tweede blad nieuwe duitsche luchtaanvallen aan de engelsche oostkust. DE OORLOG IN FINLAND. 1940. Vlissingsche Courant BINNENLAND Het nieuwe Russische offensief levert niet veel succes op. De schoonheidssalon in huis. elijk ingeschreven bij het Bureau T/> Industrieden Eigendom onder No. 64232 "VENDS® MARS® JUPITER Q) saturnusG staat, met Jupiter rnus (m -—1,7) in sasseeren Mars en Sa» dan de bovenste of helderderden 20ea piter elkaar, Venus is Noordelijkste, ook is zij Is Jupiter. an het sterrenfront geen U>. imnkel liet zoo'n uit- eus. tegen de zen, als onze \dvertenties", oor II open- llerlei artike- hard te doen, i aan te bie- of gemeubi- lers te ver- enz. TE VLISS1NGEN ESKENS K. 5.49 18.25 uur uur 6.47 19.29 8.01 20.52 9.29 22.14 10.51 23.21 11.54 0.14 12.40 ARTLlitbiN m. te New York egonde" (uitr.) 29 Jan* m. te New York Jan. van New York m. te Sabang 30 Jan. van Padang Jan. te Batavia dagblad vn°7 Zeeland waarin opgenomen Q* Breskensche Courant Woensdag 31 Januari 1940 - Ito. 26 R. A. A. SOEJONO DOOR H. M. DE KONINGIN ONTVANGEN. Van officieele zijde meldt men ons, dat Hare Majesteit in particuliere audiëntie heeft ontvangen het nieuw-benoemde lid van de raad van Indië R. A. A. Soejono, die binnenkort naar Indië afreist om zijn functie te aanvaarden. Prinses Beatrix krijgt fraalen spoorweg cadeau. De directie der Nederlandsche Spoorwe- ger bood heden ook namens het personeel ten paleize een geschenk aan voor de jarige Prinses Beatrix, bestaande uit een getrou- w reproductie op 1/20 van de ware grootte van dsn eersten trein, die in Nederiand nu 100 jaar geleden geloopen heeft tusschen Amsterdam en Haarlem. In tegenstelling met zijn 100-jarigen voorganger wordt het model niet door stoom, doch electrisch voortbewogen. De trein en de daarbij be- hoorende spoorbaan met stations en bevei ligingen zijn geheel gemaakt door het per soneel in de werkplaatsen Tilburg en Utrecht der Nederlandsche Spoorwegen. 9 V O De verjaardag van Prinses Beatrix heeft zich overigens in Den Haag, overeenkom stig den wensch van het Prinselijk paar, niet door bijzondere feestelijkheden geken merkt. Toch waren de trams en bussen gepavoiseerd en hing de vlag uit bij vele openbare en particuliere gebouwen. Van de gelegenheid de felicitatieregisters ten paleize te teekenen werd druk gebruik gemaakt. Aan het paleis werd vanochtend zeer veel post bezorgd. Ook kwamen ver schillende kinderen cadeautjes aanbieden. MOOI WERK VAN HET PRINSES BEATRIX-FONDS. In vele gevallen kon reeds steun worden verleend. Dinsdagavond heeft de voorzitter van het Prinses Beatrix-fonds voor de beide omroepzenders een rede uitgesproken ever „het twee-jarig bestaan van het Prinses Beatrix-fonds" en daarin o.m. gezegd, na te hebben herinnerd aan het ontstaan van dit fonds: Tusschen de stichters werd overeen gekomen, dat de giften uit de Indieën het Prinses Juliana noodfonds van Simavi zouden ten goede komen, terwijl in het moederland hulp zou worden, gebeden uit hetgeen daar was bijeengebracht. Wanneer nu van een „jubileum" wordt gespreken, geldt dit in het bijzonder de werking hier te lande. De thans twee-jarige jubilaris heeft in meerdere gevallen de onverwachte uit gaven ten behoeve van de geboorte van een tweeling, van een drieling, ook een maal van een vierling mogen helpen be strijden en dit natuurlijk ten gunste van zoodanige behoeftige ouders aan wie de van elders verleende steun niet in vol doende mate mocht baten. Meer nog dan bij gebrorten, heeft het Prinses Beatrix-fond3 zijn medewerking kunnen schenken aan jeugdige patiënten, die aan het einde van een geneeskundige behandeling, hetzij wegens tuberculose, hetzij om andere redenen, nog een ver pleging in