Wintahs kwalen? ijiMtjes halen! Vergeefscihe pogingen Finsche linie te doorbreken. STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK NOOTJES Russisch passagiersschip vergaan. Britsch vrachtschip onder de Noorsche kust door duikboot tot zinken gebracht. Vlissingen Het klopt nog steeds niet Höt algemeen siiöiarcomlfle 1939 deelt ons media diat <ie NedeiHandscbe Koloniale Petroleum Mij. en de Standard Amerikaan- schio Petroleum Comp. ieder een bedrag van f 10.000 hebben geschonken ten bate van genoemd comité. De Amsteaxïamsiche politie heeft gieter- nacht in een woning aan de Amstelstraat een daar wonende pensionhoudster aange houden. Zij wordfci verdacht van diefstal van een bedrag van zevenhonderd gulden, toebehoorend aan een bezoeker. Tegelijker tijd! werd haar 26-jarige vriend, verdacht van deze berooviing aangehouden. Beiden werden opgesloten. President Roosevelt heeft Norman Davis opnieuw benoemd tot voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis. Het deferale militaire departement heeft Volgens Havas den Zwitserschen bonds raad een ontwerp van wet voorgelegd waardoor in Zwitserland verplichte mili taire opleiding zou worden ingevoerd voor alle jonge mannen van 16 tot 20 jaar. a De Zweedsche minister-president Hans- son heeft een radio-redevoering uitgespro ken waarin hij er den nadruk op legde, dat de nieuwe coallitieregeertng bijna het totaal der rijksd'agleden tot grondslag heeft. De reorganisatie der regeeiing beteekent niet dat ds buitenlandsche politiek des land® gewijzigd wordt. In Madison Square Garden te New York is een protest betooging gehouden tegen de behandeling van de Joden in Polen door Duitschland. Wilham Green, de voorzitter van heb Amerikaansche vakverbond zei in een rede, dat het vrije Amerikaaanche volk nooit de overwinning van Stalin of Hitier in Polen, Finland, Oostenrijk en de Balkan zal erkennen. Is alleen in Den Haag reeds een bedrag van 15.000 binnengekomen. De Haagsche restaurants hebben toege zegd dat tijdens de Kerst- en Oude- en Nieuwjaarsdiners zal worden gecollecteerd voor het Finsche Roode Kruis. Reeds bracht een dergelijke collecte in een Haagsch restaurant een bedrag van 500 op, Belg'sche steun voor Finland. Graaf Lippens, minister van Staat en oud-voorzitter van den Belgischen Senaat, heeft bekend gemaakt, dat hij het initiatief heeft genomen om een nationale inschrij ving te openen ten gunste van Finland. Zweedsche hulp. De collecte ten behoeve van medische hulp aan Finland heeft in Zweden reeds meer dan een half millioen kronen opge bracht en de voorzitter van het Zweedsche Roode Kruis, prins Karei, heeft medege deeld, dat dit voldoende is om in Finland een oorlogshospitaal voor hoogstens 150 gewonden in te richten. Het Zweedsche personeel zal ongeveer 20 December ver trekken. Vincent, de president van de republiek Haiti heeft verklaard, dat zijn land zich aan de zijde zou scharen van Argentinië en Uruguay met betrekking tot een uittreden uit den Volkenbond, indien Sovjet-Rusland niet zou worden uitgestooten. 