Breskensche Courant Opruimen van slechte woningen EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de Moeilijk, maar zeker niet onmogelijk. r J mi can d«« Lichtseinen geneven ten dienste van vreemden vl?«*tu:g- bsstuurder Duitsche duikboot vernield. VJissingsclie Courant 78ste JAARGANG NUMMER 27 DONDERDAG 1 FEFRUARI 1940 -vbonnementsprys: li ct. pei week oi c 21) pei «wartaal- Franco per post t 2 50 Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1 5 regels t i.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prjjs Kleine advertenties van l -ö regelt 50 cent, iedere regel meer 10 cent imax. 10 -egels) Derde plaatsing gratis Vooruit betaling Uitgave: Firma I* VAIN i»r V r.i.HE Jr.. Bureau» vValstr. 58-60. ei 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat, Tel.21 Oost en West Souburg. Kanaalstraat 45, Tel. 85 1 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" C. OUWEHAND, Directeur Gemeentewerken te Vlissingen. /joq nu en dan hoort men in den ge meenteraad klachten uiten omtrent den slechten toestand waarin sommige of meerdere woningen in deze gemeente verkeeren, en in den regel wordt daar aan de vraag verbonden of het gemeen tebestuur geen maatregelen kan nemen om deze woningen, hetzij door onbe woonbaarverklaring, hetzij door andere middelen op te ruimen of in belangrijke mate te verbeteren. Het spreekt w.el vanzelf, dat deze vragen mij zoowel persoonlijk, als in mijn functie van Directeur van het Bouw- en Woning toezicht niet onberoerd hebben gelaten. Wie zooals ik nu en dan genoodzaakt is om ambtelijk zuike woningen te bezoeken, kan daar onmogelijk onbewogen tegenover blij ven staan. En zoo moet ik ook erkennen, dat de in den Raad geuite klachten, althans voor een gedeelte van den Vlissingschen woningvoor raad juist moeten worden geacht, doch te vens moet ik daar onmiddellijk aan toevoe gen dat het zeker niet gemakkelijk is om met behulp van bestaande wetten en ver ordeningen hierin op groote schaal verbe tering te brengen. Wat de Woningwet beoogt. By sommigen heerscht de gedachte dat de Woningwet uitsluitend zou zijn-vastge steld om de Volkshuisvesting te verbeteren. Dit is niet juist. Natuurlek was van die wet de voornaamste strekking om die verbete ring te krijgen, en ontkend mag niet wor den dat deze wet, en de uitvoering daarvan, groote zegeningen op het gebied der volks huisvesting hebben gebracht, en wel in die mate, dat Nederland te dien aanzien onbe twist aan de spits staat van de geheele wereld; doch uiteraard kan het niet zóó zijn, dat deze wet tevens zou kunnen wor den gehanteerd als een onteigeningswet zonder vergoeding. Zeer terecht heeft die wet, behalvede verbetering, ook de strek king om het bezit te beschermen tegen èl te voortvarende gemeentebesturen. Nu kan men uiteraard verschillen in de appreciatie wanneer een gemeentebestuur al of niet te voortvarend is, en ook kan men het al of niet met elkaar eens zijn of een bepaalde woning nog langer als bezit van den eigenaar mag worden beschermd, een en ander neemt niet weg, dat men vooralsnog rekening heeft te houden met inhoud en strekking van de Wet. Ik erken gaarne dat er in deze ge meente woningen zijn welke beter zou den kunnen verdwijnen, doch waaraan de Overheid krachtens de bestaande bepalingen niet raken kan. Men zal mij misschien willen tegenwer pen, dat men dan de bepalingen maar ver anderen moet, doch ik wil hier tegenover stellen dat dit niet zóó maar gaat en dat kien altijd moet oppassen, dat men de stren gere bepalingen niet zóó ver doorvoert dat willekeur tegenover de bezitters bestaat. In dit verband moet ik ook direct wijzen °P een misvatting welke blijkens mijne er varing bij sommigen, misschien wel bij meerderen, bestaat. Men hoort n.l. wel eens de meening verkondigen, dat men geen me delijden behoeft te hebben met hen die slechte woningen exploiteeren, en dat men door die lieden steviger aan te pakken de °Plossing spoedig zal