een zee-hospitium of in het gesticht „Zonnestraal" behoefden, waar door op medische gronden algeheel lierstel te verwachten was. De meest sprekende hulp is wellicht verleend op onderwijsgebied. Nu eens be trof het gezinnen, waarin een onverwachte noodtoestand was ingetreden, waarbij een laatste studiejaar op een middelbaar technische school, een lyceum of een vak school ontijdig zou z'jn afgebroken, indien niet van elders hulp ware geboden; dan weer gold het een jongen, die op een opleidingsschip voor de handelsvaart dan wel een machinistencursus of ook op een muziek-conservatorium werkzaam, plotse ling de laatste geldelijke hulp behoefde, welke een werkloos geworden vader tot diens leedwezen niet meer kon verschaffen. Zoo ook werd voor de vorming van een reeds vergevorderden radi:-telegrafist en voor een aspirant van de Koninklijke Nederlandsch-Indir-che Luchtvaart Maat schappij een laatste bijdrage gegund. Het mooie van dezen arbeid is, dat ook deze steun stimuleerend heeft gewerkt, immers de ruim 10.000.welke het Prinses Beatrix-fonds heeft kunnen be steden is door samenwerking met andere instellingen, diacomën enz. aangegroeid tot ruim 35.000 en met deze 35.000 is aan 223 kinderen hulp geboden. De spreker eindigde met het verzoek, nota te nemen van het giro-nummer van 5et Prinses Beatrix-fonds: 's-Gravenhage 75000. Talrijke bommen op schepen geworpen. DuJtsch toestel omlaag gehaald, een ander bulten gevecht gesteld. Naar van gezaghebbende Britsche z\jde wordt vernomen, hebben twintig Duitsche bommenwerpers Dinsdag opnieuw langs de britsche kust van Aberdeen tot Kent aan vallen ondernomen op de scheepvaart. De Duitschers moeten hierbjj een toestel ver loren hebben, terwijl er een ander buiten gevecht moet z\jn gesteld. Onder de Engelsche schepen, die gisteren buiten de kust door Duitsche vliegtuigen zijn aangevallen, bevinden zich he<t Brit sche olietankschip „British Triumph" groot 8500 ton en het sfceenkolenschip uit Wales „Coryton", groot 4553 ton, thuisbe- hoorende in Cardiff. Beide schepen zijn buiten de Oostkust aangevallen. Tegen 5 uur gisteravond zijn ontploffin gen en' kanonschoten gehooru in Great Yarmouth. Het geluid was afkomstig van een gevecht, dat op zee geleverd werd tus schen een Duitsch bombardementsvliegtuig en een gewapenden Engelschen treiler. De treiler slaagde er ten slotte in het vijande lijk vliegtuig op de vlucht te drijven. Hij is onbeschadigd de haven binnengevaren. Voor de kust van Durham heeft een Duitsch toestel twee bommen boven een schip laten vallen zonder het te treffen. Het werd daarna door Britsche gevechts vliegtuigen op de vlucht gedreven. Vernomen wordt, dat een Duitsche bom menwerper na een gevecht met eon schip voor de Schotsche kust, is weggevlogen na blijkbaar getroffen te zijn. Een vijandelijk vliegtuig vloog zoo laag boven een stad aan de kust, dat men de mannen in de cabine kon zien. In een an dere stad aan de oostkust zijn hevige ont ploffingen gehoord. Een driemotorig toestel cirkelde boven de stad en de zees het maakte een duikvlucht boven een patrouil levaartuig en liet twee bommen vallen, doch blijkbaar zonder succes. Later vlogen twee toestellen, naar men gelooft, Duitsche, boven een stad aan de oostkust van Schotland. Menschen, die aan de radio luisterden, hoorden, hoe een stoomschip aan de oostkust noodseinen uit zond en meldde, dat het door een vijande lijk vliegtuig was aangevallen. Verschei dene formati.es Britsche gevechtstosslellen stegen op en vlogen ever ae steden aan de oostkust. Het D.N.B. meldt over deze aanvallen Groepen Duitsche vliegers hebben ook in den loop van 30 Januari verkenningsvluch- DE SPIONNAGE-AFFAIRE. Preventieve hechtenis