Uit Ze Sport STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK Middelburg Oost- en West-Souburg Ritthem schaatsenrijden schaken voetbal Breshens Aardenburg Retranchen Sluis NOOTJkb Gisteren is te Nijmegen overleden dr. 3?. V. Sormani, oud-boogleeraar in de klas sieke taal- en letterkunde aan de univer siteit te Nijmegen. De commissaris van de koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. A. Baron Roëll heeft gisteravond ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum Ln de statenzaal van het gouvernementsgebouw te Haarlem een receptie gehouden, waar ongeveer zevenhonderd personen den jubilaris kwamen gelukwenschen. Gisternamiddag is een ongeveer 18-jarige jongeman, wiens woon- of verblijfplaats onbekend is, door onbekende oórzaak door het ijs van de Prinsengracht» nabij den Am stel te Amsterdam gezakt. Na een uur dreggen heeft men het lijk opgehaald. Officieel wordt medegedeeld, dat in En geland van 20 Januari af bacon en ham verpakt in luchtdichte blikken, en reuzel toegevoegd zullen worden aan de lijst van artikelen waarvan invoer is verboden be halve met een vergunning. s Senator Vic Donahey uit Ohio (V.S.) heeft officieel medegedeeld, dat hij zich candidaat stelt bij de verkiezingen voor het presidentschap. Hij is oud-gouverneur van den staat Ohio en sedert 1934 lid van den senaat. Hij is de tweede officieele de mocratische candidaat, tezamen met den huldigen vice-president, Garner. 0 De Fransche minister-president Daladier heeft gistermiddag besprekingen met de ambassadeurs van België en de Vereenigde Staten gehad. «i Het) bericht, dat zich te Palermo voor den tweeden keer in twee dagen tijds een aardschok heeft voorgedaan en dat de be roemde dom van Monreaie in elkander zou zijn gestort, wordt thans te Rome tegen gesproken. 3 6 Met ingang van 18 Januari zal de Fran sche radio-omroep dagelijks op eenige golflengten voor de Sovjet-Unie bestemde nieuwsberichten in het Russisch uitzenden. In het Engelsche lagerhuis heeft Cham- \?riain gisteren op de vraag, of er sedert September 1938 staten waren geweest, die aan Engeland om een garantie tegen agressie hadden gevraagd, ontkennend ge antwoord. In verband met een tekort aan geschool de arbeiders in Engeland komen 2000 hout hakkers van Newfoundland naar Groot- Britannië over om voor het ministerie van voorraden werkzaamheden te verrichten. Zij reizen in groepen van 300 of 400 man. Het eerste contingent is reeds aan het werk. 9 9 9 Tusschen 1 en 7 uur gisterochtend zijn bij Kastamcni en Inegloe (Turkye) vijf aardschokken w iargenomen. Er is geen schade aangericht en er is niemand ge deerd. 9 9 Vólgens een bericht uit Damascus is het gebouw van het Fransche h:oge com missariaat in Syrië door een grooten brand vernield. Alle acten en documenten werden een prooi der vlammen. Een nationalist zou den brand hebben gesticht. Te Remcaes bij Magaco (Portugal) is tijdens een voorstelling een geïmproviseerd tooneel ingestort. Dertig personen werden gewond, waaronder twee ernstig. Teraardebestelling ir. H. C. Suyver w.L Hedenmiddag vond op de Noorderbé- graafplaats alhier de teraardebestelling plaats van den heer H. C. Suyver, werk tuigkundig ingenieur, oud-hoofdingenieur en ingenieur-consulent van de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" en bestuurslid van de Zeevaartschool. Onder de talrijke belangstellenden die den overledene naar zijn laatste rustplaats geleidden, merkten wij o.m. op de