Spoti TWEEDE BLAD Vlissingsche Courant BINNEN!AND BUITENLAND ACHTER DE BOSSCHEN dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Breskensche Courant Maandag 8 Januari 1940. No. 6 BIJDRAGEN VAN DE KONINGIN UIT HET SOPHIAFONDS. Naar men ons meedeelde, heeft H.M. de Koningin aan het algemeen steuncomité 1939 en aan de commissie voor ontwikke ling en ontspanning van militairen een bij drage geschonken uit de inkomsten van het Sophiafonds, hetwelk ter beschikking van de Koningin is gesteld door wijlen H.K.H. Groothertogin Sophia van Saxen-Weimar, Prinses der Nederlanden. BEHANDELING VAN BEGROOTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN UIT- STELD. Wegens ongesteldheid van Minister Steenbergne. In verband met een ongesteldheid van den Minister van Economische Zaken is de behandeling van zijn begrcoting, welke a.s. Woensdag en volgende dagen in de Eerste Kamer zou plaats hebben, voor on- bepaalden tijd uitgesteld. MARINE EN LEGER ZEEKRIJGSRAAD WILLEMSOORD. De eerste verdachte, die Woensdagmid dag voor den Zeekrijgsraad Willemsoord voorkwam, was de zeemilicien matroos 3e kl. A. L. O., terechtstaande wegens overtreding van artikel 108 W. v. M. S. O. diende te Vlissingen, alwaar hij in November een ernstig verschil van mee ning gekregen heeft met een kwartier meester. Dit verschil van meening was zelfs zoo hoog geloopen, dat verdachte den kwartiermeester had toegevoegd „blijf van m'n lijf, anders komen we elkaar bui ten nog wel 's tpgen De man erkende de geïncrimineerde woorden gesproken te hebben. Hij had zich kwaad gemaakt en zich daarbij door zijn drift laten verleiden. Voorts bleek verdachte behoorlijk van den tongriem ge sneden te zijn en trachtte de zaken zoo voor te stellen, dat hij vrij uitgaat, aldus de Held. Crt. De President vond verdachte echter maar matig sympathiek en zei hem dan ook, dat hij diens indruk hoogst zonder ling vond. Daarbij was het vreemd, dat verdachte alles loochende wat de kwar tiermeester en een schipper over hem ver meldden. De Fiscaal dacht er al niet veel anders over: O. is een „kruidje-roer-me-niet", dat direct aangebrand is. Zijn optreden was het tegendeel van dat van een militair, en spr. vorderde 6 weken gevangenisstraf. Als verdediger trad cip mr. D. H. Buis kool van Hoorn, die volmondig toegaf, dat de houding van verdachte niet correct was, maar die er tevens ook op wees, dat alles feitelijk terug te brengen is op een misverstand. En ziet men de normale pro porties van deze zaak, dan blijkt zij niet zoo ernstig te zijn. Pleiter verzocht der halve aan den Krijgsraad clementie. Uitspraak conform eisch. De zeemilicien matrcos 3e kl. J. L. stond wegens een ernstig aedct terecht. Verd. werkte in Duitschland, bij Hagen in Westfalen en las toevallig in een krant bij zijn kapper, dat in Holland de mobili satie uilgebroken was. Hij pakte terstond zijn bullei. bij elkaar en reisde naar zijn bestemming dat was de Marinekazerne in Den Helder. Denzelfden dag kon L. wegens de enorme drukte in de kazerne geen eten krijgen, zoodrt hij zich door enkele maats liet overhalen in dc stad te gaan eten. Dit geschiedde, maar het eten werd drinken en lang duurde het niet, of een caféhouder pakte den man in zijn kraag en zette hem, zwaar beschonken buiten de deur. Hoe dronken verdachte ook was, wel zag hij tot zijn grooten schrik, dat er niet ver van hem af enkele leden de* militaire politie stonden. Dit gezicht gaf hem een dermate schrik, dat hij in een auto stapte «m via Amster dam naar zijn woonplaats terugreed, om reeds den