ABDIJSIROOP Sport ACHTER DE B0SSCHEN TWEEDE BLAD Vlissingsche Courant BINNENLAND LUCHTVAART Vit de Pers RECHTSZAKEN Voor Jong en Oud Land- en Tuinbouw. dagblad voor Zeelandwaarin opgenomen de Breskensche Courant Woensdag 3 Januari 1940. No. 2 Wijziging vestigingswet in werking getreden. Kamers van Koophandel kunnen bijzondere vergunningen verleenen. Naar wij van officieele zijde vernemen, is de wet strekkende tot wijziging van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 met in gang van 1 Januari 1940 in werking ge treden. Dit brengt met zich mede, dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken bevoegd zijn in enkele gevallen, welke ver band houden met de huidige mobilisatie, een bijzondere vergunning te verleenen. Zulk een bijzondere vergunning kan wor den verleend: a. tot voortzetting van een bedrijf indien in verband met buitengewone opkomst in werkelijken militairen dienst van den ondernemer of beheerder een waarnemend beheerder optreedt, als mede ingeval van wijziging in den persoon van den waarnemend be heerder; b. tot voortzetting van het in de be treffende inrichting uitgeoefende be drijf bij terugkeer uit werkelijken dienst van den onder a. bedoelden ondernemer of beheerder; c. tot vestiging van een inrichting, in dien het betreft het wederom doen aanvangen, binnen dezelfde gemeente en door denzelfden ondernemer, na zijn terugkeer uit werkelijken dienst, van de bedrijfsuitoefening, gestaakt in verband met zijn buitengewone opkomst, in werkelijken dienst. Betrokkene behoeft in deze gevallen niet aan de vestigingseischen te voldoen. Nadere inlichtingen kunnen dcor de Ka mers van Koophandel en Fabrieken wor den verstrekt. Bij bovenbedoelde wetswijziging is tevens bepaald, dat voortaan een bedrag van 5.verschuldigd is 1. Bij een aanvraag om een vergunning tot vestiging van een inrichting, voort zetting van het in een inrichting uitge oefende bedrijf in geval van wijziging in de personen van ondernemers of beheer ders, abtmede ten aanzien van de uitbrei ding van het in een inrichting uitgeoefende bedryf met een tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid, gedurende den zg. „spertijd" 2. Bij de indiening van een met redenen omkleed beroepschrift bij den Minister van Economische Zaken 3. Vcor het verkrijgen van de zg. „ministerieele verklaringen". Voor een goeden gang van zaken is het gewenscht, dat deze bedragen worden overgemaakt op de postrekening 31.92.61 van het departement van Economische Zaken, uitvoering vestigingswet, Bezuiden- hout, 's-Gravenhage, onder toevoeging re^p. van de woorden aanvraag vergunning, beroepschrift, ministerieele verklaring. Met betrekking tot het onder „2. ge noemde geval zij nog opgemert, dat het gesbcirte bedrag wordt teruggegeven ingeval van vernietiging der beslissing van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. WERVING VAN VRIJWILLIGERS VOOR FINLAND? Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft aan den minister van Justitie gevraagd Is het den minister bekend dat ten kan tore van den heer G. Key, consul van Fin land te Amsterdam, maar van Nederland- sche nationaliteit, aan Nederlanders de ge legenheid wordt geboden om in vreemden krijgsdienst te treden zonder verlof der Koningin, of zooals het in het aanmeldings formulier staat, om als vrijwilliger in het Finsche leger deel te nemen in het militaire conflict tusschen Finland en Rusland? Is het den minister tevens bekend dat door genoemden consul gratis gelegenheid wordt gegeven tot het reizen naar het bui tenland zonder het vereischte paspoort? Is het den minister voorts bekend dat voor dit treden in vreemden krijgsdienst op het Finsche consulaat te Amsterdam ook inlichtingen worden gevraagd, die be trekking hebben op de militaire opleiding, rang en positie van de betreffende perso nen in de Nederlandsche weermacht? Is de minister van meening dat het