heeren mr. Jan Smit Azn., oud-directeur en gede legeerd commissaris van de Kon. My. „de Schelde", ir. H. C. Wesseling en A. Smit, directeuren-van deze maatscnappy, schout bij-nacht H. J. van der Stad, kapitein ter zee A. M. Hekking, burgemeester C. A. van Woelderen, K. G. Bron, directeur der Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", G. J. de Jonge, directeur van den provincialen atoombootdienst op de Westerschelde, D. Hv van Raalte, directeur gemeentelijk waterleidingbedrijf, C. Ouwehand, directeur gemeentewerken, P. Vyn, directeui Zee vaartschool, wethouder W. P. Edelman en tal van hoofdambtenaren, ambtenaren en oud-ambtenaren van de Mij. „de Schelde". De baar werd o.m. gedekt door kransen van de directie en hoofdingenieur van de Mij. „de Schelde" en van de Zeevaart school. Nadat de kist met het stoffelijk over schot boven de groeve was geplaatst, sprak mr. Jan Smit als eenige spreker enkele woorden waarbij hij getuigde van de vele gaven en de groote humaniteit van den overledene. Zijn nagedachtenis zal in dankbare herinnering blijven voortleven. Nadat de kist onder doodsche stilte in de groeve was neergelaten, dankte een broer van den overledene voor de belang stelling. HULP VOOR FINLAND. Medewerking van alle richtingen. Naar wij vernemen zal begin volgende week, zoowel hier ter stede als te Middel burg een openbare bijeenkomst worden ge houden, waarvan de baten aan het bedreig de Finland ten goede zullen komen. In beide steden worden Dinsdag 23 dezer in de Gereformeerde kerken bijeenkomsten gehouden waar predikanten van verschil lende kerkelijke richtingen zullen spreken. De Finsche consul te 's-Gravenhage, de heer A. J. Th. v. d. Vlugt, die tevens voor zitter is van de FinschNederlandsche ver- eeniging, zal een voordracht over Finland houden De bijeenkomst wordt verder opge luisterd met orgelspel en koorzang, terwijl na afloop voor Finland wordt gecollecteerd. Ook de opbrengst der programma's/toe gangsbewijzen zal grootendeels voor het zelfde doel worden gebruikt. Het bezoek wordt aanbevolen door de predikanten en pastoors van beide steden. V.A.R.A. Teun Klomp en zyn makkers. Tijds- en weersomstandigheden waren vermoedelijk oorzaak, dat de afdeelingsvoor- zitter, de heer J. van Leeuwen, gisteravond in het Concertgebouw niet een traditioneele volle zaal het welkom mocht toeroepen. Maar hy kon zich op dezen buitengewonen avond, die naast een reeds uitgereikte eerepenning mede de belooning vormde voor de flinke ledenwerving in 1939, dan toch wenden tot zeer velen en wel speciaal tot „onze jongens", onder opwekking steeds op tijd en in eigen omgeving een propagandist te zyn voor de V.A.R.A. De bekende declamator Jan Lemaire leid de daarop in zeer toepasselijke woorden, waaruit ons de overtuiging tegenklonk, dat, wat ons in deze duistere tijden ook bedreige, het Licht overwint, het cabaret-programma van Teun Klomp en zijn makkers in, waar na Jan Blok en George du Bree spoedig met eenige echt-Hollandsche liedjes en een soe pel refreintje, dat daadwerkelijke instem ming kreeg, de harten der aanwezigen ver overden en een prettige sfeer wisten vast te leggen. Ook deze kunstenaars zijn hier geen onbekenden en al hebben by dan over het geheel geen gloednieuw program gebracht, hun succes is er niet minder om geweest. Van hun schetsen, al of niet in samenwer king met Else Schmidt en Jan Lemaire gespeeld, heeft het publiek kennelijk geno ten en meerdere malen daverde