Akkertje UIT DEN OMTREK NOOTJES Nederland eet wéér en méér mosselen. Middelburg LusteÊoos Oost- en West-Souburg Arnemuiden Ritthem Eiggekerke Goes Rilland-B voetbal MARINE I.UCHT RECHT! De raad van beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs heeft besloten bij wijze van uit zondering de komende Voorjaarsbeurs een week te vervroegen en de data vastgesteld yan 514 Maart a.s, 9 0 9 Zaterdagochtend is op den onbewaakten Overweg te Empel een 14-jarige wielrijder door den trein Den BoschUtrecht gegre pen en op slag gedood. Verschillende schaatsenrijders zijn Za terdag op de Loosdrechtsche plassen het slachtoffer geworden van oplichting door personen, die zich uitgaven voor officieel door het gemeentebestuur aangesteld con troleur. Zij lieten den schaatsenrijders op de geheel vrije plassen toegang betalen. 999 Naar wij vernemen is de bekende acteur Lau Ezerman ernstig ziek. Hij is in het ziekenhuis ,,de Lichtenberg" bij Amers foort geopereerd. Zijn toestand is zorg wekkend. In tegenwoordigheid van den minister Van justitie, vertegenwoordigers van ver schillende andere ministers heeft de ver eeniging voor internationaal recht Zater dagmiddag in het gebouw van den Hoogen Raad te Den Haag een buitengewone ver gadering gehouden, onder voorzitterschap van prof. mr. J. A. van Hamel. v Zaterdagavond is in het gebouw voor K. en W. te Utrecht in een druk bezochte bij eenkomst het 15-jarig bestaan van den Bond van jong-liberalen gevierd. Bij deze gelegenheid hield de voorzitter van den bond, drs. H. A. Korthals uit Rotterdam, een rede. 9 9 n Van 8 Januari tot 1 Juli 1940 zullen in Suriname weldadigheidszegels worden uit gegeven, welke binnenkort eveneens aan de z.g. philatelisten-loketten hier te lande verkrijgbaar zullen zijn. De extra-baten dezer zegels komen ten voordeele van het Surinaamsche volkskind. 9*9 In een speciale zitting van den raad der gemeente Oud- en Nieuw Gastel heeft de heer A. G. J. Mastboom afscheid genomen als burgemeester na een ambtsvervulling yan niet minder dan 42 jaar. 9 9 9 De politie te Arnhem, heeft een ambte naar van de centrale woningstichting ge arresteerd. De man heeft zich schuldig ge maakt aan verduistering van een bedrag van 450 gulden. Hij is ter beschikking van d'e justitie gesteld. Gisternamiddag is de 29-jarige onge huwde A. C. Bastiaans bij het schaatsen op het nieuwe Eindhovensche kanaal on der de brug nabij den Oirschotschedijk door het ijs gezakt en verdronken. Op de R.K. begraafplaats naast de Sint Martinuskerlc te Voorburg is vanmiddag onder groote belangstelling het stoffelijk overschot teraardebesteld van den Donder dagmiddag j!. bij Pernis verongelukten in- vlieger van de Koolhovenfabrieken, den reserve eerste- luitenantvlieger Th. H. J. Coppers. De seismografen van het weerkundig instituut te Ukkel hebben gistermiddag te 16.29 uur, alsmede te 20 uur, 32 minuten 51 seconden, zwakke aardschokken opge- teekend. Deze schokken zijn in België ge voeld te la Louvière, Charleroi en Binche. Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche vice-admiraal Usborne is afgetre: den als opperste censor. 