"AKKBlftJtS. Sport TWEEDE BLAD Vlissingsche Courant Gemeentebestuur Vlissingen DE GEBEURTENISSEN IN FINLAND. BINNENLAND H. M. de Koningin neemt deel in de nieuwe staatsleenmg. LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN HEEREN MODE JASJES EN PULLOVERS dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Breskensche Courant Dinsdag 19 December 1939. No. 299 DISTRIBUTIE. Dë Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de Minister van Economische Zaken het navolgende heeft bepaald. A. „Goeïa Djavva" en „Goela Aren", welke voornamelijk voor de rijsttafel wor den gebruikt, vallen buiten de distributie regeling. Dientengevolge zullen deze pro ducten in bet vervolg kunnen worden ge kocht en afgeleverd, zonder dat daarbij een bon van de Rgksdistributiekaart behoeft te worden afgegeven of in ontvangst ge nomen. B. De tegen toewijzingen Al BI of A2 B2 verzonden hoeveelheden moeten in inkt op het geleidebiljet worden aangeteekend. Het vervoeren van een geringere hoeveel heid dan aldus is aangegeven, is verboden. C. Indien een houder van een toewijzing Al BI of A2 B2 de daarop toegewezen hoe veelheid niet geheel kan of wil afnemen, dient hij zich te wenden tot het plaatselijk distributiekantoor, met het verzoek de toe wijzing tot de door hem verlangde hoeveel heid te verminderen. D. Het vervoer van de op Al en A2-toe- wgzingen aangegeven hoeveelheden ban in ten hoogste drie gedeelten plaats vinden, mits de totale toegewezen hoeveelheid vóór den op het geleidebiljet aangegeven datum is vervoerd. Het vervoer moet, zooals voor heen, telkenmale worden aangeteekend op het geleidebiljet Al of A2 in de daarvoor bestemde ruimte achter de woorden „Da tum van. vervoer". „Verzonden hoeveel heid", waartoe deze ruimte, zoo noodig, door den belanghebbende in drie vakjes zal moeten worden verdeeld. Deze aanteekeningen dienen eveneens in inkt te geschieden. E. In tegenstelling met de tot dusverre geldende regeling, dienen de ontvangers de geleidebiljetten voortaan zorgvuldig te be waren, teneinde deze bij een eventueele contróle te kunnen tooneru Inlevering bij den plaatselijken distributiedienst is dus vervallen. F. De norm, krachtens welke men voor de uitvoering der Erwtendistributiebeschik- king als „handelaar" wordt beschouwd, is gewijzigd van 150 K.G. in 100 K.G. gemid delde minimum omzet per jaar. Vlissingen, 19 December 1939. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Russische overmacht en Finsche strategische fouten. DE POOLSCHE LES NIET VERSTAAN? (Van onzen militairen medewerker.) Aanvangende in het Noorden' zullen wij de resultaten van den Russischen inval eens nagaan. De Finsche troepen, aan wel ke de bescherming van Petsamo en de nik- kelmijnen is toevertrouwd houden dapper stand en al zullen zij natuurlijk zonder eenige kans op succes den strgd voeren, aan de eer wordt ruimschoots voldaan. De Russen rukken van uit Moermansk op over land zoowel als over zee en het is den Finnen mogen gelukken menig succes te behalen. Uit de berichten blijkt echter, dat het ondernemingen betreft van compagnieën, dus oorlog van het kleinste formaat, die nimmer van eenige beteekenis kan worden voor het geheele verloop der krijgsverrich tingen. Petsamo ligt, met één enkelen auto weg verbonden op 500 K.M. afstand van de zgn. wespentaille (het smalste deel van Finland, gelegen in een lijn Oost-W> st ter hoogte van de Noordkust