Breskensche Courant i~erst ËTbLAD STADSNIEUWS Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de "V -J I Nederlandsch motor tankschip door het oog van een naald gekropen Kafclandsch m s. ,.Nora" op een mijn gsloapsn. De oorlog ter zee. Blokkade te Tientsin verscherpt. De Chineezen her overen verschillende plaatsen. Een nieuw Russisch offensief zou begonnen zijn. Naar een Zuid- Afrikaansche republiek Brands' i chters-bende in Rotterdam onschadelijk gemaakt. T alrijke Japansche arbeiders levend verbrand. Jen Wat sneeuw en ijs teweeg brengen. Vlissinpsn VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 24 MAANDAG 29 JANUARI 1940 -VDonnemetusprys: 1< ct. pei weeK oi z.2U pei Kwartaal. Franco per post f 2.50 Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1—5 regels ft 25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regeis 50 cent. iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: t irma l .V AN UI». VELDE Jr„ Bureaux Walstr. 58-60, el 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat,Tel.21 Oost rniWest Souburg. Kanaalstraat 15, Tel. 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' de „mamura" haalde met het anker een mijn op. Hevige ontploffing maar alles liep vrij goed af. Naar wij vernemen is het Nederlandsche motortankschip „Mamura", groot 8245 ton, toebolioorende aan de maatschappij „La Corona", een van de dochtermaatschappijen van de Koninklijke Shell, Zaterdagmiddag te ongeveer 2 uur op anderhalf uur af stand van Duins door een explosie getrof fen. Heb schip, dat onder commando staat van kapitein Swart en 45 opvarenden aan boord heeft, is op weg van Curasao naar Rotterdam. Het werd Zaterdagmorgen om elf uur in Duins verwacht. Om twee uur zond de „Mamura" noodseinen uit, waaruit viel op te maken, dat het schip door een explosie was getroffen. Van verschillende zijden trachtte men verbinding met het schip te krijgen, doch de „Mamura" ant woordde niet meer. Later evenwel deelde de kapitein per radio mede, dat het schip om twee uur waarschijnlijk tegen een mijri is opgebotst Er ontstond, wel een hevige ontploffing, doch de schade was niet van dien aard, dat de „Mamura" zonk. Voorts deelde kapitein Swart mede, dat hij zou opstoomen naar Duins. Aan boord van de „Mamura" had men ook Zaterdagavond geluisterd naar de nieuwsberichten van het A.N.P., waarin als eerste bericht bovenstaand bericht voorkwam. Naar aanleiding van dit bericht seinde de kapitein van dit schip aan het A.N.P. „Mamura alles wel". Om een dokter gevraagd. Volgens Havas heeft het schip gisteren het anker uitgeworpen voor de Enge'sche kust en om een dokter gevraagd. Terstond is een dokter aan boord van een redding boot naar het vaartuig vertrokken. Omtrent het gebeurde meldt Reuter nog nader Toen het schip Zaterdag buiten een ha ven aan de zuidoostkust van Engeland, het anker lichtte, trof dit een mijn. Het schip bleef echtea: onbeschadigd. Er ontstond een geweldige ontploffing en een enorme wa terzuil schoot de lucht in. De leden der bemanning, die zich op het voorschip be vonden, werden opgenomen en tegen het dek geslingerd. Drie matrozen en een olieman moesten later behandeld worden v;or lichte verwondingen en zenuwschok ken. Met een reddingboot was ee<n dokter van de kust naar het schip gekomen. Het eenige verlies, dat het schip heeft ge7e- den, was, dat het anker verspeeld werd, doordat dit van de ketting sloeg. HET VAARTUIG AAN DEN GROND GEZET. Bemanning vermoedelijk in veiligheid. Het 299 br. ton metende s.s. „Nora" is vanochtend vroeg aar de Zuidoostkust van Engeland op een mijn geloopen. Hoewel het schip ernstige averij kreeg, slaagde men er in, het op het strand te zetten. Mei) ge looft, dat de bemanning in veiligheid is. De „Nora" werd in 1931 gebouwd en be hoorde thuis te Voorburg. Nader wordt