STADSNIEUWS Vlissingen UIT DEN OMTREK Oost- en West-Souburg Goes GEMENGD NIEUWS Raketten boven de frontlinies. NOOTJES Vanochtend omstreeks acht uur is het iachtjarig meisje O. te Zoetermeer tegen een vrachtauto geloopen. Het kind werd eoo ernstig gewond, dat zij spoedig over leed. In de huidige omstandigheden kan nog liiet worden bepaald, wanneer het plan tot droogmaking van de zuidelijke LJselmeer- polders gereed zal zijn, al wordt er naar gestreefd, dit nog het volgend jaar het geval te doen zijn. Spoed wordt daarbij dus getracht. 9 9 9 Het consulaat-generaal van België te Amsterdam brengt ter kennis van de Bel gische onderdanen in Nederland, dat alle paspoorten, afgegeven vóór 11 October 1939, ongeldig zijn verklaard, met uitzon dering van die, welke zich in handen be- yinden van zeelieden en Rijnschippers. De Eerste Kamer is bijeengeroepen voor Dinsdag 19 December a.s., des avonds half negen. 9*9 Van 24 December af zullen weer rond leidingen op de luchthaven Schiphol wor den gehouden. Gistermiddag speelde een 12-jarig jonge tje, dat op weg naar school was, bij den tunnel aan de Borneostraat te Amsterdam. Het kind struikelde en kwam terecht op de ijzeren punten van een hek. De jongen brak een paar ribben. De G.G. en G.D. ver voerde hem naar het Wilhetmina gasthuis. Koning George van Engeland heeft gis teren zyn 44sten verjaardag als gewoon lijk werkende in Buckingham Palace ge vierd. Er werd echter een familie noen maal gegeven, waar o.m. aanwezig waren konigin Elisabeth, de hertog en de herto gin van Kent, de hertogin van Gloucester, de princess Royal en koningin Mary, die speciaal voor deze gelegenheid naar Lon den was gekomen. Het Duitsche mailschip „Columbus" is, naar Havas meldt», gistermorgen van .Vera Cruz (Mexico) vertrokken. Da Slowaaksche politie-autoriteiten hebben, volgens het D.N.B., in Bratislava en Toporang twee illegale organisatie centrales ontdekt, welke zch bezig hielden met de verspreiding van tegen den staat gerichte vlugschriften en met het zenden van „Greulmaerchen" over Slowakije naar het buitenland. In twee bioscooptheaters in het centrum Van Birmingham zijn gisteravond brand bommen tot ontploffing gekomen, welke slechts lichte schade hebben aangericht. Niemand werd gewond. Men gelooft, dat leden van het Iersche republikeinsche fcger de hand in de zaak hebben. Het Britsche parlement is tot 16 Ja nuari op reces gegaan. Donderdagavond heeft zich te Beeston '(Nottingham) een ontploffing voorge daan, waarbij een persoon werd gedood. Koningin Marie, de moeder van koning Peter van Zuid-Slavië, is gisteravond te Londen aangekomen. Het verluidt, dat zij de Kerstvacantie in Engeland zal door brengen met haar beide zoons, die op Engelsche kostscholen gaan. 9 9 9 De Zuid-Afrikaansche bladen van gis terochtend melden, dat het Britsche vlieg kampschip „Ark Royal" en de slagkruiser „Renown" onlangs een bezoek hebben ge bracht aan de haven van Kaapstad. 9 9 9 Tet hoogte van Kaap Quintres (Spanje) is gisteren €en drijvende torpedo ontdekt, terwijl bij Punta Villano een drijvende mijn is gezien. De scheepvaart is hiermede op de hoogte gebracht. 