Breskensche Courant MEUWSEN ChMiX EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Oud- en Nieuwjaar De Russen trekken in wanorde terug. Luchtkrachten waren weer actief. QsMbkig Ttieuufiaar JAN HENNING toch gratis verzekerd Slapend wordt Uw huid zacht en mooi Aantal slachtoffers van aardbeving in Turkije tot ruim 30.009 gestegen. Nieuwe aardschokken geconstateerd en nog meerdere verwacht. Ylissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 3Q7 ZATERDAG 30 DECEMBER 1939 *üouneinentsprys: li ct. pei week ot t 2.2pei Kwartaal. Franco per post 12.60. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor Het buitenland neme men een abonnement op bet postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—regels 11.25, iedere regel meer 25 cent. BQ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1regels 50 cent, tedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma ü.v'aih UE VLLOE Jr.,Bureaus VValstr. 58-60. TeL 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te:Breskens,lorpsstraat, Lel. 21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWA ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG ING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS Op eiken dag van het jaar komt de mensch nader tot den dood en via dezen tot zyn eindbestemming, het groote Onbe kende. Maar op geen enkelen ónderen dag zijn wij het ons zóó bewust, dat het leven „voortschrijden" is op den weg naar liet hiernamaals, als op Oude Jaar. Oude jaar beteekent een mijlpaal, wij kijken achter en vóór ons uit, vaststellende, dat het stuk dat achter ons ligt, grooter is ge worden en geteekend door onze levensver richtingen en dat het stuk vóór ons kor ter is geworden. Oude Jaar stemt tot veel weemoed en weinig trots. Het is meest verlies, waarop wij terugblikken. Verlies van een stuk eigen leven, verlies van het leven van meerderen, die ons dierbaar waren, verlies van gelegenheden om het goede te doen en het verkeerde te laten. Wat achter óns ligt., teekent zich met zwarten rouw en met duistere uitvloeiselen van onzen wil. Maar eindelijk slaat de klok twaalf, een laatsten blik werpen wij terug, een oogenblik zien wij elkaar ter verzoening in de oogen en dèn kijken wij nog slechts vóór ons uit. Al kunnen wij vaststellen, dat het doel van den weg nader is gekomen, toch is het onmogelijk om te bepalen, hoe ver wij nog kunnen en zullen moeten gaan. De weg, die vóór ons ligt, is blank en onbe treden. Hij is vol moeilijkheden, maar die zijn er om overwonnen te worden opdat wij ons gelukkig achten, wanneer wij door kracht en deugd mijlpaal tot mijlpaal be reiken. Hoe dikwijls wij ook vielen op het afge legde deel van den weg, hoezeer wij dat stuk ook merkten met de vlekken onzer schande, opnieuw herkregen wij de ge legenheid tot herstel. Als wij het doel heb ben benaderd, zal het er niet meer op aan komen, hoe wij zijn gestart, maar in welke conditie wij de levensfinish wisten te be reiken. Het Oude Jaar zal ons niet ontmoedigen wanneer de herinnering aan wat was, in en buiten ons, dient tot versterking van geest en karakter. Wanneer wij door onze fouten hebben geleerd en door onze beproevingen zijn gestaald, dan verbeiden wij op Oude Jaar, met hoop en verlangen het Nieuwe Jaar, waarin, naar wij ons vast voornemen, met Gods Genade alles zoooveel beter zal zijn. Beter Misschien wekt deze voorspelling bij sommigen twijfel. Zal het komende jaar beter kunnen zijn, terwijl de wereld, waarop wij leven, schokt van oorlogsellende en vol is van dreigingen? Ja, óndanks dat. alles kan het ons in het komende jaar beter gaan. Of wij het slecht of goed of beter hebben, is niet een zaak van uiterlijke omstandigheden, maar een kwestie van wat i n ons is. De rijke kan arm zijn van geest, omdat hij ontevre den is de arme kan rijk zyn door innerlijk geluk, omdat hij zoo goed beseft wat hij heeft. In kouden winter maakt een warm hart gelukkiger, dan'een koud hart in zo- merschen zonneschijn. Ieder