Breskensche Courant ES AANVARING OP DE WESTERSCHELDE. Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de ste medicijn Tijdelijk geen periodieke verloven. België versterkt zijn leger. Groote brand aan Soerabaja's haven. Elfstedentocht niet doorgegaan. Samenzweerders in de Vereenigde Staten gearresteerd. De oorlog ter zee. Italiaansche wapenen voor Finland vrijgegeven. Tusschen twee Engelsche schepen. Hevige Russische bom bardementen uit de lucht. Kalme Zondag aan het front. Nieuwe aardschokken in Turkije. itttttttOttJ VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 12 MAANDAG 15 JANUARI 1940 -\öonnementsprys: l< ct. pei weeK oi z.2u pet Kwartaal. Franco per post 12.50. Afzonderigkc nummers 5 ct. Voor tiet buitenland neme men een abonnement op bet postkantoor zijnei gemeente AdvertentieprijsVan 1- -5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cent Bg abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van L - -5 regels 50 cent, iedere regel meer L0 cent (max. 10 regelsl Derde plaatsing gratis Voonitthetaling Uitgave: Firma fr V AN I'll. V ELDE jr., bureain iValstr. 58-60. leL 10 (2 lijnen). Giro No. 6628? Eigen kantoren te: Bre^kens, Dorpsstraat, lel.21 f)ost- en West-Souburg, Kanaalstraat 15. Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PU BLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEPEHL ANDSCHE DAGBLADPERS Üi DE INTERNATIONALE SITUATIE VER SCHERPT ZICH. |;n en steken wor- 'oerd en opgevuld rige richting. Wit ateriaal, waarmede brdde ik. Mijn vas het eenige, wat holde ze, zoo vlug |i, naar de provisie- kan melk uithaal- hijn waterlanders, Inelk na het andere een kopje rici- mijn goede groot- |)od! giftige paradijs- zeer geziene to neer een weg weet hschen. .kken, gevuld, in lacht smakelijk, al Jl haar eerst moeten oral als sla, rauw ;el vitaminen, die jooals bij vele ande rs grootendeels ver- ksleer kent deze groote waarde toe splaatst, indien wij [iiet alleen omdat ze loral omdat ze zeer rkomen en genezen! de meest gezonde I gelijks op den disch ele waardevolle be- Iht, die blijft levei> jeplukt is en is dl llen, wier gezond- |aat. Ze bevordert en de stofwisse- isme. Ippel te eten aan het 1, hetgeen ook getöt >ardige voeding. pf gebakken spijzel ing van witte bloed xa het gebruik van of vruchten is dit Verloven Britsch expeditieleger Ingetrokken. De Regeeringspersdienst meldde Zondagmorgen: In verband met eenige minder gunstige symptonen in de internationale situatie, heeft de regeering, ten einde ook thans op alle gebeurtenissen geheel voorbereid te zyn, besloten tydelijk geen periodieke verloven te verleenen. By informatie te bevoegder plaatse vernemen wy, dat het besluit der regeering tjjdelyk geen nieuwe periodieke verloven te verleenen, geen betrekking heeft op zaken verloven (ook al worden zij periodiek genoten), op weermachts-industriever- loven en op nitzonderingsverloven. MINI STERKAAD ZONDAGMORGEN BIJEEN. Zondag is de raad van ministers bijeen geweest ter bespreking van den inter nationalen toestand. BELGISCHE VERLOVEN INGETROKKEN. Het Belgische ministerie van landsverdediging deelde Zaterdagavond laat mede, dat alle militairen, van alle eenheden van het leger, die met verlof waren, zich on middellijk by hun eenheden moesten voegen. De Belgische militaire autoriteiten hebben voorts besloten, over te gaan tot ver- sterkin" van het leger, door oproepen van de phase „d". Zondag vroeg in den ochtend zijn in verband hiermede overal in de steden op de muren biljetten aangeplakt. VERLOVEN VAN BRITSCH EXPEDITIELEGER