Breskensche Courant „DE BROEDERBAND" U.A. EERSTE BLAD D? Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Finnen bemoeilijken Russischen levensmiddelen-aanvoer. Nieuw Russisch offensief verwacht. „Resultaten" van den strijd ter zee. HULP BIJ MILITAIRE WERKZAAMHEDEN Britsch slagschip getorpedeerd. STADSNIEUWS Vlissingen ss:s»ssnsissuRss:n:8sss $:8n:s888s8s:888ssss»:sss: 648 JVL •acht. ziek. envoor- racht. :rmuziek. racht. htconcert M. iziek. 6. en so- jschen- ;ert. oncert. pro- aziek. and- M. nofoon- mofoonmu- erette. liotooneel) uziek, ML uziek. -orkest, uziek. en soliste nofoon- Jaten. bepsym- t. prkesL sender, ;ch Phil- orkest. pro- orkest, ncert. irzicht. m leteorologisch ilt. enmorgen 7.20 Den Helder; mist zwak Z. .6 gr. .6 gr. 0.4 m.m. edenavond tot ur het vriespunt, op eenige tige naar west ate tot matige betrokken of van beteeke- elijke tot wes- •rhericht. m er Met. Instituut uchtdruk, dat idinavië begon nis toenemend hedenmorgen >ar over Hon- cht overal on- daalde er zeer n o.a. 21 gra- Luchtstr oo ming acht verder in a het Balkan van ons land jr invloed van tdruk. Bij hel- emperatuur in het vriespunt, ons land viel uw, bij lichte 'esten en mid- bij lichte tot dat gisteren oorwegen lag, [•gen naar het igs zijn baan vijl het heiden- miarken naar >open, waarbij teeg. ■Groenland be- >teekenis af te htdrukdalingen :bied rond de ïid. Dit heeft tactische lucht- Jsiteit afneemt, blijft de lucht- dat de winden vaste land blijven. In het algemeen ndtemperatuur. t Britsche ge worden warme richting ge- t van Groen- achtereen een peraturen van n nul, terwijl reedte aan de nog 1 graad .et jk mt VJissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 308 VRIJDAG 29 DECEMBER 1939 Abonnementsprijs: L'i ct. pei week ol 7 2.21) pei Kwartaax Franco per post 7 2.50. Afzonderlijke nummers 5 et. Voor het buitenland neme men eeü abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Ad verten tiepr Us: Van 15 regels 11.25, iedere regel meer 25 cent. Bi] abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 16 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma EV AJVÖfc. VfcLDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (58 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te: Breskens, lorpsstraat, rel 21; Oost- en West-Sooburg, Kanaalstraat 45, TeL 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Steun voor Finland uit Noorwegen en Zweden. De geruchten, volgens welke te Moermansk ongeregeldheden zouden zgn uitgebroken, schijnen bevestigd te worden aldus Havas. Zij zouden hoofdzakelijk een gevolg zijn van de ontevredenheid, die gewekt is door het uitblijven van levensmiddelen. Finsche ski-afdeelingen zijn er n.l. Sn geslaagd den spoorweg naar Moermansk te bereiken en hem In die mate te beschadigen, dat het vervoer bemoeilijkt wordt. De ontevredenheid schijnt onrust barende vormen aan te nemen, want de Russische militaire autoriteiten zyn tot talrijke arrestaties overgaan en hebben het publiek gewaarschuwd tegen het verspreiden van geruchten. NIEUW RUSSISCH OFFENSIEF IN HET NOORDEN? Het feit, dat de Russen begonnen zijn Diet den aanleg van een strategischen weg Van de Petsamofjord, naar het zuiden, doet veronderstellen, dat het Roode Leger een nieuw, groot offensief voorbereidt, aldus Stefani. De Russische aanvallen ten oosten van Kajaani, waar de Russen aan zienlijke troepensterkten hebben samen getrokken, na den nederlaag bij Suomus- ealmi, wijzen er op, dat de Sovjets Oulu willen bereiken, aan de Bothnische Golf. Ten noorden van het Ladogameer hebben de Finsche troepen, die op Sovjet-gebied Zrjn doorgedrongen, Ruajaervi bereikt. WIJZIGING VAN DE TAKTIEK IN KARELIË. De groote koude en de moeilykheden, Welke worden ondervonden, hebben, naar de Stockholmsche correspondent van de Easier Nachrichten meldt, het Sovjet-commando gedwongen, de tac tiek in Karelië te wijzigen. Het ver mijdt thans massa-aanvallen, die tot groote verliezen aan manschappen en materieel leiden en beperkt zich ertoe, patrouilles voouit te zenden. De correspondent te van meening, dat een wijziging op dit belangrijke punt van het front in de komende weken vrij on waarschijnlijk