STADSNIEUWS EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de V. De Finnen hebben het initiatief overgenomen. V». Aanslag op lersch arsenaal. Slachtoffers van den oorlog ter zee. Engeland legt nieuwe mijnenvelden. De bemanning van de „Graf von Spee". Kerstfeest aan het front. Vlissingen VJissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 304 WOENSDAG 27 DECEMBER 1939 üDonnèmentsprys: vt CL pei week ol 2.2U pei Kwartaal. Franco per post 12.50. Afzonderlijke nummers 5 ct.'Voor. het buitenland neme men eeD abonnement op bet postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 11.25, tedere regel meer 25 cent. Bj) abonnement speciale prys. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (.max.. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No. 66281. Eigen kantoren te: Breskens, dorpsstraat, let 21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWA ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG ING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' KERSTFEEST IN SCHUILKELDERS. MUITERIJ ONDER DE R7 fSSEN De Finnen hebben thans het initiatief aan. het front overgenomen. Terwijl de Russische kolonnes in langzaam of snel ler tempo blijven terugtrekken, gaan de Finnen overal tot den aanval over, ook bij de Mannerheimlinie. In een officieele Finsche verklaring over de eerste drie oorlogsweken wordt gezegd, dat de Russen enorme verliezen hebben geleden en dat geheele. compag nieën en regimenten in de pan gehakt en verstrooid .zijn. Meer dan 200 tanks zijn vernield of buitgemaakt, Dozijnen vliegtuigen zijn neergehaald. VIBORG GEBOMBARDEERD. De bijzondere correspondent van de „Politiken" te Kelsingfors bericht aan. zijn blad, dat op de Landengte van Karelië de Russen. Viborg hebben beschoten met hun zware geschut. Zij poogden den grooten spoorweg te vernielen, welke op dertig kilometer van de Mannerheimlinie loopt. Verscheidene huizen van Viborg staan in brand; er zijn evenwel geen dooden te betreuren. Als gevolg van het verschijnen der Russische vliegtuigen waren de bewoners van Helsingfors Maanuag gedwongen een groot deel van den dag in de schuil kelders door te brengen. Volgens het Russische legerbericht van Dinsdag heeft zich aan het Finsche front niets bijzonders voorgedaan behalve kleine schermutselingen van verkenners en in zekere districten eenige actie van artillerie. De Russische luchtmacht heeft eenige verkenningsvluchten gemaakt. Muiterij Volgens Stefani hebben zich muite rijen voorgedaan in het arsenaal van Kroonstad en op de vlootwerven van Kirof by Leningrad. Er werd geprotes teerd tegen den oorlog. De Gpoe heeft verscheidene duizenden arbeiders in Le ningrad gearresteerd en in Moskou, waar eveneens betoogingen tegen den oorlog gehouden zyn. Regelingen zullen onvolmaakt zyn en tot mislukking leiden, indien zij die de volkeren regeeren, en indien de volkeren zelf, zich niet steeds meer laten doordringen van dien geest van verantwoording welke het menschelijk bestaan regelt volgens de simpele en onwrikbare normen van Gods wetten, van dien dorst naar rechtvaardigheid, welke de mo- reele gerechtigheid tot grondslag heeft. (Z.H. de Paus in zijn jongste toespraak tot de kardinalen). AANVALLERS MET GROOTE HOEVEELHEID WAPENS EN MUNITIE GEVLUCHT. Zondagochtend is een vermetele overval gepleegd op het arsenaal in Phoenix Park, een van de sterkste opslagplaatsen van munitie in Eire. De toegang tot het arsenaal werd gefor ceerd door een man, die in militaire uni form was gekleed en die een pakje voor den commandeerenden officier bij zich had. Toen de poort geopend was, hield hij den schildwacht in bedwang. Zijn mede plichtigen snelden naar binnen en over meesterden de wacht. Terwijl zich dit alles afspeelde, werden schoten gelost op een soldaat van de mili taire politie bij de