O WAT GEEFT DE RADIO? OTim GEMENGD NIEUWS Land- en Tuinbouw. INGEZONDEN STUKKEN .Agenda. VRACHTAUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Lid van „De jonge spelers" om het leven gekomen. Zondagmorgen is tengevolge van de gladheid van het wegdek een vrachtauto, met requisieten van het tooneelgezelschap „De Jonge Spelers", tusschen Rauwerd en Deersum (Fr.) tegen een boom gereden. In de cabine waren behalve de chauf feur drie leden van het gezelschap geze ten. Een van hen, de heer J. Seves, werd bij de botsing zoo ernstig gewond, dat hij in het Diaconessenhuis te Leeuwarden, waarheen hij was vervoerd, eenigen tijd na aankomst is overleden. De beide anderen liepen evenals de bestuurder van den auto verwondingen op, welke evenwel niet van ernstigen aard bleken te zijn. Allen werden naar het Diaconessenhuis vervoerd. „De jonge spelers" hadden Zaterdag avond een uitvoering te Sneek gegeven en zouden Zondag te Leeuwarden een voor stelling voor fabrieksarbeiders geven. Deze uitvoering kon evenwel in verband met dit ongeluk geen doorgang vinden. Nader is gebleken, dat er behalve de doode, die bij het ongeluk is te betreuren, twee personen zeer licht gewond zijn. Dit waren de chauffeur Van Es en de assis tent K. Rol. In de cabine zat nog een vier de persoon, die er zonder letsel was afge komen. De auto reed met een kalm gangetje over den klinkerweg, toen het voertuig op een gegeven moment slipte en tegen een boom botste. De beide gewonden konden, na behan deld te zijn, het ziekenhuis weer verlaten. FELLE UITSLAANDE BRAND TE UTRECHT. Een felle uitslaande brand is Zaterdag middag uitgebroken in het kapitale hoek pand van den vrouwenarts dr. M. C. Wes- termann te Utrecht. De geheele bovenver dieping van het huis werd verwoest. Even voor zes uur ging plotseling het electrisch licht in het perceel, dat gelegen is op den hoek van den Maliesingel en de Schoolstraat, uit. De dienstbode, die alleen thuis was, toog onmiddellijk op onderzoek uit en ontdekte in een zolderkamertje een feilen vuurhaard. Zij waarschuwde direct telefonisch de brandweer, die spoedig met groot materieel aanwezig was. Inmiddels had het vuur zich over de ge heele zolderverdieping uitgebreid. Hoog sloegen de vlammen uit het dak. De brand weer trad energiek op en ondervond door den dooi geen hinder van de weersomstan digheden. De brandgaten, welke in het dik ke tjs van den singel waren gehakt, bewe zen goede diensten. Mede door het feit, dat het hoekpand ge heel vrij stond, kon uitbreiding worden voor komen. Om half zeven was de brandweer het vuur meester. De oorzaak is vermoede lijk in kortsluiting gelegen. BRAND IN LOMPENOPSLAGPLAATS. Zaterdagavond rukte de Haagsche brand weer uit om een brand te blusschen, die ont staan was in een loods, op een terrein aan de le Van der Kunstraat, de Leegh- waterstraat en de Calandstraat. Daar be vindt zich een opslagplaats van lompen en oude metalen. Waarschijnlijk door broeiing waren balen lompen gaan branden, waar door een sterke rookontwikkeling ontstond. De brandweerlieden moesten een gedeelte van het plaatijzeren dak van dis loods af breken alvorens het vuur te kunnen aan tasten. Het blusschingswerk vorderde de ontoegankelijkheid van de plaats van den brand, geruimen tijd. TRAM-LOCOMOTIEF STORT IN BRUG-OPENING. Zondagavond vond op de lyn Ooster- woldeGorredijk van de Nederlandsche Tramwegmaatschappijen een eigenaardig ongeval plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch dat gelukkig gced is afgeloopen, meldt het Nws v. d. D. Doordat de wegen door den ingetreden dooi spiegelglad waren geworden en levensgevaarlijk te berijden, had men voor de autobus, die te 18.20 uur uit Oostnr- wolde moet vertrekken, een stoomtram ingelegd. Deze moest te Wijnjeterp de brug passeeren over de Schoterlandsche