Breskensche Courant meuwsen verkoopt 149 HOEDEN MEUWSEN Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de r"s De winter heerscht Luchtgevecht boven de in Finland. Noordzee Nieuw gevecht in de Amerikaansche wateren mogelijk. Betrekkelijke rust in Finland. HEERFN! PROFITEERT NU van onze reclame De oorlog ter zee. EERSTE BLAD §clicurlewLst«» van Jen dag VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 9 DONDERDAG 11 JANUARI 1940 Aöonnenientsprys:. 1< cl. per weeK oi z.2U pe< Kwartaal Franco per post t 2 5U. Afz«nderigk< nummers 5 ct. Voor tiet buitenland neme men een \bonnement op net postkantoor zijnei gemeente Advertentieprijs: Van 1 -5 regels t 1 25. tedere regel meer 25 cent Br) abonnement speciale prijs. Kieine advertenties van 1 -5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent t max 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave; firma t vA.\ n*. VEEIltJr.,Bureaux Wa'str. 58 60. lei. 10 (2 t\jneni. Giro No. 86287 Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat, lel. 21 ')ost en West-Sop hu rg, Kanaalstraat 45. Tel. 85 aangesloten bij he tb ure au voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de Nederlandsche dagbladpers- Maar de toekomst belooft niet veel goeds. (Van onzen militairen medewerker). Uit de elkander vaak tegensprekende berichten zullen wij trachten weer een beeld samen te ste'len van den huidigen oorlogstoestand in Finland. De toestand is met één woord te schet sen: winter. Een invallend leger, dat over wegen beschikt, als naar Suomussalmi en Salla leidein, kan bij een temperatuur van 40 graden beneden nul onmogelijk vooruit komen. En dan moeten wij daarbij nog in aanmerking nemen, dat de Russische trans porten langs die wegen overal op het on verwachtst worden bestookt door ski-af- deelingen, die evenals vroeger de cavalerie, de Russische verbindingen waar zij maar kans zien aanpakken. Wjj lazen dan ook reeds, dat de Russen, die in voorste lijn strijden, het moeten stellen met uiterst kleine rantsoenen. Geen eten in zulke koude geen wonder dat vele Russen, wier vaderlandsliefde toch al niet erg groot schijnt te zijn, desertie naar den. vijand prefereeren. De ellende die thans door de vreese- Ijjke koud© geleden wordt, blijkt uit berichten, dat in loopgraven en gra naattrechters gelieele groepen Russen niet het geweer in de hand doodge vroren werden gevonden in andere gevallen 'was de schildwacht die het kampvuur moest aanhouden, in slaap gevallen, het vuur was gedoofd en alle manschappen bevroren. De groot ste ellende heerscht natuurlijk bij de voorste afdeelingen, die in contact zyn met den vijand, doch de aanblik langs de aanvoerwegen moet ook verschrik kelijk zyn; geheele bespanningen ver hongerde of doodgevroren paarden lig gen langs den weg, afgewisseld met tanks en vrachtautomobielen, die zyn blijven steken. Over het algemeen is aan het front dan ook stilstand ingetreden. Op de Kareiische landengte graven de Russen zich in en heeft het er allen schijn van., dat zij zelf defensief zuilen optreden tot hst weer verbetert. Behalve eenig ar tillerievuur heerscht hier rust. Sector Tolvajarvl stilstand. Bij Suomussalmi hebben de Finnen den zich verdedigende Russen een zware neder laag toegebracht en is hier voor de tweede maal een divisie ongeveer vernietigd met als resultaat vele gevangenen en zeer veel buit in handen der Finnen. Bij Salla zijn de Russen nog wakher en hebben zij ge tracht den linker vleugel der Finnen te omtrekken, welke manoeuvre door een krachtigen tegenaanval der Finnen mislukt ia Toen de Russen te kampen kregen met weigerende auto's, hebben zij