Breskensche Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Prachtige offervaardigheid. Herwaardeer^ van den goud voorraad der Nederlandsche Bank Ook wij hebben gordels van staal, beton, aarde en water. Dz oorlog ter zee. Duizenden Russen vinden in Finland den dood. issf ngsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 20 WOENSDAG 24 JANUARI 1940 rt.Donnementsprys: h ct. pel weeK ol J z 20 pet Kwartaal, Franco per post 2.50 Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zvjnei gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels t i 25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1--5 regeis 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regelsDerde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. CJitgave: Firma F. V AIS DE VEL.DE .Jr.,Bureaux Walstr. 58-60, el 10 (2 lijnenGiro No. 66287. Eigen kantoren te :Breskens, Dorpsstraat, TeL 21; Oost-en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLlCITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR D E V E R E E N I G I N G „DE NEDERLANDSCHH DAGBLADPERS' kort commentaar. Gisteravond is weer eens gebleken, dat de Zeeuwen weten wat offervaar digheid is. Op zichzelf is dat niets nieuws. En dan behoeven wij niet ver in de historie terug te gaan men denke bijvoorbeeld aan het prachtige resultaat van de kort geleden te Vlissingen gehouden inza meling voor de vervolgden om geloof en ras. Dit was geen toevallig ver schijnsel, maar een uiting van een be staande eigenschap te willen helpen waar het noodig blijkt. Dinsdagavond zijn in onze provincie drie bijeenkomsten ten bate van Fin land gehouden. Het zouden er eerst twee zijn, nl. die in de Gereformeerde kerken van Vlissingen en Middelburg op het laatste moment kwam daar nog een bijeenkomst in den Mtddelburg- schen schouwburg bij. Bijzonderheden vindt men in het verslag elders in ons blad. De vergadering te Vlissingen werd door 1050 menschen bezocht en de col lecte bracht 320 op. De kerkelijke bijeenkomst te Middelburg trok 900 bezoekers en in den Schouwburg wa ren 300 menschen. De Middelburgsche collecte leverde 435 op, terwijl een milde gever, die onbekend wil blijven, in den Schouwburg onder enveloppe 100 deed overhandigen. In totaal hebben gisteravond dus 2250 menschen geluisterd naar de ver schillende sorekers, o.m. naar den Fin den heer Van der Vlugt ie de bijeenkomsten het evoerd. eds genoemde bedragen. toegangsbewijzen ver- jisteravond in Vlissingen 75 boekjes „Finlands lot" werden ge plaatst, waarvan per stuk 1.25 ten bate van Finland komt. Wie nog op deze wijze wil helpen, kan deze week bij de boekhandelaren terecht. De kos ten die gemaakt moesten worden zul len de 100 zeker niet overschrijden, zoodat in twee Zeeuwsche gemeenten op één avond voor het vrijheidlievende doch bedreigde Finsche volk circa 1140 netto is bijeengebracht. Bravo Zeeuwendat is nog eens naastenliefde in de practijk 1 DE GULDEN BLIJFT ZWEVENDE. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot voorloopige voorziening ten aanzien van de waardebepaling van den voorraad gouden munt en gouden muntmateriaal van de Nederlandsche Bank en regeling van de gevolgen dier voor ziening. In de memorie van toelichting zegt de minister, dat sedert Nederland in Septem ber 1936 den gouden standaard heeft ver laten, in de boeken der Nederlandsche Bank de waardeering van den aan haar toe- benoorenden goudvoorraad gehandhaafd is op den grondslag van den ouden aankoop prijs van goud, welke prijs laatstelyk 1647.50 per kg. fijn bedroeg. De regeering was van cordeel, dat uit hoofde van een en ander de nadeelen, wel ke uit de handhaving van den ouden goud prijs voortvloeien, aanvaard moesten worden. Deze nadeelen betreffen in de eerste plaats de financiering van het egalisatie fonds en voorts de voortzetting van de afschrijving op het door de Nederlandsche Bank geleden pondenverlies cvereenkomstig de bij de wet van 27 Mei 1932 getroffen regeling. In beide opzichten is in de eerste plaats het financieel belang van den staat m het geding. lti<u doofde van deze omstandigheden lldt de staat