Compagnonsvaart. Ten gerieve van de schaatsenrijders had de bruggewachter de brug opgetrokken, hetgeen kon geschieden omdat op Zonda gen bdj deze dienstregeling geen stoom tram de brug behoeft te passeeren. De machinist nu bemerkte te laat, dat de brug open stond en met een hevigen klap reed de tram in de geopende brug, waar bij de machine voor ongeveer drievierde gedeelte onder het ijs verdween. Het daarop volgende rijtuig, waarin on geveer zestien personen zaten, bleef boven de geopende brug op de machine steunen. De machinist had de tegenwoordigheid van geest tijdig van de machine te springen, waardoor hij aan een wissen dood ont kwam, zoodat bij dit ongeval als door een wonder 'geen persoonlijke ongelukken voor kwamen. Het verkeer op de lijn is geheel gestremd. OUDE VROUW AANGEREDEN EN OP SLAG GEDOOD. Zaterdagmiddag is op den Ruurlosche- weg, onder de gemeente Groenlo, een doo- delrjk ongeluk gebeurd. De 73-jarige me vrouw A. M. J. Weijn, wonende te Groenlo, wijfelde bij het oversteken van den weg. Zij werd door een benzine-auto aangereden en op slag gedood. Het lijk is naar het St. Vincentius gast huis te Groenlo overgebracht. JO DE NIGTERE WAS NIET IN DEN BOSCH. Het meisje, dat men in de laatste weken van December in Den Bosch, ventende met briefkaarten, beeft gezien en wier opspo ring de commissaris van politie te Den Bosch had gevraagd, omdat men in haar Jo de Nigtere had meenen te herkennen, is de vermiste met. Het bleek een Amsterdamsche te zyn, die met een blinden man is getrouwd en die beiden in hun onderhoud voorzien met den verkoop van prentbriefkaarten. HET BEGIN VAN HET EINDE. Het s.s. „Rotterdam" van de Holland Amerika lijn, jarenlang de glorie van de Hollandsche koopvaardijvloot, is ver kocht aan de scheepsslooper(j der N.V. Frank Rijsclijk en Zonen te Hendrik Ido Ambacht. Aangezien de „Rotterdam" echter te veel diepgang heeft om naar deze plaats te worden vervoerd, is het schip naar de Waalhaven gesleept waar de bovenbouw zal worden afgebroken. Het imposante schip onderweg naar het einde van zijn bestaan. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL TE HAARLEM. 80-jarige man het slachtoffer. Zondagavond troffen voorbijgangers in het Kenaupark te Haarlem een bejaard man aan, die midden op den ryweg lag en geen teekenen van leven meer gaf. Zij stel den onmiddellijk de politie hiervan in ken nis, die het stoffelijk overschot naar het St. Elisaabeth-gasthuis deed vervoeren, al waar de dokter den dood constateerde. Bij onderzoek bleek het slachtoffer te zijn de 80-jarige heer J. Bongers, een vroeger te Haarlem welbekend dansleeraar. Het lijk vertoonde eenige wonden aan het hoofd en de linkerarm was gebroken. Daar ook de overjas, die de heer B. droeg op verschil lende plaatsen bleek gescheurd te zijn, ver moedt de politie, dat het slachtoffer bij het oversteken van den rijweg door een auto is omvergereden. Voor zoover men thans te weten kon ko men is ter plaatse kort voordat men den heer B. aantrof, een auto gepasseerd, die toen een oogenblik stopte, vervolgens ach teruit reed, doch daarna zijn weg weer ver volgde. Het staat evenwel nog niet vast, dat dit ook de auto zou zijn waarmede de heer B. is aangereden, daar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de bestuurder van dezen auto alleen uit nieuwsgierigheid zou hebben gestopt. POOL TE AMERSFOORT AANGEHOUDEN. Zich schuldig gemaakt aan den diefstal jij burgemeester van Zwolle? Op aanwijzing van een hotelhouder heeft de politie te Amsterdam een Pool aange houden, die geen visum bezat. Bij fouilleering bleek, dat de man in het bezit was van een vrij belangrijk bedrag aan geld en een aantal sieraden, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. De politie had het vermoeden, dat zoowel het geld, als de sieraden