Breskensche Courant #DnDushkind EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Gevechten in Noord-Finland door koude tot stilstand gekomen Finnen meldden nog plaatselijke successen. GROOTE SLAG BIJ SALLA OP KOMST. Naar een„Vereenigde Staten van Europa" Luchtgevecht boven de Noordzee. Italië waarschuwt Moskou Overstroomingen in Turkije eischten 700 dooden. Winterhanden UROL tegen jeuk en zwelling STADSNIEUWS Vlissingen 9cl»eurlewissc« n ct l«3 De komende verduisterings-oefening. VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 2 WOENSDAG 3 JANUARI 1940 N .Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prjjs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels)! Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr.,Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Oost-en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWA ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERL ANDSCHE DAGBLADPERS De gevechten aan het front van Salla en van Pefcsamo in Noord-Finland zijn prac- tisch tot stilstand gekomen tengevolge van do intense koude, zoo meldt het in Hel- singfors verschijnende dagblad „Sanomat". De operaties in het gebied van Petsamo, zoo schrijft het blad, zijn beperkt tot ac tiviteit van patrouilles in een temperatuur van 22 graden onder nul. Het Finsche front strekt zich hier uit tot aan de Noor- sche grens. De strategische groote weg van Rovaniemi naar de IJszee wordt zwaar ondermijnd door de Finnen, terwijl zij de terugtrekkende Russische strijd krachten achtervolgen. Vele bekende skiloopers heb ben vrijwillig dienst genomen en bevinden zich thans bij de strijdende troepen, o.m. do Finsche skikampioen Vannimen. Een speciale correspondent van Reuter, die juist teruggekeerd is in Viipuri van een bezoek aan het front in de nabijheid van de Vuoksi aan de oostzijde van de Ka- relische landengte, meldt, dat toen hij de frontloopgraven bereikte, er teekenen wa ren van eon ochtendaanval der Russen. De aanval werd snel afgeslagen. Men kon tal van lijken van Russen zien liggen op het prikkeldraad voor de Finsche loopgraven. Sneeuwstorm in Karelië. Do speciale correspondent van Reuter by hst Finsche leger heeft gisteravond uit Viipuri geseind Een hevige sneeuwstorm heeft de ge vechtshandelingen in de landengte van Ka relië bijna tot stilstand gebracht. Het Zon dag door hot roode leger tegen de Man- narhehn-Unie ingezette offensief is daar door verloopen. Hetzacht boven het front was gistermiddag verdwenen. Alle doelen lagen achter een ondoordringbaar wit gor den verscholen. Russische krijgsgevangenen vertellen, dat een deel der reusachtige reserves, wel ke onlangs aangekomen zijn, aan dit front reeds in het vuur gebracht zijn. Dit schijnt te worden bevestigd door het feit, dat vele gesneuvelde of gevangen genomen Russen veel jonger, beter gekleed en ook beter uitgerust waren. Naar gemeld wordt, worden op meer dan één punt de Russische soldaten gedwongen voor de tanks uit te loopen om den weg te effenen en met het oog op de aanwezig heid van mijnen. Finsch Iegerbericht. Het gisteren uitgegeven Finsche Ieger bericht meldt o.m. De eerste dagen van heb jaar was betrekkelijk rustig op de landengte, met uitzondering van schermut selingen tusschen patrouilles en afmat- tingsvuur der artillerie, dat van tijd tot tijd vrij hevig werd. Aan heb oostelijke front werden gevech ten geleverd op verschillende punten langs hst front ten noorden van het Ladoga- meer, tengevolge waarvan onze troepen wederom hun stollingen verbeterden. In de richting van het meer Lavajaervi heeft de vijand den geheelen dag aangevallen, ge steund door tanks. Hij w-srd echter afge slagen en een tank werd vernield. Te Al- toojokki werd een dor vijandelijke bases beurtelings door elk der beide partijen in den loop van den dag bezet. Toen onze troepen de basis innamen maakten zij drie machinegeweren, een veldkeukon, 400 over jassen en ander materiaal buit. Te Kuhmo deed de vijand een aanval in de richting van Rasta, doch hij werd afgeslagen. Te Suomussalmi werden de zuiveringsopera ties voortgezet op het door onze troepen genomén terrein. De achtervolging van den vijand in de richting van Juntusranta werd voortgezet. Elders