van de bemanning van het Deensche stoomschip „Vidar", dat Woens dag op een mijn was geloopen en gisteroch tend is gezonken, worden thans vermist. De vijf overige leden der bemanning zijn gered. De „Vidar was op weg van Engeland naar Denemarken. Het stoomschip „Llanvern" (4966) ton), dat Maandag door een Duitsch vliegtuig was beschoten en gebombardeerd, is giste ren in een Engelsche haven aangekomen. Bemanning noch schip hebben van den aan val te lijden gehad. De geheele bemanning van het Britsche stoomschip „Vaclite" is gisteren in een ha ven aan de Westkust van Engeland ge bracht. De kapitein en vier mannen waren gewond. Twintig overlevenden van het Grieksche schip „Eleni Statathos", dat door een Duit- schen onderzeeër op den Atlantischen oce aan verscheidene dagen geleden tot zinken was gebracht, zijn gisteren aan de Iersche kust aangekomen. Zes hunner onder wien de ka pitein, moesten in uiterst verzwakten toe stand in het ziekenhuis worden opgenomen. Het schip was Zondag getorpedeerd. Oe 32 leden der bemanning hadden zich in de reddingbooten begeven, welke met touwen aan elkander vastgebonden waren. Het was zoo koud dat dertien man omkwamen. Men moest hun lijken in zee werpen. „Wij waren zoo uitgeput", vertelde een der geredden, „dat zelfs toen wij de Iersche kust zagen, wy niet voldoende kracht hadden om de riemen te bewegen". dat U nog zoekt naar een aparte chique Ulster of Winter jas. U treft het dan byzonder, want onze laatste restanten, bieden wij U aan tegen sterk verlaagde prijzen. Hoofdzakelijk in de beste soor ten 24.75—39.50—34.50—37.50 Ziet onze etalage. Heerenmodehuis Walstraat 32 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Pleidooi voor den bouw van slagkruisers. „Iedere dag eerder dat de kiel dezer schepen zal worden gelegd, beteekent een dag eerder veiligheid Ter inleiding van de Indische vlootfilm ,,'t Sal waerachtig wel gaen" heeft luite nant ter zee le kl. G. Koudijs dezer dagen in een persbijeenkomst, eenige mededee- lingen gedaan over onze marine. Ervan uitgaande, dat Nederland nog al tijd een zeemogendheid is, dat ons rijk ver deeld is over drie werelddeelen alleen door de zee verbonden, zeide de heer Koiidijs, dat de hoofdzaak van onze marine onder de hui dige omstandigheden in Indië ligt. Voor het behoud van Indië is noodzakelijk, dat wij de zeewegen in en nabij den Archipel be- heerschen. Twee vragen zouden nu gesteld kunnen worden, namelijk Kunnen slagkrui sers dit bereiken en zijn het Indische leger en de Indische vliegtuigen en on derzeebooten hiertoe niet in staat en in de tweede plaats kunnen drie slag kruisers van ons iets uitrichten tegen misschien tien slagschepen van den vijand Spr. antwoord op de eerste vraag luid de, dat het Indische leger de zeewegen niet kan vrijhouden, dat, afgezien van de erva ringen in China en Spanje, het huidige con flict duidelijk aantoont, dat vliegtuigen evenmin de zeewegen kunnen vrijhouden. En tenslotte levert de huidige oorlog even eens dagelijks het bewijs, dat de onderzee boot evenmin geschikt is om de kern eener vloot te vormen. Uitvoerig betoogde spr., dat de slagkrui sers noodig zijn. Strategisch bekeken hebben wij, volgens spreker, drie slagkruisers noodig Twee, die te allen tijde gevechtsgereed zijn en de derde in verband met onderhoud en repa raties. Aanschaffing van drie slagkruisers zou geenerlei wyziging brengen in onze politiek in het Verre Oosten. Deze blijft dezelfde zelfstandig, onzijdig en defensief. Doch om te kunnen behouden wat men heeft, moet het strategisch defensief, offensieve ele menten bevatten. Spr. bestreed de opvatting van hen, die zeggen laten wij wachten tot de oorlogs ervaring in het huidige conflict bewezen heeft, dat inderdaad ook onder de moderne omstandigheden het slagschip de niet te vervangen kern van de vloot en de steun pilaar van elke zeemogendheid is. Zijns ins- ziens heeft het slagschip in den huidigen oorlog dit reeds bewezen. Het slagschip heeft in den loop der eeuwen getoont de be- heerscher der zeeën te zijn, het toont dat thans weer. Het bouwen van slagschepen is dus geen experiment, daarvoor is geen oorlogservaring meer noodig. Iedere dag eerder, zoo besloot de heer Koudijs, dat de kiel dezer schepen zal wor- gelegd, beteekent een dag eerder veilig heid SCHIER ONGELOOFELIJKE MOEILIJK HEDEN DOEN ZICH VOOR. In eenige dorpen aan