toebehooren aan den burgemeester van Zwolle, bij wien eeni gen tyd geleden is ingebroken. Op grond van dit vermoeden is de man naar Zwolle overgebracht en daar ter beschikking van de justitie gesteld. TWEE ARRESTATIES WEGENS UITGEBREIDE DIEFSTALLEN. Te Groningen is aangehouden de 29-jarige meubelmaker-kermisreiziger P. H. van Z wonende te Nijmegen, die sinds eenige we ken te Groningen verblijf hield. Hij wordt er van verdacht zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van groote partijen si garen en sigaretten bij een expeditiebedrijf. Deze goederen heeft de recherche in beslag genomen in de woning van Van D., die eveneens is aangehouden, verdacht van me deplichtigheid en heling. Gebleken is dat dit tweetal reeds meer gestolen goederen heeft verhandeld. Zoo werden groote partijen goederen gestolen bij de spoorwegen en de Lemmer boot. Beiden zullen voor den officier van justi tie worden geleid. FIETSENDIEF GEARRESTEERD. Een militair, die Zaterdag1 bij een rijwiel handelaar te Amersfoort een fiets te koop aanbood voor het geringe bedrag van drie gulden, werd door den fietsenmaker ver zocht, mee te gaan naar een politie-posthuis. Spoedig bleek, dat de militair een gefin geerd legeronderdeel, waartoe hij zou be- hooren, had opgegeven. Hij voelde zich dus danig in het nauw gedreven, dat hij het po litieposthuis uitvluchtte. Een agent zette hem na, en trok zijn revolver, waarop de vluchteling zich overgaf. De man werd op nieuw naar het posthuis gebracht en daar bleek, dat hrj in de gemeente Soest de fiets had gestolen. Hij is ter beschikking van den burgemeester van Soest gesteld. AUTOBUS MET MIJNWERKERS GESLIPT. Vele lichtgewonden, van wie één ernstig. Gladheid van den weg is oorzaak ge weest van een autobus-ongeluk, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. In den vroegen morgen om 6 uur slipte een groo te autobus met mijnwerkers in de onmid dellijke nabijheid van het dorp Wijlre. De bus kwam eerst met de achterzijde tegen een huis terecht, schoof daarna rakelings langs een transformatorhuisje, drong door een haag en botste vervolgens met den voorkant tegen een huis, waar de wagen tot stilstand kwam. De vijftien inzittenden liepe.i allen lichte verwondingen op. Ter plaatse konden er veertien door een geneesheer worden be handeld. Een van hen was vrij ernstig ge wond. Hij werd overgebracht naar het St. Joseph-ziekenhuis in Heerlen. De overigen konden naar huis gaan. De autobus werd aan de voorzijde inge drukt en voorts zwaar beschadigd. ONGELUKKEN MET DE TRAM. Zaterdagochtend is in de Beethovenstraat te Amsterdam een 23-jarige jongedame, die op het balcon van de tram stond, in de bocht van de Apollolaan uit den rijdenden wagen geslingerd. Zij bekwam een hersen schudding en een groote wonde aan het achterhoofd. De G.G. en G.D. heeft haar naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd. Een jongeman, die Zaterdagochtend in de Noorder Amstellaan op een reeds in bewe ging zijnden tramwagen wilde springen, viel en kwam met zijn rechtervoet onder den baanschuiver terecht. Zijn voet werd ernstig gewond. Het slachtoffer is ter ver pleging naar het Ned. Isr. ziekenhuis over gebracht. Nog steeds natuurrampen in Turkije. Het blijft regenen. De ellende wordt nog steeds grooter. De aanhoudende diluviale regens hebben in Turkije tot ernstige overstroomingen in de buurt van Smyrna geleid. De lager gelegen wyken van Smyrna staan onder water. Er zijn huizen inge stort, doch verlies van menschenlevens is niet gemeld. Het verkeer is verlamd. In de vlakte van Broessa zijn drie dor pen met een gezamenlijke bevolking van 2000 zielen van de buitenwereld afgeslo ten. Soldaten, die van vlotten gebruik ma ken, trachten de dorpelingen, wier positie gevaarlijk is, te redden. Voorts is ernstige schade