9*9 Het Zweedsche blad „Extrabladet" be richt, dat een communistische centrale is ontdekt, welke valsche Zweedsche pas poorten vervaardigde. Deze valsche passen kostten 100 kronen per stuk. Talrijke Italianen, vooral tusschen 25 en 30 jaar, die in Zwitserland wonen, zijn naar Italië teruggeroepen om hun militairen dienstplicht te vervullen. *99 De Britsch-Indische regeering overweegt voor alle Engelschen in Britsch-Indië den militairen dienstplicht in te stellen. m Daar de regen in Spanje is opgehouden, is het water van de Guadalquivir beginnen te zakken. Bij de opruimingswerkzaamhe den heeft men de lijken gevonden van drie verdronken personen. S 9 9 Officieel wordt medegedeeld „De Ita- liaansche minister van buitenlandsche ra ken, graaf Ciano en de Hongaarsche minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Csaky hebben ter gelegenheid van hun ontmoeting te Venetië van gedachten ge wisseld over den algemeenen Europ.ee- schen toestand. De vroegere Littausche president Wol- deanaras, die eerst kortgeleden weer in het genot der burgerrechten gesteld is, is bot hoogleeraar in de Latijnsche litteratuurge schiedenis aan de universiteit te Kaunas benoemd. 9 9 Volgens den Tsjechischen correspondent van de Sunday Times zijn de Tsjechische milJüaire autoriteiten in Engeland druk bezig met het voorbereiden van den mobi lisatie al hunner landgenooten in Enge land. In welingelichte kringen te Tokio ver klaart men, dat de beslissing omtrent het lot van het Japansche kabinet Abe op zijn laatst half Januari zal vallen. inspecteur in Den Haag, een campagne in gang die ten slotte het overwicht van den Belgischen loodsdienst op de Schelde deed stuiten en tot een bevredigende oplossing leidde. Dit ingaan tegen den zin van de hoogste autoriteit in bet loodswezen was een gewaagd bedrijf voor Van Baarens loopbaan. Maar hij heeft het gewaagd, openlijk en onverschrokken. Om het'groote belang van Nederland dat ermee was ge moeid. En hij heeft ten slotte met voldoe ning kunnen zeggen „Luctor et emergo Jk ben er bovenuit gekomen". .Cabaretavond Vlissingsche Bestuurdersbond. Voor een stampvolle zaal werd Zaterdag avond, uitgaande van den Vlissingschen Be stuurdersbond, in het Concertgebouw een non-stop cabaretprogramma uitgevoerd door een gezelschap onder leiding van Marie Hamel. De heer A. R. König sprak een welkomst woord. De heer L. P. van Oorschot, voorzitter van de S.D.A.P., heeft een propagandistisch woord gesproken. Een serenade. De Harmonie „St. Caeeilia" heeft Zater dagavond in de Weststraat een serenade gebracht aan het echtpaar Withagen dat op dien dag zijn 50-jarige echtvereeniging herdacht. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 2 tot 6 Januari werden in het badhuis 533 baden genomen en wel 413 door heeren, 102 door dames en 18 door kinderen. ZIJ DIE KWAMEN EN GINGEN. Gedurende de tweede helft van de maand December hebben zich in onze gemeente gevestigd: J. F. M, van Oostveen, zonder, Bonedijke- straat 70, van Koudekerke. E. Eling, bankwerker, Slijkstraat 13, van Delfzijl. J. v. d. Berge, technlker, Koudek. weg 47, van Rotterdam. H. G. van Hartesveldt, monteur, Wal- straat 102, van Goes. G. Dor, vliegtuigbouwer, Badhuisstraat 16, van Maarn. P. C. Polderman, koperslager, Sottegem- straat 72, van Middelburg. A. M. Florisse, lasscher, Groenewoud 82, van O. en W. Souburg. M. de Werker, magazrjnknecht, Bonedij- kestraat 20, van Den Helder. H. Oele, kok ter koopv., Violenlaan 11, van O. en W. Souburg. M. A. v. d. Sande, banketbakker, Wal- straat 123, van Kapelle. G. H. Oosthoek, bankwerker, a/b Schel de I, van Rotterdam. F. Schog, landarbeider, Kolvenierstraat 21, van Oudelande. J. J. M. Bouman, onderwijzeres, Nieu- wendijk 35, van Terneuzen. J. S. Adriaanse, conducteur, Clijverstr. 