verlengd. Gisteren heeft de Haagsche rechtbank to raadkamer beslist over de verlenging van de gevangenhoudingvan den heer en Mevrouw van H. en mr. B., die gearres teerd zijn onder verdenking van spionnage. De raadkamer heeft de gevangenhcuding van alle drie personen met dertig dagen verlengd. ten gemaakt boven de Noordzee en de Engelsche kust van de Orka&an tót aan de monding van de Theems. Daarbij wer den wederom zeven gewapende koopvaardij schepen tot zinken gebracht, een achtste zwaar en verscheidene andere licht be schadigd. Bovendien werden twee Britsche voorpostensehepen tot zinken gebracht. On danks zeer krachtig luchtafweervuur van alle aangevallen schepen en ondanks het optreden van talrijke vijandelijke jachttoe- sbellen wordt slechts een eigen vliegtuig vermist. Zeven leden van de bemanning van een lichtschip omgekomen. Maandag is ook het lichtschip „East Dudgeon" voor de oostkust van Engeland door Duitsche vliegtuigen aangevallen. De aanval geschiedde omstreeks half tien in den ochtend. Een bombardementsvliegtuig begon met het lichtschip met mitrailleurvuur te be stoken, vervolgens werden negen bommen geworpen, waarvan de laatste het schip trof. De acht opvarenden van het licht schip gingen in een kleine boot en roeiden naar d<e kust. Gisternacht omstreeks half drie waren nog slechts twee van hen in staat om te roeien. Men hoorde toen de branding van de kust. Toen de mannen meer het land naderden, sloeg de boot om. Zeven, van hen kwamen om en slechts een der opvarenden, John Sanders, wist zwem mend de kust te bereiken. Hij heeft nog gepoogd den kapitein van het lichtschip te redden, doch deze spoelde weg. Sanders strompelde over de duinen en is in een schuur uitgeput ineen gezonken. Hij werd daar gisterochtend gevonden. Duitsche vliegtuigen hebben Maandag bij een aanval op de Sbetlandseilanden 12 bommen laten vallen, doch deze kwamen alle in zee terecht. Van de uit 28 leden bestaande beman ning van het Britsche stoomschip „Stan- burn", dat door Duitsche vliegtuigen is tot zinken gebracht, hebben er slechts twee het leven afgebracht In welingelichte kringen te Londen ver klaart men te Lenden, geen enkele bevesti ging te hebben van de Duilpche mededee- ling, als zouden b.'j den Duitschen luchtaan val van. Dinsdag zeven gewapende Britsche schepen en twee patrouille-vaartuigen tot zinken zijn gebracht en een ander schip zwaar beschadigd zijn. De aanvallers lijden groote verliezen. Voortdurend worden versche troepen In het vuur gebracht om de Finnen af te matten. nationale economische en sociale werk zaamheden is opgedragen, heeft de Neder landsche regeering al9 haar vertegenwoor diger aangewezen den hear F. H. Fen- tener van Vlissingen, oud-voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel te Utrecht. DE VERSTREKKING VAN EXTRA HOEVEELHEDEN GOEDKOOPE MARGARINE EN VET AAN ONDERSTEUNDEN. De minister van Sociale Zaken heeft thans per circulaire den gemeentebesturen bericht gezonden aangaande het voorne men, in verband met de aanhoudende kou de, aan de gezinnen der personen, welke voor goedkoope margarine en goedkoop bak- en braadvet in aanmerking komen, gedurende drie achtereenvolgende weken een extra hoeveelheid dezer producten te gen den geldenden prijs te verstrekken. Blijkens deze circulaire zal de verstrek king aanvangen met de week van 5 Fe bruari. Verstrekt worden Aan allesnwonenden één pakje bak- en braadvet van U Kg. per -week aan de overige gezinnen: één pakje margarine ven Vi Kg. en 1 pakje bak- en braadvet van Vé Kg. per week. CENTRALE LEIDING BIJ DE LUCHT BESCHERMING. In zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken deelt de minister mede, dat dezer dagen de benoeming te verwachten