een nadeel, dat aan de hanci er huidige gegevens op omstreeks 2V2 j&nlioen per jaar kan gesteld worden. Hier- rHtVa^ 00£ kouden, dat, zou de e °P de geldmarkt een verdere stijging De groei van onze verdedigingslinie. Tijdens een oefening, welke dezer dagen ergens bij het veldleger onder het oog van luitenant-generaal J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst werd gehouden, was de Pers in de gelegenheid een stukje te zien van de versterkte linie, welke als tooneel van de oefening diende. Militaire geheimhouding eischt, dat over onze defensiewerken niet te veelvuldig ge schreven wordt, en daarom kan een ver slaggever niet te veel in details treden. Toch deed het hem goed eens van naby te zien wat hij wel wist, dat bestond krach tige en modern versterkte linies. Ons le ger zou, aLs de nood aan den manzou ko men, niet in het open veld behoeven te vechten, doch zou beschikken over weer- standslijnen, waar het den vijand zou kun nen opwachten. Nu trof het in zooverre slecht, dat het üetrokken stuk .front" geografisch al zeer sterk was, doordat het in de flank be schermd werd doof waterloopen en inun daties, terwyl ook overigens de terreinge steldheid in de flanken van het acces zoo danig was, dat het acces ook zonder ver sterkingen moeilijk te forceeren zou zijn. De defensiewerken welke hier zijn uitge voerd, zijn daarom niet zoo uitgebreid, dal zij representatief voor alle andere ver sterkte terreinstrookèn genoemd kunnen worden er zouden' veel „mooiere" getoond kunnen worden. Een vermakelijke geschiedenis. Het hierbedoelde acces d.w.z. een niet-geïnundeerde strook tusschen inunda ties doorloopende sluit aan op de de fensiewerken van onze vaderen. Stukken van de achterste lijn dateeren uit den tijd van PrinsMaurits, wiens strategisch in zicht nog steeds waarde blijkt te hebben. Dit wordt door een anecdotische bijzonder heid geïlustreerd Eenige jaren geleden besloot een gemeentebestuur een groots aarden verhooging in de buurt van het acces, een onnut lijkende terp, te doen aioo pen om mefc de aldus gewonnen aarde eenige lager gelegen weilanden op te hoo- gen. Onbekend met deze voorgeschiedenis besloot eenige maanden geleden de artille rie-officier, die opdracht had ter bescher ming van het acces een goede plaats voor de opstelling van eenige batterijen te zoe ken, een aarden verhooging te doen aan brengenprecies op de plaats, waar driehonderd jaar lang de door Maurits be volen wal gelegen had 1 Oude fortificaties hebben waarde. De theorie, dat onze oude fortificaties geen waarde meer zouden hebben, heeft afgedaan. By den aanleg van versterkin gen op groote schaal, zooals deze in de laatste zes maanden is aangepakt, heeft men van de oude forten en wallen ook dankbaar gebruik gemaakt Zoo werd in het bij de oefening betrokken acces de achterste lijn gevormd door een gemoderni seerd fort en een forschen wal, die achter de inundaties aan de flanken doorliep. Het fort was van nieuwe stalen pantserkoepels voorzien. De wal was aanzienlijk versterkt, zoowel door het storten van enorme mas sa's klei, als door het aanbrengen van be tonnen kazematten. Eenvoudig was dit niet, aangezien dit soort wallen tevens waterkeerend behoort te blijven, ook by beschieting. Men begrijpt, dat. het smal spoor, dat over den dijk liep, maanden en maanden in bedrijf is geweest voor deze enorme grondverplaatsing. Massa werk verzet. De oude linie echter kon slechts als basis dienen moderne verdediging eischt diepte Daarom waren de artillerie in het algemeen achterwaarts en een groot deel der overige troepen naar voren opgesteld. De verster king in de diepte was volledig het werk der laatste maanden. Het ongeveer 500 meter breede acces heeft maanden lang werk gegeven aan een regiment infanterie, eenige afdeelingen artillerie en andere hulptroepen, plus aan een aantal burger- aannemers en hun werklieden. De troepen zorgden voor den handenarbeid. Zij hadden uit hun midden ook betonploegen gevormd, die naast de burgerarbeiders bij dè uitvoe ring van de betonnen kunstwerken mee hielpen. Een breede tankgracht, behoorlijk