WTO)Q¥Ü NOOTJES UIT DEN OMTREK Middelburg Uit 1 eeuwsch - V laanderen Breskens Sluis Terneuzen W aterlandkerkje. BUITENLAND Hoe minister-president De Geer den internationalen toestand ziet. Ons volk moet zijn: waakzaam en vertrouwend MARKTBERICHTEN BURGERLIJKE STAND 2. Tenzij een ieder is voorzien van een deugdelijk gasmasker, behoort, hetzy deze söhuilgelegenheidi, hetzij de ruimte waar zij zich bevindt, gasdicht te kunnen worden afgesloten. GeenerLei aansprakelijkheid wordt aan vaard voor schade, welke uit de sub I vermelde voorschriften kan voortvloeien. Vlissingen, 3 Januari 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Gisternacht heeft men zich, door het verbreken van een raampje van de voor-, deur, toegang verschaft tot een beneden huis in de Alhrecht Duererstraat. te Am sterdam. Uit een kistje werden met ju- vveelen bezette sieraden ter waarde van vijftienhonderd gulden gestolen, benevens -een bedrag van dertig gulden, De Amsterdamsche politie heeft twee jongemannen aangehouden, die in de Mu- seumbuurt gisterochtend huis aan huis een „nieuwjaarsgroet van de post" hadden aangeboden. Een hunner was vroeger hulp- "bestieller bij de pest geweest. Beiden zijn opgesloten. lp 3 Bij', de Amsterdamsche politie hebben zich gedurende de feestdagen twee mannen aangemeld. De een bekende een fiets te hebben gestolen en de ander had bij de Twentsche bank een ruit ingegooid. Beiden hadden strafbare feiten gepleegd, om onderdak te krijgen. e Gistermiddag is in het administratiege bouw der Amsterdamsche gemeentetram een receptie gehouden ter herdenking van het veertigjarig bestaan der gemeentetram. a a Gisteravond te half elf is de tentoonstel ling honderd jaar Fransche beeldhouw kunst „Rondom Rodin", die sedert Juli van het vorig jaar in het stedelijk museum te Amsterdam is gehouden, gesloten. ss 3 De voorzittter van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbei ders, de heer W. Strijbos Pzn., vierde gkteren zijn zilveren jubileum als bonds- bestuurder. Naar de Telegraaf meldt, heeft Dr. H. P. Heineken te Amsterdam ruim 150.000 ter beschikking gesteld van het pensioen fonds van het Concertgebouworkest te dezer stede. Dr. Heineken is voorzittter van het Con certgebouw-bestuur. Gedurende de maand December 1939 zyn 340 schepen de haven van Antwerpen biunengelcopen. Het totale tonnage be draagt 649.997 ton. e Er wordt vernomen dat twee Belgische viaschersbooten uit Heyst en een uit Öcstende gedwongen zijn de haven van Duinkerken aan, te doen, waar rij aan den ketting werden gelegd. Het schijnt, dat de Belgische visschers zich in verboden vaar water hadden gewaagd. In diplomatieke en journalistieke krin gen te Rome is het gerucht in omloop, dat Von Papen binnenkort benoemd zou wor den tot ambassadeur van Duitschland te Rome. De regeering der Sovjet Unie oefent thans censuur uit op alle uit het buitenland bin nenkomende brieven. v e Een onderzoek na den brand in die pause lijke kanselarij heeft uitgewezen, dat alleen het plafond van de basiliekzaal is bescha digd. Wat het behoud der fresco's betreft, daarover zal eerst later een oordeel ge vormd kunnen worden. De rest van het monumentale gebouw is volkomen onbe schadigd. Sir John Gilmour, de Britsche minister voor de koopvaardij schrijft in „Shipping World", dat voor het overbrengen van het Britsche expeditiekorps naar Frankrijk 174 schepen van alle categorieën noodig zijn geweest, die ruim 400 reizen hebben gemaakt. 