Breskensche Courant OPRUIMING Boeften „Windsor" FA. F. P. D'HUY EERSTE BLAD STADSNIEUWS Vlissinsien Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de f v.» Felle koude komt den Finnen te hulp. Het ijs bracht vreugde cn.... verdriet. Weinig nieuws van het Westelijk front. Verlengd zakenverlof Van het strijdtooneel in China. BALANS- §clicurfcwi»sg« van Jen dag Im f If ssingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 6 MAANDAG 8 JANUARI 1940 ADonnementsprys: 11 ct. pel week oi J 2.20 pe kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijk» nummers 5 ct. Voor bet buitenland neme men eeD abonnement op net postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1 -5 regels f 1.25, iedere regel meei 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma t.vAN l»E VULDE dr., Bureau* Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No. 66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,'Tel.21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' RUSSISCHE LUCmVIACHT LIJDT VERLIEZEN. De koude in Finland is op bet oogen blik zeer fel. Zaterdag is bet kwik ge daald tot 27 graden onder bet vriespunt. Op d»s landengte van Karelië en aan de grens is de koude nog heviger. De bevoor rading van het Russische leger wordt steeds moeilijker door het optreden van de Finsche ski-patrouilles. De hevige koude is voor de Finnen zeer welkom geweest, daar er slechts plaatse lijke activiteit was zoowel op de landengte van Karelië als aan de oostelijke grens. De activiteit der Russen op de landengte -was beperkt tot kleine aanvallen en ar tillerievuur. Op die wijze konden de Fin sche soldaten een welverdiende rust genie ten en waren zij in staat munitie te spa- iyen. 1 Aan hot oostelijk front zijn de Finnen m saat geweest, eenige troepen in de voorste /linies af te lossen. Sinds den veldslag van Suomussalmi heb ben zich geen groots militaire feiten meer Voorgedaan. Russische bombardementen. Zaterdag heeft de Russische luchtmacht de steden Kuopio en Lahti gebombardeerd. Verscheidene huizen werden vernietigd. Een persoon werd gedood, twee gewond. Het Finsche afweergeschut heeft acht [i Russische vliegtuigen neergehaald. Voorts heeft één Finsche piloot zes Russische machines neergeschoten. Volgens een bericht uit Rovaniemi, het hoofdkwartier van het noordelijke Finsche legers aan het in Helsingfors verschijnende •dagblad „Hifvudstarsbladet" zijn ski-pa trouilles doorgedrongen tot Kandalaska, de Russische vlootbasis aan de Witte Zee. Finsch legerbericht. j In het Finsche legerbericht van Zondag wordt medegedeeld In de landengte van 'Karelië heeft de vijand in den nacht op Zaterdag aangevallen na een voorbereiding Koor artillerie tusschen het Hatjalahti meer en Summa. De aanval werd afgeslagen. Onze artillerie heeft een vijandelijke colon- •-tie, welke op marsch was, zoomede een ravitailleeringscolonn© verspreid. De vijand was begonnen zich in te graven en prikkel draadversperringen aan te brengen. 3ij ■Uttojoki werd een vijandelijke aanval afge- slagen en een ^ank vernield. In het district Salla werd de poging van een vijandelijke ski-afdeeïing onze troepen in te sluiten, verijdeld. De lijken van meer dan 3000 man verden op het slagveld achtergelaten, [verder 14 machinegeweren en ander mate riaal. In het district Petsamo heeft de vijand met tamelijk geringe strijdkrachten aangevallen, doch hij werd afgeslagen. De vijandelijke activiteit ter zee werd 'door het ijs beperkt tot pogingen te voor komen. dat koopvaardijschepen onze ha vens zouden binnenkomen of verlaten. De Finsche jagers en luchtdoelbatterijen "hebbsri de vijandelijke pogingen te bom- pardeeren verijdeld. Twaalf vijandelijke vliegtuigen werden omlaag