Breskensche Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de De Russen krijgen versterkingen bij Salla. Het aftreden van Hore-Belisha. De in Nederland en België genomen militaire maatregelen. on n den et «9 De oorlog ter zee. VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 14 WOENSDAG 17 JANUARI 1940 ADunnementsprys: i< ct. pei weeK oi 4.2U pei Kwartaal. Franco pei post t 2.50. Afzonderlyke nummers 5 ct. Voor net buitenland neme men een abonnement op net postkantoor zynei gemeente Advertentieprijs: Van 1 -5 regels 1 1.25, tedere regel meer 25 cent By abonnement speciale prijs Kieine advertenties van l —6 regels 50 cen'c, iedere regel meer L0 cent (max 10 regels» Uerde plaatsing gratis Vooruitbetaling (Jitgave f irma t VA.N v ELI»L-Jr., Bureaux iValstr. 58-60. lei. 10 (2 lUnen), Giro No. 66287 Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, iel. 21 >ost «n West-Souburg, Kanaalstraat 45. Tel 35 aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde. ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers 1 Twee Sovjet-compagnieën vernietigd. HET EINDE VAN DE 44STE DIVISIE. Uit den sector SallaKuolajaervi wordt de aankomst van aanzienlijke Russische versterkingen gemeld. De Russen zouden hun front vooruit hebben geschoven in de richting van Kemijaervi. Het Dinsdag uitgegeven Finsche leger- bericht meldt, dat zich het gewone afmat- tingsvuur der artillerie op de Karelische landengte heeft voorgedaan. Een aanval hij Taipale werd met eenige zware verlie zen afgeslagen. In dien sector Salla zijn twee vijandelijke compagnieën vernietigd. Ter zee Niets belangrijks. In ós luchtDe Russische luchtmacht is Maandag veel minder actief geweest dan den vorigen dag. Ongeveer 80 Sovjet vliegtuigen legden bombardementen in het binnenland ten uitvoer. De Finsche lucht macht voerde verkenningsvluchten uit en defensietochten. Zij bombardeerde ver-, scheidene malen de vijandelijke troepen. Vier Sovjet-Russische vliegtuigen zijn neergehaald. Bovendien is gebleken, dat twee Russische vliegtuigen, waarvan in het communiqué van Maandag gezegd werd, dat zij waarschijnlijk verloren waren gegaan, gevonden zijn. Het hoofdkwartier van hst Russische mi litaire district Leningrad deelt mede Op 16 Januari bedrijvigheid der verkenners in de districten Moermansk, Ukhta en Repo- la. In het district P.strosavodsk hebben de gevechten tusschen infanterie-eenheden voortgeduurd. Op de landengte van Karo- lië een niet hevig artillerievuur. Onze verksnningseenheden hebben vijan delijke pogingen verkenningen uit te voe ren over een uitgebreid front onmogelijk gemaakt. De vijand heeft groote verliezen geleden. Onze luchtmacht heeft verken ningsvluchten gemaakt en op sommige plaatsen knooppunten van spoorwegen en militaire doelen gebombardeerd. De Russische nederlaag in het noorden. Met talrftke bijzonderheden publiceerden de Finsche dagbladen gistermorgen een re- - laas over de verschrikkingen van de Rus sische nederlaag in het noorden. Een der col-respondenten schrijftWie de 44ste di visie niet vernietigd heeft gezien op den weg van Suomussalmi naar Raate, kan ten raming maken van de geweldige ver zen, die de Finnen den Sovjets hebben vöegebracht in dit afgelegen gebied. Langs den weg liggen de door de koude versteen de Russische lijken: sommigen zitten neg gehurkt in inderhaast van takken opge bouwde schuilplaatsen, anderen zijn dood gevroren in vurende houding, een openge scheurde tank toont de bedienende man schappen in zittende houding. Door de Finnen krijgsgevangen gemaak te Russen verklaarden, dat