bereiken. Moeilijke gevallen Op den voorgrond stellende, dat zij, die er een broodwinning van maken om slechte e£ huizen, waarop het woord hkrot" van toepassing is, op te koopen en daaruit naar verhouding van de waarde °oge huren bedingen, ook niet mijne liefde ebben, is mijne ervaring dat vele van de, Een vereeniging kan in veiling komende woningen koopen. Bij zuinige exploitatie alle baten en subsidies voor afschrijving gebruiken. Woning sloopen zoodra zij is afgeschreven. Taak voor groote instellingen, vereenigingen en de gemeente. Veilige geldbelegging. laat ik ze dan noemen minder goede wo ningen eigendom zijn van de bewoners zelf, welke woningen dan vaak nog met een min of meer zware hypotheek zijn belast. Het komt voor, en ik mag gerust zeggen, vaker dan men denkt, dat ik als ambtenaar aan zulke arme bezitters aan de hand van de bestaande verordening verbeteringen moet voorschrijven, terwijl blijkt dat die bezitters niet de middelen hebben om die verbeteringen aan te brengen, zelfs niet met behulp van den steun, ten bedrage van 1/3 gedeelte, welke de Overheid pleegt te schenken. Nu kan de Overheid ingrijpen Wan neer zulke eigenaren niet in staat zijn, door gebrek aan middelen, om die verbeteringen aan te brengen, dan zou inderdaad het ge meentebestuur den moeizamen weg van on bewoonbaarverklaring kunnen betreden. Doch men voelt wat hiervan het di recte gevolg is, n.L een ongelukkige wordt nog ongelukkiger gemaakt, en een woning wordt onbewoonbaar ver klaard, doch niet door een andere ver vangen. En nu snreekt het van zelf, dat het wel zeer moeilijk is om de categorie, welke ik hierboven noemde, zeer terecht met de noo- dige tegemoetkomendheid te behandelen, en de categorie der exploitanten zonder eenige consideratie aan te grijpen. Men voelt, dat, indien het gemeentebestuur dat zou doen. dit het verwijt zou krijgen, dat het met twee maten meet, alzoo willekeur pleegt, en voor mij staat het vast dat een Overheid in een democratisch bèstel het terecht ge dane verwijt van willekeurig optreden niet lang kan overleven. Is saneering oo eenigszins groote schaal in Vlissingen mogelijk Er wordt soms oógemerkt, dat in som mige groote gemeenten toch heele wijken zijn gesaneerd, 'en waarom dat hier dan niet op. bescheidener schaal kan geschieden. Ik moge opmerken, dat ik de bouwveror dening van ^en zeer groote gemeente in ons land, waar men veel resultaat met sanee- ringswerk heeft geboekt, heb vergeleken met de bouwverordening in deze gemeente, en dan moet ik erkennen dat de inhoud en strekking der beide verordeningen ten aan zien van het vraagstuk der bestaande wo ningen elkaar wel zeer dicht benaderen. Hoe komt het dan, dat in die groote ge meente wel veel is gedaan en hier niet Het is mij uiteraard niet mogelijk alle factoren daarvan na te gaan, en nog minder om ze alle op te sommen, maar de voornaamste reden is wel, dat men in die groote gemeente (n) geheele blokken slechte woningen heeft opge kocht of onteigend, en daarna tegen den grond gegooid om een geheel nieuwe wyk te scheppen. Welnu, zoo is de toestand hier niet. en al ware het op bescheidener schaal wèl zoo, dan moet ik vreezen, dat de finantieele po sitie der gemeente Vlissingen niet zoodanig is, dat zij op eenigszins belangrijke schaal zou kunnen overgaan tot het aankoopen en sloopen van oude en slechte woningen. 