der Botnische Golf). En aangezien de Russen de bedoeling hebben deze wespentaille af te snijden door een opmarsch naar het Noordelijk uiteinde der Botnische Golf, wat hun zeker zat gelukken, is daarmede het lot van Petsamo bezegeld. Zending van hulp is uitgesloten en het einde moet dus zijn, dat het geheele Noordelijke deel van Finland in handen der Rus sen valt, hoe dapper de Finnen zich bij Petsamo ook mogen verweren. De Russen zijn blijkbaar zóó overtuigd van dezen gang van zaken, dat zij het niet noodig hebben geacht meer troepen naar Petsamo te zenden, wat in het tegenoverge stelde geval, als de Finnen wèl hulp had den kunnen zenden, een enorme fout zou zgn geweest. Om de wespentaille af te sluiten en daar mede den toevoer, vooral van munitie, uit Zweden (langs den spoorweg Haparanda OuluZuidwaarts) hebben de Russen van uit Kandalakscha, aan de Witte Zee, een leger Westwaarts gezonden, dat voor Kou- lajarvi op vrij sterken tegenstand is ge stuit. Dit leger moet via Kemijarvi en Ro- vaniemi naar het Noordelijk uiteinde der Botnische Golf oprukken. Met dit Russische leger werkt een ander Russisch leger samen, dat opdracht heeft via Suomussalmi Westwaarts te rukken naar Oulu (vroeger Uleaborg geheeten) aan de Botnische Golf. Het is duidelijk dat de Russen de bedoe ling hebben met deze beide legers Finland in het Noorden af te sluiten van de buiten wereld om tevens front te kunnen maken teg een Zweedsch leger, dat Finland te huity mocht willen komen. Zooals wij reeds in ons vorig artikel over dit oorlogstooneel schreven zouden wij in het belang der Finnen zelf, liefst hebben gezien, dat zij tegen deze legers zich slechts verschanst hadden achter het rivier- en meren-front in de lijn Oulu Kasaami en verder Zuidoostwaarts langs Nurmes, Fielisjarvi, Joensuu, Ladógameer en de Karelische landengte. Als zij dan hun hoofdmacht in breeden kring hadden sa mengetrokken om het centrale spoorknoop- punt Pieksama, dan zouden zij met die hoofdmacht offensief hebben kunnen op treden tegen doorgebroken tegenstanders en zoo noodig hier en daar hun eigen stel lingen kunnen versterken. Dan hadden zij, met hun op verdediging gerichte organisa tie, wellicht nog vrij lang den weerstand kunnen volhouden. Thans echter luiden de berichten, dat zij groots versterkingen aanvoeren om boven genoemde Russische legers aan te grijpen teneinde hun doordringen naar de Botni sche Golf te verijdelen. Zeer tot onzen sp(jt moeten wy met voor ongeveer honderd procent zeker heid, de voorspelling uiten, dat hun dit niet zal gelukken en wat erger is, dat zy een groote kans loopen, dat de troepen, welke tegen het leger Kuola- jarviKemijarviRovaniemi optre den, zullen worden afgesneden door het leger, dat over Suomussalmi naar Oulu opereeert. Aanvankelijk hadden de Finnen succes en wierpen zy de Russische voorhoede terug, doch als eenmaal contact met de hoofdmachten verkregen is, zal het pleit spoedig be slecht zyn. Met genoegen lazen wij aardige staaltjes van het optreden van Finsche compagnie- en, met witte hemden over de uitrusting, weinig afstekend tegen het sneeuwland schap, en die snel op ski's aanvallen en verrassende successen bereikten, zelfs te gen Russische tanks. PEN STRIJD OM DE BOTNISCHE GOLF 1 NOORDLEGER I SOVJET 2 CENTRAAL LEGER) 3 ZUIDLEGER JWSLAND 4 ACTIE VD RUSSISCHE VLOOT RUSSISCHE BLOKKADE VOOR DE FINSCHE GOLF RUSSISCHE VLOOTSTEUN- PUNTEN