Breskensche Courant Kerstmis 1939 De Russen moeten terugtrekken. Zrio Guus fritze HOTtL „KOORDZEEBBUUVARO' STADSNIEUWS Vlissin ven EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de De mijnen eischen weer slachtoffers. Verwoede gevechten in China. Duitsche vliegtuigen bij de Firth of Forth. Bedrijvigheid in de lucht aan het Westelijk front. Wederom een ernstig spoorwegongeluk in Duitschland. Seiieurlcnissen van Jen Jaq Atelier HENNING lissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 303 ZATERDAG 23 DECEMBER 1939 7— -\Donnementsprys: li ct.- pei \veeB ol 2.20 pei Kwartaal. Franco per post t 2.50. AfzonderLgke nummers 5 ct- Voor bet buitenland neme men eeD abonnement op bet postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels t 1 25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, tedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma tf. VAN DL VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60. Tel. 10 (2 lijnen). Giro No 66287 Eigen kantoren te: Breskens, 'lorpsstraat. Tel. 21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45. Tel 35 SLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC ITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDHL ANDSCHE DAGBLADPERS' Het is niet gebruikelijk om een Kerst artikel der krant te voorzien van een jaartal, want de Kerstboodschap geldt voor alle tijden en voer alle geslachten der menschheid. Toch herinneren wij ons, dat het nog eens is gebeurd, dat een Kerstmis aldus werd gemerkt. Het was in 1914. Men meende, dat in de geschie denis der Kerstvieringen die van 1914 met roode inkt zou worden geteekend, omdat ze plaats had in een met 19 eeuwen christendom en met alle mensche- lijkheid vloekende sfeer van bloedig ge weld. Het gedonder der kanonnen over stemde het gelui der klokken in den KerstnachtZóó zou het nóóit meer mogen zijn en daarom moest de Kerstmis van 1914 een herinnering blijven aan onze schande, tot blijvende leering. De gruwzame oorlog, welke zich toen had ontwikkeld, zou onmogelijk lang kunnen duren. Het volgend jaar, in 1915 zouden alle volkeren der aarde, verzcend en in vrede met elkander, aan het Jezuskind in de kribbe eerherstel brengen voor den aangedanen smaad en plechtig zou de eed worden afgelegd van nóóit-meer- oorlog. Helaas, na 1914 werden ook de Kerst vieringen van 1915, 1916 en 1917 nog in bloedige cijfers in den christelijken ka lender aangeteekend. Pas in 1918 herin nerden de geslagen volkeren zich weer de belofte van Kerstmis, welke de verlossing in uitzicht stelde. Vriend en vijand reik ten elkander de hand en ze herhaalden tegenover elkander, dat er vrede zou zijn, toen en altijd, voer hen, die zich van goeden wille zouden betoonen. Maar intusschen groeide een nieuw ge slacht op, een geslacht, dat de beproeving niet had doorstaan en daardoor het hooge goed van den vrede niet heeft leeren waardeeren. Deswege moéten wij Kerstmis van heden wederom met roode cijfers kenmer ken. Millicenen zullen straks de Kerst klokken weer niet hooren klingelen, maar in verbijstering zullen ze luisteren naar de stem van het kanon honderddui zenden zullen vergeten om te knielen voor Jezus in de Kribbe, omdat ze een toe vlucht voor het onheil uit de lucht moeten zoeken in onderaardsche schuilplaatsen talloozen stellen zich docf voor de bood schap van vrede, omdat hun harten ver vuld zijn van gedachten aan wraak en vergelding. Heeft het nog wel zin om te luisteren naar de klokken, die in den witten, stillen sterrennacht beierend verhalen van ver zoening, als het noodlot van den oorlog zich tóch, als verbonden aan een natuur