Breskensche Courant PUROL EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de DE RUSSEN TREKKEN TERUG. Verscheidene af deelingen vernietigd. Koning Winter regeert over Europa. Aanval op Duitsche luchtvaartbasis Russische „verlangens" ten aanzien van Roemenië Sabotage in Engelsche kruitfabriek Ruwe handen Het torpedeeren van de „Arendskerk". S Wat ten onder ging.... VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 16 VRIJDAG 19 JANUARI 1940 A ADoaneinentsprys: 1< cl pet wetH oi z.2U pei «wartaal franco pei post t 2.50. Afzonderigkt nummers 5 ct Voor net buitenland neme men een abonnement op net postkantoor zijne» gemeente Advertentieprijs: Van i -6 regels t l 25. iedere -egel meer 25 cent By abonnement speciale prgs Kieine advertenties van t -6 regels 50 cent. iedere regei meer 10 cent imax 10 regels» Derde plaatsing gratis Vonnut betaling (Jrtgave. Mrma t VAM v KI.DE .Jr.. Bureau* Wa'«tr. 5K-6U. lei 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat, lel. 21 lost «n West-Souburg, Kanaalstraat 45. Tel 35 AANGESLOTEN BIJ HET \BUREAU VOOR P UB LICITEITSWAAR DE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERL ANDSCHE DAGBLADPERS" De, Sovjet-luchtmacht blijft echter actief. Hét Finsche legerbericht van gisteren luidt: Van de Karelische Landengte niets nieuws te melden. Aan de oostelijke gren zen hebben de Finsche troepen alle vij andelijke aanvallen ten noordcosten van het Ladogameer afgeslagen. In den sector van Hettojoki en Kihma hebben Finsche p-trouilles verscheidene belangrijke afdee- lingen van het Russische leger vernietigd. In Lapland, in den sector van Salla, zijn de Finsche troepen de laatste dagen 45 km opgerukt Jontsijaervi moet worden ontruimd door de Russische troepen, die teruggedreven werden tot Markajaervi, waar de strijd wordt voortgezet. Aan de andere deelen van het front is het be trekkelijk kalm. Ter zee: Niets te melden. In de lucht: In den loop van den dag 17 Januari heeft de vijandelijke lucht macht nog Abö en Hangö gebombardeerd, alsmëde Lappeenranta en Koivisto. Volgens de tot dusver ontvangen inlichtingen wer den in Lapland twee personen gedood en vier gewond. In den loop van den dag hebben ,de Finnen elf Russische bommen werpers neergehaald. Thans worden andere bijzonderheden ver nomen omtrent het bombardément der stad Ekenaes op Zondag jl. meldt Havas. Meer dan 100 Russische vliegtuigen deden een aanval op dit stadje, waar ell? militair object ontbreekt. Zy wier pen bommen, doch schoten tevens op de brandweerlieden, die het vuur be streden. Enkele vliegtuigen bleven de brandweerlieden met hun mitrailleurs bestoken en het is werkelijk een won der, dat niemand werd gedood. Slechte vijf personen werden gewend, op de 3600 inwoners, die het stadje telt. Uit Viipuri wordt vernomen, dat de stad nog steeds door Russisch geschut, op ongeveer 40 kilometer afstand opge steld, beschoten wordt. De terugtocht der Russen. De overhaaste terugtocht van de Sovjet troepen in het gebied van Kitelae, op circa 10 km. ten oosten van Impilathi, schijnt volgens Havas tot de ineenstorting te moeten leiden van de geheele positie van de Russen in het gebied, dat onmiddellijk ten noorden van het Ladogameer is ge legen. In dit gebied, dat de voorpost vormt van de voornaamste Finsche verdedigings stelling, welke aan den noordelijken vleu gel van de Mannerheim-linie grenst, had den de Russische troepen zich sedert het begin van den oorlog zeer veel inspanning getroost. Van den aanvang af heeft het Roode leger verwoed gevochten om het bezit van het op enkele kilometers van Kitelae gelegen kruispunt, dat de ver binding z ner colonnes zou hebben ver zekerd met het oog op latere operaties tegen de \90rnaamste weerstandslinie der Finnen. De ontzetting van Kitelae en van dit kruispunt na den overhaasten terug tocht der Russen op deze plaats, heeft een bres geslagen in het geheele Russisch aan- valsstelsel. Op het oogenblik zou de lin kervleugel der