zal voor zich van het komende jaar hebben te maken, wat er van te ma ken is. Geen mensch en geen omstandig heid kan deugd en levensblijheid overwel digen, wanneer die van binnenuit opwellen. Het leven is een groot goed, een goddelijke genade en tot voor de laatste seconde er van zullen wij dankbaar wezen wanneer wij ze goed gebruiken. Echter, al kan niemand ons beletten ge lukkig te zyn, velen, ja iedereen, kan ons daartoe helpen. De omstandigheden behoeven niettezwaa.r te worden voor het leven, maar onze geest kan zich ten aan zien van de omstandigheden te zwak be- toonen. Laten wij daarom elkaar steunen tot ons gezamenlijk geluk, althans tot ge luk va.n ieder onzer individueel. Deze plicht rust in het bijzonder on derling op hen, die tot een bepaalde ge meenschap behooren de gemeenschap van gezin, familie of kennissen, niet te ver geten den grooteren, maar toch weer be perkten kring van medemenschen in een plaatselijk, gewestelijk, landelijk centrum. Daar de gewestelijke krant een der voor name banden is, welke in zoo'n centrum t.al van menschen, met ten deele gelyke belangen, verbindt, zouden wij ter gelegen heid van Oud- en Nieuw voor allen de be lofte willen doen, dat wy eikaars geluk zullen nastreven door meeleven, meedeelen, meedragen, meesteunen in elke omstandig heid, welke het komende jaar aan moeite en zorg zal kenmerken. Daarbij zal „de krant" naar beste ver mogen vóórgaan. Wanneer wij ons allen van den goeden geest bezield betoonen, dan besluiten wij het Oude Jaar met den oprechten wensch, de een aan den ander en wij doen dat, aan al. onze lezers tesamen van een Gelukkig Nieuwjaar. Md. Naar te Helsingfors verluidt, trekken de Russen zich in wanorde terug uit het gebied van Hoyenjaervi in het hooge Noorden, hoofdzakelijk in verband met het tekort aan levensmiddelen, waarbij nog komt de felle koude. Ook Vrydag was de Russische lucht macht weer actief. Er werden bommen geworpen op het spoorwegknooppunt Karis, doch de aangerichte schade was gering. Het feit, dat Helsingfors de laatste dagen niet het doelwit is geweest van een weloverwogen aanval uit de lucht, doet de meening postvatten, dat de Rus sen wellicht niet voornemens zijn, de stad te verwoesten, uit vrees dat re presaillemaatregelen zullen werden geno men tegen Leningrad, dat, naar men zegt, vrijwel niet tegen luchtaanvallen is ver dedigd. Russische vliegers bestoken eigen manschappen. Russische vliegtuigen hebben volgens Havas bij vergissing een Sovjetcollone aangevallen, die zij met bommen be stookten en onder mitrailleurvuur namen, aldus wordt van het noordelijke front gemeld. In den sector van Salla heeft zich een groote geschutbedrijvigheid voorgedaan. Vcorts gelooft men, dat zich muiterijen hebben voorgedaan bij de Russische troe pen, aangezien groot rumoer en talrijke geweerschoten van achter het front ge hoord zijn. Finsch legerbericht. Het Finsche legerbericht van Vrijdag luidt: Te land: op de Karelische Landengte heeft de vijand op 28 December opnieuw aangevallen in het Noorden bij Hatlahaten- jaervi en ten Oosten van Summa.. Beide aanvallen werden afgeslagen. Dc Finnen hebben vijf tanks vernield en twee buitge maakt. Ook tegen Kelja heeft de vijand nieuwe aanvallen gedaan, doch hij werd afgeslagen. Op andere punten van de Karelische Landengte bedrijvigheid van artillerie en patrouilles. Bij het gevecht, dat van 26 December te 20 uur tot den middag van den 27sten bij Kelja heeft gewoed, hebben de Russen meer dan 600 man aan dooden verloren. Tot de Finsche buit behoorden talrijke automatische wa penen en munitie. Aan het Oostelijk front viel de vijand ten Noord-Oosten van het Ladoga-meer in de richting van Ruokojaervi aan, doen hij kwam voor de Finsche verdedigings- lnies tot staan. Bij den aanval, die op 27 December tegen Syskyjaervi gedaan werd, hebben de Finsche troepen machine geweren en geweren buitgemaakt. De Russen lieten 300 dooden op het terrein. In den sector Kuhrruo hebben