3ïl WAT GEEFT DE RADIO? IS GINGEN G TH ROTMAN. uk verboden. daan. Roeiend met z'n het nijlpaard schuin aar de rivier dichtbe- vend paryrusriet, om- ïten. ïn het riet was de rivier was hier on- waadde naar de kant. ster, weduwe Tarn os rig van aard", zei hfi, t kwaad". geïnterneerd. naar Havas gisteren ia het verstri/ken van ar, die gegeven was iteren te verlaten. Het op grond van het feit, voor de „Admiral ras opgetreden. Uru- zijn aan boord ge verbaal pp te maken, elieden achtergelaten, Lng. langs Zweedsche t kust. ■ichting van een nieu- hepen langs de zuid bij Valsterbo is aan- zal 28 kilometer lang breed. Men heeft ikt met de uitdieping ?eul tegen de lente of omer te kunnen open- dt noodseinen uit. kustwacht heeft Zon- opgevangen van het „Taxiarchis", dat leeft gevraagd. De p 85 mijl van de door ^even positie bevond, ran de Anglo Ameri- ie 60 mijl van het verwijderd, hebben plaats begeven. leuws. miburg te Domburg tóbben voor het lid- .K.B, bedankt, rsus is bereids met begonnen. ïeene vergadering is op Zaterdag 24 Fe- oraf worden gegaan adering op 20 Janu- f»eling de competitie jk te doen aan van gsten Zaterdag na >ril. luweKeres. len tweekamp Euwe te Amsterdam ge- door Keres gewon- schaakhuis te Am- vierde party voort- )or Euwe gewonnen, iteren te Den Haag :en in een gunstige De stand is thans punten. >rdt vandaag even- 'gespeeld. Elbirgebergte. Zoo alleen maar de ïunnen meehelpen, dijk werk zijn niet geheel van n de party, oom!" By de menschen, gekomen, is cok pglu. Die zal dat peer by de band is er nog een uikbare kerel, ge- zal ik den ouden :oons nog vragen ïen. We zyn dan jkt my voldoende, gen gaan we met- eve terugkeerden, huisegenooten van s. Nauwelijks aad hoord of zy ver eend den tocht te toch niets voor Hier kunnen ze voelt ach in de ;n voor het andere Bovendien is t dat betreft, ie ur." >rdt vervolgd.). rentenier te hoeven schiet zijn buurman dood. En werpt zichzelf voor den trein. Zondagavond om zeven uur heeft zich aan het Moleneind te Hoeven (n.b.) een drama afgespeeld, dat twee personen het leven heeft gekost. Ter plaatse staan drie landarbeiderswo- ningen naar elkaar. In een daarvan woont de 52-jarige A. S., rentenier, met zijn twee zusters. In een der andere huizen woont de 38-jarige gehuwde landarbeider C. Jongmans, vader -van vijf kinderen- Toen Jongmans Zondagavond even naar buiten ging, hoorde men een schot. Even later binnenkomend, viel J. dood neer. Hij was in de hartstreek getroffen. Een over buurman, die het schot gehoord had en zich op het gehuil van kinderen naar de woning van J. begeven had, waarschuwde onmiddellijk een dokter en een majoor van de rijlcsveldiwacht. Ook de burgemeester van Hoeven werd verwittigd. Terwy'l ge meente- en rijkspolitie met een politiehond zich bij de woning van J. bevonden, werd men gewaarschuwd dat er een tweede schot was gelost en wel voor de circa 800 meter verder aan dezelfde straat gelegen woning van C. van O., waar het bovenlicht van de deur was stukgeschoten. Inmiddels was ook de officier van justi tie uit Breda met het parket gearriveerd. Het spoor van den dader leidde van de woning van Jongmans via een zijweg, waar het vuurwapen waarschijnlijk op nieuw geladen werd, naar de woning van v. O. en vervolgens naar een weg, welke naar de spoorbaan Zwaluwe-Roosendaal leidt. Op ruim acht kilometer van de plaats, waar het eerste schot viel, vond men het verminkte lijk van den rentenier A. S. By hem werd een eenloops jachtgeweer ge vonden. Omtrent de aanleiding van den moord tast men volkomen in het duister. Het ver moeden bestaat echter, dat de dader zich bij het eerste schot in den persoon heeft vetrgist. Waarschijnlijk heeft hy later zijn vergissing ontdekt en zich toen op de spoorbaan voor een trein geworpen. S., die zyn geheele leven te Hoeven gewoond heeft, leidde een teruggetrokken leven en men zag hem zelden. Ook ging hij met niemand om. Wel trok hy er vaak des nachts op