Russische troepen, welke in het gebied van Pitkaeranta steunt op het Ladogameer, wanhopig vechten teneinde te voorkomen, dat zy door de uit het noordwesten komen de Finnen omsingeld wordt. De prsitie deze troe pen is temeer gevaarlyk, daar zy voor den terugtocht slechts beschikken over den weg langs het mee. naar Salmi, die be streken wordt door de kustbatterijen van het eiland Mantsinsaari, waar de Finnen stand hebben weten te houden. De terugtocht der Russische troepen die naai het schijnt tot taak hebben, zich een weg te banen tusschen het Ladoga meer en het Finsche merengebied, teneinde de verdedigers van de Karelische Land engte in den rug te kunnen aanvallen, moet in verband worden gebracht met het feit, dat het Roode leger voor de Man nerheim-linie op deze Landengte sedert bijna een week geen offensief meer heeft ontketend, doch zich veeleer bezig houdt met hei graven van loopgrave: en het aanleggen van prikkeldraadversperringen om het terrein te verdedigen. Het schijnt derhalve, dat generaal Meretzkoff, de com mandant der Russische troepen in Karelië, heeft afgezien van zijn strategisca plan om van het zuiden uit Finland binnen te drin gen. Het Russisch© legerbericht. Het legerbericht van het militaire district Leningrad zegt: „Op 18 Januari bestond de militaire actie aan het front hoofdzakelijk uit bedrijvigheid van ver- kenningsafdeelingen en artillerievuur in een aantal districten. De Sovjet-Russische luchtmacht heeft verkenningsvluchten on dernomen." De Russische vliegtuigen boven Zweedsch gebied. Het Zweeds che ministerie van buiten- landsche zaken heeft van den zaakgelas tigde in Moskou een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat na de Zweedsche démarche bij de Sovjet-regee ring, deze thans een antwoordnota heeft overhandigd. Daarin verklaart de Sovjet- regeering, dat twee Rus:ische vliegtuigen bij vergissing de Zweedsche grens gepas seerd zjjn, tengevolge van oriënteerings- moeilijkheden door een sneeuwstorm. De Sovjet-regeering betuigt haar spijt over het incident. IN SCANDINAVIË ONGEKEND HEVIGE KOUDE. De koude in Scandinavië is sinds men- achenheugenis niet zoo hevig geweest als thans. In de noordelijkste deelen van Noor wegen en Zweden is de thermometer tot 48 graden onder nul gedaald. In Denemar ken is de koude zoo groot, dat een deel der fjorden en kleine hoveningangen is toege- vroren Ook devaargeul in de Belten en ten vriest dicht. De verbinding tusschen Denemarken en Zweden was door het dichtvriezen van den Oeresont gisternacht verbroken. De spcor- wegveerboot, die Zweedsche reizigers van Helsingborg naar Denemarken zou brengen, moest in verband met het kruien van het y's voor de haven van Helsingoer terugkeeren. Evenzoo mossten de reizigers uit Kopenhagen, die van Helsingoer den Sont wilden oversteken, in Denemarken blijven. Voordat de door de Deensche spoorwegen gezonden tjsbreker gisteroch tend met zijn werk begon, slaagde evenwel de veerboot van Helsingborg er in, de ha ven van Helsingoer binnen te varen e>n de reizigers aan de pier aan land te zetten. Ook de veerdiensten over de Groote Belt hebben met moeilijkheden te kampen. Dé verbooten komen .alle met groote vertra ging aan. Verscheidene eilanden aan de Deensche kusten heeft men reeds met sleden over het gs kunnen bereiken. Merkwaardig is, dat in de poolstreken het weer op het oogenblik zeer zacht is. Zelfs in het N.O. van Groenland, het koud ste gedeelte van het bewoonde Groenland, bedraagt de temperatuur sLschts enkele graden onder nul. Terwijl het in Helsingfors 30 graden vriest en de voorraden wollen goederen la de grootere zaken reeds zijn uitverkocht of voor de troepen gevorderd zijn, daalt de temperatuur in de voorsteden, waar talrijke uit de Finsche hoofdstad geëvacueerden in hchte, niet voor winterverblijf gebouwde zomervilia's wonen, toch .40 graden onder nul. Schade tengevolge van de vorst en ziekten door koude en verkoudheden zijn den laatsten tijd zeer