Islandbridge kazerne, do meest nabijzijnde militaire post, onge veer 800 meter van het arsenaal. Onmiddellijk hierna snelden soldaten Baar het park en vier met revolvers ge wapende mannen werden gevangen geno men. De aanvallers haddèn zich evenwel uit de voeten weten te maken met een groote hoeveelheid wapens en munitie. Éen parkwachter, die alarm wilde slaan, werd door een schot buiten gevecht gesteld; de man is in critieken toestand opgenomen in een ziekenhuis in Dublin. Naar schatting bedroeg het aantal aan vallers tusscbsn vijftig en honderd. Zij verzamelden zich in alle stilte op een een zame plaats in het park en omsingelden °p een afgesproken teeiken het arsenaal. Geen van de verdedigingsmaatregelen van hst arsenaal leidden, waren doorgesneden, steld, aangezien de wacht geen kans kreeg zich te verweren, zelfs kon men den scha kelaar, welke de zoeklichten aansteekt, Biet omdraaien. Een parkwachter heeft Zaterdag be merkt, dat de telefoonlijnen, welke naar het Arsenaal leidden, waren doorgesneden. BRITSCH STOOMSCHIP ZONDER WAARSCHUWING GETORPEDEERD. De bemanning vierde Kerstfeest. Het 2473 ton metende Britsche s.s. „Stan- holme" is op Eersten Kerstdag, nog geen twee uur nadat zij de haven had verlaten, bij de westkust van Engeland zonder waar schuwing door een duikboot tot zinken ge bracht. ..Veertien opvarenden zijn om het leyen gekomen, er zijn elf geredden, waar van slechts één niet werd gewond. Het grootste deel der bemanning vierde onderdeks het kerstfeest, toen zich plotse ling- een verschrikkelijke ontploffing voor deed. Het schip begon onmiddellijk te zin ken. Tot de geredden behoort ook de vrouw van den eersten machinist. De laatste, is echter, volgens dé mededeelingen der over levenden, zelf. om het leven gekomen toen hy zijn vrouw in veiligheid trachtte te bren gen. De duikboot werd door den uitkijk te laat waargenomen om nog tijdig alarm te kun nen maken. Eén der overlevenden verklaart twee duikbooten gezien te hebben. Er werd niet gewaarschuwd, zoödat er geen tijd was om een reddingboot uit te zetten. De be manning sprong overboord en elf opvaren den slaagden erin, zich met behulp van een klein vlot drijvende te houden tot zij wer den opgepikt door de reddingboot van een Noorsch schip, dat de ontploffing had ge hoord en daarop het schip zag zinken. Twee Zweedsche en één Noorsch schip vergaan. Acht overlevenden van de Zweedsche stoomschepen „Mars" en „Carl Hehckel" zijn. Zaterdagavond in Christiaansand aan land gegaan. 28 opvarenden zijn omgeko men bij het vergaan van deze twee schepen. De overlevenden verklaarden, dat de „Mars" op een mijn was geloöpen. De „Carl Hèn- ckel" was zoo snel gezonken, dat geen boo ten meer konden worden uitgezet. Een Noorsch schip had een. paar man gevonden, die zich aan een-vlot vastklemden. Hét Noorsche stoomschip „Lappen" (563 ton), dat met een lading papier op weg was naar Groot-Brittannië, is Maandag op tien mijl ten westen van Bergen op de Noordzee na een ontploffing gezonken. De uit dertien koppen bëstaande bemanning werd gered. De bemanning heeft; volgens Havas, me degedeeld, dat het schip bij het krieken van den dag werd getorpedeerd door een Duitschen onderzeeër. Na de eerste ontplof fing heeft de onderzeeër nog minstens drie torpedo's afgevuurd. Het schip bleef even wel nog een uur drijvende. De geredden vertelden verder, dat zy Zon dagmiddag een Duitsch vliegtuig hadden gezien, det eenige malen boven het schip kruiste en vervolgens verdween. Het vlieg tuig heeft vermoedelijk den onderzeeër gewaarschuwd. Öok deelden zij mede, dat zij tijdens de ontploffing meer nabij de kust nog een schip zagen. Toen zij de „Lappen" hadden verlaten, hoorden zij wederom een hevige ontploffing en zagen zij groote steekvlam men naar den hemel opstijgen. Zij veron derstelden, dat