gemeld, dat, hoewel het ach terschip bij de ontploffing werd weggesla gen, waardoor het vaartuig snel begon te zinken, een te hulp gesnelde sleepboot erin geslaagd is het schip naar de kust op sleep touw te némen en op het strand te zetten. Men gelooft, dat de geheele bemanning zich veilig aan boord van een ander reddings vaartuig bevindt. By de explosie zijn de op varenden uit hun- kooien geslingerd. e Do „Nora" behoort toe aan de Scheep vaart Mij. Zeeuwsch-Vlaanderen, directeur de heer C. A. Groenevelt fee Voorburg. Het schip was Donderdagmiddag van Harlingen met een lading karton naar Londen ver trokken. Kapitein van de „Nora" was de heer L. T. Brinkman uit Groningen. Verder waren er nog 5 opvarenden aan boord. DE LIJST VAN SLACHTOFFERS WORDT STEEDS LANGER. Overlevenden van het Fransche vracht schip „Tourny" (2769 ton), dat Donderdag j.L aan de Spaansche kust door een duik boot is getorpedeerd, vertellen, dat nog een ander Fransch vaartuig, de „Alsacien" (3819 ton) tezelfdertijd getorpedeerd werd. Zy weten echter niet wat er met de beman ning is geschied. De reeders van het 2300 ton metende Zweedsche schip „Sylvia", dat op 9 Januari van Huil naar Gothenburg was vertrokken, hebben sedertdien niets meer van het schip vernomen. Een onderzoek langs de Noor- sc'ie kust heeft geen resultaat opgeleverd. De „Sylvia" had een bemanning van 20 kop pen.-Men vreest, dat zij schipbreuk heeft geleden. Twee man, een officier en een stoker, van de duikbooten, die in de Duitsche bocht ge zonken zijn, hebben thans iets van zich laten hooren. Het blijkt, dat zij in Duitsch- land krijgsgevangen zyn. Zij waren reeds als vermist opgegeven. Grieksche 6chepen opgebracht. Naar van Malta aan het D.N.B. wordt gemeld, hebben de Engelschen twee met vijgen geladen Grieksche schepen aange houden, en als prijs opgebracht. Tevens is een Grieksch schip met een lading St. Jans brood, op weg van Kreta naar den Piraeus, naar Malta opgebracht. De' schepen rijn aangehouden in de Grieksche territoriale wateren. TEGEN DE BRITSCHE EN FRANSCHE CONCESSIES. Het Britsche consulaat te Tientsin is er officieel van in kennis gesteld, dat met ingang van Zaterdag de Japansche blok kade tegen de Britsche en Fransche con cessies te Tientsin op drastische wijze ver scherpt werd. De controle aan de afzet tingen zou intensiever worden, terwijl de prikkeldraadafscheiding gisteren weer on der stroom zou staan. Het Chineesche telegraaf agentschap meldt Volgens de laatste telegrammen van het front in Zuid-China zouden de Chineesche troepen er in geslaagd zijn vijf plaatsjes te heroveren, gelegen op den weg van Yamt- sjau naar Nanning, aan de grens der pro- vinsie Kwangsi en Kwangtoeng. In Noord- China is de stad Payi in Ghansi, op onge veer 30 km. van Yehangtse door de Chi neezen heroverd na successen, die zij sinds enkele dagen in dit gebied boekten. Ten slotte worden de gevechten voortgezet in de kustprovincie van Tsjekiang, waar zy gunstig verloopen voor de Chineesche ele menten, die in noordelijke richting tot te genaanvallen zyn overgegaan en de Japan- neezen hebben teruggedreven voorbij Siau- sjan. Bij hun terugtocht hebben de Japan- neezen 2000 Chineesche boeren meegevoerd, die zy dwongen te werken aan het weder- opbouwen van een groote haven aan de rivier ten zuiden van Hangtsjau. Z.K.H. Prins Bern- hard zat in zyn func tie van eere-voorzit- ter van d© raad van beheer van het Kolo niaal Instituut aan, aan een lunch, aan geboden door de raad van beheer van bet Koloniaal Instituut te Amsterdam in ver band met het afscheid van edeleer R. A. A. Soejono, in verband met zijn benoeming tot Ud van den Raa? van Indië. Z.K.H Prins Bernhard tij de>ns de lunch in ge sprek met R. A. A. Soejono. OP HET OOGENBLIK IS HET NOG VRIJ RUSTIG. Volgens te Helsingfors ontvangen berich ten