Uit Zeeu wsch - Vlaanderen o ft Breshens Aardenburg. Retranchement Terneuzen BUITENLAND Zware gevechten in Finland. Sluis INGEZONDEN STUKKEN HOOLNFïTWS DE TOEKOMSTIGE ORSTELLEN. ïartsbisschop van rbury. van Canterbury heeft rk zich daadwerkelijk voor taken, waarvoor zien, indien vredes- worden geformuleerd, •klaarde, dat het nazi- zich bergt, of men het onaal standount, dan barbaarschheden van de wreede jodenver- /erbloemde zeerooverij r Heino ds. H. M. J. venpolderGapinge. aan de bewaarschool B.) is benoemd Mej. jne te Vlissingen. aan de Chr. school te nd Mej. N. Leonhardt EN LEGER oor de Ned.-Indische lentsmarine, de meldt is thans een betreffende den bouw oor de Ned.-Ind. Gou- Sr zullen twee motor- 'bouwd van een lengte en met een waterver- ions. Deze zullen wor- ijnenlegger. Zij krijgen l, terwijl het machine- pk zal bedragen, pswerven in Nederland rvoor offertes worden wordt, dat de schepen ?n worden gebouwd. Zj] tste vaartuigen zijn, ewesten op stapel zijn alle waarschijnlijkheid i. De bedoeling is oin envan de Gouverne- de tijden dat ten min- ïaar de reserve af te JDEN Larschïjnlijk geen lentocht. in streng.® vorstperiode en velen van meening, at toch nog misschien ïen plaats vinden. het centraal bestuur envereeniging, de heer venwel mede, dat de en geleden, het ijs op en van de vastgestelde r heeft gemaakt, zoo- n tocht op Vrijdag of buitengewoon gering Zoodra het mogelijk intocht echter worden ijvingen, welke tot nu zijn binnengekomen, te van massale tochten icele tochten. de elfstedenvereeniging ijkheid voor oogen ge- e elf steden individueel één dag zijn te bezoe- ;meene ijstoestand nog i de zeer zware eischen, 3500 deelnemers daar stellen. uur wil op deze wijze a de wenschen van tal- s in den lande, die er ermaarden stedentocht m niet meer aangewe- ssalen tocht", de genomen uit over stijgen van het aantal elijkheid daalt, dat de worden. eze wijze nog in dezen komende winters, d<" n wel op één dag per uice van Keres. eeft Paul Keres onder andamsche schaakclub simultaan gespeeld. Na d beslist. De Estlander esultaat door 36 partn eren Voen en Van den over den Estlander t« al a.s. Zondag. velke voor de competl- -dijken Nederlandschen i Zeeuwschen Voetbal en Zondag a.s. waren elast. KUEKStN den, 18 Januari, 14.45 Beriyn 75.40 Parijs 31.64 Zwitserland 1.88 1/16. ARTLIJNEN uisr.) 17 Januari 17 Jan. van Suez 8 Jan. van Batavia i. van Singapore p. 16 Jan. Perim i berucht veesmokkelaar gearresteerd. Na vlucht over het fts. De Belgische gendarmerie te Kieldrecht, heeft een Nederlandschen auto, afkomstig uitj Axel, aangehouden, die by onderzoek zeventien uit Nederland gesmokkelde kal veren bleek te vervoeren. De bestuurder wist aanvankeiyk te ont vluchten, doch zakte bij de achtervolging door één der gendarmen, door het y's van een tamelijk breede sloot en kon worden gearresteerd, meldt de TeL Het bleek de beruchte veesmokkelaar M. S. uit Axel te zijn. Bij het ongeluk brak de smokkelaar zijn linkerbeen, waardoor zijin opname in een ziekenhuis noodzakelijk was. De auto met de kalveren is in beslag ge nomen. Den laatsten tcjd wordt er weer herhaaldelijk vee, voornamelijk kalveren, van Nederland naar België gesmokkeld. Door de vele, ook aan de Belgische grens aangebrachte, versperringen, valt het ech ter den smokkelaars niet mee hun ladingen ongemerkt over de grens te brengen en zoo worden dan ook, èn door de douane, èn door de politie, herhaaldelijk min of meer belangrijke partijen in beslag genomen. Ongeval tengevolge van de gladheid. Door de gladheid van den weg kwam de heer J. de M. zoodanig te vallen, dat hij zijn sleutelbeen brak. Onder hevige pijnen is hij naar huis gebracht. Jaarvergadering „Eendracht Maakt Macht". De vereeniging tot geldelijke uitkeering bij het verliezen van varkens hield Woens dagavond haar jaargadering