op treden van voornoemden Nederlander in strijd is met de wet? Is de minister van meening dat een der gelijke handelwijze een eenzijdige bevorde ring is van de belangen van een der par tgen in het conflict tusschen de Finsche regeering te Helsingfors en de Sovjet- Unie? Indien de voorgaande twee vragen ge heel of gedeeltelijk in bevestigenden zin moeten worden beantwoord, is de minister dan voornemens aan deze en dergelijke handelingen een eind te maken, en zoo ja, op welke wijze? DE RADIOREDE VAN DEN MINISTER PRESIDENT. De korte radiorede, die de Minister president, Z. Exc. Jh. Mr. D. J. de Geer, ter gelegenheid van de jaarwisseling, hedenmiddag te 1 uur heeft gehouden, werd door de drie Nederlandsche omroep- zenders uitgezonden. De Rijkskcartegolfzenders te Kootwgk en de Phohi zorgden voor uitzending naar Oost- en West-Indië. Vanavond zal, dadelijk na de nieuws berichten van 8 uur een herhaling van de uitzending geschieden. GEEN STRAATCARNAVAL TE BERGEN OP ZOOM. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft besloten het openbare carnaval voor 1940 niet door te laten gaan. Hierdoor zal het bekende Bergsche straatcarnaval, wat altijd duizenden uit alle steden naar de Scheldestad deed trekken, geen doorgang vinden. Wel mogen de besloten bals ge houden worden en ook zal wel de groote carnavalsoptocht door de straten mogen trekken. Het plaatselijk comité „Voor onze gemo- biliseerden" had een verzoek om het 'car naval niet door te laten gaan ingediend, doch de geheele middenstand had hiertegen krachtig stelling genomen. KERK- EN SCH00LNIEUWS Ds. B. v. Neerbos 70 jaar. Morgen viert ds. B. v. Neerbos, predikant bij de Geref. gemeente te Rilland Bath zijn 70sten verjaardag. Bart van Neerbos werd 4 Januari 1870 te Dodewaard geboren. Hij aanvaardde 24 No vember 1912 op gevorderden leeftijd het predikambt te Rijssen, waar ds. A. Jansen hem tot zijn dienstwerk inleidde. In 1915 vertrok ds. v. Neerbos naar Meliskerke, welke standplaats hij in 1917 met Bruinisse verwisselde. Vandaar vertrok hg in 1921 naar Terneuzen, om in 1932 te Vlaardingen zijn intrede te doen. Sinds 6 October 1937 staat ds. v. Neerbos in zijn tegenwoordige gemeente. Prijsvraag luchtverbinding Amsterdam- Ned. Indië. Op de prijsvraag uitgeschreven door het comité „Vliegtocht NederlandIndië" zijn vijf inzendingen ontvangen. De jury heeft deze beoordeeld en den eersten prijs toe gekend aan het ontwerp „De nieuwe weg", van Ir. E. A. Driessen, Badhoeve dorp den 2den prijs aan „P.H.A.L.V." van de heeren Ir. T. J. W. van Lam meren, R. A. Arnken, J. Kaufman en H. Schipper; de derde prijs werd toege kend aan „Veiligheid" van H. J. Kremer uit Bosch en Duin. De prijsvr ag behelsde niet alleen het ontwerp van een vliegtuig, doch verder het leveren van een studie, zoowel op technisch, geografisch, navigatorisch, me- teorlogisch, economisch als politiek gebied. De jury heeft thans aan het comité „Vliegtocht NederlandIndië" bepaalde voorstellen gedaan, waarin wordt aange geven, welke weg verder, volgens haar meening, moet worden gevolgd, om tot een practische uitvoering van het doel te komen. Hi rtoe zal samenwerking tus schen verschillende instanties en de prijs winnaars noodig zijn. Het ontwerp, dat den eersten prijs ver kreeg, betreft waarschijnlijk een staart loos vliegtuig met een actie-radius van 12000 km. Vreemde vliegtuigen boven Belgisch gebied. Het Belgische ministerie van landsverde diging deelt mede In den morgen van 2 Januari hebben vreemde vliegtuigen op groote hoogte ge vlogen boven de provincies Luxemburg, Namen, Luik, Limburg en Antwerpen. Het luchtafweergeschut en jachtvliegtuigen zijn op verschillende plaatsen opgetreden, in het bijzonder te Namen, waar het vuur der bat terijen vrij hevig is geweest. SCHEEPVAARTBERICHTEN Vereenigde Staten bouwen nieuwe slagschepen. In Juni van dit jaar zal het slagschip „North Carolina", het