EERSTE BLAD STADSNIEUWS sc« «inn dew Vlissingen De vermoede belasting ontduiking te Middelburg. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De oorlog ter zee blyft slachtoffers maken. (Pag 1, tweede blad) Russisch ofensief in Finland Is mis lukt. (Pag 1, tweede blad) Nieuwjaarsrede van den burgemeester van Vlissingen. (Pag. 1, eerste blad) Advies-commissie inzake molestrisico ingesteld. (Pag. 1, tweede blad) De vermoede belastingontduiking te Middelburg. (Rechtszaken) De ondergang van de „Biarritz" eischt meer dan 30 menschenlevens. (Pag. 1, tweede blad) ZIE VERDEK EVENTUEKl LAATSTE BEKlt'HTEN zigd met uitzondering van het tarief Vlls- slngen-Knocke, dat ter bevordering van het toeristenverkeer eenigszins verlaagd werd, hetgeen dadelijk werd beloond, want niet tegenstaande alle ongunstige factoren, nam alleen het verkeer op Knocke toe. Door het grooter militair gebruik van het Vliegveld Vlissingen steeg echter bet aan tal landende vliegtuigen belangrijk, name lijk van 2031 vliegtuigen in 1938 tot 2813 vliegtuigen in 1939. ER IS NOG WERK GENOEG. In 1939 werden 11 raadsvergaderingen gehouden door de verkiezingen namen in September jl. 6 nieuwe raadsleden zitting; gedurende het afgeloopen jaar overleed het raadslid de heer Cappon. In den fcegenwoordigen mobilisatie- en oorlogstoestand leven wy helaas in een negatieven tijd, waarin wij weinig kunnen ondernemen en waarin wy reeds dankbaar moeten zijn, het dik wijls met veel moeite tot stand ge brachte te kunnen behouden. Toch hebben wij nog verschillende plannen voor Vlissingen 'in portefeuille, die wy in dit jaar hopen uit te voeren of voor te bereiden. Hiertoe behooren o.a. de zeer dringende oplossing van ons vis- schershavenvraagstuk, de verbetering van den zeeboulevard by .het standbeeld van Naerebout en het omhoogbrengen van dit standbeeld, de aankoop van h-st terrein van het oude stadsstation van de Nederiandsche Spoorwegen tot den aanleg van een nieuwe jachthaven en een nieuwe stortplaats, het ontwerpen van een kantoorgebouw met werkplaats en magazijn voor d<s gemeentelijke wa terleiding, verbetering van plantsoenen, o.a. in het Bellamypark, aanleg van rijwielpaden, verbetering van de taluds van de Vlissingsche watergang en het inrichten tot schuilloopgraven van de oude onderaardsche schuilgangen in de buurt van het standbeeld van Naere bout. In de 25 jaren na het uitbreken van den VOrigen wereldoorlog heeft Vhssingen een rykelyk aandeel gehad in de zorgen en de beproevingen, die ook aan Nederland niet bespaard bleven. Wanneer echter ons land wat wij allen vurig wenschen buiten den oorlog moge blyven, is er daardoor reeds in die jaren in onze gemeente zoo veel moeten worden gesaneerd, dat wy mo gen hopen tegen vele onvermijdelijke te genslagen, die ons in de volgende jaren te wachten staan, beter bewapend en bestand te zullen zijn. Dat geve ons allen goeden moed In mijn nieuwjaarsrede in uw Raad kort na den vrede van Versailles van 28 Januari 1920 heb ik in deze raadzaal o.a. gezegd „Wij mogen niet bij de pakken blijven neerzitten, doch wjj moeten oude relaties weder aanknoopen en nieuwe banen zoe ken. Een onschatbaar voorrecht voor Vlis singen is steeds geweest zijn buitengewoon gunstige ligging en alleen daaraan dankt onze gemeente het, dat zy zich altijd weer heeft kunnen herstéllen na verschillende perioden van verval". Vlissingen, als plaats, die