Breskensche Courant BO? EERSTE BLAD JOZO NEZO m m. j Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Honderden Russische vliegtuigen bovén Finland. Regen van bommen daalt neer. De Belgische en Nederlandsche maatregelen. Duitsche duikboot door Britsch vliegtuig gebombardeerd. Hevige aardschok op öicilie. Dr. Colijn. STADSNIEUWS Vlissin gen De „Arendskerk" getorpedeerd en gezonken. Zout uit eigen bodem 1 van len van 1.35. :msoli. poneel. oordracht, ns. nuziek. muziek. Het Nationaal boneel. bordracht. nd Legrand en izorkest. foonmuziek. 456 M. foonmuziek. [ysoldt's orkest. Joonmuziek. tusschenspel. lir concert, feerd program- oor dracht, -istisch pro- la. [foonmuziek. 3erd-Lehman'S :utschland- ■k •k S» v •k Jk el, 332 M. foonmuziek. Omroeporkest. i.50 en 7.20 Gra- imuziek. e soldaten. Omroeporkest 1ste. "ffoonmuziek. el, 484 1VL [foonmuziek. Omroepdans- Gramofoonmu- bncert (met toe- fie soldaten, fet Colas", ko- j opera, bdansorkest. feoonmuzlek. llandsender, jnliederen, ïuziek. an. nd's orkest, overzicht. Kamermuziek Een. Hierna s loncert. E N: Hond, z. DEN d. (D.Z. zakelijkheden, en. enz. SEN .uari 1940. 0 U w D en E. P. van der W D 1 C. C. Ashton, 24 j. i E N |b. de Ridder, d. Florusse, z. A, DEN: ved. van A. Kwist. Lredn. van C. M, de RG. |o U W D In M. P. Boel, 22 j. ,E N jb. Cevaal, z. (M.C.) O U W D j. en P. van Stee, M. Van Vrijdag 12 uari: „Levensdans" ierwereld". Vrijdag 12 t.m. „Ik ben Set geheimzinnige Cabaret-avond |roote Markt, Con- Propaganda- [ïcertgebouw, 8 uur, Voordrachtavond fit Vliss., Concert- Roofvogels voor Icomité door N.V. Weel, Schouwburg, VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 13 DINSDAG 16 JANUARI 1940 Abonnementsprijs: li ct. pei week oi 1 z.20 pei kwartaal. Franco per post t 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitemand neme men eeD abonnement op het postkantoor zrjnei gemeente AdvertentieprijsVan 1—6 regels 11.25, iedere regel meer 25 cent By abonnement speciale prys. Kleine advertenties van 1regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regelsDerde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma FVAN 1»F VELDE Jr., Bureaus iValstr. 58-60. Tel. 10 (2 IQnen), Giro No. 66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21 lost- wn West-Sou burg. Kanaalstraat 45, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR FUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEPERLANFSCHE DAGBLADPERS" Aan het front bij Salla houden de Finnen stand. Een beslissing in het Noorden naderende VMSSINGEN [ENS 4.36 17.01 5.13 17.40 5.53 18.26 6.43 19.22 7.44 20.30 De Russische vliegtuigen werpen thans reeds vier dagen een regen van bommen op de steden in Zuid-Finland. Viipuri heeft Maandag het hevigste bombardement se dert het uitbreken der vijandelijkheden ondergaan. Vele gebouwen geraakten in brand. In één straat werden de gevels van alle winkels weggerukt. De lucht aanval op deze stad verd door 22 vlieg tuigen ondernomen. In den loop van den dag werden in het geheel 300 vliegtuigen boven Finland waargencmen. Drie vijandelijke bommen werpers zijn neergehaald en het is waar schijnlijk, dat nog drie andere neerge schoten zijn, doch dit is niet bevestigd. Voorts heeft men drie Russische toestel len gevonden, die cp 12 Januari waren neergehaald en welker verlies niet was gemeld. De Amerikaansche gezant in Finland, Schoenfeld, heeft het Departement van Buitenlandsche Zaken te Washington mede gedeeld, dat zijn villa, waar hij tot 7 Janu ari gewoond heeft, door minstens acht Rus sische vliegtuigen is gebombardeerd. De toestellen lieten brandbommen vallen. Een der projectielen drong door het dak en