een spon tane, gulle iach door de zaal. Else Schmidt vergastte daarnaast op eenige aardige lied jes, welke bijzonder in den smaak vielen. Doch den eerepalm schenken wij Jan Le maire voor de voortreffelijke wijze waarop hij in zijn Amsterdamsche schets „Jan Pa pier", de lotgevallen van een werkloozen kantoorbediende beschrijvende, die „kame raad" wordt met een oud-papier-ophaler, de verschillende figuren voor oogen wist te tooveren en de handelingen deed beleven, alsmede voor de ongekunstelde voordracht van een reeks kortere monologen van Ada- ma van Scheltema, Wim Kan, Martin Liket, Otto Zeegers enz., soms overvloeiende van humor en van een rake typeering. Aan da verenden bijval heeft het den kunstenaar dan ook niet ontbroken. In Bertus Hoogland had het geselschap een betrouwbaren kla- vierbëgeleider, die tevens eenige accordeon- soli ten beste gaf, welke er als koek ingin gen. Gaarne stippen we uit de verschillende nummers nog een tweetal strijdliederen aan door Else Schmidt, Jan Blok en George du Bree op inderdaad zeer verdienstelijke ma nier vertolkt. Met een VoZendamsch tafereel werd het programma besloten, waarna het ensemble een ware ovatie in ontvangst had te nemen. 9 9 O Voor de pauze sprak het hoofdbestuurs lid, de heer F. Hof, een propagandistisch woord, dat vanzelfsprekend op den moeilij ken tyd, welken wij beleven, was ingesteld. De mobilisatie heeft vele gezinnen ont- wi.cht, waarvan aanvankelijk ook de V.A.R.A. den terugslag ondervond, doch deze was van trjdelijken aard en maakte weer plaats voor een aanmerkelijken groei. Met betrekking tot het wereldgebeuren schroomde spr. niet het kind bij zijn naam te noemen, waarna hij aan de hand van de geschiedenis betoogde, dat de laatste oor logen steeds winst hebben doen boeken voor de democratie. Spr. besloot zijn met applaus bezegelde uiteenzetting met de opwekking de arbeidersbeweging en ook de V.A.R.A. reeds nu sterk te maken, omdat, als een maal de dageraad van den vrede gloort, z.i. alleen een hechte V.A.RA. in staat zal zijn in den aether propaganda te maken voor een duurzamen, rechtvaardigen vrede, welke de menschheid slechts ten goede kan komen. Christ. Besturenbond. Gisteravond vergaderde de Chr. Be sturenbond alhier, onder voorzitterschap van den heer J. Marijs, die na de gebruike lijke opening o.a. mededeelde, dat ten gevolge van de November-propaganda de respectievelijke organisaties 44 nieuwe le den konden boeken. Het ledental van bij den Chr. Besturenbond aangesloten organisaties bedroeg op 1 Januari jl. 1323. Spr. wees er op, dat Vlissingen zeker tot de grootste besturenbrnden behoort. Voorts herinnerde spr. er aan, dat het ledental van het C.N.V. thans weer over het topcijfer heen is en hij wees op de activiteit door de samenwerkende vak organisaties betoond voor de werkloozen en de gemobiliseerden. Groote verbeterin gen zijn reed3 verkregen. Verslag werd uitgebracht van de ult- keering aan 51 werkloozen bij gelegenheid van de Kerstdagen. Besloten werd ook dit jaar de steuninzameling voort te zetten. Breedvoerig werd naar aanleiding van een circulaire van het C.N.V. de toestand van de arbeiderswoningmarkt besproken; de conclusie was, dat in onze 9tad nog steeds groote behoefte bestaat aan goede arbeidenwoningen. Na afhandeling der huishoudelijke zaken hield de heer L. Schmelzer een causerie over: „De licht- en kustwachtdiensten vroeger en nu", waarbij spr. een duidelijk overzicht gaf van de groote