is. De Sovjet-Russische troepen op de land engte van Karelië staan thans op onge veer 45 km. van Wiburg voor de Manner- heim-linie. De stad ligt dus binnen het be reik van de zware Russische artillerie. Volgens niet bevestigde berichten zou het commando van het Roode Leger niet tevreden zijn over de kwaliteit van de munitie, in het bijzonder de vliegtuig bommen. Velen hiervan ontploffen niet en daarom zou het commando thans trachten munitie uit Duitschland te krijgen. Finsch hospitaal gebombardeerd. Sovjet-Russische vliegtuigen hebben gis teren een Finsch hospitaal ten noorden van het Ladogameer, dat duidelijk met een rood kruis was gekenmerkt, gebom bardeerd. Zij wierpen een dertigtal bom men, welke evenwel slechts geringe mate- rieele schade aanrichtten. Ook hebben de Russen in dit gebied met mitrailleurs op ambulance-auto's geschoten. In alle steden zijn de auto's en auto bussen wit geschilderd, zoodat zij niet tegen de sneeuw afsteken. De Finsche bladen publiceeren foto's van de huizen, welke door de bombardementen op Kerst dag werden beschadigd. Steeds is sprake van boerderijen en arbeiderswoningen, nooit van militaire objecten. Twee Russische bataillons hebben zich by Hojenjaervi overgegeven. Zy ver klaarden uitgeput te zijn door gebrek aan proviand. Zeven Russische vliegtuigen, die op het ijs van een meer hadden moeten dalen door benzinegebrek, zijn buitgemaakt in de zones van Inayemi en Virtanijemi. Het Finsche legerbericht. In. het Finsche legerbericht wordt ge zegd, dat de Russen op de Karelische Landengte hun aanvallen op Kelja den geheelen nacht hebben voortgezet. Gister ochtend werden de aanvallen afgeslagen: de vyand werd teruggeslagen door een tegenaanval van de andere zijde van het meer, tot waar zekere troepen hadden kunnen doordringen. De gevechten waren zeer hevig; en talrijke malen kwam het tot een strijd van man tegen man. De Finnen hebben twee Russische com pagnieën vernietigd. De Russen hebben op het ijs vain het Suvantomeer een groot aantal dooden achtergelaten. Tusschen Hatjalahtenjaervi en Summa is de vijand gedurende den dag op vier punten tot den aanval overgegaan. +wee andere aan vallen, gesteund door tanks, werden tus schen Salla en Muolaajaervi ondernomen. Alle aanvallen zijn afgeslagen. Li de andere sectoren was de artillerie vrij bedrijvig. Het communiqué van het hoofdkwartier van het Russische militaire district Lenin grad luidt als volgt Op 28 December is niets van belang ge beurd aan het front. Buitenlandsche steun voor Finland. De gaven voor Finland blyven uit alle deelen van Noorwegen birmenstroomen. Acht millioen kronen zijn bijeengebracht. Voortdurend bieden zich vrijwilligers aan voor dienstneming' in de Noorsche divisie, die thans gevormd wordt. Zij begeven zich via Zweden naar Finland. Alleen goede skiloopers en mannen, die in de winter sport getraind zy'n, worden aangenomen. Naar te Helsingfors verluidt, zouden de eerste gesloten afdeelingen van Zweedsche vrijwilligers ten getale van 1000 man te Tornea zijn aangekomen. Men vermoedt, dat zij dienst zullen doen in Noord-Finland. Russische censuur op berichten voor het buitenlaid. Volgens een mededeeling van de pers- afdeeling van het Russische volkscom missariaat voor buitenlandsche zaken zal van heden af de voorcensuur weer wor den ingevoerd op alle persberichten van buitenlandsche correspondenten. De censuur, welke vroeger jarenlang heeft bestaan voor buitenlandsche pers vertegenwoordigers in de Sovjet-Unie, was in Mei 1939 na de ambtsaanvaarding van Molotof als volkscommissaris van buiten landsche zaken opgeheven. Een nieuwe bevelhebber van de Russen, De correspondent van de „Daily Ex press" te Moskou bericht, dat generaal Grigori Stern, die den veldtocht in Mon golië tegen de Japaneezen heeft geleid, naar Finland is gezonden om generaal Mentzkof, commandant van het militaire district Leningrad, die thans de operaties in Finland leidt, te vervangen. Generaal Stern is een beschermeling van maarschalk Worctsjilof. Nachtelijk bombardement op Helsingfors. In den afgeloopen nacht heeft Helsing fors het eerste nachtelijke bombardement ondergaan. Het luchtalarm duurde van