Breskenscbe Courant I EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Nieuwe natuurrampen teisteren Turkije. Thans groote overstroomingen en zware stormen. Opnieuw vinden honderden den dood. Een voorspoedig en een in alle op- I zichten gelukkig Nieuwjaar wenscht U, het heerenmodehuis Oud en Nieuw op zee. Fin skipatrouilles 85 K.M. Rusland binnengedrongen. Weer een belangrijke Finsche overwinning. Russisch offensief wordt ingezet. van Jen Jaq Vreemde vliegtuigen boven het noorden van ons land. STADSNIEUWS Vlissingen Jissingsche Courant 78ste JAARGANG iNU if DINSDAG 2 JANUARI 1940 ^.ooniiementsprys: li ct, pez week ol 1 3.21) pei «wartaai. Franco per post 12.50. Ai zonder lyke nummers 5 ct. Vooz het buitenland neme men een abonnement op tiet postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cent. By abonnement speciale prjjs. Kleine advertenties van 1regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 "egels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma b V AJN OIL V LLDE jr., Bureaus Walstr, 58-60. Tel 10 (2 lijnen), Giro No. 66287 Eigen kantoren te öreskens, ïorpsstraat, iel. 21. Oost- en West-Souburg. Kanaalstraat 45. Tel. 35 ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGES ELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLAND5CHE DAGBLADPERS" Na de heftige aardbevingen is thans urkye door nieuwe natuurrampen eteisterd. Sedert twee dagen woeden i het westen des lands hevige pias- geus en stormen. Groote gebieden aan onder water, talrijke dorpen zijn -heel geïsoleerd. Verscheidene huizen ijn door de sterk gezwollen beken en ivieren weggeslagen, talrijke personen perden door den bliksem gedood. Vooral de provincies Bursal, Menemen. ïir en Mahmissa hebben zeer veel van overstroomingen te lijden. Leeds is een hulpactie georganiseerd v de getrQffen bevolking. 'resident lïioenoe is gisteren uit Erzind- vertrokken naar Sivas en Tokat, waar het toezicht zal blijven houden op het lpwerk. Het zachtere weer heeft de hoop wekt, dat de dringendste hulp en het graven der dooden binnen tien dagen vol- >id kunnen worden. Volgens de laatste berichten zjjn 300 per- nen omgekomen in de overstroomingen het noordwesten van Turkije. Ook ko en thans berichten over overstroomingen het gebied van Amassia, in de aardbe- tigszönen en in het zuiden des lands aan Middellandsche Zee. VREESELIJKE STORMEN OP DE ZWARTE ZEE. Vreeslijke stormen woedden op de arte Zee en men vreest, dat vele epen verloren zyn. Het in ïstanboel disbehnorend s-s. „Turkan", groot 604 in, i9 naar gemeld wordt, gezonken met an bemanning van 20 koppen en met de sheele lading. Gewéldige golven beuken p de Turksche kusten. De vlakten van Kradjabey Kemal Pasja lanisa, aan de spoorlijn van Smyrna naar ;e Zee van Marmara, evenals het gebied an de Ismid-Golf, waar de Turksche vloot- asis is gelegen, staan bijna geheel onder ter. Op vele plaatsen staat het water i meter hoog. De bevolking van twin- .'orpen heeft de wijk genomen naar de ve m, maar 500 dorpelingen zijn door het r geïsoleerd. Gendarmes en afdeelin- militaire pionniers brengen met roei en de bewoners in veiligheid. snelle was van het water deed de dij- te Kemal Pasja bezwijken, waardoor me watermassa's over het land stroom- Huizen stortten in en bedolven de be iers onder het puin, andere personen 'dronken. Men gelooft, dat de materieele iade aanzienlijk is. De laatste berichten Iden, dat het overstroomingswater weer jonnen is langzaam terug te vloeien naar rivierbeddingen. De ongerustheid der olking is echter door het regenachtige gestegen. dusverre zijn ruim 40 lijken van ver benen geborgen door militairen. Mili- bouwen pontbruggen om dorpen, die geïsoleerd zijn, te Aangezien het water op sommige tot drie meter hoog staat, '.omen steeds meer menschen in gevaar. 