Breskensche Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Nieuwe aanval van het roode leger. Weggebruikers, opgepast De jongste radiorede voering van Churchill. De ondergang van de „Orazio". Een Duitsch en een Engelsch vliegtuig boven ons land. De oorlog ter zee. Van het Westelijk front geen nieuws Geen vredesonder handelingen tusschen Japan en China. 2eb d Duitschland waardeert kalmte en zeïfbeheersching in Nederland en België. ¥!issiitgsclie Courant 78ste JAARGANG NUMMER 19 DINSDAG 23 JANUARI 1940 Abonnementsprijs: 1 ct. pei vveeK 01 J z.20 pe> kwartaal. Franco per post 2.50 Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regeis 50 cent, iedere regel mter 10 cent (max. 10 -•egels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F.VAN DE VELDE Jr., Bureaux iValstr. 58-60, -el 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te rBreskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Oost- «n West-Souburg, Kanaalstraat 15, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VE REEN I GING „DE'NEDERLAND SCHE DAGBLADPERS' russen op verscheidene punten TERUGGESLAGEN. Het roode leger heeft een nieuwen aanval ontketend langs de lijn van de noordoostkust van het Ladogameer tot de grens benoorden Ilomantsi. Uit het Finsche legerbericht van gisteravond blijkt, dat de Russen op verscheidene punten teruggeslagen zyn. Maandag is, volgens Reuter, te Hel- singfors een aantal buitenlandsche vliegers, waaronder enkele Italianen, aangekomen. Een Italiaan, Öie reeds de uniform van de Finsche luchtmacht droeg, heeft in een interview gezegd, dat hij zeker was van de overwinning van Finland, omdat hij zich niet kan. indenken, dat de wereld zal dul den, dat het bosjewisme zal zegevieren. Hij was via Duitschland naar Finland ge komen. Toen de grensbeambten hem daar naar het doel van zijn reis vroegen, had hij glimlachend gezegd: Wintersport". De strijd bij Salla duurt nog voort. De Finnen zetten hun tactiek voort en pogen door snelle patrouilles afdeelingen van het roode leger weg te lokken van de hoofd macht. Bij de bombardementen door de Scvjet- Russische luchtmacht hebben de vliegers een nieuwe tactiek toegepast. Zij wierpen lichtkogels uit, om hun bombardementen te leiden. Russische vliegers, die gevangen genomen werden, hebben toegegeven, dat gebrek aan benzine begint te ontstaan in het roode leger. Het Finsche oorlogscommuniqué van gisteren vermeldt (over Zondag) o.m.: Op de Landengte van Karelië in hoofd zaak afmattingsvuur van de artillerie. On ze eigen artillerie heeft enkele vyandelyke batterijen tot zwijgen gebracht In den laten namiddag is de vijand begonnen met een concentratie voor een nieuwen aanval bij Taipate. De aanval werd in den kiem gesmoord. In den loop van Zondag werden ongeveer 120 dooden van den vyand ge teld in de buurt van onze voorste linies. Tegenover onze eerste linies liggen de lijken van vele honderden. De vijand heeft geprobeerd aan zijn aanvallen effect te geven door luidsprekers, die waren opge steld in zijn linies. Onze manschappen werden opgewekt zich over te geven, met de verklaring, dat Viipuri binnen 48 uur zou worden genomen en de bedreiging, dat de Duitschers hun te hulp zouden komen en alle Finnen zouden dooden. Te Aittojoki werden de vijandelijke aan vallen afgeslagen. Op de grens van Hainuu en Lapland niets nieuws. Ter zee: niets te melden. In de lucht: De vijandelijke activiteit was op 21 Januari slechts levendig in de oorlogszone. Een nieuwe vyanrdelijke lucht aanval kwam des avonds voor. Tijdens dezen aanval werden de mannen, die pro beerden den brand te blusschen, uit machine-geweren beschoten. Volgens tot nu toe ontvangen berichten werden bij den aanval vier personen ge wend. Russisch legerbericht. Het Russische legerbericht van gisteren luidt: In alle richtingen schermutselingen tus- schen verkenningseenheden. In een aantal gebieden artillerievuur. De Sovjet-lucht macht maakte verkenningsvluchten. De Russische luchtbombardementen. De Finsche autoriteiten verklaren, dat de Russische luchtmacht tijdens de Zondag uitgevoerde bombardementen bijna 6.700 bommen heeft laten vallen. Achttien per sonen werden gedood en 109 