in de zaal van den heer P. Pleijte, alhier. De voorzitter opende de vergadering en sprak de hoop uit, dat 1940 in alle op zichten gunstiger zal zijn dan het afge- loopen jaar. Spreker memoreerde het droevig verlies van twee bestuursleden, de heeren P. Bril en W. MoreL Hierna gaf de voorzitter het woord aan den secretaris. Na voorlezing der notulen werd door hem het jaarverslag uitge bracht. Hieruit bleek o.a., dat de ver eeniging thans 175 leden telt. In het afgeioopen jaar waren 267 varkens ver zekerd, waarvan er 29 ziek zyn geworden en 7 gestorven. In 1939 bedroegen de ontvangsten 470,85 en de uitgaven 676,62, z:odat er een tekort is van 185,77. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt per 1 Janu ari 1940 3058,33. De rekening werd door de daarvoor aangewezen commissie goedgekeurd. Hierna 1 wam aan de orde de ver kiezing van twee periodiek aftredende leden, die bij acclamatie herbenoemd wer den. In de vacatures van wijlen de heeren Bril en Morel werden respectieveiyk ge kozen de heeren P. Morel en Iz. Morel. Deze laatste werd benoemu als keur meester. De uitkeering voor aan ziekten gestor- ve- varkens werd op voorstel van het bestuur vastgesteld op 100% van de Rct- terdamsche marktwaarde tot en met 30 kg., hierboven 85%. Varkens beneden 80 kg. zullen in den vervolge niet meer geschat, doch gewogen worden. Een voorstel van het bestuur om de contributie van 0.20 per maand en per varken te verhoogen tot 0.25 werd even eens aangenomen. Niets meer aan de orde zynde, sloot de vcorzitter de vergadering. Comité voor den Aardenburgschen drieling. Onder voorzitterschap van den burge meester kwamen Dinsdagavond de leden van den gemeenteraad met den gemeente secretaris en de geesteiyke overheden van alle richtingen bijeen ter bespreking van eventueel te nemen maatregelen, nu het arbeidersgezin van N. E. Vermeire werd verblijd met de geboorte van een drieling. Steun voor dit gezin werd zeer noodza kelijk geacht, zoodat besloten werd tot vorming van een steuncomité, waarvan penningmeester is de heer P. J. Cambeen, Markt 15 te Aardenburg, gironummer 341631 Aardenburg. Giften worden gaarne in ontvangst genomen. c Van den Aardenburgschen drieling, gebo ren in het gezin van N. Vermeire, werd de kleinste, wegende 1.3 K.G. direct na de ge boorte in het ziekenhuis te Oos.burg opge nomen, om aldaar in een ccuveuze ver zorgd te worden. Thans zijn ook beide an dere kinderen naar gemeld ziekenhuis ge bracht. De kosten vcor de verpleging wor den bestreden door een inzameling van gel den, welke reeds een niet onbelangrijk be drag aanwijst. Bij ds geboorte woog het zwaarste van het drietal 2.1 K.G. het middelste 1.7 K.G. Be gemeenteraad heeft besloten aan ieder dar kinderen by het bereiken van' den leeftijd van één jaar, een spaarbank boekje uit te reiken. Schaatsen op het afwateringskanaal. Woensdag werd alhier voor het eerst °P het afwateringskanaal naar Cadzand- baven schaatsen gereden. Het is geen mooi Ös en op vele plaatsen bovendien nog on betrouwbaar. Valpartyen. Tengevolge van de gladde straten hebben zich in onze gemeente tal van valpartyen, gelukkig niet van ernstigen aard voor- Om dit te voorkomen heeft men t.hana in alle straten sintels gestrooid. diefstal aan boord. Van je vrienden moet je het hebben In den namiddag vau een dezer dagen bemerkte de bootsman C. D., aan boord van het te Terneuzen liggende motorschip „Brabant", dat ten zynen nadeele een kof fer met boven- ei. onderkleeding benevens een lederen portefeuille met diverse pas poorten en scheepspapieren waren ont vreemd. De bootsman was bevriend met zekeren J. D., te Terneuzen, met wien hij vroeger had gevaren, en waarmede hy in den loop van den morgen te Terneuzen uit passagieren was geweest, benevens den 2en machinist van voormeld motorschip. Toen het gezelschap in den namiddag aan boord is gekomen heeft men gegeten en nadien de varensgezel D., van boord ge gaan nadat hij nog 2.