9 9 De haven van Hongkong is sinds gister morgen voor de scheepvaart gesloten. De autoriteiten verklaren, dat het een defen siemaatregel betreft, welke veroorzaakt is door alarmberichten van buitenposten op Het voorbeeld van vele andere takken van 'bedrijf volgend, heeft de Zweedsche schoenindustrie besloten, dat op Driekonin gen gewerkt zal werden. Loonen en sala rissen zullen op dien dag verdubbeld wor den. Op 1 Januari hebben dertig Japansche vliegtuigen den spoorweg ten zuiden van Mongtse gebombardeerd. Een spoorbrug werd licht beschadigd en het verkeer werd acht uur onderbroken. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de nieuwe Amerikaansche slagschepen van 35.000 ton, welke thans op stapel staan, bewapend zullen worden met negen kanonnen van 40 cm. De kosten van deze schepen worden geraamd op 60 tot 70 millioen dollar. Toenemende productiecijfers der P.Z.E.M, Toename lS.Jf De in oe centrales Vlissingen en West- dorpe opgewekte plus de door de N.V. P.Z.E.M. van de Prov. Noordbr. Electrici- teits-Maatschappij ingekochte stroom, be droeg in 1939 29.226.148 K.W.U. Over 1938 was dit cijfer 25.764.451 K.W.U., een voor uitgang dus van 3.461.697 K.W.U. of wel 13.4 In 1938 was deze vooruitgang 8.6 Officieele bekendmakingen* In de vergadering van den gemeente raad van 20 December waren ingekomen adressen van de administratie van het Dagblad vcor Noord-Brabant en Zeeland en van de Zeeuw, inzake het opnemen der officieele bekendmakingen. Burg. en Wethouders hebben thans be- öloten het verstrekken van publicatiën aan de beide, thans adresseerende dagbladen te staken en die in de Prov. Zeeuwsche Middelburgsche Courant voort te zetten volgens de in de overeenkomst gestelde regelen. Op grond van een en ander stellen Burg. en Weth. den raad voor afwijzend op de verzoeken te beschikken. A. P. H. van den Dolder j* Op 51-jarigen leeftijd is te Heerlen plotseling ever leden de heer A. P. H. van den Dolder, die van in 1910 alhier als inspecteur van politie tweede klasse werd aangesteld, en na ook te Nijmegen die functie te hebben bekleed in 1914 als in specteur eerste klasse terugkeerde. De overledene maakte in die functie hier de ook voor rijn beroep moeilijke jaren van den vorigen wereldoorlog mede en had zich ook buiten het politiecorps verschillende vrienden verworven. In 1920 vcilgde rijn benoeming tot hoofdinspectetr* van politie te Heerlen,, in welke functie hij tot zijn dood toe is gebleven, terwijl hij tevens waarnemend commissaris was. Tijdens de H. Mis in de St. Pancratius- kerk is de heer van den Dolder door een beroerte getroffen. Een lastig heer. In den nacht van Zondag op Maandag na sluitingsuur bracht de politie een man, die onder den invloed was van sterken drank, naar huis. Daarbij ontstond een volksop loop en toen de politie zekeren de S. ge lastte zich langs een aangewezen weg te verwijderen, weigerde hij pertinent daaraan te voldoen. De man is met assistentie van de militaire politie naar het politiebureau overgebracht. Het plaatsen van z.g. metercombinatles. B. W. van Middelburg stellen voor de verordening regelende de voorwaarden voor aansluiting aan en levering van elec- triciteit door het gemeentelijk electrlsch bedrijf aldaar, te wijzigen voor wat be treft de plaatsing van z.g. metercom binaties. LJs op de vesten goedgekeurd. Hedenmorgen is het ijs in het overgroote deel der vesten te Middelburg sterk genoeg bevonden. Vanmiddag hebben zoodoende reeds vele liefhebbers een baantje kunnen rijden. Het bestuur der Middelburgsche IJsclub, die de beschikking heeft over de Seisvest, heeft gisteravond en vannacht tot tweemaal toe met water uit de waterleiding het ys doen onderzetten, met als resultaat, een mooie gladde baan, die hedenmiddag geopend kon worden en als het blijft vrie zen, morgenavond zal worden verlicht. Gemeentewerkman benoemd. Tot gemeentewerkman is benoemd de heer T. den Exter alhier. 