de troepen, waartoe zij behoorden, hun commissarissen hadeten gedood. De soldaten waren toen bij eengekomen om een brief op te stellen aan Stalin, opdat hij den oorlog zou doen sta ken. Die brief is nooit afgeschreven doordat de Finnen den vijand met handgranaten aanvielen en de mannen verspreid werden in het woud. Een zeker aantal soldaten bleef ergens in de sneeuw en zij, die zich later overgaven, hadden zes dagen zonder voedsel doorgebracht. Verder verhalen de reporters, dat de verplaatsbare Russische propagandabu- reaux vol papieren en portretten van leiders der U.R.S.S. zaten, vooral werden groote portretten van Stalin gevonden. Onder de gevonden documenten bevonden zich boek jes, waarin de ideale omstandigheden be schreven werden, die in de U.R.S.S. heer- schen. Ook waren er verhalen by, die tevo ren waren geschreven en gedrukt, over de successen van den Sovjetveldtocht in Fin land. Er zijn formules gevonden voor het afleggen van den eed van trouw aan het communisme en de U.R.S.S. Verder lag op den weg een 'veldbioscoop waarschijnlijk bestemd voor de Finsche dorpen, waar de Russan dachten met open armen ontvan gen te zullen worden- Een veldambulance werd door de Russen op hun terugtocht achtergelaten. De verpakkingen der medi camenten en verbandmiddelen waren zelfs niet opengemaakt. Russische ziekenverple gers hadden holen gegraven aan den kant van den weg en die met takken afgedekt. Daarin werden gewonden gevonden, die door de koude al lang geheel bevroren waren voor de Finsche soldaten arriveer den. Volgens de gevonden, documenten schijnt het, dat de 44ste divisie versterking van een bataillon skiloopers verwachtte, dit is waarschijnlijk verdwaald, want nie mand weet wat er van kan zijn geworden. DE EIGENLIJKE REDEN VAN HET ONTSLAG NIET IN HET LAGERHUIS MEDEGEDEELD. Er waren echter geen meeninersverschillen. Dinsdagmiddag is het Engexscne Lager huis voor het eerst sedert het Kerstreces bijeengekomen. Het eerst kwam de met groote belangstelling teg.emoetgeziene kwestie van het aftreden van den minister De Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, Mr. Dr. A. Baron Roëll, vierde zyn zilveren ambts jubileum en werd in verband hierme de tydens een ver gadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland in het gouverne mentsgebouw te Haarlem gehul digd. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Z.Exc. H. van Boeyen, com plimenteert den ju bilaris met zyn be noeming tot com mandeur in de or de van den Neder- landschen Leeuw. van-oorlog, Hore Belisha, aan de orde. Zoo wel de ex-minister als de minister-presi dent hebben een verklaring afgelegd, doch over de eigenlijke reden van het ontslag hulde Chamberlain zich in een stilzwijgen, zoodat de Lagerhuisleden eigenlijk niet veel wijzer zijn geworden. Hore Belisha legde een persoonlijke ver klaring af, waarin hij o.m, zei, dat zich geen geschillen hadden voorgedaan, afge zien van hetgeen zich voor moet doen by iedere samenwerking van mënschen, die dringende'taken van meer dan voorbijgaan de beteekenis hebben te vervullen. Wat de democratiseering van het leger betreft, zei hy Ik heb het altijd als ideaal beschouwd,, dat het leger een deel der natie zou vormen. Voorzoover ik weet, aldus Hore Belisha, is er met geen van mijn collega's in de re geering verschil van mèeriing of politiek geweest, ten aanzien van eenig punt be treffende mijn departement of anderszins. Ik heb, aldus Belisha, de portefeuille van handel geweigerd, omdat ik niet de zeker heid kon voelen, dat de overweging, welke dien ministr-president