— van den boots man had gekregen uit medelijden omdat D. werkloos was, meldt het D. v. N. en Z. Even na het vertrek van D.f deed de bootsman de ontdekking van et vermissen van den koffer en portefeuille. Bij de po litie werd aangifte gedaan, en nadat D. aanvankelijk ontkende, bekende hy later de diefstallen te hebben gepleegd. De goe deren bleken te zyn verborgen onder een hoop steenen gelegen in den Noordpolder onder de gemeente Terneuzen. J. D., 35 jaar, varensgezl te Terneuzen is aange houden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld. Hoofd van de luchtbescherming afgetreden. De heer H. van Mazijk, wethouder van Sluis, heeft zich genoopt gezien te be danken als hcofd van de luchtbescherming onze gemeente. ONDANKS HEVIGE KOUDE. De gevechten in Finland worden ge leverd in een koude van een hevigheid als Finland de laatste 35 jaren niet heeft ge kend. De Russen hebben drie nieuwe aan vallen in westelijke richting naar de Bot- nische Golf ingezet. Er woedt nog steeds een hevige elag. Twee van deze aanvallen zijn tot staan gebracht. De Finnen deen op hun beurt een tegenaanval van het westen in de richting van Salla. Ten' zuid westen van Salla hebben de Finnen Kursu heroverd. De Russen hebben slechts succes gehad in het zuiden, waar de Finnen zich in goede orde terugtrekken op nieuwe stel lingen bij Viitara. Finsch legerbericht van Woensdag. Het Finsche legerbericht luidt: Te land: Op de Landengte van Karelië wedtrzljdsche afmattingsactie. Aan de oostgrens, ten noorden van het Ladoga- meer, gevechten tusschen verkennings elementen. Tijdens deze gevechten hebben de Finsche troepen een vijandelyke afdee- ling ter sterkte van een compagnie terug gedreven en twee tanks vernield. De vijand liet 7'» dooden en een honderdtal geweren op het terrein achter. In Lapland vechten de Finsche troepen met succes in den sector van Salla. Op andere punten van het front de gebruikelyke activiteit van patrcuilles en van de artillerie. Ter zee: Niets te melden. In de lucht: De activit» t der Russische luchtmacht was niet van veel van beteeke- nis, behalve op de Landengte van Karelië en in het gebied van Kajani. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben in den loop van den dag bommen geworpen op vyandelyke colonnes en op Russi:che troepenconcen traties. Een vijandelijk -vliegtuig werd neergehaald. Russisch legerbericht. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deel mede: Op 17 Januari in alle districten bedry- vigheid van verkenners en in eenige sec toren een niet intensief .uur van geweren en artillerie. De Russische luchtmacht heeft verschei dene verkenningsvluchten gemaakt en tal van spoorwegknooppunten en militaire doelen gebombardeerd. Bij luchtgevechten zijn elf vyandelyke vliegtuigen cmlaaggeschoten. De woordvoerder van Finland te Londen heeft gisteren verklaard, dat de laatste dagen dagelyks van 300 tot 400 Russische bommenwerpers over Fin.and hebben ge vlogen, doch dat de Finsche luchtmacht, om hun aanvallen af te weren, slechts be- scnikt over ongeveer 150 vliegtuigen, waar onder lestoestellen en de sedert het begin van den oorlog uit het buitenland ont vangen machines. Het verkeer op den spoorweg Lening radMoerman sk. Het Finsche blad Uusi Suomi verneemt uit Tallinn, dat het verkeer op de spoorlijn LeningradMoermansk de Russische auto riteiten veel zorg baart. Er wordt een diepgaand onderzoek ingesteld naar de ongelukken, welke zich op de iyn hebben voorgedaan en verscheidene stationschefs en andere beambten zijn gearresteerd; s:mmigen zouden zelfs reeds terecht gesteld zyn. De stryd by Salla. Berichten van het front bij Salla beves tigen, dat de Russischs troepen terugtrek ken. Alles