van versperringen voorzien, sloot het acces over de volle breedte af. De gracht was machinaal gegraven. Voorts was het ter rein doorspekt met hindernissen, mijnen velden en kleine vuurspuwende bergen mitrailleuropstellingen en schutte rsnes^en. Als men bedenkt, dat al deze opstel lingen niet gegraven konden worden, maar door ophooging moesten ont staan, dan krijgt men eenig besef van den geweldigen arbeid, die daartoe noodig is geweest. Het kenmerkende van moderne linies is, dat zij van buiten af weinig zichtbaar zijn. Met de Maginot-linis is dat bijv. ook het geval. Zoo'n paai knobbels in het terrein, wat beteekenen zrj voor een aanvaller? Zoo denkt de leek misschien, wanneer de aanblik van kleine betonnen en aarden kazematten hem by den eersten oogopslag weinig imponeert. Zij beteekenen vuur op een punt waar de vijand het liever niet wil hebben. Men kan er op rekenen, dat evenals Maurits zijn aarden wal blijkbaar op hèt aange wezen punt had gemaakt ook thans de pillendoozen en mijnenvelden en draadver sperringen en tankgrachten enz. precies daar zijn aangelegd, waar zij noodig zijn. De militair noemt dat uitbuiten van bet terrein. Het is van oudsher de opzet van de strategen geweest den vijand te laten vechten op een plaats die men voor hem heeft uitgezocht. Tegenwoordig beteekent dat nog meer dan vroeger, hetgeen duide lijk wordt bij de beschouwing van een mo dern vuurplan, waarop aan elk kruispunt, elk boschje, elke bocht in een dijk, boer derij, elke sloot een speciaal vuur is toe gedacht, daar te brengen door het daartoe geëigende wapen. In dat licht beteekenen zij veel, die verspreide knobbels in het pol derland. En dat zij klein zijn, des te be ter het zal een vijand moeite kosten ze één voor één onschadelijk te maken. De tijd, die ons leger sinds de mobilisa tie heeft gehad, is goed besteed. Het werk was hard en eentonig, doch het resultaat is, dat het Nederlandsche volk zich niet onbeschermd behoeft te gevoelen. Ook wy hebben thans gordels van staal, beton, aarde en water. gaan vertconen, dit nadeel dientengevolge aanmerkelijk zou kunnen toenemen. Na het voorafgaande zal het geen ver wondering wekken, dat de minister zich heeft afgevraagd of in Nederland aan de tot dusver gevolgde, hierboven uiteen gezette gedragslijn zou zijn vast te hou den. Hij is tot de slotsom gekomen, dat deze vraag ontkennend noet beantwoord wor den. Alle groote landen er de overgroote meerderheid der overige landen hebben thans de depreciatie van hun munteenheid in dé boekhouding der circulatiebanken tot uitdrukking gebracht. Dit moet er toe leiden, dat een terugkeer tot de oude pariteit en een belangrijke vermindering van de huidige depreciatie niet langer ge acht kunnen worden op het terrein der redelijke verwachtingen te liggen. Bovendien is duidelijk tot uiting ge komen, dat op een herstel van den gouden standaard en een definitieve stabilisatie van de nationale geldeen- heden binnen betrekkelijk korten ter mijn niet valt te rekenen. De minister is niet van oordeel, dat thans tot de wettelijke stabisatie van den gulden zou zijn over te gaan. Het karakter van een zwevende valuta we dt derhalve door de voorgestelde rege ling niet aan den gulden ontnomen. Deze regeling beoogt, bij. wijze van vcor- loopige voorziening, te geraken tot een herwaardeering van den goudvoorraad van de Nederlandsche Bank op den grondslag van een depreciatie van den gulden met 18 ten honderd. Dit percentage stemt onge veer overeen me. de. geringste depreciatie, welke de gulden sedert het verlaten door Nederland van den gouden standaard, heeft vertoond. De tegenwoordige depreciatie be draagt ten naastenbij 22 ten hcnderd. De thans voorgestelde herwaardeering zal, zooals van zelf spreekt, een belangrijk verschil opleveren met het bedrag van ruim 1013 millioen, waarop de goud voorraad op 2 Januari 1940 te boek stond. Op den grondslag van de hiervoren be doelde depreciatie van 18 pCt. zal de goud voorraad van de Nederlandsche Bank te waardeeren zijn tegen een prijs van 2009 per kil;.gr am fijn. Deze prijs beteekent een