bedrijvigheid van patrouilles en artillerie. Het vijandelijke slagschip „October Re volutie" heeft de forten van Koivisto zon der noemenswaard resultaat gebombar deerd. Afgezien van levendige bedrijvigheid in de lucht was het elders aan de kust rustig. De vijandelijke luchtmacht heeft vooral Turko en Oulu gebombardeerd. Vol gens de tot dusverre ontvangen berichten zijn in beide plaatsen enkele burgers om gekomen of gewond. Er is ook schade aan gericht. Op andere plaatsen zijn kleinere luchtaanvallen ondernomen, die voor zoo ver bekend, geen menschenlevens gekost hebben of schade veroorzaakt. Ten slotte meldt het communiqué, dat gedurende den dag de Finsche luchtmacht en het afweergeschut volgens bevestigde berichten zeven bombardementsvliegtuigen hebben neergeschoten. Russisch Iegerbericht. Het hoofdkwartier vai. het Russische militaire district Leningrad deelt mede Op 2 Januari heeft zich aan het front niets van belang voorgedaan. Wegens het ongunstige weer heeft de Russische lucht macht slechts verkenningsvluchten ge maakt. Zweedsché vrijwilligers naar Finland. Er zijn Maandag weer twee contingen ten Zweedsche vrijwilligers naar Finland vertrokken. De eene groep bestaat uit. of ficieren van, het Zweedsche leger, die ont slag hebben gevraagd ten einde in het Finsche leger te kunnen strijden. De twee de groep bestaat uit arbeiders afkomstig uit alle deelen des lands. GROOTE SLAG BIJ SALLA OP KOMST. Telegrammen uit Stockholm en Kopen hagen stemmen daarin overeen, dat te Salla, aan de oostgrens van Finland, een groote slag op komst is. Volgens een be richt uit Kopenhagen zou de strijd reeds begonnen zijn. Het roode leger zou wan hopige pogingen ondernemen, door de Fin sche linies te breken, doch tot dusverr zonder resultaat. Het Finsche leger ope reert aan dit front in kleine groepen, waarvan elk de Russische eenheden ten ge tale van duizenden bestrijdt. Officieele personen te Helsingfors zou den verklaard hebben „Hier zullen de Russen een nieuw Suomussalmi vinden". De omroeper van Radio Roma heeft vanmorgen een telegram uit Stockholm weergegeven, volgens hetwelk het Kremlin bevel zou gegeven hebben, manschappen noch materiaal te sparen bij de poging om de Finnen te vernietigen. Geheele Russische divisie vernietigd. De bijzondere correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de Finscbe overwinning in den slag op het meer van Tolva voor de Russen een ware ramp be- teekent. De correspondent raamt, dat een geheele Russische divisie ten getale van 15.000 tot 18.000 man practisch vernietigd is. De Russen verloren ook een enorme hoeveelheid materiaal. Doch één feit was van nog. grootër belang, nl. dat de Russen niet de slecht gekleede en slecht geoefende mannen waren, welke Moskou ais kanon nen'vleesch op de Karelische landengte ge bruikt had. De honderden Russische lijken welke bij Tolva liggen, toonen aan, dat deze Russen tot d© goed gekleede en goed uitgeruste stoottroepen behoorden. FRANKRIJK CONSTATEERT EEN BESCHEIDEN BEGIN. In Fransche politieke kringen beschouwt men de tegenwoordige betrekkingen tus schen Frankrijk en Engeland als een voor beeld van die welke in vredestijd zouden moeten bestaan tusschen de verschillende naties, die van een Europeesche federatie deel zouden uitmaken. Tegenover het stel sel van levensruimte, waarin Duitschland een aantal vazalstaten tracht onder te brengen, welker ©conomisch leven dan ge organiseerd zou worden overeenkomstig de behoeften van Duitschland, stelt men in Frankrijk het systeem van vrijwillige sa menwerking, waarbij elk land zijn meest volledige onafhankelijkheid en individueel karakter wordt gelaten. In dit verband worden de Britsch-Zweedsche en Fransch- Belgische handelsaccoorden, alsmede de onderhandelingen, die op het oogenblik tusschen België en Engeland gevoerd wor den, beschouwd als de eerst© teekenen van deze evolutie, die Parijs en Londen niet al leen wenschelyk achten, doch aLs de eenige oplossing beschouwen van de problemen, die de Europeesche samenleving stelt. Een mededeeling van het Britsche minis terie van luchtvaart meldt „Dinsdag is er een intensieve bedrijvig heid was, leverde zij slag met. den vijand, zee en in de. nabijheid