X Breskensche Courant - - eken; ddelburgsche lij v. Stoomvaart Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Zal de „Admiral Graf von Spee" kunnen ontsnappen De Engelschen achten het uitgesloten. Moeten de kleine staten zich aaneensluiten Luchtgevechten boven de Noordzee. De oorlog ter zee. De ondergang van de „Indigirka". Rusland uit den Volkenbond gestooten. Finlands strijd om behoud der onafhankelijkheid. EERSTE BLAD ssen BORG! s( preng^r goed isJ de fijnstd maar kan, UNOX± inricht aarborg van het dersche ar_. kaa KWORST LL22-001 iERSTRECLAME en J/2 fl. Advocaat fl. Advocaat, 1 fl. fl. Spaansche wijn \lleen bij HILDER- jbsstr. 24, Tel. 414, 1.25, 1.50, 1.75, Binnenbanden 70, .25. Pendalen 69, .25. Kettingen 59, indbeschermers 59, Jasbeschermers 75, Kettingkasten 95, en 25. 35, 45, 55 ct. Groenew.55, het jwielen en onderd. „INT1ME". Eiken iterdag en Zondag te. Zondagmid- Thé dansante. Cognac of Citroen >caat samen ƒ2.25. wijn en V2 P°t samen 1.25. Al- DERNISSE, St. Ja- Telef. 414. mpen. De lamp met lichtvermogen, ge- rbruik en lange le- ideale lamp voor :eukens en winkel- rkrijgbaar in 40, 60, Watt resp. 95, 1.10, 1. Watos lampen ge- kent geld sparen, it", Groenewoud 55. jv.Midd.l v.Rott. vm. uur 9 iel Rotterdam—Mid" en omgekeerd. Ie klasse ƒ2.25; „sse 3.50 Enkele e 1.35 Retour 2e or het vervoer van :n zeer billijk. tij te Rotterdam Erven cingvliet 89, Tel. 22727 2018. iebrs. BUYTENHEK, relet. 3521. SANDERS, Tel. 153. iSTERHOJT.Tel.282. nir retonrbiljetten nbeperkt. 4 YJlssingsclie Courant 77ste JAARGANG NUMMER 296 VRIJDAG 15 DECEMBER 1939 ADonnementsprys: iï ct. pei weeB ot 2.2U pei Kwartaai. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor Het buitenland neme men eeo abonnement op bet postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 15 regels ƒ125, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van l—regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma VAN DE VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoren te:Breskens, 'dorpsstraat, Tel.21. ^^)ost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC ITEITS WA AR DE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERL ANDSCHE DAGBLADPERS De Duitsche oorlogsbodem moet zwaar getroffen zijn. Het D.N.B. meldt evenwel„Het vestzakslagschip toont geen) sporen van den strijd." Volgens draadlooze berichten uit Monte video wordt de „Admiral Graf von Spee" gereed gemaakt om vrijwel direct weer te kunnen uitvaren. Het schijnt, diat de „Ad miral Graf van Spee" van plan is slag te leveren met de vijf Britsche kruisers, die thans de haven blokkeer-en, ten einde haar ontsnapping te verijdelen. Te Londen wordt verklaard, dat de krachtige versterkingen voor de „Ajax" en „Achilles" zoodanig zijn, dat ieder.e verdere beweging van de „Admiral Graf von Spee" onmogelijk is. Of de „Admiral Graf von Spee" Zondag of Maandag zal vertrekken, of dat de bo dem geïnterneerd zal worden, is een vraag welke alleen de Duitschers kunnen beant woorden. Het Duitsche tankschip „Tacoma" met 600.000 gallons benzine aan boord is gis teren vroeg in dien ochtend uit de haven van Montevideo vertrokken, vermoedelijk met het oogmerk de „Admiral Graf von Spee" op zee van brandstof te voorzien. In tegenstelling met vroegere berichten wordt thans gemeld, dat vrijwel alle ge wonde leden der bemanning zich nog aan boord bevinden. 