7ele duizenden door angst opgejaagde nannen, vrouwen en kinderen vluchten 'ïalf gekleed voor het stijgende water. Zij lebben te lijden onder de bittere koude. Men vreest, dat de volle omvang der over- »troomingen eerst oververscheidene da li 'Jy 1 dusverre zij: benen geborg f' -3 ingenieurs 1 L sonen in dorpe dden. Aangezie .aatsen twee tot gen bekend zal worden, wanneer reddings colonnes overal in de overstroomde gebie den zullen zijn doorgedrongen. 45.000 dooden en gewonden bjj de aardbevingen. Vogens de laatste schattingen zouden er bij de aardbevingen 45.000 slachtoffers zijn, waarvan ongeveer 30.000 dooden. Volgens de laatste mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken, is de halve be volking van Erzindjan, een district met 65.000 bewoners, omgekomen, terwijl 20 procent der bevolking werd gewond. Eeni- ge treinen zijn erin geslaagd Erzindjan te bereiken. Tal van treinen met gewonden kunnen niet vertrekken, daar eerst de sneeuw van de rails moet worden verwij derd. Een trein, waarin zich honderd ern stig gewonden bevonden, o.w. een generaal en vele officieren, heeft zich een weg door de sneeuw gebaand. Zaterdag is het geteisterde gebied op nieuw door twee schokken opgeschrikt. Duizenden gewonden vinden beschutting in vrachtwagens, auto's en tenten. Duizenden hebben geen levensmiddelen, aangeziei de voedselvoorraden in de winkels door bran den vernield zijn ten tijde van de aardbe ving. Reizigers verhalen, dat heele dorpen zijn ingestort en daarna zijn ingesneeuwd, waardoor het zelfs onmogelijk werd de ge teisterde plekken te herkennen. De sneeuw storm woedt voort en verhindert den vlieg tuigen levensmiddelen en brandstoffen voor de slachtoffers uit te werpen. De sneeuw modder maakt de wegen voor de auto's onbegaanbaar en de spoorlijnen zijn op tal rijke plaatsen vernield. Uit ïstanboel zijn schepen vertrokken naar de havens van de Zwarte Zee in de buurt """an de geteisterd gebieden. In het geheele land zijn de Nieuwjaarsfeestelijkheden afgelast. Er worden hulptreinen gevormd met me dewerking van het Amerikaansche zieken huis te ïstanboel. Britsche en Fransche financieele hulp voor slachtoffers aardbeving. De Britsche regeering zal 25.000 por ste2*ling en de Fransche regeering 5 mill: - oen francs bijdragen voor de hulpverleenir in de door de aardbeving in Turkije geteis terde gebieden. T Walstraat 32 - Teleioon 635 ************************-: Een nieuwe methode om de provinciale wegen sneeuwvrij te door „Het Hoogheemraad" toegepast, nameiyk door middel van een ©construeerde oèeuwploeg, welke voortgetrokken ivnrtft door een auto. <n <je oprui- fïzaomhoden- VERSCHILLEN! S SCHEPEN Mi H AN. uikboot tot zinken zou een Franseh ëpaansche kust een 1 zinken hebben, ge- VERG A Duitsche gebracht? Volgens de Daily oorlogsschip aan de Duitsche duikboot tot bracht. Het Britsche s.s. „Èoxhill", groot 5677 ton, is Zondag op del Noordzee gezonken na een ontploffing. Ipaalf van de uit 32 koppen bestaande beginning en het lijk van een opvarende zijn vandaag in een ha ven aan de Noordzeekust aan land gezet. Men vreest, dat de overige negentien zee lieden verloren zyn. Het Britsche tankséhip „San Delf. o'\ groot 8.000 ton, is Maandag op het .nd gezet, nadat zich een ontploffing had vo< r- gedaan, welke naar men geloof t door ec-. mijn is veroorzaakt. Onder de u:i. 41 k pen bestaande bemanning ziiu m dood- of gewonden gevallen. 