Breskensche Courant STADSNIEUWS Vlissingen enkomsten Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de tten-Wanten^) 3io etsen j liddelburgsche ppij v. Stoomvaart Naastenliefde in de practijk. Hore Belisha treedt af als Britsch minister van oorlog. Nieuwe Belgische regeering gevormd. Finnen zouden Salla hebben bezet. Russische duikboot valt Zweedsch kustvaartuig aan. EERSTE BLAD §elieuriciiMsen d en Overstroomingen in Spanje. Belangwekkende voordracht over bloedtransfusie. jur van de Buurtver- an Dishoeckstraat en vekt zijn leden op tot /an de op Vrijdag a.s. /ergadering, des av. 8 'oncertgebouw, inzake usledienst. iroote Markt en onig, ezing over bloedtrans- ioncertgeb. op Vrijdag is welkom. Toegang ig 8 uur. VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 5 ZATERDAG 6 JANUARI 19i0 Abonnementsprijs: li ct. per week of 2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Ditgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te:Breskèns, Dorpsstraat, Tel. 21; ^^Oost-en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAUVOOR PUBL1CITE1TSW A ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" gen MARKTPRIJZEN1 nmagazijn „Violette", 111. Darwin Tulpen 12 it KORT COMMENTAAR. r. W. F. J. FISCHER :erdag 6 Jan. om 4 uut flengte 301 M. voor de „De goede zijde van: jden". Luistert alien i1 ort. ïES voor STOELEN- L. WAGEN AAR, 19, voorheen STROO, pe en veilige verwar- DEMON-KACHEL of, /raagt demonstratie I W. WISSE, Schelde- /J age. Ruim gesorteerd rus" SCHAATSEN en eerwerk. J. LEFEVRE, at 45. jksche Opruiming van SCHOENEN. Koopjes.! ge. W. M. ROEST, iel, Aagje Dekenstr. .7, BRIDGER gevraagd vro-drive. Brieven let-H bur. „Vliss. Courant",! 1 'ERDAG en ZONDAGS ÏNMUZIEK. Aanbev.J R, Beliamvpark 32. OOK DANSEN A.s. Januari Café „MAR- t-Souburg. Aanvang 15 cent. voor het slijpen van tevens uithollen van tsen is H. J. DORP- jrdstraat 22. or een goede hulp inl uding eens naar een chmachine of een Stof. n in de Rijwiel-Ceti- kerksche weg 59. PEN SCHAATSEN op! I teen. Adres Firma oordstraat 46. open een zwarte Katei; j den naam „Moortje". en belooning terug it heldestraat 50 boven, 1 EN „INTIME". Eiken Zaterdag en Zondag ante. Zondagmid- ur Thé dansante. en Copieer-inrichting OID, Walstraat 28, ering, billijke prijzen. jv.Midd.| v.Roft. vm. uur]vm. uuij 9 8 Jan. 8 9 11 12 arief RotterdamMid- en omgekeerd. Ie klasse 2.25; ilasse f 3.50 Enkele! ise 1.35 Retour 2e I 25. /oor het vervoer van :ren zeer billijk, in bh ,r te Rotterdam Erven aringvliet 89, rei. 22721 52018. Gebrs. BUYTENHEK, relet. 3521. J. SANDERS, rel. 153. JOSTERHOin ,Tel. 282 sduur revourbiljetten onbepc.-.!). Er wordt over naastenliefde veel ge zegd en geschreven. Eigenlijk meer dan ons lief is. Want zij die er zoo dikwijls over spreken en schrijven, hebben het daarmee zóó druk (verbeelden zich dat althans) dat zij aan de practische toe passing veelal niet toe komen Een verblijdende tegenstelling tot deze „levenshouding", hebben wij gis teravond kunnen waarnemen. Er is over bloedtransfusie en hetgeen er aan vast zit ook al veel geschreven, maar men scheen daarbij den juisten toon toch niet te hebben getroffen. Het aan tal aanmeldingen bleef in ieder geval beneden de verwachting en slechts taai volharden in de propaganda maakte het mogelijk het aantal donors lang zaam omhoog te brengen tot 186. Maar gisteravond had een uurtje ge moedelijk babbelen van den promotor van de bloedtransfusiediensten in Ne derland (dr. H. J. C. M. van Dijk uit Rotterdam) tot gevolg, dat zich in de pauze niet minder dan62 nieuwe donors opgaven. Dr. van Dijk had o.m. gezegd „Kan men zich een mooier ideaal voor oogen stellen, dan een toekomst, waarin alleen bloed zal moeten worden geofferd om een medemensch van den dood te red den En wij gelooven, dat deze woor den, of andere die er veel op leken en die vroeger op den avond werden ge sproken, er velen toe zullen hebben gebracht, zich voor dit menschlievende doel beschikbaar te stellen. Want zeker, de bloedtransfusiedienst ïs in oorlogstijd noodzakelijk. Maar als vredesorganisatie