onze troe pen een tank en pantserwagen genomen en een kolonne van veertig trekpaarden ver Fotograaf Badhuisstraat 63 nietigd. Ten Noorden van Suomosalmi, rondom Kiantajaervi, duurde de strijd den geheelen dag voort. De Finsche troepen verbraken de gesloten formaties van den vijand, vernietigden een. tank en maakten zich meester van drie tanks en twee ka nonnen. Aan de andere deelen van het frent plaatselijke activiteit van patrouilles en artillerie zonder veel schade voor de Finnen. Ter zee: niets te vermelden. In de lucht: op 28 December des daags verminderde bedrijvigheid in de lucht. De activiteit van den vijand herleefde echter in den nacht van 28 óp 29 December. Russische vliegtuigen trachtten de linies op de Karelische Landengte en eenige steden in Midden-Finland te bombar- deeren. In den loop van den dag heeft de Finsche luchtmacht verschillende aan vallen ondernomen. Er zijn geen lucht gevechten geleverd. Russisch legerbericht: Geen gebeurtenissen van beteekenis. Het communique van den staf van het militaire district Leningrad luidt: „Op 29 December geen gebeurtenissen van be teekenis aan het front. In een aantal districten heeft de Scvjet-Russische lucht macht geslaagde bombardementen onder nomen. Finsche cijfers over de Russische verliezen. Volgens Finsche mededeelingen uit goede bron zijn sedert het begin van den oorlog 25.000 Russen gesneuveld en 5000 gevan gen genomen. Verder zijn volgens deze mededeelingen 270 Russische tanks ver nield en 125 vliegtuigen neergeschoten. Finland heeft munitie noodig. Finsche kringen te Londen wijzen er op, dat Finland® menschen materiaal met de versterkingen, gevormd door de vrij willigers uit andere Scandinavische landen, toereikend blijkt te zijn. doch dat de toe stand, .wat het oorlogsmateriaal betreft, „hoogst ernstig" is. Als de Russen alle bestaande reserves tegen de Mannerheim-linie en ten Noorden van het Ladogameer in het veld brengen, is het de vraag, of de Finsche wapens en munitie den tegenstand kunnen hand haven. De Russen gebruiken tegen Viborg zeer zware artillerie, die over een afstand van 40 km. schiet. Finland ontbreekt het aan de middelen om op dit wapen te antwoorden. De Finnen gebruiken thans een aanzienlijke hoeveelheid materiaal, dat op de Russen veroverd is, o.a. zware en lichte machinegeweren, en geweren van hetzelfde kaliber, als waarmede de Finnen gewend zijn om te gaan. Buitenlandschc steun. Een nieuw contingent vrijwilligers, tot dusverre de grootste groep, is gisteravond uit Zweden naar Finland vertrokken. Noorsche ambulance naar Finland. De eerste Noorsche ambulance-af deeling, bestaande uit twee autobussen, vijf auto's en 100 bedden, is gisteravond naar Fin land vertrekken. Protest by de Finsche regeering Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De regeering van Estland heeft bi} de Finsche regeering krachtig geprotesteerd tegen de schending van Estlandsch grond gebied door Finsche vliegtuigen. Aan het bericht wordt toegevoegd, dat Woensdag twee Finsche vliegtuigen boven het Estlandsche eiland Vaindlo negen bommen hebben uitgeworpen, als gevolg waarvan de inrichting van den zich daar bevindenden vuurtoren werd beschadigd. Russisch offensief ingezet. De Zweedsche pers bericht uit Finland, dat de Russen op de Landengte van Ka- relië aanvallen hebben gedaan, welke even wel geen succes hebben gehad. Verder werdt gemeld, dat de Russen ten Noordoosten van het Ladogameer ver vooruit zijn gedrongen en bij Ruoko jaervi de Finsche verdedigingslinie hebben bereikt. HOEDEN HEMDEN DASSEN SOKKEN VINDT U BIJ MEUWSEN NU AL VOOR EXTRA GOEDKOOPE PRIJZEN VOOR HOEDEN. ONDANKS DE GOEDKOOPE PRIJZEN ALLÉÉN WALSTRAAT 66 TEL. 144 Dit nummer bestaat uit 20 bladz. De Vlissingsche Courant zal 1 Januari niet verschijnen. !lebBMffl<niis§c« «leen De Russen trekken in wanorde terug. (Pag. 1, eerste blad), Het aantal slachtoffers van de aard beving in Turkye tot over de 30.000 gestegen. (Pag. 1, eerste blad), De