uit om te stroopen, waar mede hy een zekere vermaardheid had ver worven. De aanslag schy'nt gemunt te zyn op het leven van dengene, die van hem een stuk Land en een huisje had gepacht en die, alhoewel hy de pachtsom steeds op tijd betaalde, het land niet naar dsn zin van S. zou hebben bebouwd. S. moet den man, dien hy uit den weg wilde ruimen, naar buiten hebben zien ko men, waarop hy zich met zyn geweer ach ter zijn woning opstelde om den ander op te wachten. De verwachte kwam evenwel niet voor by, we<l Jongmans, dien hy, naar men aanneemt niet heeft herkend, zoodat deze J. nu het slachtoffer van den moord aanslag is geworden- Na zijn daad heeft S. zich uit de voeten gemaakt en verwijderde zich via de lande rijen, welke zich achter het Moleneind uit strekken. Tijdens de vlucht moet hy bly- kens het spoor, ook het schot voor de wo ning van Van O. hebben gelost, waardoor een ruit boven de voordeur werd verbrij zeld. Het schynt dat by ook tegen Van O. een veete had, welke met het stroopen verband hield. auto door de gladheid tb WATER gereden. Maandagmiddag is de bestuurder van een personenauto uit Zaandam, by het krachtig remmen voor enkele voetgangers in de bocht van den Spaarndammerdyk met zijn wagen doorgegleden en met het voor ste gedeelte in het water van de Houtha ven terecht gekomen. De bestuurder wist zich uit den auto te bevrijden en liep slechts een nat pak op. De brandweer heeft eenigen tyd later den wagen op het droge gebracht. steekpartij in den oudejaars nacht. 19-jarige jongen ernstig gewond. In den Oudejaarsnacht heeft zich in het gehucht Boschweg te Schijndel een ernstige vechtparty voorgedaan, waarbij een 19-jari- ge jongen ernstig werd gewond. Nadat verschillende jongelui enkele café's hadden bezocht, en zich huiswaarts bega ven, ontstond tusschen den 19-jarigen W. Rijkers uit het gehucht Lieseind te Schijn del, en den 19-jarigen W. v. d. a. een woordenwisseling. Deze liep zoo hoog, dat v. d. A. zyn mes trok en Rijkers verschil lende steken in rug en achterhoofd toe bracht. Hevig bloedend brachten enkele vrienden R. naar zijn huis, waar onmiddel lijk een dokter uit Schyndel ontboden werd. Deze achtte den toestand van het slacht offer zoo ernstig, dat hij onmiddellijke over brenging naar het groot ziekengasthuis te Den Bosch gelastte. Des nachts nog heeft de gemeentepolitie uit Schijndel v. d. A., die onmiddellijk na het gebeurde naar huis was gegaan, van zijn bed gelicht. Na een scherp verhoor legde hy een volledige bekentenis af, waar na hij is ingesloten. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Maandagochtend was de toestand van Rykers nog zorgwekkend. zijn broer neergeschoten. Vannacht heeft de 30-jarige a. den O. te Jaarsveld zyn 27- jarigen broer J. M. den O. met een geweer doodgeschoten. Het slachtoffer was by zijn broer op bezoek. In de woning is het omstreeks half één tot de schietpartij gekomen, waarbij J. M. den O. werd gedood. Wat de directe aanleiding geweest is, staat nog niet vast. Wel is bekend, dat beide broers reeds lang minder goed met elkaar overweg konden. Na de noodlottige schietparty heeft de aader zich tot een geneesheer te Lcpik gewend om geneeskundige hulp te halen. Deze hulp mocht echter niet meer baten. Zyn broer is aan de gevolgen van de schotwonden overleden. De dader is in den loop van den nacht m arrest gesteld, Ruwe Huid 1 D 11 D O I Ruwe Handen n r Doos 30 cent, Kawe Lippen Apoth. en Drogist kippendieven aangehouden te helmond. Dezer dagen werden door de marechaus see te Helmond twee mannen aangehouden, zeker© C. en v. d. K., wonende te Helmond. Zy bleken in het bezit te zyn van een groot aantal kippen en eenige konijnen, welke zy kort te voren gestolen hadden uit het hoenderpark van den heer l. te Stip hout. Beide mannen hebben een bekente nis afgelegd en zyn opgesloten. een goede vangst der politie te nijmegen. Vrydag 1.1. werd op last van den com missaris van politie te