39, van O. en W. Souburg. W. Stroo, zonder, Van Nispenplein 28, yan Beek, J. Veldhoen, bankwerker, Anjelierenlaan 65, van Rotterdam. G. W. Geeve, zonder, Kasteelstraat 107, van Koudekerke. J. A. v. d. Houten, bankwerker, Paul Krugerstraat 1, van Schiedam. G. W. van Driel, korp. torpedom., Coosje Buskenstraat 38, van O. en W. Souburg. H. H. Moebers, buishoudster, Wilhelmi- nastraat 21, van Ginneken. Ph. A. v. d. Velde, modelmaker, Steenen- beer 17, van O. en W. Souburg. J. J. C. Verstraten, teekenaar, Konings weg 11, van Rotterdam. P. van He3e, bankwerker, Wilhelmina- straat 14, van Goes. J. Deurloo, kantoorbed., Badhuisstr. 16, van Tholen. H. G. Hellendoorn, bankwerker, Lam- brechtsenstraat 7, van Rotterdam. J. P. Franse, ketelmaker, Hobeinstr. 87, van Schiedam. W. Hijman, kraanmachinist, Molenstr. 41, van O. en W. Souburg. terwijl in dezelfde periode vertrok ken: C. Kats, scheepmaker, Lange Zelke 36, naar O. en W. Souburg. J. van Leersum, bankwerker, Crocussen- 18, naar Hengelo. D. de Jong, koopman, Groenewoud 80, naar Breda. A. van Gaans, sergt.-mach., Paul Kru- laan 18, naar Den Helder. A. Dobbelaar, teekenaar, Ravesteynplein 9, naar Middelburg. L. J. Vleugel, teekenaar, Spuistraat 59, naar O. en W. Souburg. J. VerhoogJanse, zonder, Spuistraat 72, naar Den Helder. B. H. A. v. d. Maagdenberg, kellner, Dijkstraat 69, naar O. en W. Souburg. I. v. d. Burght, kantoorbediende, Kasteel straat 69, naar O. en W. Souburg. J. F. Schepers, 11. machinist, Kanaalstr. 28, naar Nijmegen. I. Sanderse, adj. comm. RDB., Bouwen Ewoudstraat 50, naar Bergen op Zoom. J. de Valk, zonder, Mariniersplein 6a, naar Middelburg. P. v. d. Meulen, Clijverstraat 50, naar Koudekerke. D. A. van Weelderen, machinist, Bella- mypark 1, naar Amsterdam. S. P. Sparrenberg, korp. monteur, Coosje Buskenstraat 32, naar Den Helder. K. Kole, arbeider N.S., Nijverheidstraat 18, naar Voorburg. J. in 't Veld, sergt.-majoor, Singelweg 48, naar Nieuw-Helvoet. De bootdiensten op de Oosterschelde. Het bericht omtrent den bootdienst op de Oosterschelde, voorkomend in ons num mer van Zaterdag, behoeft eenige verbete ring. De veerdienst ia overdag normaal. Al leen vaart de boot die om 3 uur van Zie- rikzee vertrekt, niet v-erder dan Katsche- veer, terwijl de boot om 4 uur weer van daar naar Zierikzee terugkee.rt. ER WOKDEN THANS PER WEEK 40.000 K.G. MEER MOSSELEN GECONSUMEERD DAN OOIT HET GEVAL IS GEWEEST. Er is met succes een groote „eet meer mosselen"-campagne op touw gezet. Er wordt thans in eigen land per week ongeveer 40.000 kg. méér mosselen om gezet dan ooit het geval is geweest en dit beteekent, dat tusschen 35.000 en 40.000 personen, die vroeger geen mos selen aten, thans het Zeeuwsche banket nuttigen. Dit stemt tot tevredenheid, want de mossel is een schelpdier met een buitengewoon fijnen smaak en een zeer hooge voedingswaarde. Bovendien en dat is in dezen tijd van voedselschaarschte van. het meeste belang wij hebben het „artikel" in schier onuitputtelijke voor raden. Het is een bij uitstek nationaal pro duct, onafhankelijk van buitenlandsche blok kade- en andere maatregelen. Er