van' het front hebben ds Russen ten noordoosten van het Ladogameer, dat in middels geheel is dichtgevroren, een win teroffensief geopend, zoo meldt het D.N B., terwijl de Finsche stellingen op de- Ka- relische .landengte door lang aanhoudend trommelvuur werden overstelpt en .de Fin sche troepen aldaar werden vastgehouden door een verhoogde activiteit van de vlie gers, hebben de Russen, naar verluidt, aan hetfront naar Loimola en Kite'.ae eenige divisies opgesteld, die moeten pogen zich een weg te banen in den rug van de Man- nerheim-linie. Volgens een Reuter-telegram uit Helsing fors hebben de Finnen bij de gevechten bij het Ladogameer honderd Russische tanks buitgemaakt. Het Finsche legerbericht van Zondag luidt Te land: Op de Karelische landengte niets bijzonders te m.s"den. Ten noordoosten van bet Ladogameer waren de vy'andelyke aanvallen zwakker dan de vorige dagen De door de Sovjets geleden verliezen be droegen verscheidene honderden dooden. De Finnen vernietigden een Russische trans portcolonne van ongeveer 200 paarden. Zij vernielden bovendien drie tanks. In den sector Aittojoki van weerskanten leven dige activiteit van patrouilles en artil'erie Een tank werd vernield. In de richting van Ilomantsi s.oegen de Finnen een vijan delijken aanval welke met vry zware krachten ondernomen was, af. Op zee Niets bijzonders te melden. Ac tiviteit van de kust batterij en en van de infanterie der kustverdediging op de vleu- ge's van het front te land. In de lucht: De «vijand heeft Zaterdag met enkele toesteller, boven Nc-ord-Finland gevlogen. Russische vliegtuigen bombar deerden Savoskoki, Huhma, Sotkamo en Lieksaa. Volgens tot dusver verkregen in lichtingen werd een persoon gedood. Zater dag zijn dris toestellen neergehaald. Russische duikboot op een myn geloopen Volgens Havas is een Russische duikboot in het Finsche mijnenveld op een mijn ge loopen en gezonken. ELroonstad toch gebombardeerd De correspondent van de Stockholm Tid- ning-en bericht aan zijn blad, dat hij de be vestiging heeft ontvangen, dat niettegen staande de tegenspraken, Kroonstad wel degelijk door de Finsche luchtmacht is ge bombardeerd, De Finsche vliegers hebben kunnen zien, dat schepen in brand vlogen. Estlandscbe vrijwilligers in Finland. Stefani verneemt dat he': aantal Estland- sche vrijwilliger, dat strijd in het Fin sche leger, gestegen is tot 2000. Lichting 1898 in Finland opgeroepen. Aanplakbiljettan hebben gisteren lichting 1898 (landweer eerste klas) per 2 Febru ari opgeroepen. Hiermede staan 21 lich tingen in actieven dienst. De dienstplich tigen moeten uitrustingsstukken, als schoei sel en skis meebrengen. ER WORDT PROPAGANDA VOOR GEMAAKT. De Zuid-Afrikaansche parlementsfracties, die onder leiding staan van den oud-pre mier Hertzog, en den leider der nationalis tische partij, Malan, zyn tot een overeen komst gekomen over onderlinge samenwer king. Deze overeenkomst zal nog moeten worden goedgekeurd door de congressen van beide groepen. Zondagavond is een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat beide partijen „ervan overtuigd zijn, dat de republikeinsche regeeringsvorm, gescheiden van de Britsche kroon, het best past bij de tradities en het streven van het Zuid-Afrikaansche volk". Voortgaande zegt de verklaring, dat dit de eenige doeltreffende waarborg is, dat Zuid-Afrika niet weer „meegesleept zal worden in de oorlogen van Groot-Brittan- nië". Het feit, dat de nationalistische party vast hield aan het republikanisme heeft de beide groepen verdeeld gehouden1 bij de onderhandelingen, die sedert November jl. hebben geduurd. De nieuwe partij, die den naam „Hervereenigde Nationalistische" of „Volksparty" zal dragen) zal er naar stre ven alle hinderpalen uit den weg te rui men, die de bereiking van dit doel het republikanisme