schijnt erop te wijzen, aldus Havas, dat het Russische commando heeft besloten de operaties op te schorten en wsl om twee redenen, nl. uit vrees voor om singeling en wegens de felle koude. Twee compagnieën van het roode leger, die op dracht hadden gekregen in een belangry- ken sector de achterwaartsche verbindin gen te herstellen, zyn vernietigd. De tem peratuur by Salla en Wiborg was gisteren gedaald tot 51 graden vorst en vandaag vriest het 48 graden. IN TIJDEN VAN SPANNING.;; fa de spanning van uw banden dubbel van belang 1 Luchtgeb^ek ver móórdt uw banden ende bandenhan- del ligt aan banden WAT ER IN BELGIË GEBEURD ZOU ZIJN. Naar gelang de rust in BeMë terug keert er wordt al gesproken van het weer laten afzwaaien van een gedeelte det Zaterdagnacht en Zondagmorgen onder de wapenen geroepenen begint men zich in België mesr af te vragen, wat de regeermg wel tot deze zoo plotselinge en door tastende maatregelen heeft gebracht. Iedereen begrijpt nu wel daar Parijs en Londen verzekeren, dat hun inlichtingen diensten niets bijzonders hadden gemeld, dat de Belgische inlichtingendienst zelf plotseling over zeer verontrustende gege vens moet hebben beschikt, en dat deze moeten zijn verkregen bij het beslag leg gen op de bescheiden, die Duitsche officie ren, na een noodlanding van hun toestel bij Mechelen^aan-de-Maas, tot tweemaal toe hardnekkig trachtten te verbranden, maar die, dank zij het energieke optreden van een Belgisch hoofdofficier, uit het vuur werden gered. Men sprak in Brussel dan ook algemeen van een „uit den hemel ge vallen waarschuwing". De Brusselsche „Gazette" brengt naar wij in het „Alg. Hdbl." lezen zij het dan onder veel voorbehoud, daarover een ver haal, dat veel op een filmscenario lijkt. Volgens de „Gazette" zou een majoor van d' greoten generalen staf van „een nabu rig land" de opdracht gekregen hebben aan den staf van de troepen, die aan de grens liggen, een gewichtig en omvangrijk dossier te brengen. In plaats van den trein te nemen, zooals hem opgedragen was, vergezelde hij een bevriend vlieger, die ook toevallig daarheen moest. (Alsof een leger- vlieger in tijd van oorlog zoo maar collega's mee kan nemen Het toestel raakte den koers kwijt in den mist en moest, omdat de benzine opraakte, een noodlanding doen, bij vergissing terechtkomend in een neutraal land. (Waarbij op te merken ware, dat Meche!en-aan-de-Maas vrij ver van het Duitsche gebied ligt. Aken ligt nog ruim 35 km. daar vandaan). Wat verder gebeurde, weet men. Toen men geconstateerd had, hoe gewichtig en verontrustend de inhoud van dat dossier was, werd het onmiddellijk naar de leger leiding gestuurd, die zich daarop inder haast op alles zou hebben voorbereid, duch tend dat men nu het plan in haar handen gevallen was, door onmiddellijk ten uitvoer leggen ervan het ongeluk van het in ver keerde handen geraakt zijn, zoo goed moge lijk zou trachten te compenseeren. Cross over de economische oorlogvoering. „EEN ECONOMISCHE WURGING VAN DUITSCHLAND ZAL DEN DAG DER AFREKENING DICHTER BIJ KUNNEN BRENGEN". Engelsche Inlichtingendienst omspant de. wereld. In het Lagerhuis heeft de Britsche mi nister voor de economische oorlogvoering, Cross, gisteren een overzicht gegeven van den economischen oorlog. Na het licht geworpen te hebben op de nauwe samenwerking met Frankryk ver meldde de minister een belangryk onder scheid tusschen dezen en den wereldoorlog. „Thans is alleen de Fransche grens geslo ten. De rest van Duitschlands naburen is neutraal en zyn mogelijke leverantiekana- lea zijn derhalve ontzaglijk toegenomen. Daarom heeft de regeering „een bijna nieuwe techniek" aanvaard. Spr. beschreef het systeem der contrabandecontrólebases en wees op de „slimme trucs, waarmede neutrale kooplieden trachten de regelingen van hun eigen regeering te omzeilen". Om