eerste slagschip, dat in de Vereenigde Staten is gebouwd sedert de conferentie van Washington van 1921, van stapel loopen. Het departement van marine heeft me degedeeld, dat zes slagschepen van hetzelf de type, metende 35.000 ton, op stapel staan. Alle bijzonderheden omtrent het schip worden streng geheim gehouden. DE „AJAX" NAAR MONTEVIDEO. Een zender te New-York meldt, dat de Britsche kruiser „Ajax" een der drie oor logsschepen, die het gevecht met de „Ad miral Graf von Spee" geleverd hebben, van ochtend de haven van Montevideo zou bin- nenloopen. Het schip heeft 48 uur gekre gen om brandstof en mondvoorraad in te slaan. Duitsch stoomschip in Brazilië vastgehouden Het Duitsche schip „Windhuk" is op ver zoek van de Dreyfus Maatschappij te Londen verboden te haven van Santos (Brazilië) te verlaten, op grond van de weigering 27 balen wol te lossen, wegende 63 ton, welke het schip voor den oorlicg te Port Elizabeth aan boord had genomen. Het schip heeft 450 ton olie aan boord genomen en is gereed voor vertrek. Verder wordt gemeld, dat de gezag voerder van de ..Windhuk" aan boord ziek ligt. De Dreyfus Maatschappij heeft haar plaatselijken vertegenwoordiger te Santos medegedeeld, dat alle papieren, welke noo dig zijn om den gezagvoerder te dwingen di wol te lo:isen, per luchtpost zijn ver zonden. Deze worden Donderdag verwacht. De „Jokann Schute" op de kust gedreven. Het Duitsche stoomschip „Johann Schute", dat bij Noorwegen zijn schreef had verloren, is later op de kust gedreven. Men gelooft, alsdus meldt Reuter uit Oslo, dat het 8000 ton groote schip een vol komen wrak geworden is. Zweedsch stoomschip op mijn geloopen. Enkele dagen geleden is het Zwesdsche s.s. „Lars Magnus Trozelh", groot 1387 ton, gezonken bij de oostkust van Enge land, na op een mijn te zijn geloopen. De meeste leden der bemanning, die uit 22 koppen bestond, zijn gered door een Noorsch stoomschip. Estlandsch schip vermist, In Estlandsche scheepvaartkringen heerscht ongerustheid over het 1173 ton groote Estlandsche s.s. „Mina" waarvan men sedert 11 December niets meer ge hoord heeft. Het schip voer met een be manning van 17 koppen op de Noordzee. Men acht het waarschijnlijk, dat het op een mijn geloopen is. „ENGELAND EN FRANKRIJK MOETEN FINLAND STEUNEN". De diplomatieke redacteur van de Man chester Guardian schrijft: De geallieerden zijn ervan overtuigd, dat een nederlaag van Finland ernstig nadeel zou berokkenen aan hun eigen zaak, niet alleen op moreel gebied, doch ook uit strategisch oogpunt. De aanwezigheid van de Duitsch-Rus- sische bondgenooten aan de Noord-Atlan tische kust, te Petsamo aan de Varanger- fjctrd en te Narvik, zou een gevaar be- teekenen voor de noordelijke martieme ver bindingswegen van Engeland. Zij zou om zoo te zeggen neerkomen op een overvleu gelende beweging, waardoor de Duitsch- Russische coalitie een eind zou trachten te maken aan de impasse aan het weste lijk front en de martieme kracht van Engeland in het het noord-westen te be dreigen. Het zijn gevaren van dezen aard, die de geallieerden noodzaken, de Finnen te steunen. MARINE EN LEGER De heer D. A. P. Koning overleden. In 77-jarigen ouderdom is te Den Haag overleden de heer D. A. P. Koning, oud directeur van het marine-etablissement te Soerabaja. De heer Koning was ridder in de orde van den Ne derlandschen Leeuw en in die van Oranje Nassau. De heer Koning was 28 April 1862 te Vlissingen geboren. De krijgsraad te Den Bosch. Bij Kon. besluit van 30 December 1939 No. 97 is le. aan Mr. W. M. van Lanschot op grond van het bereiken van de wettelijke leeftijdsgrens met ingang van 1 Januari 1940 eervol ontslag verleend als President van den krijgsraad der landmacht te 's-Hertcigenbosch. 