aangericht aan de te velde staande gewassen, terwijl 15.000 stuks vee afgeslo ten zijn van de buitenwereld. De dieren zijn gedoemd van honger om te komen. Teneinde de overstrpomingen te keeren heeft men duizenden zakken cement ge bruikt, doch dit heeft niet geholpen. Alle wegen in het overstroomde gebied zijn niet te gebruiken, zoodat het zeer moeilijk is hulp te bieden. Op een eiland in de Tigris zijn 45 arbei ders geïsoleerd, die bezig waren aan het bouwen van een brug. Hun toestand is zeer gevaarlijk, aangezien het niet mogelijk is met hen in verbinding te treden. Typhus uitgebroken. Tengevolge van het ruwe weer en de vele ontberingen zou volgens Havas typhus zijn uitgebroken onder degenen, die door de aardbeving dakloos zijn geraakt. Er zijn sanitaire maatregelen genomen. Duitsche hulpverleening aan Turkije. De Duitsche regeering heeft besloten de hulp voor de slachtoffers van de aardbe ving in Anatolië zoo doeltreffend mogelijk te maken door de noodige verbandmiddelen per vliegtuig naar Turkije te vervoeren. Daar het normale luchtverkeer tusschen Istanboel en Duitschland is gestaakt, moes ten twee speciale Duitsche vliegtuigen voor deze hulpactie worden gebruikt. Prijsverschillen vlas en vlasproducten. Van officieele zijde vernemen wij, dat van heden af voor vlas en vlasproducten bij uitvoer de volgende prijsverschillen zul len worden geheven: a. 4 per 100 kg. voor ander dan geroot stroovlas b. 8 per 100 kg. voor geroot stroovlas: c. 6 per 100 kg. voor onbewerkte lok ken d. 12 per 100 kg. voor gezwingelde lokken c. 21 per 100 kg. voor snuit, waaron der begrepen hekelsnuit f. 39 per 100 kg. voor gehekeld vlas lint g. 21 per 100 kg. voor ander dan gehe keld vlaslint, tenaanzien waarvan door dien exporteur voor den uitvoer aan de Ne- derlan-dsche akkerbouwcentrale wordt over gelegd een schrif telijke verklaring van ee<n der besturen van door den directeur dezer centrale aan te wijzen vereerd gingen, dat het betreffende vlaslhit afkomstig is van vlas, hetwelk volgens de dauwroot-methode is behandeld h. 30 per 100 kg. voor ander dan gehe keld vlaslint, tenaa nzien waarvan door den exporteur niet een verklaring als be doeld onder g. wordt overgelegd. Voor transacties naar het buitenland welke voor 7 Januari 1940 tot stand zijn gekomen en waarvan de schriftelijke op gave voor of op 9 Januari in het bezit dezer centrale is, gelden de prijsverschillen welke eenigen tijd geleden werden vastge steld. DINSDAG 9 JANUARI. Hilversum I, 1875 M. en 414.4 M. A.V.R.O. 8.00 Berichten A.N.P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Rentmees ter. (11.00 Wenken voor de huishouding). 12.15 Zang en orgel. 12.15 Berichten A.N.P., gramofoonmuziek. I.00 De Romancers en soliste. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest en solist. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Disco-Variété. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Gitaarduetten. 7.30 Engelsche les. n 00 Berichten A.N.P., mededeelingen. Hierna Internatio naal overzicht. S.35 Bonte Mobilisatie- trein. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 A.V.R.O.-Dans- orkest. II.00 Berichten A.N.P., Hierna pezialetti's orkest. 11.40 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 301.5 M. K.R.O. 8.00 Berichten A.N.P. 8.05 en 10.00 Gramofoon muziek. 11.30 Godsdienstig half uur. 12.00 Berichten. 12.15 K.R.O.-orkest. 12.45 Berichten A.N.P. gramofoonmuziek. 1.10 K.R.O.-orkest. 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Modecursus. 3.00 Gramofoonmuziek. 5.00 K.R.O.-Melodisten en solist. (5.45 Felici taties). 6.35 Sporthalfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Psychiatrische cau serie. 8.15 K.R.O.-öymphonie- orkest. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Rococo-octet, 10.30 Berichten A.N.P. 7.35 Gramofoonmuziek. 