is zij ons nog dui zendmaal sympathieker. De onbaat zuchtige naastenliefde blijkt dan nog veel sterker. Wat is het niet mooiEr verkeert een mensch in levensgevaar en düs stelt een ander mensch een klei ne hoeveelheid van zijn (haar) eigen bloed tot redding beschikbaar. Geen vragen wiè is het en van welke rich ting Er is een mensch in ge vaaren dat is voldoende. Wie het hiermede eens is (en wie zou dat niet?) leze het verslag elders in deze courant en geve zich als donor op wanneer dit nog niet gebeurd mocht zijn. Uw eigen gezondheid wordt er beslist niet» door geschaad. Er was gisteravond nog iets anders waarover men zich kan verheugen. Weliswaar was de bijeenkomst belegd door het plaatselijke comité, maar dit is voor den nieuwen burgemeester van Middelburg, mr. dr. J. van Walré de Bordes geen reden geweest, niet van zijn belangstelling te doen blijken. Het was daarom méér dan een vrien delijk gebaar, dat burgemeester van Woelderen hem. verzocht achter de be stuurstafel plaats te nemen. De burge meester noemde de tegenwoordigheid van zijn Middelburgschen ambtsgenoot een symbool van de goede en nauwere samenwerking tusschen Vlissingen en Middelburg. En wie achter de scher men wel eens kennis heeft, kunnen ne men van de kleinzielige tegenstellingen die tusschen beide buurgemeenten op menig gebied bestonden (en ten deele nóg bestaan), zal zich hierover slechts van harte kunnen verheugen. De bur gemeester van Middelburg heeft in een kort woord toegezegd, ook zijnerzijds gaarne alles te zullen doen, wat de sa menwerking tusschen Vlissingen en Middelburg ten goede kan komen. Iets waar beide gemeenten mee gebaat zul len blijken te zijn. En de officièele in stantie die „gemeente" heet, niet alléén. Deze prettige verstandhouding en dit nauwe contact zal er ongetwijfeld ook toe bijdragen, dat de ingezetenen van beide steden elkaar meer zullen leeren waardeeren dichter tot elkaar zullen Komen. Een verblijdend toekomstbeeld in dezen, donkeren tijd van krijg en leed. Wijziging in de regeering. OOK DE MINISTER VAN VOORLICHTING AFGETREDEN. Vrijdagavond is te Londen een offi- cieele verklaring van den volgenden inhoud afgegeven: „Hore Belisha, de minister van oor log, en Lord MacMillan, de minister van voorlichting, hebben ontslag aan gevraagd, dat hun door den koning is verleend. De koning heeft de volgende benoe mingen goedgekeurd Minister van oorlog wordt Oliver Stanley, minister van handel wordt sir Andrew Duncan en minister van voorlichting sir John Reith. De nieuwe minister van oorlog Oliver Stanley moet thans 'het ,bed houden, daar hrj griep heeft. Hore Befliffria, die sinds 1937 minister van oorlog is geweest, was tevoren minister van verkeer. Stanley was sedert 1937 minister van handel. Zijn vader, lord Derby heeft in de oorlogsjaren de portefeuille van oorlog be zet. Duncan is de bekende industrieel en di recteur van. de bank. van Engeland. On langs was hij voorzitter geworden van de commissie tot contröle op de munitieleve ringen. Reith is beltend als gewezen directeur- generaal van de B.B.C. Laatstelijk was hij voorzitter van dc nationale groep voor burgerluchtvaart. Noch Duncan, noch Reith is lid van het parlement, doch men verwacht dat spoedig in het Lagerhuis voor hen beiden zetels gevonden zullen kunnen, worden. Heb verluidt, dat aan Belisha de porte feuille van handel was aangeboden, doch dat hij deze niet heeft kunnen aanvaarden. Deze wijzigingen voltooien een herbe zetting van voorname posten in de regee ring. Hiermede is evenwel niet uitgeslo ten, dat later nog enkele kleine wijzigingen zullen worden aangebracht. In een schrijven aan den minister-presi dent zegt Hore Belisha, dat hij ook voor taan al wat in zijn vermogen ligt zal bij dragen tot een zeer krachtige oorlogsvoe ring totdat deze succesrijk zal zijn tenein de gebracht. Het verheugt hem, dat er geen verschil van opvatting over de poli tiek bestaat tusschen hem en Chamberlain. In een schrijven aan Hore Belisha be treurt de minister-president, dat Hore Be lisha geen post kon aanvaarden bij de re