gevoelig rea geert op de internationale toestanden, heeft tn de jaren van de algemeene oeco- nomische inzinking na de geweldige in spanning en de gevolgen van den vorigen Wereldoorlog zelfs het bestaan van ver schillende harer belangrijkste instellingen gevaar zien loopen, maar zich ook in deze moeilijke periode hersteld en zijn welvaart zien herleven. Nu is er weer oorlogsbe- dreiging. Evenals zoo menigmaal in de geschiede nis van Vlissingen zullen ook nu weer moeilijke jaren in aantocht zijn, maar moge ook dan wederom ter overwinning van de moeilijkheden, de stoere geest deT vaderen over u allen vaardig bleven. Moge daarbij tevens de zegen der Schel- demonding, waar zich steeds weer nieuwe mogelijkheden voor nieuwen bloei zullen voordoen, op Vlissingen blyven rusten, wanneer uit dein smeltkroes van het nood lot, dat thans de wereld benauwt, een be tere toekomst voor de volkeren moge aan breken. Zoo ooit, dan is daartoe echter groote trouw, waakzaamheid en yver nood zakelijk, opdat de Vlissingsche belangen niet in de knel raken, maar zoo goed moge lijk zullen worden bevorderd. Moge u allen daartoe de noodige gaven en krachten worden geschonken. Spr. eindigde met het uitspreken van de verwachting, dat de goed© onderlinge ver standhouding in den Raad ook dit jaar zal worden bestendigd en wenschte den Raads leden evenals den gemeente-secretaris met hun gezinnen, veel voorspoed in het nieuwe jaar toe. Weer een myn ontploft? Vanmorgen om tien over acht werd hier ter stede een zware ontploffing ge hoord. Op de boulevards stonden de rui ten in vele woningen te rinkelen. Hoogst waarschijnlijk is weer een mijn in zee cmtploft in de richting Nieuwe Sluis Cadzand. Nadere bijzonderheden hebben ons echter tot dusver niet bereikt. Ongevallen b(j het schaatsenrijden. Gistermiddag hebben bij het schaatsen rijden op de Kom weder twee ongevallen plaats gehad. Het eerste slachtoffer was een om streeks 30-jarige dame K., die haar pols brak en by den E.H.B.O.-post werd ge spalkt, waarna zy in gezelschap van haar begeleidende dames naar den dokter ging. Voorts is een omstreeks 18-jarig meisje, me). G., zoo ernstig k:men te vallen, dat vermoed werd, dat zij een herrenschudding had opgeloooen. Zij is door leden van den E.H.B.O.-post per taxi naar haar woning overgebracht. Later bleek haar toestand nogal mee te vallen. In totaal heeft deze post nu al meer dan 50 maal hulp moeten verleenen; wel een bswijs dat hij in deze vorstperiode in een bestaande behoefte voorziet. Storing by de P.Z.EJML Hedenochtend te kwart voor acht zakte het licht langzaam weg om tenslotte ge heel te verdwijnen. De stroomlevering was gestoord en naar wij vernemen is het de fect raken van een turbine-klep in de Vlissingsche centrale hiervan de oorzaak geweest. De gevolgen waren, vooral voor de bedrijven, vrij ern:tig. Geheel Wal cheren en de Bevelanden werden stroom loos. Het gr:ote Schelde-bedrijf is onge veer een uur zonder licht en kracht ge weest, zoodat een belangrijk deel van het uitgebreide personeel niet verder kon; het bedrijf is namelijk vrijwel geheel op strocmlevering door de P.Z.E.M. aange wezen. Ook in ons eigen bedrijf heeft de storing moeilijkheden veroorzaakt, daar de zetterij niet kon werken en de nieuwslevering per telex gestoord was. Om vijf voor negen ging het licht weer aan. Even later was cok weer stroom voor kracht beschikbaar. Maar