62 overlevenden van door die „Admiral Graf von Spee" tot zinken gebrachte sche pen, zijn Donderdagavond van het Duitsche slagschip aan land gebracht. Tot de Britsche schepen welker overle venden aan land zijn gebracht, behooren de „Newton Beach" (4651 ton), „Africa Shell (706 ton), „Travenion" (5350 ton), I „Huntsman" (8196 ton), „Clement" (5051 ton), „Doric Star" (10.093 ton), „Asklea' (422 ton). Langs die kade bevindt zich steeds een groobe menigte, welke in barkassen langs het slagschip vaart om te kijken, welke schade die Duitsche oorlogsbodem heeft op- geloopen. De aangebrachte schade. In een radiouitzending uit New York werd gisteren een beschrijving gegeven van den toestand van de „Admiral Graf van Spee". Het verslag werd uitgezonden uit een motorboot, welke diichb bij het Duitsche oorlogsschip in de haven van Montevideo kg. De omroeper verklaarde, dat het schip vol gaten zat aan bakboordzijde ongeveer zes meter van den boeg en anderhalven meter boven de waterlijn was een groot gat van meer dan an derhalven meter doorsnee. De hoeken van den romp zijn buitenwaarts gebo gen en dit deed den omroeper geïoo- ven, dat er in het schip een ontploffing was veroorzaakt. Hy merkte ook op, dat de voorste waarnemingstoren door midden was gespleten en dat een der torens van zes duims kanonnen vrijwel van zijn basis was losgescheurd. Over al lagen wrakstukken. Het schip wordt gerepareerd en men tracht het weer gereed te maken om zee te kiezen. „Geen sporen van strijd", aldus het D.N.B. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat het vestzakslagschip „Admiral Graf von Spee" geen sporen van den strijd toont. Op het dek ziet men de gebruikelijke wacht. Commando-brug, gevechtstoren en romp zijn niet beschadigd. Mededeelingen van de Britsche admiraliteit. De Britsche admiraliteit heeft een com muniqué uitgegeven, waarin o.m. gezegd wordt Men mcTët begrijpen, dat zeer groote strijdkrachten gedurende vele weken ge bruikt zijn tot opsporing in de uitgestrek te ruimten van het zuiden van dien Atlan- tischen Oceaan, zoowel ter zee als in de lucht en dat veel tijd en veel teleurstel leen onvermijdelijk waren alvorens het schip kon 'worden gevonden. Het is opmer kelijk, hoe weinig last de „Admiral Graf van Spee" dan bewegingen heeft kunnen berokkenen van de honderden schepen in deze wateren gedurende de twee maanden, dat hij rondgevaren heeft Vergeleken bij b>st door de „Emden" gestichte onheil zijn de aangerichte verwoestingen onbeiteeke- nend geweest. Het gevecht. meldt uit Montevideo, dat esn communiqué van de Britsche legatie be vestigt, dat de „Admiral Graf von Spee", •keu zij de Britsche kruisers ontmoette, z®lf het vuur opende en daarmede het zee gevecht begon. De Britsche kruiser ,,Achil- 3" antwoordde ter verzekering van zijn c^en verdediging. Drie Britsche kruisers bevonden zich op 30 mijl ten zuidoosten van Montevideo. In een interview met den correspondent van Reuter heeft een der overlevenden van c^n door de „Admiral Graf van Spee" tot gebracht Britsch schip verklaard, dat de gevangenen aan boord van bet oor logsschip goed werden gevoed, doch sedert den slag niefc veel te eten hadden gekregen, aangezien de kombuis verwoest was. De Duitsche bemanning zou volgens dezen zegsman gemiddeld ongeveer 23 jaar oud zijn geweest. Tijdens den slag zaten de ge vangenen benedendeks. Volgens hun bere kening was de „Admiral Graf von Spee" 16 maal getroffen. Scheepsbouwkundigen zouden weigeren herstellingswerkzaamheden te ver richten. Voorts wordt vernomen, dat scheep- bouwkundige ingenieurs van de werven te Montevideo categorisch een verzoek van de legatie van Duitschland zouden hebben af gewezen, welk verzoek beoogde de her stelwerkzaamheden aan de „Admiral Graf von Spee" te verriehten. Zij hebben maat regelen genomen om te verhinderen, dat het materiaal en het staal, waarover alleen zij de beschikking hebben, door een andere firma zou kunnen worden gebruikt om te voldoen aan bet verzoek der Duitscbe le gatie. Het is mogelijk, dat de regeering van Uruguay den „Admiral Graf von Spee" zal toestaan zoolang in de haven te blijven als noodzakelijk is voor het verrichten van herstellingen. Men