40-jarig huweïjjksfest. Heden herdenkt het echtpaar J. Lan- noyeAlfeijn den dag waarop het vóór 40 jaar in het huwelijk trad. Gevonden voorwerpen. Een drmespolshorlcge, terug te bevragen Kade 16. Schaatsenpret. Niettegenstaande men bekend gemaakt had dat het ijs in bet kanaal Sluis-Brugge nog niet volkomen betrouwbaar was, werd Dinsdag door velen reeds schaatsen gere den. Het is een prachtige baan en het laat zich aanzien, dat de komend© dagen volop van die ijspret genoten kan woeden. De straten in onze gemeente zijn op tal van plaatsen spiegelglad. Vele inwoners hebben voor hun woning zand of asch gestrooid. Dat deze maatre gel niet overbodig is blijkt wel uit het feit, dat de kinderen in enkele straten zelfs schaatsen reden. Scheepvaart beweging. Gedurende de afgeloopen maand zijn in totaal langs de westsluis te Terneuzen op gevaren 75 zeeschepen met een gezarren- lijken tonneninhoud van 121.667 B.R.T., en afgeschut 78 zeeschepen gezamenlijk me tende 125.258 B.R.T. Over de overeenkomstige periode van het vorig jaar bedroegen deze cijfers opgeva ren 185 zeeschepen met 303.144 B.R.T., en afgeschut 192 zeeschepen met 322.548 B.R.T. De bevolking in 1939. De bevolking van Waterlandkerkje is in 1939 met 3 personen toegenomen. Op 31 December 1938 bestond de bevolking uit 278 mannen en 238 vrouwen, samen 516. Deze aantallen vermeerderden door ge boorte met 3 m. en 5 vr. en verminderden door overlijden met 3 vr. In den loop van het jaar hebben zich gevestigd 14 m. en 15 vr., terwijl 18 m. en 13 vr. vertrokken. Op 31 December 1939 waren er derhalve 277 m. en 242 vr., totaal 519 personen in deze gemeente woonachtig. Loop der bevolking. In December 1939 hebben zich in deze gemeente gevestigd A. J. Mornhout van Schoondijke en K. C. van Vooren van LJzendijke. BRITSCH VLIEGTUIG OP BELGISCH GEBIED NEERGESTORT. Een Britsch vliegtuig, dat boven Duitsch gebied door een Duitsche patrouille werd achtervolgd is op Belgisch grondgebied, na- b'j de grensplaats Raeren, brandend neer gestort. Een der inzittenden wist zich met zijn valscherm te redden. De beide andere leden der bemanning heeft men op tijd uit de wrakstukken van het toestel kunnen red den. „Een vrede, als alle belHgerenten oprechtelijk en vurig nastreven, kan niet een kind zijn van den oorlog, maar slechts de vrucht van goeden wil en begrijpend overleg." De Minister-president, jhr. mr. D. J. de Geer, heeft hedenmiddag ter gelegenheid van de jaarswisseling de volgende rede voor de radio gehouden Waarde luisteraars in Nederland en in de overzeesche gebiedsdeelen, Laat my beginnen met U namens de Regeering veel goeds toe te wenschen in het nieuwe jaar. Zoowel voor uw persoon als voor uw gezin en werk en zoowel in stoffelijk als in geestelijk opzicht. Bovenal in het laatste. Want zonder geestelijken horizon brengt stoffelijk welvaren geen blijvende bevrediging. De jaarswisseling bestormt ons ditmaal meer dan ooit met vragen, waarop wy gaarne een antwoord zouden hebben, doch het niet ontvangen. Zal de duisternis, die over de wereld gevallen is, zich verdichten en straks ondraaglijk worden? Wij rekenen met de mogelijkheid daarvan. Maar tegelijk klemmen wij ons vast aan ieder symptoom dat van betere dingen spreekt en houden brandende de hoop op een nabijzijnde red ding. Wij weten, dat vele millioenen in alle landen hunkeren naar het oogenblik, waar op de naties, die God in deze wereld teza men gebracht heeft en die nu in bitteren strijd gewikkeld zijn, elkaar weer zullen begrijpen en vertrouwen. Zij allen strijden voor een betere toe komst en verwachten die van een voor spoedige oorlogvoering. Gezien