verbeteringen, welke in den loop der jaren by deze diensten zijn verkregen. Op deze leerzame inleiding volgde neg eenige bespreking, waarna de heer Schmei zer met dankgebed eindigde. ZIJ DIE KWAMEN EN GINGEN. Gedurende de le helft van de maand Januari 1940 hebben zich in Vlissingen gevestigd: A. W. de Zwart, vliegtuigbouwer, Ko ningsweg 5, van Breda. A. Marteijn, lasscher, W. Bermweg 16, van Middelburg. A. J. Lahr, bankwerker, Groote Markt 3, van Amsterdam. A. J. v. d. Broeke, werktuigk., Koude- kerkscheweg 59, van Baarn. A. P. C. Reijnhoudt, machinist, Coosje Buskenstraat 33, van Sluis. G. P. Jongepier, winkelier, Badhuisstr. 34, van Middelburg. N. C. de Pree, transportarbeider, Nyver heidstraat 18, van Koudekerke. M. C. Dietvorst, bakkersknecht, Walstr. 88, van Bergen op Zoom. K. D. Mes, kantoorbediende, Bonedijke- straat 112, van Arnhem. R. Tetenburg, los werkman, Dykstraat 13, van Kattendijke. M. van Stee, botteliersmaat, Dykstr. 81, van Den Helder. J. E. Bosde Jonge, zonder, Badhuis straat 34, van Middelburg. J. Noordanus, teekenaar, Kasteelstraat 36, van Den Haag. B. L. Sluiter, chef waschbedr., BouL Ban- kert 50, van Rijswijk. H. D. Wagenaar, matroos le kl., Coosje Buskenstraat 32, van Den Helder. H. de Pijper, sergt. mariniers, Verkuil Quakkelaarstraat 5e, van Den Hélder. J. A. Wolff, zonder, Koudek. weg 45, van O. en W. Souburg. A. H. Tienstra, leermeester, Bloemenlaan 92, van Koudekerke. J. F. H. Meerman, werkman, Ravestyn- plein 43, van Middelburg. J. Wijkens, bedrijfsleider, Boul. de Ruy- ter 80, van Deventer. C. A. van Reeuwijk, instrumentmaker, Geraniumlaan 6, van Den Haag. In dezelfde periode vertrokken: W. H. de Jong, bankwerker, Noordstraat 37, naar De Bilt. C. BoekholtMasclé, zondet, Arbcidstr. 16, naar Zuilen. L. Vader, scheepsklinker, Molenstraat 55, naar Rotterdam. N. Moot, lasscher, Violenlaan 2, naar Leerdam. J. Verbeek, bakker, Emmastraat 10, naar Rotterdam. J. C. Versantvoort, arbeider N.S., Molen straat 3, naar Den Bosch. I. Kracht, machinist, Koudekerkscheweg 80, naar Menaldumadeel. A. Rottier, pluimveefokker, Hoogeweg 173, naar Koudekerke. C. G. Eogers, 11. machinist, Boterbloem laan 18, naar Zuilen. K. Schoolmeester, bedrijfsleider, Lam mensstraat 25, naar Maastricht. A. A. Kalle, electricien, Bonedijkestraat 16, naar Hengelo. P. van Boven, werkman, Hobeinsteeg 4, naar Den Haag. J. Dingemanse, kantoorbed., Noordstraat 41, naar O. en W. Souburg. K. Huiszoon, teekenaar, Scheldestraat 49, naar Koudekerke. L. G. Schut, ambtenaar, Paul Kruger- straat 38, naar Den Haag. L. M. E. Debrae, onderwijzeres, Clijver- straat 53, naar Monster. A A. G. Woltering, kantoorbed., Koudek. weg W 29, naar Deventer. J. J. van der Maas, loods N.L., Badhuis straat 35, naar Wissenlcerke. D. Meijer, zonder, Singel 1, naar Rijswijk. C. A. J. Meijer, bedrijfsleider, Singel 52, naar Rijswijk. A. van Stiphout, bootsman K.M., Glacis- straat 150, naar Den Helder. J. de Konink, zonder, Hendrikstraat 6, naar Den Haag. A. H. Timmerman, machinist, Walstraat 46, naar Terneuzen. Vereeniging tot behartiging der belangen van Slechthoorenden. Men verzoekt ons plaatsng van het on derstaande De maandelijksche bijeenkomst van onze afdeeling werd gisteravond in de gewone localiteit gehouden. De opkomst was niet groot. De weeromstandigheden zullen hieraan wel schuld hebben. Jammer, dai vele onzer leden deze bijeenkomst moes ten missen. Weer was er een filmvertooning en weer viel er veel