'Met behulp sleepbooten werd hel ::chip op het .ctrar> gezet. Men meent dat ee. ix-langryk dc-K an de lading intact is. De overlevende 1 van do ..manning van den Britsche. iveik-r Barbara Ro bertson", welke door een onderzeeër ten Noorden van Schotland tot zinken is ge bracht, is te Fleetwood aangekomen. Een der opvarenden is omgekomen de anderen zijn gered, nadat zij twaalf uur in een red dingboot hadden rondgedreven. Zij werden gezien door een vliegtuig van de marine. Het Noorsche vrachtschip „Luna" groot 959 ton, is op Nieuwjaarsdag op de Noord zee op een mijn geloopen en gezonken, zoo wordt uit Haugesund gemeld. De beman ning is aan boord genomen van een ander Noorsch vrachtschip, de „Colombia", groot 794 ton, dat de schipbreukleingen naar Ko- pervik heeft gebracht. Duitsch schip door Britschen kruiser buitgemaakt? De Braziliaansche bladen melden, dat het Duitsche s.s. „Baliia Blanca" (8.500 ton), dat de vorige week uit Rio de Janeiro was vertrokken met een lading koffie en erts, op den terugtocht naar Duitschland door een Britschen kruiser is buitgemaakt. In officie el e kringen te Londen heeft men r.ervan echter geen bevestiging gekregen. .aandag Ls volgens het D.N.B. het 16.700 „St. Louis" der Hamburg Amsrika-Iijn l. een afwezigheid van 7 ma ..den te Komburg aangekomen. Hier mede is het laatste van de vijf groote passagiersschepen, welke den dienst op Noord-Amerika onderhielden in de thuisha ven teruggekeerd. jvie skipatr^ uiiles, die op Rus- tögebied. doorgedrongen t n le vijandelijke erbindingslijnen hei vu ^stookt, opereerden in de .gen van het oude jaar in de de stad Kandalaksja, welke Km. van de grens in Rusland is gelegen. patrouilles bestaan ieder uit 100 tot 200 mannen in witte overjassen. ZU zyn er in geslaagd den spoonveg van Moermansk naar Leningrad op verscheidene punten af te snijden. In deze eenzame woes tenten, met een temperatuur van ongeveer 30 gra den beneden het vriespunt, zal een her stel der spoorlyn een moeilijke taak zijn. Aap het front van Saila en el ders wordt thans een soort loopgraven oorlog gevoerd. Finsche „zelfmoordpatrouilles" heb ben den spoorweg tusschen Leningrad en Moermansk op drie punten afge sneden. Zy hebben ernstige schade aan de lijn aangericht. Gemeld wordt, dat te Moermansk een ernstig tekort aan levensmiddelen merkbaar is als gevolg van de Finsche operaties. HET KRIJGSBEDRIJF IN FINLAND. "~a een maand van feilen strijd zijn de •r slechts üi geslaagd op twee pun- a v n Petsamo) een hoek te druk- l.i :et Finsche oostelijks front. In het is de Russische oponarsch naar op ongeveer 180 kilometer ten van het Ladoga-meer van Repola .uit. Nog verder naar het zuiden Je Russen, naar verklaard wordt, .Ken langs een front van 90 Km., 1 van Aglajaervi via Loimola naar en verder naar den noordelijken van het Ladogameer. Aan het Kare- K ch.e front hebben de Russen de Marrner- heim-linie nog niet bereikt, behalve bij T.-.ipatejoki en in den sector van Suvanto. D»e laatste Russische aanvallen waren te gen dezen laatsten sector gericht. Krijgsgevangenenkamp in Zuid-Finland geopend. Het eerste kamp voor krijgsgevangenen is in het zuiden van Finland geopend. De krijgsgevangenen worden voorzien van warme kleeren en tewerkgesteld in het houtbedrijf. WEER EEN RUSSISCHE NEDERLAAG? 