de lessen der ervaring, moet gevreesd worden, dat die verwachting niet in vervulling zal gaan. De oorlog is een zichzelf voorttelend kwaad. Hij laat ruïnes achter, ook in de gezind heid der raenschen, die geen vruchtba ren bodem vormen voor het opbloeien van een waarachtige!» vrede. Een vre de, als alle belligerenten oprechtelyk en vurig nastreven, kan niet een kind zyn van den oorlog, maar slechts de vrucht van goeden wil en begrijpend overleg. Laat ons hopen, dat, voordat het te Iaat is, dit zal worden ingezien. Wanneer de vólken, die thans in oorlog zijn, morgen zouden aankondigen Wy hebben elkander nu eenigen tijd goed in de oogen gezien, vol haat en vijandschap, maar toch ook met het sluimerend besef van één te zijn in het verlangen naar een welvarend en vreedzaam Europa, een Euro pa, dat de groote mogelijkheden, die God ons in dezen tijd biedt, wil benutten tot verbetering der levensvoorwaarden van al len. Laat ons nu, vóórdat iets onherstel baars gebeurd is, ons aan de conferentie tafel zetten, met het vaste besluit dat wy elkaar moeten vinden, dan zou een zucht van verlichting over de geheele wereld op gaan, dan zouden de dooden, die reeds te betreuren zijn, niet vergeefs zyn gevallen, en dan zou er een veel grootere kans be staan op een duurzamen vrede dar. wanneer straks een zieltogende overwinnaar, bloe dend uit duizend wonden, zijn zoogenaam- den „vrede" aan den overwonnene oplegt Als het intredende je ar ons binnenkort dat oogenblik van bevrijding brengt, dan zal 1940 het begin kunnen worden van een vernieuwd Europa. Wat in het tegenovergestelde geval zou gebeuren, kan ons niet anders dan met zeer sombere gedachten vervullen. Stel U voor twee sterke worstelaars, die op een smal pad aan den rand van een afgrond elkaar omklemd houden, in de volstrekte verzekerdheid by elk van beiden, dat het gelukken zal den ander naar beneden te werpen. Voor den objectieven toeschouwer staat het vast, niet alleen, dat elk van beiden 50 pet. kans loopt zich te vergissen, maar ook dat de grootste van alle kansen is, dat beiden zich vergis sen en gemeenschppelijk het lot zullen ondergaan, hetwelk de één aan den ander had toegedacht. Aldus zie ik het beeld van wat dreigt, indien de huidige oorlog met de thans beschikbare vernielingsmid delen tot het bittere einde wordt voortgezet. Het is daarom verheugend, dat verschil lende stemmen, zoowel uit Europa als uit Amerika, opgaan die tot bezinning roepen. Wjj mogen onderstellen, dat lie stemmen ook in de belligerente landen niet zonder weerklank blijven, al moet men dóAr, om een indruk van zwakte te vermijden, zich er voor hoeden hiervan ontijdig te doen blijken. Ook in die landen moet wel het besef levendig zyn, dat het beter is, onder erkenning van de wederzyds sinds 1918 be gane fouten, de handen ineen te slaan, dan een algemeene uitputting en verarming te riskeeren, die ons werelddeel tot een speel bal zouden maken van duistere machten, welke de beschaving van geen enkel lanc onaangetast zouden laten. Wat ons land aangaat, wy mogen met dankbaarheid gedenken, dat het tot dusvei voor de oorlogsramp bewaard is gebleven en dat het van de omringende belligerente mogendheden de verzekering heeft ontvan gen, dat ook verder onze neutraliteit zal worden ontzien, indien wij haar zelf zullen handhaven. Dat omtrent dit laatste alle twijfel uitgesloten is, daarvoor staat de onwrikbare wil van regeering en volk borg. Zwaar drukken niettemin ook op ons de gevolgen van den oorlog. Er wordt stoffe lijk geleden en geestelijk door velen een harde strijd doorgemaakt. Een vriendelij- ken groet moge ik hier brengen aan onze gemobiliseerden en hun