1 Ylissingsche Courant Breskensche Courant onze ELZER }-Verburg elburgsche v. Stoomvaart ntant Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Verbitterde lucht gevechten bij Helgoland. Kruiser „Leipzig" getroffen. Duitsche lucht aanvallen op Britsche schepen. De ondergang van de „Admiral Graf von Spee" De Engelsche verliezen bij den slat? aan de Znid-Amerikaansche kust. Russische aanvallen afgeslagen. EERSTE BLAD §el»ettrigntssc«i len STADSNIEUWS Vlissmqen IE KOUDE Punch Cognac Hum Roode Wijn 1.50 per dozijn. Ie bestellen bij 8, Scheldestr. 27. fWerkhandschoe- 1 1.55, 1.65, 2.25, en Motorhand- b, gevoerd nappa IVanten, Handbe- l 85 ct. enz.,, Mo et., Leren Kle den. „OLYMP1A" Nieuwendijk 9. edelgas gevuld, (i stroomgebruik, 1)0 Watt resp. 65, Spaarkogels 10, b ct. De nieuwe 15 ct., Peerlampen Inpeti, Mignonfit- Buisteringslampen luKKENT", Groe it 220 V. in voorr. v.Midd.l v.Kott. vm. uur]vm. uur 9 8 9 (Rotterdam—Mid- J omgekeerd. klasse f 2.25 j f 3.Ó0 Enkele 1.35 Retour 2e het vervoer van [zeer billijk. Rotterdam Erven Ivllet 89, Tel. 22727 Is. BUÏTENHEK, liet. 3521. jlNDERS, Tel. 153. fERHOlJT.Tel. 282. retourbiljetten perkt. 77ste JAARGANG NUMMER 299 DINSDAG 19 DECEMBER 1939 •\Donnementsprys: i'i ct. pei week ol J ü.20 pei «.wartaal, Franco per post 12.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor bet buitenland neme men eeD abonnement op bet postkantoor zjjner gemeente Advertentieprijs: Van I5 regels 1125, iedere regel meer 25 cent. Btj abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma b. VAN IIL VfcLPL .Jr„ Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), t»ro No. 66287 Eigen kantoren te:Breskens, dorpsstraat, FeL21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS Het Britsche ministerie van luchtvaart deelde Maandag mede, dat Engelsche bom bardementsvliegtuigen twaalf Messer- schrnid't gevechtstoestellen, ongeveer 50 van de strijdkrachten die in den stryd wer den geworpen, hebben neergeschoten in een verwoeden luchtslag boven de Duitsche Bocht. Zeven Engelsche vliegtuigen zijn nog niet teruggekeerd. De Britsche bom bardementstoestellen bevonden zich op een verkenningsvlucht met het doel ieder Duitsch oorlogsschip, dat op zee aange troffen werd aan te vallen. Er werden geen Duitsche oorlogsschepen gezien. De Duitsche berichten overdrijven be langrijk zoowel de aantallen toestellen, die daarbij betrokken waren, als de verliezen. Hst Duitsche Nieuwsbureau meldde na melijk In den middag van 18 December hebben de Engelschen een groote vlucht onderno men met 44 moderne gevechtsvliegtuigen. Gepoogd werd verscheidene plaatsen aan de Noordzeekust aan te vallen. Zij werden echte», reeds bij het naderen ten noorden van Helgoland door Duitsche jachttoes tel len opgevangen en uiteengedreven. Er wer den verscheidene verbitterde luchtgevech ten boven het binnen deel van de Duitsche Bocht gevoerd. Daarbij werden 34 Engel schen neergeschoten. Bij dit aantal zijn niet de verliezen inbegrepen, die de over gebleven Engelsche toestellen naar alle waarschijnlijkheid op hun vlucht terug ver der hebben geleden. Brokstukken van neergeschoten Engel sche toestellen zijn reeds op de Duitsche eilanden aangespoeld. De bemanningen van twee Engelsche vliegtuigen werden gevan gen genomen. Enkele Engelschen gelukte het door te breken naar Wilhelmshaven. Zij, raakten in geconcentreerd afweervuur, zoodat zij er niet toe kwamen bommen neer te werpen. Aan Duitsch© zijd© zijn twee vliegtuigen, welker bemanningen met valschermen omlaag sprongen, neergestort. De zegevierende Duitsche jachttoestellen zijn Messerschmidtniachines van het type 109. Zij behooren tot het jachteskader Schumacher, dat reeds op 14 December door het neerschieten van 10 der 20 aan vallende Engelschen den vijand met 50 verlies naar huis zond. Aan de Duitsche kust zijn gisteren de lijken van twee Engelsche vliegers aange spoeld. BIJ ACHTERVOLGING VAN DE „BREMEN" De Britsche admiraliteit heeft Maandag avond bekend gemaakt, dat de comman dant van den Engelschen onderzeeër, die de „Bremen" in zicht had gekregen, dit