Nymegen in een der logementen van oud-Nymegen aan gehouden een zekere van Sch. uit Sapelle aan den IJsel. De man werd door de politie gezocht, verdacht van brand stichting en diefstal. Toen een rechercheur hem in het loge ment had aangehouden en hem langs de Priemstraat naar het hoofdbureau wilde breng, trachtte van Sch. te ontsnappen, wat hem gelukte. De rechercheur viel, met het noodlottig gevolg, dat deze in wendige kneuzingen opliep en denzelfden dag nog aan de gevolgen overleed. De verdachte heeft evenwel slechts kort van zyn vrijheid genoten en werd neg Zater dag door twee rechercheurs gepakt en in verzekerde bewaring gesteld. Hy zal naar Capelle worden overgebracht. villa te ede afgebrand. Zaterdag is de villa „Immenkamp", ge legen tusschen Ede en Otterlo, op circa 5 km. van beide plaatsen, een prooi der vlam men geworden, doordat vermoedelijk von ken uit den schoorsteen het ieten dak in vuur hebben gezet. Ondanks krachtige pogingen van de Edesche brandweer die evenwel zeer werd gehandicapt door de afwezigheid van water brandde de geheele villa, eigen dom van en bewoond door den heer Vor- kink uit Amsterdam, uit. Een groot ge deelte van den inboedel kon worden gered. madeira door onweer geteisterd. Uit Funcha! wordt gemeld, dat Madeira Zondag door een hevig onweer werd ge teisterd. Tengevolge van een overstroo ming van een bergbeek by Santa Mag- dalena heeft zich een bergschuiving voor gedaan, waardoor dertig huizen in zee zyn- gestort. Zes personen zyn hier by om het leven gekomen. inbrekers slaan hun slag. Dezer dagen is ingebroken in een com plex perceelen op den hoek van de Meent en het Roode Zand te Rotterdam. De in brekers hebben het eerst een bezoek ge bracht aan het kantoor van een confectie bedrijf, waar uit de kas een bedrag van vier honderd en vijftig gulden werd gesto len. Daarna werd ingebroken in de kan toorlokalen op de hooger gelegen étage, waar twee firma's gevestigd zijn. Bij de eene firma werd het kantoor geheel over hoop gehaald, doch er wordt niets vermist. In de lokalen van de firma G. is echter een bedrag van driehonderd gulden gesto len. De politie stelt een onderzoek in. uitslaande brand in een confectie-atelier. Hedenmorg n omstreeks half negen ont stond brand in het confectie-atelier van de firma S. Mamlok, gelegen op de beide bovenverdiepingen van het perceel Prin sengracht 153, tegenover de Westermarkt. te Amsterdam. Het werd een felle uitslaande bran die de brandweer gedurende een uur de han den vol werk gaf, waarna het gevaar bezworen was, wat echter niet wegnam, dat het nasmeulende vuur nog den ge- heelen voormiddag de waakzaameid van de brandweer bleef eischen. Het confectie-atelier van de heeren Mamlok is gelegen op de tweede en derde étage van het genoemde perceel. Het achter-atc-ier op de tweede étage wordt verwarmd door een kachel, doch om, by de felle kcude, die vanmorgen heerschte, wat extra verwarming te geven aan het personeel, dat ver van de kachel ver wijderd zat, was een petroleumkachel aan den anderen kant van het atelier geplaatst. Door een ongeluk ia deze kachel te half negen, toen het personeel op het atelier kwam, omgevallen. De brandende petro leum verspreidde zich snel over den vloer en pogingen van eenige meisjes en van de aanwezige firmanten om met by de hand liggende lappen stof de vlammen te dooven, mcchten niet slagen. Toen het vuur integendeel om zich heen greep, moest men een veiligen aftocht zoeken en alarmeerde men de brandweer. Toen deze arriveerde, waren de vlammen aan den achterkant van het perceel reeds doorgeslagen naar de derde verdieping en door het dak heen, zoodat het vuur zich ontwikkeld had tot een feilen uitslaanden brand. Vóór tien uur was men het vuur zoo ver meester, dat een groot deel van het materiaal kon inrukken. Gelukkig was cp dit tijdstip de koude niet zoo hevig, dat het bluschwater terstond bevroor, doch wel bevroor het op den duur, wat het