gezinnen. Het offer, dat zy brengen, kan ons helpen, de zooveel lichtere lasten, die ons vaak zoo moeilijk te dragen schijnen, met blijmoedigheid te aanvaarden. De algemeene houding, die aan ons neutrale volk te midden van de heer- schende onzekerheden past, is in twee woorden samen te vatten waakzaam heid en vertrouwen. Wij moeten, zoowel economisch als po litiek, van dag tot dag op alle eventuali teiten voorbereid zijn, maar tegelijk een kalmen en opgewekten geest bewaren. Een tegenstelling bestaat hiertusschen niet. De zelfde Schrift, die ons mennt „Weest in geen ding bezorgd" en de vraag stelt „Wie uwer kan met bezorgd te zijn één el tot zyn lengte toedoen?" leert ons óók, „voorzichtiglü'k te wandelen, niet als on- wijzen maar als wijzen, den tyd uitkoopen- de, dewijl de dagen boos zijn". Wij willen paraat en rustig zijn. Zor gend en niet bezorgd. Als in Jozefs dagen het koren opleggend voor den kwaden dag, maar tegelijk gehoorzamend het woord ,,Zijt niet bezorgd voor den dag van mor gen". Onze weermacht verstevigend, maar in het diepe besef, dat niet aan „de paar den en wagenen" ook niet in hun mo dernen vorm het laatste woord is. De bedrijvigheid van een Martha willen wij paren aan de stille overgave van een Maria. Deze paraatheid en gemoedsrust zijn zóó weinig antipoden, dat zij integendeel el kander stutten. De ervaring immers leert, dat wie in bange uren tot de zwaarste taak geroepen is, het gemakkelijkst zijn evenwicht pleegt te bewaren. Indien een schip in nood is, zijn het niec de kapitein en het scheepsvolk gespannen op het reddingswerk die het meest vatbaar zyn 'voor een paniekstemming. In den nood van deze dagen hebben wij allen een taak van redding. In kleinen of in grooten kring. Tegenover eigen omge ving of tegenover het volksgeheel. Wie zich het ijverigst daaraan wydt, zal het minst gevaar loopen zijn kalmte te ver liezen. Ik wensch u allen toe, den zegen hiervan te ervaren. De beste weg daartoe is u te stellen onder de hoede van onzen Hemel- schen Vader, die op wondere wijze beproe vingen tot zegeningen maakt en Die hetzy het dan oorlog is of vrede ook in dit jaar bereid is ons „yn vrede te schen ken, die, naar het Paulinische woord, alle verstand te boven gaat. BINNENLAND PRINS BERNHARD TE GORINCHEM. Hedenmiddag heeft Z.K.H. Prins Bern- hard, vergezeld van zijn waarnemend adju dant, luitenant-kolonel H. J. Phaff en ver schillende hoofdofficieren, een bezoek ge bracht aan het garnizoen Gorinchem. De Prins had voor den middag een be zoek gebracht aan Vuren. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw H. Nygh, oud-voorzitter van deD Raad van öeheei van het Algemeen JSe- derlandsch Persbureau, te Rotterdam. MINISTER DE MAN IN ONS LAND. Om zich op de hoogte te stellen van ons O. en O.-werk. Met veertig minuten vertraging arri veerde gisteravond te Den Haag om kwai i voor tien de Belgische Minister de Man, die zich in ons land op de hcogte komt stellen met het O. en O.-werk. Minister de Man heeft namelijk in België met zyn ambtgenoot van de Landsverdediging de leiding van het overeenkomstige werk daar te lande, hetwelk er Elisabeth-werk heet, dus genoemd naar de Koningin- Moeder. SCHEEPVAARTBERICHTEN NEDERLANDSCH MOTORSCHIP DOOR ENGELSCHE REGEERING IN BESLAG GENOMEN. Wegens het vervoer van contrabande. De Engelsche regeering heeft op 23 Dec. jl. beslag gelegd op het Neder- landsche motorschip Martini met de la ding en he* Duitsche stoomschip Le- ander. Eveneens op 29 Dec. op een ge deelte van de mail van het Nederiandsche stoomschip Sommei sdyk van de Holland- Amerika Lijn. Aangaande de Martini verneemt het Vad., dat dit schip lading is gaan halen, welke