half twaalf tot vijf minuten over twaalf. De Sovjet-Russische vliegtuigen vlogen hoog boven de stad in het schitterende maanlicht. Twee bommen zijn op de bui tenwijken van de stad geworpen. Vroeger in den avond was Kotka gebombardeerd. VERSCHILLENDE SCHEPEN VERGAAN De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de marinetreiler „Lochdoon" over tijd is en met de 14 opvarenden, verloren geacht moet worden. Het 1080 ton metende Deensche s.s. „Hanne" is gisteren bij de Engelsche noord oostkust op een mijn gelocpen en gezonken. Een barkas en een reddingboot zijn naar zee gegaan om de bemanning van de „Han ne" bij te staan. De zee in de buurt van de „Hanne" was vol drijfhout. Aan boord van het schip had zich een bemanning van 16 koppen bevonden. Toen de booten ter plaat se aankwamen, zag men dat een der sloe pen van de „Hanne" ondersteboven rond dreef. Het 875 ton igroote Britsche s.s. „Moor- toft" dat verscheidene dagen over tijd is, moet thans ook met de uit 13 koppen be staande bemanning verloren geacht worden. De reederij C. K. Hansen in Kopenhagen deelt mede, dat de „Jaegersborg", die met een lading landbouwproducten van Kopen hagen op weg was naar een Schotsche ha ven, thans definitief verloren wordt be schouwd. Het schip had een bemanning van 18 koppen aan boord. Het lijk van den as sistent-machinist is gevonden en geïdentifi ceerd. Duitsch schip verloren gegaan aan de Spaansclie kust. Het Spaansche blad Arriba" meldt, dat het Duitsche vrachtschip „Gluecksburg", dat nabij San Lucar de Barrameda aan den grond is geloopen, achtervolgd werd door Britsche oorlogsschepen, waarop de Spaan sche kanonneerboot „Lauria" op het too- neel verscheen en het schip waarschuwde, dat het zich in de territoriale wateren be vond. Er schijnt eenige twijfel te bestaan om trent de identiteit van het Duitsche scliip, dat, naar men zegt, een lading, bestaande uit suiker, koffie en metaalwaren aan boord heeft. Het schip kan niet vlot gebracht worden. Gisteren heeft den geheelen nacht en een deel van den dag een sleepboot gepoogd het schip vlot te krijgen, doch zonder succes. Het schip zit vast en de manoeuvres wor den gehinderd door de nabijgelegen klippen, waarop de golven breken. De gezagvoerder van het Duitsche schip poogt thans de lading, welke voor een groot deel uit koper bestaat, te bergen tengevol ge van de woelige zee konden evenwel geen lichters langszij gebracht worden. Gister avond te zes uur bevond zich nog een deel var> de bemanning aan boord om te pogen het schip lichter te maken en het zoo vlot te krijgen. Gisteravond werden reserves gemaakt omtrent den naam van het schip. Vermoe- De regeering wil scheepsbouw bevorderen. HET VERKRIJGEN VAN BOUW- CREDIETEN VERGEMAKKELIJKT. De minister van Economiscche Zaken geeft zich zoo deelt hij in de memorie van antwoord aan ae Eerste Kamer inzake de begrooting van rijn departement mede vol ledig rekenschap van de moeilijkheden, die voor reeders, ladtagbezitters en verzeke raars ontstaan als gevolg van het tot dus ver ontbreken van een regeling met oor logvoerende mogendheden betreffende den aanvoer van overzee. Overleg met de be trokken regeeringen is sinds eenigen tijd gaande. Dat men in scheepvaartkringen de toe komst niet ongunstig beoordeelt moge blij ken uit de verschillende verblijdende op drachten, welke aan de scheepsbouwwerven verleend zijn. De regoering is zich bewust, dat de Ne- derlandsch© koopvaardijvloot op peil dient te worden gehouden. Te dien einde zijn juist in den aanvang van deze maand fa ciliteiten verleend tot het verkrygen van bouwcredieten bij de Maatsehappy tot be hartiging van de nationale scheepvaartbe- langen. De regeling kwam tot stand, nadat de Ben as, mede in overleg met de Neder- landsclie Reedersvereeniging, een studie had gemaakt van hetgeen kon worden ge daan om den aanbouw van schepen te be vorderen. delijk is 't niet de „Gluecksburg", doch 'n dergelijk schip, metende 4500 ton, dat twee dagen geleden uit Cadiz is vertrokken met onbekende bestemming. De „Deptford" getorpedeerd binnen Noorsche wateren. Reuter verneemt, dat thans bekend is, dat het Britsche s.s. „Deptford", welks ver lies