het duurde in ons eigen bedrijf toch nog tot tien voor tien, eer het lood in de potten der giet- machines zoover verhit was, dat de zettery aan het werk kon. Boefjes in actie. De politie heeft gisteren eenige 8- jarige jongens aangehouden, die in ver schillende winkels op roof uitgingen. Zij hebben op hun strooptochten eenige stukjes zeep, een d:os schoencrème, een does bonbons, een pakje puddingpoeder, een doosje kleine sigaartjes en meer van dergelijke kleinigheden weggenomen. Wat de bcosdoenertjes met deze artikelen moe ten doen, is een raadsel. Een deel hadden zy nog by zich; een ander deel was in- tusschen weggeworpen. De politie heeft de kereltjes natuurlijk een geduchte vermaning gegeven en hen vervolgens onder het ouderlijk gezag terug gesteld. Brandjes. Gisteren en vanmorgen heeft de politie voor brandalarm moeten uitrukken. Belde keeren naar de Noordstraat. Gistermiddag bleek geen brand te woe den, toen de politie met een minimax voor het bewusie perceel verscheen. Het onder zoek wees uit, dat een kind in de kachel had geblazen. Het had daarbij eenige von ken op de kleeding gekregen, die gelukkig echter vrijwel dadelijk waren gedoofd. Het kind was echter z;o geschrokken, dat het „brand" schreeuwde, waarop de politie werd gealarmeerd. Het tweede geval speelde zich heden- ochtenï vroeg af. Er bleek een door roet- aanlading veroorzaakt schoorsteenbrandje te woeden, dat door het tijdige ingrijpen echter in den aanvang kon worden ge- suit en bedwongen. Stervende vogels. De koude en gebrek aan voedsel doen de laatste dagen vele vcgels sterven, o.m. meerkoeten. Zoo werden er gisteren enkele op de Oude Markt b\j de St. Jacobskerk dood op straat gevenden. Men denke in deze koude dagen aan onze gevleugelde vrienden, die het zoo moeilijk hebben en zorge voor wat voedsel en drinken op een beschutte plaats. Attracties op de ysbaan. Het bestuur van de IJsclub heeft voor morgenavond weer eenige feestelijkheden georganiseerd op de yrbaan. Het club gebouwtje en de baan zullen met kleine electrische lampjes worden verlicht, terwijl aan de bezopkers aardige feest-artikelen zooals mutsen, trompetten enz. uitgereikt zullen worden. Zeer waarschijnlijk zaJ men de medewerking kunnen krijgen van een geuniformd muziekgezelschap, dat zich reeds eenige malen in onze stad neeft doen hooren. Nadere bijzonderheden kan men vinden in achterstaande advertentie. Aanklacht tegen „De Misthoorn". Naar wij vernemen heeft een stadgenoot, zoowel persoonlijk als namens de volks groep waartoe hij behoort, bij de Middel- burgsche justitie een aanklacht tegen „De Misthoorn" ingediend, waarin een artikel is verschenen over het onderwerp: „Joodsch terrorist in Vlissingen". De aanklachten zullen Vrijdag 2 Fe bruari .s. door de Middelburgsche recht bank worden behandeld. Nu de boter duur is kunt U deze vervangen door heerlijke Zwanenberg's leverpastei. Rijk aan vitaminen, sterkende lever en vetten, daardoor zoo L uitermate voedzaam. DE VERBRANDE PATATES-FRITES- KRAAM. Huln is mogelyk. Naar aanleiding van den brand in de patates-frites-kraam aan de Paul Kruger- straat, waardoor de eigenaar zijn br:od winning verloren heeft, maakt een insider op het gebied van hulpverleening ons opmerkzaam op het Fonds vr - Bijzondere N:oden. Dit fonds, waarvan de burgemeerier eere-voorzitter is, heeft reeds meermalen met belangrijke bedragen steun verleend. m°estal