9 9 9 Voor het eerst van dit jaar heeft het overvloedig gesneeuwd op de hoogvlakte van Castilië. De thermometer is plotseling tot acht graden beneden vriespunt gedaald. Het Britsche departement van oorlog deelt mede, dat voorbereidingen getroffen zijn voor de troepen in Frankrijk om met verlof naar huis te komen. Filmvoorstelling In het Chr. Tehuis voor Militairen. Men schrijft ons Donderdagavond heeft het bestuur van het Chr. Militair Tehuis voor Militairen aan het Bellamypark een tweeden film avond georganiseerd, welke, evenals de vorige, werd verzorgd door het Instituut van Onderwijsfilms te 's-Gravenhage. Bij den aanvang der voorstelling waren drie officieren en een 80-tal militairen van lageren rang aanwezig. De bijeenkomst werd geopend met het zingen en lezen van een Psalm, waarna de huisvader in gebed voorging en een kort welkomstwoord sprak tot de officie ren. Het programma, dat zeer in den smaak viel, was buitengewoon gevarieerd. De eer ste film „Tarwe", gaf enkele beelden van de manier waarop de pioniers in Amerika den grond bewerkten en hoe ze het n u doen. Daarna werd op duidelijke wijze door een door het I.V.O. zelf opgenomen film getoond hoe de slagtanden der Indische olifanten worden verwerkt tot biljartbal len, terwijl de laatste film vóór de pauze een beknopt beeld gaf van de verschillen de producten, die de eilanden Java, Su matra, Borneo en Celebes opleverden. Was het eerste deel van den avond dus meer op ontwikkeling gericht, het tweede bracht ontspanning, nl. een prachtige iweeacter over de wintersport in de Dole- mieten en een klucht, nl. Stan Laurel en Olivier Hardy als recruten. Deze zeer ge slaagde avond werd besloten met het zin gen van Gezang 180 1, waarna de heer v. Swierts, hulppr. der Geref. Kerk, met dankgebed eindigde. Bond van Gepasporteerd Marinepersoneel beneden den rang van officier. Woensdagavond had in „Diligentia" de oprichting plaats van een correspondent schap van bovenvermelden bond. De heer v. d. Maas opende de vergade ring en heette de aanwezigen van harte welkom en gaf vervolgens het woord aan den spreker van dezen avond, den pen ningmeester van het hoofdbestuur. Het verheugde dezen spreker dat ock Vlissingen een plaatselijke afdeeling wilde vormen en hg gaf hierna een uiteenzetting van doel en streven van den Bond voor Gepasporteerd Marine Personeel. Het correspondentschap wordt waarge nomen door den heer H. Pelster, Breewa- terstraat 31. Loket voor postzegelverzamelaars. Aan het Post- en Telegraafkantoor al hier is Zaterdag 16 December van 3 uur tot half 5 een loket voor postzegelverza melaars geopend. Daar zijn dan verkrijg baar, naast de diverse postzegels van Ne derland en de post- en portzegels van Ned. Indië, Curagao, Suriname, voor de eerste en eenige maal verkrijgbaar, de weldadig heidszegels van Nederl. Indië, in de vol gende waarden 2 c. (3 c.), 3 c. (5 c.), 71/2 c. (10 c.), 10 c. (12i/2 c.) en 20 c. (25 c.). De zegels van 10 c. in twee typen zijn om en om in het vel gedrukt. HET HAVENVEEKEER IN NOVEMBER. De oorlog doet zich gelden. De haven van Vlissingen werd geduren de November 1939 bezocht door 65 (163) zeeschepen met een tonnage van 26.845 (216.206) N.R.T. en 114 (166) binnensche pen met 24.334 (40.455) ton draagvermo gen. In de 11 maanden van 1939 werd Vlis singen dus bezocht door 1.638 (1.833) zee schepen met 1.798.943 (2.175.112) N.R.T. en 1.736 (1.737) binnenschepen met 477.936 (584.051) ton draagvermogen. De tusschen haakjes geplaatste getallen slaan op dezelfde pericde In 1938. In bovenstaande getallen zrjn niet ver werkt de schepen van de Mij. „Zeeland", den Provincialen Stoombootdienst, de Ma rine en het Loodswezen. Aanbesteding van den Polder Walcheren. Het bestuur van den Polder Walcheren heeft Donderdag aanbesteed 1. Het leveren van eiken p aalhout, gor