moois te zien. Waren wij kort geleden vol bewondering voor de grootsche Indische natuur, de liefelijkheid van het Zwitsersche landschap en de meer be scheiden schoonheid van onze omgeving hielden ons thans gevangen. Dr Spuy.man, die de filmpjes zelf heeft opgenomen, voerde ons na een korte inleiding eerst naar Zoutelande om ons te laten belanden in Tirol. Daar werd het een heerlijke tocht in de sneeuw, grappige buitelingen maakte er het j:nge volkje. Vervolgens zagen we de Belgische Ardennen en het Groot-Hertcg- dom Luxemburg, met snelle stroompjes, aardige weggetjes, grotten vanwaar we dan weer heel eenvoudig inAlkmaar terecht kwamen. Leuk was het om ook wat van onze goede stad op de film te zien. Dan kwamen kleurenplaatjes aan de beurt. Die werden wel het meest bewonderd. Sprookjesachtig mooi de bloemenopnamen, fijn en teer die der eendjes, een pauw, fla mingo's. Het is moeilijk te zeggen wat het mooist was. Wrj gelooven haast de bloe- menkar, hoewel wij dan zoo dadelijk aan de prachtig belichte zee moeten denken, de wolken, de golven. Ieder plaatje volmaakt, een meesterstukje. Wy zijn dr. Spuyman zeer dankbaar voor deze vertooning, evenals dr. De Greef, die zoo welwillend was een aantal van zijn geki'urde plaatjes beschikbaar te stellen. Wrak van „Hullgate" gevonden. Het bergings vaartuig „Meermin" van Van der Tak's bergingsbedrijf te Rotter dam, heeft gistermiddag het wrak gevon den van het Engelsche m.s. „Hullgate", dat Zondagmorgen bij Borsselen in aanvaring is geweest met het Engelsche s.s. „Moyle" en is gezonken. IJS BELEMMERT DE SCHEEPVAART. Toestand ongunstiger dan gisteren. De stremming van het verkeer op de Nederlandsche vaarwateren is weer eenigs- zins toegenomen. In onze provincie is de toestand iets on gunstiger geworden dan gisteren Bij We- meldinge zijn de Oosterschelde en de haven nog slechts voor krachtige schepen bevaar baar, terwijl op het Zijpe bij Bruinisse de scheepvaart slechts mogelijk is met spe ciale schepen. Op de Westerschelde is de ijstoestand veranderlijk. Hij wordt over- heerscht door getij of windrichting. Stoom- en motorschepen met gering ver mogen ondervonden hinder, terwijl de zeil vaart geheel is gesloten. Besmettelyke ziekten. In de week van 7 tot en met 13 Januari kwamen in onze provincie 3 gevallen van roodvonk voor, nl. 1 in elk der gemeenten Axel, Driewegen en Sluis. Alg Prov Het college van B. en W. De heer P. Ph. Paul die kort geleden tot wethouder werd gekozen, is in het college van B. en W. belast met de werkzaamheden van zijn overleden voorganger, den heer Onderdijk. In de taakverdeeling van de overige leden van dit college is geen ver andering gekomen. Schaatswedstrijden voor militairen. Heden kon de uitgestelde wedstrijd voor militairen op de Noordvest plaats hebben. Het aantal geschonken prijzen was intus- schen nog toegenomen en er is om die prij zen stevig gekampt zoowel op de 500 ais 1000 M. Is het waterleiding-tarief onbillijk? De vereeniging van huiseigenaren heeft zich met een adres tot den raad gewend waarin wordt verzocht de verordening in zake waterlevering te herzien in dier voege, dat een waterverbruiker, die over den me ter betrekt, in geen geval meer betaalt, dan het aantal M3 dat hij heeft gebruikt, en zoo mogelijk als dit wettelijk toelaatbaar is aan hen, die in het jaar 1 November 193831 October 1939 minder verbruikten, dan zij betaalden, terug te geven, wat onverschul digd werd betaald. Herdenking