het schip, dat zij gezien hadden, tot zinken was gebracht. Er is even wel geen enkel stuk wrakhout gevonden. Noorsche vliegtuigen hebben vergeefs ge zocht. Alle zeven opvarenden en de loods van een onttakeld schip, dat door een myn tot 'zinken is gebracht, zijn in een haven aan de oostkust van Engeland aan land gezet. Het onttakelde schip werd gesleept toen het op een mijn liep. Volgens een der opva renden zonk het schip in vier minuten. Het Deensche schip „Jaegersborg", me tende 1254 ton, is over tijd en men vreest, dat het met de achttien opvarenden is ver gaan. De Britsche admiraliteit geeft op, dat in dé week van 17 tot en met 23 December gezonken zijn tien Britsche schepen met een tonnage van 6581 ton. en acht neutrale schepen met een tonnage van 10.839 ton. De Duitsche verliezen in de betreffende week bedroegen 32.565 ton, d.w.z. de ton nage van de tot zinken gebrachte „Colum bus". De Britsche admiraliteit heeft Zaterdag avond een mededeeling uitgegeven, waarin gezegd wordt „Duitschland heeft zich schuldig gemaakt aan liet leggen van automatisch verankerde mijnen in de Noordzee, zonder waarschuwing en buiten de territoriale wateren buiten de Engelsche kust. Bijgevolg deelt de admiraliteit mede, dat het haar voornemen is, om mijnen te leggen voor een betere bescherming van de schepen die varen in. de Noordzee buiten de oostkust van Engeland en Schotland. De mijnen zullen zonder verdere kennisge ving gelegd worden binnen de hieronder aangegeven gebieden". Vervolgens worden de gebieden, waarin de mijnen gelegd zullen worden, met leng te- en breedtegraad aangegeven. DUITSCHLAND/ VERZOEKT ARGEN TINIË VRIJLATING DER GEÏNTER NEERDE MANSCHAPPEN. De legatieraad der DuitsChe ambassade te Buenos Aires- -heeft volgens Havas den Argentijnschen minister van buitenland- sche zaken, Cantilo, een nota van de rijks- regeering ovérhandigd, waarin de vrijla ting verzocht 'wordt' van de geïnterneerde officieren en manschappen van de .Admi ral Graf von Spee", en waarin de redenen van dit verzoek"'worden uiteengezet. Cantilozal de1 nota bestudeeren en bin nenkort beantwoorden. De Duitsche nota is niet in den vorm van een krachtig protest gesteld, doch is zuivór éen uiteenzetting van het Duitsche standpunt. Men meent te weten, dat de Argentijnsche regeering zal betoogen, dat de door haar genomen maat regel in overeenstemming was met de over eenkomst van Den Haag. Het wrak is uitgebrand. Na zes dagen lang gebrand te hebben, steeg er Zondag geen rook meer uit het wrak van de Admiral Graf von Spee" omhoog. Men ziet'thans slechts een vorrn- looze massa, .waar een gévëchtstoren uit steekt. Naar Reuter thans uit Buenos Aires meldt was de vlag, waarop het stoffelijk overschot van kapitein Langsdorff, de commandant van de „Admiral Graf von Spee" wérd gevonden, niet dé hakenkruis- 'vlag, doch de oude keizeriijke vlag. De regeering van Argentinië heeft het verzoek van den eersten officier van de „Admiral Graf von.Spee" om de geïnter neerde bemanning in kazernes onder te brengen verworpen. De. mannen zullen .over verschillende landstreken worden verdeeld, waar zij kunnen werken zonder onder mili taire discipline te staan. Ook heeft de re geering, een verzoek van den Duitschen gezant te Montevideo -verworpen om de officieren van het schip toe te staan zich te voegen bij de marine-attache's van de verschillende legaties. Den geheelen eersten Kerstdag is de Duitsche infanterie bijzonder aanvallend opgetreden. Het terrein van deze operaties lag in hoofdzaak ten oosten van den Moev- zel. Wegens het zeer slechte zicht bleef luchtactie uit. Hitler heeft. Zondag den Kerstavond ge vierd te midden van de soldaten aan het Westelyk front. Aan het geheele Fransche front werden de Kerstgenoeigens onderbroken voor een geestelijke noot toen overal de