dingen en kepsen in 2 gelijke perceelen. Inschrijvers voor één perceel L. v. d. Eer den, Boxtel, 5912. Voor de massa N.V. Jan Raaijmakers, Helmond, 9897 N.V. Hupkes Houthandel, Dieren, 8502. Nog was ingeschreven door den heer P. van den Eerden te Boxtel, voor het eerste per ceel voor 4758 en voor het tweede voor 5978. EC. De levering van gecreoscteerde eiken palen, gordingen en kespen. Inschrijvers L. v. d. Eerden 8036 P. v. d. Eerden 7990 N.V. C. Mirandolle, Rotterdam, 6354.45; N.V. Houthandel v.h. F. Clercqx, Helmond, 6237 N.V. J. Raaijmakers, 5977 Gebr. Hulsinga, IJsselmonde, 5945 N.V. Hupkes Houthandel 5824. Zeeuwsch Stierenreglement 1938. Ged. Staten hebben bepaald, dat het „Zeeuwsch Stierenreglement 1938", zooals het in de vergadering der Staten van 26 Juli jl. is vastgesteld, op 1 Januari 1940 in werking zal treden. Het voornaamste deel van het reglement is art. 2, dat luidt, dat het aan den stierhouder en aan den houder van een vrouwelijk rund verboden is, andere dan overeenkomstig het regle ment goedgekeurde stieren tot dekking te bezigen. Dit verbod geldt niet indien a. tijdens de dekking en de tien daaraan voorafgaande dagen de stier en het vrou welijk rund in vollen en onvoorwaardelij- ken eigendom toebehoorden aan één per soon of aan meer personen, behoorende tot één gezin b. de stier definitief of voorloopig is in geschreven in een docr de commissie er kend rundveestamboek, of wel in eigen dom toebehoort aan een door de commis sie erkende stieren- of fokvereeniging c. binnen een afstand van 5 K.M. langs de openbare wegen, gemeten van de plaats, waar het vrouwelijk rund wordt geweid of is gestald, geen goedgekeurde stier ter dekking is beschikbaar gesteld. Tot 1 Mei 1941 moet voor 5 K.M. gele zen worden 3 K.M. Handelsregister Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden (Middelburg). Nieuwe inschrijving: Fa. Roelse en de Nood, Veere, Sluisweg B 24, handel in granen en peulvr. Venn. L. A. Roelse, Westkapelle. Venn. A. de Nood, Veere. VERGADERING „HET GROENE KRUIS". Groot tekort by de t.b.c.-bestrijding. Woensdagavond hield de vereenigrng „Het Groeme Kruis" SouburgRitthem haar najaarsvergadering. Het bezoek was zeer slecht. De voorzitter, de heer De Bruyn, opende de vergadering en meende uit het slechte bezoek te mogen afleiden, dat het werk naar den wensch der leden wordt verricht. Het bestuur deelde mede, dat het thans niet tot invoering een er contributie-ver- hooging durft voorstellen, gezien de zeer ernstige tijdsomstandigheden. Vervolgens werd medegedeeld, dat de vareeniging in zake de t.b.c.-bestrijding samenwerkt met den kring VlissingenKoudekerke Middelburg en Oost en West Souburg Ritthem, waaruit voor de wijze van wer ken en de methode hier ter plaatse geen verandering voortvloeit. Als bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de heeren C. Wisse en J. Goed- bloed te Souburg en den 'heer Cevaal te Ritthem. De financiën van het „Groene Kruis" geven goede uitkomsten, doch die van de afdeeling t.b.c.-bestrijding blijven groote zorgen baren. Een tekort van ruim 1100 wordt op den t.b.c.-dienst verwacht over 1940. Hoewel spoedig, zal hier drastisch be zuinigd moeten worden. Bij de sluiting der vergadering wekte de voorzitter op tot een grooter medeleven en een beter vergaderingbezoek. De inkomsten van het „Groene Kruis" bedroegen 1500 en de uitgaven 1420, zoodat deze rekening sluit met een voor- dieedig saldo van 80. De inkomsten voor de t.b.c.