560 OPVARENDEN WORDEN VERMIST. TE VEEL MENSCHEN IN EEN KLEIN SCHIP GELADEN Het Japansche departement van buiten landsche zaken heeft gisteren bericht ont vangen, dat het Sovjet-Russische s.s. „ïn- digirka" (2336 ton) op 800 meter van Wakkanai op Hokkaido is vergaan. Er wa ren ongeveer duizend passagiers aan boord en de bemanning bestond uit 36 koppen. Tot dusver heeft men 87 lijken gevonden, terwijl 390 opvarenden door de Japanneezen zijn gered en naar Wakkanai gebracht zijn, waar zij verzorgd worden. Thans worden nog 560 opvarenden ver mist, doch men gelooft, dat hiervan onge veer 200 nog in leven zijn. Bij ontvangst van het bericht heeft het ministerie van buitenlandsche zaken den tweeden secreta ris der Sovjet-ambassade, Genelalof, als volgt ingelicht De „Indigirka", welke op 8 December van Kamsjatka was vertrokken, is vergaan op een punt 800 meter van Wakkanai met ongeveer duizend passagiers en een be manning van 38 personen aan boord. De Japansche regeering heeft daarop de Noord-Japansche Scheepvaartmaatschappij opgedragen haar veerboot „Karafuto-Maru" naar de plek des onheils te zenden en heeft voorts alle Japansche schepen, welke in de nabijheid varen, opgedragen hulp te ver- leenen. De hooge zee maakt het reddings werk voor de Japanneezen evenwel zeer moeilijk. Naar nader telefonisch uit Wakkanai wordt medegedeeld, brengt het Japansche s.s. „Karafuto-Maru" 402 geredden van de „Indigirka" naar Wakkanai. Het reddings werk heeft plaats gevonden temidden van een ontzettenden storm. Het aantal opva renden zou in totaal ongeveer 1100 bedra gen hebben, doch verdere overlevenden heeft men niet gevonden. Alle reddingsboo ten zijn naar Wakkanai teruggekeerd. De v,Indigirka" (2336 ton) keerde met meeren- deels visschers aan boord uit Kamsjaktka terug. Op het noordoostelijke punt van Hokkaido liep het schip jl. Dinsdag aan den grond en kreeg een groot lek. Het radiotoestel werd weldra door het water buiten werking gesteld. De kapitein zond twintig leden der bemanning in twee boo ten naar de kust om hulp te halen. Slechts zeven slaagden erin de kust te bereiken en een visschershut te vinden, waar zij hun ervaringen konden mededeelen. Daarna kon het reddingswerk georganiseerd wor den. 2 stuks 10 ct. 12 stuks 50 ct. Zij gaan gepaard met groote verliezen voor de Russen. Sinds vijf dagen trachten de Russische troepen tevergeefs de Finsche linie te doorbreken in het gebied van Taipale ten noorden van de Karelische landengte. Men raarmt, dat de Russen in deze streek on geveer 30.000 man hebben en minstens tien bat teryen artillerie, doch hun pogin gen waren, volgens Havas, tot dusver vruchteloos. Men merkt op, dat de Sovjets hun troepen in sommige secties vier of vijf kilometer hebben teruggetrokken. Gisteren werd vernomen, dat Russische detachementen die Maandagnacht er in geslaagd waren op twee punten over de rivier dc Vuoksi te komen, daarvan den volgenden nacht door de Finnen verdre ven zijn. Alle correspondenten maken gewag van de militaire kwaliteiten der Finnen en ver klaren, dat de Russische verliezen dié der Finnen vijf maal overtreffen. In twaalf dagen tijds werden 114 Russische tanks vernield. Voorts melden de correspondenten, dat in het roode leger scheurbuik heerscht, en dat deze ziekte zoowel onder de officieren als de manschappen een groot aantal sterf gevallen heeft veroorzaakt. De stryd in de „Wespentaille". Van de Zweedsche grens wordt verno men, dat de meest vooruitgeschoven Sov jet-Russische gepantserde en gemachineer- de eenheden nog slechts 190 K.M. van de Botnische Golf verwijderd zijn, ongeveer halverwege het smalste deel vam Finland bekend onder den naam de „Wespentaille" van Finland Men gelooft dit bericht te Helsingfors niet, aangezien zulk een snelle opmarsch in dit gebied zonder wegen niet mogelijk is, aldus Reuter. De Finnen hebben onder- tusschen hun tegenaanval in dit gebied verscherpt, de Finsche troepen hebben ver sterking gekregen. De Russen krygen ner gens vasten voet, aangezien de Finnen bij het terugtrekken alle huizen