van de Duitsche kust. Des middags ontmoetten drie bom bardementstoestellen der Royal Air Force eskaders van twaalf Messerschmidt lange af stands-gevechtstoestellen ver boven zee. Ofschoon onze formatie verre in de minder heid was, leverden zij slag met den vijand. Een Messerschmidt werd brandend neerge schoten en twee andere werden omlaag gedreven. Zij zijn waarschijnlijk verloren. Eén der drie bombardementstoestellen keer de veilig terug, de tweede werd neerge schoten tijdens den strijd en de derde wordt vermist". Duitschland meldtDrie Engelsche vliegtuigen neergehaald. Het D.N.B. meldt over dit gevecht het volgende Drie Britsche gevechtsvliegtui gen van het modernste type, Vickers Wel lington toestellen, hebben gistermiddag gepoogd de Duitsche bocht te naderen. Zij werden door een groep Duitsche Messer- schmidt-vliegtuigen aangevallen en na een kort luchtgevecht neergeschoten. Aan Duitsche zijde kwamen geen verliezen voor. HET ROODE LEGER NIET ZUIDELIJKER DAN DE KARPATHEN „Het roode leger komt tot aan de Kar- pathen, doch het Italiaansche leger zal niet toestaan dat het zal probeeren Zuide lijker door te dringen", schrijft het Itali aansche tijdschrift voor de buitenlandsche politiek Relazioni Internazionali. „Italië is steeds trouw gebleven aan zijn anti-bolsjewistische gedragslijn", aldus het tijdschrift, „en heeft nimmer geaarzeld daar tusschenbeide te komen, waar het communistische gevaar zich - zou kunnen manifesteer en. Rusland is thans in een lange en duistere militaire actie in Finland verwikkeld, maar het aanhouden van de bolsjewistische propaganda in Zuidoost- Europa doet voorzien, dat in een tweede periode de plannen van Moskou op het Donaubekken en den Balkan gericht zou den kunnen worden. Het is echter duide lijk, dat Italië zich niet gedesinteresseerd kan toonen voor een dergelijken toestand. De drie groote schiereilanden in de Mid- dellandsche Zee, het Jtaliaansch© schier eiland en. het Balkan-schiereiland zijn door een gemeenschappelijke beschaving en lotsbestemming verbonden doordat zij ook aan één zee grenzen. Ii ;dien het bolsjewis me zich op een dezer drie schiereilanden zou vestigen, zou de geheele Middslland- sche Zee bedreigd worden. Daarom heeft de groote fascistische raad op 7 December jongstleden verklaard, dat alles, wat in het Donaubekken en op den Balkan zou kunnen gebeuren, Italië wei moet interes seeren, gezien de gemeenschappelijke gren zen te land en ter zee, welke na de her- eeniging met Albanië zijn ontstaan, Italië wenscht orde en vrede in gerechtigheid, op dat de noodzakelijke voorwaarden voor ©en nieuw Europa geschapen kunnen worden. W ■inj.mmmji.i.uiJi AMERICAN CIGARETTE NIEUWE AARDSCHOKKEN RICHTEN SCHADE AAN. Tengevolge van de overstroomingen in liet gebied van Kemal Pasja In West-Anatolië, waar de dyken bezwe ken zjjn, zijn 400 huizen verwoest en naar schatting 700 personen om het leven gekomen. De overstroomingen op de vlakten van Brusa ten oosten van de Zee van Marmara houden met toenemende ernst aan. De be roemde stoeterijen van Karadjabay zjjn overstroomd, alle kostbare renpaarden, stamboekdekhengsten en stieren zijn ver dronken, De toestand in de gebieden van Smyrna, Araassia en Adrianopei is onge wijzigd. Hot weer is er iets verbeterd, zoo dat men een geleidelik terugtrekken van de watermassa.'s verwacht. De overstroomingen in de streek van Izmir hebben zich uitgebreid tot geheel Anabolië, te beginnen bij Adapazar. In tal van dorpen staan alle huizen onder water en is de bevolking op de daken gevlucht. De overstroomingen te Balikesir, Ismidt en Adapazar hebben 336 huizen doen in storten, 300 werden door het water meege sleurd en 662 zijn onbewoonbaar geworden. Talrijke bruggen zijn ingestort. Hulpafdeelingen en militairen hebben met vrachtauto's, booten en motorbooten hulp gebracht. Men raamt het aantal verdron kenen op minstens 1000. President Inonoe heeft een dag doorgebracht in Tokat, van waar hij een bemoedigingsboodschap heeft gezonden aan de slachtoffers. Van Tokat heeft hy zich naar Malatta begeven. In Ankara is het volgens Havas pijnlijk op gevallen, dat Rusland noch hulp noch sym pathiebetuigingen gezonden heeft. NIEUWE AARDSCHOKKEN. Gistermiddag