Breskensche Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Opnieuw een Russische divisie vernietigd. Hongarije en Italië vinden elkaar. De I.R.A.-dreiging in Ierland. Plotselinge vorst veroorzaakt gladde wegen. VERKEER ERNSTIG BELEMMERD. STADSNIEUWS Vlissingen V! ss ngsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 7 DINSDAG 9 JANUARI 1940 ^.oonueuieiuspruB: cl. pei weeK en 4.2U pe «wartaal. Franco per post t 2.50. Afzonderlijk< nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijnei gemeente Advertentieprijs: Van 1 5 regels ƒ1.25, tedere regel meer 25 cent Bjj abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma t V AJN OU. v tia-uid, Jr., Bureaux VValstr. 58-60. TeL 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, rel. 21; Oost- «n West-Souburg, Kanaalstraat 45. Tel. 35 V. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERL ANDSCHE DAGBLADPERS' Met op andere Sovjet-troepen buitgemaakte wapens. Finnen behalen reusachtigen oorlogsbuit. Russisch legerbericht„Er heeft zich aan het front niets van belang voorgedaan." Het Maandag uitgegeven Finsche leger- berieht meldt volgens Reuter In de afgeloopen dagen is het voor naamste doel van den strijd geweest de 44ste Russische divisie terug te slaan, die oprukte uit de richting Raate naar Suomussalmi. Dit is thans bereikt, de vijandelijke strijdmacht is vernietigd. Ruim duizend krijgsgevan genen werden gemaakt en veel buit viel ons tot dusverre in handen, o.m. 102 stukken geschut, 43 tanks, 10 pantserwagens, 1 vliegtuig, 20 trac tors, 278 motorrijtuigen van verschil lende soorten, waarbij zich tien anti tankwagens bevonden, gewapend met vierloops luchtafweergeschut, 1170 paarden, ontelbare andere wapens en 47 veldkeukens. De zuivering van het terrein en de verzameling van den buit gaat nog voort. a Aan die andere frontten was het betrek kelijk rustig, behalve de gebruikelijke acti viteit van patrouilles en artillerie. Finsche patrouilles hebben verscheidene Russische patrouilles vernietigd, evenals verbindings middelen. Tea: zee Niets van. belang. In d'e luchtZeer rustig, er waren nau welijks vijandelijke vliegtuigen te zien. Sedert die overwinning van Suomussalmi waren aldus Havas de gevechten voortgezet langs den nauwen weg, die over Raate naar de grens leidt. Deze weg loopt door een woeste streek, die met" bijna on doordringbare wouden bedekt is. Na de ne derlaag van de 44e Russischs divisie be schouwt men de voornaamste vijandelijke strijdkrachten in dezen sector als vernie tigd. Naarmate de Finnen bet veroverde terrein zuiveren, stijgen de cijfers van den buit. Deze overwinning is, volgens Havas, on getwijfeld de grootste, toe dusverre door de Finnen behaald. In drie weken tijds hebben zij drie Russischs divisies vernie tigd, een b\j Tolvajaervi, een bij Suomussal mi en de derde tusschen Suomussalmi en Raate. Een Russische divisie is 15000 tot 18000 man sterk. Ook ditmaal hebben de Finnen ds tactiek van patrouilles gevolgd. Deze patrouilles sneden de ravitailleerings- afdeelingen van den vijand af en verras ten de opmarcheerende troepen of de ver- kenningsafdeslingen. De Finsche lucht macht heeft ©en belangrijke rol gespeeld, door de Russische kampementen en con- vooien tot vrij ver op Russisch gebied aan te vallen. In een strijd van een tegen tien hebben de Finnen ten volle gebruik ge maakt van hun patrouilletechniek en hun bewegingssnelheid. De 44e Russische divisie is voor een groot deel verslagen met behulp van oorlogsmateriaal, dat buit gemaakt was op de 163ste divisie, die ©en week