wet, blijft laten gelden? Kerstmis 1939 staat in bloed geteekend. Zal het in 1940, 1941 en misschien nog volgende jaren, anders wezen? En als eindelijk de vrede wordt getee kend, hice spoedig daarna zal er dan weer oorlog z\jn? De oorlog is afschuwelijk en inder daad een schande voor de mensch heid. Maar laat de geesel van den oorlog onzen geest toch niet te zeer beïnvloeden en niet de gedachte in >ns wekken, dat de vrede ons deel niet kan zijn. Er is zooveel vrede in de wereld, zelfs daar, waar de oorlog wcedt en de men- schen elkaar het lijden aandoen. De vrede, die ons bij de geboorte van het Jezuskind in het uitzicht werd gesteld, is de vrede der verzoening met God, de verlossing van de ziel uit de macht van het kwade. Dien vrede kunnen wij zoeken en verwer ven, zelfs in een wereld van strijd en ellende. Dien vrede kunnen wij nastreven door te trachten goed en rechtvaardig te zijn, oprecht, trouw aan de wetten, die God ons heeft gesteld en in ootmoed aanvaar dende de beproevingen, welke Hg ons op legt. Den vrede van Kerstmis kunnen wg deelachtig worden, niet door ons te verbijsteren over alles was niet deugt en het hoofd te schudden over allen, die naar wij meenen niet deugen, maar door ons zelve eerlijk te stellen tegen over onzen Schepper en eerlijk tegenover ctnzen evennaaste. Om het in moderne be woordingen te zeggen door den geest te betrachten der geestelijke en moreele herbewapening. Om den vrede van Kerstmis te winnen, behoeven wij niet te wachten tot de vrede der volkeren is geteekend. De vrede van Kerstmis is een vrede van de ziel. Wie dezen begeeren en trachten te verwerven, zullen er, naar Gods belofte, mee begenadigd worden. En zij zullen, door het woord dat ze spreken en het v orbeeld dat ze stellen, van hun vrede afstralen op hun omgeving. Ze zullen spreken als de engelen i.eden, die de ge boorte van Christus verkondigden, en hun voorbeeld zal lichten, zooals de sterre lichtte, welke koningen en herders op den goeden weg leidde naar de kribbe van den Verlosser. Wie zóó den vrede zoeken zullen de Kerstboodschap verstaan boven het ge donder van het oorlogsgeschut uit. Zij zullen de boodschap verstaan en verbreiden. En er aldus aan mee werken, dat ééns de aardsche vrede aan de menschheid toevalt als een bijkomstige genade uit den vrede der ziel. Md. ZIJ LIJDEN GROOTE VERLIEZEN. HEVIGE ACTIE DER LUCHTMACHT. De Finnen maken veel materiaal buit. De Russen zijn in den nacht van Woens dag op Donderdag in Hoeyhenjaervi, in het gebied van Petsamo, tot den terugtocht overgegaan. Alle pogingen van de roode luchtmacht, om den Finschen opmarsch te stuiten zijn tevergeefs. De Russische verliezen tijdens dit Finsche tegenoffensief beloopen, naar Stefani meldt, tot op dit oogenblik 5000 dooden en krijgsgevangenen, waarbg nog komt, dat de Finnen een enorme hoéveel heid oorlogsmateriaal hebben buitgemaakt. Ook in de streek van Kemijaervi heeft het Finsche tegenoffensief volledig succes be haald. De Sovjet-R-ussischs convooien in dezen sector zijn volkomen gedesorgani seerd, hetgeen letterlijk de bewegingen der roode troèpen verlamt Russische deserteurs verklaren, dat talrijke Russische officieren op bevel van het oppercommando gefusil leerd zijn. Berichten van de Noorsche grens melden, dat het Russische leger in den „corridor" van Petsamo, snel achteruitwijkt, terwijl de Finnen het dicht op de hielen zitten. Het Finsche front, afgescheiden van de mobiele patrouilles, ligt thans op een lijn met Hoeyenjaervi. De wegen aan dit front, zoo wordt gezegd, liggen bezaaid met achter gelaten Sovjet-Russische tanks, die bevro ren zijn