belemmeren. De „heeren" werkten met tijdbommen. De Rotterdamsche gemeentepolitie sloeg op 31 Augustus jL een goeden slag door den 35-jarigen schilder P. B. ts arresteeren onder verdenking dat hij met behulp van een tijdbom brand had gesticht in het per ceel Statenweg 140 t. Rotterdam, welk perceel dien avond zwaar door het vuur werd geteisterd. Enkele dagen later ar resteerde de politie nog een medeplichtige van B., deh 32-jarigen J. J. C. van Z. Bei den hadden zich voor de rechtbank te ver antwoorden en werden enkele weken gele den veroordeeld, resp. tot 5 en 2 jaar ge vangenisstraf. In, het voorjaar en in den zomer van 1939 waren in Rotterdam talrijke branden uitgebroken, waarvan ds oorzaak niet kon worden vastgesteld, doch waarvan de po litie vermoedde dat ij gesticht waren. Er werd verband gezocht en gevonden tusschen deze branden en den brand in de Stateniaan. Een en ander had tot gevolg, dat B. en zijn medeplichtige .nogmaals aan een zeer streng verhoor werden onderwor pen. Het succes bleef niet uit. Zoo is het der politie thans gelukt, klaarheid te bren gen in een brand in een perceel in de Broekstraat, welke in het voorjaar van 1939 plaats vond. Een drietal pei'sonen zijn in verband hiermede thans gearres teerd. Het zijn de 8-jarige slager C. H., de 32-jarige huishoudster A. B. A. H. en de 55-jarige caféhouder J. G. van Z., vader van den reeds veroordeelde^ medeplichtige van B. Zij hebben allen inzake den brand in de Rubroekstraat een volledige bekente nis afgelegd en zijn naar het huis van be waring overgebracht. De politie zet het onderzoek met kracht voort. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §ckcMrlc««8Stw uevaanyk avontuur van Nederlandsch motortankschip. (Pag. 1, eerste blad) Nederlandsch m.s. „Nora" op een mjjn geloopen. (Pag. 1, eerste blad) Spoorwegongeluk in .Japan eischt vele slachtoffers. (Pag. 1, eerste blad) Brandstichtersbende in Rotterdam on schadelijk gemaakt. (Pag. 1, eerste blad) De Chineezen heroveren verschillende plaatsen. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN BIJ ONTSPORING VAN BENZINE TANKWAGEN. Vanochtend vroeg heeft zich te Osaka (Japan) een spoorwegongeluk voorgedaan. Volgens de eerste berichten zijn 200 menseden om het leven gekomen. Hun lij ken waren verkoold. Een honderdtal reizigers is min of meer ernstig gewond De meeste gewonden zijn arbeiders van een koperfabriek. Doordat een der achter ste wagons van den trein, die op weg was naar Sakoeraisjlma, ontspoorde, scheurde een benzinetank, waarna de benzine in brand vloog. De vlammen tastten ook de andere wagons aan. x i ader wordt gemeld, dat het ongeluk is gebeurd met een door een bezinemotor gedreven trein van een buurtspoorweg. Het ongeval wordt toegeschreven aan een fout van een wisselwachter. VRACHTVERVOER PER AUTO OVER HET IJS VAN LEMMER NAAR URK. Vandaag werd een driemaal daagsche dienst ingesteld. Sedert Woensdag 24 Januari jL heeft een firma ts Lemmer, in overleg met de middenstandsvereeniging te Urk, een twee- maal daagschen vrachtautodienst ever het ijs tusschen Lemmer en Urk ingesteld. De resultaten van dezen dienst zijn zoo gunstig geweest, dat besloten is met in gang van vandaag den dienst driemaal per dag te onderhouden. Het ijs is volkomen betrouwbaar. De dienst wordt onderhouden met een tweetons vrachtauto, waarop ech ter'voor de veiligheid slechts 1 ton vracht wordt vervoerd. Deze vracht bestaat uit alle mogelijke waren, zoodat een ieder, die iets naar Urk te verzenden heeft, van de zen dienst gebruik kan maken. De duur van de reis LemmerUrk bedraagt onge veer een uur. De route loopt langs de noordzijde van den meerdijk. Ook reizigers kunnen worden vervoerd en wel per personenauto. Trambaan MonnikendamEdam ingesneeuwd. De N.Z.H.T.M. heeft Zaterdag op het traject MonnikendamEdam met zeer groote moeilijkheiden te kampen gehad, tengevolge van den sneeuwval. Vete uren kon de dienst naar Edam en Volendam niet onderhouden worden, doordat de tram baan geheel was ingesneeuwd. De sneeuw stoof van de naasbe landerijen op ds rails en kwam hier 80 cm. hooj te liggen. Ter vervanging van den dienst charterde de maatschappij autobussen, doch niettemin ontstond zeer veel vertraging. Het vliegtuig is een uitkomst Het K.L.M.