hun hoop ge vestigd op sleden, aangedreven door pro pellers, doch ook dit schijnt een mislukking te worden. Met vo1 doening kan men dus constatee- ren, dat de Finnen op alle gevechtsterrei nen niet alleen hebben kunnen standhou den doch meestal zelfs aan de winnende hand zijn. Doch voor hoelang? De Finsche generale staf heeft zelf erkend, dat hun successen meer te danken zijn aan de felle koude, dan aan hun wapenen. In dezen wlnterveldtocht zijn zij door hun gehard heid tegen het klimaat, hun terreinkennis €n ski-capaciteiten den tegenstanders de baas gebleven. Doch hoe zal het lot zich verder ontwikkelen als zij hun. bondgenoot, den winter, verliezen? Gelukkig komt er in velerlei vorm van alle zijden hulp voor hen opdagen doch dit blijft alles een druppel in de zee, verge leken bij de onuitputtelijke bronnen der Russen. Deze moeten zich natuurlijk wel aan hun onmetelijke grenzen dekken en kunnen dus altijd maar een klein deel hunner militaire wacht tegen Finland afzonderen, doch Diets kan hun beletten een leger van twee of drie millioen man, waaraan toegevoegd oen onevenredig groote macht aan artil- iorie, tanks en vliegtuigen, voor dit doel te bestemmen. Wat kan daar tegenover het finsche leger van 300.000 man met weinig hulpwapens presteeren? De vraag is thans wat zullen de Russen doen? Blijven waar zij zijn, in afwachting van het voorjaar? Direct hun overmacht inzet ten? Een raad te Moskou gehouden heeft hierover beraads.aagd. Velen zullen spoed geëischt hebben om der wille van het po litieke prestige. De legerleiding voelt meer voor wachten op stijgende temperatuur.. Naar verluidt wenscht Stalin: rust aan het front, terwijl inmiddeis een luchtovermacht al;e Verbindingen van Finland rnst de buiten wereld moet vernielen en afsnijden. Dit W-atste moet zoo .moeilijk niet zijn wy Wezen er rep^ eerder op dat bet eerstf uchtdoel voor d<_ Russen behoorde te zrn en spoorweg over üuiuTorniaZweiden grondig en blijvend ts vernielen, terwijl de marine zich meeseer moet maken van de etnische Golf. toekomst voor het sympathieke Fin land ziet er helaas zeer duister uit. VERLIEZEN AAN BELDE ZIJDEN. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede Een formatie Britsche vlieg tuigen heeft Woensdag tijdens een verken ningsvlucht op de uitreis bov-sn de Noord zee een aantal vijandelijke gevechtvliegtui gen ontmoet. Er ontspon zich een gevecht dat ongeveer een half uur duurde. Waar genomen werd, dat een Messerschimdt 110 in zee stortte, en voorts is reeds bekend, dat een andere een noodlanding in Dene marken heeft moeten maken. Een van onze vliegtuigen ging verloren, doch de overige hebben, na den vijand te hebben verdreven, den tocht tot de oostelijke grens van het te verkennen gebied voortgezet en zijn daar na behouden teruggekeerd. Het D.N.B. meldt over dit gevecht het volgende Vier Duitsche vliegtuigen van hst nieuw ste type hebben Woensdagmiddag om 1 uur boven de Duitsche Bocht een escadrille van 9 Britsche bommenwerpers van het type Bristol-Blenheim ontmoet. Bij het zien der Duitsche vliegtuigen veranderden de Engelschen hun koers terstond in weste lijke richting en zochten hun heil in de vlucht. Bij de achtervolging hebben de Duitsche vliegers drie Britsche bommen werpers neergeschoten. De Duitsche vlie gers keerden allen behouden naar huis te rug. Kort na middernacht werd te Londen vernomen, dat de aanval op Britsche ver kenningsvliegtuigen was ten uitvoer gelegd door eenig.s der snelste Duitsche gevechts vliegtuigen van een der meest moderne typen. Het gevecht heeft zich voorgedaan op 200 mijl uit de Engelsche kust. De Brit