P. Louwerse. Wij plaatsten dezer dagen een herden kingsartikel, gewijd aan den bekenden schrijver van kinderboeken P. Louwerse. A.s. Zaterdagmorgen te 11 uur za» hier ter stede bij zijn monuiftent een krans wor den gelegd. De schoolkinderen zullen enke le liederen zingen, terwijl burgemeester Stemerding het woord zal voeren. Chr. Zangvereeniging. De Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Glo ria" hoopt dezer dagen haar 20-jarig be staan te herdenken. Daartoe wordt voor leden en genoodigden een feestelijke bijeen komst gehouden, terwijl zij in de eerste week van Februari een uitvoering geeft. De School met den Bijbel. Met ingang van 1 April a.s. is het tegen woordige hoofd der School met den Bybel, de heer J. K. Voogd, benoemd tot hoofd van de per 1 April a.s. te Middelburg te openen Chr. Landbouwschool. Voor de vacature van hoofd aan de School met den Bijbel hebben zich 99 solli citanten aangemeld. IJsclub opgericht. Zoolang als Ritthem bestaat, zullen er wel liefhebbers van schaatsenrijden zijn geweest. In allervroegste tijden werd niet gereden op schaatsen van hout met ijzers er onder, maar zeer waarschijnlijk op tibia's (scheenbeenderen) van paarden. Het orga- niseeren van een vereeniging tot bevorde ring der yssport is wel een uiting van de laatste eeuw. Hoe sterk het vereenigingsleven op het betrekkelijk kleine dorp Ritthem ook is ontwikkeld, een ijsclub bestond nog niet. Doordat er hier meer gereden wordt dan vroeger, vooral door het vrouwelijk ge slacht, is het men het nut van een ysclub gaan inzien. Op initiatief van het dagelrjksch bestuur der Oranjevereeniging is dezer dagen zoo'n commissie gevormd, bestaande uit de hee ren J. C. Enters. J. Hoebeke, M. Luteyn, J. Machielse en J. J de Meg. Werd vroe ger op de spuikom gereden, thans heeft men een prachtige baan op de vest van het voormalig fort Zoutman. Des avonds is de baan k giorno verlicht en zij trekt dan ook veel bezoeksters en bezoekers. lUCHTVURT De tocht van de „Reiger". Het K.L.M. vliegtuig „de Reiger" is he denmorgen om 4 uur (A.T.) uit Nairobi vertrokken, op weg naar Dodoma. K.L.M.-technici werken aan gecombineerd vliegtuig. De heer A. Plesman, directeur van de K.L.M., heeft voor de afdeeling Verkeer en Verkeerstechniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs een lezing gehou den. Als antwoord op een der vragen, deelde de heer Plesman mede, dat de K.L.M. een project had ontworpen voor een gecombi neerd vliegtuig. Deze combinatie bestaat uit twee vliegtuigen, een groot vliegtuig, dat rust op een klein vliegtuig. Dit laatste is eigenlek niet meer dan een vliegend onderstel, dat van wielen is voor zien. Beide vliegtuigen stijgen gecombi neerd en worden op een bepaalde hoogte ontkoppeld. Het groote vliegtuig, bestemd voor het vliegen over langen afstand, ver volgt zijn weg naar de plaats van bestem ming, het kleine vliegtuig, „de vliegende wieten", keert naar zijn basis terug. De moeilijkheid biyft echter bestaan hoe moet het wiellooze vliegtuig, dat groote voordeelen biedt, omdat het niet het ge wicht van het onderstel behoeft .te vervoe ren, dalen. Spr. vertrouwt, dat ook deze moeilijkheid voor de technici van de K.L. M. zal worden opgelost en wees nog op de Short-Mayo-compositie aircraft, waarmee men in Engeland heeft geëxperimenteerd. Het systesm van de K.L.M. is in principe gelijk, met dit verschil, dat het onderste vliegtuig klein is en het bovenste vliegtuig groot. (Vad.) KERK EN