AANVALSRICHTING DER RUSSEN DENZG. FLESCHEN HALS MIJNENVELD DER FINNEN FINSCHE VERDEDIGINGl UNIES 0 50 100km V» L 5TOCKI De Poolscho les niet geleerd? Helaas echter hebben de Finnen blijkbaar niets geleerd van den Poolschen veldtocht en dreigen zij de fouten der Polen te her halen. Deze laatsten wilden zoo dicht mo gelijk bg de grenzen hun geheele land ver dedigen en stuurden maar links en rechts versterkingen waar die gevraagd werden. Zoodoende hielden zij geen voldoende re serves over om in een teruggetrokken stel ling achter Boeg en Weichsel de vooiuitge- schoven troepen op te vangen en zich ver der te verdedigen. Als de Finnen te veel kracht spandeeren tegen de Noordelijke Russische legers ver gaat het hun precies eender zij dienen spaarzaam te zijn met hun krachten en moeten het zoeken in verdediging in de daarvoor zoo bij uitstek aangewezen ter reinen. Wel wordt dan de toevoer uit Zweden afgesneden, doch zij kunnen er toch vooruit op rekenen, dat de Russische vliegtuig- afdeelingen den spoorweg langs de Botni sche Golf zullen vernielen en onbruikbaar blijven houden. Meer Zuidwaarts dringen Russische legers binnen over de üomantsi en over Tolvajawi, deze legers zijn 50 KJM. over de grens gedrongen en ook hier wórdt flink gevochten. Bg Tolvajawi boekten de Finnen succes en wierpen de binnendrin gers terug, doch ook hier zullen het wel voorhoeden geweest zijn en zal de strijd tegen de hoofdcolonne nog moeten begin nen. Aan het Ladoga Meer bij Pitkaranta Worden grocte' Russische strijdkrachten in opmarsch gemeld. Op de Karelische landengte .zijn de voor posten der Finnen terug gedrongen en staan de Russen nu voor de Mannerheim- stelling zelf. Hier zullen dè. Finnen het nog wel een tijdje kunnen volhouden. Zij heb ben zich hier vrij goed ingericht in met sneeuw overdekte lage tenten, waarin for nuizen en kachels het verblijf vrij goed mo gelijk maken, terwijl de Russen, die op dit gebied schijnbaar niets hebben voorbereid, nergens onderdak vinden, want de Finnen hebben alle huizen en schuren verbrand. Tri de Finsche Golf blijft de Russische vloot actief, stelt zich in bezit der begeerde eilan den en bombardeert bovendien de kust plaatsen. De weersomstandigheden beletten den Russen omvangrijke luchtoperaties, de ze laten nog op zich wachten. Een goed ding voor de Finnen is de aanwinst aan vliegtuigen uit Italië (reeds 80 stuks). zenuwpijn? Neem direcl een "AKKERTJE"Een beier en vlugger middel is er niet, want pijn en oorzaak verdwijnen Naar \v\j vernemen zal H. M. de Konin gin voor een aanmerkelijk bedrag deel nemen in de nieuwe staatsleening. HET VOORGEVALLENE BIJ VENLO. Op enkele vragen van het Tweede Ka merlid De Marchant et d'Ansembcurg in verband met het optreden van gewapende Duitschers op Nederlandsch grondgebied bij Venlo op 9 November 1939 heeft de minister van algemeene zaken a.i., mede namens den minister van buitenlandsche zaken geantwoord dat het waar is, dat op 9 November jl. eenige gewapende Duit schers de Nederlandsche grens bg Venlo hebben overschreden en op Nederlandsch grondgebied onder bedreiging met wapen geweld de inzittenden van een auto, waar onder een Nederlandsch officier, hebben overmeesterd. De identiteit der genoemde Duitschers kon dezerzijds niet worden vast gesteld. Ook is het waar, dat de genoemde Duit schers een aantal der inzittende personen evenals de auto met geweld over de grens naar