vernielen. Het dorp Salia, waar de Russen hun hoofd kwartier hadden willen opslaan, was gis terochtend nog slechts een smeulende mas sa ruïnes. Door deze tactiek worden de verbindingslinies van de Russen zeer kwets baar, de Finnen kunnen het roode leger aan alle zijden bestoken. Men weet nog niet welke van de twee Russische afdee- lingen, die oprukken naar de Botnische Golf deze het eerst zal bereiken, beide afdeelingen ontvangen evenwel verster king en de Finnen blijven numeriek in de. minderheid. Men veronderstelt, dat de Rus sen beide groepen willen vereenigen om ze samen door te laten stooten naar Oulu aan de Botnische Golf. Men vernacht ver der, dat de beste Finsche troepen uit de provincie Osterbotten, die bekend staan als de beste schutters van Finland, binnenkort naar dit front overgebracht zullen worden. Vluchtelingen deelen mede, dat de Rus sen veel moeilijkheden hebben met de ver oordeelden, die te Moermansk verzameld zijn. Sedert langen tijd werden hier ver oordeelde misdadigers heen gezonden. Men gelooft, dat reeds gevechten zijn gevoerd tusschen de soldaten en de gedeporteerden. Rusland's strijdtactiek. De Russen aarzelen niet een groot aan tal manschappen en veel munitie op te offeren by de op de Finsche stellingen ge richte aanvallen. Over het algemeen wordt, volgens Havas, eerst een stoottroep naar voren geworpen, die bijna steeds gedeci meerd wordt door het vuur der Finsche automatische wapenen. Vervolgens wordt de kerngroep in gesloten gelederen naar voren gebracht. Een typisch voorbeeld van munitieverspilling is gegeven in het bom bardement op de Finsche batterij van Koi- visto op 8 December. Tijdens een mistigen dag vuurden de Sovjet-Russische kruiser „Marat", nog een tweede kruiser en ver scheidene torpedobootjagers 42 salvo's van uit al hun stukken af. De eendge resulta ten die verkregen werden waren een doode en een gewonde onder de Finnen. De mij nen vertragen den Russischen opmarsch aanzienlijk. Toen de Russische troepen de brug van. de Vuoski betraden, lieten de Finnen deze in de lucht vliegen, waardoor talrijke Russische soldaten den dood von den. Uit Tallinn wordt vernomen, dat de Rus sische regeering besloten zou hebben tot versterking van het eiland Hogland. Vernomen wordt, dat Finsche vliegtui gen de Russische spoorlijn hebben vernield tusschen Moermansk en het Ladogameer over een afstand van 17 K.M. Finnen bereiden nieuwe tegen aanvallen voor. Uit Suomusalami komt weinig nieuws, doch verklaard wordt, dat de gevechten voortduren. Gemeld wordt, dat de Finnen nieuwe stellingen gereed maken ten einde den Russen in een grooten slag ten noor den van de linie NymesUleaborg te be strijden. Uit het gebied ten noorden van het Ladogameer worden verdere Finsche successen gemeld na een bloedigen slag, doch voor het oogenbïik zijn nog geen bij zonderheden beschikbaar. Volgens schattingen zouden de verliezen aan Finsche zijde in geen geval meer dan een vijfde bedragen van de verliezen der Russen. Het roode leger valt over het al gemeen en masse aan. Finsche officieren zeggen, dat de voorhoeden der Russische troepen over het algemeen door machine geweervuur volledig worden weggevaagd. In het Finsche legerbericht van Woens dagavond werdt nog verklaard, dat de Finnen bij Tolvajaervi met groot succes hun aanvallen voortzetten. Zij hebben vyf middelgroote tanks, vier stukken veldge schut en een groot aantal automatische wapens buit gemaakt. Tijdens de aanval len lyden de Russen zeer zware verliezen. In de landengte van Karelië wordt over hét