EVENEENS INGETROKKEN. Het Brilsche ministerie van oorlog deelde Zondag mede, dat de verloven van het Britsche expeditieleger tijdelijk zijn opgeschort. Dit heeft niet betrekking op man nen, die reeds met verlof zijn. Dezen zu zullen niet worden teruggeroepen. LIMBURG VOLGT RUSTIG DEN LOOP DER GEBEURTENISSEN. Een corespondent schreef ons Zondag- avonc uit Maas.richt: In den loop van den avond hebben wij in de groote gemeenten vande provincie inlichtingen ingewonnen tënèinde' na te gaan, hoe de stemming is in verband met de berichten over den internationalen toe stand, die werden gepubliceerd. Allerwegen bestond natuurlijk groote belangstelling I voor de bulletins d© berichten vormen het onderwerp van alle gesprekken. In tegenstelling echter met de spannende dagen van November was er Zondag niet I die angstige spanning, die wij toen mee maakten. Over het algemeen reageerde het publiek vrij rustig op de verschillende mededeelingen en men begreep, dat de regeering geen risico wilde nemen. Anderzyds zag men den toestand ook al niet zoo ernstig in, omdat de zakenverloven niét in het besluit der regeering betrokken waren. Was de toestand inderdaad dreigend, zoo meende men, dan zouden zeer zeker deze verloven niet z\jn gehandhaafd. Ook het feit, dat degenen, die reeds verlof hadden, dit rustig Konden vol tooien, werkte geruststellend. In enkele plaatsen langs de Belgische grens maakte men zich wat ongerust, om- at bij onze Belgische buren eenigszins omvangrijke maatregelen zijn getroffen. Men kan de stemming aldus samenvatten: l Limburg volgt rustig den loop der ge- 1 beurtenirsen en vertrouwt volledig op de J regeering, die niet zal nalaten alle maat- 1 regelen te nemen, welke voor de veilig- Iheid en onschendbaarheid van ons grond- I gebied noodzakelijk zijn. De reactie in de groote steden. De reactie in de groote steden was geens- zins sterk. Nadat de radio het bericht I gebracht had en de bladen het, zij het in beperkte mate en zonder veel ophef, had den gebulletineerd, deed het nieuws zeer spoedig de ronde en wel aanvankelijk door mondelinge overbrenging nogal eens in dezen verminkten vorm: „De verloven zijn ingetrokken". Talrijk waren dan ook de telefoontjes op de dagbladredacties van militairen, die Weten wilden of zij nu onmiddellijk moes ten terugkeeren of niet. Wanneer dan bleek, dat de reeds loopende verloven normaal kenden worden geëindigd en dat het alleen de bedoeling was dat, door het niet meer verleenen van nieuwe verleven, Lezen, dat de vor- I j.chaampjes in gerin- It, indien men vóór [foenten of vruchten wordt indien men |gt. pevordert niet alleen voert tevens een cht-energie aan het ianische leven op de >n de inwerking van |_Je zonlicht-energie is n der planten eerst rr, die zich op deze en, gaan niet verlo- et menschelijk orga- iren evenwel, indien I in rauwen toestand ekookt, terwijl ook j gedaan worden door ti koelkelders enz. ''.moet men evenwel dat men alleen groenten moe' eten, I aanvulling van de de verloven langzaam zouden uitsterven, was de conclusie voor de hand liggend, dat het wel zoo erg niet zou zijn met den in ternationalen toestand. Als men van een bepaalde stemming kan spreken, was het die van een mis-" lukten ijsZondag. De bedrukte gezichten, die men zag, waren var teleurgestelde schaatsenrijders, die met bungelende schaatsen mistroostig door een akelig mot regentje dat later tot een dikken mist werd, huiswaarts keerden. En aangezien het straatbeeld verleven digd bleef door de slierten van gemoede lijke soldaten, die heel welgemutst hun