voegt hieraan toe, dat Britsche oorlogsschepen, wanneer zij er om vragen, dezelfde faciliteiten zullen genie ten. De vertegenwoordiger van Reuter heeft den kapitein van het Britsche schip „Afri ca Shell", die zich als gevangene aan boord van den Duitschen bodem bevond, nadat zijn schip tot zinken was gebracht, ge ïnterviewd. De kapitein deelde mede, dat men aan boerd van den „Admiral Graf von Spee" meende bij eenige koopvaardijsche pen te zijn toen de „Exeter" verscheen. Onmiddellijk werd het bevel gegeven het schip strijdvaardig te maken, de gevange nen werden in de eetzaal opgesloten. De „Admiral Graf von Spee" opende het vuur, dat onmiddellijk door de „Exeter" werd beantwoord. Gedurende het gevecht speel den de Britsche gevangenen kaart. Een granaat is in de nabijheid van de eetzaal ontploft en de gevangenen hebben splinters hiervan als souvenir meegenomen. Toen het Duitsche schip te Montevideo aankwam, trad een Duitsch officier de eetzaal binnen en zei„Heeren, voor U is de oorlog uit." Een honderdtal gewonden aan boord van de „Exeter". De Britsche marine-attaché te Buenos Aires heeft medegedeeld, dat hij het Ar- gentijnsche ministerie van marine toestem ming heeft verzocht een honderdtal ge wonde opvarenden van den Britschen krui ser „Exeter" te Bahia Blanca aan wal te mogen zetten. De regeering heeft toestem ming verleend, doch aangezien de Britsche functionarissen niet in contact konden ko men met den „Exeter", waarvan het radio toestel vernield is, is het schip naar de Falkland eilanden gegaan en zijn daar de gewonden aan land gebracht. Op de kaart is de plek bij Montevideo aangegeven, Punta del l'Este, waar het zeegevecht tusschen drie Britsche kruisers en de „Admiral Graf von Spee" heeft plaats gehad. Na een rede van den minister-president stelde de Labour-af ge vaardigde Noel Ba ker in het Engelsche Lagerhuis gisteren de vraag„Wordt het niet steeds meer duidelijk, dat tenzij de kleine staten van Europa een weg vinden om zich aaneen te sluiten tegen den aanval, zij een voor een hun onafhankelijkheid zullen verlie zen?" De minister-president antwoordde„Ik geloof, dat dit reeds geruimen tijd geleden duidelijk was." TALRIJKE TOESTELLEN NEER GESCHOTEN. De laatste 24 uur hebben sterke strijd krachten van de Royal Air Force boven de Noordzee geopereerd. Tot deze operaties behoorde het zoeken naar vijandelijke vaartuigen en duikbooten en verkenningen van zeeboezems en versterkte eilanden van Noordwestelijk Duitschland. Een for matie van de Britsche luchtmacht kwam in contact met een sterke vijandelijke for matie bij Helgoland. Er ontstond een he vig gevecht ih den loop waarvan vier Mésscherschmidt toestellen en 3 Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Alle andere Britsche formaties keerden, naar het ministerie van luchtvaart mededeelt, zonder verlies huiswaarts. Boven de Friesche eilanden en de bocht van Helgoland is Donderdagmiddag we derom een luchtgevecht geleverd. De Britsche vliegtuigen, welke in aantal in de minderheid waren tegenover de vijan delijke gevechtstoestellen, waren zware bombardeurs, die verkenningsvluchten de den. Het Duitsche Nieuwsbureau deelde hier omtrent mede Donderdagmiddag is het tusschen Wangerooge en Spiekerocg to(t een lucht gevecht gekomen tusschen Duitsche jacht vliegtuigen en Engelsche bomvliegtuigen. De Engelschen, die tijdig werden herkend, hadden twaalf bomvliegtuigen voor langen afstand, him modernste toestel, ingezet. Het Engelsche escadrille werd door de be proefde Messerschmidtvlieigtuigen aange vallen en in korten tijd uiteengedreven. Daarbij werden acht Eng-elschen omlaag geschoten. Een Duitsch jachtvliegtuig moesft op zee dalen. Aanval op Duitsche vlooteenheden. Omtrent het gevecht tusschen Duitsche en Britsche vliegtuigen