toegenomen. Gisternacht is de temperatuur ook in Zwitserland gedaald. Behalve te Locarno en Lugano, waar het kwik drie en vier graden boven hst vriespunt bleef, heerscht overal een felle koude. Te Neuchatel vriest het 13 graden, te Bern 17 en t»s La Cahux de Fonds 19 graden. Verder wordt gemeld, dat het treinver keer met Duitschland niet is verbeterd. De treinen uit Duitschland komen met groote vertraging aan. De sneltrein uit Berly'n welke Woensdagmiddag 14 uur te Bazel moest aankomen, is eerst des nachts één uur aangekomen. Gisteren was het de koudste dag, welke tot nu toe in dezen winter heeft gekend. De laagste temperatuur werd geregistreerd te Avilla en Sevilla, welke plaatsen 500 km. van elkaar verwijderd liggen. Het vrcor hier vijftien graden. DEENSCH STOOMSCHIP AAN DEN GROND GELOOPEN. Vuurtorenlichten waren met ijs bedekt. Het Deensche stoomschip „Olga", dat met een lading cellulose van Zweden naar Spanje onderweg was, is gistermorgen aan de Noorsche kust bij Hakardsholmen ten zuidwesten van Torungen na het vertrek uit Arendal op de rotsen geloopen. Het schip kenterde na korten tijd en zonk. De 17 leden der bemanning konden aan land komen. Naar verluidt is de stranding te wgten aan het feit, dat de vuurtorenlichten aan de kust met ijs bedekt waren, zoodat een verkeerden koers werd ingeslagen. Driemaster in de Deensche wateren door kruiend ys vernield. Aan de oostkust van Laaland heeft men gezien, dat een driemastschoener in de Fehmarn-Bslt door kruiend ijs vernield is. Volgens ooggetuigen werd de achtersteven plotseling opgeheven, waarna het schip bin nen enkele oogenblikken verdween. Het marinestation te Nyborg heeft onverwijld hulpmaatregelen getroffen. National Tidende meld, dat hét niet mogelijk geweest is de bemanning te red den. Visschers hebben van de kust af twee mannen gezien, die van ijsschots op ijs schots sprongen en tenslotte verdronken. De nationaliteit van de schoener is niet niet hekend. ENGELANDS NIEUWE MINISTER VAN OORLOG Ooi ver Si ci'iucy ACTIVITEIT VAN VLIEGERS EN GESCHUT BIJ SYLT. Uit Toender wordt aan Reuter in Kopen hagen gemeld, dat gisterochtend om zes uur een hevig vuren der luchtdoelartillerie van het zuidelijk deel van Sylt (het Duitsche eiland dat tot luchtvaartbasis is ingericht) werd gehoord, dat een half uur heeft ge duurd. Tien groote Duitsche vliegtuigen zijn om zes uur opgestegen van het vlieg veld van List, op het Noordelijk deel van het eiland gelegen. Zrj vlogen rechtstreeks naar het Zuiden. Even later stegen vijf Mësserschmidits van Sleeswïjk op. Deze toestellen begaven zich in Westel jke rich ting. Korten tijd later werd een hevig ge schutvuur gehoord, dat waarschijnlijk af komstig was van oorlogsschepen. Twee uur later passeerden vijf vliegtuigen, die uit het Npordwesten kwamen, boven List. Onmid dellijk hierop werden v\jf ontploffingen gehoord. Men gelooft, dat deze ontploffingen zich hebben voorgedaan in de op Sylt gelegen steden Rantum en Keitun. Den geheelen tijd was er een hevig vuur van luchtdoel geschut. Er komen nog steeds berichten binnen over groote activiteit in de lucht boven Sylt. Vliegtuigen van de Britsche kustwacht hebbengisteren op hun dagelijksche ver- kennings-patrouilles een aantal Duitsche aanvallers vernietigd. Ten aanzien van de activiteit in de lucht, welke gisteren boven het Duitsche eiland Sylt werd waargenomen, werd he den echtend in officieele Britsche kringen meegedeeld, dat gisteren geen enkel Britsch vliegtuig boven Sylt heeft gevolgen. Nieuws van het Westfront. Het Donderdagavond uitgegeven Fransche legerbericht luidt In de Vogezen heeft een onzer posten een aanval van een vijan delijk detachement afgeslagen. Dit liet eenige krijgsgevangenen in onze handen achter. Duitsch legerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend „Op den avond van den achttienden Jan uari vonden vluchten plaats van afzonder lijke vijandelijke vliegtuigen naar Noord- West-Duitschland. Hierbij