6 Bij mij is nu de vraag gerezen of niet het particulier initiatief het gemeentebestuur de helpende hand kan reiken. Ik moge eerst opmerken, dat ik uit erva ring weet, dat het gemeentebestuur ten deze zeker niet werkeloos is. Een geheel lijstje van woningen staat reeds gedurende een reeks van jaren onder voortdurende con- tról.e, en groot is het aantal gevallen waarin door het gemeentebestuur bepaalde verbe- teringen, aan de slechte woningen aan te brengen, wordt gelast, aan welke lastgevin gen ook wordt voldaan. Sterkere aandrang tot wo ningverbetering van gemeen tewege te verwachten. Ben ik. wel ingelicht, dan koestert- het gemeentebestuur thans het ernstige voorne men om ten deze in de naaste toekomst wat verder te gaan, nu in het afgeloopen jaar ruim 300 woningen aan den voorraadzijn toegevoegd, terwijl daartegenover de bevol king met slechts :fc 500 zielen is toegeno men. Men bedenke wat dit zeggen wil. Dié 300 woningen bieden ruimte aan circa 1300 zie len, zoodat voor 800 zielen de vroegere woonpositie noodzakelijk moet zijn verbe terd, zoodat. bij zulk een toestand de Over heid ook werkelijk verder kan gaan. In Vlissingen is woningbouw en wat hier aan vast zit, wel bijzonder actueel. Er is de laatste jaren heel wat gebouwden er is nog heel wat in het vat. Toch maakt men geen afdoende vorderingen op het gebied van woningverbetering en krot opruiming De grootscheepsche maatregelen der voornaamste steden van ons land, waar heele blokken huizen tegen den grond gaan na aankoop of onteigening door de gemeente, zijn. hier onuitvoerbaar. Wij zitten dus. een beetje op het doode punt. Daarom vragen wij gaarne be- langstelling voor dit artikel,-dat de heer C. Ouwehand, directeur van Gemeentewerken, voor ons blad schreef. Hij geeft er wegen in aan, die het naar onze meening moge- lijk zullen maken te' Vlissingen en in andere gemeenten van dezelfde beteekenis) op het gebied van krot opruiming .verder te komen dan wij thans zijn. De schrijver is door zijn werkkring alleszins des- kundig wij rekenen dus op de me- dewerking van allen die van goe- den wille zijn, opdat zijn gezag hebbend woord tot tastbare resul taten zal leiden Maar welke voornemens ook worden ge koesterd, en welke besluiten het gemeente bestuur ook zal nemen, van aankoopen op eenigszins uitgebreide schaal zal wel niet veel kunnen komen, althans zoo is tenmin ste myne persoonlijke meening. Juist in dit opzicht zonden particulie ren de Overheid kunnen steunen, op de wijze zooals ik hieronder in het kort hoop uiteen te zetten. Nu en dan komen kleine en (of) slechte woningen in openbare veiling, welke vaak nog geen duizend gulden opbrengen. Wij kunnen de redenen, welke den eigenaar de den besluiten tot verkoop, onbesproken laten, doch men kan aannemen dat de nieuwe koo- per veelai iemand is, die het huis als winst object wil exploiteeren, dan wel de bewo ner die het als eigenaar verder wil bewonen (al of niet met hypotheek). In beide geval len is het zeer aannemelijk dat de woning nog jaren lang als slechte of te kleine wo ning zal blijven bestaan, en vrijwel de eenige wjjze waarop dit kan worden voor komen is naar mijn oordeel het stichten van een vereeniging welke ten doel heeft derge lijke woningen aan te koopen en verder te exploiteeren. Taak voor een vereeniging Men zal wellicht de vraag stellen of er nu wérkelyk een vereeniging noodig is om dergelijke woningen te exploiteeren, en of dan niet beter de gemeen te. zelf dergelijke objecten kan aankoopen. Ik meen de eerste vraag bevestigend en de tweede ontkennend te moeten beant woorden. Zou de gemeente dergelijke objecten aan koopen, dan zal de moreele drang, welke op haar wordt uitgeoefend, om hetzij groote verbeteringen aan te brengen, hetzij de wo ning direct tegen den grond te gooien, zóó groot zijn, dat zij. als Overheid daaraan niet kan ontkomen, en dan wordt het doel het welk ik beoog niet bereikt. De vereeniging is noodig om niet aan liefdadigheid te doen. Zou de vereeniging de liefdadigheid gaan betrachten, dan is haar kapitaal spoedig uitgeput en daarmede een einde aan hare werkzaamheden gemaakt, dus moet het kapitaal zooveel mogelijk in stand blijven. - Dit kan alleen worden bereikt indien de vereeniging de aangekochte woningen ver der exploiteert, de huur met geen cent ver laagt, en zoo weinig mogelijk aan onder houd besteedt. Uit de verkregen exploitatie- opbrengst worden alleen de hoogst noodige exploitatiekosten en een matige rente van het kapitaal in de exploitatierekening van de vereeniging