traditio- neele nachtmis werd gecelebreerd. Van een aantal punten werden deze diensten naar geheel Frankrijk uitgezon den, zoodat de families in de huiskamers dezelfde mis kond-sn hooren als hun man nelijke verwanten aan het front. Voor zoover dat mogelijk was, werd in de Britsche linies het Kerstfeest op Brit sche wijze gevierd. Den ochtend van den eersten Kerstdag werd aan alle militairen van hoog tot laag een Kersttaart bezorgd vanwege den ko ning en de koningin. Wegens het zeer slechte zicht bleef luchtactie uit. KORTSTONDIGE IJSPRET. Dooi maakte er snel een einde aan. De weer prof eten hebben gelijk gekregen. Velen maakten zich, met de Kerstdagen in het nabije verschiet, aan het eind van de vorige week gereed om naar hartelust van de ijssport te genieten. Maar zij die er ver stand van hebben, keken bedenkelijk naar de lucht en voorspelden dingen die den schaats-enthousiasten den moed in de schoenen deed zinken. Maai*, men kan nooit wetenEn dus werden de schaat sen klaar gezet, nagezien, geslepen, ijs- truien werden gewasschen en honderd en een andere maatregelen getroffen. Vrijdagavond ging het op de ijsclub best; de nieuws ba;.rn met de keurige kleedge- legenheid, de v.roolijke vlagversiering, doel matige verlichting enz., is voor onze stad een heele aanwinst. Jammer dat men er ditmaal maar zoo kort van kon genieten. Zaterdag werd de Kom goedgekeurd, zoo dat honderden er zich met graagte aan de gezonde wintersport hebben overgegeven en hetzelfde was het geval bij Zwanenburg Het wrak van het in de Wielingen op een myn geloopen Italiaansehe s.s. „Comitas" en op enkele andere plaatsen rondom Vlis singen. Zaterdagmiddag ging het nog. Maar de dooi was al duchtig merkbaar en het ijs werd zwart. Op d-s Kom zag men het in den namiddag voortdurend heviger gaan golven onder het gewicht van de vele, doch langzamerhand in aantal afnemende, schaatsen rijd e rs De Zaterdagmiddag door het bestuur van de ijsclub uitgeschreven wedstrijd voor kinderen had een vlot verloop, o.m. werden wedstrijden gehouden in appeltje bijten, hardrijden en ringsteken. De prijzen wer den achtereenvolgens gewonnen door J. W. de Beijl en Corn. Willemsen, H. Hopman en J. Hollebrandse, H. van Leeuwen, J. W. de Bey'l en Ad. Louis. Zaterdagavond stond er overal reeds veel meer water op het ijs. Er is nog' vrij druk gereden, vooral op de ijsbaan, waar van het gecostumeerde feest helaas niet -veel lij kunnen. Komen. Heel wat ijzers zijn men even stilstond, zogen de ijzers in het week wordende ijs. De liefhebbers moesten er zich bij neerleggen, dat dooi en mist gedurende de Kerstdagen van ijspret niet veel zouden doen terecht komen. En zoo is het ook gegaan. Het werd voor den tijd van het jaar onnatuurlijk zacht weer en de thermometer had voortdurend een stand die van den mensch een wel uitzonderlijk groot optimisme eischte om te kunnen hopen dat er van schaatsenrijden nog iets zou kunnen komen. Heel was ijzers zijn intusschen weer in het .vet gezet. In af wachting van een volgende gelegenheid. Kerstwijdingssamenkoiust Groote Kerk. Zondagavond had in de groote Kerk al hier onder leiding van de predikanten der Ned. Hervormde gemeente een Kerstwij dingssamenkomst plaats, met medewerking van het Chr. Gemengd zangkoor „Hoop op Zegen", directeur de heer A. Bosdijk te Middelburg. Tegen het uur van aanvang was het fraaie, ruime kerkgebouw tot de laatste plaats bezet. Na gemeenschappelijken zang van Psalm 138 vs. 1 en 3, opende de heer G. Colen brander, hulpprediker der gemeente, het samenzijn met gebed en las Lukas 2 vs. 8—17 en Matth. 