geschoten. Russisch legerbericht: „Niets van beteekenis". Het hoofdkwartier van het Russische [militaire district Leningrad deelt in een communiqué mede Op 7 Januari heeft zich aan hét front niets van beteekenis voorgedaan. In de districten Ükhta en Repola activi teit van verkenners. In het district Petra- savodsk heeft een der Russische patrouil les een' vijandelijke af deeling verspreid. In de landengte van Karelië activiteit van patrouilles en artillerievuur. Door het ongunstige weer was de activi- 'teit der luchtmacht beperkt. Finsche oproep tot de Russische soldaten. De Finsche radio heeft Zaterdag in het Russisch een oproep gericht tot de „solda ten van het roode leger", aldus luidende „Uw gezinnen en familieleden verwachten dat gij hen bevrijdt van de onderdrukking waarin zij leven en waarvan zij zich steeds .meer bewust worden. Keert terug naar uw haardsteden en schudt af het juk van ter reur en ongerechtigheid, dat u door uw regeering wordt 'opgelegd. Thans geeft gij er u rekenschap van, dat uw leiders slechts een onbeteekenend deel van hun belofte 'gehouden ^ebben. Wat is het communisme ■waard, als het niet berust op gerechtig dheid?" Zich daarna richtende tot de Sovjet-re geering, zei de radio-c mroep "begrijpt ge niet, heeren Sovjet-regee- rmg, die onverschillig blijft voor het lyden van uw slechts gekleede en uitgehongerde kameraden, dié gij naar Finland den dood injaagt, dat hun oogen opengaan in het oogenblik van hun sterven? Begrijpt ge rn.it, - f het volk, aat gj' onderdrukt, en dat ge&n brood he zich stee "3 helderder rekenschap geeft van uw beestachtige me thoden, die de verontwaardiging opwekken van de heele wereld? Weest er zeker van, het Russische volk uw geweldpleging n ■Vdl'schheid niet altijd zal vr riuren". Niettegenstaande den dooi, welke in den namiddag van Zaterdag was ingetreden en ook Zondag doorzette, hebben nog alom in de lande duizenden van de Ijs pret geno ten. Helaas heeft het ijs ook weer enkele slachtoffers geëischt. Op het Kagermeer is Zaterdagmiddag de 27-jarige sergeant J. Heynes, afkomstig uit Oude-Pekela, met een kennis is een wak geredién. De jongedame kon worden gered, maar de sergeant, die onder het ijs was geschoten, verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. Twee Urker mannen verdronken. Twee Urker mannen, twee neven, J. en C. Kaptein genaamd, 22 en 24 jaar oud, die Zaterdagmorgen te voet over het ijs in de richting Lemmer waren vertrokken om een vriend, die naar Urk zou komen, tegemoet te gaan, zijn in een wak terecht gekomen en verdronken. De vriend uit Lemmer was om drie uur op Urk aangeko men, zonder zijn makkers te hebben gezien. Men werd op Urk gealarmeerd door een paar personen, die beoosten den dijk van Lemmer naar Urk wandelden en .op een zeker oogenblik hulpgeroep meenden waar te nemen. Zij gingen hierop terstond in de richting van den dijk, klommen dezen over, doch ontwaarden niemand. Wel zagen zij, d'at het ijs zeer bros was. Zij plaatsten een stok met een doek op deze plek en spoed den zich voorts naar Urk, waar zij van hun ervaring-en mededeeling- deden. Op het eiland waren reeds verschillende militair-en, die met verlof waren, nat aan gekomen, doordat zij op hun wandeling naar Urk door het ijs waren gezakt, dat op plaatsen waar bodemgassen loskomen dun of bros is. Allen konden zich in veiligheid stellen. Nu echter van beide neven Kaptein niets was gezien, hield men rekening met dé mogelijkheid, dat beiden slachtoffers van het ijs zouden zijn geworden. Enkele familieleden, uitgerust met fak kels, lantaarns en dreggen trokken uit om te trachten beide mannen, van wie de oud ste gehuwd was, op te sporen. De pogin gen hadder echter geen