opgenomen, en de geheele rest wordt voor afschrijving gebruikt. De vereeniging behoeft nu niet persé een harde huisbaas te zijn, doch een zachte en toege vende huisbaas mag zij zeker niet wezen, want het hoofddoel moet zijn en blijven de panden op de snelst mogelijke wijze af te schreven. Zoodra een woning is afgeschreven kan de vereeniging die zoo spoedig mo gelijk laten afbreken en den vrijgeko men grond om niet of tegen een kleine vergoeding overdragen aan de gemeen te of aan een der woningbouwvereeni- gingen, zoo noodig zelfs aan een par ticulier die een eigen woning wenscht te laten bouwen. Wie zouden nu de vereeniging moeten vormen Het is zeker- niet mijne bedoeling om alleen een beroep te doen op eenige kapi taalkrachtige sociaal voelende burgers, doch zeker ook op de woningbouwvereen.gingen, plaatselijke industrieën en vereenigingen van maatschappelijk nut, als b.v. de Maat schappij tot nut van het Algemeen. Ook is het zeer gewenscht dat de gemeente zelf een aandeel neemt. Naar mijn oordeel be hoeft geen der door mij genoemden angstig te zijn voor een niet solide belegging van hunne gelden, omdat m.i. bij een door mij geschetste werkwijze het kapitaal wel zeer weinig gevaar loopt. Ook een taak voor de wó ningbouwvereenigingen. Ik wil nog even uiteenzetten, waarom ik de wóningbouwvereenigingen er in wil be trekken. Men moet n.l. niet denken, dat het vraag stuk. wordt opgelost alleen door woningen tegen den grond te gooien, want dan wordt het kwaad slechts verplaatst. Ook heft men het euvel niet op door het bijbouwen van normale woningen door de wóningbouwver eenigingen, omdat er altijd een categorie van bewoners blijft bestaan, die de huren van die woningen niet kan opbrengen. Bo vendien zullen er altijd kleine woningen noodig zijn voor lieden, en hierbij denk ik in de eerste plaats aan ouden van dagen, die diep ongelukkig zijn met een normale ééngezinswoning, omdat hun de kracht ont breekt om een grootere woning behoorlijk schoon te houden. Daarom zal het noodig zijn dat kleine wo ningen voor dezulken worden bijgebouwd, en aangezien deze volgens wet en verorde ning alleen mogen worden gebouwd, indien vast staat dat zij blijvend zullen worden geëxploiteerd hetzij door de gemeente hetzij door een wettig erkende vereeniging tot verbetering van de volkshuisvesting, zijn de wóningbouwvereenigingen voor dit doel on misbaar, want het is geenszins mijne be doeling, dat. de door mij besproken vereeni ging als bouwvereeniging ontreedt. Haar doel blijve uitsluitend het aankoopen, en zoo spoedig mogelijk opruimen van slechte woningen. De gemeente, industrieën, organisaties en particulie ren dienen subsidie te verleenen. Ten slotte dient nog de vraag te worden beantwoord of uitsluitend het overschot van de exploitatieregeling kan worden aan gewend tot afschrijving. Ik zou hierop wil len antwoorden dat óók een beroep op de phil3nthrcpie mag worden gedaan. Zoo geven b.v. meerdere gemeenten vrij groote bedragen uit voor aankoop en af braak (onteigening) van slechte woningen. Wanneer de vereeniging deze taak over neemt, dan worden der gemeente deze uit gaven bespaard, en dan is er niets tegen, doch alles voor, dat de gemeente jaarlijks een bedrag op hare begrooting brengt als subsidie aan de vereeniging (welke m.i. den vorm van een stichting zal moeten hebben), welk subsidie uitsluitend als afschrijving mag worden benut. Eveneens zouden ver eenigingen van maatschappelijk nut en wel licht ook industrieën een jaarlijksch subsidie kunnen geven, waarbij particulieren niet behoeven te worden uitgeschakeld. Ik geef deze uiteenzetting gaarne ter overweging aan die mijner medeburgers die zich voor het vraagstuk der volkshuisves ting interesseeren, en ik houd mij aanbevo len voor opmerkingen welke bedoelen mijn zienswijze te verbeteren en aan te vullen waar dit noodig is. Ik moge echter verzoeken dit niet te doen in den vórm van ingezonden stukken in de