SCHOOLNFITWS DE KERKEN EN DE TOEKOMSTIGE VREDESVOORSTELLEN. Verklaring van aartsbisschop van Canterbury. De aartsbisschop van Canterbury heeft verklaard, dat de kerk zich daadwerkelijk moet voorbereiden voor taken, waarvoor zij zich gesteld zal zien, indien vredes voorstellen zouden worden geformuleerd. De aartebisschop verklaarde, dat het nazi- bewind het kwaad in zich bergt, of men het beziet van internationaal standount, dan wel in verband met de barbaarschheden van het concentratiekamp, de wreede jodenver- volgrngen en de onverbloemde zeerooverij in /olie zee. Aangenomen naar Heino ds. H. M. J. van Duyne te VrouwenpolderGapinge. Tot onderwijzeres aan de bewaarschool te Woudrichem (N.B.) is benoemd Mej, A. J. van de Woestyne te Vlissingen. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Meliskerke is benoemd Mej. N. Leonhardt te Middelburg. MARINE EN LEGER Nieuwe scheepen voor de Ned.-Indische Gouvernementsmarine, Naar de Java-Bode meldt is thans een beslissing genomen betreffende den bouw van motorschepen voor de Ned.-Ind. Gou vernementsmarine. Er zullen twee motor schepen worden gebouwd van een lengte van ongeveer 85 m en met een waterver plaatsing van 2200 tons. Deze zullen wor- den ingericht als mijnenlegger. Zy krijgen een vaart van 18 mijl, terwijl het machine vermogen 4 tot 5000 pk zal bedragen. Aan diverse scheepswerven in Nederland en Indië zullen hiervoor offertes worden gevraagd. Gehoopt wordt, dat de schepen in Indië zullen kunnen worden gebouwd. Zjj zullen dan de grootste vaartuigen zyn, welke ooit in die gewesten op stapel zp gezet. De bouw zal naar alle waarschynlrjkheid anderhalf jaar duren. De bedoeling is om enkele oudere schepenvan de Gouverne mentsmarine, indien de tijden dat ten min ste dan toelaten, naar de reserve af te voeren. Deze week waarschijnlijk geen elfstedentocht. Nu er wederom een strenge vorstperiode was ingetreden, waren velen van meening, dat de elfstedentocht toch nog misschien deze week zou kunnen plaats vinden. De voorzitter van het centraal bestuur der Friesche «elfstedenvereeniging, de heer Hepkema, deelde evenwel mede, dat de dooi van enkele dagen geleden, het ijs op verschillende trajecten van de vastgestelde route onbetrouwbaar heeft gemaakt, zoo dat de kans, om den tocht op Vrijdag of Zaterdag te houden, buitengewoon gering moet worden geacht. Zoodra het mogelijk is, zal de elfstedentocht echter worden verreden. De inschrijvingen, welke tot nu toe bij het bestuur zijn binnengekomen, blyven gehandhaafd. In plaats van massale tochten individueele tochten. Het bestuur van de elfstedenvereeniging heeft zich de mogelijkheid voor oogen ge steld, dat de Friesche elf steden individueel of groepsgewijs op één dag zijn te bezoe ken, terwijl de algemeene ijstoestand nog niet kan voldoen aan de zeer zware eischen, welke een tocht van 3500 deelnemers daar- aan eventue-r moet stellen. Het centraal bestuur wil op deze wijze tegemoet komen aan de wenschen van tal rijke schaatsenrijders in den lande, die er naar uitzien den vermaarden stedentocht te volbrengen en dan niet meer aangewe zen zijn op den „massalen tocht". Dit besluit is mede genomen uit over weging, dat bij het stijgen van het aantal deelnemers de mogelijkheid daalt, dat d« tocht kan gehouden worden. Wellicht zijn op deze wijze nog in dezen winter en anders in komende winters, d* Friesche elf steden wel op één dag per schaats te bezoeken. Simultaanseance van Keres. Woensdagavond