uit de in de haven van Vigo ge vluchte Duitsche schepen was gelost. De Martini van de N.V. Martini te Delfszrjl, 362 ten bruto en 175 ton netto, werd in 1938 gebouwd. Voorts is beslag gelegd op de gedeelte lijke lading van de s.s. „Black Falcon", „Persier", „Scmali", „Sommelsdijk", „Stu^vesant" (2da reis) en „Westland". Samengesteld door het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Weerstoestand1 van hedenmorgen 7.20 uur Vlissingen Den Helder Weer lichtbewolkt betrokken Windzwak O.Z.O. zwak Z. Temperatuur 7 gr. 2 gr. Min. hedennacht7 gr. 7 gr. Neersl. afg. etm. 0 m.m. 0.1 m.m. Verwachting geldig \n hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur In het zuidoosten aanvankelijk nog ma tige vorst, overigens lichte vorst tot om het vriespunt. Betrokken tot zwaarbewolkt, plaatselijk eenige neerslag doch niet van beteekenis, zwakke tot matige verander lijke wind. Buitenlandsch Weerbericht. Eedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het Kon. Met. Instituut. De kern van het gebied van hoogen lucht druk heeft zich verder in zuidoostelijke richting verplaatst, en is thans over den Balkan gelegen, waar enkele stations tem peraturen van meer dan 25 graden onder het vriespunt melden. Dit hoogedrukgebied is verbonden met het maximum van 1016 mbar, dat van Groenland naar de Faroer is getrokken. Deze verbinding wordt gevormd door een smalle rug van hoogen luchtdruk, diie midden over ons land loopt. Dienten gevolge draaide in het noorden van ons land de wind naar zuid tot zuidwest, en nam de vorst aanzienlijk in beteekenis af, hetgeen mede veroorzaakt werd door de sterk toe genomen bewolking, die uitstraling verhin derde. In het midden en zuiden zijn daaren tegen de temperaturen nog lager geworden, op het vliegveld Twente vroor het 15, te De Bilt 12 graden, waardoor de temperatuur hier 13 graden onder normaal is. De de pressie, die gisteren over Noord-Scandinavië lag, is naar Finland getrokken. Zij vult langzaam op. In de randstaten is de vorst sterk afgenomen en vriest het nergens meer dan matig aan de westkust is dooi inge vallen. Uit deze omgeving werden gisteren sneeuwstormen gemeld, terwijl ook vanmor gen enkele stations nog lichte sneeuwval hebben waargenomen. Ook in Denemarken was dit het geval. Op ue noordoostkust van Groenland is de luchtdruk tot 1010 mbar gedaald. Plet minimum bij het Iberisch Schiereiland dringt langzaam verder naar het oosten door. In Spanje en Portugal zyn onder invloed hiervan zeer zware regens geval. en. In Italië komt matige vorst voor ii- de Povlakte, overigens vriest het hier en daar nog licht. In Hongarije blyft de tem peratuur onder 10 graden. WAARSCHUWING VOOR HET VERKEER. Ten gevolge van den lichten regen of motregen, die plaatselijk wordt verwacht, zal het wegdek hier en daar opnieuw zeer glad worden, vooral in het noorden. VISCHMIJN VLISSINGEN. Dinsdag 2 Januari. Redelijke aanvoer garnalen. Kleinhandel 1920 ct., pellerij 18 ct. per kg., zoodjes 0.702.40. Kleine aanvoer van consig- natiezendingen schar 1.50—1.70 per 10 kg., schardijn 3.90 p. kistje van ca. 25 kg. GOES. ONDERTROUWD: J. Kakebeeke, 30 j. en M. Ochtman, 28 j. BEVALLEN: D. Zegers, geb. Quakkelaar, d. P. M. van der Willigen, geb. Bielen, z. OVERLEDEN: F. Sandijck, 66 j., vrouw van A. F. R. van Opdorp. (D.Z.) WATERLANDKERKJE. Over December 1939. BEVALLEN: L. Meeuse, geb. de Jonge, d. A. M. Verheije, geb. van de Navooy, d. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 3 Januari, 14.45 uur (officieel) Londen 7.41% Berlijn 75.37% Parijs 4.20% Brussel 31.60 Zwitserland 42.12 New York 1.87 11/16.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 2