-bestrijding bedroegen 2499.47 en de uitgaven 3658.35. Dat geeft dus een tekort van 1158.88. Jeugdvergadering Chr. Besturenbond. Donderdagavond werd in de Prins van Oranje een goed bezochte jeugdavond ge houden, uitgaande van den Chr. Besturen bond. De voorzitter, de heer A. de Lange, sprak een inleidend woord, waarna de heer J. Schipper, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht sprak over de vraag „Doe je mee, aan 't C.N.V. De avond werd verder gevuld door mu ziek van Excelsior, het Chr. pijperscorps en door samenzang. TURFSTROOISELFABRIEK DOOR BRAND VERWOEST. Vanochtend is, door onbekende oorzaak, brand uitgebroken in de nieuwe turfstrooi- selfabriek van de N.V. Mij. Terwindt en Arntzveen te Vriezenveen. De fabriek, die een oppervlakte heeft van ongeveer 300 M2 en drie verdiepingen hoog is, is zoo goed als geheel uitgebrand. De brandweer van Vriezenveen, die met twee auto-brandspuiten spoedig ter plaatse was, kon den brand zocdanig beperken, dat de in de onmiddellijke nabijheid staan de oude turfstrooiselfabriek behouden bleef. De aangerichte schade is zeer aanzien lijk en loopt in de tienduizenden guldens. Verzekering dekt de schade. SAMEN OP DE „BOLIVAR" GERED. En thans getrouwd. Enkele uren voor de Simon Bolivar" op een mijn liepf maakten twee passagiers, een Schotsche verpleegster en een Engel sche ingenieur, in een der salons met el kaar kennis. Zij waren in gesprek toen de eerste explosie het schip deed schudden. Onmiddellijk hielpen zij met het red dingswerk, zoodat zij elkaar uit het oog verloren. Uren later ontmoette hij haar weer in het reddingstation aan wal, waar de ge wonden verzorgd werden. Dinsdag is in een dorpje van Noord-Wales het huwelijk ge sloten tusschen „zuster Sadie", zooals zij na haar prachtig werk op do „Bolivar" al gemeen bekend raakte, en ir. Charles Bridgeswood. Toen de „Simon Bolivar" zonk, slaagde zuster Sadie er in met drie kinderen een der reddingbooten te bereiken, vertelt de Tel. Ir. Bridgewood begaf zich in een on- dergeloopen salon, om een gewonde, oude dame te redden. Zuster Sadie scheurde haar kleeren in reepen en gebruikte plank jes van een uit elkaar geslagen kist als spalken, om de gewonden in de boot de eerste hulp te verleenen. Het huwelijk vond in alle stilte plaats. EEN ZIELIG GEVOLG VAN DE VESTIGINGSWET. De rechtbank te Amsterdam veroordeel de gisteren een schoenmaker, wegens over treding van de vestigingswet, tot een mini mum geldboete, namelijk vijftig cent. De man had jarenlang een schoenma kerswerkplaats gedreven. Op zekeren dag moest hij zijn woning en werkplaats ont ruimen, omdat deze werden afgebroken. Hij had niet direct een andere zaak en werkte toen tijdelijk door bij iemand an ders als knecht. Later vestigde hij zich weer als schoenmaker, een bedrijf, dat hij meer dan dertig jaar uitoefende. Hij had echter geen vergunning voor deze nieuwe vestiging gevraagd, zoodat hij werd ver volgd wegens overtreding van de vesti gingswet. De kantonrechter veroordeelde hem tot tien gulden boete, in welk vonnis hij berustte. Doch in weerwil van het von nis zette bij zijn zaak voort. Wederom werd proces verbaal opgemaakt en de kan tonrechter te Amsterdam veroordeelde hem, rekening houdende met hei, feit, dat .verdachte niet met zijn zaak was opge houden, tot 100 boete en een voorwaar delijke hechtenisstraf van 14 dagen. In hooger beroep voor de rechtbank waarbij verdachte verdedigd werd door mr. R. P. Kokosky, eischte de officier van justitie