2e. benoemd voor den tijd, dat de tegen woordige algemeene mobilisatie voortduurt en Nederland niet in den oorlog wordt betrokken tot President van den krijgs raad voor de landmacht te 's-Hertogen- bosch Mr. W. H. van Lanschot, met ingang van 1 Januari 1940 eervol ontslagen als president van vermelden krijgsraad. Distributie kaarten voor militairen die achterblijven van verlof. Blijkens een mededeeling van den minis ter van economische zaken kunnen militai ren, die niet in eigen voeding voorzien, zich, indien zij wegens ziekte en dergelijke ge vallen achterblijven van verlof na afloop van iedere week, dat zulks voortduurt na het beëindigen van het tijdsbestek gedu rende hetwelk verlof is verleend wenden tot den commandant van hun legeronder deel met het verzoek hun een verlofdistri butiekaart, geldig voor zeven dagen, te doen toekomen. Tegen inlevering van deze kaart wordt op een distributiekantoor rant soenboekje 1 verstrekt, hetgeen bonnen be vat ter verkrijging van in distributie ge brachte goederen, in een hoeveelheid benoo- digd voor één week. Politierechter Middelburg. De Politierechter te Middelburg behan delde gisteren de volgende zaken P. S. M., 63 jaar, arbeider te Vogelwaar de, verdacht van ontucht met kinderen te Vogelwaarde in 1938 en 1939. Een maand gev. straf voorwaardelijk en 15 b. s. 10 d. h. C L. J. d. N., 37 jaar, slager te Sas van Gent, verdacht van poging tot uitvoer van 32 liter benzine te Sas van Gent op 21 No vember jl. 10 b. s. 5 d. h. G. de N., 52 jaar, landbouwer te Gapinge, verdacht van verzet tegen de politie te Veere op 18 November 1939. 20 b. s. 10 d. h. J. S., 35 jaar, werkman te Wolphaarts- dijk, verdacht van mishandeling van J. Kes- selaar te Goes op 28 Nov. jl. 15 b. s. 10 d. h. J. P. A. H., 45 jaar, havenarbeider te Middelburg, verdacht van verduistering van een fiets op 2S November jl. te Bergen op Zoom ten nadeele van J. Rozemond. 14 da gen gevangenisstraf. G. W. K., 39 jaar, schoenmaker te Vlis singen, verdacht van diefstal van een fiets te Vlissingen op 22 November jl. ten na deele van J. Reijerse. Een maand gevange nisstraf voorwaardelijk en 10 b. s. 5 d. h. F. J. d. S., 40 jaar, wiedbaas te Koe wacht, verdacht van verduistering van eenig geld te Koewacht November jl., ten nadeele van L. v. d. Keele e.a. 20 b. s. 10 d. h. C. v. d. W., 42 jaar, landbouwer te Kerk- werve, verdacht van beleediging van C. v. d. Berg te Kerkwerve op 7 November jl 10 b. s. 5 d. h. P. W., 52 jaar, landbouwer te St. Lau rens, verdacht van mishandeling van J. Coppoolse te St. Laurens op 20 Nov. jl. 20 b. s. 10 d. h. C. S., 48 jaar, plaatwerker te Vlissingen, verdacht van overtreding van de verorde ning op de hondenbelasting te Vlissingen over 1939. 5 b. s. 3 d. h. P. C., 31 jaar, chauffeur te Vlissingen, verdacht van overtreding van de verorde ning op de hondenbelasting te Vlissingen over 1939. 5 b. s. 3 d. h. HOOGWATER TF VI «SSINGEN EN RRF.SKENS Januari Woensdag 3 7.10 19.58 Donderdag 4 8.26 21.17 Vrijdag 5 9.46 22.32 eJschen Hoest en Verkoudheid op de borst dadelijk goede verzor» ging. Hoe licht kan een klein® verergering groote gevolgen heb ben en oorzaak zijn dat men ge» ruimen tijd het bed moet houders Wacht dus niet, maar neem in zoo'n geval dadelijk de beproefde Abdij® siroop, welke de voortgang stuit» Abdijsiroop heeft een dubbele wer® king, want zij bevat kruiden? extracten en de beste hoestbe* dwingende stof ..codeïne". Daardoop slijmoplossend en hoeststillen& AKKER'S vetst&t&e tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar SCHAKEN DE V.A.R.A.