reeds bekend is gemaakt, op 13 Decem ber werd getorpedeerd toen het schip zich bi men een halven mijl uit de Noorsche kust bevond. Het schip is in anderhalve minuut gezonken waarbij 32 van de 37 leden der bemanning, met inbegrip van twee Noor sche loodsen, zijn omgekomen. De geredden, en de gezagvoerder van het Noorsche motorschip „Faida" verklaren, dat de „Deptford" zich zonder twijfel bin nen de Noorsche wateren heeft bevonden. De gezagvoerder van de „Faida" verklaart, dat hij den commandotoren van een Duit sche duikboot heeft zien bovenkomen toen rij zich tusschen de „Deptford" en den wal bevond. Zestig Duitsche schepen zouden willen trachten Duitschland te bereiken. De correspondent van de Daily Telegraph te Buenos Aires meldt Mededeelingen uit een aantal Zuid-Ame- rikaansche havens behelzen, dat ongeveer 60 Duitsche koopvaar dijschepen, die bij het begin van den oorlog een toevlucht hebben gezocht, zich gereedmaken uit Berlijn ont vangen orders uit te voeren en zullen trachten naar het rijk terug te keeren. Vol gens het blad bevinden zich in West-Indië 16, in Brazilië 15, in Mexico, Chili en Peru elk 6, in Argentinië, Uruguay elk 4, in Costa Rica en Equador 3 schepen en in Columbia één schip. IEDEREEN KAN WORDEN OPGEROEPEN OF AANGEWEZEN. De opperbevelhebber van land- en zee macht, aangewezen voor de uitoefening van het militair gezag in elk in staat van oor log verklaard gedeelte van het grondge bied des rijks, heeft, in overleg met het betrokken burgerlijk gezag, voor alle ge meenten, des rijks een verordening vastge steld, waaraan wij het volgende ontleenen De inwoners van elke gemeente des rijks kunnen worden opgeroepen of aangewezen tot het verrichten van persoonlijke dien sten, voor hulp bij militaire werkzaamhe den. Onder militaire werkzaamheden worden begrepen werkzaamheden a. tot het herstellen van de schade aan wegen, bruggen en soortgelijke werken, veroorzaakt door militaire op,eratiën, lucht bombardementen of militaire transporten b. tot het aanleggen en opruimen van versterkingen c. tot het aanbrengen en opruimen van hindernissen en versperringen d. tot het aanleggen, herstellen en afgra ven van waterkeeringen, daaronder begre pen strand- en oeververdedigingen. Ieder mannelyk inwoner, als in bo ven bedoeld, die den 18-jarigen leeftijd heeft bereikt en het 59ste levensjaar nog niet heeft volbracht, en naar het oordeel .van de in het volgende lid te vermelden autoriteit geschikt is om de bovenbedoelde persoonlijke diensten te verrichten, is verplicht om op het eer ste bevel, op tijd en plaats bij dat be vel bepaald, aanwezig te zijn en de hem alsdan op te dragen werkzaam heden, overeenkomstig de daarbij te stellen eischen, te verrichten. Het bevel en de opdracht kunnen worden gegeven a. door den officier, die met de uitvoe ring van de hierboven omschreven werk zaamheden is belast b. namens de onder a. bedoelde autori teit door den burgemeester der betrokken gemeente. Het bevel en de opdracht worden in de eerste plaats gegeven aan die per sonen, die uit hoofde van hun beroep, voor zoover dat uit de gemeentelijke administratie blijkt, bijzondere ge schiktheid bezitten tot het verrichten der werkzaamheden. Indien op deze wijze niet de beschikking over het be- noodigde aantal personen wordt ver kregen, geschieden de verdere oproe pingen zooveel mogelijk in volgorde van den leeftijd, aanvangende met de jongsten. In het bevel wordt vermeld, of het rij wiel van den opgeroepene, zoo mogelijk, dient te worden medegebracht en van welk gereedschap hij, zoo mogelijk, moet voor zien zijn. Leden van de Algemeene Rekenkamer* hoofden van departementen van algemeen; b&stuur, leden van den Raad van State, le den van den Staten-Generaal, leden van de dagelijksche besturen van overheids- en semi-overheids-lichamen, geneeskundigen* apothekers en veeartsen, geestelijken en bedienaren van den godsdienst, militairen in werkelijken dienst, personen, deel uits makende van de rijks- en gemeentepolitie of van een gemeentelijk brandweerkorps ert personen, die een verklaring van een gen neeskundïge overleggen, waaruit blijkt, dat zij wegens ziekte, ziels- of lichaamsgebrek ken