om 2.45 uur heeft zich een nieuwe aardschok voorgedaan in Yozgat en in de streek ten westen van Erzidjan. In negen dorpen zyti 184 huizen ingestort en 67 beschadigd, doch er z\jn geen slachtoffers. Gistermiddag om 4.20 uur werd ook een aardschok geregistreerd te Tchankere. Hoewel bijzonderheden ont breken, gelooft men, dat er geen slacht offers zyn. Wintervoeten. Winterooren Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. De straat bezaaid met glasscherven. Hedenmiddag omstreeks half twee reed In de Badhuisstraat een vrachtauto uit Westkapelle, welke hoog opgestapeld was met kisten,, waarin zich honderden leege flesschen bevonden. Ter hoogte van den Watertoren schoot een der zijkanten van den auto los en onder daverend lawaai en glasgerinkel kwamen vele kisten op de straat terecht. In minimum van tijd lag de straat met glasscherven in allerhande kleuren bezaaid. Gelukkig bevond zich op dat moment niemand in de nabijheid zoodat dit ongeval zonder persoonlijke ongelukken afliep en beperkt bleef tot eenige materieele schade. Dit nummer bestaat uit 2 bladen iio en Koude dwingt tot stopzetting van den strijd in Noord-Finland. (Pag. 1, eerste blad} Talrijke slachtoffers in Turkije op nieuw aardschokken gevoeld. (Pag. 1, eerste blad) Een veelzeggende waarschuwing van Italië aan Rusland. (Pag. 1, eerste blad), Drijvende bok die omsloeg, maakte slachtoffers te Amsterdam. (Gemengd nieuws)] ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Gedragsregels voor de burgerij. De Burgemeester van Vlissingen: Overwegende, dat de op 15 Januari 1940 te houden verduisteringsoefening het voor schrijven van Algemeene gedragsregels noodzakelijk maakt; Gezien de door den Minister van Binnen- landsche Zaken verleende goedkeuring; Gelet op art. 12 der wet betreffende be scherming tegen luchtaanvallen (wet van 23 April 1936, Staatsblad no. 302); Stelt vast de volgende gedragregels voor de burgerbevolking, welke zullen gelden op 15 Januari 1940, des namiddags van 8 tot 10 uur. A. Toestand verduistering in werking gesteld. 1. Eigenaren, bewoners of gebruikers van woningen en andere gebouwen, als mede van schuren zijn verplicht zorg te dragen, dat het daarbinnen aanwezige licht op geenerlei wijze naar buiten straalt, alsmede dat voorwerpen, welke aan den buitenkant van gebouwen zijn bevestigd cf zich bevinden op de bij die gebouwen be- hoorende open perceelen, geen licht uit stralen. 2. Het is aan eigenaren of houders van motorrijtuigen of andere rij- of voer tuigen (rijwielen, bakfietsen en hand wagens daarender begrepen) verboden zich daarmede te bevinden of deze te laten staan buiten gebouwen, tenzij de in- en uitwendige verlichting, ter beoor deeling van het politiepersoneel, in vol doende mate is afgeschermd. 3. Onverminderd het bepaalde sub 2 is het verboden zich buiten een afge schermde ruimte te bevinden in het bezit van een brandende lantaarn, fakkel of ander lichtgevend voorwerp (tenzij met toestemming van den Burgemeester), als mede aldaar eenig vuur te ontsteken. 4. Het is verboden op den openbaren weg met motorry wielen of andere rij- en voertuigen, dan wel fietsen, te rijden met een zoodanige snelheid, dat zulks gevaar oplevert en met dien verstande, dat eene maximum-snelheid van 20 kilometer per uur niet mag worden overschreden. 5. Eigenaren, bewoners of gebruikers van woningen of andere gebouwen, als mede van schuren, zyn verplicht bij af wezigheid zorg te dragen, dat de hoofd afsluiters van gas en electrischen stroom steeds afgesloten zijn. 6. Particuliere sirenes, lucht- of stoom fluiten en kerk- en torenklokken mogen niet in werking worden gesteld zonder vergunning van den Burgemeester. 7. Het is aan voetgangers verboden zich te bevinden op de voor het ryverkeer bestemde gedeelten der wegen of straten. Waar geen voetpaden zijn, mag met niet meer dan twee personen naast elkander worden geloopen, terwijl te allen tijde in de richting van voortbeweging rechts 'van den weg moet worden gehouden. Over steken van den rijweg dient, tenzij anders noodzakelijk is of speciale oversteek plaatsen zijn vastgesteld, te geschiedén op de hoeken van kruispunten of zijwegen. 