bestaan evenwel in breeden kring ongegronde, verkeerde opvattingen ten aanzien van de mossel. Deze te helpen oplossen is het doel van dit artikel. Waar komt de mossel vandaan? Mosselen worden gekweekt op de z.g. mosselbanken. Dit zijn uiteraard alle daar voor in aanmerking kcmende „banken" in zee, zooals zandbanken, dammen, palen en allerlei uitstekende voorwerpen. Op deze banken zetten zich de mossellarven vast. Een mossel begint haar leven n.l. als larve, die zich in het zeewater beweegt. In het voor- en najaar gaan de visschers op de larvenvangst uit. Men vangt of ver zamelt dan het zaad. Dit zaad wordt uit gezet op de daarvoor speciaal geschikte gronden in de Zeeuwsche stroomen en op het griend in de Waddenzee. Natuurlijk vangen de visschers niet alle mosselzaad en het zaad dat aan hun netten ontsnapt, ontwikkelt zich in de vrije wateren, buiten de mosselbanken. De mosselen, die daar uit groeien, noemt men „wilde mosselen", een benaming dus, die niets met den aard van het diertje heeft te maken, doch uit sluitend wijst op de manier van groeien. De z.g. „wilde mosselen" worden echter zelden voor consumptiemosselen gebruikt in ons land. Gewoonlijk worden ze be stemd als voeder vcor eenden enz. en als de vangst meevalt als consumptiemosselen geëxporteerd of in het Noorden van ons land verkocht. Vóór de mosselen volwassen zijn de schelpgrootte bedraagt dan tenminste 5.5 cm. en die dieren zijn dan ongeveer drie jaar oud worden de zaad- en halfwas mosselen al naar gelang de omstandig heden een of meermalen verzaaid. Wanneer de mosselen volwassen zijn, worden ze eerst gekeurd. Er worden dan monsters ter keuring gebracht naar de agentschappen van het Centraal Verkoop kantoor van mosselen te Bergen op Zoom. Irdien dit monsters wordt goedgekeurd, komt de kweeker in aanmerking voor or ders en doet het Verkoopkantoor zijn inkoopen. De mosselhandelaren koopen niet rechtstreeks bij de kweekers, doch zij ver voegen zich bij het Centraal Verkoop kantoor. Aangevoerde partijen worden steeds gekeurd op grootte, kwaliteit en zuiverheid. De handelaren brengen de mosselen op twee verschillende wijzen in den handel, namelijk ruw en geknipt „Geknipt" wil zeggen: schoongemaakt. Mosselen z'in vaak door vuil en zeewier tót groote tressen aaneengegroeid en het schoon maken er van is een werkje, dat beter door den handelaar dan door de huis vrouw kon worden gedaan. Door het optreden van het Centraal Verkoopkantoor is de laatste jaren de kwaliteit van de mosselen zeer vooruit gegaan. De handelaren hebben alleen met het kantoor te maken en daardoor kan en moet wegens de strenge keuring! de teeler meer aandacht besteden aan de teelt en is men in staat betere en grootere mosselen te kweeken. Bovendien is de keuring, eerst op monster en later van de geheele partij, van groot belang, omdat de kweekers weten, dat minder waardige partijen niet worden verkocht. Mosselen zijn zeer voedzaam. Mosselen bevatten zeer veel eiwit, zooals men weet een door iederen deskun dige aanbevolen voedingsstof. Wanneer men vijf kilogram mosselen vijf minuten laat koken, dan kan men de volgende voe dingswaarden constateeren ruim 1000 gram mosselvleesch, waarvan 155 gram eiwit, 35 gram vet, 36 gram koolhydraten en verschillende vitaminen o.a. 6000 I. E. vitaminen A. Men heeft dus voor weinig geld voor