a fonds perdu, aan daarvoor in aanmerking komende middenstanders en zakenlieden. Dergelijke hulpverieeningen geschieden na een grondig onderzoek, dat evenwel geen beletsel behoeft te vormen voor spoedigen bijstand. Indien de betrok ken gedupeerde zich wendt tot de Com missie van Samenwerking voor Bï zonde re Nooden, dan zal hij zeer waarschijnlijk vcor hulp in aanmerking komen. Patatjes-wee. Op een akelig klein plekje, waar eerst d' kraam van Hosydonck stond, Liggen nu de zwarte restjes op den vetten Zeeuwschen grond. De man z'n broodwinning is verloren, een nieuwe kraam kost heel wat geld, Ik weet zeker, dat reeds velen weten hoe het is gesteM. 'k Wilde TJ langs dezen vragen: voelt U zich nu niet verplicht? W *t U, dat U door te helpen, een goed werk aan hem verricht? Als we allen eens iets misten, ieder naar hetgeen hij heeft. Vlissingers, laat nu eens blijken, hoe of hier de vriendschap leeft. M. A. S. Verantwoording van giften, bij de administratie der Vlis- singsche Courant ontvangen: Van M. A. S. 0.25 V. D. 0.50 10.— D. L. f 0.30 M. ■0.25 1.— BILJARTWEDSTRIJD A.B.C.—O.K.K. A.B.C. weet voorsprong te behouden. De Donderdagavond in het clublokaal van A .B.C. voortgezette wed:trtfd tusschen A.B.C. en O.K.K. trok een flinke belang stelling, welke het meest uitging naar de partij tusschen den kampicen van Zeeland, den heer Verhulst en den heer Elich. De heer Verhulst speelde ditmaal weliswaar sterker dan in de vorige partijen, doch het aantal caramboles, dat hij meer moest maken als zijn tegenstander, n.l. 342, bleek ook nu groot te zijn. Daarbij wist ook de heer Elich een' sterk spel te ontwik kelen, waardoor deze partij een goede pro paganda vormde voor de biljarteport. De heer Elich w:n tenslotte onbedreigd, waar mede O.K.K. den achterstand tot twee punten had gebracht. Daarna was het de beurt van den heer Suurmond, den consul van den N.B.B. voor Zeeland. Zyn spel was ditmaal zeer goed en de heer Ph. Elich kreeg dan ook geen schijn van kans, zoodat A.B.C. daarmede weer vier punten vóór stond. De part(j tusschen de heeren Maas van A.B.C. en Mondeel van O.K.K. stond op zeer laag peil. Na een langen martelweg wist Maas tenslotte te winnen, waarmede hy den voorsprong van A.B.C. vergrootte. De laat:te partij van dezen av:nd tus schen de heeren Kesteloo en Sohier was weer heel wat beter, hoewel Kesteloo zijn gewonen vorm niet kon vinden. Ditmaal moest hy de overwinning laten aan Sohier, die daar volkomen recht op had. Het verloop van. de partyen was als volgt: F. Verhulst (A.) (193) 254 28 33 9.03 C. Elich (O.) (15-) 151 28 24 5.37 A. Suurmond (A.) (139) 139 28 17 4.96 Ph. Elicu (O.) 74) 42 28 5 1.50 P. Maas (A.) (106) 106 68 8 1.55 I. Mondeel (O.) 44) 33 68 4 0.48 A. Kesteloo (A.) (155) 104 li 17 3.15 D. Sohier (O.) 82) 82 33 15 2.48 De stand is thans 1410 voor A.B.C. Donderdag 1 Feoruari zullen de slotpar- tijen worden gespeeld in het clublokaal by den heer Elich. O.K.K. zal dan na tuurlijk trachten dezen achterstand in te halen, welke kans er ook is. De heer Verhuist moet dan weer aantreden tegen zijn rivaal den heer Elich, zoodat er voor de biljartliefhebbers weer heel wat te ge nieten zal zyn. Een benoeming. De heer I. van Bel, alhier, als bedrijfs leider verbonden aan het overdekte zwem bad te Gouda, is met ingang van 15 Maart a.s. benoemd tot zwemleeraar bij' de Medansche ereeniging te Medam (Su matra