8. Het is ver oden onnoodig lawaai te maken, met uitzondering van het zoo kort mogelijk geven van waarschuwingssig nalen met motorrijtuigen en rijwielen, ter beoordeeling van het politie-personeel. 9. Alle brandbare voorwerpen behooren zooveel mogelijk van de zolders c.q. boven ste verdiepingen te worden verwijderd. Datgene wat niet verwijderd kan worden, behoort zoo brandvrij mogelijk te worden opgesteld. Op iederen zolder, c.q. bovenste verdie ping, behoort, met gebruikmaking van de beschikbare middelen, brandbluschmate- riaal aanwezig te zijn. B. By het signaal „Luchtalarm" (loeien der sirenes, janktoon) gelden de volgende bepalingen: 1. Zij, die zich binnenshuis bevinden, mogen zich niet op den openbaren weg begeven. 2. Een ieder begeeft zich oogenblikke- lijk en langs den kortsten weg in zjjn wo ning, (schuilplaats), of, als men deze niet spoedig kan bereiken, naar den naast* bijgelegen openbare schuilplaats, voor zoo ver die aanwezig is. 3. Zoodra het signaal „Luchtalarm"1 wordt gegeven, is alle verkeer met ry- en voertuigen (ook rywielen, bakfietsen en handwagens) verboden. E©n ieder, die op het eind© van het sig naal „Luchtalarm" nog geen schuilplaats beeft kunnen bereiken, behoort ter plaatse,, waar hy zich dan bevindt, dekking te zoe ken in afwachting van eventueel© aanwij zingen van personeel van politie- of lucht beschermingsdienst. 4. Alle motorrijtuigen of andere rij- en voertuigen (rijwielen, bakfietsen en hand wagens daaronder begrepen) worden bij het signaal „luchtalarm" geplaatst a. op wegen of straten met éénrichtings verkeer aan de rechterzijde b. op wegen of straten met tweerich tingsverkeer binnen de bebouwde komj aan de zijde der even huisnummers c. op wegen of straten buiten de be bouwde kom aan de rechterzijde, waarbij er op moet worden gelet, dat ruimte vooy doorgaand verkeer wordt vrijgelaten. 5. Trekdieren worden uitgespannen en, indien zij niet ergens kunnen worden opge sloten, stevig vastgebonden en wel op zoo danige wijze, dat het verkeer over het voor het rijverkeer bestemde gedeelte der wegen niet wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Andere dieren worden, hetzij vastgebon den, zoodanig, dat het verkeer over het voor rij- en voertuigen bestemde gedeelte der wegen niet wordt belemmerd of in ge vaar gebracht, hetzij ergens opgesloten. Met uitzondering van geleide-honden voor blinden, die van een muilkorf zyn voorzien en aan een lijn worden vastgehou den, is het verboden dieren in de openbare schuilplaatsen te brengen. C. Toestand „luchtalarm"» 1. Het is verboden de plaats, waar men zich bij het signaal „luchtalarm" in veilig heid heeft gesteld te verlaten, vóór het signaal „luchtalarm geëindigd" (langge rekte sirenetoon) is gegeven. In bijzondere gevallen kan daarvoor echter toestemming worden verleend door de politie- of lucht beschermingsdienst-: unctionarissen. 2. In gesloten schuilplaatsen mag niet worden gerookt, noch een vuur of een open licht aanwezig zijn. Opzettelijke overtreding of niet-nako- ming van de sub A, B en C vermelde voor schriften wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogte twee jaren of geld boete van. ten hoogste een duizend gulden* Hij, aan wiens schuld te wijten is, dat deze voorschriften worden overtreden of niet nagekomen, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste vijf honderd gulden. De ambtenaren van rijks- en gemeente politie, naar wier oordeel opzettelijke overtreding of niet-nakoming van deze voorschriften plaats vindt of plaats heeft gevonden, zijn bevoegd na aanmaning en op kosten van den overtreder de noodige maatregelen te treffen of te doen treffen. Zij zyn in dit geval bevoegd, zoo noodig te allen tyde een woning tegen den wil van den bewoner te betreden. n. Maakt voorts algemeen bekend, dat het volgende wenschelijl- moet worden ge acht 1. In ieder© woning, werkplaats, kantoor of althans daar direct in de nabijheid op het eigen erf, behoort met gebruikmaking der beschikbare middelen een schuilgele- genheid te worden ingericht voor de al daar vertoevende personen. Deze schuilge- legenheid moet bescherming bieden tegen scherfgevaar of neerstortende gedeeltegi van muren en zolders.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1