is van eenige deskundige krachten, die onder centrale leiding ieder voor een eigen rsyon de daarin gelegen gemeenten van voorlichting kunnen dienen. VOLKENBONDSCOMITÊ OP 7 FEBR. A.S. IN HET VREDESPALEIS. ïn het door den Volkenbond bijeen- rospen organisatiecomité, dat de samen vat en wei"kWijze zal voorbereiden Waa te 9telIen centrale comité, aan de coördinatie van de inter- De meeste dames zullen er niet gauw toe over gaan om zich in een schoonheids salon te laten oehandelen. Het lange wach ten en de vaak hooge prijzen schrikken de meesten onzer af, en tóch, als we er ver zorgd willen uitzien, zullen we niet altijd aan de een of andere kleine behandeling kunnen, ontkomen. Maar waarom zouden we het niet zelf doen? Hieronder volgen enkele wenken. HET EPILEEREN. De mode, waar de wenkbrauw slechts door een zwarte streep werd aangeduid, wat weinig vrouwen stond en velen zelfs leelijiker maakte, is voorbjj. De goede smaak is hiertegen in opstand gekomen en wanneer het noodzakelijk is een te dikke wenkbrauwen boog iets uit te dun nen, worden zij thans niet meer radicaal verwijderd om door een krijtstreep te wor den. vervangen. Alleen om hun vorm te corrigeeren, ze regelmatig te maken en te voorkomen, dat ze er onverzorgd en wild uit zien, wordt het epileeren toegepast, wat steeds met het pincet en nooit met het scheermes moet geschieden. Er zijn automatische pincetten in den handel, die het haar aan don wortel zonder pijn uittrekken ze zijn voor de behande ling der wenkbrauwen ongemeen practisch. Het -epileeren met was, dat voor de kin derlijke haartjes aan armen, beenen en bo venlip zoo een uitstekende methode is, mag nooit voor de wenkbrauwen gebruikt wor den, want wordt deze dikwijls toegepast, dan is het eindresultaat, dat de klier, wel ke het haar voortbrengt, gesteriliseerd wordt en nieuwe overtollige donshaartjes, waaronder zooveel vrouwen lijden, voort brengt maar om 't pijnloos te doen moet men een vaardige en zekere hand hebben, die slechts choonheidsspecialistes bezitten. Met 'n stokje verspreidt men de „au bain marie" gesmolten was op een bepaalde op pervlakte en haalt haar onmiddellijk er weer af door het stokje voort te rollen in een tegenovergestelde richting. Maar het is niet altijd mogelijk, meestal om econo mische redenen, om naar een schoonheids instituut te gaan. Men kan dan zijn toe vlucht tot ontharingsmiddelen nemen, wel ke, ook wanneer ze niet altijd baat 'bren gen, er toch in slagen de haartjes voor eenige dagen te verwijderen en op den duur de klieren te steriliseeren. Men dient echter bij deze behandeling de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen, daar alle ontharingsmiddelen niet voor elke huid ge schikt zijn. Wanneer het ontharingsmiddel een roode plek achterlaat, nadat men het ingesmeerde gedeelte heeft schoongemaakt, dan neemt men een beetje zoete amandel olie en gebruikt men het bewuste middel niet meer. Hier volgen twee preparaten, welke beide door doctoren zijn aanbevolen en die over het algemeen goede resultaten opleveren. Dat van dr. Bizar heeft de vol gende samenstelling Antifebrine 0.15 gram Anhydride lanoline van Vigier 30 gram Perhydrol (H2 02 100 vol) 6 gram Dit smeersel moet om de 8 dagen ver nieuwd worden. Het andere wordt door dr. Chevaliier aanbevolen en bestaat uit het volgende Baryumsulfide 7 gram Natriumcitraat 2 gram Zinkoxyde 10 gram Stijfsel 10 gram Verbena-essence 3 druppels Voeg voldoende rozenwater er bij om een dikke pap te krijgen, die men drie vier minuten er op laat Vervolgens goed af- wasschen en poederen. (Van onzen militairen medewerker). Na de vele mislukte pogingen der Rus sen om de Mannerhedm-linie te doorbreken, heeft hun nieuwe