resultaat. Zondagmorgen is een ijsvlet vertrokken om te zoeken naar de beide vermiste jon gemannen. Deze reddingploeg heeft beide mannen gevonden.Het bleek, dat zij op hun tocht in een wak waren geraakt en op jammerlijke wijze zijn verdronken. De reddingploeg stond onder leiding van den burgemeester van Urk, den heer G. Keijzer. Men is eerst gegaan naar de plaats, waar Zaterdag het hulpgeroep was gehoord. Vandaar werd de omgeving afgezocht en tóen ongeveer dertien kilometer ten noorden van Urk een wak werd aangetrof fen, heeft men gedregd. Na eenigen tijd werden de lijken aange troffen. Met de vlet zijn de slachtoffers naar Urk overgebracht. Op het gewezen eiland heerscht door het gebeurde groote verslagenheid. Vele duizenden begaven zich op de Gouwzee. Zondag hebben 25 tot 30.000 schaatsen rijders den traditioneelen tocht naar Mar ken gemaakt. Zij kwamen uit alle richtin gen naar het centrale knooppuntMonni kendam. Amsterdam leverde verreweg het grootste kwantum, hoewel ook talrijke schaatsliefhebbers uit de Zaanstreek, Pur- merend en Hoorn de ijzers onderbonden en het stadje aan de Gouwzee opzochten. De tocht was vaak zeer zwaar. Op de Gouwzee heerschte een gezellige drukte. In de haven van Monnikendam stonden vele „koek en zopies",. Er waren arresleden en ijsschuitjes, terwijl particu lieren banken hadden neergezet om de schaatsen onder te kunnen binden voor den tocht naar het eiland. Het ijs in de Gouwzee, dat door den dooi al zeer veel te lijden had gehad, viel na de gunstige be richten omtrent de kwaliteit dubbel tegen. Dit weerhield de liefhebbers er evenwel met van het eiland op te zoeken. Toen tegen twee uur de regen begon te stroomen, was de pret spoedig ten einde. Allen haastten zich van de Gouwzee naar Monnikendam, waar de café's de drukte, die reeds 's morgens zeer groot was ge weest, niet meer konden verwerken. Een der restauranthouders had voor twee uur reeds tweeduizend porties erwtensoep ver kocht Voor de schaatsenrijders was het nu niet mogelijk op de schaats naar huis terug te keeren. De Noord- en Zuid-Hollandsche Tramwegmaatschappij had extra-diensten ingelegd, doch het electrisch net was niet in tact. Twee en een half uur lang was er na melijk geen stroom op het net, als gevolg van den ij zei, waardoor velen gedupèerd waren. Met allerhande vervoermiddelen stelde men zich tevreden. Open vracht auto's en zelfs veewagens waren zeer in zwang. Het einde van dezen min of meer mis lukten ijoZondag was dus niet zeer geluk kig, doch...... Monnikendam had niet te klagen gehad en uitstekende zaken gedaan. Prinses en Prins hebben weder te Loosdrecht schaatsen gereden. Ook Zondagmiddag heeft het Prinselijk paar gedurende een uur op de Loosdreeht- sche plassen schaatsen gereden» Ameland en Urk voorloopig geïsoleerd Zaterdagochtend is de passagiersboot „Waddenzee" van Holwerd naar Nes, op Ameland, met vijftien passagiers aan boord onderweg op de wadden in het ijs vast geloopen. Er zet zich veel ijs op de wadden tus schen Ameland en den vasten wal, zoodat kans bestaat dat Ameland voorloopig ge- is^'eerd zal zijn. De postboot „Von Geusau" kon Zater dagochtend voor het eerst van Urk niet uitvaren. Vanochtend zou een K.L.M.