constructie der regeering door Chamber lain. De premier bracht hulde voor de be langrijke hervormingen door Hore Belisha op het ministerie van oorlog aangebracht en voegde hieraan toe „Het is voor mij een groote voldoening dat er nimmer moeilijkheden zijn geweest tusschen ons over politiek en over de nood zakelijkheid den oorlog met de uiterste vastberadenheid voort te zetten tot een succesrijke einde." In een schrijven aan Chamberlain zet Mac Mililan uiteen, - dat hij werd uitgenoo- digd af te treden wegen de „moeilijkheid veroorzaakt door het feit, dat ik een zetel in het Lagerhuis heb", mede ten einde al dus wijzigingen in het kabinet te verge makkelijken. Reuter verklaart, dat er groote verwon dering bij het publiek zal zjjn over het vertrek van Hore Belisha van het mini sterie van oorlog. Dit kwam onverwacht. Het aftreden van Hore Belisha. Naar aanleiding van het aftreden van Hore Belisha herinnert men eraan, dat in de laatste weken het gerucht heeft geloo- pen over de vraag, te weten of het lucht- leger van het Britsche expeditiecorps onaf hankelijk moest blijven of dat het onder de tegenstrijdige contröle van ministerie van oorlog en ministerie van luchtvaart zou moeten worden geplaatst. Deze vraag was een jaar geleden in het Lagerhuis ter sprake gekomen en toen werd het besluit genomen, dat de vloot de contröle over haar eigen luchtwapen zou krijgen. Hore Belisha had toen verklaard, dat niets van dien aard overwogen werd ten aanzien van leger en luchtmacht, tus schen welke een zeer innige samenwerking bestond. Het schijnt dat onlangs d:e con troverse weer naar voren is gekomen on der een scherper vorm als gevolgvan de ondervinding, welke men in de eerste maanden van den oorlog heeft opgedaan. Het luchtleger aldus deed men opmer ken, moét zich van zuiver militaire taken kwijten, welke essentieel zijn voor de oor logsvoering en zou daarom volledig deel moeten uitmaken van het leger zooals het luchtwapen van de marine deel uitmaakt van de marine. Hore BeLisha had tijdens een vergade ring welke hij gisteravond kort voor de be kendmaking van het besluit heeft bijge woond, geen enkele toespelling gemaakt op ztjn aftreden. Hij was tot even laat in zijn werkkamer -op het ministerie gebleven als anders en heeft tot het laatst telefoonge sprekken gevoerd, aldus Haras. Tegenover een verslaggever heeft Hore. Belisha bij zijn vertrek van het ministerie gezegd, dat hij niets had toe te voegen aan het door hem 'aan den minister-president gezonden schrijven. PIERLOT OPNIEUW MINISTER PRESIDENT. Pierlot heeft gisteren de volgende nieu we Belgische regeering samengesteld Minister-president Pierlot (katholiek). Binnenlandsche Zaken Vanderpoorten (liberaal). Justitie Janson (liberaal). BuitenlandscheZaken: Spaak (socialist). Financiën: Gutt (extra-parlementair). DefensieGeneraal Denis (extra-pa.rl.). Economische Zaken en Voedselvoorzie ning Sap (kath.). Verkeer Delfosse (chr. dem.). Landbouw Graaf van Asprcmont Lyn- den (kath.). Onderwijs Soudan (koe,). Koloniën: De Vleeschauwer (kath.). Arbeid en Sociale Zaken Balthazar (soc.). Gezondheid Marcel Henry Jaspar (lib.). Openbare werken: Matagne (soc.). Pierlot heeft te kennen gegeven, dat er geen eigenlijke regeeringsverklaring zal worden afgelegd. Waarschijnlijk zal het kabinet Maandag bijeenkomen. Pierlot heeft ook doen weten, dat de diensten der nationale informatie bij het kabinet van den minister-president zouden worden ingedeeld. ZIJ ZIJN OP RUSSISCH GEBIED DOORGEDRONGEN. Volgens Stefani hebben, de Finsche troe pen Salla bezet. Salla vormt een der be langrijkste defensiepunten van midden- Finland. Ondanks de weersomstandigheden heeft de Finsche luchtmacht belangrijke Sovjet-Russische versterkingen gebombar deerd, die zich van Kandalaska naar den sector van Salla begaven. Ten noorden van het Ladogameer, nabg Ilcmantsi, hebben de Finnen bij tegenaan vallen twee tanks buitgemaakt, terwijl hun tevens talrijke automatische wapens in handen vielen, evenals krijgsgevangenen. De Finsche patrouilles blijven den vijand in den rug