blijvend ongeschikt zijn om diensten te verrichten, zijn van dez© werkzaamhe den vrijgesteld. Slechts bij noodzaak, indien geen vol doend aantal andere personen beschikbaar is, worden het bevel en de opdracht, gen geven aan personen, die een functie hebben té vervullen bij een luchtbeschermingsdienst personen, die lid rijn van een vrij"- willige burgerwacht, welke als zoodanig is toegelaten ingevolge de wet op de weer-» korpsen, personen, in dienst van een be drijf, hetwelk opdrachten uitvoert ten bek hoeve van defensie-organen, voor zoover vanwege den .minister van Defensie wordt jeffklaard, dat deze personen voor de uitvoe ring dier opdrachten in het betrokken be drijf niet kunnen worden gemist, personen* die werkzaam zijn bij een destructiebedrijf en personen, die lid rijn van een der trans- portcolonnes van de Nederlandsche Ver-* eeniging „Het Roods Kruis". Ter tegemoetkoming in de kosten van levensonderhoud van zichzelf en van degenen, voor wier levensonder houd hy aansprakelijk is, wordt aan dengene, die persoonlyke diensten in den zin van deze verordening verricht, door den officier, in overleg met den burgemeester dor gemeente, waarin de werkzaamheden worden verricht, een bedrag toegekend, berekend naar de normen, welke gelden voor het loon* hetwelk wordt betaald voor overeen- komstigen arbeid ter plaatse, waar de werkzaamheden worden verricht. Voor het eventueel gebruik van ry- wiel en gereedschap wordt een vergoe ding toegekend. Het niet voldoen aan de bevélen, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 3 maanden. Ten aanzien van de werkzaamheden, in deze verordening bedoeld worden de voor schriften der arbeidswet buiten werking De verordening kan worden aangehaald onder den titel „Verordening hulp bij mili taire werkzaamheden". Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede, dat een Duitsche onder zeeër ten westen van Schotland een Britsch slagschip van de „Queen Elisabeth" klasse heeft getorpedeerd. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat een Duitsche onderzeeër een Britsch slagschip met een torpedo heeft aangeval len. Eenige schade werd aangericht, drie man zijn gedood. Openstelling postkantoor. Zaterdag 30 December wordt het post kantoor extra opengesteld van 1618 uur, alléén voor den verkoop van frankeer zegels. Maandag 1 Januari is het postkantoor geopend van 1213 uur, alleen voor zegel verkoop en postwisseldienst, terwijl op dien dag één brief- en pakketpostbestelling plaats vindt. Het telegraaf- en telefoonkantoor is on afgebroken geopend. Coöperatie Zondag 31 December, zijn onze winkels de gehele dag GESLOTEN. Des Maandags 1 Januari is onze banketwinkel van Dishoeckstraat GEOPEND van 10 tot 13uur. Dit nummer bestaat uit 2 bladen ^cbeufficwissew mpm «8cw tt—fj De Finnen bemoeilijken den Russischen levensmiddelenaanvoer. Weer verschillende schepen vergaan als gevolg van den oorlog. (Pag. 1, eerste blad). De Souburgsche begrooting goedge keurd. (Pro-vincienieuws) De aardbeving in Turkije heeft ont zettende verwoestingen aangericht. (Pag, 1, eerste blad) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Een jubileum by de coöperatie „De Broederband". Men schrijft ons Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer J. de Nooyer in dienst trad by de coöperatie „De Broederband". Den jubilaris, thans winkelchef bij ge noemde coöperatie, is dien dag gebleken hoe zy'n arbeid gewaardeerd werd. Des avonds vereenigden zich het bestuur der coöperatie, collega's enz. in de woning van den heer De Nooyer. D voorzitter, de heer A. de Bart, sprak der jubilaris toe en wees er op dat de jubilaris zich niet alleen heeft doen kennen als een goed en ijverig" personeellid, maar ook als een goed coöpe- rator. Hij dankte hem voor al wat hij in de afgeloopen 25 jaar had helpen opbouwen en sprak den wensch uit dat de heer De Nooyer nog vele jaren de coöperatie zou dienen op dezelfde trouwe wijze als hij dit tot heden heeft gedaan. Namens de coöperatie bood spr. een ge schenk onder enveloppe aan, terwijl het personeel een schrijfbureau aanbood. Na dit officieele gedeelte, bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1