blus- schingswerk evenzeer bemoeilijkte, omdat de brandwachts voortdurend slachtoffer van de gladheid dreigden te worden. Het geheele atelier brandde uit en een groote voorraad voor afievei mg gereei. zijnde eu in bewerking zijnde confectie- goederen, alsmede een voorraad stoffen, ging verloren. De schade wordt door ver zekering gedekt. De lager gelegen ver diepingen kregen eenige waterschade. treinbotsing bij brussel. Zondagmiddag zijn in de onmiddellijke omgeving van Brussel 2 personentreinen tegen elkaar gebotst. Ongeveer dertig per sonen werden meer of minder ernstig ge kwetst. Onder de gewonden bevinden zich talrijke militaire verlofgangers. Deze zyn in het militaire hospitaal van Brussel op genomen. BRAZILIAAN SCH DORP DOOR WOLKBREUK GETEISTERD. Zestien dooden. Donderdagnacht is het dorp Sao Joao in den Braziliaanschen staat Rio de Janeiro door 'n wolkbreuk geteisterd. Verscheidene huizen werden vernield en een groot ge bied werd overstroomd. Zestien personen zijn om het Leven gekomen en velen wer den gewond. De waterleiding naar Rio de Janeiro w-erd vernield. GROOTE BOSCHBRANB IN KOREA. Terwijl een hevige storm loeide is Zater dagmiddag by de Ber Kongo, of den zgn Diamantberg in Korea, een zware bosch- brancl uitgebroken, waardoor weldra hon derden acres boschg: ond in vlammen ge huld waren. Zondagmorgen om 7 uur was het vuur nog niet gebluscht en waren ruim honderd huizenverbrand. Voor zoover tot dusver bekend, zijn vier personen omgeko men en wordt er één vermist. Er kon nog niets van gezegd worden, wanneer men het vuur bedwongen zal hebben. STRENGE KOUDE IN ZUIDSLAVIfi. Het zware winterweer duurt in ver schillende streken van Zuid-Slavië onver minderd voort.- Uit de Bosnische en Zuid-Servische ge bergten kernen berichten over nieuwen sneeuwval, waardoor niet alleen ieder ver keer tusschen de verschillende steden is verbroken deze steden zyn voor een deel sinds dagen zonder post maar waardoor ook talrijke herders den dood hebben gevonden en groote verliezen zyn geleden onder de kudden. In Zuid-Dal- matië is aan de Adriatische kust sinds twintig jaar voor het eerst weer sneeuw gevallen. By de jaarwisseling is de laagste temperatuur In Serajewo geregistreerd. Daar vrcor het 28 graden. KERK- EN SCHOOI NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Nieuw-Helvoet (toez.) L. A. F. Reddingius te Zierikzee. Hervormde Kerk en radio. Mr. A. van der Deure, voorzitter van de Nederlandsche Christelijke Radiover- eeniging, geeft in den Omroepgids een over- zich over de verhandelingen inzake den Hervomrden radio-omroep. „Toen bij den Minister van Binnenland- sche Zaken, Exc. H. van Boeyen," aldus dit artikel o.m.. „de aanvrage om zend tijd van den Hervormden radio-omroep binnenkwam, op welke aanvrage, zooals bekend is, d:or dezen bewindsman later afwijzend is beslist, heeft de minister, bij de besprekingen welke daaromtrent óók mét onze vereeniging plaats hadden, als zijn oordeel te kennen gegeven, dat de meest ideale oplossing zou zijn, indien de Hervormde kerk zelve, door middel van haar synode, de regeling van de Her vormde kerkdiensten voor baar rekening wilde nemen. Het spreekt vanzelf, dat ons bestuur dit van harte met dezen bewindsman eens was, en verklaarde, niets liever te willen, dan dat bij de Hervormde kerk eenzelfde regeling ken worden ingesteld als reeds sedert jaren bij de Gereformeer de kerken zoo uitnemend werkte. En met volle instemming werd verklaard, dat de N.C.R.V. de bemiddeling van den minister L dit opzicht gaarne zou aanvaarden. En die bemiddeling van den minister heeft goede vruchten gedragen. Al spoedig werd ons bericht, dat de synodale com missie door Exc. Van Boeyen bereid was gevonden cm, daartoe aangezocht, over te gaan tot benoeming van een aantal personen, aan wien, onder den na3m van „Hervormden Raad" door de N.C.R.V. de verzorging zou worden opgedragen niet alleen van de Hervormde kerkdiensten, maar ook van