gewond. Het betrekkelijk geringe aantal slacht offers is hieraan te danken, dat de be volking zich tijdens het luchtalarm beter weet te beveiligen. De Russische vlieg tuigen vliegen dikwijls boven de wolken en laten hun bommen op goed geluk vallen, zender dat zij zelfs aarde kunnen zien. Havag meldt, dat gisteren de stad Vasa is gebombardeerd. Officieel wordt te Tallinn (Estland) tegengesproken, dat Finsche vliegtuigen Zondag de Sovjet-basis in Baltiskiport en het Sovjet-vliegveld by Tallinn hebben ge bombardeerd. Nieuwe Amerlkaanscbe gift van 400.000 dollar. Naar Hcover, de voorzitter van het Amerikaansche comité voor hulp aan Fin tand, heeft verklaard, zal een nieuwe gift van 400.000 dollar naar Finland worden gezonden. Reeds zyn 600.000 dollar gezon den. Het K.N.M.I. ln De Bilt deelt mede dat het te verwachten is, dat tengevolge van °Pvriczen bij helderen hemel in den avond en den nacht de weg plaatselijk zeer glad zal worden. Reuter seint uit Londen In antwoord op tal van vragen van neu trale waarnemers over de beteekenis van de opmerkingen van Churchill met betrek king tot de neutralen, werd gisteren in ge zaghebbende kringen te Londen verklaard, dat er aan herinnerd dient te worden, dat da redevoering een was van een reeks, waarin de ministers hun persoonlijke com mentaren geven op den loop van den oor log. Het was in feite een „praatje bij den haard", e»en toespraak voor den microfoon en niet een verklaring, welke beschouwd moet worden als een mededeeling over de regeeringspolitiek, welke in het Lagerhuis zou moeten worden gedaan. Om deze reden moeten de neutralen de redevoering in het juiste licht zien. Niettemin werd .Reuter er van in kennis gesteld, dat voor zoover gerefereerd wordt aan neutrale^ de opmerkingen van den minister van marine groot gezag hebben. Churchill heeft uiteengezet, aldus Reu ter, wat thans voor allen duidelijk is dat de geheele neutrale wereld begunstigd zou worden door een overwinning der gealli eerden. De neutralen hebben in de afgeloo- pen jaren groote bedragen moeten uitgeven om zichzelf te beschermen tegen bedreigin gen van Duitsche agressie. De geallieer den vechten tot het einde van die agressie en indien zij zouden gewonnen hebben, zouden de neutralen profiteoren van een vrede, gewonnen ten koste van geallieerd bloed en geld, in dezelfde mate als de ge allieerden zelven. De reacties in alle neutrale staten Kun nen aldus worden samengevat, dat de be trokken lenden in volledige zelfstandigheid hun besluit om neutraal te blyven, wen- schen te handhaven. ALLE PASSAGIERS W.O. TWEE NEDERLANDERS GERED. De reedertf van de „Orazio" deelt mede, dat aue passagiers, ten getaie van 417, gered zyn; Slechts enkeie machinisten worden nog vermist. Ten tyde der ontploffing bevonden z\j zich in de machinekamer. De geredde Nederlanders. De Nederlandsche passagiers van de „Orazio" de heeren J. W. Garschagen en George Witmondt, beiden uit Amsterdam, zijn gered. Zij bevinaen zich beiden aan boord van de „Conté Bianca Mano", weik schip vanoentend te Genua werd verwacht. Voor zoover bekend waren geen andere Nedenanders aan boord. Eenige landgenooten kunnen van geluk spreken, nl. mevrouw Donkersloot, de echt- genóote van prof. dr. N. A. Donkersloot, en mevrouw Spek, die passage op de „Orazio" hadden geboekt, doen na één nacht verblijf aan boord van het schip, dit voor het ver trek van Genua hadden veriaten en daar zijn achtergebleven. Er was zelfs geen tyd meer de groote bagage der dames te ont schepen, zoodat deze is verloren gegaan. Ook de familie Benno Frank uit Doetin- chem is door het oog van een naald gekro pen. Door onvoorziene omstandigheden kon deze de reis naar Zuid-Amerika niet met de „Orazio" maken. Zy was gedwongen voor het eerstvolgende schip te Genua ach ter te blijven. s Officieel werd te Rome medegedeeld, dat bet Italiaansche motorschip „Orazio" (11.669 ton) Zondag tegen 5 uur op 08 mij len ten Zuiden van Toulon wegens brand aan boord noodseinen heeft uitgezonden. Een watervliegtuig, een mynenveger, een sleepboot en verder een Fransche torpedo jager en de Italiaansche schepen „Conté Bianca Mano", „Colombo", „Cellina" en „Edera' begaven