Breskensche Courant DE FINNEN HOUDEN DAPPER STAND. EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Een tweede slag woedt bij Salla. Koolhovenvligtuig neergestort bij Pernis. Ruwe handen Duitsch-Russisch militair bondgenoot schap te verwachten? Reorganisatie van de Belgische regeering. Eenige activiteit aan het front. li &&&£e duxaA, \U cLix \A. wiefa koit Zf vU&i ■i'cfiaaiïf. T Nederlandsch militair vliegtuig verongelukt Geweldige overstroomingen in Spanje. Wlissi ngsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 4 VRIJDAG 5 JANUARI 1940 "N Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. AdvertentieprijsVan 15 régels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties .van .1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. .Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr.,Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te :Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Oost- en Wést-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'. Volgens uit Rovaniemi, het hoofdkwar tier van het Finsche noordelijke leger, ont vangen berichten wordt thans aan het front van Salla een tweede slag geleverd binnen een week tjjds. De strijd woedt thans ten noorden van Salla. Finsche autoriteiten nemen ten aanzien van deze gevechten een zeer groote ge heimhouding in., acht. Zij staan niemand toe de gevechtszone te naderen. Het verluidt evenwel, dat de Russen het hard te verduren hebben en reeds terug icver de grens zouden zijn geworpen. Russische luchtaanvallen op Turku. Donderdag is in Turku en in de buurt van Hangoe luchtalarm gemaakt. Het is mogelijk, dat in sommige andere havens aan de Bothnische GoLf eveneens alarm gemaakt is, aangezien de Russische lucht macht aanvallen onderneemt op de havens, via- welke de Finnen hulp van buiten kunnen ontvangen. Op de Karelische Landengte wa9 een kleine Finsche fortificatie Dinsdag geblok keerd door drie Sovjet-Russische tanks, die alle uitgangen onder controle hadden. De Finnen bezaten slechts twee anti- tankkancinnen en spoedig verschenen nog drie Russische tanks, ter ondersteuning van de eerste en om te trachten de forti ficatie meester te worden. De veldtelefoon der Finnen was afgesneden. Een soldaat zag kans, uit de sterkte te komen en de draden te herstellen, waarop de bevel voerende officier de Finsche artillerie zoo nauwkeurige aanwijzingen wist te geven, dat vijf der Russische tanks vernield wer den. De zesde werd onschadelijk ge maakt door een soldaat uit de fortificatie met behulp van eenhandgranaat. Op een ander punt van de Landengte slaagden Finsche soldaten er in, een.achter de- Russische linies rustend .rood detache ment te verrasren. Zij Vernietigden een deèlvan' het detachement en vonden op den Russischen bev'elvoerenden officier het plan voor een aanval, die den vol genden morgen zou hebben moeten worden ingezet. Zij konden de Finscheartillerie waarschuwen, die bij hun nadering de Russische tanks, vernielde, welke den aan val van den volgenden dag hadden moeten steunen. In de streek van Suomussalmi hebben de Finnen de kas van een Scvjet-Rusrisch regiment gevonden, waarin zich 92.000 Finsche marken bevonden. Dit is een op merkelijk feit. In begin' November hebben de Russen, naar bekend is, verscheidene millioenen Finsche marken opgekocht. On getwijfeld hoopten zij met dit geld hun inkoopen in Finland te betalen. Men her innert er eveneens aan, dat de Sovjets op dezefde wijze opgetreden zijn in Polen, waar zij belangrijke hoeveelheden zlotys opkochten. Finsch legerberieht. Het gisteren uitgegeven Finsche leger berieht luidt als volgt: Te land: Met uitzondering van het ge bruikelijke geschutvuur en het optreden van patrouilles van weerszijden zijn de dag van 3 Januari en de ochtend van heden betrekkelijk rustig geweest op de Karelische Landengte. Aan de oostgrens, ten noorden, van het Ladogaméer, is de toestand ongewijzigd. Te Aittopki tracht de vijand een strategisch steunpunt te heroveren, waarvan de Finnen zich mees ter hebben gemaakt. Alle aanvallen wer den echter afgeslagen. In den sector van Kuhmo is een vijandelijke aanval, die ge steund werd dcor artillerie en tanks, af