ertoe gebracht had, een wijziging aan te brengen, een krach tige vervulling, in het nationale belang, van het andere ambt mogelyk zou maken. De .verklaring van Chamberlain. In de claarop volgende verklaring van Chamberlain zei de premier, dat als gevolg van de wisseling der portefeuille van oor log geen verandering in de legerpolitiek moest worden verwacht. Er is tusschen de hooge officieren en Hore Belisha geen ver schil van meening ever het promotiestelsel geweest. Het verhaal over den druk, die het leger op den minister-president zou hebben uitgeoefend, was een zuiver ver zinsel. „Indien de minister-president al zijn re denen voor het aanbrengen van wijzigingen publiek zou moeten maken, zou het onmo gelijk zijn, een wijziging aan te brengen en daarom wil ik het Huis, geen bijzonderhe den over mijn redenen geven. Ik constateer de moeilijkheden. Ik zou ze wellicht aldus kunnen omschrijven, dat zij voortvloeien uit zeer groote kwaliteiten van Hore Belisha, die het naar mijn mee- ning wenscbelijk maakten, dat er verande ring zou komen". De premier voegde hier nog aan toe, dat persoonlijke overwegingen geen gewicht in de schaal mochten leggen tegenover de overweging van het winnen van den oor log. Chamberlain besloot te verklaren, dat, als de oorlog thans in een acuter stadium zou komen, „wij er gereed voor zijn". Attlee zeide, dat hethuis uit de ver klaringen van Chamberlain en Hore Be lisha moest begrijpen, dat er geen kwestie van een verschil van meening over de po litiek was. Het parlement, aldus Attlee, heeft récht op een volledige opheldering, doch het voornaamste, vooral in oorlogs tijd, is, dat op de verantwoordelijke posten de beste ministers staan. De arbeiderspartij wenscht op zekere punten haar standpunt krachtig te handhaven. Dat geldt voor de controleerende bevoegdheid van het par lement en voor de zekerheid, dat er geen verandering van politiek zal komen ten aanzien van do democratiseering van het leger of ten aanzien van de verbetering der positie van den soldaat en zijn betrek kingen. Attlee oefende critiek op do benoeming van Stanley aan het ministerie van oorlog. Hij zei, dat aan dit departement een zeer sterk man noodig was. Voor de organisa tie is nog veel noodig. Er wordt, aldus spreker, veel verspild en het is twijfel achtig, of de manschappen wel zoo goed mogelijk opgeleid worden en of van de soldaten een voldoend gebruik wordt ge maakt. Sinclair zei, dat men zich zeer zou ver gissen, als men zei, dat Hore Belisha de eenige voorvechter der legerhervormingen was. Die hervormingen, aldus de liberale afgevaardigde, welke den wil van hst land vertolken, worden door veie staf- en regi mentsofficieren goedgekeurd. De onafhankelijke afgevaardigde Wedg wood veroordeelde het heengaan van Hore Belisha en zei, dat er tegen den af getreden minister een vooroordeel bestond, omdat hij Jood is. Anderen drongen er op aan, dat Chamberlain deze bewering zou tegenspreken, waarop de minister-president zei, dat de uitlating van Wedgwood nauwe lijks een ontkenning waard was, doch dat hij haar toch beslist tegensprak. AMERICAN CIGARETTE EEN OFFICIEUZE DUITSCHE BESCHOUWING. Semi-officieel werd gisteren te Berlijn medegedeeld: Zooals reeds in een D.NJ3.-bericht werd vastgesteld, beschikt men in politieke krin gen te Berlijn over aanwyzigingen, dat de dooi België en NederL,na genomen maatregel.