bestoken in het hooge Noorden. Op verscheidene plaatsen- zijn zij tot diep op Sovjet-Russisch gebied doorgedrongen. De vernieling van den spoorweg naar Moermansk wordt niet officieel bevestigd en men merkt op, dat de lijn op het punt, waar zij het meest de Finsche grens nadert, toch nog 75 km. hiervan verwijderd is. In het gebied van Petsamo vallen de Finsche patrouilles voortdurend de Rus sische troepen aan en in een poging om hier een einde aan te maken, bombai'- deeren de Sovjet-Russische vliegtuigen alle plaatsen waar zich Finsche patrouilles zouden kunnen ophouden. In dit hooge Noorden leveren de Finsche vrouwen op merkelijke staaltjes van moed, tot in de vuurlinie werken z\j in de ambulances. Op de Landengte van Karelië schijnt men nieuwe aanvallen van de Russen te verwachten. Men heeft hier geen bevesti ging van de benoeming van generaal Stern tot bevelhebber van de Sovjet- Russische troepen aan dit front. Uit het hetgeen Sovjet-Russische krijgs gevangenen hebben medegedeeld bljjkt, dat de Russen veel te lijden hebben door het gebrek aan verbandmiddelen en medi cijnen. Dikwijls worden alleen de officieren die gewond z(jn geholpen, terwijl de sol daten aan hun lot worden overgelaten. Bij Suomusalmi zijn de Sovjet-Russen zoo overhaast teruggetrokken,dat zjj in een schooltje al hun gewonden en mate rieel achter hebben gelaten. De corres pondent van het Finsche blad „Ussi Siomi" bericht, dat buiten de school een aantal ontkleede lijken lag opgestapeld. De sme righeid van het noodhospitaal was onbe schrijflijk. De gewonden lagen temidden van het vuiL Hetzelfde blad bericht, dat niettegenstaande de twintig jaar van bolsjewisme en attheïme, de Russische soldaten zich nog bij iedere gelegenheid be kruisen, evenals in het tsaristische Rus land. De Finnen maken met succes gebruik van een nieuwe vinding, een wapen tegen tanks; de bijzonderheden worden geheim gehouden, doch wel is onthuld, dat het wapen een electrisch mechanisme bevat, dat tankmotoren buiten werking kan stel- len. Finsch legerbericht. Het Finsche legerbericht zegt „Te land Op den avond van den 4den Januariheerschte op de Karelische land engte een groote bedrijvigheid der artille rie. In den loop van den avond deed de vijand een aanval op Kirvesmaeki aan de Taipale. Ten noorden van het Ladogameer aan het oostelijk front viel in hoofdzaak activiteit van patrouilles en artillerie te melden. Een stelling werd door twee com pagnieën Russische grenswachten aange vallen. De aanval werd afgeslagen en de Russen verloren 150 man.- In den sector- Aiitojoki is een .vijandelijke aanval afge slagen. Te Suomussalmi hebben de Finsche troepen een vijandelijk detachement vernie tigd. De Russen verloren 250 man, terwijl 40 hunner gevangen werden genomen. In den sector-Juntusrata duurt de strijd voort. In den sector-Salla bedrijvigheid van ver- kennings- en artillerie-afdeelingen. Ter zee Zekere activiteit van de vijan delijke luchtmacht en artillerie aan de kust bij Koivisto en ten noorden van het Ladogameer, doch geen resultaten van be- teekenis. In de lucht Op 4 Januari heeft de vij andelijke luchtmacht Abö, Hangö en een aantal bewoonde distrieten in Noord-Fin- land gebombardeerd. Er is geen schade van belang gemeld." Behalve wat het communiqué meldt, wordt nog vernomen, dat de Russen het dorpje Voikka, in de nabijheid van een in dustriecentrum gelegen, hebben gebom bardeerd. Negen vliegtuigen lieten 22 bom men vallen, waardoor tien huizen ver woest werden. Twee burgers kwamen om het leven; 16 personen, onder wie 15 vrou wen, werden gewond. Zweedsche vrywilligers naar Finland. Een extratrein met vrijwilligers voor Finland, afkomstig uit alle deelen van Zweden is gisteravond uit Stockholm ver trokken. In het district Dalarne worden pogingen in het werk gesteld een skibataljon samen te stellen, bestaande uit genoefende Zweed sche skiërs. GENERAAL G. STEYN, is de opvolger van generaal Blücher als chef van de Sovjettroepen in het Verre Oosten. Thans leidt hij het Roode leger aan het front ten Noorden van het Ladogameer. Het