verschillende personen een maal, dat in voedingswaarde en fijnen smaak bij na niet kan worden verbeterd. Er bestaan géén „vergiftigde mosselen". „Vergiftigde mosselen", waarvan men vaak hoort spreken, bestaan niet. Er is niets in de mossel, dat nadeelig voor de menschheid kan zijn. Wel is het een feit, dat sommige personen na het gebruik van mosselen wanneer zij er tenminste veel van hebben gegeten onaangename gevolgen ondervinden, die z\j dan aan een vergiftigde mossel wijten, welke zich tus schen de andere zou hebben bevonden. Vroeger namen de doktoren aan, dat dit inderdaad het geval zou zijn, maar tegen woordig weet men beter. Niet iedereen kan voedsel met een zoo hoog gehalte aan eiwit verdragen. Menschen met een „zwak ke maag" bijv. hebben spoedig last na het gebruik van mosselen. Z\j gevoelen zich on passelijk en natuurlek krijgen de mosselen de schuld. Zij vergeten evenwel, dat zij deze gevolgen na het gebruik van alle eiwit-rijke stoffen ondervinden, omdat hun maag zich tegen een teveel aan eiwit ver zet. Het is een sprookje, dat een mossel ooit een nadeeligen invloed op onze gezondheid zou kunnen hebben. Wel is dit natuurlijk het geval, wanneer men rauwe mosselen eet. De mosselen kunnen namelijk besmet zijn met typhus- en paratyphus-bacillen. Kookt men de mosselen echter steeds goed, dan zijn alle ziektekiemen gedood en zal men nergens last van hebben. Het gebeurt wel eens, dat menschen na het gebruik van mosselen plotseling zeer ernstig ziek worden en zelfs in levensge vaar komen te verkeeren. Ten onrechte heeft men een dergelijke ziekte toegeschre ven aan het feit, dat de mossel vergiftigd zou zijn. Dat is niet waar. De ziekte wordt veroorzaakt doordat er zich in de mossel parasieten hebben genesteld, zooals krab ben. Wordt nu de mossel niet behoorlijk schoongemaakt, dan kan het gebeuren dat een dergelijke krab, die op zichzelf wél vergiftigd is, wordt opgegeten. Dit geldt dus voor mosselen, die voor het gebruik niet of niet voldoende zijn schoongemaakt» engekookt. Gelukkig komt mosselver giftiging sporadisch voor. Goede voorzorgs middelen zijn en blijven het goed schoon maken en koken van de mossel. Het verdient aanbeveling, geopende mos selen be verwijderen, want deze mosselen zjjn reeds dood. Voorts koope men bij voor keur geknipte mosselen en zette men de mosselen niet in zoet water. Droog bewa ren is beter. Wel is het aan te bevelen de mosselen een half uur vóór het koken in zout water te zetten of ze schoon te spoe len. Ook slikmosselen verwij dere men niet alleen bederven zij den 3maak, doch zij zijn ook zeer zwaar. Tenslotte eete men geen rauwe mosselen, maar koke ze steeds goed. Wie zich steeds aan deze wenken houdt, zal nooit onaangename gevolgen na het eten van mosselen ondervinden, doch in tegen deel het schelpdier waardeeren als een smakelijk, voedzaam eten. In dezen tijd van voedselschaarschte is het van belang, dat ieder weet, welk een uitnemend voedsel onze stroomen leveren. De oester-verzending in December, De verzending van oesters uit Yerseke in December 1939 viel mes (3.330.299 tegen 3.557.682 in December 1938). Hoewel En geland niets afnam (December 1938 522.800) trokken Nederland en België' prachtig op. Nederland nam 1.011.468 af tegen 558.952 in December 1938, België 2.159.851 tegen 1.878.735. Zelfs Duitschland ging met 100.000 