sche vliegtuigen hebben de uitdaging van hun snellens tegenstanders aangenomen en een geconcéntreerd vuur gericht op ver scheidene -vliegtuigen. Zelfs de hevigste aanvallen in gesloten formatie werden door de Britsche vliegtuigen met succes af geslagen, aldus Reuter.. Bij den eersten aanval werd een Britsch vliegtuig getroffen. Het toestel geraakte daardoor achter. Een tweede aanval werd direct op dit vliegtuig ingezet. Men heeft het in zee zien vallen. Enkele minuten later sloeg een vijandelijk gevechtsvlieg tuig met groote snelheid te water. Groote zuilen van water en schuim spatten in hot rond. Verscheidene Britsche schutters hadden vuur gegeven op het vijandelijke gevechts vliegtuig, dat zich zijn duikvlucht her stelde aleer over te gaan tot een nieuwen aanval, toen de bestuurder waarschijnlijk door het Britsche vuur werd getroffen. Minstens twee andere Messerschmidts wer-, den eveneens door de Britsche schutters getroffen, doch er is niet gezien, dat zij te pletter zijn geslagen. Men vermoedt, dat het een dezer be schadigde vliegtuigen is geweest, dat later in Denemarken een noodlanding heeft moe ten maken. De overige Britsche vliegtuigen hebben de verkenningen nog 130 mijl ver der voortgezet en zijn toen veilig op hun basis teruggekeerd. Zij vertoonen sporen van de hevige gevechtsactie, waaraan zij hebben deelgenomen. De correspondent van de Daily Tele graph op Syit meldt o.m. Waarnemers aan de kust konden de luchtdoelkanonnen op den Hindenburgdam in actie zien en hooren. De Hindenburgdam is 6 mijl lang en verbindt Sylt met het vasteland. Van de richting van Sylt werden verschrikke lijke ontploffingen gehoord. De correspon dent verklaart, dat Sylt even belangrijk is als Helgoland. Het is een kostbare vloot- en luchtbasis. De haven van List, op de oostkust van Sylt, is uitgediept, teneinde schepen tot 15.000 ton te kunnen toelaten Er zijn batterijen opgericht en twee groote ondergron&sche hangars gebouwd. Griep, Kou, Piln. heTp'.iThiSu altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cr. Cachets,genaarod,,Mijnhardtjes"2st. lOct.Doos50ct DUITSCHE OORLOGSBODEMS KRUISEN BIJ DEN EVENAAR. De „New York Times" verneemt uit Montevideo, dat de mogelijkheid van een nieuw zeegevecht binnen de Amerikaan sche wateren niet is uitgesloten. Het ge rucht gaat, dat Duitsche oorlogsbodems in de omgeving van den evenaar kruizen om de Duitsche koopvaardijschepen, welke be vel hebben gekregen onmiddellijk uit de Braziliaansche havens te vertrekken, te escorteeren. DE RUSSEN ZOUDEN OP ENKELE PLAATSEN ZIJN TERUGGESLAGEN. Het Finsche legerbericht luidt Te land De dag van 9 Januari was op de landengte van Karelië betrekkelijk kalm, met uitzondering van het gebruike lijke vuren van de artillerie en activiteit van patrouilles. Aan het oostelijk front, t, i noorden van het Ladogameer, hebben de Finsche troepen een vijandelijk bataljon uiteengedreven. De Sovjets lieten 200 dooden op het slagveld achter en 40 gevangenen. Een vij andelijke aanval te Buhtinanmaeri werd afgeslagen. Te Suomussalmi hebben de Fin sche troepen naar den kant van Raate de Russische grens bereikt en het terrein tot de grens gezuiverd. Dit is het vierde punt waarop de vijand tot Rusisch gebied is te ruggedreven. Overigens is van het front niets belangrijks te melden. De activiteit van patrouilles wordt met succes voort gezet. Ter zee Vijandelijke vliegtuigen hebben zonder succes gepoogd, verschillende ob jectieven in de Finsche Golf en op hst Ladogameer te bombardeeren. De batte rijen van Ladoga en Koivisto namen aan de operaties deel. In de luchtNiets bijzonders te melden van