- vliegtuig met de post van Schiphol naar Urkvertrekken. DE STRIJD TER ZEE. Twee Britsche schepen op een mijn geloopen. De 8317 ton metende „City of Marseil les" is Zaterdag bij de Schotsche Oostkust op een mijn geloopen en heeft midscheeps ernstige schade gekregen. Een lid der be manning, een Laskaar, kwam om het le ven, 13 Britsch-Indiërs werden gewond. Het schip is Zondag een haven binnen gesleept. Het s.s. „Towneley" (2880 ton) is Zondag ter hoogte van de zuidoostkust op een my n geloopen en gezonken. Alle leden der be manning konden worden gered. Mijn in een net ontploft. De Britsche treiler „Eta" is gezonken door ontploffing van een mijn, welke in een net opgehaald was. Zes leden der be manning zijn Zaterdag aan land gebracht in een haven aan de Oostkust. Duitsch schip by Noorsche kust gezonken. Het 5062 ton metende s.s. „Franken- wald" van de HamburgAmerika-lijn is Zaterdag bij SteinSund aan de Sognefjord, ongeveer 70 kilometer ten noorden van Bergen, gezonken. De uit 48 koppen be staande bemanning en de twee Noorsche loodsen zijn door een Noorschen torpedo- bootjager gered en naar Bergen gebracht. Zweedsch schip door Duitschers opgebracht. Het Zweedsche s.s. „Konung Oscar", dat op weg was van Riga naar Stockholm, is door de Duitsche marine naar een Duitsche haven opgebracht. Bij de onderzoeking werd volgens het D.N.B. geconstateerd, dat. zich 42 strijd bare Polen als passagiers aan boord be vonden, die via Zweden naar Engeland wil den reizen. Zij werden van boord gehaald en naar een Duitsche haven gebracht. Aanval van Russische duikboot op Zweedsch schip. De kapitein van het Zweedsche s.s. „Fen- ris", dat in de Botnische Golf door een Russische duikboot tot zinken is gebracht, heeft een rapport over het verlies van zijn schip ingediend. Een onderzeeër van onbe kende nationaliteit, zoo zegt hij hierin, viel ons zonder waarschuwing aan. Ik liet mijn schip stoppen en in afwachting van de orders van de duikboot liet ik mijn mannen plaats nemen in de reddingbooten. Toen de onderzeër op ons bleef vuren, begreep ik dat zij voornemens was ons tot zinken te brengen. Tijdens de reddings pogingen vielen verscheidene granaten in de nabijheid van de sloepen. Alle leden der bemanning zijn in veiligheid. Zrj wisten zich eerst in veiligheid te brengen bij een vuurtoren, vanwaar zij naar land werden gebracht. Kort nadat de bemanning het schip had verlaten, werd het door de duik boot tot zinken gebracht. Nog een Britsch schip gezonken. Het Britsche schip „Cedrington Court", metende 3000 ton, is Zondag aan de Zuid kust van Engeland na een ontploffing in tien minuten tijds gezonken. De uit 34 per sonen bestaande bemanning is gered. Een scheepsjongen werd eenige meters de .lucht ingeslingerd, doch hij heeft alleen een been gebroken. Het Fransche ochtendlegerbericht van gisteren meldde: „Activiteit van patrouilles op verschil lende punten van het front. In het begin van den nacht aan beide zijden vrij leven dige bedrijvigheid der artillerie in het ge bied ten oosten van Blies." Gisteravond was niets belangrijks te melden. Ook de afgeloopen nacht was kalm. Alleen was er activiteit van pa trouilles ten westen van de Vogezen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: „Aan het westelijk front geen bijzondere gebeurtenissen. Het luchtwapen heeft ver kenningsvluchten gemaakt boven Engeland en Frankrijk. Duitsche zeestrijdkrachten hebben den laatsten tijd herhaaldelijk groepen strijd bare Polen, die trachtten van de Oostzee landen uit het vijandelijke buitenland te bereiken, opgevangen." stelt ons in de gelegenheid onze zaak op den ouden voet voort te zetten Wij kunnen weer zelf de lei ding in handen nemen en U persoonlijk bedienen voor maatwerk en de betere klee ding klaar. Wij ontvingen zoo juist: Eenige series ENGELSCHE COSTUUMS die onze reputa tie op dit gebied volkomen bevestigen. Waistraat 63. Telefoon 455 ER WORDT VERWOED GEVOCHTEN. Het zgn. „winteroffensief" in de Chi- neesche provincie Hoepeh, waaraan meer dan tien Chineesche divisies deelnamen, wordt in een Japansche frantbericht een volledige mislukking genoemd. De Japansche troepen in het betreffende gebied hebben voor Nieuwjaar aan Chineesche zijde 5000 