20.000 Russen hebben in de buurt van Suomussalmi een zware neder laag geleden. De Finsche troepen zyn de Russischo grens op nog een derde punt overschreden, nï. bij Kohmo. De beide andere punten zijn Kivivaara en Inari. Het Finsche legerbericht meldt, dat de gevechten te Suamussalmi in Midden-Fin- land geëindigd zijn en dat de daar operee- rende vijandelijke divisies volkomen ver spreid zijn. De Finsche troepen maakten zich meester van een rijken oorlogsbuit,, waaronder 27 kanonnen, 11 tanks, talrijke andere automatische wapenen, 150 auto mobielen en een transportafdeeling van 150 paarden. De Russische luchtmacht in actie. Een Finsche ambulance trein die Finsche en Russische gewonden vervoerde, is bij Rovaniemi, het Finsche hoofdkwartier in het noorden, door Russische vliegtuigen aangevallen. De Russen lieten drie bom men vallen, die hun doel misten. Een ver pleegster werd door een splinter in het ge zicht gewond. De trein was van een duide lijk zichtbaar rood kruis voorzien. Later openden de Russische vliegers een machi- negeweervuur boven de straten van Ro vaniemi. Zondag hebben 17 Russische vliegtuigen boven Helsingfors gevlogen, doch zij wier pen geen bommen. Het afweergeschut nam hen onder vuur en tenminste één toestel is neergehaald. De Russische luchtmacht is Zondag zeer bedrijvig geweest. Van steden uit geheel Zu' i-Finland kwamen berichten over lucht aanvallen, hoewel weinig bijzonderheden bekend zijn. Op Tampere, Abo, Riihimaki, Luvisa, Porvoo, Lahti, Tamnisaari, Viipuri en Lyvmkyala zijn in totaal honderden bommen geworpen. In do laatste stad is een sanatorium getroffen. Twee menschen kwamen om het leven. Naar verluidt zyn de Russische vlie gers zóó slecht gekleed, dat velen ar men moeten hebben laten amputeeren, aangezien deze ledematen bevroren waren. Do Finnen hebben electrisch verwarmde vliegerspakken, doch de Russen hebben zulk een uitrusting blijkbaar niet. HET VERWACHTE OFFENSIEF DER RUSSEN. Aangezien naar verluidt 150.000 man Sovjet-Russische troepen aan de grens bij Leningrad geconcentreerd zyn, verwachten de Finsche troepen elk uur het Sovjet- Russische massa-offensief tegen de Manner- heim-linie op de Karelisehe landengte. De Russen hebben keurtroepen uit Siberië, die aan het koude klimaat gewend zijn aan het front ingezet. Voortdurend onderneemt de Russische infanterie geïsoleerde aanval len tegen de Finsche linies, doch er is nog geen gecoördineerde actie begonnen. In het Finsche legerbericht van gister avond wordit o.m. gezegd Op de Karelisehe landengte heeft de vijandelijke artillerie een hevig vuur gaan de gehouden tusschen Hatjalahtenjaervi en Muolaajaervi. Langs de Taipale-rivier en bij het Suvanto-meer was een hevig sper vuur in de buurt van Hapri, tegen 2 uur 's middags werden krachtige vijandelijke aanvallen afgeslagen. Aan het oostelijk front was ten noordoosten van het Lado gameer een levendige activiteit van pa trouilles. Te Ittokoii en in den sector van Ilomantsi zijn vijandelijke aanvallen, die door artillerie waren ondersteund, afgesla gen. D© stryd in Karelië. Op het slagveld van Aglajaervi en Tola- jaervi liggen de stijfbevroren lichamen van honderden jonge Russische soldaten van de beste regimenten uit Midden-Rusland. Het grootste deel van deze Russische troepen was goed gekleed en we] uitgerust, zij had den gasmaskers van Duitsch model. De 10 c.M. kanonnen