volgenden dag terug te gaan naar DuitschLnd Hier werd hij weer in zijn betrekking aangenomen. Zijn ouders waarschuwden hem voor de gevolgen en verd. zelf zat er dan ook duchtig mee in. Hij wist niet hoe te handelen. Een brief van den consul in de plaats waar hij werkte gaf den doorslag. Hij vertrok weer. dat was dus na 2% maand, naar Den Helder, alwaar hij natuurlijk in arrest ge zet werd voor desertie in oorlogstijd, en dat bovendien nog naar een vreemd land. De Fiscaal verderde een gevangenisstraf van 5 maanden waarvan het voorarrest in mindering gaf. Mr. Buiskool riep de bijzondere cle mentie in. Uitspraak 4 maanden met aftrek. F. v. D. diende bij een batterij op Ame land. Op 12 November werd hij des nachts op post gezet als schildwacht van 24 uur. Er was order gegeven tot verscherpte uitkijk, omdat men juist in de spannende dagen verkeerde. Dat alles maakte echter op verdachte blijkbaar weinig of geen in druk. Tenminste, inplaats dat hij ook extra zijn ooigen den kost gaf, zocht hij een leegstaand zomerhuisje op, kreeg een stoel tt pakken en vleide zich heerlijk uit, om daarna een uiltje te gaan knappen. De Fiscaal vroeg 1 maand militaire de tentie. Pleiter verzocht clementie. Uitspraak 6 weken gevangenisstraf. J. P. S. had een baadje ingepikt, doch om wel bijzondere redenen. Hij diende in Vlissingen op Hr. Ms. „Hydra" en toen een zijner collega's wegens een overtre ding afgezonderd zat maakte hij, verdach te, van de gelegenheid gebruik, het baadje van den ander in te rekenen. In het opzoe ken van gestolen baadjes heeft men echter bij de marine, zoo langzamerhand een groote vaardigheid verkregen, zoodat het niet lang duurde of het verloren voorwerp kwam weer boven water en werd S. ge snapt als de pleiger van dezen diefstal. Toen men hem echter vroeg naar de be weegredenen van zijn daad, zei hij, dat hij dit niet we.nschte te zeggen. Hij had een uitgesproken hekel aan genoemden collega, en deed het alleen om hem verdriet te doen. Ook op de desbetreffende vraag van den President gaf verdachte een gelijklui dend antwoord. De Fiscaal noemde het een typischen diefstal, en vorderde 6 weken gevangenis straf. Uitspraak conform. Niet onvermakelijk was het geval van den zeemilirien-b? diende J. G. S. Deze stond terecht, omdat hij op 3 November op de fiets gezeten had, zonder dat die fiets voorzien was van een brandend achter licht. De man is Hollander van geboorte, maar kan geen woord meer van zijn moedertaal, in verband met het feit, dat hij zijn leven lang in Duitschland gewoond en gewerkt heeft. Hij wist niets af van een voor schrift, dat zegt, dat op ieder rijwiel een achterlichtje moet zitten en vond het on juist en onbillijk om hem daarvoor op de bon te zetten. Hij had al genoeg aan zijn hoofdMet het noodige elan, en niet zonder vuur dischte het kleine manneke dat alle9 op. Zoodat de Krijgsraad genoeg lijk mee zat te luisteren. De Fiscaal vorderde 3 boete subs. 3 d. De Krijgsraad sprak verd. echter vrij. De zeemilicien-kustwachter 2e kl. G. K., diende bij de marinetroepen te West- kapelle. In den nacht van 1718 Septem ber had hij reserve-wacht, maar veel maakte hij daarvan niet. Hij ging namelijk naar zijn kooi en sliep in. Niet eenmaal, maar tweemaal pleegde hij dien nacht- slaapAls excuus gaf verd. op, dat hij zich niet lekker gevoelde, pijn in de aman delen. De Fiscaal vorderde 3 weken militaire detentie. Mr. Buiskool wees op de goede conduite en verzocht clementie. Uitspraak 2 weken militaire detentie. SCHEEPVAARTBERICHTEN Botsing tusschen Belgische