waardeering van den totalen voorraad op een bedrag, dat ruim 221 millioen hooger gelegen is dan het thans opgevoerde be drag. Ter voorkoming van misverstand zy reeds aanstonds opgemerkt, dat een aan merkelijk deel van dit verschil vcor de bank een zuiver fictief karakter draagt, aangezien het ontstaan is v't den hier boven bedoelden verkoop van goud door het egalisatiefonds aan de bank tegen den fictieven pry's van 1647,50 per kg. fijn. De minister stelt er prys op te dezer plaatse mede te deelen, dat de rekening van dit fonds een batig saldo aanwijst. Van het hiervoren bedoeld voordee- lig verschil behoort een bedrag van 29.889.408,15 te worden bestemd tot vereff :ing van het 'estyds door de Ne derlandsche Bank geleden pondenverlies. Dit verlies zou niet geleden zyn, wanneer reeds terstond na den val van het En- gelsche pond ook hier te lande de gouden standa l ware losgelaten. De .est van het voordeelig verschil be hoort, naar het inzien van den minister, aan den staat ten goede te komen. Overigens is de minister met het bank- bestuur van oordeel, dat het bedrag van 29.889.408,15 niet bestemd moet worden tot uitkeering aan de deelgerechtigden in de winst der bank. Meerbedoeld bedrag zal, na aftrek van het saldo-v ondenverlies ad ruim 7.6 millioen, geheel tot versterking van de reserve-positie der bank werden gebezigd. Engelsche destroyer tot zinken gebracht. WAARSCHIJNLIJK ALLE 175 OPVARENDEN VERDRONKEN. Naar .Reuter meldt is de Britsche torpedobootjager „Exmouth" tot zinken gebracht door een myn of torpedo. Men vreest, dat alle 175 opvarenden om het leven gekomen zyn. De „Exmouth" is een flottieljeleider van 1475 ton, die in Portsmouth was gebouwd. Het schip had 330.000 pond sterling gekost en was in 1935 in dienst genomen. Het was bewapend met vijf 4.5 duims kanonnen en zes kleinere stukken geschut henevens acht 21 duims torpedolanceerbuizen. De „Ex mouth" is de vijfde Britsche torpedoboot jager, die sedert het begin van den oorlog verloren is gegaan. Het is echter de eerste, die met man en muis is gezonken. DRIE SCHEPEN OP MIJNEN GELOOPEN EN GEZONKEN. Het Noorsche stoomschip „Pluto" (1598 ton) uit Haugesund en het Britsche stoomschip „Balt Anglia" (1523 ton) uit Londen zijn gisteren aan de Noordwestkust van Engeland gezonken, nadat deze sche pen op mijnen waren geloopen. Er zijn geen menschenlevens verloren gegaan. De 22 leden der bemanning van de „Pluto" en de 27 van de „Balt Anglia" zijn in de booten gegaan en veilig aangekomen in een visschersdorp. De bemanningen van visschersschpen hebben gezien, dat de beide schepen in de lucht vlogen. Zrj slaagden er in alle red dingbooten op sleeptouw te nemen en naar de haven over te brengen. De kapitein van de „Balt Anglia", Tho mas, zei dat bjj de „Pluto" volgde, toen er zich aan boord van de „Pluto" plotseling een ontploffing voordeed, waardoor dit schip begon over te hellen. Hy gaf orders voor de „Balt Anglia" de „Pluto" hulp te verleenen, maar toen hij zag dat de vis- schersschepen de bemanning van de Plu to" opnamen, besloot hij verder te gaan. Kort daarop is zijn eigen schip op een mijn geloopen. Het Noorsche stoomschip „Sydfold" (2433 ton) is aan de Schotsche kust gezon ken. Het schip is op een mijn geloopen of door een torpedo getroffen. Negentien lei den der bemanning zijn door een ander Noorsch schip gered. Vijf personen worden vermist. Zweectsch overlevende van vergaan schip gered. De eenige overlevende van vijf Zweed- sche zeelieden, die op een vlot in de Noordzee twee dagen rondzwalkten, is gisteravond in een haven aan de noord oostkust aangekomen. Hy was gered door hst Noorsche schip „Leka". Op het vlot lagen nog de bevroren lijken van zijn vier scheepskameraden onder welke zich ook dat van zijn jongeren broer bsvond. De vijf man waren opvarenden van het Zweedsche schip „Foxen", dat op de Noordzee door een mijn of een torpedo tot zinken was gebracht. Geheel doorweekt en zonder voedsel of water, waren zij aan de slementen overgeleverd. De een na den ander stierf door uitputting. De overle vende, Stig Bergstrom oud 23 jaar, was