2 vs. 1—12. Het gemengd koor zong vervolgens; „Uit hoogen hemel daalt Hij neer" en „De Engelen en de Herders". Ds. D. J. Vossers sprak hierna over het onderwerp De herders. Wij vieren dit Kerstfeest in oorlogstijd, aldus spreker, juist als vóór 19 eeuwen. Het kookte en bruiste in het Joodsche land en de opstand der Joden bracht eindelijk de verwoesting van Jeruzalem. HetKerstfeest wordt thans verkondigd aan Maginot-, Siegfried- en Mannerheim linie en aan onze grenzen en kusten, op afgelegen plaatsen. Zóó werd ook het eer ste Kerstevangelie gebracht in het veld, aan eenvoudige en verachte herders. Zij vreesden door deze boodschap met groote vreeze. Zij. hadden echter open ooren voor de blijde boodschap der geboorte van den Zaligmaker en zij hebben ernst ge maakt met dit woord van God. Helaas zullen er vele duizenden Kerst feest vieren, doch zonder Christus die het Kerstfeest beschouwen als een sage. De herders werden ook evangeliepredi kers. Zij hadden niet alleen een geopend oor, doch ook een gehoorzaam hart en open oogen. Zij verlieten hun kudden en gingen naar Bethlehem en zij zagen in het Kindeke, dwars door de armoe en de scha melheid heen, den geboren Verlosser. De vraag komt op, waarom juist deze eenvoudige nienschen verkoren werden om de Kerstboodschap te prediken. Er waren in Israël vele geleerder en vromer men- schen dan zij. Hier staan wij voor Gods verkiezende genade.. De mensch moet alle eigenwaan en hoog moed afleggen om bij de kribbe neer te knielen in ootmoed. God neemt ons mensehen aan, zooals. wij zijn Immanuel, God met ons t Dit nummer bestaat uit 2 bladen pclitMrlcwtsscw «bi» den 4ag De Finnen vallen aan. (Pag. 1, eerste blad) Duitschland vraagt vrijlating van de ge- interneerde „Graf von Spee"-beman- ning. (Pag. 1, eerste blad) Talrijke ernstige verkeersongevallen. (Gemengd nieuws)' lersch arsenaal geplunderd. (Pag. 1, eerste blad) Staking in de Belgische kolenmynen. (Buitenland) Italiaansch vliegtuig met 7 inzittenden verongelukt. (Luchtvaart) Engeland legt nieuwe mynenvelden. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De gemeente zong na deze toespraak Gezang 18 (nieuwe bundel „Komt allen tezamen, Jubelend van vreugde" enz, waarna ds. L, J. C. Visbeek sprak over het onderwerp De wijzen. Wonderlijke figuren zijn de wijzen uit het Oosten en vol geheimenis. Onverwacht komen zij in de Kerstgeschiedenis voor en verdwijnen weer spoedig voor altoos. De overlevering spreekt van Koningen, die in prachtige gewaden en met groot gevolg naar Bethlehem k-wamen. Ook weet de overlevering hun aantal te vertellen. De Bijbel echter is heel sober en zegt van. dit alles niets. De wijzen worden ons alleen maar duide lijk en belangrijk als wij hen zien in het licht van kribbe en stal. Het is alsof de Bij bel wil zeggen: het komt er alleen maar op aan, dat hier menschen zijn, die den gebo ren Koning gaan zoeken. En dan wordt alles algemeen, dan is Christus geboren voor armen en rijken. Het waren hartstochtelijke zoekers naar het heil en al moge hun geloof wel eens gewankeld hebben, zij bleven trouw aan de ster, die zij gezien hadden de ster, die het symbool is van het Licht, dat aan de kim me rees. De wereld van onze dagen is vol van sterren en volgers van sterren, maar dit alles gaat voorbij. Alleen hij, die de Ster van Bethlehem volgt, zal zijn verlangen ten volle bevredigd zien. Na samenzang van „Nu zijt wellecome" en „Wijzen uit het Oosten" zong het koor nog „Hoor, de eng'len zingen d'eer" en „Stille nacht, heilige, nacht". De wijdingsvolle dienst werd besloten met het staande zingen van „O, Vredevorst, Gij kunt gebieden". Kerstgave aan werkloozen. Het steunfonds van den Christelijken Besturenbond keerde als Kerstgave aan 51 werkloozen dit jaar een bedrag uit van 387.50, in bedragen van 10, 7.50, 6, 3 en 2.50. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 18 tot 23 Dec. werden in het badhuis 677 baden genomen en wel 531 door heeren, 120 door dames en 26 door kinderen.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1