Duitschland gebracht hebben. De regeering heeft van de Duitsche re geering volledige genoegdoening verlangd voor deze schending van ons grondgebied, met inbegrip van de invrijheidstelling van den ontvoerden Nederlandschen chauffeur en het lijk van den Nederlandschen offi cier, die bij den overval volgens de verkla ring van ooggetuigen den dood heeft ge vonden. KERSTCOLLECTE IN DE BIOSCOPEN. Zooals bekend is de stichting „Bio-Va- cantieoord", welke jaarlijks met Kerstmis en Paschen in de bioscopen geldinzamelin gen houdt bestemd voor de uitzending van zwakke kinderen uit behoeftige gezinnen naar het „Russenduin" te Bergen aan Zee, indertijd door het Nederlandsche Film- en Bioscoopbedrijf opgericht ter compensatie van de te vele collecten welke door tal van liefdadigheidsinstellingen voordien in de bioscopen werden gehouden. Op verzoek van het algemeen Steunco mité 1939 heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop Bond zgn bemid deling verleend bg het tot stand brengen eener samenwerking tusschen genoemd co mité en de stichting „Bio-Vacantieocrd" met het doel een zoo groot mogelijke op brengst te verkrijgen van de aanstaande Kerstcollecte en deze opbrengst tusschen beide instellingen gelijkelijk te verdeelen. Dat biervoor bij wgze van hooge uitzon dering is afgeweken van de algemeene ge dragslijn, nl dat in de bioscopen uitslui tend voor het Bio-Vacantieoord wordt ge collecteerd, vindt uitsluitend zijn oorzaak in de buitengewone tijdsomstandigheden. De organisatie en de leiding der gemeen schappelijke collecte is in handen van hst bestuur der stichting „Bio Vacantieoord", dat aanstonds in de Kerstweek op het bioscoopbezoekend pübliek een beroep zal doen ten bate van beide genoemde instel lingen. VOETBAL K.N.V.B.-wedstrgdprogramma voor Zondag a.s. Afdeeling I. D.O.S.^-K.F.C. Afdeeling II. R.F.C.D.F.C. Afdeeling III. A.G.O.V.V.—Enschede Quick—'Tuban- tia WageningenHeracles Hengelo Go Ahead Enschedesche BoysN.E.C. Afdeeling TV. HelmondM.V.V.LongaP.S.V.Ju lianaRoermond EindhovenLimburgia Willem IIBV.V. N.A.C.—N.O.A.D. Afd. B GoesMiddelburg E.M.M. De Zeeuwen VlissingenR.C.S. Afd. F Corn BoysSluiskil. Afd. G Terneuzen—IJzendijke Bres- kensOcstburg. Afd. H Zeelandia 2—Goes 2 Middel burg 2H.K.C. De Zeeuwen 2--Vlissin gen 2. Afdeeling V. G.V.A.V.Velocitas VeendamHeeren veen SneekBe Quick Leeuwarden W.V.V. Wedstrydprogramma Zeeuwsche Voetbalbond. Zatsrdagcompetitie. 23 December. R.C.V.. 2—R.C.V. 1. Zondag 24. December. Adsp. Vlissingen BMiddelburg A. Afd. A Goes 3Middelburg 3 Cort- gene 1—H.K.C. 2 De Zeeuwen 3E.M. M. 2a. Afd. B Walcheren 2Walcheren 3 E.M.M. 3E.M.M. 2 R.C.S. 3—Middelb. Boys 1Ria 1. Afd C Clinge 1—Hulst 1Steensche Bouys 1Ria 1. Afd. D: Braakman Boys 1Sluis Ij Groede 1Oostburg 2. Afd. E Zierikzes 1L.V.A. 1K.A. 1 Mobilia 1 Burgh 1Renesse 1. Afd. F Burgh 2Renesse 2. SCHAATSENRIJDEN Nederlandsche kampioenschappen hardryden. De Nederlandsche kampioenschappen in het hardrgden op de schaats zijn vastge steld op Zaterdag 23 en Zondag 24 De cember a.s. te Groningen op de baan van de jjsclub Groningen in het Stadspark. Op den eersten dag wordt gereden over de afstanden 500 en 5000 meter, op den twee den dag over 1500 en 10.000 meter. December uur Dinsdag 19 4.16 Woensdag 20 4.16 Donderdag 21 4.16 Hoewel deze voor den heer bestemd zijn, zal zich de vrouw hiervoor bijzonder in teresseeren, daar het hier gebreide pull