schip bevel had gegeven te stoppen. Hij maakte zich gereed een waarschuwingsschot af te vuren, toen vijandelijke vliegtuigen de duikboot dwongen onder water te gaan. Ondanks het feit, dat Duitsche vliegtuigen in de nabijheid waren, kwam de duikboot boven water en gaf de „Bremen" een tee- ken, om onmiddellijk te stoppen. De „Bre men" nam hiervan geen notitie. De com mandant van de duikboot maakte zich ge reed een schot af te vuren voor den boeg van de „Bremen" toen hij opnieuw ge dwongen werd te duiken. Vier en twintig uur later zag de duikboot een vestzakslagschip, twee slagkruisers en drie in de nabijheid varende kruisers. De commandant van de duikboot besloot' te probeeren meer dan één schip buiten ge vecht te stellen. De eerste torpedo trof den kruiser „Leipzig" en men gelooft, dat nog twee torpedo's een anderen zwaren krui ser getroffen hebben. Drie andere torpedo's schoten tusschen de vijandelijke schepen door. Nadat op de duikboot jacht was ge maakt keerde deze na het vallen van de donker naar de plaats terug en constateer de, dat een oppervlakte van bijna vier vierkante mijlen' onder een dikke laag olie lag. De admiraliteit voegt hieraan toe „Het lijkt zeker, dat minstens een zware kruiser, behalve de „Leipzig" ernstig be schadigd. is en het is wel zeer mogelijk, dat tenminste één van de schepen er niet in ge slaagd is de haven te bereiken. De avonturen van de duikboot begonnen bijna direct toen zij het gebied,- waar- zij moes,t patrouilleeren, bereikte. De onder zeeër kreeg namelijk een pas geschilderde duikboot in zicht en viel die met torpedo's aan. De Engelsche gezagvoerder, die door de periscoop de uitwerking van de torpe do's waarnam, zag een verblindenden flits en nam waar, hoe wrakstukken tweehon derd voet de lucht in werden geslingerd. De zee werd met stookolie en wrakstukken be dekt en ook werd het lijk van een Duit- schen matroos gezien. Een paar dagen later ontmoette de duikboot de „Bremen", VERSCHILLENDE TREILERS GEZONKEN. Officieel werd gisteren te Londen mede gedeeld, dat twe© koopvaardijschepen door vijandelijke vliegtuigen op de Noordzee tot zinken zijn gebracht. Een derde schip werd met machinegeweervuur aangevallen, waar door twee leden der bemanning gewond werden. De Britsche admiraliteit en het ministe rie van luchtvaart hebben hieromtrent een mededesling uitgegeven, die als volgt luidt „Een aantal aanvallen is Zondag onder nomen door vijandelijke vliegtuigen op Britsche en neutrale koopvaardij- en vis- schersschepen, op de Noordzes. Des mor gens werden bomaanvallen gedaan op bet kleine motorvaartuig „Serenity" en op de vischtrealers „New Choice", „Benclair" en „Cragislea". De beide eersten werden tot zinken gebracht. De vijand viel de „Cra- gielea" ook met machinegeweervuur aan, waardoor twee opvarenden werden gewond. Bij de nadering van Britsche luchtstrijd krachten nam de vijand de wijk voor con tact tot stand gebracht kon worden." De kapitein verklaarde later „Ik seinde den vliegtuigen de bemanning in een kleine boot te laten ontsnappen maar het eenige antwoord was feller machinegewesrvuur en nog meer'bommen." Een boot met tien man van de „New Choice" werd later waargenomen door vliegtuigen van bet kustcommando, dat een visschersboob derwaarts zond. De opvaren den van beide gezonken schepen werden gered. Verdere aanvallen werden in den mid dag gedaan op hst motorschip „Tuscan Star", de treilers „Dervish", Sheldon", „Arnold Bennett". „Romio" en het Itali- aansche schip „Valentino Coda". Bommen werden neergeworpen en de tweede radio- telegrafist van de „Tuscan Star" werd door een bomsplinter gedood. Dit schip werd tevens met machinegeweervuur aangeval len, zonder dat daardoor verliezen ont stonden. Vliegtuigen van de R.A.F. bonden bij het vallen van den avond den strijd aan met de vijandelijke toestellen en vuurden een aantal salvo's op hen af alvorens zij in de wol ken verdwenen. Hun werd schade toege bracht. Later werd vernomen, dat nog drie an dere treilers aangevallen werden nl. de „Eileenwray", welk schip een haven gan de noordoostkust is