een aantal uren in de week, waarin speciaal onderwerpen zouden worden behandela, die vcor de Hervormde kerk van belang zouden zijn. Bevestiging van deze mededeeling ontvingen wij uit de notulen van de twee-en-twintigste zit ting van de synode van de NederLandsch Hervormde kerk van 12 Augustus 1939. Ten vervolge van zijn bemiddelenden arbfiJ is toen door minister Van Boeyen een regel mg ontworpen, waarin een en ander nader is uitgewerkt. Met deze rege ling heeft ons bestuur zich volledig ai- coord verklaard. In verband met het in werking treden van deze regeling heeft het bestuur der N.C.R.V. zich hu tot de synodale com missi e gewend, met het verzoek tot be noeming van de leden van den Hervorm den raad wel te willen overgaan. Ds. Ouwerkerk geen reserve-veldprediker meer. Bij K.B. is ingetrokken het Koninklijk Besluit van 21 Ncvember 1939, houdende benoeming 'an Ds. L. G. Ouwerkerk, pre dikant te Purmerend, tot reserve-veld prediker voor den tyd van oorlog by het leger te velde. De Apostolische kanselarij door brand ernstig beschadigd. In de Apostolische kanselarij te Rome is Maandag brand uitgebroken, welke aan zienlijken omvang heeft aangenomen. De brand greep snel om zich heen en binnen korten tyd was bijna de helft van het groote gebouw dat een der fraaiste gebouwen van de Italiaansche renaissance is, in vlammen gehuld. Dank zy byna bovenmenschelijke pogin gen van de brandweer, welke met veel ma terieel was uitgerukt, is men er in geslaagd het vuur in te perken tot den rechtervleu gel, welke evenwel de meest belangrijke deelen van het gebouw bevat, nl. de St. Dominicuskerk en de groote zaal der „Hon derd dagen". Maandagochtend te drie uur hoopte men het vuur spoedig meester te zyn, temeer daar het hevig begon te regenen. De schade is zeer aanzienlijk. De geheele noordelijke vleugel ia een vuurhaard de kerk, welke versierd is met fraaie fresco's en schilderijen uit de 17e en 18e eeuw, is ernstig beschadigd, evenals de groote ont vangzaal welke rijk versierd is met schil derwerk uit de 16e eeuw en een prachtig gebeeldhouwd houten plafond. Eenige dagen geleden heeft een brand WOENSDAG 3 JANUARI. Hilversum T, 1875 M. en 414.4 M. V.A.R.A. Algemeen programma. 8.00 Berichten A.N.P., hierna Gramofoon- muziek. 8.15 Orgelspel. 8.45 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Declamatie. 10.40 Pianovoordracht. 11.10 Declamatie. 11.30 Zang en piano en gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten A.N.P., hierna Gramofoon muziek. I.00 De Ramblers. 2.00 Fantasia en soliste. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.30 Gevarieerd concert. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Orgelspel. 5.30 en 6.35 Gramofoon muziek. 7.00 V.A.R.A.-Kalender. 7.05 Koorzang. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Zang. piano en gramo foonmuziek. 8.00 Herhaling S.O.S.- berichten. 8.03 Berichten A.N.p. 8.15 De Ramblers. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Radiotooneel. 9.30 Eddy Walls en zijn Rosian-orkest. 9.55 V.A.R.A.-Schaak tweekamp. 10.00 V.A.R.A.-orkest en solist. 11.00 Berichten A.N.P. II.10 V.A.R.A.-Schaak- tweekamp. 11.15 Orgelspel. 11.45 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301.5 M. N.C.R.TT. 8.00 Berichten A.N.P. 8.05 Schriftlezing, Medi tatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.30 Gelukwen- schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble Van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten A.N.P. 12.40 Ensemble Van der Horst en gramofoon muziek. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelspel. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Haarlem's trio en gra mofoonmuziek. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en technisch onderricht. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverza melaars. 7.45 Cursus koperzagen. 8.00 Berichten A.N.P., herhaling S.O.S.- berichten. 