O.K.). Kwajongem. werk. Verschillende rywieloezitters hebben er zich by de politie ever beklaagd, dat uit hun onbeheerd staande fietsen de lampjes uit de lantaarns waren geschroefd en mee genomen. Het betreft hier waarschynlijk het werk van kwajongens, aangezien de politie reeds meerdere malen is gebleken, dat soortgelijke gemeene „grappen" wer den uitgehaald. De betrokkenen kunnen er zeker van zijn, dat zy er niet malsch van zuilen lus ten, wanneer zij betrapt worden. Een aanrijding. Hedenmiddag om kwart voor één had op den Singel een aanrijding plaats tus schen twee auto's. De eene auto, welke bestuurd werd door den chauffeur P., kwam van de richting Badhuisstraat ovei dc. Singel, terwijl een andere, een mili taire auto, uit de Brouwenaarstraal kwam gereden. De botsing had plaats op den hoek van de Broawenaarstraat. Hoewel beide wagens, wegens de gladde wegen, slechts langzaam reden, liepen beide ern stige schade op, vooral de Vlissingsche. De militaire auto kwam bovendien in het plantsoen ter plaatse terecht. Persoonlykt ongelukken kwamen niet voor. De politie onderzoekt de schuldvraag. Eigenaar van hotel „De Abdy" staat terecht. In October van het vorige jaar wer den de gemoederen in beweging ge bracht üoor een geval van belasting ontduiking op groote schaal, die zich daar zou hebben voorgedaan. Aan dit feit zou zich de eigenaar van het hotel „de Abdij" hebben schuldig ge maakt. Een en ander moest aan het licht gekomen zijn by het overleggen van de boeken aan het Rijk in verband met de vaststelling van de schadeloos stelling van het onteigenen van het hotel, waarover indertyd zooveel te doen is geweest. S. zou er twee boek houdingen op na hebben gehouden, nl. één die de juiste uitkomsten van het bedryf aangaf en één voor de belas ting, die een minder rooskleurigen kyk op den gang van zaken bood. Ten einde een zoo groot mogelijke som voor de onteigening te verkrygen, werd de goede boekhouding over gelegd, doch toen deze gegevens by de belastinginspectie werden gecontro leerd, bleken de bedragen ver uiteen te loopen. Zoodoende zou over een bedrag van 66.000 geen belasting betaald zijn. Heden stond de 74-jarige hotelhouder J. J. S. voor de rechtbank te Middelburg terecht. Blijkens de dagvaarding werd hem ten laste gelegd het doen van on juiste aangiften v:or de inkomsten-belas ting en het overleggen van valrche of vervalschte balansen van winst- en ver liesrekeningen aan de belasting-inspectie. Hij zou over verschillende belastingjaren loopende over de jaren 1933 tot en met 1138 de hem door den Inspecteur der Re gistratie en Domeinen te Middelburg' toe gezonden formulieren, noodig tot het doen van aangifte vcor de inkomstenbelasting, hebben ingevuld eL onderteekend, terwijl die aangiftebiljetten opzettelijk onjuist en on oliedig waren beantwoord, waaruit voor het Rijk en de gemeente Middelburg nadeel kor. ontstaan. Ook h^eft hij over die belastingjaren aan dien inspecteur opzette lijk door hem vervalschte of valschelijk opgemaakte balansen van winst- en ver liesrekeningen overgelegd. De rechtbank werd gepresideerd door mr. P. Th. Portheine. Verdachte werd rechtskundig by gestaan door mej. mr. A. Bolle. Als getuigen charge waren verschenen A. A. Dielen, adj. accountant te Breda, P. Jonker, ass. accountant te Breda, J. Croin, accountant te Rotterdam en J. Wolfswinkel, inspecteur registratie en domeinen te Mid