binnengesleept. Het schip had een lek. Toen de Duitsche vlieg tuigen het schip aanvielen, liet één vlieg tuig acht bommen neervallen. Een tweede toestel viel het schip met machinegeweer- vuur aan. Toen de bemanning trachtte de reddingbooten uit te zetten, doek het Duit sche vliegtuig telkens opnieuw over het schip heen en moest de bemanning niét minder dan zestien malen dekking zoeken. Pas de laatste bom kwam nabij het schip neer en trof het water op enkele meters afstand. Er werd schade aangericht in de machinekamer. De treiler keerde onmiddel lijk naar de haven terug( waarbij hij op sleeptouw genomen werd.' Voorts werd de „Compagnus" aangeval len en met 14 bommen en meedoogenloos met machinegeweervuur bestookt. Eén der bommen trof den ketel. Een matroos werd door machinegeweervuur gedood, een twee de gewond. De overige opvarenden werden door een anderen treiler gered. Tenslotte de „Pearl", waarvan 'drie op varenden gewond zijn. Dit laatste schip werd in zinkenden toestand verlaten. De treilers „Evelina" en „Sedgefly" zijn over tijd. Verondersteld moet worden, dat zij gezonken zijn. De „Evelina" had négen, de „Sedgefly" zestien man aan boord. Duitsche lezing. Het Duitsche luchtwapen heeftvolgens het D.N.B. Zondag in het kader van zijn verkenningsvluchten Engelsche voorposten en bsveiligingsschepen herhaalde malen aangevallen. De verkenning werd op breede wijze uitgevoerd over de gèhëele Noordzee tofc aan de Shetland-eilanden en tot Portsmouth. Bjj deze gelegenheid sloten zich afzonderlijke verkenningstoestellen op verscheidene punten, aaneen tot het uit voeren van aanvallen op vijandelijke sche pen. Verscheiden© voorpostenschepen, kust- wachtschepen. en tankbooten, benevens an dere vaartuigen, die in oorlogsdienst zijn, werden met bommen en machinegeweer vuur bestookt. Door voltreffers werden ■twee voorpostenschepen en twee andere vaartuigentot. zinken gebracht. Drie an dere oorlogsvaartuigen, waaronder stoom schepen van. :een inhoud tot 250.0 ton ver toonden, zware slagzij ofschoon door de vliegtuigen uiteraard niet kon worden waargenomen, dat zjj later zyn gezonken, ;kan worden aangenomen, dat .zij, geen vluchthaven. meer hebben bereikt De bewering dat Duitsche verkennings vliegtuigen Zondag vluchten hebben ge maakt boven Portsmouth en twee pa trouillevaartuigen tot zinken gebracht en drie andere oorlogsschepen schade hebben toegebracht, wordt door Reuter onwaar genoemd. PROTESTNOTA VAN 21 LANDEN AAN DE OORLOGVOERENDEN. Cantillon, de Argentijnsche minister van buitenlandsche zaken, heeft ver klaard, dat hy vandaag een nota zal publiceeren, welke 21 landen gezamen lijk zullen zenden aan de oorlogvoeren de landen om te prótesteeren tegen de schending der maritieme neutraliteits- zdne, welke door de conferentie van Panama is vastgesteld. De nota is opgesteld door den mi nister van buitenlandsche zaken van Argentinië. Zjj heeft de goedkeuring ontvangen van verscheiden Amerikaan- sche staten. Zjj geeft, volgens Havas, een vast beraden uiteenzetting van de ontevre denheid, welke gewekt is door het jongste zeegevecht in de Zuid-Ameri- kaansche wateren. De declaratie van Panama, welke in Oc tober jl. is aangenomen op de Panameri- kaanscbe conferentie, heeft een driehon derd mij Is- v ei ligh.s i dszö n e rond Amerika vastgesteld. Huil heeft gezegd, dat, indien de Euro- peesche oorlogvoerenden binnen deze zóne tot vijandelijkheden zouden overgaan, de 21 republieken in conferentie zouden bij eenkomen, om te bepalen welke actie zij zullen ondernemen. Opvarenden van de „Admiral Graf von Spee" in Buenos Aires. De commandant van de „Admiral Graf von Spee" is met de officieren en de ge- heele bemanning aan boord van twee Ar gentynsche zeesleepbooten en een sleep- schip gistermiddag in de haven van Buenos Aires aangekomen. Volgens verklaringen van den kapitein is de geheele bemanning ongedeerd. Dank zij de uitgebreide- voorzorgsmaat regelen hebben zich geen -ongeregeldheden voorgedaan bij het aan land ko'men van de 1039 opvarenden. Behalve het personeel van de Duitsche ambassade stonden, vol