het hoofd te bieden aan deze listigheden hebben vvy een de wereld omspannenden inlichtingendienst noo- dig en in feite hebben wy dien". Voortgaande zei Cross ,,Het spreekt vanzelf, maar misschien moet het nog ge zegd worden, dat onze campagne niet ge richt is tegen de neutralen, wij stellen alles in het werk om den weg voor de neutralen handel zoo vlot mogelyk te maken, waarbij echter steeds de overheerschende overwe ging voorop staat, dat wy onze rechten van oorlogvoerende ten volle moeten uit oefenen". Het doel is een slagboom op te werpen rondom onder Duitsche contróle staand ge bied. „Hoe meer wy er in kunnen slagen om dezen slagboom te controleeren van af de zee toegangen, hoe minder de vertragin gen zullen zyn voor de neutrale scheep vaart en hoe grooter het gemak zal zyn voor de bonafide neutrale kooplieden". Tenslotte zeide Cross „Er zyn geen be langrijke lekken in de contröLe en prac- tisch alle Duitsche exporten, die door dit wapen kunnen worden aangevallen, zijn werkelijk gesbuit Wy verwachten den dag, waarop wij op zoodanige wijze Duitsch lands economische leven zullen hebben ge wurgd, dat het de oorlogsinspanning niet langer kan volhouden. Door dat middel ge- looven wij, dat wij den dag der afrekening dichter by kunnen brengen en de levens NEDERLANDER WEGENS SPIONNAGE IN FRANKRIJK TERECHTGESTELD. Vanochtend by heft aanbreken van den dag is te Chalons sur Marne de 26-jarigo Nederlander W. Z. van Z., die op 18 No vember jl. door den permanenten krijgs raad van het zesde district wegens spion- •nage ter dood was veroordeeld, gefusil leerd. onderzoek naar duitschers in engeland. In het Engelsche Lagerhuis heeft de on derstaatssecretaris van binnenlandsche za ken, Peake, medegedeeld, dat een onder zoek is ingesteld naar de gangen van meer dan 70.000 der 74.000 ingeschreven Duit- schers en Oostenrykers in Engeland. In 528 gevallen is bevel tot interneering gege ven, terwyl in ongeveer 8000 gevallen be sloten werd, dat geen ontheffing van de voor burgers van een vyandelijken staat geiende beperkingen bepalingen zou wor den verleend. kalme dag aan het front. Het Fransche avondlegerbericht van gis teren luidt „Over het algemeen een kal me dag. Bedrijvigheid van onze patrouil les". Twee hevige ontploffingen te Londen. Te kwart over tien hedenochtend zijn in de noordelijke buitenwyken van Londen twee hevige ontploffingen gehoord, bijna tegelijkertijd. De ontploffingen waren zoo hevig, dat verscheidene ruiten werden in gedrukt en een aantal plafonds omlaag vielen. De trillingen werden tot op grooten afstand waargenomen. Tot nu toe is nog niets bekend omtrent de oorzaak van de ontploffingen. De plaatselijke brandweer en de genees kundige dienst zijn opgeroepen. Na de ont ploffingen hing voor eenige minuten ee: dichte .rook boven het stadsgedeelte. De ontploffingen hebben zich, naar nader wordt gemeld, voorgedaan in een fabriek, verscheidene personen zijn gedood en velen gewond. Nieuwe aardschokken in Turkije eischen vijftig dooden. 400 HUIZEN VERNIELD. Volgens een bericht uit Ankara zfjn, naar gemeld wordt, vyftig personen gedood en "160 gewond tengevolge van twee hevige aardschokken, die zich vannacht hebben voorgedaan in het gebied van Niode in Zuid-Anatolië. Deze aardschokken, op eenigen afstand van het gebied, dat eerst was geteisterd, hebben meer dan vierhonderd huizen ver nield. In het reeds eerder door aardbevin gen geteisterde gebied zijn in de afgeioo pen 24 uur acht schokken gevoeld, doch er wordt geen melding gemaakt van verdere schade of slachtoffers. aardschokken in italië geregistreerd. Gistermorgen om 2.35 uur hebben de seismografen te Padua (Italië) een sterken aardschok geregistreerd, waarop na tien seconden een tweede schok volgde. Het epi centrum van den eersten schok moet op on geveer 9000 kilometer