de vijandelijke activiteit; de Finsche luchtmacht verrichtte een aantal verken ningsvluchten. Behalve de vliegtuigen, die in het communiqué van 5 Januari als ver nield zijn gemeld, heeft men gisteren nog een vliegtuig gevonden, dat denzelfden dag is neergehaald, waardoor het aantal Russi schs vliegtuigen, dat op 5 Januari is neer- gehaaid, gesteg.en is tot negen. Russisch legerbericht. De Russische radio-omroep heeft giste ren het volgetvóe legèrb'; richt van het mi litaire district Leningrad verspreid „Gedurende den 10en Januari was er niets van beteekenis te melden. Op ver scheidene punten bedrijvigheid van pa trouilles en verkenners. In verband met het slechte weer heeft de Russische lucht macht slechts eenige verkenningsvluchten ondernomen". Geruchten over muiterij onder de Russen. Een correspondent van Havas seint, dat op 29 December op de plaats waar hij zich bevond, muiterijen onder de Russen sche nen voor te vallen. Den geheelen dag los ten de Russen geen schot, doch wel hoorde men van tijd tot tijd aan den Russischen kant schieten en onophoudelijk geschreeuw. Finsche patrouilles, die bij het invallen der duisternis werden uitgezonden, konden zich ervan vergewissen, dat de Sovjets hun stellingen hadden verlaten, met ach terlating van hun wapens, munitie en be pakking. Des middags vlogen Russische bombardementsvliegtuigen over de leger plaatsen der roode troepen en lieten drie bommen vallen. Arrestaties wegens luisteren naar Finsche radio. Naar Havas uit goede bron te Helsing- fors verneemt, is in de Sovjet-Unie een aantal arrestaties verricht wegens het luisteren naar Finsche radio-uitzendingen in de Russische taal. Commissaris David C. Lamb, van het Leger der Heils te Londen heeft tegenover Press Association verklaard, dat tien ton levensmiddelen en vijftien ton kleeren, be stemd tot hulpverleening aan Finland tij dens een bombardement door Russische vliegers, die een trein vernielden, verloren zijn gegaan. Een officier van het Leger des Heils werd gedood, drie anderen ge wond. Finland heeft wapens noodig. De Finsche gezant te Londen Gripenbsrg heeft in een radioboodschap verklaard, dat er geen reden is, waarom Finland niet voor onbepaa.den tijd tegen den vijand stand zou kunnen houden, mits men het wapens en munitie geeft. Wij hebben, zeide hjj, natuurlijke verdedigingswerken, wij hebben de kracht en den moed en met Gods hulp zullen wij ons verzetten tegen den invaller, die ons tracht te vernietigen. Russische spionnen in Finland. Onder de agenten van den Russischen geheimen dienst, die met parachutes achter de Finsche linies omlaag springen, bevin den zich ook vrouwen. Onlangs zijn een aantal van deze agenten gearresteerd. Het waren zoowel Russische als Finsohe communisten, sommigen gekleed in burger, anderen in Finsche uniformen. Een van de vrouwen, die gevangen gencmen werden, spra slechts weinig Finsch. De Russische luchtmacht legt thans ge- improviseerde vliegvelden aan naar het voorbeeld van de Finnen. Z\j laten nl. met sneeuwbermen omzoomde velden on der water loopen, waardoor een bevroren vlakte wordt verkregen. IN ALLE MODE KLEUREN NU VOOR 1.98 2." 2.