7.50 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P., mededeelingen. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.50 Bertus van Dinteren en zijn T: ane-orkest. 11.15 Gramofoonmuziek. Engeland, 391 en 449 M. 12.20 Orgelspel en piano duetten. 12.50 B.B.C.-Theater orkest. 1.20 Berichten. I.30 Vioolvoordracht. 1.50 Radiotooneel. 3.05 Eerste Minister Cham berlain The war, its progi -s, its prospects 3.50 B.B.C.-Harmonie- orkest. 4.20 Berichten. 4.35 Henry Hall en zijn Band. 5.20 Kinderhalfuur. 5.20 De B.B.C.-Zangers. 6.20 Berichten. 6.35 Causerie. 6.50 Revue-programma. 7.20 Piano voor dracht. 7.50 Radiotooneel. 8.50 Revue-uitzending. 9.20 Berichten. 9.35 Causerie. 9.55 Variété. 10.35 Avondwijding. 10.50 Orkestconcert. 11 3; Declamatie. II.50 AJ Collins en zijn Band. 12.20 Berichten. Radio-Paris, 1648 M. 12.05 Zang. 12 ?- Pianovoordracht. 1.05 Zang. 1.35 Cellovoordracht. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 en 2.30 Fluit, viool en piano. 3.20 Variété. 3.50 Radiotooneel. 4.50 Pianovoordracht. 5.20 Variété. 5.35 Kamermuziek m.m.v. solisten. 6.3 Pianovoordracht. 7.20 Lichte muziek. 7.50 Het Nationaal- orkest. 10.20 radiotooneel. 10-35 Zang en viool. 11.05 Lichte muziek. 12.05 Gramofoonmuziek. Keulen, 456 M. 5.50 Gramc oonmuziek. 7.40 Leo Eysoldt's orkest. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Het Rhein-Mainische Landesorkest. 12.20 Concert. 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Popuiair concert. 2.45 Gevarieerd program ma. 4.3u Muzikaal tusschenspel. 4.o0 Folkloristisch pro gramma. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.20 Jaro Michalek's or'rst. 7.35 Zie Deutschland- Brussel, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepdans- orkest en gramofoon muziek. 1.50, 5.20, 6.50 en 7.20 "Gra mofoonmuziek. 8.20 Voor soldaten. 8.50 Omroepdansorkest en gramofoonmuziek. 9.20 Omroepsymphonie- orkest. 10.50 Gramofoonmuziek. Brussel, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio-orkest. I.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Harpvoordracht. 6.35 Orgelconcert met toe lichting. 7.10 Gramofoon-- uziek. 7.35 Literair-muzikaal programma. 8.20 Voor soldaten. 8.50 Radio-orkest en solist. 9.50 Radio-orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender 1571 M. 7.35 Soldatenliederen. 8.35 Otto Dobrindt's orkest 9.2U Berichten. 9.50 Het Walter Raatzke- kwintet. 10-20 Politiek overzicht. Hierna Concert. II.2C Berichten. Hierna Nachtconcert. V tfi -H 4f Buiten verantwoording der redactie. De kopij wordt nimmer teruggegeven. BREIEN VOOR MILITAIREN. Geachte Redactie. Mag ik U vriendelijk verzoeken om opname van het onderstaande? Nu de feestdagen achter den rug zijn en er verscheidene onderdeelen van sok ken, polsmoffen en bivakmutsen zijn voor zien, zie ik nog even terug op dit werk. Ruim drie maanden geleden moest nog met het breien begonnen worden, en toch is het in dien korten tijd gelukt om onge veer vijfhonderd stuks klaar te krijgen. Dit aantal is brj lange na nog niet voldoen de, ik wiet het wel, maar tot nu toe heb ik van vereenigingen of comité's geen inzendingen ontvangen, vermoedelijk om dat er gebreid moest worden voor kerst- uitdeelingen, wat ook zeer noodig is. Nu dit echter voorbij is, ben ik zoo vrij aan allen, die iets voor de gemobiliseerden willen doen, te vragen om zooveel en zoo snel mcgelijk bivakmutsen en pols moffen te willen breien, lederen dag krijg ik aanvraag, het gaat dan om getallen van veertig stuks, wel eens meer wel eens minder. Allen kan ik niet tevreden stellen, en daarom is dringend aan te raden, dat moeders, vrouwen, zusters en verloofden van gemobilioeerden zich aan den arbeid zetten en zelf voor hun familieleden zor gen. Gelooft U maar dat de mannen dat nog prettiger