courant, aangezien ik niet altijd de gelegenheid zal hebben daarop in te gaan, doch men schrijve dat mij persoonlijk. Is er aanleiding toe, dan kan later een overzicht van de aanvullingen in deze cou rant worden opgenomen. Mocht men met mijn denkbeeld instem men, zoo verzoek ik, mij daarvan mededee- ling te doen, waarbij ik mij bereid verklaar mijn tusschenkomst voor het oprichten van een vereeniging of stichting te verleenen. Dft nummer bestaat- im 2 bladen §elieurlcn«9 sen lef* .F iniand heeft aringend hulp noodig. (Pag, 1, tweede blad) Een tragische woning-uitzetting te Vlissingen. (Stadsnieuws) Angstig avontuur van Groningsch kust vaartuig, (Stadsnieuws) De chef van den Belgischen generalen staf heeft ontslag gevraagd. (Pag. 1, tweede blad) De eigenaardige gebeurtenissen te Moerdyk. (Pag. 1, tweede blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Aan het gisteren verschenen buitenge woon politieblad ontleenen wij De ccmmissaris van politie te Zeist ver zoekt te worden bekend gemaakt met den bestuurder van den auto, gekenmerkt H 133 38, die verdacht wordt op 27 Januari 1940 omstreeks 6.30 uur 's namiddags in Woudenberg, in de omgeving van het kruis punt bij Quatre-Bras, lichtseinen vermoe delijk ten dienste van de oriënteering van vreemde vliegtuigbestuurders te hebben gegeven. Bij aantreffen wordt verzocht den betreffenden auto te onderzoeken of daarin materiaal aanwezig is om lichtseinen te kunnen geven. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat nummer met letter H 13138 is opgege ven aan Ferdina.idus Orelianus Martinus Fontenai, geb. 23 Dec. 1878 te Antwerpen, destijds wonende Aleidisstraat 81b te Rot terdam. Deze persoon, die van Belgische nationaliteit is, is echter niet meer woon achtig te Rotterdam, doch blijkt op 29 Juni 1921 aldaar te zijn afgeschreven voor ver- ek naar Esschen (B.). Tevens wordt ver zacht te worden bekend gemaakt met de te genwoordige woon- of verblijfplaats van dien vreemdeling, die mogelijk in een der vreemdelingen-administraties zou kunnen voorkomen. Het moet niet onmogelijk wor den geacht, dat de betreffende auto, waar van het signalement niet kan worden opge geven, van een valsch nummer is voorzien. NA AANVAL OP CONVOOI. Verschillende overlevenden gered. Aan een noemaal heeft de Britsche minister-president Chamberlain giste ren medegedeeld dat een Duitsche duikboot, die Dinsdag een convooi heeft aangevallen door gezamenlijk optreden van marine en luchtmacnt is vernie tigd. Ingeval het ministerie van propaganda in Duitschland zou probeeren deze verklaring te ontkennen, zou ik ervan op de hoog te willen stelLen, zoo vervolgde Chamber lain, dat, geheel verschillend van de Duit sche practijk, wij de levens der meeste Ls- den van de bemanning lebben gered. Gisteravond werd officieel te Londen verklaard, dat de duikboot, waarop Cham berlain doelde, voordat zij tot zinken ge bracht werd, het convooi varende Britsche stoomschip „Vaclite" (5062 ton) in den grond had geboord. De bemanning van de „Vaclite" werd door een Italiaansch schip aan boord genomen. De escortevaartuigen wierpen dieptebom men uit, doch verloren tenslotte het con- t ct met de duikboot. Later zag een Britsch watervliegtuig den onderzeeër, die blijk baar niet meei in staat was te duiken. Het vliegtuig liet bommen vallen, waarop de duikboot het vuur opende, dat met mi trailleurs werd beantwoord. Ook het vlieg tuig verloor daarop de duikboot ten ge- vo.ge van de bewo.king uit het oog, doch het meldde de positie aan de schepen. Toen deze ter plaatse aankwamen, was de duik boot gezonken. Eenige overlevenden der jemanning, die in een rubberboot rond dreven, alsmede eenige anderen, die zich ooven water hielden, werden opgepikt. Zij zijn gisteren in Engeland aan land gebracht. De meesten hunner teken nog geen twintig jaar te zijn. Zij verlieten de haven van ont scheping in twee bewaakte auto's.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1