geleden aan hetzelfde front werd ver nietigd, zoo meldt Reuter. De Russen rukten op van Raate, in een nieuw© poging om in westelijke richting vor deringen te maken haar de Botmsche Golf. Na een korte campagne zagen de Russen zich afgesneden van hun voedselvoorraden enverbindingsmidde len. Hun zware materiaal bleef in de moerassen steken. Nu de onderhandelingen met Finland en de massa-aanvallen op het front niet zijn geslaagd, poogt de Sovjet-Unie haar doel te bereiken door het vernielen van de dor pen in het binnenland door aanvallen uit de lucht en pogen de Russen de verbin dingen van Finland met de buitenwereld af te snijden. Het is evenwel waarschijnlijk, dat de Finnen, wanneer zij over meer jachtvliegtuigen beschikken dan op het oogenblik, den vijand een goede les zullen geven, aldus Havas. „Er heeft zich niets van belang aan het front voorgedaan". Het hoofdkwartier van het Russische mi litaire district Leningrad deelt mede Op 8 Januari heeft zich aan het front niets van belang voorgedaan. In de districten Ukhta, Repola en Petrozavodsk activiteit van patrouilles verkenners. Op de land engte van Karelië activiteit van verken- nera Geweer- en machinegeweervuur en optreden der artillerie van beide zjjden. Wegens het ongunstige weer heeft de Russische luchtmacht alleen verkennings vluchten gemaakt. Hulp voor de Finnen. De Britsche Society of Friends zal een aantal leden harer ambulance naar Finland zenden. Twee dezer leden bevinden zich reeds in Zweden en binnen tien dagen zul len nog omstreeks 50 andere naar Finland vertrekken. De organisatie voor dierenbescherming in Zweden heeft besloten een ambulance voor paarden naar Finland te zenden. Oorlogsmateriaal voor Finland in Duitschland opgehouden. Een groote hoeveelheid voor Finland bestemd oorlogsmateriaal, welke over Duitschland werd verzonden, is volgens Havas door dit land opgehouden. Het zou in de eerste plaats oorlogsmateriaal af komstig uit Italië betreffen. Duitsche kringen geven hiervan vooralsnog geen en kele rechtvaardiging van juridischen of politieken aard. Een groote vrachtwagen slipte op de Ijslaag, welke zich op de straten gevormd had, en reed tegen dë pui van een bloemenzaak op den hoek van de Leidsche- straat en Gasthuislaan te Haarlem. De gevel na de botsing. TEGEN DE RUSSISCHE DREIGING. De Basler Nachrichten geeft berichten weer uit Joego-Slavische bron, volgens welke te Venetië in beginsel besloten zou zijn tot een onderhoud tusschen Hongaar- eche en Joego-Slavische staatslieden, dat binnenkort zou plaats vinden, voor de con ferentie der Balkanstaten. De Bund publiceert een bericht uit Rome, waarbij aan de Italiaaansche re geering de wensch wordt toegeschre ven, dat tusschen Italië, Hongarije en Joego-Slavië een defensief pact tot stand komt. Zulk een pact zou Italië het eenige mid del bieden om Hongarije, in geval dit door Rusland bedreigd zou worden, te hulp te komen, daar een doortocht van Italïaan- sche troepen door Duitsch gebied in zulk een geval natuurlijk uitgesloten zou zijn, in verband met het samengaan van Duitschland en de Sovjet-Unie. Over de besprekingen tusschen Ciano en Csaky schrijft de Italiaansche Tribuna o.m. Voor Italië vormt het bolsjewisme geen motief tot een internationaal geschil, zoo lang het een verschijnsel blijft in het Rus sische binnenland, het zou echter anders zijn, wanneer het roode regime zou trach ten absurde plannen van gewapende ex pansie ten uitvoer te leggen. Italië en Hongarije wenschen een sterk Zuid-Slavië. Noch Italië, noch Hongarije zullen eenigerlei militaire