-TWEEKAMP EUWE-KERES. Euwe wint de zevende partij. De zevende partij van den tweekamp Euwe-Keres is na 30 zetten door Euwe, die met wit speelde, gewonnen. De stand luidt: Euwe 4 punten plus 1 afgebroken partij, Keres 2 punten plus 1 afgebroken partij. De .ze;de partij, die Maandagavond werd afgebroken, wordt Donderdagmiddag a.s, in het Schaakhuis te Amsterdam voort gezet. De achtste partij wordt Woensdagavond te Den Haag gespeeld. BOONEN EN CAPUCIJNERS GEVRAAGD Er moet meer worden ingeleverd. Naar aanleiding van de van verschillende zijden gestelde vraag, wanneer met de distributie van bruine boonen en eapu- cijners zal worden begonnen, betreurt de Minister van Economisch* Zaken te moe ten mededeelen, dat de voorraden van deze artikelen neg niet voldoende zijn om tot distributie te kunnen overgaan. Om een half pond per persoon te kurnen distribueeren is reeds een minimum voor raad van 2.100.000 kg. noodig, welke hoe veelheid in de practijk nog belangrijk grooter moet zijn. De Minister heeft daarom besloten en kele maatregelen te treffen, waardoor hij de inlevering van ooonen en capucrjners hcopt te bevorderen en daardoor het in stellen van de distributie te bespoedigen. Elke verkoop, ook aan het publiek (be halve aan zieken e.d.), is verboden. Den telers wordt nogmaals ten sterkste aan geraden tot inlevering bij de provinciale voedselcommissarissen over te gaan. Dit te meer omdat de contróle zeer zal wor den verscherpt. Mocht olgken, dat desondanks de ge noemde producten nog niet in voldoende mate worden ingeleverd, zoo zullen verder gaande maatregelen genomen worden. Het ligt namelijk in het voornemen van den minister om, indien onverhoopt, nog niet tot voldoende inlevering zal w< rden overgegaan, de totstandkoming van een Krminklgk Besluit te bevorderen, waarbij het voorhanden en in voorraad hebben van bruine boonen, grauwe erwten en capucijners in ongedorschten toestand met ingang van 22 Januari 1940 zal zijn ver boden. FEUILLETON Een roman uit Siberië door FR. ENSKAT (Nadruk verboden) 22 Hoewel de oude Bessin er aanvankelijk niet van wilde hooren, hield Kare zoolang aan, dat hij tenslotte wel moest toegeven. „Als je dan persé wilt, je moet het zelf weten. Als je maar niet denkt, dat het een rustig uitstapje wordt Kare viel haar vader van louter dank baarheid om den hals. Den volgenden ochtend vroeg waren allen op de been: Bessin, Kare, Hal, Gregor, Nanglu en Donald met zgn drie zoons. Slechts Peter en Alexi bleven in de Bessin-hoeve achter. De paarden trappelden van ongeduld en nadat Bessin zich had overtuigd, dat alles, wat men noodig kon hebben, aan wezig was, zette de troep zich in bewe ging. 18. Niet ver van de Irbytsch hing boven de steppe een geweldige stofwolk. De greote kudde rendieren was onophoudelijk in beweging. Telkens weer trachtten eenige dieren, die zich aan den buiten kant bevonden, zijwaarts in de vlakte uit te wijken. Er heerschte een ongewone op winding, waaraan de oorzaak niet ver te zoeken was. Op eenigen afstand stond een troep ruiters, die gewoonlijk niet zoo dicht na derden en stellig niet in zoo groot aantal. Ook de paarden gaven teekenen van on rust. Herhaaldelijk had men reeds ge probeerd om de kudde in beweging te krijgen, maar de rendierer bleven zich op dezelfde plaats verdringen en het eenige resultaat was geweest, dat er van tijd tot tijd een uitbrak, waarvoor de paarden zich zco bevreesd toonden, dat het de grootste moeite kostte den vluchte ling weer op te vangen en bg de kudde terug te brengen. De zon stond hoog aan den hemel en wierp haar verzengende stralen op de ruiters, die in de dichte stofwolk naar adem snakten. Michel Bessin zag jjn plan mislukken. Ongeduldig wischte hij met zijn hemdsmouwen het zweet van het voorhoofd. „Verdraaid nog aan toeNiet te gelooven. Die dieren zijn stapel gek ge werden. Wij hebben ze met onze paarden wild gemaakt. En de paarden zijn bang voor hen. Zij zgn niet aan elkaar gewend. Is het niet om te huilen! Daar zijn we nu met acht man al een paar uren bezig en we zrjn nog geen streep verder ge komen Ontmoedigd gaf hij het sein tot ver zamelen door met zgn breeden hoed te zwaaien. De ruiters vereenigden zich in de nabijheid van de rivier, waar men a^unans tegen de stof gevrijwaard was. Kare had voor een eenvoudig maal ge zorgd. De mannen deden het, nadat zij zich wat opgefrischt hadden, alle eer aan. Onder