vooruit. Frankrijk nam slechts 150 af De getallen vielen dus mee. De ontvang sten waren echter laag zeker niet meer dan de helft van December r 138. De vaart op de Ooster- en Westerschelde. De scheepvaart op de Oosterschelde en in het Zijpe wordt momenteel niet door het ijs bel.smmefd. Op de Westerschelde nabij Bath ondervindt alleen de zeilvaarb nog hinder. De abattoir-bouw. Bij besluit van 4 October jL vereenigde de raad zich met het voorstel om van het bestuur der Godshuizen aan te koopen on geveer 10.000 c.a. grond aan den Sedsweg, zulks met het oog op den. voorgenomen abattoir-bouw, voor een som van 8000, welke prijs oorspronkelijk berekend was in de veronderstelling, dat het terrein 12.000 M2. groot was. Daarna zijn Burg. en Weth. met ge noemd bestuur in onderhandeling getreden, teneinde te trachten tot overeenstemming te geraken nopens den definitieven koop prijs en de ter zake van den aankoop vast te stellen voorwaarden en bepalingen. Met groote voldoening kunnen Burg. en Weth. thans mededeelen, dat meer gemeld bestuur bereid is gebleken den definitieven koopprijs te stellen op 3400, alzoo niet minder dan 4600, lager dan het als ma ximum door den raad toegestane bedrag. Over de voorwaarden en bepalingen is bo vendien een volledig aecoord bereikt. Crediet voor onderzoek stichting zwemschool. Zooals Burg. en Weth. reeds bij de be- grootingsdebatten hebben medegedeeld, overwegen zij de mogelijkheid tot een be tere zweminrichting te komen. Burg. en Weth, vragen den raad een crediet van 600 voor het doen instellen van een on derzoek, waartoe behalve de keuze van een geschikt terrein ook behoort het op maken van een voorloopig of schetsont werp met een globale raming van kosten. Tienjarig bestaan van het R.K. muziek gezelschap „St. Caeeilia" herdacht. Zondagavond had in het Vincentiushuis de viering plaats van het tienjarig bestaan van het R.K. muziekgezelschap „St. Cae cilia". De voorzitter, de heer J. A. M. Lam- bermont heette de aanwezigen hartelijk welkom en gaf een overzicht van de op richting der vereeniging in 3930 als mond- harmonicavereeniging en na 1935 als fan faregezelschap. De Eerwaarde heer pastoor Voorham sprak namens de parochie en bood een 14- tal nieuwe instrumenten aan. Van een onbekende ontving de vereeni ging een lamp om op avondmarschen mede te voeren en in den loop van den avond werden er twee aan toegevoegd. Voorts werden nog tal van gelukwenschen en ge schenken aangeboden. Nadat de heer Lambermont allen dank had gebracht heeft het muziekgezelschap twee marschen ten beste gegeven. De avond werd verder gevuld met een succesvol optreden van Coos en Polly Speenhoff. Opbrengst kinderpostzegels. Het comité te Middelburg deelt mede, dat de opbrengst van den verkoop van weldadigheidspostzegels en briefkaarten voor het kind dit jaar 2060.45 heeft be dragen tegen verleden jaar 1905.56. De ijspret. Zaterdag en Zondag hebben nog velen op de vesten van de jjssport genoten. Za terdagmiddag werd op de banen van de IJsclub een wedstrijd voor kinderen van de leden gehouden. Des avonds is er ondanks den aooi he jJ veel op de baan gereden en ook op de an dere vesten vermaakten talrijke rgdsters en r(jders zich op het ijs. De hoop, dat het tegen den ochtend nog wat zou vriezen is helaas niet vervuld. Wel is er gisteren op verschillende vesten