actie beginnen in het Donaubekken en op den Balkan, zoolang hun vitale belangen nist worden geschonden. Geen der beide landen staat gunstig tegenover ,io vorming van een zuidoostelijk blok. Tal van aanhangers in het leger. Men schrijft ons uit Dublin Er is een tijd geweest, waarin de Ieren in eiken Engelschman hun grootsten vijand zagen. Thans kan men evenwel zonder overdrijving zeggen, dat de I.R.A. staats vijand no. 1 is, zoodat de Iersche regeering zich genoodzaakt ziet, met groote ge strengheid op te traden tegen een deel van haar eigen landgenooten. De diefstal van ammunitie te Dublin heeft en zeer terecht heel wat stof doen opwaaien. De geheel© politiemacht en het gansche leger zijn gemobiliseerd ge weest om de gestolen patronen weder in handen te krijgen en de daders te grijpen. Het was voor niemand een geheim, wat thans wel iedereen duidelijk moet zijn ge worden de I.R.A, het Iersche Republi- keinsche leger, telt zijn aanhangers en bondgenooten overal, zelfs tot in ds klin gen van het staande leger. Wel is waar heeft men het grootste deel van de am munitie weten te achterhalen en heeft men zelfs de hand gelegd op een geheimen zen der van de opstandige elementen, doch de daders zijn tot op het oogenblik buiten schot gebleven. Het lijdt geen twijfel of het feit, dat onlangs 10.000 vrijwilligers zijn ingelijfd bjj het staande Iersche leger, is er schuld aan, dat tal van met de I.R.A. sympathiseerende lieden op deze wijze het lager zijn binnengesmokkeld. President De Valera verkeert in geen benijdenswaardige positie. Hij is wel ge noodzaakt, met de uiterste gestrengheid op te treden tegen de I.R.A., welker me thoden hij steeds heeft afgekeurd en die hij nu te feller zal afkeuren, wijl zij direct de belangen van den Ierschen staat aantas ten. Daarbij valt niat te ontkennen, dat de populariteit van den Ierschen president onder het volk sterk is afgenomen. Men verwijt hem een te tegemoetkomends hou ding tegenover Engeland, waardoor de neutraliteit des lands in gevaar zou kun nen worden gebrachtbovendien zou hp den landbouw te weinig steunen. Het be hoort niet tot de onmogelijkheden, dat een én ander tot een regeeringscrisis zal lei den. AMSTERDAM WAS ÉÉN GLIJBAAN. Groot was de teleurstelling .voor de schaatsenliefhebbers in deze omgeving toen Zaterdag de dooi was ingetreden en Zon dag het schaatsen reeds vrywel geheel on mogelijk geworden was. Groot zal nu ech ter weer hun vreugde zpn over den spoe- digen terugkeer van Koning Thialf. In het midden en Noorden van ons land Is deze vreugde echter niet geheel onver deeld, daar de plotseling ingetreden vorst na de regenbuien van gistermorgen de wegen tot een ijsbaan gemaakt heeft, zoo dat het verkeer ernstig belemmerd werd en tal van ongelukken voorkwamen. In de avonduren lag Vlissingen gisteren nog in een dichten mist gehuld. Later trok deze geleidelijk op, terwijl een lichte nevel overbleef en fijne motregen neerviel. Gelei delijk begon echter weer het kwik in de thermometers te zakken en na elven stond het reeds 0.2 gr. onder nul. In den loop van den nacht nam de vorst toe, zoodat van morgen om acht uur vier graden vorst werd genoteerd. Houdt de vorst aan, dan is er een goede kans dat wij opnieuw de schaatsen zullen kunnen onderbinden. HOE GLAD HET WAS. Hoe glad en hoe koud het was in ver schillende deelen van ons land, blijkt wel uit de onderstaande berichten. Tegen half twee gistermiddag was de temperatuur te Groningen reeds gedaald tot zes graden vorst. In Twente vroor het eveneens zes graden. In Hollands