algemeen plaatselijk strijd geleverd en is slechts activiteit van patrouilles te ver melden. Het communiqué maakt verder melding van optreden van patrouilles aan alle fronten en van de vernieling van verschei dene vijandelijke tanks. Het voegt hier aan toe dat op het oostelijke front de meeste vijandelijke aanvallen zyn afge slagen. Ten aanzien van den strijd in de lucht deelt het communiqué mede, dat de Russische luchtstrijdkrachten de districten bij Hamgoe gebombardeerd hebben evenals verschillende eilanden in de Finsche Golf. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben de Russische militaire bases gebombar deerd en machinegeweervuur gericht op Russische troepen. Russisch legerbericht. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt mede dat de Sov jettroepen op 13 December in het district Ukhta 105 K.M. van de staatsgrens zijn gevorderd. In het district Petrozavodsk hebben zij de stad Kitela en het station aan de spoorlijn van Pikaranta naar Ser- dctool bezet. Met het oog op het ongun stige weer was er geen activiteit van de luchtmacht. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat Woensdag omstreeks het middaguur het Britsche stoomschip „Depdford" door een Duitsche duikboot werd getorpedeerd op een kwart mijl ten noorden van Han- ningsvarg in de Noorsche territoriale wa teren. Het schip zonk binnen een minuut en tot nu toe zijn slechts vijf opvarenden gered. De admiraliteit voegt hieraan toe, dat dit in enkele dagen tijds het derde geval van schending der Noorsche neutraliteit is. BRITSCHE TORPEDOJAGER NA AANVARING GEZONKEN. Waarschynlyk vele dooden te betreuren. De Britsche torpedojager „Duchess" is in aanvaring gekomen met een ander Britsch oorlogsschip en gezonken. Het ministerie van marine deelt dien aangaande mede „Het ministerie betreurt te moeten me dedeelen, dat Z.M. torpedobootjager „Du chess" in aanvaring is gekomen met een ander Britsch oorlogsschip, dat niet werd beschadigd, en is gezonken. Men vreest, dat van de opvarenden slechts 1 officier en 22 minderen zijn ge red". De „Duchess" is een torpedojager van de „Defender" klasse en is gebouwd volgens heb programma van 1930. Het schip had een waterverplaatsing van 1375 ton, de normale bemanning bedroeg 145 man. ZWEEDSCH TANKSCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Het Zweedsche tankschip „Algol" (989 ton)is gisteren in de Zweedsche territoriale wateren bij Falsterbo op een mijn geloo- pen. De bemanning werd gered. SCHIPBREUKELINGEN AAN LAND GEBRACHT. De opvarenden van een op de Noordzee visschenden treiler hebben Dinsdagavond laat een vlot ontdekt, waarop zich twee mannen bevonden. Een der beiden was dood. De ander is aan boord genomen en ernstig ziek aan land gebracht in een Schotsche haven, waar hij in het zieken huis is opgenomen. Men vermoedt, dat het hier gaat om een overlevende van een Deensch schip, dat in de Noordzee op een mijn is geloopen. ONGELUK MET PARAVAAN OP ZWEEDSCH OORLOGSSCHIP. Een groep zeelieden, behoorende tot de bemanning van een Zweedsch oorlogsschip, heeft geprobeerd een paravaan aan boord te nemen welke drijvend op zee was aan getroffen. Een voorwerp, welks aard on bekend is gebleven en dat vastzat aan de paravaan, is ontploft. Vier personen zijn gedood, 13 gewond van wie 3 ernstig, doch materieele schade werd niet aangericht. Nog een treffen op zee. De Britsche admiraliteit deelt mede dat dezelfde duikboot, welke de „Bremen" heeft waargenomen op de Noordzee, een Duitsche duikboot tot zinken heeft ge bracht en een Duitschen kruiser