overs en jasjes betreft, welke haar ijve rige en geduldige vingers zoo vaardig kunnen maken. Alvorens op den technischen kant nader in te gaan, moet ik u, (maar zeker zult u het al weten), iets over de rol vertellen, welke gebreide kleedingstukken in uw klee ding spelen. Gebreid goed is gemakkelijk en practisch, doch nooit elegant en der halve moet u erin berusten, dat u het al leen voor sommige doeleinden kunt dragen, zooals sport: tennis, roeien, golf, skiën, autorijden, enz. op reis, wanneer het zeer koud is, en de jacht. In den winter, wanneer de temperatuur bedenkelijk onder nul daalt, kunt u onder de jas van uw costuum een pullover dra gen, mits de vorm en de stof hiervan sportief is, maar nooit en dit „nooit" moet dik onderstreept worden, kunt u dit met een gekleed costuum doen. Hiervan, uitgaande, zullen wij de ver schillende genres gebreide kleeding onder de loupe nemen, die ons de bekende sport- huizenTimmer, Williams, Etling, Sey mour, enz., toonen. 'Het jasje met ritssluiting concurreert momenteel voor de jacht met het vest, dat vóór gesloten wordt en door een liggen- den boord en 3 opgezette zakken uiterst practisch is. Beide worden van gemeleerde of boucléwol gemaakt, wat moeilijkheden met gecompliceerde steken vermijdt. Het sportieve jasje beeft dezelfde coupe als het stoffen jasje, d.w.z. dezelfde op gezette zakken, betzelfde effect van het ingèzette stuk in den rug en het riempje dit jasje kan men buiten dragen of bg ten nis en golf, wanneer het speil beëindigd is. Het wordt in den tircotsteek in grove effen wol uitgevoerd. De randen worden omgeslagen en de zoom door een stiksel (2 cM. vanaf den rand) bijeengehouden. De klassieke pullover met omgerolden kraag is voor de fiets en wintersport ge schikt men kan hem van grove geme- leerde of effein wol maken, waarbij een vlechtpatroon of een fantasie-ribbel een heel aardig effect geeft. Het vest, ter vervanging van het stoffen vest, is uiterst practisch en bewijst in den winter zeer goede dienten. Het wordt vóór door knoopen gesloten, heeft een kleine puntige halsopening, zoodat de bovenkant van de das zichtbaar is, en 3 opgezette zakken. Voor het breien van zoo'n vest kiest men grove effen wol en als patroon bijv. een dubbelen, moss-steek, welke aan hst breiwerk een zekere dikte geeft. De pullover met lange of' zonder mou wen, die onder het jasje van het sport- costuum of onder het reiscostuum gedra gen wordt, completeert dez,e serie van ge breide kleeding. Men ziet zoowel ronde, hooge of weinig geaccentueerde puntige halsopeningen. Deze pullovers worden in het algemeen in zachte en warme wol in een fantasie-patroon uitgevoerd, zooals toiletsteek, weefsteek, ruitstsek, eenvou dige en dubbele moss-steek. Bij het kiezen der wol vsrmijde men een extravagante kleur. Granaatkleur, bor deauxrood, donkergroen, marron, beige licht- en donkergrijs, als ook marine, zijn de meest geschikte en de meest practische tinten. In tegenstelling met de damesmode, waar kleurencontrasten tusschen costuum en pullover zeer gewild zijn, moet de ge breide kleeding voor den heer in een tint gehouden worden, welke met die van het bijbehoorende costuum niet contrasteert, Vlotte regenmantel van waterdichte stof. Groote opgestikte zakken, kraag en regen kap.. De ruit is voor de voorbanen recht ge nomen voor de achterbanen schuin.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 5