werd op den heen- en op den terugtocht, veelvuldig over Nedrlandsck territoriaal gebied gevlogen. ITALIË VOLGT DE GEBEURTENISSEN AANDACHTIG. In diplomatieke kringen te Rome wordt volgens Havas veel commentaar gehecht aan een uit Moskou ontvangen bericht, volgens hetwelk het orgaan van de ko mintern Roemenië voorstelt in het gis teren uitgekomen nummer met de U R. S.S. een pact tot wederzijdschen bijstand te sluiten. Dit bericht, zoo merkt men in deze kringen op, verdient de aandacht Men moet zich herinneren, dat het optre den van het Kremlin, eerst jegens de re geeringen der Baltische landen en vervol gens jegens de regeering van Helsingfors telkenmale vooraf gegaan werd door. soort gelijke betuigingen van de Sovjetpers. Men denkt, dat Rusland het voornemen heeft zich Bessarabië te doen afstaan of or zijn minst zich in dezen sector en in de Zwarte Zee sterke strategische posities te verzekeren in ruil voor een pact tot weder zijdschen bijstand met Roemenië. Een der gelijke gebeurbelijkheid, zoo doet men in Rome oomerken,zou een bedreiging tegen Hongarije vormen. VIJF DOODEN BIJ DE ONTPLOFFING IN WALTHAM ABBEY. Vernomen wordt, dat de verdenking bestaat, dat sabotage de oorzaak is van de gisteren onstane ontploffing In de kruitfabriek van Waltham Abbey naby Londen, waarbij 5 personen wer den gedood en tientallen gewond. Am -enaren van Scotland Yard heb ben reeds een rapport «an de autori tei!" 1 uitgebracht in afwachting van een definitief verslag. Meer dan een week geleden hadden rechercheurs een bezoek aan de fabriek gebracht, nadat Scotland Yard een wenk had gekre gen. Officieel wordt medegedeeld, dat de ont ploffing zich heeft voorgedaan in de Ko ninklijke kruitfabriek in Waltham Abbey. Volgens de laatste niet-officieele be richten wordt het aantal gewonden ge raamd cp 30. Het meerendeel moet echter niet ernstig gewond zijn. De explosies bleven beperkt tot één loods der fabriek en waren zóó sterk, dat stalen baiKen 500 m. ver werden weggeslingerd. Onder normale arbeidsomstandigheden werken niet meer dan zes arbeiders in elke loods der fabriek. De politieafzetting houdt een ieder op een behoorlijken afstand. Van een zekeren afstand gezien echter, ziet de fabriek er niet ernstig beschadigd uit. De fabriek ligt in het hartje van een tuinbouwdistrict en honderdduizenden glasruiten zijr versplin terd. Honderden personen in de omgeving renden uit hun nuizen, denkende, dat de ontploffingen veroorzaakt waren door bom men of geschutvuur. Een bewoner zei: „Er was een verschrikkelijk, onbeschrijflijk ge raas en het huis schudde. Wg dachten aan een luchtaanval en renden naar den schuil kelder. Teen wij het huis verlieten, zagen wij een geweldige zwarte rookwolk in de lucht en toen wij vijf minuten later uit den schuilkelder kwamen, zagen wij boven de fabriek een groote uurzuil, die ver scheidene minuten bleef." Iemand, die op negen mijl van de plaats der onheils woont, heeft medegedeeld, dat zijn huis scnokte en dat de gordijnen de kamer inwaaiden, alsof een stormwind opstak. Een verpleegster van het plaatselijk zie kenhuis deelde mede, dat de schokken daar zeer hevig waren. Een verslaggever, die een bezoek gebracht heeft aan de fabriek, waar de ontploffing heeft plaats gehad, heeft verteld, dat door de ontploffing de stukken steen en ijzer hoog de lucht in vlogen. Ook hierdoor werd ernstige sch3de aangericht aan de omringende huizen. Verder zeidc zij, dat na de ontploffing een langdurig dof gerommel werd gehcord. Vele personen werden de lucht inge- slingerd en vielen op den grond. De zol deringen van vele huizen scheurder en schilderijen vielen van de muren. De ruiten van sommige naby liggende huizen braken echter niet, ofschoon winkelruiten op 10 km. afstand vernield werden. In hét onbeschadigde deel van de fabriek wordt het werk normaal voortgezegt. Alle arbeiders in de aangrenzende afdeelingen bleven na de ontploffing op hun post. Kort voor de arbeiders de fabriek zouden verlaten, kwamen honderden personen uit de omliggende buurten bijeen vcor den hoofdingang en toen de mannen naar bui ten kwamen, werden zij verwelkomd door de ongeruste vrouwen en verwanten. genezen vlug met Doos30-60ct. Bij Apoth en Drogister AFVAARTEN VAN ANDERE V.N.S.