zich naar de opgegeven plaats om hulp te verleenen. Het watervliegtuig heeft het schip het eerst opgemerkt cn geseind, dat het vuur in het achterschip woedde en zich geleidelijk uitbreidde naar den voorkant. De Fransche sleepboot moest wegens de woelige zee naar Toulon terugkeeren. De eerste schepen naderden de „Orazio" tegen half vijf 's middags en begonnen di- rect hun hulppogingen, waarby zij hinder ondervonden van de rukwinden. Den gehee- len nacht hebben deze manoeuvres voort geduurd. De „Orazio" had 412 passagiers aan boord en een bemanning van 231 leden. Het schip was met veel emigranten aan boord van Genua op weg naar Zuid-Ameri ka. Deze emigranten, voor het meerendeel Duitschers, hebben vestigingsvergunning voor Bolivia. Een der officieren van de „Orazio" heeft Reuter verteld, dat de brand in de machine kamer uitbrak en zich, mede tengevolge van den krachtigen noordenwind, zoo snel uitbreidde, dat slechts enkele sloepen ge streken konden worden. De ande: e booten waren weldra verbrand. Verschillende schepen antwoordden op de noodseinen. Zij zetten sloepen uit en namen de passagiers van de „Orazia" aan boord. Enkele opva renden, die in het water gesprongen waren, werden eveneens opgenomen. NEDERLANDSCHE REGEERING ZAL TE BERLIJN EN TE LONDEN PRO TESTEEREN. De regeeringspersdienst meldt: Uit nadere rapporten omtrent de over vlieging van ons land op Maandagmiddag is gebleken, dat niet verschillende, doch slechts één vreemd vliegtuig zich aan deze schending van onze neutraliteit heeft schuldig gemaakt. Het vliegtuig, dat op verschillende plaatsen van ons land werd beschoten, is als een Duitsch toestel her kend. Te Berlijn zal naar aanleiding van dit geval een protest worden ingediend. Nader meldt de regeeringspersdienst, dat gistermiddag om 12.45 uur een Engelsch vliegtuig boven Gorkum en omstreken is waargenomen. Ook dit vliegtuig is be schoten. Te Londen zal een protest tegen deze schending van onze neutraliteit worden ingediend. Engeland spreekt tegen. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: Gisteravond is in Nederland officieel ver. klaard, dat een vliegtuig van de Royal Air Force des middags over het zuiden van Nederland had gevlogen en dat het vuur op dit toestel was gecpend. Een volledig onderzoek is ingesteld, waarbij werd vast gesteld, dat het bewuste vliegtuig geen Britsch toestel kon geweest zijn. ENGELSCHE TREELER VERLOREN GEACHT. De Britsche admiraliteit heeft gisteren een communiqué uitgegeten waarin wordt medegedeeld De secretaris der admiraliteit betreurt het te moeten mededeelen, dat Zr. Ms. treiler „Valdora", tijdelijk gezagvoerder Potterton, over tyd is en aangenomen moet worden, dat hij gezonken is. De „Valdora" was bemand met negen zeelieden. Zeven en twintig opvarenden van de „Rawalpindi" Duitsche krijgsgevan genen. De Britsche admiraliteit heeft gister avond de namen gepubliceerd van twee officieren en 25 manschappen van den koopvaardij-kruiser „Rawalpindi", die zich als krijgsgevangenen in Duitschland be- vinden. zy zyn opgepikt door het vestzak slagschip „Deutschland", nadat dit de „Rawalpindi" tot zinken had gebracht tij dens den slag buiten IJsland in Novem ber jJ. Een door een Noorsch stoomschip gered lid der bemanning van het Zweedsche ko- lenschip „Foxen" heeft thans gemeld, dat het schip voor de Noorsche kust na een hevige ontploffing binnen enkele minuten is gezonken, Blijkbaar zyn 18 leden der bemanning omgekomen. Negen leden der bemanning van het Deensche stoomschip „Tekla" dat Zondag in de Noordzee is gezonken, zyn gisteren te Bergen aan land gebracht. Zy vertelden, dat hun schip getorpedeerd was door een Duitsche duikboot, die daarop draadloos om hulp voor de bemanning had verzocht. Negen opvarenden van de „Tekla" worden nog vermist. Grieksch schip door Duitsche duikboot getorpedeerd. Het 5329 ton metende Grieksche stoom schip „Hekatonarchos Drakoelis" is vol gens Reuter, 150 mijl van Peniche in Por tugal door een Duitsche duikboot getorpe deerd. Door de ontploffing werden zes op varenden gedood. De kapitein en 12 leden der bemanning zyn door het Italiaansche stoomschip „Ninopadre" gered en naar Gi braltar