dooden geteld. Na ds verijdeling van het Chineesche offen sief rekenen de Japanneezen thans af met de Chineezen in de bergstreken ten noor den van Tsoengyang en ten zuiden van Toengtsjeng, waar volgens de berichten verwoed gestreden wordt. Uit Kanton meldt het Japansche Nieuws bureau, dat de Japansche veldtocht ten noorden van Kanton in de provincie Kwangtoeng volgens een Zaterdagmiddag door het hoofdkwartier van het Japansche expeditieleger in Zuid-China uitgegeven communiqué snel zijn voltooiing nadert, nu achtereenvolgens de Chineesche stellingen te Yoengyoensjien, Sanhoeatsjen en Ying- tak bezet zijn. Volgens het communiqué stonden de Ja pansche troepen in dezen sector tegenover 100.000 Chineezen, die 20.000 dooden moes ten achterlaten, terwijl 3000 zich over gaven. van BADHUISSTRAAT 15. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Nog steeds natuurrampen in Turkye, Gemengd Nieuws) De stryd 'ter zee blijft offers eischen. (Pag. 1, eerste blad) De felle koude een goede bondgenoot voor de Finnen. (Pag. 1, eerste blad) In China wordt verwoed gestreden. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Loods van boord. In de Decemberaflevering van het j,Or gaan der Loodsenvereeniging Nederland" vonden wij een eenvoudig bericht dat niet temin, om den persoon wien het aangaat, waarlijk wel verdient dat het uit den engen beroepskring ./ordt gehaald, schrijft het Hdbld.: „De loodsschipper le klas H. K. van Baaren verliet den 16en November jl. den loodsdienst met eervol ontslag". En dan wordtde heer Van Baaren herdacht als oud-voorzitter van de af dee ling Vlis sin- gen, als een vereenigingsman „met hart en ziel" en als „een der markantste leden" van de Loodsenvereeniging „Nederland". Dat is alles stellig juist, doch het geldt in hoofdzaak de verdiensten van den ver eenigingsman. Maar er wordt nog iets an ders gezegd en dat raakt de verdiensten van den man, die, óók met hart en ziel, Nederlander was: Wij lezen nl. ook nog dit: „In het bijzonder ir den tijd toen de Ne- derlandsche loodsdienst in het 6e district" (het district Vlissingen, d.w.z. de Schelde en haar monden) „als gevolg van de scher pe Belgische concurrentie in verval was geraakt, heeft de heer Van Baaren dit ge toond. Trots veel tegenwerking heeft hy de stimuians weten te scheppen, die uiteinde lijk tot gevolg had, dat maatregelen werden getroffen waardoor den Nederlandschen loodsdienst in het 6e district weer een meer eervolle plaats werd gewaarborgd. Zijn energie, werkkracht en moed, in die dagen betoond, hebben algemeen bewonde ring gewekt". Wij kunnen van een en ander meespre ken en getuigen dat het bovenstaande woord voor woord waar is. Destyds was „de Belgische kwestie" nog zeer actueel en ze raakte in het bijzonder onze souve- reiniteit over het Nederlandsche deel der Westerschelde. Het was uitermate zaak dat wij onze rechten daar krachtig hand haafden maar het departement van mari ne, althans de afdeeling Loodswezen, had daarvoor geen oog en liet den Belgischen loodsdienst zich meer en meer meester ma ken van de beloodsing der Scheldemonden. Met het dreigende perspectief dat daarach ter lag en dat door minister Van Karne- beek zóó is geteekend: „Wie Schelde zegt, zegt Zeeland en wie Zeeland zegt, zegt Ne derland". Zoo begreep Van Baaren het ook, hij luidde, voor zijn land, de alarmklok en bracht, met instemming van zyn superi euren ter plaatse maar tot ontstemming van zijn hoogsten superieur, den hoofd- „Ergens in Nederland". Op een der vliegvelden in Nederland werd een negen tal officieren .vliegeniers en waarnemers) beëedigd. De nieuwe officieren tijdens het spelen van het Wilhelmus.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1