-SCHEPEN OPGESCHORT. Naar wij van de directie der Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart-M.jen, verne men, zijn de afvaarten van haar schepen opgeschort en is den agenten aangezegd tot nader order geen ladingen aan te nemen. Deze maatregel, welke als een voorloo- pige is te beschouwen, dient om de direc tie gelegenheid te geven de situatie, welke door de torpedeering van ds „Arendskerk" is ontstaan, te bestudeeren. De definitieve beslissing zal afhangen van de eventueels verdere behandeling van de affaire- .Arendskerk" tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §elicurle«iiia sen wan da< De ontploffing naby Londen zon door sabotage zyn. veroorzaakt. (Pag. 1, eerste blad) Vele slachtoffers van den oorlog ter zee. (Pag. 1, eeiste blad) Een onbewaakte overweg eischt twee dooden. (Gemengd nieuws) ZIE VERDEK EVEMTUEBL LAATST* l!'l(l( HIKN g HALF POND ERWTEN OF BOO- g NEN OP BON No. 4. Van heden tot en met Donderdag 15 Februari zal bon 4 van de ryks- distributiekaart recht geven op het J koopen van een half pond bruine boonen, witte boonen of andere ge- kleurde boonen, capucyners of grau- g we erwten. Vers^'etrle ffh-oen on m'inen geloopen of getorpedeerd. De lange rij van schepen, die thans door de gevolgen van den oorlog op den bodem van de zee rusten, is in de Laatste dagen weer belangrijk toege nomen. Verschillende schepen liepen op een der verraderlijke mijnen of wer den getorpedeerd. NOORSCH SCHIP GETORPEDEERD. Het Noorsche schip „Enid" (1140 ton) is voor de noordoostkust van Schotland ter hoogte van de Shetlands-eilanden door een onderzeeër getorpedeerd. De bemanning is voor een deel aan boord gencmen door een Britschen treil er, terwijl de anderen erin zijn geslaagd met een boot een eiland te bereiken. Het te Newcastle thui ^behoorende Brit sche s..s. „Cairnross" (5.494 ton) is Woens dagavond voor de westkust van Engeland op een mijn geloopen en binnen een uur gezonken. De bemanning is in een haven aan de zuidwestkust aan land gebracht. E der stokers verklaarde, dat enkele seconden na de ontploffing het water 60 cm diep op de stookplaat stond. Het Duitsche schip „August Thyssen" is op een Zweedsche mijn geloopen, toen het schip poogde ten oosten van den vuurtoren Understen in het zuiden van de Botnische Golf te passeeren, in plaats van ten westen. De bemanning is gered dcor een Zweedsch oorlogsschip, dat inmiddels in een Zweedsche haven is aangekomen. Het Duitsche schip heeft verzuimd een mrjnenloods aan boord te nemen. is Het Grieksche s.s. „Asteria", groot 3313 to i, is Woensdagavond op de Noordzee op een myn geloopen en gezonken. Elf over levenden en het lijk van een lid der bemanning, die uit 24 kepp^n bestond, zyn gisteren ir. een haven aan de Engelsche oostkust aan land gekomen. De overleven den hadden 15 uur rondgedobberd in een boot. Toen de „Asteria" op de mijn liep, werden twaalf man, met inbegrip van den kapitein en den loods, gedood. Slechts drie der geredden zijn ongedeerd gebleven. Men verneemt, dat het petroleumtank- schip, dat Dinsdag na een ontploffing aan de zuidoostkust van Engeland in brand gerrakt en gezonken is, de 9456 ton me tende „Inverdargle" «v s De familieleden van de 46 opvarenden hebben bericht ontvangen, dat het schip wordt vermist en dat vermoedelijk de ge heele bemanning is omgekomen. DE ONDERGANG DER BRITSCHE DUIKBOOTEN. Dertig personen door Duitschers gered. Van bevoegue Duit?che zydo wordt ver nomen, dat, voigens dc gegevens, waar over men thans beschikt, vier officieren en 26 minderen van de vernietigde Britsche duikbooten „Seahcrse", „Undine" en „Starfish" gered zijn.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1