van de Finnen, welke kundig in bomvry'e schuilplaatsen waren gecamoufleerd, steunden de Finsche infanterie in het moorddadig vuur. Dit nummer bestaat uit 2 bladen 9et»cu()<lcii»sscn Finsche ski-patrouilles zijn Rusland 85 KM. binnengedrongen. (Pag. 1, eerste blad)] Nieuwe natuurrampen teisteren Tur* kye. (Pag. 1, eerste blad); Spaansch stoomschip na brand gezon ken de opvarenden gered. (Scheepvaart)] Weer verschillende schepen vergaan. (Pag. 1, eerste blad)] Twee moordaanslgen op den laatsten dag van het oude jaar. (Gemengd nieuws)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE RKKICHTKN De regeeringspersdienst meldtIn den; avond van 31 December hebben verschei dene vliegtuigen van onbekende nationali teit zich bewogen over Noord-FrieslancD en de Waddeneilanden. Zij zijn door aldaar opgestelde luchtdoel- artillerie beschoten, waarna zij ons rechts gebied in algemeen noordelijke en westelïj- lyke richting hebben verlaten. DE SCHAATSEN KOMEN WEER UIT HET VET i Kom goedgekeurd ysbaan geopend. Het nieuwe jaar heeft voor de schaatsen- liefhebbers goed ingezet. Het kwik in de thermometer is weer flink gedaald en de weerberichten spreken nog van vorst. Gis teren kon men reeds hier en daar opgescho ten jongens op de toegevroren plasjes zien,: Vannacht heeft het er ook flink aan „ge daan" zoodat vanmiddag weer druk op de Kom (waarvan het ijs is goedgekeurd) kon worden gereden, terwijl ook de ijsbaan van de IJsclub Vlissingen heden zijn poorten heeft geopend. Niet op verboden militair terrein loopen l Gisternaniiddag kreeg de politie alhier de telefonische mededeeling dat militairen in Dishoek twee zestienjarige jongens hadden aangehouden die op verboden militair ter rein liepen. Brj het aanroepen door den schildwacht waren zij iveggeloopen, waarna deze waarschuwingsschoten loste. De jon gens bleven toen staan en werden naar de militaire wacht overgebracht. De recherche uit Vlissingen heeft zich direct daarheen begeven. Het bleek dat de knapen geheel te goeder trouw waren en uit onachtzaamheid op het verboden ter rein hadden geloopen. Zij zijn meegenomen naar het politiebureau te Vlissingen en des avonds aan hun ouders teruggegeven. Gelukkig is een en ander zonder ongeluk ken afgeloopen, doch laat dit voor andere wandelaars een les zijn zich niet op verbo den militair terrein te begeven daar zij zich hiermede noodeloos aan gevaar blootstellen en zich bovendien om voor de hand liggen de redenen aan een voor hen minder prettig onderzoek hebben te onderwerpen. Laadboom opgepikt. Zondagmorgen vroeg is door één der mo- torloodsbooten een groote laadboom van een stoomschip dryvend op de reede aange troffen. De laadboom is door de boot bin nengebracht en gedeponeerd by den strand vonder. Hij ligt thans op de Zeehondenwerf in de Visschershaven. De wegen zijn glad. De vorst heeft vele wegen gevaarlijk glad gemaakt, zoodat verschillende valpartijen plaats vonden. De autobussen die de werklieden uit Bors- sele en omstreken naar de maatschappij „de Schelde" alhier vervoeren, kwamen vanmor gen ca. vier uur te laat aan, daar zij meer malen van den weg waren gegleden of te gen een boom en andere obstakels terecht waren gekomen, zonder echter ongelukken te hebben veroorzaakt. Badhuis aan de Bonedykestraat. Geduiende de week van 26 tot 30 Decem ber werden in het badhuis 597 baden gèno- men en wel 474 door heeren, 94 door dames en 29 door kinderen.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1