boven de Noordzee wordt nader uit Londen gemeld, dat gis teren een Britsch verkennings-escadrille op zee een Duitsch slagschip en een kruiser, met eenige torpedojagers en duikbooten in zuidelijke richting zag varen. Een onder zeeër opende het vuur op de vliegtuigen en dook. Binnen enkele oogenblikken werden de Britsche vliegtuigen aangevallen door Duitsche gevechtstoertellen en er ontspon zich een verbitterd gevecht. De strijd ging evenwel niet alleen tusschen de vliegtui gen zoodra de Duitsche vliegtuigen even van hun tegenstanders weken, opende de luchtdoelartillerie van de Duitsche oorlogs schepen het vuur en wanneer het kanon vuur werd gestaakt vielen de vliegtuigen weer aan.' Dit ging zoo zes keer achter elkaar. Het gevecht duurde ongeveer een half uur, in het eerste kwartier scheen het, dat de Duitschers geen verliezen zouden lijden, doch toen stortte een Duitsch vliegtuig brandend in zee, eenige minuten later ge volgd docr drie andere. Van de Britsche vliegtuigen werd een neergeschoten terwijl twee andere worden vermist. BELGISCH VRACHTSCHIP BIJ NEWCASTLE GEZONKEN. Te Oostende wordt vernomen, dat het Belgische vrachtschip „Rosa", dat toebe hoort aan een reederij te Brugge en uit Antwerpen naar Engeland was vertrokken, Woensdag bij de monding van de Tyne, bij Newcastle, is gezonken. Het schip zou op een mijn zijn geloopen. Een matroos is om het leven gekomen. De gezagvoerder en een andere maroos zijn gewond. De geredden zijn in Engeland ontscheept. BRITSCHE TANKBOOT DOOR VIJANDELIJKE ACTIE BESCHADIGD. Donderdagavond werd in Londen verno men, dat de Britsche tankboot „San Alber to" (7397 ton) door vijandelijke actie is be schadigd ter hoogte van de Engelsche Zuidwest-kust. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Het schip had 43 man aan boord, van wie men weet, dat 42 zich in veilig heid bevinden. Zes geredden zijn in twee havens aan de Zuidwest-kust geland, en 36 anderen zouden gisteravond nog aan land komen. Een vertegenwoordiger van de reederij heeft gezegd dat men nog niet wist of het schip gezonken was. BRITSCHE TREILER OP EEN MIJN GELOOPEN. Het Britsche ministerie van marine deelt mede, dat Z.M. treiler „William Hallett" op een mijn is geloopen en gezonken. Slechts één der opvarenden is gered, nl de eerste machinist. 420 LIJKEN AANGESPOELD. Ongeveer 429 lijken van slachtoffers van het Russische stoomschip „Indigirka", dat Maandag tijdens een hevigen storm bij Hokkaido (Japan) aan dein grond was ge raakt, zijn aangespoeld te Kishigetsu, dicht bi) de plaats van het ongeluk. Een van de velen De zitting van den Volkenbondsraad van gistermiddag heeft een resolutie aangeno men, die concludeert tot uitstooting van Rusland uit den Volkenbond. Er waren vier stemmen blanco uitge bracht, nl. die van Finland, China, Zuid- Slavië en Griekenland. De tekst van de resolutie luidt „De raad, kennis genomen hebbende van de resolutie, die door de Volkenbondsver gadering op 14 December 1939 is aangeno men, betreffende het beroep van de Fin- sohe regeering, 1. sluit zich aan bij de veroordeeling door de Volkenbondsvergadering van het op treden der U.R.S.S. tegen den Finschen staat, 2. is, om de redenen die uiteengezet zijn in de resolutie van de Volkenbondsverga- disring, krachtens art. 16, par. 4 van het handvest, van oordeel, dat de U.R.S.S. zich door haar dad cm zelf buiten den Volken bond heeft geplaatst. Hieruit vloeit voort, dat de U.R.S.S. niet langer lid is van den Volkenbond". BLOEDIGE GEVECHTEN BIJ SALLA. Duizenden manschappen van het roode leger zijn gevallen in den slag om Salla, de sleutelpositie van het noordelijke Fin- sche front, die, naar verklaard wordt, door de Finnen is heroverd, aldus luidt een Reuter-bericht, dat ontvangen is uit Tornio aan de Zweedsch-Finsche