Zendagavond je doorflaneerden, was het effect van wat op het eerste gehoor een zorgelijke tijding scheen', later op den dag vrijwel nihil. DE TOESTAND AAN DE BEL GISCHE GRENS. In berichten, dié Zondagochtend te Parijs uit België waren ontvangen, werd gezegd, dat in hefc Luiksche, waar de troepen in alarmtoestand zijn, de ongerustheid groei de. De fabrieken in het Maasdal zouden order hebben gekregen haar voorraden te evacueeren. Het feit, dat dagelijks Duitsche vliegtuigen op geringe hoogte beven deze streek vliegen, draagt ertoe bij, dat de bezorgdheid aanhoudt, aldus dit Havas- bericht. Belga deelde echter mede, dat er geens zins sprake was van alarmtoestand in het Luiksche. Wat de evacuatie van voorraden betreft, deelde dit bureau mede, dat be paalde fabrieken zijn geëvacueerd in het kader van een plan dat reeds lang ge leden uitgewerkt was. Deze evacuatie heeft een normaal verloop. In den loop van Zondag zijn twee treinen met geëvacueerden uit de oostelijke grens gebieden het Noordstation te Brussel ge- België blijft kalm, dcch met het geweer aan den voet, aldus Belga, dat waar schuwt tegen het geloof hechten aan de vele onzinnige geruchten, die de ronde doen. (In Lrigeland was gistermiddag bijvoorbeeld gepubliceerd, dat Duitsche troepen de Belgische grens hadden over schreden We, MaastrichtLuik tydelyk gesloten. Van de grêns-kiosk van den A.N.W.B. te Eysden werd Zondagmiddag gemeld, dat, in verband met militaire maatregelen in het oosten van België de weg' Maas trichtLuik voor het verkeer tijdelijk ge- geslcten was, ook voor rijwielen en voet gangers Maandagmorgen in de vroegte is een zware brand uitgebroken aan de haven- smplacementen van Soerabaja, in de ha- [venwijk Tandjong-Perak. 1 De gebouwen van hst Soerabaja-Veem vormden een vuurzee ook de loodsen van "et Nanyo-Veem (een Japansch concern) werden aangetast. De melasse-tanks van United Molasses Cy. worden bedreigd. .Eenige schepen, welke aan de kade lagen, zijn reeds uit de gevaarlijke omgeving I ^ggestoomd. I De brandweer te Soerabaja, gesteund F "oor particuliere diensten, heeft het vuur ^angepakt en bestrijdt dit met alle ki-acht. L geweldige tanks van de United Molas- 3 Coy., de eenige groote exporteur van vloeibare melasse, vormen esn uitgebreid I ^riplex onmiddellijke nabijheid van I de haven. Klaarblijkelijk zijn bij dezen I '^nd ook de brandweer-installaties van de Verschillende stoomvaartmaatschappijen Mh het geweer geroepen. In verband met den ingetreden dooi heeft men zich genoodzaakt gezien te be sluiten den elfstedentocht, die vandaag ge houden zou worden, tot nader order uit te stellen. Reeds Zaterdag was een lichte dooi in getreden, welke ook gisteren heeft aange houden. Er had zich veel water op het ijs gevormd en bij informatie te De Bilt werd de verwachting uitgesproken, dat de eerst volgende 36 uur nog geen verandering "in den algemeenen weerstoestand zou intre den. De organisatie heeft het derhalve niet verantwoord geacht een tocht met zoo'n groot aanal deelnemers (3400) doorgang te doen vinden. ZIJ ZOUDEN DICTATUUR HEBBEN WILLEN INSTELLEN. Achttien leden vap een Amerikaan- sche organisatie, welke zich „Christe lijk front" noemden, zyn gearresteerd door agenten van het federale bureau, beschuldigd van samenzwering met het doel in de Vereenigde Staten een revolutie te verwekken, de regeering omver te werpen en een dictatuur in te stellen. Een klein tuighuis werd blootgelegd te New York City. Beweerd wordt, dat het „Christelijk front" voornemens was zich ervan te bedienen voor