in de felle poolkoude. Ook hebben de terugtrekkende Russen kanonnen en munitie achtergelaten. Men gelooft, dat in dit gebied meer slachtoffers zijn gevallen onder de roode troepen, tengevolge van de strenge koude, dan door de Finnen zelf. 600 RUSSEN IN DE PAN GEHAKT. Gemeld wordt, dat een detachement een Russisch bataülon van zes honderd man in de pan heeft gehakt, een ander heeft 47 machinegeweren buitgemaakt. Zeer hooge cijfers worden genoemd voor de Russische verliezen in den sec tor van Salla* Een Finsche lezing stelt de Russische ve.rlieslyst op SG.OOO doo den, gewonden en buiten gevecht ge stelden. De wegen rondom Salla liggen bezaaid met Lijken van mannen en paar den, zoo wordt gezegd. Op de Karelisehe landengte schynt het felle offensief der Russen tegen de Mannerheimlinie, tusschen de meren Kauk en Muolaa zijn kracht te verlie zen. De Finnen hébben stand gehouden tegenover veel talryker strijdkrachten. Nadat vannacht een zware sneeuwstorm had gewoed, brak gisteren de dag aan met mooi, zonnig weer. De puinhoopen der ge bombardeerde gebouwen in Helsingfors la gen verborgen onder een dikke laag sneeuw. De Finsche gevechtstoestellen houden zich nog steeds goed tegenover de Russi sche bombardementsvliegtuigen, ondanks de numerieke overmacht der laatste. Een Finsche officier vertelde den verte genwoordiger van Reuter, dat de strijd in één sector zoo verwoed was geweest, dat ongeveer zevenduizend Russische granaten in twaalf uur tijds werden afgevuurd. Op de vraag, of hij dacht, dat de Russen pogin gen deden om in een of anderen specialen sector door te breken, antwoordde een Fin sche generaal, dat ofschoon op zekere sec toren van tijd tot tijd druk werd uitge oefend, de Russen beschikten over overvloe- De laatste dagen zijn wederom verschil lende schepen verloren gegaan, na op een rpijn te zijn gevaren. Het te Oslo thuisbehoorende Noorsche stoomschip „Rudolf" (924 ton) liep Don derdag in de Noordzee op een mijn. De kapitein en 7 leden der bemanning hebben met een reddingboot Kopervick in West- Noorwegen bereikt. Een andere redding boot met 6 man aan boord de overige leden der bemanning wordt nog steeds vermist, doch de kapitein gelooft, dat deze mannen door een ander schip zgn opgepikt. Het Britschs tankschip „Dosnia" (8.053 ton), dat aan de oostkust van Engeland op een mgn was geloopen, is in een Engel- sche haven aangekomen, begeleid door een reddingboot. Na de ontploffing zijn 40 leden der bemanning opgepikt. Men meent te weten, dat er geen slachtoffers zijn. Het te Glasgow thuisbehoorende stoom schip „GryfedaLs" (4434 ton) werd giste ren een haven aan de Engelsche noordoost kust binnengesleept. Het schip was bescha digd na een ontploffing, welke, naar men gelooft, veroorzaakt werd door aanraking met een mijn. Een gedeelte der bemanning bevond zich nog aan boord, terwijl 17 man in een der sloepen van het schip door een ander vaartuig werden binnengebracht. Verscheidene mannen in de sloep waren gewond. Zij mossten in een ziekenhuis worden verzorgd, terwijl twee ter ver pleging werden opgenomen. Deensch schip vermist. Hst Deensche stoomschip „Jaegersborg" (1917 b.r.t.),-dat op 14 Dscember van Ko- dig menschenmateriaal en voortdurend aan vielen langs de geheele linie. Bij een bezoek aan een geheim vliegveld werden den Reut --correspondent verschei dene gecamoufleerde Finsche vliegtuigen getoond, geladen met bommen, die wacht ten op het bevel om op te stijgen. Verbor gen onder met sneeuw bedekte pgnboomen, stonden de vliegtuigen onzichtbaar opge steld, zoodat men ze eerst ontdekte, wan neer men op hun aanwezigheid werd