gens Havas, slechts weinig menschen op de kade. De Duitsche matrozen lachten en zeiden, dat voor hen de oorlog is afgeloo- pen. Kapitein Langsdorff zei slechts, dat hij voldaan is. De Argentijnsche minister van marine, Scatto, heeft een bezoek gebracht aan de opvarenden van de „Admiral Graf von Spee" in het immigrantenhotel, waar zij zijn ondergebracht. Officieren en minderen zullen op kosten van de Argentijnsche re geering in de militaire zóne van het eiland Martin Garcia, geïnterneerd worden. De Argentijnsche regeering zal hun gewone gage betalen, met aftrek van de kosten voor huisvesting en voeding. Vier leden der bemanning gearresteerd. Nadat de bemanning van boord van de „Admiral Graf von Spee" was weggegaan, keerde een boot met vier Duitsche matro zen naar het oorlogsschip terug. Dezen lieten het schip in de lucht vliegen. Ver volgens werden de vier mannen aan boord genomen van de „Tacoma". De Uruguee- sche autoriteiten hebben, volgens Havas, deze vier opvarenden van de „Admiral Graf von Spee" gearresteerd. Zij zullen verhoord worden. Het wrak brandt nog steeds. Het wrak van de „Admiral Graf von Spee" staat nog steeds in vlammen. Er stijgt een zware rookwolk op, terwijl de olie over de zeeoppervlakte vloeit tot op een afstand van twee mijl van bet wrak. Hierin ligt een gevaar voor de schepen, die in de haven van Montevideo manoeu vreeren. Geen schending van het interna tionale recht door Uruguay. De minister van buitenlandsche zaken van. Uruguay heeft volgens Reuter ver klaard, dat zijn land het internationale recht niet heeft geschonden door de hou ding ten aanzien van de „Admiral Graf von Spee" en hij voegde hieraan toe, dat de door Duitschlan* naar voren gebrachte verklaringen volgens welke het asylrecht zou zijn overtreden „onbegrijpelijk" zijn. De minister deelde mede, dat de Duitsche gezant veertien dagen tijd verzocht om het schip te herstellen. Incident op de „Admiral Graf von Spee" Reutermeldt, dat zich volgens te Monte video in omloop zijnde geruchten aan boord van de „Adm. Graf von Spee" een incident heeft voorgedaan, toen de kapitein het be sluit mededeelde het schip tot zinken te brengen. In tegenwoordigheid van de man schappen zouden "de officieren geantwoord hebben, dat zulk een maatregel schande lijk was, en dat zij verkozen uit te varen en te vechten, zelfs indien dit een wissen dood beteekende. De „Tacoma" in Argentinië geïnterneerd. Een radiobericht meldt uit Buenos Aires, dat de „Tacoma", het schip dat de „Admi ral Graf von Spee" geravitailleerd heeft, door de Argentijnsche autoriteiten zat wor den geintemeerd. De gezagvoerder van de „Tacoma", zal ook voor dé Urugueesche militaire over heid moeten verschijnen om de motieven uiteen te zetten, welke hem er toe hebben gebracht de haven te verlaten en vervol gens zonder vergunning terug te keeren. Churchill heeft gisteravond voor de radio gesproken over den slag aan de Rio de-la Plata. De Britsche verliezen zijn niet licht geweest, aldus zei Churchill o.m., het kan geen kwaad thans te verklaren, dat twee van de vier geschuttorens van de „Ajax" waren neergehaald, terwijl de „Exeter" 40 tot 50 malen werd getroffen, in vele geval len door granaten, die drie keer het ge wicht hadden van die welke hij terug kon vuren. Drie van de achtduimskanons wer den vernield. Er waren bijna honderd slachtoffers aan boord, voor het meerendeel dooden. Een zesduizend tons kruiser werd door een torpedo getroffen, een tweede kruiser van dezelfde tonnage door twee tor pedo's. Deze kruisers kunnen misschien thuis komen, doch voor een is dat alles be halve zeker. Wanneer zij thuis zullen ko men, zullen zij vele maanden buiten actie moeten blijven. De Britsche admiraliteit heeft een lijst met de namen van zeven dooden van den. kruiser „Ajax" en twee gewonden uitgege ven. Elf anderen hebben lichtere verwon dingen bekomen, allen gaan bevredigend vooruit. Finse h oorlogsbericht. Het Finsche oorlogscommuniqué van Maandag maakt melding van Russische aanvallen, die Zondag op de Karelische landengte met groote kracht ondernomen zijn cn die