*8 3.83 Altéén WALsTRAAT 63. DE „UPMINSTER" DOOR DUITSCHE VLIEGTUIGEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het 1013 ton metende Britsche s.s. „Up- minster" is Dinsdag voor de Engelsche oostkust door twee Duitsche vliegtuigen aangevallen. Na een machinegeweervuur ge opend te hebben lieten de vliegtuigen bom men vallen, waarvan er twee het schiip troffen. De kapitein en twee leden der be manning kwamen cm het leven; de overige opvarenden begaven zich in de sloepen, die door de machinegeweren der vliegtuigen be stookt werden. Vele uren later is het schip vergaan. De bemanning werd door een an der schip aan boord genomen. Duitsche vliegtu'gaanval afgeslagen. Het Britsche s.s. „Northwood" (1146 ton), dat gisteren in een Engelsche haven is bin nengekomen, heeft, volgens den kapitein, Dinsdag op de Noordzee met succes een aanval van twee Duitsche vliegtuigen afge slagen. De Duitschers beschoten het schip met machinegeweren en lieten 40 bommen val len. Het schip beantwoordde den aanval met zijn machinegeweer. Van de opvarenden werd niemand gewond. Van het Britsche s.s. „Oakgrove" is de geheele bemanning gered, uitgezonderd de kapitein, die, toen het schip reeds zinkende Dit nummer bestaat uit 2 bladen Luchtgevechten boven de Noordzee. (Pag. 1, eerste blad) Verschillende schepen verloren dooi den oorlog ter zee en als gevolg van ongevallen van anderen aard. (Pag. 1, eerste blad en Scheepv.) Het zooveelste doodeljjke ongeluk op een on bewaakten overweg. (Gemengd nieuws) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN was, het laatst gezien is op de brug en waarschijnlijk verdronken is. De tweede officier heeft verklaard, dat een Duitsch vliegtuig het schip met machi negeweren had beschoten, terwijl een ander bommen liet vallen, waarvan er een de boot midscheeps trof. Drie leden der bemanning zijn in het ziekenhuis opgenomen. De „Oakgrove" was in Mei 1937, tijdens den Spaanschen burgeroorlog tweemaal te Bilbao gebombardeerd. Leden der bemanning van het s.s. „Fed- dy" zgn uitgevaren met de sleepboot, die het schip is tegemoetgevaren en. het een haven heeft binnengesleept. De brand aan boord van de „Feddy" is in de haven ge- bluscht, nadat het vuur in den loop van den nacht reeds voor een groot deel vanzelf was gedoofd. Leden van de bemanning der „Ivan Kon- drupp" zijn vertrokken om zich te voegen bij de tien andere leden der bemanning, die aan boord waren gebleven. Men verwacht, dat dit schip later zal worden binnenge bracht. Gisteravond is nog vernomen, dat een van de vijf treilers, welke Dinsdag door Duit sche vliegtuigen in de Schotsche wateren werden aangevallen, de „Chrysalite" uit Grimsbey is. Twaalf leden der bemanning van de „Ro thesay Castle", waaronder de kapitein, zijn aan boord gebleven. Het schip zit nog steeds op de rotsen bij Schotland. Noorsch schip op een myn geloopen. De kapitein van een Noorsch schip heeft verklaard, dat hij een gedeelte van de be manning van heth Noorsche vrachtschip „Mansk" (11.343 ton), heeft gered. Het stoomschip was op de Noordzee op een mijn geloopen. Men denkt, dat zeven leden der manning van het Noorsche vrachtschip delijke richting afdrijven. Duitsche mijnenlegger vergaan? De laatste dagen zijn in Denemarken ver scheidene wrakstukken, gemerkt Oss M 132, gevonden, hetgeen doet vermoeden, dat de Duitsche mijnenlegger M 132 boven een mij nenveld in de lucht is gevlogen. De Berlingske Tidende, die dit bericht publiceert, voegt hieraan toe, dat het vaar tuig een bemanning had van 70 koppen. Vooral Noord-Holland heeft op het oogen- blik veel last van de gladheid van de we gen. Zandstrooien heeft niet veel zin, daar dit bij het ge ringste windvlaagje van den weg waait. De dorpen zyn geheel uitgestorven, daar niemand zich meer buiten waagt. Maar de burgemeester van het dorp Hensbroek, de heer S.' B. F. Kooi man, wist wel raad Hy haalde de prik slede van zolder en zoo ziet mén den sportleven burgerva der zich, met een actetasch vol beschei den, elkèn dag naar het gemeentehuis „prikken".

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1