ge wezen. Hevige luchtaanvallen. In het Finsche legerbericht wordt o.m. melding gemaakt van een hevigen lucht aanval, die de Russen tegen de kustbatte- rijen van Koivisto hebben ondernomen. Vele vreedzame steden en plattelandsgebieden werden door Russische vliegtuigen gebom bardeerd. Te Turku werd een Deensch schip gebombardeerd. Naar schatting hebben in den loop van den dag in totaal 350 vlieg tuigen boven Finland gevlogen. Finsche vliegtuigen hebben vijandelijke troepen en haar achterhoede aangevallen en concentraties van manschappen aange vallen en munitiedepots vernield. Zij .heb ben eveneens een aantal door de Russen bezette eilanden en Terijoki gebombardeerd. Zeven vijandelijke vliegtuigen werden ze ker en vijf andere waarschijnlijk door Fin sche vliegtuigen en luchtafweergeschut in den loop van den dag neergehaald. Volgens Havas is gisteren van 13.05 tot 13.40 uur in Helsingfors luchtalarm ge maakt. Er zouden twee Russische vliegtui gen zijn waargenomen. De toestellen wier pen biljetten uit, welke waarschijnlijk in zee zijn terecht gekomen. Het Finsche lucht doelgeschut kwam in actie. Volgens de bla den hebben elf Russische vliegtuigen in de nabijheid van Helsingfors bommen uitge worpen. zonder schade aan te richten. Een Finsch schip, dat Donderdag tegen den middag de haven van Uneo was uitge- loopen, is op een uur afstand van de kust aangevallen door zes Sovjet-Russische vlieg tuigen, die 15 bommen neerwierpen, welke alle op 100 meter van het schip in zee te recht kwamen. Papieren oorlog. Finsche vliegtuigen hebben boven het gebied van Leningrad vlugschriften uitge worpen, een ervan is een geïllustreerd pam flet, dat Russische vliegtuigen voorstelt, welke door de Finnen zijn genomen. Alle vlugschriften van dit soort hebben in het Russisch den volgenden tekst„Weet, wat uw broeders is overkomen". Andere strooi biljetten bevatten berichten, die de Sovjet- Russische leiders geheim willen houden, voorts oproepen tot de Russische bevolking en de Russische troepen. Russisch legerbericlit. Het hoofdkwartier van het Russische mi litaire district Leningrad heeft een over zicht gepubliceerd van de vijandelijkheden in. Finland. In een opsomming van de re sultaten dezer drie weken moet worden toe gegeven, dat de Russische troepen belang rijke successen hebben behaald, aldus het bericht. Aan Russische zijde zijn 1823 man ge dood en 7000 gewond. De verliezen van den vijand bedragen 2200 dooden, die op het door de Russen bezette gebied zijn aange troffen, waarbij niet gerekend worden de gesneuvelden op het door het vuur der Rus sische artillerie en machinegeweren bestre ken gebied en de gedooden die zijn meege nomen achter de Finsche linies. Volgens de ter beschikking van het hoofdkwartier staande gegevens moet het aantal gewonde Finnen meer dan 10.000 bedragen. penhagen naar een Schotsche haven is vertrokken, is volgens een mededeeling der reederij nog steeds niet op zgn bestemming aangekomen. Men maakt zich over het lot van het schip, aan boord waarvan zich 18 man bevinden, ernstig ongerust Plannen tot bescherming der visscherssch epen De vlootcorr.espondent van Reuter schrijft, dat op het- oogenblik plannen worden uitgewerkt voor de bescherming van de Britsche visschersvloot, welke spoe dig tot uitvoering zullen worden gebracht. De aard dezer plannen wordt niet beleend gemaakt. De correspondent voegt hieraan nog toe, dat in de afgeloopen week dertig vissöhers- vaartuigen door Duitsche vliegtuigen zijn aangevallen en zes hiervan tot zinken zijn gebracht. GROOTE SLAG OP KOMST? Gisteren zijn berichten binnengekomen over verwoede