revolutionnaire doeleinden. Verklaard wordt, dat de gearresteerde personen zijn opgetreden als leden van „sportclubs" en van plan waren met in gang van 20 Januari een regime van ter reur in te stellen, tot uitroeiing van alle Joden en inbezitneming van openbare nuts bedrijven. Deze mededeelingen zijn gedaan door Edgar Hoover, den chef van de Ameri- kaansche G-mem Nader wordt nog gemeld dat de samen zwering, v welke zeven maanden geleden werd ontdekt, beoogde bommen te werpen in de bureaux van 'hst Joodsche dagblad Forward, bezit te nomen van het douane kantoor, het hoofdpostkantoor in New. York City, de gebouwen der Federal Re serve Banks in. geheel Amerika, en van de nationale garde Hoover heeft verder nog verklaard, dat de voornaamste leider 'der gearresteerden John F. Cassidy was, een leider van het „Christelijk front", die door rijn volgelin gen werd aangesproken als de „Führer". Bij verscheidene invallen hebben fede rale agenten reeds afgewerkte en nog niet gereedgemaakte bommen, een aantal ge weren en duizenden patronen in beslag ge nomen. Hoover zei, dat het „Christelijk front" duizenden Leden telt, doch hij wei gerde een schatting te geven over het juiste aantal, tot het onderzoek dat zich over het geheele land uitstrekt, afgeloo- pen zal zijn. Hoover zei,, dat de sportclubs in het ge heim bijeen kwamen in de huizen van ver scheidene leden en dat minstens een lid, lid was van den German-American Bund. Velen stonden in betrekking met het reser- vepersoneel van de strijdmacht der Ver eenigde Staten. AAN DUIKBOOT ONTSNAPT EN OP DE ROTSEN GELOOPEN. Het Grieksche s.s. „Tonis Chandris", groot 3161 ton, is Zaterdag ontsnapt aan een Duitsche duikboot door een zigzagkoers te varen gedurende vijf minuten. In de dichte duisternis echter liep het schip op een onder water zijnde klip buiten de Noord-Schotsche kust. De uit 21 koppen bestaande bemanning is veilig. Het schip is echter als een volslagen wrak verlaten. Volgens een radiobericht uit Tallinn zou een Duitsch schip gezonken zijn na op een mijn te zijn geloopen. Het was een hout schip, dat tusschen Tallinn en Baltiski voer. De bemanning is gered en opgepikt door een ander Duitsch schip. Noorsch schip op een myn geloopen. Het onder Panameesche vlag varende Zweedsche s s. „May" is Zondag te Koper- vik aangekomen met vyf leden der beman ning van het Noorsche vrachtschip „Fred- ville" (1750 ton) aan boord. Het Noorsche schip is op de Noordzee op een mijn geloo pen. Elf opvarenden worden vermist. Acht geredden van Britsch schip in haven aangekomen. Acht geredden van het te Newcastle thuisbehoorende schip „Granta" (2719 ton), dat Vrgdag, na op een mijn te zyn geloopen. was gezonken, zijn Zaterdag ontscheept in een haven aan de Noordoostkust. Van de 13 andere leden der bemanning zijn twee omgekomen en worden tien vermist, terwijl een gewonde in een ziekenhuis is opgeno men. Volgens een der geredden was het schip ten gevolge van de ontploffing door midden gebroken én in minder dan drie minuten g'ezonken. DUITSCHLAND MAAKT GEEN BEZWAAR TEGEN DOORVOER. Een telegram uit Berlijn aan „Aftonbla- det"' meldt, dat Duitscbland het embargo op de voor Finland bestemde Italiaansche wapenen heeft opgeheven. In Duitschland wordt thans deze verklaring gegeven, dat het doorvoerverbod geschiedde om techni sche redenen, zooais de moeilijkheden met het spoorwegverkeer en niet om politieke redenen. Eén vaartuig onmiddellijk gezonken. Alle opvarenden gered. Gistermorgen omstreeks half vier zyn op de Westerschelde by de roode boei no. 6, ter hoogte