delburg. Getuigen décharge waren Mevr. SchlüterFoulen, en de deskundige H. L. Schippers. Getuigenverhoor. Na voorlezing der dagvaarding wordt als eerste getuige gehoord de nspeeteur dei registratie en domeinen te Middelburg, de heer J. Wolfswinkel, die bevestigt dat de betreffenue aanslagbiljetten door hem zijn uitgegeven en dat hij toelichting heeft ver zocht op deze biljetten. Voorts verklaart spr. dat op denzelfden morgen toen de ac countant Dielen bij getuige was geweest om mede te deelen dat bij zyn onderzoek in verband met de onteigeningskwestie een en ander in de boekhouding niet klopte, ook de accountant Croin als gemachtigde van ver dachte bij hem was gekomen en verklaaro had, dat de heer S. jarenlang een onjuiste belastingaangifte had gedaan. Aan de hani. van bescheiden geeft getuige hierna enkele inlichtingen omtrent de belastingaangiften. Uit de berekeningen was gebleken dat ge durende 9 jaar over een bedrag van 66.000 geen belasting werd voldaan. Getuige zal eventueel kunnen navorderen een bedrag van 9562.23. (Een gedeelte is verjaard). Ais normaal betaald zou worden over de 9 jaren, dan zou een bedrag van 10523.20 voldaan dienen te worden. Vervolgens wordt getuige A. A. Dielen genoord. Deze antwoordt bevestigend op de vragen van den president ten aanzien van het onderzoek in het hotel „de Abdy", waai de heeren Croin en Jonker aanwezig waren, terwyl. verdachte voor familiebezoek naai Brugge was. Uit de verklaringen van getuige blijkt dat bij de berekeningen o.m. voor het levenson derhoud van drie personen 900 gerekend is, een bedrag dat aan den lagen kant moet worden geacht. Had men dit niet gedaan, dan zou het NOOTJES Tengevolge van den lichten motregen, welke voorol In het midden van het land wordt verwacht, zullen de wegen hier en daar opnieuw zeer glad worden. Aangezien de kindervlucht van de K.L.M. naar Nederlandsch-Indië in October van het vorige jaar een groot succes Is geweest is besloten een tweede gezelschap kinderen door de lucht naar hun ouders in Indië te vervoeren. Op 16 Februari zal van Napels worden gestart. Schout bij nacht hertog van Kent is tij delijk overgeplaatst van Schotland, waar hij sinds het uit oreken van den oorlog heeft gewerkt, naar de admiraliteit. a De Britsche regeering heeft naar aan leiding van het gebeurde van het „Asama Maroe" een nota gezonden aan de Japan se he regeering. 9 Te Palermo, Sepzia en Lucca (Italië) z(jn aardschokken waargenomen. Er werd geen schade aangericht. 9 9 9 De gouverneur-generaal van Canada heeft in de troonrede aangekondigd, dat nog dezen winter algemeene verkiezingen zullen worden gehouden. 9 9 Mackenzie King heeft het Canadeesche Lagerhuis medegedeeld, dat een tweede di visie Canadeesche soldaten zoo spoedig mogelijk overzee gezonden zal worden. 9 9 9 Press Association schrijft uit Londen „De uitbreiding der nationale ballonver- sperring wordt met groote snelheid voort gezet. De versperring dekt reeds ruim 700 mijlen der land- en zeezónes en verschei dene nieuwe versperringen aan de kust worden in het leven geroepen". 9 9 9 Julian Besteiro, de vroegere president van de Spaansch Cortes, is op 72-jarigen leeftijd overleden in een gevangenis bij Se- villa. Julian "erteiro is na de revolutie voorzitter geworden van de nationale ver gadering. Hij was algemeen voorzitter van het vakverbond en leider der socialistische partjj. 