de overzijde van het IJ heerschen toestanden, die men zoo dicht onder den rook van Amsterdam voor onmogelijk achtte. Ransdorp is vrijwel geheel geïsoleerd. De directe ver binding met Amsterdam over de Liergouw naar Schellingwoude is reeds van Maan dagavond af verbroken. De sneeuw ligt anderhalven meter hoog. Enkele melk- slijters vervoeren over de vaarten naast den weg hun melk per slede naar Am sterdam. Het autoverkeer wordt zooveel mogelijk over Durgerdam geleid. Woensdagavond en Donderdagoch tend reden langs den eveneens zeer moelyk begaanbaren omweg drie groote vrachtwagens, beladen met achtdui zend liter melk naar de hoofdstad. De wagens werden getrokken door vyf paarden, terwijl veertig veehou ders, die dit transport begeleidden, her haaldelijk de auto's moesten uitgraven. §ej»eurie«iM sen van De Russen hebben een nieuw offensief ingezet. (Pag.leerste blad) Maatregelen tegen ongewenscht bui tenlandsch toezicht op Nederlandsche ondernemingen. (Pag. 1, eerste blad) Electrische trein ontspoord by botsing met auto geen persoonlijke ongeluk ken. (Pag. 1, tweede blad) Er zijn weder tal van schepen vergaan. (Pag. 1, eerste blad), De dorpen rond Amsterdam geheel ge- isoleerd door de sneeuw. (Pag. 1, eerste blad) De tocht vorderde vele ureu. Op deze wijze wordt de melkvoorziening voor Amsterdam in stand gehouden. Geneesheeren hebben de laatste dagen Ransdorp niet bezocht. De groentehande laren zijn er evenmin geweest. Gister- ochtend probeerde er een het dorp te be reiken, doch hy moest onderweg zijn wagen achterlaten. In Durgerdam is de toestand iets beter, hoewel dit dorp eveneens zeer moeilijk te bereiken is. De kinderen, die in de om geving op school gaan, zijn reeds eenige dagen thuis. Twee militaire auto's staan onwrikbaar vast in de sneeuw. Holysloot, de noordelijkste punt van Amsterdam is door geen auto te berèiken. De boeren brengen gezamenlijk, met behulp van paar den, hun melk naar Ransdorp. De be volking van de dorpen, die in hun doen en iaten coch reeds ernstig belemmerd worden, wachtte gisterochtend een nieuwe verrassing. Alle bewoners zaten zonder water. De waterleiding werkte niet meer, vermoedelijk tengevolge van een lek in de hoofdleiding in de omgeving van Nieuwendam. In verband hiermede werd dt hoofdstedelijke brandweer verzocht te Durgerdam een polderspuit te station- neeren. ELECTRISCHE TREIN REED ER OP EN ONTSPOORDE. Eenige minuten voor zes passeerde gis teravond dr. Van Spaendonck uit Vught met zyn auto den onbewaakten overweg in de spoorlijn Boxtel's-Hertogenbosch ter hoogte van het gehucht Baarsen. Midden op den overweg slipte de auto, waardoor hij tusschen de rails terecht kwam. Dr. Van Spaendonck verliet den wagen en zag in de verte de lichten van den uit Eindhoven naderenden voortrein van trein 658. Hij liep den trein nog tegemoet ten einde de aandacht van den wagenbestuur der te trekken, doch te vergeefs. Met volle vaart ramde de trein den auto, sleurde hem mee en wierp hem ten slotte geheel vernield, op het an dere spoor. Door den schok geraakte het eerste rytuig met de wielen van de voorste as buiten de rails. Eenige hon derden meters verder kwam de trein tot stilstand. De uit 's-Hertogenbosch komende electrische trein zag zyn weg versperd door het wrak van den auto. De reizigers van den ontspoorden trein stapten in dezen trein over en deze reed daarop naar de Brabantsche hoofdstad te rug, waar hy om kwart voor zeven aan kwam. Met Boxtel werd met verkeer daar na via Tilburg met extra materiaal onder houden, totdat omstreeks kwart voor acht het spoor, waarop de auto lag, vry was ge maakt en tusschen Boxtel en 's-Hertogen- bosch de electrische treinen over enkel spoor den dienst konden onderhouden. Het hulpwerk slaagde zoo voorspoedig, dat om 21.45 het verkeer over beide spo ren kon worden hervat. Gistermiddag werd te Scheveningen om streeks 2 uur, zwaar geschutvuur gehoord uit zee, dat voor zoover bekend, niet van oefeningen der Nederlandsche marine af komstig was. Ook te Kijkduin werd het kanongebulder vernomen en wel tot laat, omstreeks vier uur in den namiddag. De dreuning van het geschut was van dien aard, dat slechts aan zwaar scheepsgeschut gedacht kan worden, aldus het Vad. Met den kijker was van den wal af op zee. niets te bespeuren het 2iïcht was trouwens slecht.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1