veroorzaakte brand in de salon. In de omgeving van de villa bevond zich geen enkele militair object. Op 13 Januari zyn bommen op 200 meter afstand van het nieuwe gezantschap gevallen. De Finsche autoriteiten hebben in verband met de luchtaanvallen van de Sovjet-Russische vliegtuigen van gis teren en eergisteren besloten een aan tal plaatsen te ontruimen. De plaatse lijke autoriteiten kunnen de veiligheid van de bevolking niet meer verzekeren. Onder de steden, welke geëvacueerd moeten worden zyn Hangö, Ekenaes, Abö, Karis en Rbimaki. Boven Saimi hebben twee Finsche vlieg tuigen slag geleverd tegen zeven Russen. Zes Russische toestellen werden volgens Havas op de vlucht gejaagd, het zevende werd vernield. Vooral Abö, Ekenaes en Hangö hébben van de luchtaanvallen te lijden gehad. Van de f00 huizen, welke Hangö telt, zijn 400 vernield. Mooi weer lokt aanvallen uit. In het vervolg zal wekelijks een rapport gepubliceerd worden van den chef der Finsche luchtverdediging. Gisteren is het eerste uitgekomen. Het meldt o.m. het volgende: De laatste dagen zijn door het mooie weer de vijandelijke aanvallen toegenomen. Zoo hebben Vrydag 12 Januari 400 Sovjet- Russische vliegtuigen boven Finsch gebied gevlogen. Den volgenden dag, 13 Januari, vloog een groot aantal vliegtuigen even eens over het land. De vijand trachtte niet- militaire doelen aan te vallen. In den lcop van de week wierp de vijand op 42 verschillende plaatsen in Finland in totaal bijna 2000 bommen neer. De koude in Finland is zeer fel. In Hel- singfors is het kwik tot muer dan 30 gra den beneden het vriespunt gedaald. De stryd bij Salla, De bijzondere correspondent van Havas aan het noordelijk front in Finland be richt, dat de strijd bij Salla een beslissing schijnt te naderen. De Finnen zyn van meening, dat de tijd voor hen werkt, en dat hoe langer de str^d duurt, hoe meer hun kansen stijgen. Alle deskundigen zijn bet er over eens, dac de Russische troepen b j Salla veel beter zijn uitgerust en be wapend, dan de troepen welke tot nu toe m het vuur zijn gebracht. Toch schijnen z9 weinig hoop op. een succesvol offensief te hebben en trekken zij langzaam hun batterijen zware artillerie van het oorlogs terrein terug". Finsche hulpkruiser getorpedeerd. De Finsche hulpkruiser „Aura" is vol gens het D.N.B. Zaterdag in de Bothnische Golf door een Sovjet-Russische duikboot getorpedeerd. Hij zonk binnen vijf minu- den door een Zweedsch stoomschip gered, den dcor een Zweedsche stoomschip gered. D.e gezagvoerder en de eerste stuurman gmgen met het schip onder. Finland vraagt hulp. Een woordvoerder van het Finsche ge zantschap te Londen heeft er tegenover peuter op gewezen, dat Finland, als het °°riog wil overleven, meer ouitenland- sche hulp noodig heeft. Het zou, zei hij, da* rv* Z^n' als de wereld zou denken, hof nIands groote successen te land enden' da^ Finland bezig was, den nog zonder veel moeite te winnen. Dit 13 niet zoo. De Russen zyn met. hun bommenwer pers meester in het luchtruim. Het is niet" teveel gezegd, dat het lot van Finland afhangt van de mogelijkheid, meer hulp in de lucht te krijgen, en Finland doet een beroep op de geheele wereld, het te helpen, zoodat het zich met de Russische luchtmacht kan meten. WAT DUITSCHLAND ERVAN ZEGT.. In verband met de door België en Ne derland genomen veiligheidsmaatregelen meldt het Duitsche Nieuwsbureau het vol gende Naar overeenstemmend uit welingelichte kringen in Amsterdam en Brussel verno men wordt, hebben de Engelsche en de Fransche regeeringen in Amsterdam en Brussel informaties ingefluisterd, die de Nederlandsche en Belgische regeering aan leiding moesten geven tot de