alle werden afgeslagen. De Rus sen verloren 26 tanks, die vernield werden. Voor de eerste maal in zeventien dagen hebben Russische vliegtuigen gisteren po gingen in het werk gesteld om Helsingfors te bereiken. Bij Sippo, op 15 mijl ten oosten van Helsingfors werden rij echter door de kustbatterijen, welker vuur in Helsingfors gehoord werd, teruggedreven. Gemeld wordt, dat Russische toestellen gisteren over Midden-Finland hebben gevlogen. Hét hoofdkwartier van het Russische militaire district Leningrad deelt mede Op 18 December hebben de Russische troepen in het district Moermansk de stad Pitkajaervi, op 85 K.M. ten zuiden van Petsamo, bezet. In andere districten kwam het tot kleine gevechten tusschen verken ningseenheden, in de landengte van Karelië was de artillerie aan beide zijden actief. In eenige districten was activiteit in de lucht. Een aantal oorlogsschepen van de Oostzeevloot hebben kustbatterijen in het district Bjoerku beschoten. Viipuri gebombardeerd. Russische vliegtuigen hebben Viipuri en omgeving gebombardeerd. Even nadat, luchtalarm was gemaakt verschenen de vliegtuigen en openden zij volgens Havas, mitrailleurvuur op de burgerbevolking. Een, vrouw werd gedood. Versterking voor de Russen. Uit de mededeelingen van Finsche ver kenners blijkt, dat de Russische troepen in Finland versterkt zijn met 200.000 man uit gezochte troepen van het garnizoen van Moskou. Men schat de Russische leger macht aan het Finsche front thans op een half millioen man. Dit nummer bestaat uit 2 bladen van Najaarsvergadering Provinciale Staten; belangrijke agenda. (Pag. 3, eerste blad)] Verbitterde luchtgevechten b\j Helgo land. (Pag. 1, eerste blad), 21 landen protesteeren yj de oorlog voerenden tegen de schending der. Amerikaansche maritieme neutralis teitszóne. (Pag. 1, eerste blad)] Verschillende Britsche treilers tot zim ken gebracht. (Pag. 1, eerste blad) Wederom enkele slachtoffers van het ïjs.» (Gemengd nieuws) ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN A.R. STATEN-CENTRALE VLISSINGEN. De heer G. van de Putte neemt afscheid. Nieuwe voorzitter benoemd. Men schrijft ons Zaterdag jl. kwam de Centrale A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Viisringen in gewone ledenvergadering byeen onder leiding van den voorzitter, den heer G. van de Putte. Ds. Vreugdenhil bezocht namens de Cen trale 'het kort geleden gehouden Centralen Convent en bracht daarover een uitgebreid rapport uit. De secretaris noteerde als gezamenlijk aantal leden der aangesloten kiesvereeni- gingen 634, een getal, dat loopt in stij gende lijn. Als afgevaardigden, naar bet Provinciaal comité werden gekozen de heeren J. de Kroo, C. Polderman en A. Schout. Het was dezen middag voor de laatste maal, dat de heer G. van de Putte als voorzitter de vergadering der Centrale leidde. De heer van de Putte meende, dat, gezien rijn hoogen leeftijd, de tijd van gaan gekomen was. In welgekozen, zeer nartelijke woorden nam hij daarom van de „Centrale", van geheel zijn vriendenschaar, afscheid. Veel van zijn oude wapenbroe ders waren niet meer, maar een jonger geslacht schaarde zich rond hem, in groo te trcuw. Die jongeren riep hij toe Blijft getrouw aan ons beginsel, bouwt moedig voort en God zal het in alles wel ma ken. De heer C. Polderman sprak namens de Centrale woorden van afscheid. In woor den van hart tot hart dankte hij den scheidenden voorzitter voor al den arbeid zoo'n reeks van jaren verricht, hem toe- biddend, dat God aan den avond des le vens hem in alles nabij moge rijn. Onder algemeene instemming werd de heer van de Putte tot oerevocirritter be noemd. De heer A. Schout werd gekozen tot voorzitter. De heer Ligteringen trad als nieuw be stuurslid toe. Na het zingen van Ps. 84 vers 6, werd met dankgebed gesloten. Oefening van het veldleger rood tegen blauw. Fotoserie door onzen fotograaf onder leiding van dén commandant van het veldleger persoonlijk vervaardigd. Een sectie motor-mitrailleurs vuurt uit de zjjspanwagens tegen naderende vliegtuigen.,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1