geslagen. Te Suomussalmi is Woensdag de zuivering van het terrein voortgezet en 169 Russen werden gevangen genomen. Te Raate, ten oosten van Suomussalmi, duren de gevechten voort. Ook worden de gevechten voortgezet ten noorden van den sector van Salla. Overigens niets bij zonders te melden. Ter zee: Een vijandelijke sleepboot is Woensdagavond afgedreven in de buurt van het fort Kciivisto. Batterijen van het fort openden het vuur en de bemanning van het schip vluchtte over het ijs. Een Finsche patrouille maakte zich meester van de sleepbpot, maar die zonk in den loop van den nacht. Bij hét Ladogameer hebben Sovjet-troepen twee Finsche for ten 'gebombardeerd. Finsche kustbatte- rïjen concentreerden hun vuur op de vijan delijke stellingen. In de lucht: Op 3 Januari heeft de Rus sische luchtmacht de streken van Abö en Hangö gebombardeerd, en zekere punten in het noorden van Finland. Een Rusrisch vliegtuig werd neergehaald. De materieele schade was onbsteekenend, en tot dusverre gelooft men niet, dat er slachtoffers zijn gevallen. Russisch legerberieht. Het' hoofdkwartier van het Russische militaire district 'Leningrad 1 deelt mede: Op 4 Januari heeft zich aan het- front niets van belang voorgedaan. Finland bestelt sleden. Finland heeft in Noorwegen driehonderd ski-sleden besteld - voor het vervoer van. gewonden. Noorwegen zal bovendien twee honderd ski-sledéncadeau doen. Felle koude in Zuid-Finland, Vanochtend heeft een felle koude het Zuiden van Finland overvallen. De thermo meter is tot 38 graden Fahrenheit onder hhe vriespunt gedaald. Uit Tallinn wordt gemeld, dat drie Rus sische sleepbooten het Russische slagschip „Kirof" de Estlandsche haven Libau heb ben binnengesleept. Het schip is ernstig beschadigd en vermoedelijk zullen vier maanden noodig zijn oin het weer zeewoar» dig te maken. De Britsche hulpverleening aan Finland. In gezaghebbende Britsche kringen wordt vernomen, dat de Britsche regee- ring, overeenkomstig het onlangs door den Volkenbondsraad genomen besluit, bereid is in iedere mate, welke 'mogelijk is, de verzending van wapens naar Finland te vergemakkelij ken. Dezelfde kringen doen evenwel opmer ken, dat in de eerste plaats aan de be hoeften van Gncot-Britannië zal moeten zjjn voldaan. H.K.H. Prinses Ju liana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben met een klein gezelschap schaats gereden op de uitgestrekte Loosdrecbtsche Plassen. Na de plassen eenige ma len te hebben rond gereden, bindt H. K.H. Prinses Ju liana haar schaat sen af. Links ZJ£. H. Prins Bernhard. INVLIEGER TH. H. COPPERS VERONGELUKT. Donderdagmiddag om kwart voor vier is nabij Pernis onder de gemeente Rot terdam een nieuw één-motorig Kool- hovenvliegtuig van het type F.K. 56 neergestort en totaal vernield. De eeni ge inzittende van het toestel, de re serve le luitenant vlieger Th. H. Cop pers, invlieger der Koolhovenfabrieken, werd op slag gedood. Het ongeluk gebeurde tijdens een offici- eele proefvlucht voor militaire autoriteiten. Het vliegtuig van het type F: K. 56 is een één-motorig toestel voor twes personen, d'at gebruikt wordt als militair trainings toestel voor gevorderde vliegers. Kort voor het ongeluk gebeurde, schijnt het inwoners van Schiedam te zijn opgevallen, dat de motor van het vliegtuig onregelmatig liep. Invlieger Coppers vloog toen boven déze gemeente om even later een duikvlucht te demonstreeren: De toeschouwers zagen, dat deze duikvlucht te lang werd doorge zet. Het gelukte den vlieger althans niet het toestel horizontaal te trékken. Coppers Heeft op 100 nieter van den grond nog ge tracht zich uit het neerstortende toestel te bevrijden. Met zijn valscherm sprong hij uit de cockpit, doch de reddingspoging- mislukte. Waarschijnlijk ir, de afstand te kort geweest om de parachute gelegenheid te geven zich ts openen. Ook is mogelijk, dat de parachute aan het neerstortende vliegtuig is blijven haken met heb nood lottige gevolg, dat Coppers met hét val lende toestel werd meegesleurd. Zekerheid hieromtrent bestaat echter niet. Het vlieg tuig kwam terecht op een stuk bouwland aan den Tijkenweg bij Pernis op 5 k.m. van het vliegveld Waalhaven. Brokstukken er van vielen ook neer in het- dorp. Het lijk van" den verongelukten vlieger werd vlak bij' het toestel aangetroffen. Een Roode Kruis-auto heeft het' stoffe lijk overschot naar het Zuider-ziekenhuis ts Rotterdam overgebracht. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld.. Reserve eerste luitenant-vlieger Th. H. Coppers was reeds sinds eenige jaren in vlieger bij de-Koolhovenfabrieken N.V. en had als zoodanig in binnen- en'buitenland groote bekendheid. Hij werd geboren in 1906 en was dus 34 jaar. In vroegere jaren wa.s hij verbonden aan de marine lucht vaartdienst in Nederiandsch-Indië. Hij was o.m. de man, die destijds een bom heeft ge gooid op de „Zeven Provinciën" met het gevolg, dat dit oorlogsvaartuig verder de bevelen der marine-autoriteiten heeft op gevolgd. Ruwe huid, Schrale lippen IUROL verzacht en geneest Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. VERKLARING VAN PIERLOT. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Belgische minister, Pierlot, heeft gisteravond tegenover de pers een verkla- 2ing afgelegd, waarin hij zei in den loop van den middag van den koning een me- dedeeling te hebben ontvangen, waarin hij er mede belast wordt den koning zoo spoedig mogelijk voorstellen voor te leggen betreffende de wijzigingen, die in de sa menstelling van de regeering zouden kun nen worden aangebracht. Ik ga dus aan het werk met den wensch zonder verwijl tot eeh resultaat te komen, aldus Pierlot.' In zijn verklaring heeft hij verder o.m. nog gezegd niet te verwachten dat hij voor vandaag vrij laat op den dag tot een re sultaat zou kunnen komen. Wellicht zal een korte verklaring in het parlement worden afgelegd, wanneer heb parlement weer bijeen zal komen. PIERLOT DIENT ONTSLAG VAN KABINET IN. Minister-president Pierlot heeft heden middag het collectieve ontslag der regee ring ingediend. De Koning heeft Pierlot opgedragen, op nieuw een kabinet te vormen. GERUCHTEN OVER CONFERENTIES VAN HITLER. Dezer dagen zou Hitier een langdurig onderhoud hebben met de leidende per soonlijkheden in Duitschland. Bij deze be spreking was ook Von Neurath, die nog steeds voorzitter van den geheimen raad is, aanwezig. In bevoegde kringen te Berlijn verstrekt men op dit punt geen enkele inlichting, doch volgens de Basler Nachrichten schijnt dat de kwestie der Duitsch-Russische be trekkingen bij deze gedachtenwisseling een voorname rol heeft gespeeld, in het bij zonder de verzoeken om hulp, welke Rus land tot Duitschland heeft gericht in .ver band met de steeds toenemende moeilijk-, heden, waarop het roode leger in Finland stuit. Officieel blijft men tegenspreken, dat de Sovjet-Unie dergelijke verzoeken heeft gedaan, doch de openbare meening spreekt er steeds over. Volgens, een Reuter-bericht uit Kaunas zjjn te München en op den Obersalzberg belangrijke vergaderingen gehouden van den Duitschen oorlogsraad. Deze bijeen komsten hadden volgens de te Kaunas uit Berlijn ontvangen berichten ten doel, de vooruitzichten te bespreken van een Duitsch-Russische militaire samenwerking, voor het geval Frankrijk en Engeland ge bruik zouden maken van Zweden en Noor wegen om Finland te hulp te kómen. In Finsche politieke kringen gelooft men dat de Finsche kwestie in de naaste toe komst de grondslag zou kunnen vormen van samenwerking tusschen de Sovjet- Unie en Duitschland in Noordoost-Europa. Men heeft den indruk, dat Duitschland ge bruik wil maken van het feit, dat de Sovjets in Finland moeilijkheden onder vinden door hun een militair bondgenoot schap op te dringen, dat Stalin tót dusver steeds geweigerd heeft te teekenen. VERKENNINGSVLUCHTEN OVER EN WEER. Nu het weer de laatste 24 uur eenigs- zins is verbeterd, hebben de geallieerde luchtstrijdkrachten vier verkenningsvluch ten op langen afstand boven Duitschland gemaakt, waarbij zij ongeveer 250 mijl boven het land "doordrongen en talrijke foto's namen. Voorts zijn verkennings vluchten gemaakt boven de Siegfriedlinie. Ook de Duitsche luchtmacht is actief geweest niet lange-afstandsvluchten boven Oost-Frankrijk, die zich uitstrekten tot bij na aan het gebied van Parijs. Op den grond hebben patrouilles en ver- kemiingseenhedien alleen geopereerd aan