door haar uit gevoerde maatregelen. Men heeft, den in druk, dat aan Fransche zijde tengevolge van den druk uit bepaalds kringen een sterkere neiging tot een levendiger oor logsbedrijvigheid is opgetreden. Met het oog op de mogelijkheid aan de Maginot- linie actief te worden, zou men derhalve thans Duitschlahd in België en Nederland willen provóceerem Nederlandsche en Belgische tegenspraak. Naar aanleiding van het bovenstaande kan krachtens informatie te bevoegder plaatse worden medegedeeld, dat van de verspreiding van berichten als hier bedoeld door de Engelsche en Fransche regeeringen hier niets bekend is. Overigens, zoo werd opgemerkt, pleegt ds Nederlandsche regeering haar inzicht in de internationale situatie te vormen op grond van berichten, waarvan herkomst en betrouwbaarheid door haar zelve gecontro leerd kunnen worden. Belga merkt opf dat geen enkel, de pers inlichtend persoon van bevoegde persoon lijkheden te Brussel verklaringen heeft kunnen krijgen in den geest van die, welke door het D.N.B. worden vermeld. Do algemeene toestand werd gisteren te Brussel veel kalmer beoordeeld. Welinge lichte kringen zijn van oordeel, dat de ze nuwachtigheid der bevolking door de mili taire maatregelen, welke de regeering ge nomen. heeft, verminderd is en dat thans gezegd kan worden, dat de crisis verloopt. Maandag is volgens Reuter op de Noord zee een vijandelijke duikboot dcor een Britsch vliegtuig gebombardeerd. Nadat een bom zeer dicht bij de onderzeeboot was terecht gekomen, spatte het water zeer hoog op. Van de duikboot is verder niets meer gezien. Treiler door vliegtuig beschoten. De Britsche treiler Ivery is op de Noord zee door een Heinkel-bommenwerper aan gevallen. De uit negen personen bestaande beman ning is in een Schotsche haven aan land gegaan. fr VERSCHEIDENE GEBOUWEN INGESTORT. Maandagmiddag om 14 uur 21 is in Pa lermo (Italië) esn korte, maar vrij hevige aardschok gevoeld die twee dooden heeft geëischt terwijl verscheidene personen ge wond werden. Een aantal gebouwen, waaronder groote bouwwerken en kerken, is ingestort. De aardbeving op Sicilië duurde vier se conden. Zij was bijzonder hevig. Een der dooden was getroffen door een brokstuk van den gevel van een kerk, dat omlaag stortte. In vele huizen ontstonden scheuren in ds muren. Een vijftiental personen werd gewond" tijdens de paniek, die onder de be volking ontstond. In diverse bladen staan de laatste dagen voortdurend berichten over de Italiaansehe reis van dr.. Colijn, Berichten die ons der mate onzinnig voorkomen, dat wij er geen melding van hebben gemaakt. Zij hebben namelijk deze strekking, dat dr. Colijn de Italiaansehe staatsleiding zou hebben ge polst over haar houding in het verdere ver loop van den oorlog en in verband met mogelijkheden ten opzichte van de onafhan kelijkheid van Nederland. Er wordt zelfs in een United Press bericht gemeld, dat dr. Colijn de Italiaansehe staatslieden heeft overtuigd, dat Nederland met al zijn hulp middelen zal strijden wanneer het aange vallen wordt. Men kan het al dan. niet betreuren, dat dr. Colijn als leider onzer regeering is af getreden. Feit is echter, dat hij momenteel geen regeerder is en derhalve ook geenerlei gezag bezit tot het afleggen van verklarin gen als de hier bedoelde. (Die overigens door de regeering zelve dezer dagen in den vorm van een- bericht van den regeerings- persdienst reeds op officiëele wijze zijn ge geven Ongetwijfeld weet dr. Colijn dit beter dan wie dan ook en wy nemen dan ook zonder meer aan, dat de bewuste berichten uit vruchtbare fantasie ontspruiten. Wil de re geering in Italië bepaalde mededeelingen overgebracht zien, dan