Kanaalboot en Fransch marinevaartuig. De Belgische Kanaalboot „Prince Char les", die Zaterdagmorgen van Oostende naar Folkestone vertrokken was, is in aanvaring gekomen met een Fransch patrouillevaar tuig ter hoogte van Duinkerken. Het Fran- sche vaartuig kreeg zware averij. De Ka naalboot is Zaterdagmiddag in Oostende teruggekeerd. Tijdens mist omhooggevaren. Tijdens de vaart op de Westerschelde is het ledige Deensche? s.s. „Kirsken" Zater dag tengevolge van den mist bij den Braakman omhooggevaren en blijven zit ten. Later is het schip op eigen kracht vlot gekomen waarna het ten anker is ge gaan in afwachting van gunstiger weers omstandigheden. Britsche treiler na aanvaring gezonken. Een treiler der Britsche marine, de 449 ton metende „Kingston Cornelian", is Vrij dag in de Straat van Gibraltar gezonken na in aanvaring geweest te zijn met het Fran- sche passagiersschip „Chella" (8920 ton). Alle 16 opvarenden van den treiler zijn om het leven gekomen. De „Chella" liep slechts lichte schade op. Men denkt dat het weldra weer van Gibraltar zal kunnen uitvaren na dat deze schade zal zijn hersteld. Aan boord van de „Chella" bevinden zich eenige passagiers. MOTORSCHIP BIJ KOREA VERONGELUKT. 120 Koreanen vermoedelijk verdronken. Men gelooft, dat 120 Koreanen Zaterdag ochtend vroeg in de Straat van Korea zijn verdronken, toen een motorschip "an niet nader aangegeven tennage op 20 zeemijl ten noordwesten van het eiland Tsjoesjima een motordefect kreeg en door hooge zeeën werd overspoeld. Het schip bevond zich van de zuidkust van Korea op weg naar Japan, toen het door de ramp werd getroffen Slechts 14 passagiers, die bij de plaats van het ongeluk in zee werden aangetroffen, werden door een visschersboot opgepikt. Turksch schip tijdens storm op kust geworpen. Het uit Alexandrette met 200 passagiers en een belangrijke lading terugkeerende Turksche stoomschip „Tiphan" werd Zon dag door den storm op de kust bij Alanya geworpen. De positie van het schip is critiek. KERK EN SCHOOLNFUWS Een onafhankelijke orthodoxe kerk te Berlijn? De correspondent van de Daily Mail te Belgrado bericht, dat de Duitsche autori teiten voornemens zijn een onafhankelijke orthodoxe kerk in het leven te roepen, welke haar zetel te Berlijn heeft en waar bij de orthodoxe bevolking van Duitsch land, Polen, Hongarije, Roethenië, Slowa kije, Bohemen en de Oekraine zou zijn aangesloten Mgr. Seraphin, de orthodoxe aartsbisschop te Bex'lijn en hoofd van het kleine getal Wit-Russen in Duitschland zou hoofd van deze kerk worden. Hij zou te dien einde besprekingen te Warschau hebben gevoerd. De leider van de Poolsche orthodoxe kerk zou de autoriteit van mgr. Seraphin wel willen erkennen, doch zou niet afhankelijk willen zijn van Berlijn. Ook zouden de Duitsche autoriteiten met de orthodoxe synode van l3tamboel besprekingen hebben gevoerd. Examens. Voor het praktijk-examen Nederlandsche handelscorrespondentie, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen, is geslaagd de heer J. Jan sen, te Vlissingen. SCHAKEN De V.A.R.A.