gebracht. De tien overige opvaren den zyn door een Spaansch schip in veilig heid gebracht. Het Grieksche schip voer. toen het werd aangevallen, in zuidelijke richting. V Het Fransche avondlegerbericht van gisteren luidt„Een dag zonder incident". De geallieerden tegen uitbreiding van het operatieterreln. Havas meldt uit Parys In welingelichte kringen noemt men de berichten in de Duitsche bladen, met name die uit Genève, waarin aan de regeeringen van Frankrijk en Groot-Brittannië fantas tische militaire plannen worden toegeschre ven tot uitbreiding van het operatieterrein, zonk binnen enkele minuten. Ongeveer zonder grond. Het Duitsche legerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend In het grensgebied ten zuidoosten van Pirmasens maakt' 'n verkenningsafdeeling zonder eigen verliezen eenige gevangenen De vijand had bovendien verscheidene doo den. De marine heeeft ook de laatste weken in de Noordzee, den Atlantischen Oceaan en de Oostzee met succes handelsoorlog ge voerd. De activiteit der mynenvegers en voorpostbooten werd eveneens stelselmatig voortgezet. Een officieele woordvoerder van de Cbi- neescbs regeexdng heeft den correspondent van Reuter medegedeeld, dat de mogelijk heid voor vredesonderhandelingen tusschen Japan en de wettige regeering van China thans geheel is verdwenen. De Chineesche regeering is vast besloten den oorlog voort te zetten en deze vastberadenheid kan slechts worden aangewakkerd door de Ja- pansche vooi-waai'den, welke door Wang Tsjing Wei zijn aangenomen. Deze voor waarden beteekenen een volledige over gave. S Voor de conferentie in Tsingtao zyn al daar reeds leidende Chineesche persoonlijk heden aangekomen, nl. Wangtsjingwei, Wangkehmin, de leider der Pekingregee- ring, en Lianghoengtsji, de leider der ver- nieuwingsregeering in Nanking. Bovendien is generaal Losjoesin, de opperbevelhebber van het Mongoolschs leger en voorzitter van den staatsraad der gefedereerde auto- Dit nummer bestaat uit 2 bladen curlcfiis sen van len «9 Het roode leger in Finland valt aan, (Pag. 1, eerste blad) De oorlog ter zee biy'ffc slachtoffers maken. (Pag. 1, eerste blad) Geen vredesonderhandelingen te ver wachten tusschen Japan en China. (Pag. 1, eerste blad) By Umuiden zou een onbekend vlieg tuig in zee zyn gestort. (Luchtvaart), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN nome regeering van Mongolië, als vertegen woordiger der Mongoolsche vorsten naai' fsingtao gekomen om met vertegenwoor digers van de orthodoxe Kwomintang den status zijner regeering ten aanzien van de centrale politieke commissie te regelen. -Het Japansche expeditieleger in Tsjekiang is gisterochtend zonder verliezen de 1600 meter breede Tsientang rivier overgesto ken. Ongeveer 50.000 man Chineesche troe pen, welke aan de overzyde van de rivier iagen, werden volgens Domei, verdreven. BRIEF UIT BERLIJN Wilhelmstrasse is gevoelig voor stemming in kleine neutrale landen De 20ste Januari is gekomen, de 20ste Januari is gegaan. En sindsdien zijn nog eens tweemaal vier-en-twin tig uur verstre ken. Maar de politieke profeten uit de school van Madame Tabouis hebben geen gelyk gekregen. Geen enkele Duitsche scl- daat heeft de grenzen van België of Ne derland overschreden, ja, men kan zelfs zeggen, dat dit weekeinde, dat, naar ons voorspeld was, een der sensationeelste zou zyn, welke de wereld sinds lang beleefd had, zich heeft gekenmerkt door een veel rustiger verloop dan dat van 15 Januari. Ditmaal zag geen enkele kleine neutrale staat zich gedwongen, nog eens extra mili taire maatregelen te nemen. (Op den duur wordt dit ook steeds moeilijker, want op dit gebied hebben eigenlijk wel alle neu trale staten in Europa reeds het maximum aan voorzorgsmaatregelen getroffen.) Berlyn reageert op het neutrale buitenland. In Berlijn, verklaart men dit ontbreken van nervositeit mét voldoening te hebben opgemerkt. De welhaast periodiek lerug- keerende geruchten, als zou Duitschland een inval door België en Nederland voor bereiden, ergeren Berlyn ten zeerste; en men begroet het dan cok met vreugde, wanneer men in Den Haag en Brussel de geruchten laat voor wat ze zijn en niet de stemming