heeft ge torpedeerd. KERSTGAVE AAN ARMLASTIGEN. B. en W. hebben den Raad nog het vol gende voorgesteld Naar aanleiding van de circulaire van den Minister van Sociale Zaken, d.d. 11 December 1939, no. 301/1359, af dee ling steunverleening, betreffende het verleenen van een Kerstgave aan werkloozen, die ingevolge de door het Rijk gesundaëerde steunregeling worden ondersteund of uit- keering uit hun werkloozenkas genieten, hebben wij de eer uwen Raad voor te stel len eveneens aan armlastigen, gesteund vanwege de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, een Kerstgave te verstrekken. Aangezien thans plm. 200 personen in ondersteuning zyn, zal derhalve voor het ^ORT COMMENTAAR. Wij schreven enkele dagen geleden een artikel over het gebeurde met de Statenstukken inzake de Zegam, die in handen zijn gespeeld van den ver tegenwoordiger van enkele dagbladen, vóór de andere bladen en de Staten leden deze stukken in hun bezit kre gen. De Middelburgsche Courant rea geert daar nu op, door o.m. over ons stukje te schrijven „Het blad vergist zich, want niet des namiddags, gelijk het meent, maar des morgens om 9 uur hebben in dit geval de stukken de Provinciale griffie verlaten". Het spijt ons voor de Middelburger. Maar deze tegenspraak zegt niets. In derdaad hebben .,de stukken" 's mor gens vroeg de griffie verlaten. Maar... dat waren de stukken die gebruikt zijn voor de berichtgeving in de Middel burgsche Courant en enkele and^ê bladen waarmede de redactie nauwe relaties onderhoudt l Alle overige stukken (en daar draait de zaak im mers om), dus die voor Statenleden en andere couranten, zijn eerst beduidend later verzonden. Wij handhaven onze beschuldiging dus volledig. Het klopt nog steeds niet en wij onderschrijven de opinie van het Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland, dat Ged. Staten een ernstig onderzoek naar den gang van zaken op de griffie met de verzen ding der stukken, in overweging geeft verstrekken van een '.erstgave in geld, een bedrag van plm. 325 benoodigd zijn. Wij achten het wenschelijk, dat aan het bestuur van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon machti ging wordt verleend om aan personen, ge steund vanwege genoemde instelling, over die week van 17 tot en met 23 December a.s. op de navolgende basis een Kerstgave in geld te verstrekken. a. Voor gehuwden en/of kostwinners 2 -f 0.25 per gezinslid boven die 2 per sonen b. Voor alleenwonenden en/of kostgan gers 1. Verhuring openbare aanplakborden. Op 31 December a.s. eindigt de verhu ring van de exploitatie der gemeentelijke aanplakborden, welke bij Uw besluit van 1 Februari 1935 no. 13 voor het tijdvak- van 15 Februari 1935 tot en met 31 De cember 1939 op de daarbij gestelde voorwaarden Werden verhuurd aan de N.V. Reclameburaeu „Remaco" te Amster dam. Genoemde vennootschap heeft zich we derom bereid verklaard deze exploitatie te huren, doch verzoekt, met het oog op de tijdsomstandigheden, de huur van jaar tot jaar te doen plaats hebben, zoodat deze zal eindigen op 31 December 1940. Waar de exploitatie der aanplakborden door adressante tot onze volle tevredenheid is geschied, de huursom van ƒ240 per jaar billijk is te noemen, en van eens openbare verhuring geen hoogere opbrengst kan worden verwacht, hebben wij de eer U voor te stellen, voormelde exploitatie aan haar wederom te verhuren op de bestaande voorwaarden, zooals die in het hierbrjge- voegd ontwetrp-besluit zijn vervat, hetwelk U tevens ter vaststelling wordt aangebo den. ZIJ DIE KWAMEN EN GINGEN. Aantal