gereden, maar het ijs had zeer van den dooi te lijden, zoodat groote plassen ontstonden. Op de banen van de ijsclub was van rijden geen sprake meer. DE LOOP DER BEVOLKING. Aantal inwoners in 1939 gedaald. In 1939 zijn alhier geboren 140 m. en 137 vr., samen 277 personen. Er vestigden zich 482 m. en 563 vr., samen 1045 per. sonen of een totale toename met 622 m. en 700 vr., totaal 1322 personen. Er overleden 112 m. en 91 vr., totaal 203 personen, en er vertrokken 536 m. en 680 vr., samen 1216 personen, of een to. tale afname met 648 m. en 771 vr., totaal 1419 personen. Hieruit blijkt, dat het aantal inwoners van 18309 (8712 m. en 9597 vr.) daalde met 97 (26 m. en 71 vr.) tot 18212 m. en 9526 <vr.) EEN ONDERHOUDENDE AVOND. Film en tentoonstelling. Men verzoekt ons plaatsing van het on- derstaande De A.N.W.B. plaatst alle richtings-, voorrichtings-, waarschuwingsborden en wegwijzers; betaalt en onderhoudt ze te vens. Ieder Nederlander, die op een of an dere manier den weg gebruikt, ondervindt dus leiding en hulp van den A.N.W.B.; vaak zonder het te weten of er zich van bewust te zijn. Men aanvaardt dit alles als of het zoo hoort. Maar men moest toch be seffen, dat de A.N.W.B. niet ieder kan hel pen, zonder op zijn beurt door het Neder, landsche volk gesteund te worden. Wel licht geldt hier echter het „onbekend maakt onbemind". Het is daarom toe te juichen, dat de A.N.W.B, op 10 Januari in café De Zwaan een zgn. bondsavond organiseert. In een moderne film, voorafgegaan door een voordracht zal het veelzijdige werk van den A.N.W.B. worden uiteengezet en toe gelicht. Het bond5*werk betreft nl. niet alleen de wegwijzers het is veel uitgebreider. Wij noemen slechtsdie behartiging van de belangen van het autoverkeer, van de eigen- en beroepsvervoerders, de kosteloo- ze adviezen in rechtskundige-, technische- en belasting-aangelegenheden, de actie voor wegen- en bruggenbouw, voor de verkeers veiligheid, de zorg voor de rijwielpaden, de bescherming van het natuurschoon enz. Men zal hiervan op deze bijeenkomst ken nis kunnen nemen. Bovendien zal een tentoonstelling worden georganiseerd, die een overzichtelijk beeld geeft van de bondsbemoeiingen en de bondsuitgav'sn. Filmvoorstelling T.B.C.-fonds C.N.V. De in November jl. gevormde plaatselij ke commissie van het T.B.C.-fonds van het Christelijk Nationaal Vakverbond (C.N.V.) gaf Vrijdagavond in het verenigingsge bouw een filmvoorstelling van de D. (raagt) E.(lkanders) L.(asten)-film. De heide voorstellingen (een voor de kinderen en een avondvoorstelling) waren zeer goed bezocht, terwgl gedurende de vertooning een en ander werd toegelicht door den heer De Jong uit Utrecht, pen ningmeester van het T.B.C.-Fonds. De gehouden collecte bracht 7.73 op. Loop der bevolking. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. 1938 671 personen (357 m. en 334 vr.). Zij vermeerderde door geboorte met 15 personen (11 m. en 4 vr.) en door ves tiging met 38 personen (15 m. en 23 vr.) Zij verminderde door overlijden met 7 personen (4 m. en 3 vr.) en door vertrek met 37 personen (16 m. en 21 vr.) Op 31 Dec. 1939 bestond de bevolking dus uit 680 personen (343 m. en 337 vr.). Vergadering C.B.T.B. Vrijdagavond vergaderde onder leiding van den voorzitter, den heer M. Houter man, de af deeling van den C.B.T.B. Na opening op de gebruikelijke