afstand gelegen heb ben, terwijl voor den tweeden schok slechts een afstand van tachtig kilometer werd vastgesteld. Ook in Vicenza, Verona en Brescia werden golvende aardbewegingen geconstateerd. merkwaardig natuur verschijnsel in noord-italië. In de buurt van Bologna (Italië) heeft men dezer dagen een merkwaardig natuur verschijnsel waargenomen. Een fijne stof regen zette zes van de zeven hoogspan ningsleidingen buiten bedrijf, zoodat Bolog na van electrischen stroom verstoken werd. Verscheidene groote fabrieken moesten het werk staken. De electrische treinen naar Florence en Ancona ondervonden groote vertraging. Voor de bewoners van Bologna was het bijzonder onaangenaam, dat in de hooger gelegen deelen der stad de waterlei ding storing ondervond. Men neemt aan dat het stof een gevolg is van de „b:ra" (koude, droge, noordoos tenwind) welke de vorige week in Triëst en aan de Adriatische Zee woedde. De stof- en zoutdeeltjes zetten zich vast op de isolato ren van de hoogspanningsleidingen, waar door de electrische stroom naar de aarde werd afgeleid. Arbeiders zijn bezig de isola toren schoon te maken. BINNFNMNI) p.t.t.-nieuws. Dezer dagen verscheen het P.T.T.-nieuws in zijn nieuwe uitvoering. Het blad was tot nu toe in de eerste plaats van belang voor P.T.T.-personeel, al is er geleidelyk naar gestreefd het blad een algemeener karak ter te geven. Inmiddels bleek, dat ook on der het publiek belangstelling bestond voor een orgaan van P.T.T., indien dit ook als informatiebron zou kunnen worden ge raadpleegd. Dit was aanleiding het blad am te werken tot een orgaan voor het pu bliek, in het bijzonder ten dienste van za ken-, handels- en bedrijfsleven, kortom van allen, die met de diensuen van P.T.T. in ve lerlei opzicht aanraking hebben. SPOORWEGAMBTENAREN KRIJGEN LES IN MICROFOONTECHNIEK. Het kan als bekend worden verondersteld, dat de Nederlandsche spoorwegen eenigen tijd geleden zijn overgegaan tot het aan brengen van luidsprekersinstallaties op ver schillende stations, teneinde het publiek zoo spoedig mogelijk van wijzigingen in de dienstregeling op de hoogte te kunnen bren gen. Maar evenzeer was het wel iedereen op gevallen, dat degenen, diie deze installaties moesten bedienen, in de meeste gevallen voor net wachtende publiek onverstaanbaar waren, soms door onduidelijkheid van de stemmen, soms ook, omdat het lawaai op de stations de stemgeluiden verre in kracht overtreft. Toen er klachten binnenkwamen over de resultaten van het omroepen, heeft de directie van de spoorwegen pogingen aangewend om hierin de noodige verbetering te brengen. De A.V.R.O. heeft in samenwerking met de Nederlandsche spoorwegen cursussen georganiseerd, welke onder leiding staan van den omroeper Guus Weitzel, wiens aan wijzingen van groot nut kunnen zijn voor de stations-sprekers. Niets is hinderlijker, dan dat men hoort, dat er iets wordt gezegd, terwyi men op geen stukken na de bèteekenls kan ver staan. SCHEEPVAARTBERICHTEN DE „DUCHESS OF YORK" HEEFT YVERIJ. Op een zandbank geloopen. De „Duchess of York" (20.021 ton) van de Canadian Pacific lyn, is Woensdag in een haven aan de Noordwestkust van En geland aangekomen vier dagen na het ver trek naar Canada. Het schip had avery opgeloopen daar het op een zandbank had vastgezeten. Het is thans in een dok om hersteld te worden aan roer en schroef. De passagiers zeiden, dat het schip by zwaar weer was vertrokken en des nachts op een zandbank ter hoogte van de Schot- sche kust aan den grond was geraakt. In een Iersche haven waren voorloopige her stellingen aangebracht waarna het schip langzaam was teruggekeerd. De aanvaring van het lichtschip „Brake"» Het schip, dat in botsing is gekomen met het Engelsche lichtschip „Brake", is, naar thans gebleken is, het Italiaansche s.s. „Ernani" (6619 ton). Het lichtschip