bevelhebber, generaal Stern, een nieuw aanvalsplan opgezet, daarin bestaande, dat hij zal trachten met belangrijke krachten oostwaarts om het Ladogameer heen, over Sortava'a (noord punt van het meer) en Imatra, de Manner- beim-linie in den rug te komen en zich zoodoende den weg naar Zuid-Finland vrij te maken. Te gelijkertijd moeten de Fin- sche troepen' in de Karelische landengte jebonden worden door voortdurende aan vallen op de Mannerheim-linie, zoodat zij geen huip kunnen bieden ten oosten van het Ladogameer. De aanval ten oosten van het meer heeft plaats door twee co'onnes uit de richtingen Kolaanjoki en Aittojoki Hoewel de Russen gebruik maken van veel tanks en artillerie en zonder ophouder nu reeds dagen dag en nacht aanvallen zijn zij nog niets opgeschoten en stuitei alle aanval en, zoowel die teD oosten vai het Ladogameer, als op de Karelisch landengte, af op het taaie verzet der Fin nen. Ons respect voor deze dappere strij ders groeit met den dag, want al hadde wij eerst den indruk, dat hun successe hoofdzakelijk het gevolg waren van missla gen der Russen, van heft gebrek aan wegen 1 en het- barre klimaat van hun land, bij dezen zesdaagschen strijd is komen vast te staan, dat zij meer kunnen dan skiën en gueril'a oorlog voeren tegen don aan voer en den rug hunner tegenstanders. Russen lijden groote verliezen. De Russen hebben al'een ten oosten van het meer in deze zes dagen al meer dan 100 tanks verloren en het aantal men- ohe'ijke slachtoffers loopt dagelijks in de duizenden. Zeer groote verliezen hebben de Russen o.a. geleden door Finsche artil'erie welke is opgesteld op een eilandje in het meer, van waaruit zij den eenigen aan- voerv/eg langs de oostzijde van het meer bestrijken. De Russen zetten voortdurend met versche troepen hun aanvallen voort om de zwakkere Finnen af te matten. De Finnen hebben hulp noodig. Hoswel de Finnen ongeschokt vertrou wen blijven stellen in het behoud der Man nerheim-linie, voe'en zij zeer zuiver het ge vaar, dat dreigt voort te vloeien uit de omtrekking van het Ladogameer, waar mede de geheele linie zou vallen. Vandaar dan ook hun luider wordende beden om hulp, in d:n vorm van strijdbare mannen. Hopen wij voor hen, dat deze hulp tijdig zal komen. Ook noordelijker zijn de Russen weer roeriger geworden en wordt door hen weer aangevallen bij Markajarvi (Salla sector) en in den sector Suomussalmi. Naar aanleiding van voorgaande be schouwingen bereikte ons de vraag Waarom vcrdad'glrig zoo veel sterker Is dan aanval Laten we trachten deze vraag te beant woorden. Wanneer wij een geweer- of karabijn- schutter in z;jn loopgraaf gadeslaan, dan zien we he:n geheel gedekt, door een schietgleuf op den aanvaller mikken, slechts een kloin gedeelte van zijn hoofd kan getroffen worden door vijandelijke ko gels. De aanvallende infanterist dekt zich door plat op den grond te gaan liggen, om terrein te winnen springt hij op, rent een meter of dertig vooruit en werpt zich weer plat neer. Gedurende dezen „sprong" van 30 M. geeft hij zich bloot in zijn volle lengte en loopt hij dus eiken sprong kans neergeschoten te worden. Dit beeld van vóór den wereldoorlog eiseht reeds overmacht in getal bij den aanvaller. Thans echter komt de mitrailleur van den verdediger een groot woord medespreken. Elke compagnie-com mandant in de verdeöigingsste'lling maakt zijn vuurplan op, hoe het hem toevertrouw de vak zóó met vuur zijner 12 lichte mi trailleurs te beleggen, dat de vijand ner gens veilig is, vooral vóór de frontlijn der stelling (op ongeveer 300 M. er voor) moet door kruising der mitraikeurbundels het vuur z:o dicht en ondoorrchrijdbaar moge lijk zyn. Daór legt men de hindernissen van prikkeldraad zig-zag