van Borssele, de Engelsche schepen „Hullgate" en „Moyle" met elkaar in botsing geko men. De „Hullgate" werd aan bak boordzijde midscheeps getroffen en was binnen 5 minuten in de diepte verdwe nen. Alle opvarenden konden echter worden gered aan boord van de „Moyle'*. Dit schip bekwam lichte schade aan den voorsteven en maakte water in de voorpiek. Het stoomde op naar de reede va.n Vlis- singen, waar de schipbreukelingen aan land werden gezet en door de zorgen van het Engelsche consulaat in hotel Goes wer den ondergebracht. Het was aldaar dat wij hen troffen, reeds bezig met het passen van nieuwe kleeren, daar zij allen slechts in hun werkplunje hun schip hadden moeten ver laten. Kapitein Krowther bleek nogal gesloten. „Wij zijn vanzelf verheugd dat deze schip breuk voor ons zoo goed is af geloopen", zeide hij, „doch wij leven in oorlog en daarom moet ré.i. alle ru btbaarbeid ver meden worden. De vijand maakt daarmede maar propaganda". Wij wisten dezen zeeman echter te over tuigen, dat deze schipbreuk toch geen ge volg van den oorlog was en dat rijn schip in zulk diep water was gezonken, dat ber ging toch was uitgesloten. Daarna vernamen wij dat d© „Hullgate", een klein scheepje van ruim 400 ton, ledig op weg was van Engeland naar Antwer pen, om aldaar lading in tf nemen. De reis over de Noordzee was zonder noemens waardige moeilijkheden verloopen. In den mist. Op de Schelde hing een dikke mist, doch wij besloten door te varen hst is thans te kostbaar om lang oponthoud te hebben. Zondagmorgen om half vier doemde plotseling een grooter schip uit de mist op. Het was te laat om nog te kunnen uitwijken. Met een hevigen klap werden wij midscheeps aan bak boordzijde getroffen door het Engel sche stoomschip „Moyle". Er ontstond een groot gat in d© „Hullgate", waar door het water snel binnenstroomde. Gelukkig bleef de „Hullgate" esnige oogenblikken aan den boeg van de „Moyle" hangen. Degenen, die in kooi lagen, snélden naar het dek. Zij hadden slechts gelegenheid, het eerste het beste kleedingstuk aan te trek ken. Wij klauterden zoo aan boord van de „MoyLe", doch een onzer geraakte te wa ter. Onmiddellijk werd van de „Moyle" een sloep gestreken en werd de drenkeling op gepikt. De eerste stuurman, die op de brug stond, werd tegen den grond geslingerd en brak daardoor zijn arm. Hij kon echter, evenals de loods, op de „Moyle" overstap pen. Nauwelijks waren allen, 8 leden der be manning en de loods, aan boord van dit schip, of de „Hullgate" zonk weg in de diepte, alle bezittingen van de bemanning meevoerende. Niets had men kunnen red den. Het geheele drama had nog geen vijf minuten geduurd. De „Moyle", circa 1700 ton groot en ge laden, was op weg van Gent naar Enge land. Het schip, dat water maakte in de voorpiek, stoomde door naar Vlissingen, waai- d© bemanning van de „Hullgate" aan land werd gezet. Dokter Detmar behan delde daar den eersten stuurman, waarna deze naar het ziekenhuis „Bethesda" werd overgebracht. De schade aan de „Moyle" moet niet groot zijn. Experts hebben zich aan boord begeven, doch men verwrehtte gisteren, dat het schip de reis zou kunnen voort zetten. Het gezonken Engelsche stoomschip „Hullgate" behoorde toe aan de Hullgate Shipping Cy. te Huil. Het schip meet 409 r.g.t. bruto en 219 tc.i netto. De „Moyle" meet 1761 r.g.t. en is eigen dom van de Shamrok Shipping Cy. te Lon den. §clieurU«iast« nan dc«i flog Veréeuerping van de internationale ver houdingen. (Pag. 1, eerste blad) Samenzwering in Amerika ontdekt. (Pag. 1, eerste blad). Engeisch schip op de Westerschelde ge zonken. (Pag. 1, eerste blad), Er hebben talrijke vrij ernstige ver keersongevallen plaats gehad (Gemengd nieuws),. De elf-steden-tocht is afgelast. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Officieel wordt verklaard dat boven ge heel Finland Zaterdag en Zondag en ook heden in het bijzonder te Hanggoe on Tammisaari. Alle verbindingen met deze beide steden zijn verbroken. Tammisaari werd Zondag in den loop van den dag vijf maal aangevallen. De be volking' bevond zich in schuillopgraven,. zoodat er geen slachtoffers waren. Er is verbitterd gestreden rondom Ait- tojoki, ten noorden van het Ladogameer, waar een nieuwe Russische aanval met zware verliezen is afgeslagen. De speciale correspondent van Reuter in de Mannerheim-linie seint, dat, aangezien, tijdens het weekeinde wedei nieuwe sneeuw gevallen is en d© temperatuur tot 10 gra-- den onder nul is gedaald, de operaties op de Karelische landengte opnieuw practisch tot stilstand zijn gekomen. De bijzondere correspondent van Kavas te Rovanimi heeft een bezoek gebracht aan het slagveld van Raate, waar de 43ste di visie van het roode leger werd vernietigd. Hij deelt mede, dat de weg bij Raate een verschrikkelijk aanzien biedt, langs den weg liggen de bevroren lijken van de sol daten, zij bieden een staalkaart van de ge heele Aziatische bevolking van de Sovjet- Unie. Bovendien liggen hier alle soorten voertuigen en oorlogsmaterieel. Het Fransche legerbericht van Zaterdag avond meldde toegenomen activiteit van de artillerie op verscheidene punten aan het front tusschen de Blies en Rijn. Yan weers zijden trad de luchtmacht op. Zaterdagnacht en Zondag was het kalm. Binnen de Fransche linies werd een vijan delijk vliegtuig neergehaald. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde mede „Aan het Westelyk front gering plaatse lijk artilleriestoringsvuur. Het luchtwapen heeft ook op den 13en Januari zijn verken ningsvluchten boven Frankrijk en de Noordzee stelselmatig en met succes uitge voerd. Een Duitsch vliegtuig wordt ver mist. Aan het Westelijk front kwamen geen Duitsche vliegtuigen in contact met den vyand. De luchtdoelartillerie heeft in de buurt van St. Ingbert een vijandelijk vliegtuig neergeschoten-. Enkele vijandelijke vliegtuigen hebben in den nacht van 12 op 13 Januari verken ningsvluchten oven Duitsch rijksgebied on dernomen. Een Engeisch vliegtuig heeft in den nacht gepoogd, een Noord-Friesch eiland aan te vallen. De bommen vielen in zee zonder schade aan te richten. Duitsch vliegtuig' tot dalen gedwongen. Volgens Havas is een Duitsch verken ningsvliegtuig bij een vlucht boven Noord- Frankrijk slaags geraakt met enkele Fran sche jagers. Na een gevecht van enkele minuten daalde het Duitsche toestel en landde op een veld. De uit drie personen bestaande bemanning gaf zich gevangen- Havas meldde Zaterdag uit Ankara dat gedurende de laatste 36 uur in het Turk- sche gebied, dat onlangs door de aardbe ving werd geteisterd, nieuwe aardschokken waren gevoeld, o.a. te Amasia, Ayvalik, In©gueleet Yuzgat. Volgen9 de laatste cijfers zyn bij de aard bevingen in het Oosten van Anatolië meer dan 39.000 menschen om het leven geko men en ongeveer 60.000 gewond. Bijna 50.000 huizen en gebouwen zyn geheel ver woest of onbewoonbaar geworden. Daarentegen heeft het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis de volgende cyfers ontvangen van het internationale Roode Kruis te Genóve 23150 dooden, 8030 ge wonden en 26290 verwoeste huizen,

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1