der bevolking nóg ongunstiger maakt tegenover Duitschland, door het nemen van allerlei maatregelen. Want, hoe vreemd het ook moge schijnen: men is in Berlyn heel wat gevoeliger voor de stem ming in het neutrale buitenland, dan over üet algemeen wordt aangenomen. Niet voor niets geeft men millkenen uit om deze stemming te beïnvloeden ten gunste van het Derde Rijk; en men weet maar al te goed, dat geruchten als die, waarop wy hierboven doelden, waaraan ook s.echts één oogenblik geloof wordt gehecht, het propagandistische werk van vele weken nutteloos kunnen maken. En dan is er nog iets. Duitschland wil in de oogen der neutralen geenszins schijnen wat een Fransch blad noemde: „Een belegerde veste, waaruit de belegerden binnen af- zienbaren tyd een uitval zullen moeten wagen." Duitschland wil geen nieuwe vijanden. Duitschland wordt slechts van één zyde belegerd, nl. in het westen, verklaarde nog onlangs minister Funck; in het noor den, costen en zuiden echter bebeerscht het alle toegangswegen. Daarmede wil dan beweert zyn, dat het, indien het daartoe desondanks ovei'gaat, dit slechts zou doen om een snel einde aan den oorlog te kunnen maken. Dit is de overtuiging van de eigen militaire kracht. In zoo'n geval echter, aldus verklaart men hier, gaat men er niet toe over de neutraliteit van twee kleine staten te schenden, zulks te minder, wanneer men daardooi bovendien de kans loopt, om n ast dc niet onaanzienlijke strydkrachten van deze twee landen nieuwe en nog ge vaarlijker vijanden tegen' zich in het harnas te :agen, b.v. de V. S. van Amerika. Neen „wanneer wij er toe overgaan, te trachten in den tegen ons opgetrokken muur in het westen een bres te slaan, zullen wij dit doen, door ons direct tegen onze vijanden te richten en niet via de neutrale staten." Daarmee toch, hoort men hier zeggen, zouden wij slechts in de kaart van Engeland spelen, dat niet- liever wil, dan het terrein van den corlog uit breiden. vVéAr en op welke wijze men nu wil trachten, een bres in den muur in het westen te slaan daarover loopen de meeningen nog uiteen. Wij hebben er al eens de aandacht op gevestigd, dat men in bepaalde kringen meent, dat de Maginot- linle geen onverkomelijke hindernis kan vormen voor de Duitsche troepen. Ander zijds houdt men ook rekening met lucht aanvallen van engekenden omvang op Engeland. De vele verkenningsvluchten, die op het oogenblik door de Duitsche lucht vloot boven de Britsche eilanden worden ondernomen, zouden in die richting kunnen wyzen. Alleen practische overwegingen spelen een roL Kunnen op grond van deze verschillende beweringen van Duitsche zijde de kleine neutrale staten van West-Europa nu ge rust zijn? Al is men in Berlyn over het algemeen weinig te spreken over de houding van België en Nederland, wyl men meent dat deze landen zich niet nadrukkelijk genoeg verzetten tegen de Britsche blokkade maatregelen en al geeft men zelfs te kennen, dat deze houding alle mogelyke represailles van Duitsche zijde zou recht vaardigen by het nemen van een be slissing over inval-of-geen-inval iaat men zich uitsluitend leiden coor de vraag: „Aan welke oplossing is net minste nadeel ver bonden En dat een inval door Nederland en België, zco deze dan al mocht gelukken (wat nog geenszins zekei is) zeer groote nadeelen met zich brengt, weet men ook hier. Derhalve blyft waakzaamheid ge boden; maar voor overgroote ongerustheid bestaat geen reden. Want hierin had de Parysche „Oeuvre" ditmaai eens gelyk: „Een generale staf besluit slechts dan tot een inval, wanneer hy in het nemen van een dergelijken maatregel bepaalde voor- deelen ziet, maar ook geen minuut eerder. Gevoelskwesties spelen daarbij in het ge heel geen rol." En ook al toont men zich in Duitsch land wel eens geprikkeld d:or de houding v. n Nederland en België, zoo behoeft dit toch niet dadelyk het ergste te beteekenen, zelfs niet wanneer men het feit, dat vreem de vliegtuigen weer eens over Neder- landsch gebied hebben gevlogen, in de laatste dagen opneemt in het legerbericht, in plaats van in een klein hoekjo in dfe dagbladen, zooals het toch eigenlyk be hoort.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1