Noorderkwartier daalde de temperatuur ook zeer sterk, zoödat het op genoemd tijdstip in Den Helder eveneens vier graden voor. Naar het Zuiden werd het iets warmer, doch ook op Schiphol bij Amsterdam daalde de thermometer tot één graad onder het vriespunt. In het Zuiden van ons land dooide het toen nog steeds. De Invallende kou heeft bovendien regen veroorzaakt. De toestand was namelijk zoo, dat de van waterdamp verzadigde bovenlucht vrij warm was. Doordat deze lucht plotseling sterk werd afgekoeld, ont stond regen. Het op den aardbodem vallen de water bevroor onmiddelijk en veroor zaakte in vele deelen van het land gladde wegen. Ook wanneer deze regen niet zou zijn gevallen, zou men, zij het in mindere mate, last van gladheid hebben gehad, als gevolg van den neerslag van het laatste etmaal. Uit tal. van plaatsen kwamen berichten over belemmering van het verkeer tenge volge van de gladheid. Op vele plaatsen moesten de auto's geheel blijven staan. Op andere plaatsen, speciaal in de bebouwde kommen, trachtte men het verkeer, zij het in zeer langzaam tempo, gaande te houden. Het verkeer van de Algemeene Transport Onderneming (A.T.O.), van de Nederland- sche Spoorwegen en van de West Friesche autocar onderneming (W.A.C.O.) over den afsluitdijk moest gistermiddag wegens de gladheid worden gestaakt. Op vele plaatsen in de route, welke de W.A.C.O.-bussen volgen, zijn auto's van den weg geraakt en op de dichtgevroren sloten en wateren terecht gekomen. Per soonlijke ongelukken hebben zich hierbij, voor zoover bekend, niet voorgedaan. Amsterdam een glijbaan. Ook Amsterdam werd gistermiddag door de gladheid overvallen. Vooral aan de bui tenzijde der stad vormde zich op wegen en straten een ijslaag, welke groote gevaren voor voetgangers en rijverkeer opleverde. De stadsreiniging was paraat. Een ploeg van 350 man werd er met zand en zout op uitgestuurd, dat alom in de stad werd uit gestrooid. De voetgangers' liepen als op eieren, glibberden in de zonderlingste hou dingen de brughoogten af en hadden het allen met hun evenwicht te kwaad, 's Men- schen waardigheid leed onder deze gladheid en daarbij ook 's menschen zekerheid. Want al waren er velen, die zich staande wisten te houden, velen ook maakten on schuldige buitelingen en een aantal kwam zoo onzacht tegen den grond terecht, dat de gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst assistentie moest verlee- nen. Het rijdend verkeer had met groote moeilijkheden te kampen. NLt alleen moes ten de fietsers afstappen, daar rijden on mogelijk werd, de bestuurders van auto's dienden uiterst voorzichtig te zijn, om geen ongelukken te maken. De wagens werden op sommige' punten van de stad vrijwel on bestuurbaar en daarbij kwam nog, dat een ijslaag zich op de voorruiten vastzette en wel dermate hardnekkig, dat zelfs ruitver- warmers geen of weinig succes hadden. Geen wonder dus, dat het verkeer tegen den avond totaal in den knoop geraakte. Daar waren in de eerste plaats de trams, die wel normaal reden, doch groot opont houd kregen door vastgevroren wissels en bevroren contacten. Vijftien pekelwagens trokken uit om de rails ijsvrij te maken, doch vertraging kon niet worden voorko men. Bij het Leidscheboschje reed een tram uit de rails, hetgeen extra stagnatie ver oorzaakte. De buslijnen in Noord, alsmede de andere busdiensten moesten tijdelijk worden stopgezet, doch nu en dan slaagde een chauffeur er in zijn wagen op de nor male wijze over den weg te krijgen. Ook hier werd veel oponthoud gemeld. De Noord- en Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij, die den dienst op Haarlem onderhoudt en van Amsterdam-Noord uit Dit nummer bestaat uit 2 bladen «i—Jet Jng Wederom een belangrijke Finsche over winning, (Pag. 1, eerste blad) België roept 8000 werkloozen onder de wapenen. (Buitenland) Gladheid veroorzaakt ongelukken in, Nederland benoorden de Moerdijk. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN naar verschillende plaatsen in Noord-Hol land, meldde eveneens vertragingen, welke tegen zes uur mede door het veel drukkere reizigersvervoer een toppunt bereikten. De treinverbindingen van het Centraal Station ondervonden eveneens moeilijkheden, zoo wel naar Oost als West, doch de vertra ging werd niet grooter dan vijftien minu ten. De voetgangers hebben zich op den duur wel met oude sokken en wandelstokken tegen uitglijden gewapend, doch natuurlijk bleven ernstige vallen niet uit. Vooral in de buitenwijken waren de straten totaal onbegaanbaar. Tusschen één en negen uur rukten de ambulance-auto's 46 maal uit voor onge vallen, die in de meeste gevallen gelukkig niet van ernstigen aard bleken te zijn. Toch moesten verschillende slachtoffers in de ziekenhuizen worden opgenomen. De meesten van hen liepen bij valpartijen hersenschuddingen ofbeenbreuken op,-doch daarbij bleef het, zoodat niettegenstaande het groote aantal meldingen slechts een gering percentage van de slachtoffers in een ziekenhuis moest worden opgenomen, Vrijwel allen konden naar huis worden gebracht. Twee ongelukken te Anna Paulowna kort na elkaar. Kort na elkaar zijn gistermiddag om streeks twee uur nabij de brug over het Balgzandkanaal te Anna Paulowna twee ongeluken gebeurd. Even over de brug, in de bocht van do Lelystraat, reed een personenauto door de gladheid tegen een verkeersbord. Het voertuig maakte vervolgens een slag om en botste met het achterste gedeelte tegen een bek, dat vernield werd. Daarna stortte de wagen van den hoogen berm en bleef beneden naast het kanaal liggen. In den auto werd niemand gewond. Eenige oogenblikken daarna wilde de bestuurster van een auto uit Wieringen enkele meters voor de brug remmen. De auto reed evenwel het trottoir op en sloeg tegen een muurtje, waarvan een klein ge deelte voor in den auto drong. De eenige inzittende, mevrouw Scholts uit Den Oever, geraakte bekneld tusschen stuur en zetel. Zij liep een hoofdwonde op ën brak een been en enkele ribben. Zij werd naar het marine-hospitaal te Den Heidér vervoerd. O. 22 zal 20 Januari te water worden gelaten. De onderzeeboot O 22, in aanbouw op de werf der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" voor de Koninklijke Neder- landsche Marine, zal Zaterdag 20 Januari a.s. te water worden gelaten. De doopplechtigheid zal worden ver richt door de echtgenoote van den hoofd officier van den marinestoomvaartdienst, J. C. van Pappelendam, Mevrouw van Pap- pelendam-de Wit. Strjjd op bet bord met de 100 ruiten. Gisteravond had in het clubgebouw van de Vlissingsche Damclub de competitiewed strijd plaats tusschen Vlissingen II en We- meldinge I waarvan de uitslag luidt als volgt Vlissingen IIWemeldinge I 1. A. J. v. BloppoelC. de Schipper 11 2. J. BosselaarC. Hoogesteger 20 3. J. F. de KrijgerA. Jëremiasse 11 4. F. J. PluijmersJ. Hoogesteger 20 5. P. GeelhoedJ. Walrave 20 6. P. J. v. d. Bulck—M. Mieras 20 7. Jac. GoedbloedG. Nieuwenhuize 11 8. J. KoppejanB. Bz*as 02 9. J. KopmelsJ. Poelman 02 10. L. Goedbloed Lz.A. v. d. Cingel 11 Deze wedstrijd is dus gewonnen door Vlis singen II met 128.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1