-tweekamp EuweKeres. De tiende partij van den tweekamp Euwe Keres is Zaterdag door Keres, die met wit speelde, na 49 zetten gewonnen. De elfde partij werd gisteren na 31 zetten een overwinning voor onzen landgenoot. De stand is thans: Keses 6 punten, dr. Euwe 5 punten. SCHAATSENRIJDEN Langedijk naar Noorwegen. Naar wij vernemen, is er bij het presi dium van den Koninklijken Nederlandschen Schaatsenrijders Bond een uitnoodiging bin nengekomen om één, eventueel twee rijders naar Noorwegen te zenden en in Oslo en andere steden deel te nemen aan enkele wedstrijden, welke in dat land eind Januari worden gehouden. Het presidium van den K.N.S.B. heeft besloten Jan Langedijk naar Noorwegen uit te zenden. Omtrent het la ten starten van een tweeden Nederland schen rijder is nog geen beslissing genomen. Langedijk kampioen van. Nederland hardrijden. Jan Langedijk heeft Zaterdag te Gro ningen den titel van Nederlandsch kampi oen in het hardrijden veroverd met een derde plaats op de 500 meter, een eerste plaats op de 5000 en 1500 meter en een tweede plaats cp de 10.000 meter wist hij, dank zij ook zijn goede tijden, het kam pioenschap te behalen en Dolf van der Scheer té ontroonen. De uitslagen op de 1500 M. ^iden 1. Langedijk 2 min. 33.9 sec. 2. Van der Scheer 2 min. 36.2 sec. 3. Buyen 2 min. 36.8 sec. 4. Roos 3 min. 37.1 sec. 5. Koops 2 min. 38.3 sec.6. Havekotte 2 min. 39.7 sec. Zwanenburg 2 min. 40.8 sec. 8. De Jager (Wolphaartsdrjk) 2 min. 41.8 sec. De uitslag van de 10.000 meter luidt 1. Koops 19 min. 4 sec. 2. Langedijk 19 min. 15.1 sec. 3. Zwanenburg 19 min. 30 sec. 4. Van der Scheer 19 min. 54.2 sec. 5. Roos 19 min. 59.9 sec.; 6. Havekotte 20 min. 0.4 sec. 7. Buyen 20 min. 3.2 sec. 8. Strybis 20 min. 5 sec. De eindrangschikking luidt 1. en kampioen van Nederland Jan Lan- gelijk (Rotterdam) 213.435 punten; 2. Roel Koops (Zuid Laren) 215.867 punten 3. Jan Roos (Amsterdam) 217.202 punten; 4. Dolf van der Scheer (Rotterdam) 217.497 punten 5. Buyen (Amsterdam) 6. Zwa nenburg 7 Havekotte Jan Langedijk kwam met het behalen van den kampioenstitel in het bezit van den wisselprijs voor de kampioenschappen van Nederland, in het hardrijden, de Van Helomaplaquette, ingesteld in 1919. In het seizoen 1921/1922 won wijlen Max Tetzner den prijs, in 1928/1929 Dolf van .der Scheer en in 1932/1933 eveneens Dolf van der Scheer. In alle andere seizoenen is het kampioenschap van Nederland niet verreden. Vasenius gesneuveld. Aan het front ten noorden van het La- dogameer is de bekende Finsche schaatsen rijder Birger Vasenius gesneuveld. Birger Vasenius, die den leeftijd vari 29 jaar bereikte, behaalde het vorige jaar te Helsingfors den titel van wereldkampioen in het hardrijden. Met deze prestatie maakte hij een eind aan de hegemonie der Noren. Immers, sedert 1931, toen de Fin Klas Thunberg den titel voor de laatste maal won, heeft steeds een Noor het wereldkam pioenschap in bezit gehad. BELGIË BEREIKT ACCOORD BETREF FENDE OORLOGSCONTRABANDE. Onlangs zijn in Parijs en Londen onder handelingen gevoerd betreffende de oor- Icgscontrabande, welke met een gedeelte lijk acoord besloten werden. Evenwel moest nog over een bepaald aantal producten overeenstemming verkregen worden. Volgens de inlichtingen van het agent schap Belga is zulk een accoord nu voor verscheidene van die producten tot stand gekomen, doch er is nog geen algemeen aecoord besloten. IERSCHE RADIO-UITZENDING VERSTOORD. De luisteraars naar de radio-uitzending van dansmuziek van het station Radio Eireann hebben Zaterdagavond een onder breking gehoord gedurende welke werd ge roepen: „Het Iersche republikeinsche leger hier". „Blijft aan toestel voor verdere orders". Het programma werd uitgezonden uit het stadhuis te Dublin, dat een der voor naamste vergaderzalen der stad is en bo vendien de ambtswoning van den Lord Mayor. De radio-uitzending werd afgebro ken na deze interruptie en toen zij werd hervat zei de omroeper, dat hij zich moest verontschuldigen voor de onderbreking waarna het programma werd besloten met het Iersche volkslied. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN LITAUERS EN POLEN. In een rede op het „Tautininkai"-congres heeft de Litausche minister van buitenland- sche zaken Urbsys verklaard, dat er, nu Wilna bij Litauen is ingelijfd, geen enkel gevoel van wrok meer tegen de Polen be staat. In welken vorm ook, Polen zal steeds de buur van Litauen blijven en er moet dus naar gestreefd worden, tusschen dit land en Litauen vertrouwelijke betrekkingen van goede nabuurschap te vestigen. In Litauen merkt men op, dat thans voor de eerste maal officieel het standpunt tegenover Po len is bepaald. AMERIKAANSCHE SCHILDWACHT VERWONDT JAPANSCHEN SOLDAAT. Incident in de legatiewijk van Peking. Een Japansche soldaat is Vrijdagmiddag, toen hij liep nabij de Amerikaansche mili taire barakken in de legatiewijk van Pe king. beschoten en gewond door een Ame- rikaanschen schildwacht. Hij is ter behan deling opgenomen in het hospitaal der Amerikaansche barakken. Zijn toestand blijkt niet zoo ernstig te zijn als aanvan kelijk gedacht werd. Het incident is blijk baar het gevolg van een misverstand, en daarom trachten zoowel de Amerikaansche als de Japansche autoriteiten het in der minne te schikken. OPVARENDEN VAN DE „COLUMBUS" VLA SIBERIË NAAR HUIS. De 579 opvarenden van het Duitsche passagiersschip „Columbus", die et New- York waren aangekomen, nadat zij hun schip tot zinken hadden gebracht, zijn volgens Domei voornemens over Japan en Siberië naar Duitschland terug te kee- ren. De gezagvoerder en 39 opvarenden wilden Zaterdag met een Japansch schip van Los Angeles vertrekken, 220 zouden vandaag met andere Japansche schepen in zee gaan. JAPANSCH PARLEMENT STEUNT MOTIE TEGEN REGEERING. 275 van de 466 leden van den Japan- schen Landdag hebben een motie tegen de regeering onderteekend, welke is overhan digd aan Minister-President Abe. Men verwacht dat nog meer afgevaar digden hun steun aan de motie zullen geven. Op 11 Januari zal de commissie voor de onderhandelingen opnieuw bij eenkomen. EEN „VLIEGENDE" TANK. Is het fantastische denkbeeld uitvoerbaar? De oorlogstechniek maakt steeds meer vorderingen. Men spreekt thans reeds van de invoering van een tank, die door de lucht haar plaats van bestemming zal moeten bereiken. De tank, het gevreesde wapen, dat tijdens den vorigen oorlcg zijn opwachting maakte en zijn bruikbaarheid bewees, heeft sindsdien groote wijzigingen onder gaan. Men heeft de tanks veel grooter gemaakt, de bewapening en pantsering zijn zwaarder geworden, de machines zijn snel ler en agressiever geworden, men kan er zelfs mee door het water doch tot op heden konden ze nog niet vliegen. Een gevleugelde tank dat is het ideaal. Natuurlijk wil men dit denkbeeld niet verwezenlijken, door de tank te vcor- zien van twee vleugels en een propeller. De oplossing is veel eenvoudiger: Men zal het gevaarte door een vliegmachine laten transporteeren. Het gewicht van een tank, dat tot 50 ton kan bedragen, vormt na tuurlijk een beletsel tegen dit transport door één enkel vliegtuig, al is dit nog zoo groot. Vooral het opstuijgen zou een vliegtuig onmogelijk zijn, wanneer er zulk een rijdende vesting aanhing. Wat echter een enkel vliegtuig niet ten uitvoer kan brengen, kunnen twéé wel, ten minste in theorie. Daarom heeft men het volgende bedacht: een eerste vliegtuig stijgt op; met kabels is daaraan een tweede bevestigd. Dit tweede nu draagt de tank. Men verwacht, dat de gezamenlijke motorkracht van beide machines in staat zal zijn, de tank