8.1 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en declamatie. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten A.N.P., actueel halfuur. 10.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua", 11.15 Gramofoonmuzie1:. Ca. 11.50 Schriftlezing. Engeland, 391 en 449 M. 11.40 Billy Cotton en zijn Band. 12.20 Vioolvoordracht. 12.50 Radiotooneel. 1.20 Berichten. 1.30 De Gerard angers. I.50 Causerie „Pictures in Brass". 3.20 Dansmuziek. 4.05 Causerie „Talking it over". 4.20 Berichten. 4.35 De stafmuziek van His Majesty's Irish Guards". 5.00 Zang. 5.20 Kinderhalf. ur. 5.50 B.B.C.-Variété orkest. 6.20 Berichten. 6.35 Causerie „The World goes by". 7.05 Causerie. 7.20 Mededeelingen. 7.40 Radiotooneel. 8.20 B.B.C.-orkesc. 9.20 Berichten. 9.35 Causerie. 9.50 Gevarieerd program ma. 10.20 Radiotooneel. II.00 Orgelspel. 11.20 B.B.C.-Zangers en soliste. 11.5* Billy Cotton en zijn Band. 12.20 Berichten. Radio-Paris, 1648 M. 12.05 Solistenvoordracht. 12.20 Koorconcert. I.05 en 1.35 Solistenvoor dracht. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 Solistenvoordracht. 3.20 Variété. 3.50 Radiotooneel. 4.50 Solistenvoordracht. 5.20 Variété. 5.35 en 6.35 Kamermuziek. 7.20 Lichte muziek. 7.50 Radiotooneel. 9.05 Opera-uitzending. 10.20 Solistenvoordracht. 10.35 Variété. II.20 Kamermuziek. 12.05 Gramofoonmuziek. Keulen, 456 RL 5.50 en 7.40 Gramofoonmu ziek. 9.30 1 .anoduo. 10.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Weermachtconcert. I.35 Populair concert, 2.45 Gramofoonmuziek. 3.20 Voor de soldaten. 5.20 Blaasorkest en solist. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.20 Otto Dobrindt's orkest 7.35 Zie Deutschland- sender. Brussel, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Omroepdans- orkest. 1.50 Gr mofoonmuziek. 5.20 Zang. 5.5'0, 6.50. 7.20 en 7.45 Gra mofoonmuziek. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.20 „Goenavond Gebuur"» opera. Brussel, 484 M. 12.20, 1.30, 5.20 en 6.00 Gra mofoonmuziek. 7.05 Cello-voordracht. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 „Jean-Michel", opera. (9.50 Gramo foonmuziek). Deutschlan dsender, 1571 M. 7.35 Verzoelcconcert. 9.20 Berichten. 9.50 Reportage. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Politiek overzicht. Hierna Avondcon cert. II.20 Berichten. Hierna Nachtconcert Ui MÏ Me Me Me Me Me Me Me Me Me Me Me Me Me Me Me Me Me Me Me Me Me Me Me Me V Me Me van geringeren omvang in het gebouw ge woed. De oorzaak van beide branden is niet opgehelderd, doch men veronderstelt dat hier sprake is van misdaad. De autoriteiten van het V.atikaan en de Italiaansche politie hebben een gemeen schappelijk onderzoek ingesteld. Nader wordt gemeld, dat toen de brand oversloeg op de kerk van Sint Laurentius, een karabinier door de vlammen sprong en het allerheiligste redde. Hij bracht het naar de kerk van Sint Anna. In de kanselarij hebben de „zaal der 100 dagen" en de „Vassari-zaal" het meest ge leden. De oorzaak van den brand is niet be kend. Het dak van de kerk van Sint Lauren tius is ingestort. De materieels schade is aanzienlijk, doch het schijnt, dat de fresco's minder hebben geleden, dan men vreesde. Talrijke waardevolle schilderyen, waaron der het miraculeuse beeld van O.L. Vrouw van Pompeï, zyn gered. Men weet nog niet of de brand geweten moet worden aan kwaadwilligheid of kort sluiting. samengesteld door het Kon. MetInstituut. Hedenmorgen uit officieels gegevens De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Vlisstagen: Den Helder: Weer: licht/bewolkt lichtbewolkt Wind: matig O.Z.O. zwak 2.Z.O. Temperatuur: —6 gr. 6 gr. Min. hedennacht: 6 gr. 6 gr. Neersl. afgl. etm.: 0.1 m.m. Om.m. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur Voor het noorden Aanvankelijk nog strenge tot matige vorst, later stijging van temperatuur. Nevelig met toenemende be wolking. Geen neerslag van beteekenis. Zwakke tot matige zuideiyke tot westelijke wind. Het zuiden Strenge tot matige, later afnemende vorst, nevelig tot licht of half- bewolkt, droog weer, zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Buitenfandsch Weerbericht. Hedenmorgen uit officieels gegevens samengesteld door het Kon. Met. Instituut. De veranderingen in den weeretoestand zijn vooral in het noorden groot en vinden met groote snelheid plaats. De depressie, die Zaterdag over het Kattegat gelegen was, is in zuid-oostelijke richting wegge trokken. Gedurende den Zondag bleef de luchtdruk in Zuid-Scandinavië voortdurend stijgen, en ontwikkelde daar een belang rijk gebied van hoogen luchtdruk. Dit heeft zich naar het zuiden verplaatst en bevindt zich thans over Duitschland. Onder invloed hiervan is in ons land een nieuwe vorst periode ingetreden. Te Eelde in Groningen daalde ds temperatuur tot 15 graden on der het vriespunt, terwijl aan de kust ma tige vorst voortkwam. In Denemarken liep de wind in den afgeloopen nacht om naar het westen, tengevolge waarvan de temperatuur aan de westkust sedert gis teravond omstreeks 10 graden steeg en weer boven het vriespunt is gekomen. Gisteren is van ds Poolzee uit een de pressie in zuid-oostelijke richting 'getrok ken. Deze ligt hedenmorgen met luchtdruk waarden van ongeveer 975 mbar over Noord-Scandinavië. Aan de Noorsche kust is de wind stormachtig uit noordwest, ge paard met regen en sneeuw en een tempe ratuur om het vriespunt. Aan de westzijde van dit minimum steeg de luchtdruk eerst snel, zoodat van de noord-oostkust van Groenland gisteravond barometerstanden van 1042 mbar werden gemeld. Vanmorgen is deze stijging weer in een snelle daling overgegaan. Tusschen Noord-Scandinavië en Groenland worden zeer koude luchtmas- sa's naar het zuiden getransporteerd. Op Jan Mayen is de wind stormachtig uit noordwest bij een temperatuur van 11 gra den onder nul. Uit de randstaten worden zeer lage tem peraturen gemeld, plaatselijk vriest het 10 graden. Ook op den Balkan is het zeer koud, en melden enkele stations meer dan 15 graden vorst. In de Povlakte is de tem peratuur 5 tot 10 graden onder het vries punt. In het Middellandsche Zee-gebied iiggen twee depressiekernen met barome terebanden van ongeveer 1010 mbar, die in Züid-Italië en Sardinië regen veroor zaken. Tusschen de Azoren en het Iberische schiereiland is een minimum gelegen van ongeveer" 985 mbar, dat in oostelijke rich ting schijnt te trekken. Onder invloed hier van valt in Spanje en Portugal plaatselijk motregen, terwijl aan het zuiden van de westkust stormachtige winden met regen voorkomen. Voorïoopig overzicht van het weer in December 1939 en het geheele jaar 1939. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was in December de ochtend temperatuur 1 Yz graad beneden normaal. De grootste afwij kingen kwamen voor op den Is ten en den 17den, respectievelijk 8 graden boven en 8 graden beneden normaal. De gemiddelde maximumtemperatuur was 2 graden en het gemiddelde 1 graad beneden normaal. Het aanbal dagen met een minimumtempev- ratuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 19, tegen 14 normaal. De neerslag was in de verschillende pro vincies 15 tot 50 procent beneden normaal. Te De Bilt werden 36 uren zonneschijn waargenomen tegen 40 uren normaal. Gemiddeld over het geheele jaar was de temperatuur 0.5 graden boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor in October en November, respectievelijk 2 graden beneden en 2 graden boven nor maal. De jaarsom van den neerslag was 15 procent boven de normaal van 705 m.m. De grootste afwykingen vertoonden No vember en Juni met respectievelijk 106 procent boven de 54 procent beneden nor maal Het aantal uren zonneschijn, gemiddeld over de 5 hoofdstations, dat normaal 1562 bedraagt, was in het afgeloopen jaar 27 daarboven. De grootste afwykingen kwa men voor in Juni en Juli, respectievelijk 59 uren boven en 26 uren beneden nor maal.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 7