-n niet in de laatste plaats ver band houden met een Fransch informatie initiatief. Vooral schijnt een bezoek van den Nederlandcchen gezant te Parijs aan Daladier een rol gespeeld :e hebben. in het genoemde D.N. S -bericht was er ook reeds op gewezen, dat men deze Fransche manoeuvre in verband brengt met bepaalde neigingen, een meer leven dige •corlogsbedrijviglieid tot stand te bren gen, waarbij men te Parijs, gezien de on mogelijkheid, tegenover den Duitschen Westwal een offensief te ontketenen, Duitschland, alsook elders, zooals in Bel gië en Nederland zou willen provoceeren. Zooals bekend, speelt het bewustzijn der westelijke mogendheden, dat de oorlog cp de tot duwer gevolgde wijze niet tot een resultaat kan leiden en derhalve een uit breiding noodig heeft, sedert geruimen tijd een belangrijke rol. in dit beeld pas sen talrijke berichten, o.a. ook die van een Amerikaansch agentschap, dat kort ge leden meldde, dat Engeland Zweden wil „garandeeren". (Het Zweedsche Ministerie van Buiten- landsche Zaken spreekt dit bericht tegen. Red.) Interessant zijn in dit verband voorts stemmen van Fransche bladen, die, nadat de door hen en d:or de Britsche pers rond gestrooide beweringen over een zooge naamd Duitsch vredesinitiatief in Finland en Rusland meermalen waren tegenge sproken, niettemin beweerden, dat Duitsch land tot dit initiatief was overgegaan om na .bijlegging van het Finseh-Russische conflict tezamen met Rusland tegen het Europeesche Oosten te velde te kunnen trekken. Al deze symptomen zijn vol doende voor Berlijn cm alle bewegingen de- tegenpartij, die tracht, waar dan ook, in troebel water te vioschen, met de uiterste waakzaamheid te volgen. Brussel krygt weder zijn normale» aanzien. De heropening van de autobusdiensten en de intrekking van het vervroegde slui tingsuur voor de café's zyn volgens Reuter aanwyzigingen, dat Brussel naar normale omstandigheden terugkeert. Te Verviers wordt de verduistering slechts voor de openbare verlichting ge handhaafd. De Libre Belgique meldt, dat Kening Leopold Maandag de wenschelijkheid van bet houden van een Kroonraad beeft over wogen, doch dat later besloten werd, dat de toestand zulk een stap niet rechtvaar digde. Verscheidene bewoners naar de Belgische oostelyke provincies teruggekeerd. Verscheidene personen, die Zondag uit de Belgische oostelijke provincies zijn ge- vacueerd, zyn naar hun woonplaats terug gekeerd. De bevolking toont een zeer goed moreel en houdt zich gereed op het eer ste bevel te evacueeren. De gemeentelijke autoriteiten van Ver viers hebben gisteravond te acht uur de openbare verlchtng gedoofd. Britsche bewondering. In zijn Lagerhuisrede gewaagde de Britsche minister-president Chamberlain gisteren van de „nieuwe bezorgdheid over Duitsche plannen tegen België en Neder land" en verklaarde: „Wij kunnen de kalme en moedige houding van de beide regeeringen en volken slechts bewon deren." Hierbij kan op grond van informatie te bevoegder plaatse worden aangeteekend, dat het bezoek, waarvan in de interna tionale pers van Zondag en Maandag mel ding wird gemaakt, in werkelijkheid be trof een bezoek bij den President der Fransche Republiek, den heer Lebrun, en dat bij die gelegenheid met uitsluiting van andere onderwerpen ..ehandeld is een gratieverzoek ten behoeve van een in Frankrijk wegens spionnage veroordeelden Nederlander. Red. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §citcui*lctii9scn De Kussen krygen versterkingen doch lijden nederlagen. (Pag. 1, eerste blad), Felle koude in Noord-Europa. (Gemengd nieuws) Ameland is geïsoleerdde bakkers krygen gebrek aan meel. (Gemengd nieuws); Mijn ontploft te Breskens. Pro vincienieuws)' ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE IWKM'HTKN Engeland erkent verlies van drie duikbooten. De Britsche admiraliteit deelt mede „De duikbooten „Seahorse", „Undine" en „Starfish" zijn niet op haar bases terug gekeerd en hebben evenmin bericht gezon den." Deze drie vaartuigen zijn gebezigd voor bijzonder gevaarlijke diensten en de admi raliteit vreest, dat zij thans als verloren moeten worden beschouwd. Aan de verklaring wordt toegevoegd „De Duitsche radio heeft medegedeeld, dat de bemanningen van de „Undine" en de „Starfish" gedeeltelijk zijn gered." Van de drie verloren geg-ane duikbooten was de „Undine" voltooid in 1938. Ds be manning bestond uit 27 koppen. De „Star fish" was een betrekkelijk kleine duikboot van 640 ton, clie in 1933 te water werd ge laten. Aan boord bevonden zich 40 man. De bemanning- van de „Seahorse", die ook in 1933 werd voltooid en waarvan de wa terverplaatsing 640 ton bedroeg, bestond eveneens uit 40 officieren en manschappen. Successen van de Fransche marine. Maandag heeft de Fransche marine een Duitschen onderzeeër aangevallen en ver moedelijk vernietigd, terwijl een Duitsch koopvaardijschip, de „Janus", dat door een Fransch patrouillevaartuig werd aangehou den, door de bemanning tot zinken is ge bracht, om te voorkomen, dat het schip in vijandelijke handen zou valLen. Omtrent den aanval op den vijandelijkeu onderzeeër deelt de woordvoerder van de marine mede, dat een Fransch patrouille vaartuig dieptebommen beeft geworpen, naar een ondergedoken onderzeeër. De aan val verliep onder gunstige omstandigheden en vermoedelijk is de onderzeeër vernie tigd, of minstens ernstig beschadigd. De Fransche admiraliteit bericht evenwel alleen dat een vijandelijke onderzeeër is vernie tigd, wanneer zy absolute zekerheid heeft doordat of wel wrakstukken zijn gevonden, ofwel overlevenden zijn opgepikt DE VERLIEZEN IN DE AFGE- LOOPEN WEEK. In de week, welke is geëindigd op 13 Januari, heeft de Britsche koopvaardyvloot 1" schepen verloren en de neutrale han delsvloot 4, nl. het Nederlandsche schip ,T:uida", het Noorsche schip „Manx", het Italiaansche schip „Traviata" en het Noorrche schip „Fredville". De twaalf Britsche schepen meten tezamen 84.077 ton. de neutrale 7792 ton. De Duitsche vloot heeft twee schepen verlor n, nl. de „Bahia Blanca", 8558 tem, die op een ijs berg is geloopen en de 172 ton metende „Dietrich Hasseldick", die na een ont ploffing is gezonken. Tot en met .10 Januari hebben 6363 Britsche, geallieerde en neutrale schepen m Britsch convooi gevaren, hiervan zijn twaalf door de actie va_i „en vijand ver loren gegaan. Ten aanzien van de mededeeling in de Duitsche radio, volgens welke 26 Britsche tankschepen verloren zouuen zijn gegaan, wordt van Britsche zijde medegedeeld, dat het aantal verloren tankschepen nog niet de helft van het genoemde aantal be draagt. Men .s verder verontwaardigd over den Duitschen aanval op lichtschip no. 87 op 11 Januari.- Van Duitsche zijde werd ver klaard, dat het lichtschip inlichtingen vér- strel te. Van Britsche zijde wordt evenwel verklaard, dat de lichtscnepen hun radio slechts gebruiken om melding te maken van ongevallen en de gewene routine- ge;prekken. De uitzendingen 'geschieden nooit in code. Geen enkel lichtschip is be wapend on zij hebben alleen ten doel levens te redden, niet ze te vernietigen. Duitsch scnip uit de haven van Rio de Janeiro vertrokken. De Argcntrjnsche bladen publiceeren een bericht uit Rio de Janeiro, waarin wordt medegedeeld, dat het Duitsche s.s. „San tos" met een lading ijzer en koffie is uit gevaren.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1