vinden. Dat er met St. Nicolaas verscheidene onderdeelen konden worden bedacht, niet alleen met breiwerk maar cok met ver snaperingen, is voor een groot deel te danken aan de welwillende medewerking van verschillende winkeliers, n.l. banket bakker M. (Walstraat) chocolade, slager de B. (Walstraat) voor de zoo gul ge schonken zending worst, kapper M. (Bad huisstraat) en firma K. (Badhuisstraat, hoek Paul Krugerstraat)Allen kan ik niet afzonderlijk noemen, maar ook aan hen mijn hart el ij ken dank. Dat ik door royale medewerking van de dames Sm., H., P., v. d. B., C., Damesbcnd van oud O. O., V., K., de W., en anderen dit heb kunnen bereiken, is een groote voldoening. Er zijn thans nog ongeveer honderd knotten wol gratis verstrekt, waarvan de resultaten nog niet zijn ingeleverd; mag ik er even op attent maken, dat het nu hard noodig is deze zoo spoedig in te zenden (nieuw adres: Badhuisstraat 41). Als ieder voor eigen rekening een bivak muts en een paar polsmoffen breit, gaan we een heel eind in de goede richting. Met mijn bijzonderen dank aan de Re dactie. Mevr. HAARMAN-OOSTENDORP. VAN PUBLIEKE VERMAKELIJKHEDEN VERGADERINGEN. ENZ. „Alhambra"-theater. Van Vrijdag 5 Ja nuari t.m. Donderdag 12 Januari „Je kunt 't toch niet meenemen". „Luxor"-theater. Van Vrydag 5 t.m Dinsdag 9 Januari „Meisje voor dag en nacht" en „De Lachparade". Dinsdag 9 Januari: „Als je tijd hebt", door gezelschap Louis Saalborn, voor kunst kring „Het Schouwspel". Dinsdag 9 Januari. Algemeene vergade ring Ned. Roode Kruis, 8.45 uur. Stad huis. Samengesteld door het Kon. M eteorologisch Instituut te De Bilt. D weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur Vlissingen: Weer: betrokken Wind: matig O.Z.O. Temperatuur: 2 gr. Min. hedennacht: 2 gr. Neersl. afg. tm.: 5 m.m. Den Helder: zwaarbewolkt matig O.Z.O, 0 gr. Ogr. 4 m.m. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: In het noorden en oosten Wellicht krachtige zuidoostelijke tot oostelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Later wel licht opklarend. Wellicht een weinig sneeuw. Lichte tot malge, tijdelijk wel licht strenge vorst. Kans op gladde wegen in het midden, noorden en oosten van het land. In het zuiden en westen: Zwakke tob matigen zuidoostelijken tot zuidelijken wind. Nevelig tot betrokken met kans op mist. Nu e:1 dan lichten rege of sr. eeuw. Tem peratuur om het vriespunt, later lichte vorst. Bultenlandsch Weerbericht. Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het Kon. Met. Instituut Sinds Zatei _ag is de luchtdruk in de Balt'sc'ie staten 20 mbar g^. egen. Het continentale gebied van hoog en luchtdruk heeft zich in de laatste etmalen voortdu rend naar het westen en zuiden uitgebreid. Hedenmorgen bereikten de stijgingen IJs land. In het noordoosten en oosten van ons werelddeel beerscht overal zeer strenge koude. In Spanje en ret Middellandsche Zeegebied blijft de luchtdruk eveneens hoog. Hier echter zijn de temperaturen hoog en is geen sprake van winterkoude. De Oceaandepressic behoudt een groote uitgestrektheid. Bij de zuidpunt van Groen land was de luchtdruk gisteravond nog omstreeks 980 mbar en dezelfde lage waar de kwam voor bij een randstoring ten noordwesten van de Azoren. De randsto- rirngen doen in sterke mate bun invloed gelden op het weer op de Azoren, doch blijven ver in het westen. Eer strooming van warme lucht beweegt zich langs den zuid- en oostrand der de pressie en dringt door tot diep in de Pool- zee. Op IJsland brengt zij de temperatuur op 7 tot 9 graden boven normaaL In de kustlanden van het vasteland houdt zij de van uit het noordoosten opdringende vorst terug. De vorstlijn liep hedenmorgen dwars over ons land en volgde in Duitschland aanvankelijk den Rijn,

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 6