bevestiging van het vonnis van den kan tonrechter. Hulp in den nood. De commissie van samenwerking voor bijzondere nooden, Amsterdam, heeft be sloten te trachten de noodige gelden bijeen te brengen, ten einde den schoenmaker in staat te stellen te voldoen aan de door de Kamer van Koophandel krachtens deze wet te stellen eischen van financieelen aard. PORTIER GING AAN DEN BOEMEL. Een portier van een groot restaurant te Den Haag kreeg van vier obers een bank biljet van 25 om in kleingeld te wisse len. Inplaats aan deze opdracht te vol doen ging hij met de 100 naar Amster dam, waar hij het geld opgefuifd heeft. Toen hij geen sou meer over had heeft hij rich bij de Amsterdamsche politie gemeld, die hem aan de politie te 's-Gravenhage overleverde. MOTORONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Vanochtend is de 33-jarige militair H. Kruitbos, afkomstig uit Oud-Berjerland, op den rijksweg onder de gemeente Hei- nenoord met zijn motorfiets over een ver loren suikerbiet gereden. Hg verloor de macht over het stuur en kwam ten val, waardoor hij ernstige verwondingen op liep. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Met twee gebroken beenen, een ingedrukte borstkas en een ernstige hoofdwonde, werd hij opgenomen. Tijdens het vervoer per ambulance-wagen is hij overleden. DORSTIGE INBREKERS. Op klaarlichten dag rijn een paar inbre kers er in geslaagd in het flatgebouw aan het Lyceumplein tie Den Haag binnen te dringen. Zij belden gewoon aan de buiten deur, die electrisch van de bovenverdie ping uit geopend werd. Hierna gingen rij via de hal naar den kelder, waarvan zij de deur met een breekijzer forceerden. Uit dezen kelder maakten rij 17 flesschen wijn buit, welke rij in twee koffers, die ze eveneens uit den kelder wegnamen, pak ten en verdwenen met het gestolene langs denzelfden weg, welken rij gekomen wa ren. DE MOORD IN DE BAAN TE ROTTERDAM. Naar wij vernemen, heeft het voort gezette onderzoek in de moordzaak tegen P. K., die in den nacht van Zondag op Maandag in een pand in de Baan te Rot terdam de 36-jarige juffrouw M. E. O. door wurging om het leven bracht, uitge wezen, dat de tweede gearresteerde, L. S. niets met den moord heeft te maken. Wel iswaar heeft K. hem in den loop van den dag op de hoogte gebracht van hetgeen hij had gedaan zoodat hij door dit aan vankelijk voor de politie te verzwijgen ■ernstige verdenking op zich laadde, het is evenwel niet gebleken, dat hij in den moord een werkzaam aandeel heeft ge had. Hij is dan ook op vrije voeten ge steld. P. K. zal naar het huis van bewa ring worden overgebracht. EEN FLAUWE GRAP. Gisteren werd de Haagsche brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand aan den Marktweg. Een motorspuiï rukte uit, doch aan het opgegeven adres was niets te zien. Wel arriveerde na eenigen tijd een trouwkoets. Het bleek, dat men het slachtoffer was geworden van een flauwe, ongepaste grap. Men had den on dernemer telefonisch eigenlijk om vier koetsen gevraagd, doch deze vertrouwde het zaakje niet en kwam voorloopig maar met één koets aanrijden. Het bleek dat zijn wantrouwen juist gezien was. DE INBRAAK IN DEN JUWELIERS WINKEL TE ROTTERDAM OPGEHELDERD. De brutale inbraak, welke in den nacht van 30 November op 1 December bij de juweliersfirma Bonnewits aan het Van Hogendorpplein te Rotterdam is gepleegd en in verband waarmede twee Italianen werden gearresteerd, is thans geheel tot klaarheid gebracht. De politie was met haar onderzoek