heeft zij daartoe haar officiëele vertegenwoordigers. Met de tfspret gedaan. Hoewel de weerberichten bemoedigend zijn, is het voorloopig met de ijspret ge daan. De doorgaande dooi en de natte sneeuw die heden viel hebben het y's der mate slecht gemaakt dat het niet verant woord meer is er op te rijden. De baan van de Vlissingsche IJsclub is met ingang van heden ook gesloten. Huweljjksleed. De politie werd gistermiddag door buren, bij wie zij was ingevlucht, gewaarschuwd, dat een caféhouder alhier, zoo juist zyn vrouw had mishandeld. De politie die zich dadelijk ter plaatse begaf, vermaande den man ernstig onder verwijzing naar zijn verplichtingen. Dadelijk daarop werd de politie op nieuw gealarmeerd voor hetzelfde feit. De man had nu namelijk de vrouw uit het huis van de buren gesleept en haar weer mishandeld- Toen heeft de politie korte metten gemaakt en den man in de keuken van zijn woning gearresteerd en overgebracht naar het bureau. Na onderzoek door Duitsche duikboot. ALLE OPVARENDEN GERED. De Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij vernam Maandag om 5 nur in den namiddag van het bureau Zee- verkeer,. dat volgens een telegram uit Londen haar circa 8000 brute reg. ton groote motorschip „Arendskerk", gebouwd in 1938, dat op weg was van Antwerpen naar Zuid-Afrika in de Golf van Biscaye op een afstand van ongeveer 100 mijl van Ouessant getorpedeerd en gezonken is. Alle opvarenden zyn gered door het Ita liaansehe stoomschip „Fedora" en worden vermoedelijk te Lissabon aan land gezet. Later deelde de Vereenigde Nederland sche Scheepvaartmaatschappy ons mede, dat zy een telegram had ontvangen van den kapitein van het getorpedeerde schip, dan heer Wyker, thans aan boord van de „Fedora". Kapitein Wyker deelt in dit telegram mede, dat zijn schip, na onderzocht te zyn, door een Duitschen onderzeeër getorpe deerd is. Do Ver. Ned. Scheepvaartmaatschappij deelt in dit verband nog mede, dat het m.s. „Arendskerk" Maandag te 1 uur voor middag Ouessant passeerde, zoodat de tor pedeering gisterochtend te circa 7 uur moet hebben plaats gevonden. Het schip vervoerde ongeveer 4000 ton normale stuk- goed-lading van Antwerpen naar Zuid- Afrika. Er waren geen passagiers aan boord. De bemanning die zooals gezegd in haar geheel gered is, bestond uit 65 koppen, on der wie 28 Europeanen. De overigen waren Britsch-Indiërs. HOUDING DER REGEERING NOG NIET BEPAALD. Naar wij vernemen heeft de Nederland sche regeering haar houding ten aanzien van ds torpedeering van de „Arendskerk" nog niet bepaald. Zij kan dit eerst doen, wanneer zij op de hoogte is van alle hier bij betrokken feiten. ALLE AAN BOORD AANWEZIGE POST VERLOREN. Voor zoover bekend is alle aan boord van het getorpedeerde m.s. „Arendskerk" aanwezige post verloren. Aan boord van dit schip bevond zich uitsluitend briefpost dus geen pakket- post voor de Unie van Zuid-Afrika en Mosambique. Deze post omvat in het alge meen alle correspondentie voor deze be stemmingen, hier te lande ter post bezorgd tusschen 5 en 11 Januari. EEN BESCHRIJVING VAN HET SCHIP. Het dubbelschroe.f motorschip „Arends kerk" was gebouwd bij de Schiffwerft F. Schichau G.m.b.H. te Danzig voor rekening van de Holland-Australiëlijn te Rotterdam, een van de lijnen die door de Ve£- Ned. Scheepvaartmaatschappijen worden geëx ploiteerd. Het was 2 Juni 1938 te water gelaten en op 12 September van dat jaar aan de reedery overgedragen den 22sten September was bet uit Rotterdam vertrok ken voor zijn eerste reis naar Antwerpen. De hoofdafmetingen van het schip wa ren lengte over alles 522'3; breedte 63' holte tot het hoofddek 35.2; waterverplaat sing 17.600 