om hoog te Krijgen. Is zij eenmaal in de lucht, dan worden de kabels Iosgeworpen en No. 2 verdwijnt met zijn last, dien het op op een bepaalde plaats achter het vijandelijke front nederzet. Menschen neemt de cank niet mee. Welk nut kan dan een tank hebben, ook achter het vijandelijke front? zal men zich afvragen. Heel eenvoudig, zeggen degenen, die op het idee zgn gekomen: Men zal het monster draadloos besturen en draadloos zal het zijn kanonnen afvuren... Voorloopig is dit alles theorie, en men mag zich afvragen, of het denkbeeld ooit tot uitvoering zal komen. BIIRGFRHIKF STAND vlissingen van 48 Januari. GETROUWD. B. Siiike, j. en J. Olijslager, 18 j. BEVALLEN. S. Millenaar, geb. Verpoorte, d. C. Smit, geb. Kervink, d, A. "Ventevogel, geb Ribbers, z. J. M. Rosier, geb. Ris- seeuw, z. OVERLEDEN. A. M. de Vos, 2 maanden. S. Groot, 46 j.t man van M. C. Harte jfeuilleton Een roman uit Siberië door FR. ENSKAT (Nadruk verboden) 26 Hal hief Kare's hand mee op, toen bij, in de verte wijzem, zei„Daar ginds moesten wj een huis bouwen Nanglu stoorde hen in hun bewondering voor deze grootsche natuur. „HeerNanglu niet terug naar de mannen van Lansky. Hier blijven bij kudde. Oppassen op renkoeien. Melk afnemen kalveren telen Hal begreep onmiddellijk de be teekenis van dit voorstel. De Osseet had gelijk. Hier was hij volkomen op zijn plaats. „Hallo 1 Oom 1'' Bessin kwam naderbij. „Het loopt je alweer mee, Oom. Nanglu biedt zich vrijirillig aan om als bewaker van de rendieren op te treden. Het schgnt dat hij daar meer verstand heeft dan wij wel denken". Bessin was enthousiast. Dat was het, waar hij reeds aco lang tevergeefs naar htuitgezien een vakkundige herder. Verheugd nam hij Nangiu's aanbod aan, maar deze zelf scheen er wel het meeste plezier in te hebben. Tot laat in den middag bleven allen in het Winddal. Men kon het er nu een paar uren van nemen. Maar weldra begon Bessin naar het Proeska-dal en zijn hofstede te verlangen, de ruiters verzamelden zich en lietex. Nanglu alleen met zijn rendieren achter. Tijdens den geheelen rit naar huis hield Hal Lörne zich in gedachten bezig met een paar woorden, die Nanglu hem bij het af scheid had toegefluisterd„Nanglu ziet ongeluk komen vom* Hal. Lansky groote schelm Als schuilplaats nocdig, dan hier in Winddal komen Nanglu goed vriend en trouw". 20. Lansky's mannen betrokken hun zelf ge bouwde woning. Behoudens eenige kleinig heden, welke nog moesten worden aange bracht, was nu alles in orde. Gura werd bestormd met verzoeken om weer bij zijn kameraden terug te keeren. Men had zijn kookkunst leeren waardeeren, maar hij bleef doof voor alle tot hem ge richte smeekbeden. „Geen haar op mijn hoofd, die er aan denkt om de Bessin-hoeve te verlaten luidde zjjn bescheid. „Jullie zijn me veol te smerige kerel 1" „Oho En vroeger Toen waren we goed genoeg voor je, wat „De sukkel is verliefd liet Sergius zich ontvallen. „Natuurlijk Hg is tot over zijn ooren verliefd. Den heelen dag loopt hij immers achter Kare's rokken aan. Heb je ooit zoo'n ezel gezien?!" „Bij Iwan!" riep Mitja, „die i9 goed! Gura, onze verlegen, ingetogen Gura ver liefd op Kare. Hoe ver zijn jullie dan, Gura? Heb je haar hand al eens mogen vasthouden, of Het heele gezelschap barstte in een daverende gelach uit, maar Gura liet zich niet uit zijn evenwicht brengen. „Hoe ver? Wel, we zijn het allang samen eens De pope is al onderweg." De mannen schaterden van het lachen. „Houdt toch op met dien onzin!" snauwde Lansky. „Als hij niet wil, laat hem dan maar bleven. Hij