zoo ver gevorderd, dat nog slechts een plati- naring met briljante zetting, welke een waarde van 875 vertegenwoordigde, op gespoord moest worden. Dit bleek echter geen gemakkelijke opgave te rijn. Op den Schiedamschedijk had men iemand aange troffen bij wien de ring te koop was aan geboden. De adspirant-kooper wist daarbij nog te vertellen, dat de Italiaan, die den ring presenteerde, rich even moest ver wijderen alvorens hij het sieraad kon too- nen. Deze laatste mededeeüng leidde tot de opsporing van den ring. De politiearts heeft de beide Italianen aan een nauwgezet lichamelijk onderzoek onderworpen. Bij den eersten Italiaan le verde dit onderzoek geen resultaat op. Bij den tweeden, A. C., had de dokter meer succes, want na een langdurige en pijnlijke behandeling kwam de ring te voorschijn. A. C. droeg rijn verlies sportief, want terwijl de inspecteurs bezig waren met den ring tie bekijken, sprong hij van de tafel, waarop hij het onderzoek had moe ten ondergaan liep op de politiemannen toe en zei in het Fransch „Ik felicteer u mijnheer de inspecteur, dat iss me in Rome, Parijs of Brussel nog nooit ge beurd". Wel een bewijs dus, dat hij dit kunstje al meermalen heeft uitgehaald. De ring is door den heer Bonnewits her kend, zoodat de inbraak thans volkomen is opgelost. Het „vliegende vuur" der grijze oudheid. Van projectiel en brandbom tot lichtbron. Het is verwonderlijk op te merken, hoe tal van aanvals- en verweersmid- delen, die in den tegenwoordigen oor log worden gebezigd, reeds uit lang vervlogen eeuwen dateeren, zooals licht signalen, brandbommen en andere ver delgingsmiddelen. Op dat gebied heeft de menschelijke geest reeds vroegtijdig zgn vindingrijkheid bewezen. In den donkeren nacht suist, met een sissend geluid, een signaalraket boven het front. Enkele oogenblikken wordt de om trek helder verlicht, dan ligt alles weder in het ondoordringbare duister. Zoo gaat het thans, zoo ging het in 1914/18 zoo ging het ook reeds meer dan 2000 jaar geleden. Want tot zoo ver reikt de techniek van de lichtraket reeds terug. In den loop der jaren heeft men steeds nieuwe verbete ringen aangebracht, doch het principe is hetzelfde gebleven de uitwerking van de terugstootende kracht, welke reeds in toe passing werd gebracht door een genie uit de grijze oudheid, Heron genaamd. Hg noemde zijn uitvinding „eolipyle". Toch was hij naar het schijnt niet de eerste, die op het denkbeeld kwam om de terugstootende kracht aan te wenden tot het omhoog zen den van vuur. In Indië en andere deelen van Azië kende men ook voor dien fcyd het z.g. „vliegende vuur", waaraan de Chinee- zen den naam hadden gegeven van „ver borgen vuurgeest". Dit vliegende vuur dien- Koolzuurhoudende zoutwaterbaden zorgen voor een betere bloedcirculatie. De stoffen, die Uw voeten hinderen, worden afgevoerd. U zult geen last meer hebben van koude voeten of wintervoeten, van vermoeide of gezwollen voeten. BADZO-voetbaden doen nieuwe kracht in Uw voeten stroomen. Koopt nog heden bij Uw apotheker of erkende drogist een pak BADZ0 van 1 Kg. h 20 cent, voldoende voor 3 cl 4 voetbaden. Voor kuipbaden: Pakken van .3 K.G. 45 ct. Vraagt gratis brochure! Gezonde voeten met de om houten gebouwen in brand te steken en de stadswallen in rook te hullen, waar door de verdedigers verblind werden. Brandbommen op grooten afstand, In het jaar 399 maakte men in Milaan reeds gebruik van dergelijk vliegend vuur, die op de tegenwoordige raketten geleken. In 