ton; draagvermogen 11.614 ton; bruto tonnenmaat 7906 en netto tonnen- maat 4764. De dienstsnelbeid was 16vs mijl. De hoofdverdeeling van het schip werd gevormd door drie doorloopende dekken. In de langsrichting was de romp door 7 waterdichte schotten onderverdeeld. Het schip had 5 laadruimen, 3 vóór en 2 achter de motorkamer gelegen, benevens een stel dieptanks, een voorpiektank en een achfcer- piektank. De onderruimen waren van graanschotten voorzien, Onderruim en tusschendek III waren door oliedichte schotten verdeeld in 8 diep tanks met een totalen Inhoud van 1044 ton, bestemd voor het vervoer van plantaardige olie. De passagiersinrichting van het schip bevatte accomodatie voor 12 passagiers. De hoofdmachines bestonden uit 2 di rect omkeerbare, 10 cylinder compressor- looze dieselmotoren van het Schiechau- Sulzer type met een gezamenlijk maximaal vermogen van 11.000 A.F.K. bij 129 om wentelingen per minuut. DE VERZEKERING. Het risico van het oorlogsgevaar van casco en machinerieën van het motorschip „Arendskerk" is, volgens hst Vad., verze kerd bij den Nederlandschen Staat. Het schip, dat, naar reeds boven is opgemerkt, voor de Holland-Australiëlijn gebouwd was, voer tijdelijk voor de Holland-Afrikaan. Het grootste deel der lading stukgoederen was tè Antwerpen ingenomen. Deze lading is op de vrye markt bij verschillende as suradeuren voor molest verzekerd. Dit nummer bestaat uit 2 bladen het blanke, fijne keukenzout, dat 'n niet te proeven spoortje jodium bevat (de beste waarborg tegen struma!) Per pondspak 8 ct. hetzelfde fijne keukenzout zonder jodium.Doorgeen menschenhand aangeraakt. Per kilopak: 13 ct. TAFELZOUT Stééds droog en goed vloeiend. Ideaal op tafell Bus van 340 gr.: 15 ct. Bus van 200 gr.: 10 ct. Gevulde strooier 10 ct. N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKHLO §elicurlen*9scti «9 Honderden Russische vliegtuigen boven Finland. (Pag. 1, eerste blad) De „Arendskerk" door Duitsche duik boot getorpedeerd. (Pag. 1, eerste blad) Wetsontwerp voor vacantie met behoud van loon in voorbereiding. (Binnenland) De verduisteringsoefening te Vlissingen uitstekend geslaagd. (Stadsnieuws) Hevige aardbeving op Sicilië richt groote schade aan. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Gedurende de maand December 1939 werd de leeszaal bezocht door 1074 perso nen, t.w. 100 vrouwen en 974 mannen. Uitgeleend werden 1844 banden, t.w. 348 studiewerken, 1233 Nederl. romans, 97 ro mans in andere talen en 166 kinderboeken- De volgende werken werden in de biblio theek opgenomen Romans Crone, A. Het feestelijke leven. Nichols, B. Revue. Reinier, A. Manja. Ridwit, F. C. De man van den weg. Estaunié, E.: L,Infirme aux mains de lumière. Sinclair, U. Het gezond verstand ben ik. Straatsma, A. K. Van menschenharten. en menschengeluk- Meyrink, G.Das grüne Gesicht. Studiewerken Bendien, Harrenstein-Schröder Rich tingen in de hedendaagsche schilderkunst. Eygenhuysen, TDieren vragen onze aandacht. Möller Rasmussen Atomen. Rauschnigg, H. De nihilistische revo lutie. Romein, J., A.Erflaters van onze beschaving. I. Sleen, v. d. Zweden en Lapland. Strybos, J. P- In het zog van Raven Floki. Ongeval op visschersvaartuig. Hedenmiddag omstreeks 12 uur werd de politie gewaarschuwd, dat een ongeval had plaats gehad in de Visschershaven, aan boord van de VL1. 3. Een zoon van den schiipper was by het afzetten van de motor met zyn linkervoet bekneld geraakt tus schen het vliegwiel. Nadat een inmiddels gewaarschuwde dokter advies had gegeven, kon de gewonde met een vry ernstig ge- kneusden voet naar huis worden vervoerd.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1