-vliegtuig „Mees", bestuurd door den heer Bax, is Zaterdagmiddag met 60 postzakken en zeven passagiers op Ameland geland. Onder de passagiers bevond zich mejuf frouw B. de Boer, die ongeveer veertien dagen geteden eveneens per vliegtuig van Ameland naar Groningen was gebracht, om daar een blindedarmoperatie te ondergaan. Het vliegtuig vertrok weer met vier pas sagiers naar het vliegveld Eelde te Gro ningen; het had eveneens een reis naar Schiermonnikoog gemaakt. De Waddenzee tusschen het eiland en dc Friesche kust is thans geheel met ijs bedekt, doch het is nog niet mogelyk te voet de kust t© bereiken. Bij doorvriezend weer is die mogelijkheid echter niet uit gesloten. Geen verbinding van Texel met den vasten waL Zondag heeft men voor hot eerst van dezen winter van Texel geen verbinding met den vasten wal kunnen krijgen. Wel is gisterochtend omstreekt half 8, zoowel van Texel a's van Den Helder, een boot vertrokken, teneinde elkaar tegemoet te varen en d-s post over te hevelen, dóch ondanks den korten afstand welke de beide schepen scheidden, hebben zij door de groo te ijsvorming elkander niet kunnen berei ken. De schepen keerden onverrichterzake terug, waarna de boot uit Den Helder an dermaal uitvoer om te trachten aan het Horntje, de zuidelijke punt van Texel, aan te leggen, doch ook deze poging werd niet met succes bekroond. Sneeuwhindernis in het noorden van Amsterdam. In het noordelijk deel van Amsterdam heeft de sneeuw het verkeer op den weg van Schellingwoude naar Ransdorp veel on gemak veroorzaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag wierp de oostelijk wind de sneeuw van de aan weerszijden gelegen landerijen op den weg. In zeer korten tijd was deze over de geheele lengte met een dikke laag bedekt. Op enkele plaatsen lag de sneeuw een me ter hoog, hetgeen een zware vrachtauto, een personenauto en een met paard be spannen wagen, welke in de richting Rans dorp reden, noopten den strijd tegen deze barrière te staken. De voertuigen waren ingesneeuwd en konden geen centimeter vooruit komen. Ondanks het nachtelijk uur zag men zich genoodzaakt een ploeg arbei ders te requireeren, die er na eenigen tijd met behulp van schoppen en houweelen in slaagden de wagens te bevrijden. Zondagochtend bleek de situatie nog ver ergerd te zyn. Weer geraakten eenige auto's vast. De busdienst op dezen weg moest gestaakt worden. Een veertigtal omwonenden toog vrijwillig aan het werk en slaagde er in den drie km. langen weg na vier uur geheel sneeuwvrij te maken. Het verker kon daarop normaal plaats vinden. Meeuwen veroorzaken storing in het lichtnet. In deze koude dagen kan men de meeuwen, die anders in de omgeving van de zee te vinden zijn, tot ver in de stad zien vliegen. Door den henger gedreven zoeken rij de meer bewoonde buurten op om te trachten daar iets van hun gading te vinden. Dat deze dieren met hun krach- cigen vleugelslag storingen in het licht net veroorzaken, zal echter wel een niet dikwyls voorkomend geval zijn. Het ge beurde Zondagmorgen in de Van Dis- hoeckstra ,t. Twee van deze vogels scheer de) door de lucht, doch kwamen met een draad van het lichtnet in aanraking, met het gevolg dat de draad brak en de bewoners in deze omgeving zonder stroom kwamen. Personeel van de P.Z.E.M. heeft de storing echter spoedig weer opgeheven.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1