heeft Paul Keres onder auspiciën van de Zaandamsche schaakclub aan veertig borden simultaan gespeeld. Na 31/2 uur was dé strijd beslist. De Estlander behaalde een fraai resultaat door 36 party- en te winnen. De heeren Voen en Van den Berg slaagden er in over den Estlander t« zegevieren. Geen voetbal a.s. Zondag. Alle wedstrijden welke voor de competi tie van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond en den Zeeuwschen Voetbal bond voor Zaterdag en Zondag a.s. waren vastgesteld, zyn afgelast. WlSSE'.KüERSfcN Noteering van heden, 18 Januari, 14-45 uur (officieel) Londen 7.43% Beriyn 75.40 Parijs 4.21% Brussel 31.64 Zwitserland 42.18 New York 1.88 1/16. STOOMVAARTLIJNEN „Chr. Huygens" (thuisr.) 17 Januari t00 Batavia „Saparoea" (thuisr.) 17 Jan. van Suez „Garoet" (thuisr.) 18 Jan. van Batavia „Kota Baroe" 17 Jan. van Singapore „Sitoebondo" (thuisr.) p. 16 Jan. Perim i BERUCHT VEI GEARRI Na vlocht De Belgische gend? heeft een Nederlands uit» Axel, aangehoud» zeventien uit Nederla veren bleek te vervcx De bestuurder wist vluchten, doch zakte door één dsr gendarr een tamelijk breede gearresteerd, meldt beruchte veesmokkek zijn. Bij het ongeluk zijn linkerbeen, waar een ziekenhuis noodz De auto met de kal nomen. Den laatsten herhaaldelijk vee, vc van Nederland naar Door de vele, ook a< aangebrachte, verspet ter den smokkelaars ongemerkt over de worden dan ook, i door de politie, herha belangrijke partijen i gr èn Ongeval tengevolge Door de gladheid de heer J. de M. z hij zijn sleutelbeen pijnen is hij naar Z3( ïn hui Jaarverg „Eendracht JVi De vereeniging tot bij het verliezen van dagavond haar jaarj van den heer P. Ple De voorzitter openc| sprak de hoop uit, zichten gunstiger za loop en jaar. Spreker memoreerd van twee bestuursled* en W. Morel. Hierna gaf de voor den secretaris. Na vc werd door hem hef: bracht. Hieruit bleel eeniging thans 175 afgeloopen jaar ware zekerd, waarvan er 2 en 7 gestorven. In 1939 bedroeg* 470,85 en de uitga er een tekort is van schappelijk kapitaal t ari 1940 3058,33. De rekening werd aangewezen commissi! Hierna 1 wam aar kiezing van twee leden, die by acclama den. In de vacatures v Bni en Morel werde kozen de heeren P. Deze laatste werd meester. De uitkeering voor ve- varkens werd bestuur vastgesteld o terdamsche marktwa. kg., hierboven 85%. 80 kg. zullen in den geschat, doch gewog Een voorstel van contributie van 0.2 varken te verhoogen eens aangenomen. Niets meer aan de vcor2itter de vergade Comité voor den Aard Onder voorzittersci meester kwamen Di van den gemeen teraac secretaris en de gees alle richtingen bijeen eventueel te nemen arbeidersgezin van N verblijd met de geboo Steun voor dit gezi kelijk geacht, zoodat vorming van een s penningmeester is de Markt 15 te Aarc 341601 Aarden burg. in ontvangst genome Van den Aardenbur* ren in het gezin van I kleinste, wegende 1.3 boorce in het ziekenhi nomen, om aldaar in sorgd te worden. Tha: dere kinderen naar g bracht. De kosten vco den bestreden door eei den, welke reeds een drag aanwijst. By d zwaarste van het middelste 1.7 K.G. De gemeenteraad ieder der kinderen I den leeftijd van één boekje uit te reiken. Schaatsen op Woensdag werd a' JP het afwaterin; haven schaatsen i)s en op vele betrouwbaar. het a jsks gerec plaatse Hoofd van de luchtbef van M zich ge :ofd van De heer H. Sluig, heeft ?aaken als h; hi onze gemeente.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 2