bijna het geheele front. In de beboschte Vogezen heeft een Fransche patrouille twee Duitsche detachementen verrast en uiteen gejaagd. Elk dezer detachementen was tus schen 50 en 100 man groot. De Duitschers leden, volgens Reuter, zware verliezen. Een andere patrouille ten westen van de Voge zen drong eenige kilometers diep de Duit sche linies in. Het Britsche ministerie van luchtvaart maakte nog bekend „Donderdagavond hebben vliegtuigen der Koninklijke lucht strijdkrachten met succes verkennings vluchten uitgevoerd boven Noordwest- Duitschland en patrouilletochten gemaakt boven de Duitsche bases voor watervlieg tuigen in de bocht van Helgoland. Alle Britsche vliegtuigen zijn behouden terug gekeerd". V Hel Nederlandsche Roode Kruis Bloedtransfusie-dienst Meldt U aan als bloedgever bij de Plaatselijke werfcommissie of bij het Secretariaat van de Centrale Commissie Prinsessegracht 27 te 's-Gravenhage. Steunt met een bijdrage op giro 29156*1 van den Penningmeester te Overschie. ^efccuflewisstii iian den Jafl .Je Finnen houden dapper stand. (Pag. 1, eerste blad)] Koolhoven-toestel tijdens proefvlucht verongelukt. (Pag. 1, eerste blad)] Gewéldige overstroomingen richten in Spanje groote schade een. (Pag. 1, eerste blad)] Geruchten over een Duitsch-Russisch militair bondgenootschap. (Pag. 1, eerste bladJ] Intensieve strijd tegen hefc terrorisme in Ierland. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN DE BEDDE INZITENDEN REDDEN ZICH PER PARACHUTE. Boven de Noord-Hollandsche gemeente Graft is vanmiddag een militair vliegtuig onklaar geraakt, waardoor het is veronge lukt. De beide inzittenden hebben zicli echter door in hun parachute uit het toe stel te springen, kunnen redden. Inwoners van het dorp Graft zagen op genoemd tijdstip op vrij groote hoogte een militair vliegtuig, dat erg slingerde en plotseling over den kop sloeg. Reeds vrees-; die men, dat er slachtoffers zouden vallen. Toen het slingerende vliegtuig tot onge veer 500 M. naar schatting was ge daald, zagen de toeschouwers, dat een der inzittenden van het vliegtuig zich met een parachute van het toestel los maakte en naar beneden sprong. Deze kwam behou den in den Beemster op den grond. Het bleek de waarnemer van het toestel te zijn. Even later, toen het vliegtuig naar schatting reeds tot ongeveer 100 M. was gedaald, sprong ook de tweede inzittende, de vlieger met een parachute uit het val lende vliegtuig. Ook hij kwam ergens in.' den Eilandspolder ongedeerd op den aard bodem. Ongeveer 300 M. verder sloeg kort daar op het toestel zelf tegen den grond te pletter. De machine vloog in brand en werd geheel vernield. EEN POND ERWTEN OP BON No. 10. Van Maandag 8 Januari tot en met Vrijdag 19 Januari zal bon 10 van de Rijksdistributiekaart recht geven op het koopen van een pond groene erw ten of spliterwten. GROOTE SCHADE AANGERICHT. De overstrooming in de Spaansche pro vincie Sevilla is grooter dan die van 1936, en neemt reeds den omvang van een cata strophe aan. In de Guadalquivir staat het water 15 meter boven het normale peil. Alle havenmuren en opslagplaatsen staan onder water. Het voortwoelende water sleurt allerlei huisraad, brokstukken en verdronken dieren mee. Het spoorwegver keer is voor het grootste deel verbroken. Vele personen konden slechts met levens gevaar gered worden. Tijdens een derge lijke redding schonk een vrouw het leven aan een tweeling. De boeder en de beide ldnderen werder door een raam naar bui ten getild en in veiligheid gebracht. Hun toestand is naar omstandigheden wel. Een wagen, waarmee geredden vervoerd wer den, is door de watermassa's midden op den weg verrast en omvergeworpen. Zeven personen verdronken. Stroomafwaarts zijn groote vlakten overstroomd. Als eilanden steken hier en daar hofsteden uit de wa teren op. Vliegtuigen hebben den geïso- leerden bewoners levensmiddelen toege worpen. Ook in de provincies Cordoba en Ciudad Real is door het water groote schade ver oorzaakt, evenals in Sstramadura. Alma- d'en is geïsoleerd. In Badajoz zijn verschei dene buurten onder water geloopen. De Guadiana is bij de stad vier kilometer breed.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1