gevechten ten N.O. van Nanning, d.s vroegere hoofdstad van Kwangsi, die de Chineezen met alle ge weld willen heroveren. Na een hevig voor bereidend bombardement- hebben de Chinee- sche troepen, naar zij melden, met succes den pas van Koeloengwan, die den N.O. toe gangsweg tot de stad beheerscht, be stormd. Er schijnt een groote slag op komst te zijn in de onmiddellijke nabijheid van Nan ning, waar de Japansche troepen, "welker sterkte geschat wordt op 50.000 man, ter wijl zij nog steeds versterkingen- ontvan gen, den Chineeschen aanval zouden af wachten. speelt hedenmiddag en hedenavond in Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat gistermorgen een vijande lijk vliégtuig waargenomen ie buiten de Firth of Forth. Gevechtstoestellen stegen op om het op te vangen. Op een aanzienlijke hoogte werd contact tot stand gebracht met het vijan delijk vliegtuig, dat geïdentificeerd werd als een Heinkelmachine. Toen de strijd werd aangeboden, dook de Heinkel in de wolken. Hij werd echter gevolgd door den leider der Engelsche formatie. Toen het toestel tusschen twee wolken lagen wëer te voorschijn kwam, werd op nieuw .de strijd geopend en na een nieuwen aanval door het gevechtsvliegtuig dook de Heinkel 'opnieuw en verdween in een lager hangend wolkendek. Op een ander punt aan de oostkust wer den twee niet geïdentificeerde vliegtuigen gezien. Een der beide bleef boven de zee vliegen. Het tweede, dat een Heinkel bleek te zijn, een bommenwerper, vloog langs de kust op een hoogte van 22.000 voet en liet een pluim witten rook achter. Er werd geen waarschuwingssein gegeven. De toe stellen werden niet getroffen. Verder wordt gemeld, dat een niet ge ïdentificeerd vliegtuig met een rookpluim achter zich aan verschenen is, op groote hoogte, boven de oostkust en over een stad gecirkeld heeft. Tegelijkertijd weerklonk ver geschutvuur. Tevoren had men op een ander punt aan de kust een vliegtuig ge hoord, dat op groote hoogte vloog. Men nam witte rookwolkjes waar. Men gelooft, dat een der vliegtuigen bo ven zee is neergehaald. Tengevolge van den terugkeer van het mooie weer is een groote activiteit in de lucht opgetreden aan het Westelijk front in de afgeloopen 24 uur. Vliegtuigen der geallieerden maakten talrijke verkenningsvluchten voor het ma ken van foto's boven de Duitsche linies en ook de Duitsche luchtmacht was actief. Volgens de Fransche militaire autoriteiten hebben Britsche vliegtuigen Duitsche oor logsschepen gebombardeerd, die patrouil leerden langs de Duitsche bases van water vliegtuigen. Luchtgevecht boven de Maginotlinie. Vrijdagmiddag hebben nabij de Maginot linie drie Britsche vliegtuigen slag gele verd met vier Messerschmidts. De Britsche vliegers verklaarden twee der vijandelijke toestellen te hebben neergeschoten. De duisternis viel in voor zij konden worden gevonden. Twee der Britsche vliegtuigen Hurri cane gevechtsvliegtuigen werden neer gehaald en de bestuurders gedood. DERTIG DOODEN. Vrijdagavond na 10 uur is tusschen Marksdorf en Kluftern op bet traject FriedrichshafenRadolfzell een personen trein tegen een goederentrein gebotst Hier bij werden 30 personen gedood en veertig gewond. Korten tijd na het ongeluk was hulp uit Friedrichshafen en Radolfzell aanwezig. De chefs van de stations Marksdorf en Kluftern zijn door de politie gearresteerd. 