9*9 De Japansche scheepvaartmaatschappij Osaka Chosen Kaisja heeft medegedeeld, dat zij voor den duur van den oorlog zal weigeren Duitsche passagiers via het Verre Oosten naar Duitschland te vervoeren. «99 Men meent te weten, dat de Britscbe admiraliteit voornemens is, den bouw van koopvaardijschepen zoowel als van oorlogs schepen ter hand te nemen. Men verwacht, dat dit aanzienlijk zal bijdragen tot ver snelling van de uitvoering van het pro gramma tot uitbreiding van de koopvaar dijvloot. 9 9 9 Tengevolge van de hevige koude in Noord-Italië zijn daar wolven en beren naar de bewoonde streken getrokken. In de provincie Gorizio zijn verscheidene van deze roofdieren gezien. De bevolking maakt jacht op hen. Het stoffelijk overschot van bondsraad Joseph Motta is vandaag naar zijn laatste rustplaats te Bern overgebracht. Tiendui zenden, waaronder vertegenwoordigers van het diplomatieke corps en regeeringsaut o- riteiten, hebben van hun belangstelling doen blijken. De bijzetting van het stoffe lijk overschot is slechts in tegenwoordig heid van een kleine schare geschied. verschil van 66.000 nog grooter zyn ge weest. De volgende getuige is de heer J. Croin, accountant te Kotteiuam, wien door de heer en mevr. S. opgedragen was een rapport samen te stellen over het bedrijf in velband met de te verwachten onteigeningskwestie. Hy stelde een onderzoek in en maakte hier over op 30 September 1938 een voonoopig rapport. Hoewel de boekhouding gebrekkig was, had getuige niet den indiux dat op zettelijk verkeerd werd gedaan. Toen get een onderhoud moest he boen met den heer Dielen maakte hij een nieuw rapport op 9 April 1939. Getuige nad ook reeds dadelijk gezien dat er iets niet m orde was en had de schoon- doenter van verdachte, die de boekhouding verzorgde, erop gewezen dat dit ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Ook deze getuige geeft op vragen van den president en verdedigster verschillende inlicntingen omtrent onderscheidene posten. Vervolgens wordt de zitting geschorst tot twee uur. MILLIONNAïRS ALS SLAVEN. De oorlog maakt slaven van de men- schen .Omuat de kosten van een oorlog schier onbetaalbaar zijn entóch be taald dienen te worden moeten de overle venden tot slaven worden gemaakt, die voor den staal werken. Engeland hee.it z\jn onueruanen de eerste oorlogsrekening aan geboden en die beloopt voor één kwartaal 80U.UU0.0u0. De daarvoor ingevoerde be lastingen Zijn ln hoofdzaak geconcentreerd op de groote inkomens. Eigenlyk is alleen een werkman in Engeland een vrtfe burger. Ais hij minder dan veertig gulden per week verdient, behoeft hy geen belasting te be talen. Althans geen directe belasung. £n wie S 3000 per jaar vedient, kan met een betaling van 1 pet aan den staat volstaan, vv'ie 8000 gulden verdienen, moeten 18 pet, daarvan aan den staat afdragen, by 250.000 inkomen wordt de totale heffing 70 pet. by 400.000 77 pet. en by een miliioen gulden 89i/2 pet. Nou geef ik toe, d" men nog voordeel!- ger miiiionnair-staatsslaaf kan z(jn dan vrije burger met 40 gulden per week de millionnair houdt altyd nog een ton voor eigen gebruik over, een ton gouds be doel ik. Maar tóch, neen, tóch vindt ik het een rare wereld. Als je van elke tien guldens, die je verdient, er negen aan den staat móet af staan, dan ben je toch niet andera dan een p"*~r,te k^^ht voor anderen. DÏXL

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 2