wijze werd het woord gegeven aan den heer Ikkink, directeur der Coöperatie „Eiland Walcheren". Deze besprak de verschillende regeeringsmaa*regelen ten opzichte van oen landbouw genomen en gaf inlichtingen in zake voederartikelen, kunstmeststoffen en zaaigraan, terwijl hij opwekte allen zooveel mogelijk te betrekken van de coöperatie. Besloten werd de plaatselijke afdeeiing der jongeren actie te steunen. Bij de ge houden bestuursverkiezing werd herkozen de heer D. Coppcolse en gekozen de heer J. Kodde. Vervolgens heeft Ir. Bosman een lezing gehouden over het onderwerp: „Grond onderzoek". Na gesproken te hebben «.ver grondonderzoek in het algemeen besprak hij achtereenvolgens de volgende drie punten: le. wat wordt onderzocht; 2e. wat is er van te verwachten; 3e. hoe moeten de monsters worden genomen. Hardrijderij. Ondanks den reeds ingetreden dooi is Zaterdagmiddag de hardrijderij op de Oost- vest, uitgeschreven door de vereeniging „Ijsvermaak" doorgegaan. Er was veel be langstelling. Het aantal deelnemers be droeg 30, Er werd paarsgewijze gereden. De 15 winnaars moesten elkaar later be kampen in de winnaarsronde, de 15 verlie zers in de verliezersronde. De uitslag was Winnaarsronde 1. A. Venema te Schore, 2. J. Moorman te We- meldinge, 3. H. C. Geerts te Schore. Verliezersronde 1. J. v. d. Linde te Kloe- tinge, 2. M. Rozen te 's Heer Abtske De prijzeti best drie paar schaats eenige Goesche baar gesteld. Gemeenteveldw $ij Koninklijk 1940, is aan E. T~ ter te Rilland-Ba daille, verbonden Nassau, toegekend Wedsfcrydpro" Vo< Zaterdag Zaterdagcompeti V.V.—R.C.V. 1. Adspiranten R. C. V.Vlissingen Zondag 1 Adspiranten A Vlissingen B Afd. A Cortgen De Zeeuwen 3 Afd. B Midde De Zeeuwen 4R. Boys 1—E.M.M. 2 burg 1. Afd. CHulst 1 tenisse 2Ria 1 Afd. D Groede man Boys 1Aa~ Schoondijke 2. Afd. E Zierikze Mobilia 1 (terr. I nesse 1. Afd. F Burgh 5 Programma. 9 Westkapele Z 2 uur Dishoek uur; Middelburg uur St. Laurens: roea, 10 uurVli muizen 1, 3 uur Kikkers 1, 2 uur; 1Zeewachters 1; Basta, 2 uur Kra senisten, 2 uur H Westihove 2, 2 uur; ridders, 2 uur Mico, 2 uurYe Moermannen, 10 U" boys 1Scheldeboy GrenswachtersV - 10 Westkapelle: Sc vogels, 2 uurVli Vliegers .2, 2 uur Trekvogels, 2 2Twijfelaars, 10 2Tartmannen, 2 2T.O.P., 2 uur K.K.K. 1, 2 uur; Sc 2 uur Krabbendijl Westhove, 2 uur. 11 Oostkapelle Kan 2 uur Vlissingen wen, 2 uur Middel 2 uurSouburg V uur Kapelle D.E uur Kapelle W uur; Kapelle Vict< Katers, 2 uur Sluis boys 1, 2 uur Bres Scheldeboys 2, 2 uu Grenswachters, 2 Naar Den lOen Januari „Slamat" van Genua den uitgezonden de ren Opper vliegtuig! Ierbootsman A. C. Lichting 19 In de eerste maanc wij vernemen, geleid naar huis worden g Deze maand zal onderdeel met verlof een gedeelte van de BRITSCHE BOM? WIGHT NEI Drie i Nabij Vemtnor (eil dag een Britsch bo neergestort. Drie vonden den dood. Kantongerech De kantonrechter veroordeeld wegens Overtreding van de en/of het Motor- en E andere verkeersverord C. v. 't L. te Krab rechtsvervolging C. burg 5 b. s. 2 d. h. 7 b. s. 4 d. h. M. H 10 b. s. 5 d. h. M. pirvg M. R. S. te 's teruggave aan zijn o sing van straf D. v. b. s. 2 d. h. J. v. H d. h. C. L. O. te Ril d. h. C. J. J. V. te 2 b. s. 2 d. h. en 1 Zonder toestemming ter der gemeente eer dienst laten doen in

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 2