zweefvliegers kunnen zij het ook in beperkte mate hun sport weer beoefenen. (Luchtvaart), 1939 bracht niet veel moois een over zicht over het wereldgebeuren. (Pag. 1, vijfde blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Zondag en Nieuwsjaarsdag GESLOTEN. ATELIER HENNING Badhuisstraat 63 Een gezellige Oudejaars avond en een Voorspoedig en Vredig 1940. Kledingmagazijn indien U 's avonds Uw huid voedt met de huidzuiverendeeh huidverfraaïendePurol. Dóos 30 ct. Vreeselijke noodtoestand in de geteisterde gebieden. De laatste schatting, welke gister middag gepubliceerd is, stelt het aan tal slachtoffers van de aardbeving in Turkye op meer dan 80.000, waarvan het grootste gedeelte gedood is. Het instorten van bruggen, de ver nielde spoorwegen en de bevroren we gen maken hot vervoer van de red dingsploegen nog moeilijker. De directeur van het observatorium te Istanboel verklaart, dat de schok ken zich de komende tien dagen en wellicht nog langer, zullen herhalen. De eerste ooggetuigenverhalen uit het aardbevingsgebied maken alle melding van den verschrikkelijken noodtoestand, die heorscht onder de dakloozen, die in d-s open lucht moeten kampeeren, geen levensmid delen hebben en wachten op de aankomst der hulpcolonnes. De eerste zware aard schok verrast overal de in slaap zijnde menschen en bedolf hen onder de puinen der instortende huizen. Op hetzelfde oogen- .blik werden alle verbindingen met de bui ten wereld verbroken. De dagbladberichten, volgens welke op een doodenlijst van 30.000 personen gerekend moet worden, hebben een diepen indruk gemaakt op de bevolking en de telegraafbureaux worden belegerd door het publiek, dat inlichtingen komt vragen over verwanten. De verbindingen met het aardbevingsge bied zijn echter nog niet hersteld. Een hulpcolonne uit Ankara, waarbij zich de ministers van binnenlandsche zaken en volkswelvaart bevinden, is op weg naar de geteisterde streken. De trein is echter ge blokkeerd door sneeuw op het station Si- was. Een andere trein met hulp is even eens opgehouden door de sneeuwmassa's. De troepen en de bevolking geven zich alle moeite om de wegen vrij te maken voor de vrachtauto's. Het ligt in het voornemen vliegtuigen te gebruiken om levensmidde len en medicamenten naar het gebied te brengen. Er is een bevel gegeven tot alge- meene mobilisatie der bevolking, der mili taire en civiele instanties in de omgeving van de getroffen gebieden, aangezien de toestand der dakloozen voortdurend erger wordt tengevolge van den weerstoestand en de verbroken verbindingen, terwijl het brengen van hulp door den strengen win ter de grootste moeilijkheden ontmoet. De dagbladen hebben een oproep uitgegeven om hulp te bieden. De Roemeensche regeering heeft beslo ten voor tien millioen lei aan levensmidde len en eerste levensbehoeften naar Turkije te zenden, om den nood dér slachtoffers van de aardbeving te verlichten. WEDEROM AARDSCHOKKEN GEREGISTREERD. Dc instrumenten van het seismografische instituut van Bari en van Tarente hebben gistermorgen om 5 uur 30 wederom talry- ke heftige aardschokken geregistreerd. Het centrum ligt op 2000 km ten Oosten van Italië. Men is er thans in geslaagd een primi tieve verbinding tot stand te brengen met vei-scheidene plaatsen in het door de aard beving geteisterde gebied. Van alle zijden komen verzoeken om hulp binnen. De over levenden hebben veel te lijden van de felle koude en de ongekend hevige sneeuwstor men. Alle hoop om de slachtoffers, welke nog onder de puinen liggen te redden, moet worden opgegeven, veelal branden de puinhoopen nog. De reddingscolonnes worden érnstig ge hinderd door de sneeuwstormen en de be vroren wegen, de rails van de spoorwegen zyn verbogen, bruggen vernield en de tele- fonlijnen gebroken. Het aantal slachtoffers wordt nog op enkele tienduizenden geschat. Het geteis terde gebied heeft een oppervlakte van 150.000 vierkante kilometer.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1