drijft nog. De reddingbooten van Walmer en Mar gate hebben gisteren de geheele, 30 leden tellende bemanning van het Italiaansche s.s. „Premuda" (4427 ton), dat aan de Z..O kust van Engeland was gestrand, in veilig heid gebracht. De contröle der Britsche contrabande- commissie. In de week welke op 13 dezer eindigde heeft de Britsche contrabande-commissie 73 schepen doorgelaten, waarvan er 36, waaronder 6 Nederlandsche, drie dagen of minder waren opgehouden. Elf schepen werden nog op den dag van aankomst door gelaten. Kort geleden is een nieuw systeem inge voerd, waarbij de schepen, die „navicorts" voor de geheele lading bezitten, voor het vertrek een „scheeps-navicert" kunnen ontvangen. De contrabande-autoriteiten la ten het schip dan zonder oponthoud aan de basis door. Verscheidene schepen hebben reeds van deze faciliteit gebruik gemaakt. E.igeland wil koopvaardyschepen bouwen. De Britsche regeering bestudeert een uitbreiding van de koopvaardijvloot. Het is mogelijk, dat binnen enkele weken en kele scheepswerven, welke sedert de crisis van 1930 geslot n waren, weer in bedryf zullen worden genomen. De moeilykheid is evenwel voldoende geschoold perscneel te krijgen. De regeering noopt deze moei lijkheid evénwel te boven te k >men door een beroep te doen op de medewerking van de vakvereengingen en uit andere be drijven geschoolde arbeiders over te he velen. Buiten verantwoording det redactie. De kopij wordt nimmet teruggegeven* MOBILISATIE- SLACHTOFFERS van 1914:1918 en van 1939 Want ook deze laatsten zyn er reeds velen. By ons bestuur toch komen nu reeds el- ken dag tal van brieven binnen van ge- mobiliseerden, zieke en afgekeurde militai ren of van weduwen en andere nabestaan den van inmiddels overleden militairen, die in groote moeilijkheden verkeeren en hulp en voorlichting vragen. Tot goed begrip en teneinde teleurstel ling te voorkomen, meenen wy de aandacht van belanghebbenden r op te moeten ves tigen, dat onze bond enkel een organisatie is van mobilisatie-slachtoffers uit de oor logsjaren 19141918. Zij die het slachtoffer worden van de huidige mobilisatie, kunnen om statuaire redenen geen lid worden van onzen bond. Evenmin kunnen deze mobilisatie-slacht offers in aanmerking komen voor een uit keering van rijkswege, krachtens de Wet van 3 December 1931 (Staatsblad no. 489). Om niettemin de gedupeerden van later datum te kunnen helpen, zijn maatregelen getroffen. Voor enkele jaren is daartoe de Stichting „De Nederlandsche Soldaat" op gericht Wy meenen daarom goed te doen de aandacht van de mobilisatie-slachtoffers van thans er op te vestigen, dat ze zich het beste rechtstreeks kunnen wenden tot voornoemde stichting. Dit om onnoodige kosten en correspondentie te voorkomen. De doelstelling van de stichting houdt in, allen te helpen en wordt op aanvrage wel toegezonden, terwijl naar werkingssfeer ook gaat over het geheele land. Het adres luidt Stichting „De Neder landsche Soldaat", Drachten. Het bestuur van den Bond van Mob. Inv. en hunne nabestaanden. P. DE BOER, voorzitter. MARKTBERICHTEN vischmijn vlissingen. 17 Januari. Ruime aanvoer van consignatiezendingen. Schar 1.60—1.80, schol 1.20—1.40, wijting 1.301.50, 1.702, alles per 10 kg. middelburgsche markt. 18 Januari. Aangevoerd door de Walchersche boerinnen. Boter 0.83% per 5 ons. Eieren 4.75 per 100 stuks. Poelje-eieren f> 4 per 100 stuks. Noteering handelaren. Boter 0.82% per 5 ons. Eieren 4.75 per 100 stuks. Poelje-eieren 4 per 100 stuks. Eendeieren 4 per 1"0 stuks. Particuliere prijs marktzetter. Boter 0.91 per 5 ons. Eieren 5.75 per 100 stuks. Poelje-eieren 5 per 100 stuk». Eendeieren 5 per -30 stuks. Particuliere prijs handelaren. Boter 0.92% per 5 ons. Eieren 5.75 per 100 stuks. Poelje-eieren f 5 per 100 stuk».

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 3