132 Dooden by het ongeluk te Genthin. Thans wordt gemeld, dat het aantal per sonen, dat gisteren bij het spoorwegonge luk te Genthin (Duitschland) om het leven is gekomen 132 bedraagt. Het aantal gewonden bedraagt 109. Ongevallen tengevolge van de gladheid. Gistermorgen reed een postauto, die slipte op den met ijzel bedekten weg, een lantaarnpaal op den hoek van de Dijkstraat e. de Van Galenstraat omver. In den af geloopen nacht slipte door dezelfde oorzaak op den hoek Badhuisstraat-Singel een mo torrijwiel, waarbij de bestuurder kwam te vallen. Het motorrijwiel bekwam schade. Dit nummer bestaat uit 12 bladz. De Russen Iyden in Finland groote verliezen. (Pag. 1, eerste blad). Weer tal van schepen aan de mijnen ten offer gevallen. (Pag. 1, eerste blad)* Engelsch verkeersvliegtuig met 10 per sonen vermist. (Luchtvaart) Brug te Parijs ingestortverschillende dooden. (Gemengd nieuws)* Weer een ernstig spoorwegongeluk in Duitschland. (Pag. 1, eerste blad)* ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De „Vlissingsche Courant" zal Maandag en Dinsdag a.s. in ver band met het Kerstfeest niet ver schijnen. ZONDAG EN Ie KERSTDAG GESLOTEN 2e KERSTDAG GEOPEND. Badhuisstraat 63 Aanbesteding onderhoudswerk gemeente. Vrijdagmiddag werd ten gemeentehuize aanbesteed het onderhoudswerk in 1940 voor loodgieterswerk, schilderwerk en smidswerk (voor 1040 t/m 1942). Inschrijvers Loodgieterswek A. J, Brugge 536, J. H. Casteleijn 498. Smidswerk Fa. Somers en Eekman 4949, J. Geldhof 4929, A. J. Brugge 4876.80, A. Janssens 4746.90, J. P. van Zweeden 3195. Schilderwerk G. Bliek 4190, C. J. van, Oorschot 4100, J. de Maree 4042, J. Grootjans 4036, J. Roelse 4000, J. H. de Roos 3994, P. A. Gillissen 3957, J. Weststrate 3928, A. de Landmeter 3925, D. L. van Noppen 3870, Fa. H. J, Luitwieler 3772, J. F. Nobels 3614. Allen zijn te Vlissingen woonachtig. Schoorsteenbrandjes. Het is weer de tijd van schoorsteen brandjes. In de afgeloopen weken heeft de politie er meerdere gebluscht. Ook gisteravond werd zg tweemaal gealarmeerd voor schoorsteenbranden in perceelen in de Kaaskadestraat en Pioenlaan. Over het algemeen is roetaanlading oor zaak, hoewel natuurlijk tegenover de po litie steeds wordt beweerd dat de schocxr- steenen dit jaar behoorlijk geveegd zijn ge worden. Ook ontstaan de branden door het fel branden van de kachels waardoor hout aan schoorsteen of schoorsteenmantel aan het smeulen gaat. Droeve Kerstmis. Hedenmorgen kwam een Vlissingsch in gezetene op het bureau van Maatschappe lijk Hulpbetoon met het verzoek om steun. Hiertoe bleek echter niet voldoende aan leiding te oestaan, althans den man werd gezegd, dat hem geen steun ken worden verleend. Hij weigerde daarop het bureau te verlaten, zoodat men politie-assistentie inriep. De man werd aangehouden en naar het bureau overgebracht, terwijl een nader onderzoek wordt ingesteld. De „Comitas" verloren. Het Italiaansche stoomschip „Comitas'* dat Donderdagavond in de Wielingen op een mgn is geloopen en later door twee skepbooten nabij de zgn. „Schoone Waar din" aan den grond is gezet, is gisteravond doormidden gebroken. Het achterschip toont thans een hoek van 140 graden met de rest. Vanochtend hebben een deskundige na mens de Italiaansche regeering en een namens de assuradeuren het wrak bezocht en zij zijn tot de conclusie gekomen, dat de „Comitas" als „total loss" (geheel verlo ren) moet worden beschouwd. De reederij laat het schip thans achter, terwijl de Ne- derlandsche autoriteiten nu moeten beslis sen wat met de wrakstukken dient te ge-* schiedein. Aan de werken langs den dijk is be langrijke schade toegebracht, welke voor- loopig op ongeveer 25.000 wordt geschat. De bemanning van de „Comitas" die gisteren nog de aan boord achtergelaten bezittingen heeft weggehaald, zou vandal naar Rotterdam vertrekken.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1