grens. De Russen trachtten in dezen sector naar de zee door te breken en men gelooft, dat zij van Salla de basis van hun hoofdkwar tier hadden willen maken. Sterke Finsche troepenaanvullingen zijn uitgezonden om de stad te heroveren. De slag duurde twee dagen en wordt beschreven als de grootste, dlie tot dusverre in dezen oorlog is gele verd. Donderdag zijn de hevige gevechten in de buurt van Salla voortgezet. Het ver luidt, dat Woensdag de Finnen bij hun grooten tegenaanval roode troepen tot bin nen vijftig kilometer van de Russische grens hebben teruggeworpen. De Russische druk is nog steeds zeer sterk, doch de Finnen, die nieuwe verster kingen hebben gekregen houden stand en brengen hun vijand naar gemeld wordt groote verliezen toe. In het hooge noorden is volgens Finsche militaire kringen Petsamo nog steeds in Finsche handen. In Zuid-Finland, ten noor den van het Ladogameer, zetten de Finnen hun opmarsch voort. In het gisteren uitgegeven Finsche oor logscommuniqué wordt medegedeeld dat Dit nummer bestaat uit 3 bladen ^ekeurten* van dien Jaq Rusland is uit den Volkenbond gestoo ten. (Pag. 1, eerste blad) De oorlog ter zee maakt wederom ver schillende slachtoffers. (Pag. 1, eerste blad). Een belangrijke raadszitting te Mis singen opnieuw vraagt woningbouw de aandacht. (Pag. 3, eerste blad) Luchtgevechten boven de Noordzee. (Pag. 1, eerste blad) Er zijn reeds ca. 420 slachtoffers ge vonden van de ramp met het Russi sche stoomschip „Indigirka". ZIE VERDEK EVENTUEEL LAAISTE BERICHTEN een compagnie aan het front van de Ka- relische Landengte, die een week lang den vijande lijken opmarsch tegengehouden heeft, zich thans weer naar haar basis heeft begeven, van nabij gevolgd door de Sovjet-Russische troepen. Woensdag heeft de vijand een gTooten aanval ondernomen, waaraan zes tanks deelnamen, waarvan een bijna terstond door een mijn vernield werd. De vijand verloor elf strijdwagens. Verscheidene nieuwe vijandelijke infanterie aanvallen, gesteund door artillerie, zijn in den loop van den dag gevolgd. De meeste werden afgeslagen en onder de rooden vie len talrijke doodein. In den loop van den dag is gebleken, dat onze artillerie en die van den vijand gevuurd hebben op eenzelfde dosl, een boschje waarin zich een kleine af deeling roode soldaten bevond. Wij hebben het vu ren toen gestaakt en aldus munitie ge spaard. Een vijandelijke vloot afdeeling heeft gisteren de kustbatterijen bij Bjoerkoe be schoten. Deze beantwoorddenhet vuur en vernietigden een vijandelijke batterij. De vijandelijke vloot afdeelingen werden ver dreven. De aanvallen van de Finsche luchtmacht op de Russische linies worden over het al gemeen met succes bekroond. De reacties der Sovjet-Russische troepen zijn inder daad te traag. In talrijke gevallen konden Finsche verkenningsvliegtuigen bij verras sing ontdekte detachementen onder mi- trailleurvuur nemen. Wapens en munitie zijn noodig. De vroegere Finsche minister van bui- tenlandsche zaken, Erkko, thans zaakge lastigde in Stockholm, verklaarde gisteren in een persgesprek „Finland kan het on bepaald lang uithouden, indien wapenen en munitie voorraden zonder uitstel beschik baar zijn. De Finsche verliezen in de re cente veldslagen waren gering vergeleken met die dor Russeal". RUSSISCH SPIONNAGECENTRÜM ONTDEKT. De Deensche National Tidende verneemt uit Helsingfors, dat daar een Sovjet-Rus sisch spionnagecentrum is ontdekt, met vertakkingen naar Stockholm. Tijdens de verduistering bemerkte een politieman in de Finsche hoofdstad een niet voldoende afgeschermd licht. Bij onderzoek bleek in deze woning een Russische vrouw met Stockholm te teleföneeren. Onder bedrei ging met zijn revolver arresteerde de agent de vrouw.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1