880 hield men zich bezig met het ver vaardigen van zeer dikke raketten, waar van gebruik werd gemaakt voor oorlogs doeleinden. Marcus Graecus, van wien ook het eerste recept voor de vervaardiging van kruit afkomstig heet te zijn, was een specialist op het gebied van de' vervaar diging van raketten. Roger Bacon liet in 1260 en Albert de Groote in 1665 nauw keurige aan wijgingen na op dit gebied. En hierbij houde men wel in het oog, dat deze lichtbronnen volstrekt niet bedoeld waren als gewoon vuurwerk, doch uitsluitend in den oorlog dienst deden. De inwoners van Padua waren zoo bedreven in het gebruik, dat zij menige vijandelijke stad op die wijze in brand staken. In West- en Noord-Europa bezigden de Franschen de raketten voor het eerst in een van hun oorlogen tegen de Engelschen. Pont Audomer kon eerst door Jean Dunois worden veroverd, nadat hij de stad had beschoten met raketten. Men kon er evenwel alleen gebruik van maken tegen belegerde steden, niet in veldslagen op open terrein, daar rien er niet mee kon mikken. Tusschen 1400 en 1700 ondergin gen de raketten verschillende gedaante verwisselingen er waren er o.a. met kleine valschermen Raketten van 30 tot 40 pond. Langzamerhand had de ontwikkeling van geweren en kanonnen zulk een vlucht ge nomen, dat het raket in Europa op den achtergrond geraakte. In de tweede helft van de 18de eeuw echter, toen de Indiërs hardnekkig tegen de Engelschen streden, richtten zij rakettencorpsen op, die soms 5000 man sterk waren. De raketten be stonden uit holle stukken bamboes en wogen van 3 tot 6 kg., waarmede zij vaak een sterk effect bereikten. In het begin van de 19de eeuw deden de Engelschen hun voordeel met de in Indië opgedane ervarin gen. Zoo bestookten rij in Boulogne de Franschen met raketten, die van 30 tot 40 pond wogen. De draagwijdte van deze pro jectielen bedroeg 2 tot 3 kilometerzij werden nog gebruikt in den slag bij Leip zig en den slag bij Waterloo. Men had het in de behandeling van dit eigenaardige wapen zoo ve: gebracht, dat men er vrij nauwkeurig zijn doel mede wist te treffen. Haar grootste concurrent vond de raket echter in de artillerie, waartegen rij niet was opgewassen van dien tijd ^f hield zij op, wapen te zgn. In den oorlog deed zij uitsluitend nog dienst voor korte, felle verlichting van de vijandelijke stellingen, waarboven zij werd afgeschote l. De raket op ander terrein. In den wereldoorlog kwam men tot de ontdekking, dat de raket kon worden ge bezigd om kabelballons in brand te schieten. Men vervaardigde zelfs raketten, die aan het boveneind voorzien waren van scherpe scharen of messen, om daarmede de bal lons af te snijden. Na den oorlog zocht men naar een vreedzamer gebruik voor de raket. Men trachtte gebruik te maken van de terugstootende kracht, om raket-projec tielen zoo ver mogelijk door het luchtruim te schieten. Men herinnert zich de proeven, die werden genomen om door middel van raketten brieven te vervoeren, welke proefnemingen echter op een fiasco uitlie pen. Zelfs is de wereld getuige geweest van een poging, automobielen een pijlsnelle vaart te verleenen door middel van mach tige raketten. Ook dit experiment faalde. Toen zweeg de geschiedenis plotseling over de raketten zij geraakten schijnbaar in het vergeetboek. De mogelijkheid is evenwel lang niet uitgesloten, dat zij ook in dezen oorlog weder een rol zullen spelen wel licht opnieuw in een ander gedaante.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 2