zal er nog eens spijt van hebben." Nu het gebouw gereed was gekomen, had Lansky volop tgd. Den ganschen dag snuffelde hij in het dal rond. Alles scheen hem te interesseeren, maar toen deze ontdekkingstochten zonder resultaat bleven, were hij steeds prikkelbaarder en brom meriger. Het ergerde hem, dat de aan gelegenheid, waarvoor hij naar het Proes- ka-dal was gekomen, zoo weinig vorderde. Hij moest bekennen, dat hg tgdens zijn verblgf hier nog niet veel wijzer was ge worden. In deze critieke dagen as het niet geraden Lansky in den weg te loopen, want menigeen kreeg, zonder dat hij daartoe aanleiding gc* een veeg uit de pan. Kare wgdde zich weer geheel aan haar huishoudelijke plichten, waarin zg trouw door Gura werd bggestaan. De ave .tuurlijke tocht naar het Elbir- gebergte had haar goed gedaan, vooral psychisch. Kare's gezondheidstoestand liet over het algemeen niets te wenschen over. Alleen den laatsten tijd, waarin Lansky haar herhaaldelijk had lastig ge vallen, was zij wat onrustig en nerveus geworden. Nu echter hielden haar gedachten zich nog steeds bezig met de kostelijke uren, welke zrj in het vrije vek met de mannen en de kudde rendieren had doorgebracht. Zij voelde zich opgewekter dan voor dien, het leven in de vrije natuur had haar innerlijk gesterkt, maar desondanks had zij ook nu nog wei eens momenten, waarin haar stem.ning plotseling omsloeg. Er kwamen dan uren, waarin zij het met zichzelf niet eens kon worden en door een nerveuse onrust werd voortgedreven. Herhaaldelijk trachtte zij hiervoor eea verklaring te vinden, maar wanneer ar, er eens diep over nadacht en alle moge lijke oorzaken wat nader ontleedde, dan... ja dan beving haar gewoonlijk een zonder linge verwarring en wist zij niets beters te doeD dan zich hals over kop in het werk te storten. Ook Peter Bessin had zijn dagelgksche bezigheden weer hervat. Hij bewerkte het land en wijdde alle zerg aan zijn vee stapel. Wanneer dan de avond viel, was hij vaak zoo vermoeid, dat hij weldra naar zijn bed verlangde. Nochthans konden zijn vele werkzaam heden hem niet beletten van tijd tot tijd eens mét Lansky te spreken en deze duistere figuur voortdurend scherp in het oog te houden. Voorloopig echter bracht dit hem niet veel verder. Eenige dagen later oevonden Michel Bessin, Alexi en Hal Lörne zich op de plaats, waar de eerste kloof van het Elbir- gebergte in het Proeska-dal overging. Hun paarden liepen op de grens van het dal en zochten ijverig naar het hier spaar zame gras. Op den rand van de kloof klom het drietal langzaam naar boven. Toen zij ongeveer halverwege waren, keerde Bessin zich naar het Westen. Hier boog een smal pad van den vrij breeden bergrug af. Het was zoo smal, dat twee menschen nauwe lijks naast elkaar konden loopen. Les gesteente bedekte den grond. Voorzichtig baanden de mannen zich een weg. Voetje voor voetje ging het voorwaarts tusschen de rotswanden, die aan beide zijden een roodachtige tint vertoonden. Ge leidelijk werd het pad breeder om tenslotte te eindigen in een bijna geheel ron^ pla teau, dat zich wijd en kaal voor de man nen uitstrekte, üp sommige plaatsen was de rotsachtige bodem bedekt door zwarten grond, waarop wat armzalige planten groeiden. Rondom net plateau rezen de rotswanden majestueus omhoog en ook hier vertoonde het kale gesteente een roodachtigen gloed. Alexi en Hal keken verwonderd rond. „Hier ben ik nog nooit geweest," zei Alexi, die het eerst de stilte verbrak. „Een zeldzaam kale streek!" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 5