Zweedsche kustvaartuig „Fenris", groot 484 ton, is gisteren aangevallen door een onbekende duikboot in de Kvarken, het nauwste gedeelte van de Bothnische Golf. Het vaartuig' vloog in brand. De bemanning is gered. Naar aanleiding van dezen aanval heeft het Zweedsche gezantschap te Moskou op dracht gekregen van de regeering der Sovjet-Unie een inmiddellijk onderzoek naar de reden van de aanwezigheid van Russische duikbooten in de Botnische Golf te vragen. Uit Helsingfors meldt Reuter nog: Ten zuiden van Umva in de Botnische Golf heeft gisteren een Russische duikboot een Zweedsch schip aangevallen. Nadat een torpedo haar doel gemist had, kwam de duikboot aan de oppervlakte om het schip te beschieten. Het werd, naar gemeld wordt, verscheidene malen getroffen. Dit nummer bestaat uit 3 bladen van Belangrijke wyziging in de Britsche regeeringHore Belisha afgetreden evenals de minister van voorlichting. (Pag. 1, eerste blad); Er is een nieuwe Belgische regeering. gevormd. (Pag. 1, eerste blad) Duizenden menschen zijn dakloos als gevolg van de overstroomingen in Spanje. (Pag. 1, eerste blad); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN 7500 DAKLOOZEN. Meer dan 7500 personen zijn dakloos ge raakt ten gevolge van een overstrooming van de Taag. Een groot gedeelte van het dal staat onder water. Dc Portugeesche ministers van openbare werken en land bouw hebben zich naar het bedreigde ge bied begeven. Bij Monte Real is een goede rentrein, welke van Porto op weg was naar Lissabon, ontspoord. De locomotief en ne gen wagens zijn uit de rails geloopen. Ef zijn geen slachtoffers. Dit incident, dat door het slechte weer verergerd is, heeft den Zuidexpress verhinderd gisteren te vertrekken. Bij Santarem tusschen Setil en Muge is een spoordijk over een lengte van tweehon derd meter ingestort. Tal van personendie door het water werden geïsoleerd, konden worden gered. Zij hebben hulp ontvangen van de districts autoriteiten. Men verwacht, dat het water weer zal dalen, doch vooralsnog houden de regens aan. Het hooge water in Spanje. Terwijl het weer in Zuid-Spanje goed is en het water van de Guadalquiver daalt, beginnen de rivieren in Ciudad Real en Avila buiten haar oevers te treden en de velden te verwoesten. Te Madrid is de brug over de Manzanares tusschen de univers- teitswijk en de Casa del Campo, die tijdens den burgeroorlog door de troepen van Franco werd gebouw, door het water ver nield. Op eenige punten moest het trein verkeer over andere lijnen geleid worden. 62 NIEUWE DONORS GAVEN ZICH GISTERAVOND OP. Het Vlissingsch Bloed tiransfusie Comité hield gisteravond een openbare vergade ring, waarin dr. H. C. J. M. van Dijk, di recteur van het St. Franciscus Gasthuis te Rotterdam een voordracht hield over den bloedtransfusiedienst. Voor deze bijeen komst bestond flinke belangstelling. De burgemeester, de heer C. A. van Woelderen opende als voorzitter van het plaatselijk comité de vergadering. Hij heette o.m. welkom dr. van Dijk uit Rot terdam en den burgemeester van Middel burg, mr. dr. J. van Walré de Bordes. De aanwezigheid van laatstgenoemde zag spr. als een symbool van saamhoorigheid er goede verstandhouding tusschen de ge meenten Vlissingen en Middelburg. De groote opkomst verheugde spreker. Meer dan 60 vereenigingen van de meest uiteenloopende richting zijn aangeschreven om medewerking te verleenen. De voorzit-' ter hoopte dat deze avond er toe zal bijdragen dat velen zich als donor zullen aanmelden. De heer Van Walré de Bordes dankte burgemeester Van Woelderen voor zijn wel komstwoorden. Het is ook sprekers wensch dat er een goede samenwerking is tus schen beide gemeenten. Deze samenwer king dient zich echter over geheel Walche ren uit te strekken, want de Walchersche gemeenten zijn bij den bloedtransfusie dienst ingedeeld in één kring. Hierna kreeg dr. Van Dijk het woord voor het houden van zijn causerie over den bloedtransfusiedienst. Sprekers onderwerp is niet iets nieuws, doch ia van zooveel belang dat ©r nooit

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1