aan, elke zig-zag bak liggend in de richting van de vuur- richting van een der mitrailleurs. De aan valler, gestuit door de hindernis krijgt de volle laag en lijdt vele verliezen. Hinder nissen tegen tanks liggen in de schoots- richting van het anti-tank geschut Het vuurplan van de compagnies-commandan ten wordt aangevuld door den bataljons commandant met het vuur zijner 12 zwar^ mitrailleurs. De regiments-commandant vult weer aan met zjjn infanterie geschut en vraagt aan den divisie-commandant ar- tilleriesteun op die plekken (achter heu vels. dijken enz.) welke niet met het mi trailleurvuur te bereiken zijn. Om kort te gaan de aanvaller is nergens veilig, overal kan hy getroffen worden. De aanvallende infanterie kan geen vuurplanopmaken eQ schiet met mitrailleurs en geweren recht vooruit op de goed gedekte verdedigers, die door dat Vuur haast g"een verliezen kunnen Jjden. Als dan ook geen artillerie den aanvaller ter beschikking stond, zou een ranval nooit kunnen plaats hebben. Reeds /óór den aanval losbreekt, begint de artil- 3rie van den aanvaller een hevig vuur te intketenen op de stelling van den tegen- '.ander, vooral op de voorste strook steun- unten, hij hoopt daarmede te bereiken, it de bedieningen der mitrailleurs in bun -/erdekte schuilplaatsen moeten wegkrui pen en dus geen vuur kunnen geven. Dit hevige artillerievuur moet de aanvaller volhouden tot zijn eigen infanterie de stel ling zóó dicht genaderd is, dat zjjn artil lerievuur gevaarlijk zou worden voor zijn infenterie. Dan moet hij dit vuur voor waarts verleggen, dus verder in de stelling, Nu wordt het hoog tijd voor den verde diger, dat zijn eigen mitrailleurvuur los breekt (zgn. storm vuur) er zullen som mige mitrailleurs vernield zijn en tenge volge van de verschrikking der ondergane vuurkei zullen de bedieningen wel niet nor maal goed richten en zoodoende zullen e? wel enkele mazen in het vuurplan ontbre ken. Van dit vuur hangt het echter af of de aanval wordt afgeslagen dan wel ge lukt en de stelling wordt binnengedrongen. Vanzelf sprekend zal de artillerie van den verdediger door hevig vuur op de artillerie van den aanvaller de uitwerking van diens vuur trachten te verminderen. Wij beschreven hier den aanval op veld- versterkingen, welke in 1 2 dagen te ma ken zijn. Op de bezetting eener permanen te ste-ling met betondekkingen (kazemat ten) heeft het artillerievuur van den aan valler veel minder uitwerking en is het vuurplan van den verdediger veel beter verzekerd. In beide gevallen kan de aan valler kracht bijzetten door zijn infanterie te laten steunen door tanks. Slechts een groote overmacht van artillerie kan den aanvaller doen slagen. Is die overmacht niet aanwezig, dan kan ze"fs een tienvou dige overmacht aan infanterie toch nog falen. Wij komen dus tot de conclusie voor den verdediger is het- mitrailleurvuur hoofdzaak, voor den aanvaller echter de uitwerking van zijn artillerie. Een leger dat in hoofdzaak zich baseert op verdedi ging moet rijk voorzien zijn van mitrail leurs, een aanvaTend leger steunt hoofdza kelijk op krachtige artillerie. Ook de tank is een aanvalswapen. CHEF VAN DE FINSCHE LUCHT- ryr-i—TV- v-rtuieAoai-iiiajoor AAiun üi bin v O. De bekende Rotterdamsche motorrenner Willy van Gent, kampioen van Nederland Vlyeï, lf T alleraardigst motortje gebouwd voor zijn drie- jarig zoontje Willy Jr. Het motortje is tot in de finesses uitgewerkt, met voet- en hand- S^ndrfraa',ga5 T 'oetjnsebatasling electrischc verlichting, incl. stadsver- lichting. De cybnderinliond bedraagt 78 cM3 en de snelheid wordt geschat op 85 km. per uur. Race-allures: „Zoo rjjdt mjjn vader."

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 5