het eten werd breedvoerig van gedachten gewisseld hoe men het ge- wenschte doel zou kunnen bereiken, maar niemand bleek raad te weten. „Het zijn toch tenslotte tamme dieren, die te leiden zijn," bracht Gregor het verflauwde gesprek weer op gang. „Tam nu juist niet," weerlegde Bessin. „Ik het de kudde nocat laten drgven en er mij ook overigens weinig mee bemoeid. Over het algemeen hebben wij er ons toe bepaald in den winter voor bijvoer te zorgen en bij die gelegenheid werd er dan wel eens een gevangen en geslacht. Maar van een productieve teelt is nooit sprake geweest. Daarmee wilde ik nu pas beginnen, maar deze moeilijkheden had ik niet voorzien. Waarschijnlijk moet je er verstand van hebben met een derge lijke kudde om te gaan. Ik had gedacht, dat zij zich even gemakkelijk zouden laten drgven als vee, al weet ik dan wel uit ervaring, dat een rendier heel wat schuwer is en in zgn gewei en zijn hoeven een machtig verdedigingswapen heeft. Maar dat wij zoo weinig vat op hen zouden krijgen, had ik waarlijk niet kunnen droomen." Nanglu had niet aan het gesprek deel genomen. Hij verliet nu zijn plaats en ging naar Hal, die met Kare wat dichter bij de rivier zat. Hal keek op, toen Nanglu hem op den schouder tikte. „Heer! Renkoeien dom vee. Moeten met list overwonnen worden pro- beeren dieren op gang te brengen. Hal daarbij helpen, als moed en kracht heeft." Geïnteresseerd luisterde Lörne naar het geen Nanglu hem nu in zijn gewonen telegramstijl uiteen zette. De man kon wel eens gelijk hebben. In ieder geval stend het wel vast, dat men nu de zaak eens van een anderen kant moest aan pakken. „Het zou te probeeren zijn, Nanglu. Ik zal er eens met Bessin over praten." Hg spoedde zich naar de anderen terug en had een lang, gesprek met Michel Bes sin. Deze dacht een oogenblik na en knikte daarop toestemmend. „Wij kunnen allicht een poging wagen. Veel te verliezen is er niet De anderen bemerkten nu -ook, dat er iets bijzonders aan de hand was en Kare voegde zich eveneens weer bij de mannen. Bessin gaf opdracht de paarden te be stijgen en nogmaals de kudde te om singelen. De ruiters draafden naar de reeds eerder door hen ingenomen plaatsen. Bessin, Kare, Hal en Nanglu bleven bij elkaar. Nanglu dreef zijn paard naar de kudde en Hal volgde zijn voorbeeld. Aanvankelijk gehoorzaamden de paarden, zij het dan met eenigen tegenzin, maar toen zg meer en meer de kudde naderden, welke de scherpe lucht der rendieren uitstraalde, verzetten zij zich hevig. Zelfs met geweld was er geen beweging meer in te krijgen. De ruiters zagen zich genoodzaakt hun paarden achter te laten en nauwelijks voelden de dieren zich -'rij, of zij renden naar de achtergeblevenen terug. Hal en Nanglu gingen te voet verder. Steeds dichter naderden zij de kudde. Verschrikt drongen de dieren achteruit, maar tenslotte konden zij niet verder, doordat de lijven der achtersten een on- door dringbaren muur vormden. De aanvankelijke schrik scheen nu in wildheid over te gaan. Hal zag hier voor het eerst rendieren in de vrije natuur. Hij keek op een veld van grauwzwarte ruggen, op breede, sterk vertakte ge weien; hij staarde in dierenoogen, waarin zich een schuwe wildheid weerspiegelde. De voorste rendieren sprongen als dol in het rond, sommige sloegen wild met hun achterpooten uit, andere weer bogen hun kop om dezen dan bliksemsnel weer op te heffen, alsof zij een onzichtbaren vijand a?n hun gewei wilden spietsen. Hoe dichter Hal de kudde naderde, des te duidelijker besefte hij, dat het hier waarlijk geen pretje betrof. Het dreunen der hoeven op den harden grond, het ge kraak der geweien, als de dieren op eikaar stieten, het in greote wolken op dwarrelende stofdit alles schiep een opwindende atmosfeer. Met een schrillen kreet wierp Nanglu zien plotseling midden tusschen de die ren. (Wordt vervolgd.))

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 5