volkomen uitgeput, toen de „Leka" hem ontdekte. Hy had echter nog de kracht zich aan het vlot vast te klemmen. Hij was zoo verzwakt door ontbering en hon ger, dat hy nauwelijks konl staan, toen de „Leka" de haven was binnengeloopsn. Hij zal in een ziekenhuis worden opgenomen. De gezagvoerder van de „Leka" was ka pitein Otto Petersen uit Oslo, die eenigen tijd geleden den gezagvoerder en drie leden der bemanning van het Noorsche schip „Manx" op de Noordzee redde, wslk schip eveneens tot zinken was gebracht. Dit nummer bestaat uit 2 bladen «•1. curl tnssscn wan len cl «9 Nederlanders krijgen geen verlof om zich in Finschen krijgsdienst te begeven. (Pag. 1, eerste blad) Nederland gaat 100.000 schenken aan het Finsche Roode Kruis. (Pag. 1, tweede blad), De oorlog ter zee eischt nieuwe slacht offers. (Pag. 1, tweede blad), ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN FINNEN VERIJDELEN OMSINGELINGS POGING TEN N.O. VAN HET LADOGAMEER. Sovjet-luchtmacht bombardeert steden. De Russen zetten grooten druk ach ter hun nieuwen aanval op het 80 km. lange front ten noordoosten van het Ladogameer tot aan de grens. Deze sector dreigt van vitaal belang te worden. Wanneer het roode leger er hier in zon slagen door te breken, (hetgeen zeer onwaarschijnlijk lijkt, op dit oogenblik), zou het in staat zijn om bet Ladogameer te trekken en de Mannerheim-linie in den rug aan te vallen. De laatste offieieele berichten echter melden, dat de Finnen allo aanvallen hebben gebroken en den Russischen troepen zware verliezen hebben toegebracht. De Russen vallen en masse aan na een zware artillerievoorbeireiding en hun troe pen rukken op achter een gordijn van gra- naatvuur. De Finnen wachten echter een gunstig oogenblik af om een vernielend vuur te openen op de aaneengesloten roode gelederen, waarna een krachtige tegen aanval de gedecimeerde Russen terugdrijft naar hun oorspronkelijke stellingen, zoo niet verder terug. In het legerbericht wordt medegedeeld, dat bij Kollanjoki alleen de Russen dui zend man verloren, hetgeen eenige aandui ding geeft van de kracht der inspanning, die de Russen zich thans getroosten, aldus Reuter. Eenzelfde aantal manschappen als bij Kolanjoki verloren de Russen in de buurt van Aittajoki tusschen Summa en Merka- jaérvi aan het front in Karelië. Een Rus sisch bataljon ging er tot den aanval over in de hoop de Finnen te verrassen, doch kon slechts tot op een paar honderd meter van de Finsche linies naderen, waar heb werd vernietigd. De Finsche troepen heb ben een groot aantal stukken geschut van de luchtafweer buit gemaakt. Men verwacht in den sector van het Ladogameer een belangrijke ontwikkeling in de operaties. Aan het front van Salla is geen wijzi ging in den toestand gekomen. De Russen blijven er in versterkte stellingen gekan- tonneerd. Russische luchtaanvallen vinden voortgang. De bedrijvigheid der Russische lucht macht was Maandag vrij gering in verband met de weersomstandigheden. Niettemin hebben de Russen in het zuidwesten en het noorden van Finland luchtaanvallen ge daan. Zij hebben ongeveer 400 bommen la ten vallen. In de verschillende aangevallen plaatsen zijn 917 gebouwen verwoest of beschadigd, terwijl drie personen ernstig gewond werden. Te Hyaynsami werd een ziekehuis ge troffen: twee dokters en negen broeders zyn gedood. Te Nurmis is een vliegtuig bom van 100 kg. terecht gekomen in den schuilkelder van het garnizoenshospitaal. Negentien personen werden gedood, o.m. een arts en verscheidene zieken. Tal van zieken werden zeer ernstig gewond. Negen Russische vliegtuigen zijn neergehaald. Het Russische legerbericht. Het communiqué van het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad luidt Op 23 Januari hadden er verkenningen plaats in de richting van Ukhta en Re- pola. Ook in de richting Petrozavodsk was er activiteit van eenige detachementen in fanterie. In de landengte van Karelië trad de artillerie op en hadden verkenningen plaats. De Sovjet luchtmacht leverde ge vechten en hield verkenningsvluchten.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1