inwoners op 1 November 22.913; op 1 December 22.999. Gedurende de 2e helft van de maand November 1939 hebben zich in onze ge meente gevestigd: P. Goddijn, bankwerker, Geraniumlaan 6, van Rotterdam. C. Heijmans, meubelmaker, Kasteelstraat 36, van Rotterdam. H. J. Klaris, koperslager, Kasteelstraat 71, van Rotterdam. J. C. Roose, electricien, Hobeinstraat 83, van Kruiningen. J. van Wezel, metaalbewerker, Arbeid- straat 18, van Middelburg. R. P. Ansingh, ingenieur, Badhuisstraat 57, van Den Haag. A. M. Sierat, electricien, Kasteelstraat 103, van Leiden. J. M. Vollrath, kantoorbediende, Kenau Hasselaarstraat 39, van Haarlemmermeer. D. Domerchie, zonder, Koudek. weg O. 70, van Hilversum. Q. Groenewegen, luit. der Marina, Hr. Ms. Wachtschip, van Den Helder. M. Klinkhamer, korp. mariniers, Tromp straat 9, van Middelburg. P. de Vuijst, zonder, Spuistraat 24, van O. en W. Souburg. A. J. van der Jagt, electricien, Molen straat 28, van Rotterdam. C. Campagne, electricien, Scheldestraat 48, van Rotterdam. P. P. de Bilde, modelmaker, Groenewoud 78, van Rotterdam. G. D. de Beer, hulp-commies, Schuit- vaartgracht 89, van Terschelling. J. Reijerse, broodbakker, de Ruyterstr. 11, van Den Haag. W. Wortel, hulp-commies, Nijverheidstr. 7, van Terschelling. J. Braltende Hondt, zonder, Aagje De kenstraat 39, van Middelburg. C. de Witte, banketbakker, Kasteelstr. 74, van O. en W. Souburg. A. Broodman, koperslager, B. Ewoutstr. 45, van Middelburg. A. Pasveer, korp. mariniers, Slijkstraat 10, van Soerabaja. J. Bakker, metaaldraaier, Gravenstr. 6, van Ginneken. W. N. Bouwman, vertegenwoordiger, Hoo- geweg 48, van O. en W. Souburg. J. C. But, stoker-olieman, Lepelstraat 9, van O. en W. Souburg. A. L. Jansende Buck, zonder, Bonedij. kestraat 104, van Nijmegen. A. H. RobKoenderman, zonder, Pa. lingstraat 2, van Rotterdam. J. P. den Outer, varensgezel, Djjkstraat 13, van O. en W. Souburg. B. A. v. d. Maagdenberg, kellner, Dyk- straat 11, van Maastricht. C. D. Hazelhoff, chef-stuwadoor, Schel- destraat 59, van Rotterdam. L. Rinsma, bankwerker, Slijkstraat 2, van Rotterdam. J. A. Backer, monteur, Noordstraat 41, van Schiedam. J. Breeman, slager, St. Jacobstraat 33, van De Bilt. J. Bakker, hulpkommies dir. bel., Hooge- weg 38, van Terschelling. H. Diesvelt, kwart. K.M., Sottegemstr. 60, van Rotterdam. M. M. B. Boddaert, breister, Boul. de Ruyter 2, van Zuiddorpe. H. Doezie, korporaal K. M., Noordstraat 35. van Den Helder. Terwijl in dezelfde periode vertrok ken: J. L. Voskuil, vakwerkman P. T. T., van Hoorn van Burghstr. 25, naar Domburg. A. J. Hubregtse, kantoorbed., Singelweg 65, naar Amsterdam. P. J. A. Out, monteur, Leliënlaan 14, naar Hilversum. B. S. de Wijze, koopman, Oude Markt 9, naar Rotterdam. G. M. Aerts, monteur, Houtkade 16, naar Delft. W. Luwema, koperslager, Ridderspoor laan 23, naar Middelburg. L. Boone, timmerman, Paul Krugerstr. 4, naar Koudekerke. P. Wever, sergt. schryver, Badhuisstraat 46, naar O. en W. Souburg. A. H. Teesink, matroos K. M., Korenstr. 4, naar O. en W. Souburg. J. K. Bayer, zonder, Van de Manderestr. 28, naar Rotterdam. J. de Rijke, marinier le kl., Prinsenstraat 39, naar Den Helder. J. M. Schillemans, timmerman, Glacis- straat 81, naar O. en W. Souburg. H. de Vries, slager, Walstraat 100, naar Workum. A. M. Mouwen, schoenmaker, Eedestraat 16, naar Roosendaal. E. Blaas, zonder, Paul Krugerstraat 32, naar Den Haag. J. W. C. Calten Houwing, luit. ter zee, Hr. Ms. Wachtschip, naar Middelburg. H. J. v. d. Weijde, stuurman, Korenstr. 5, naar Middelburg. J. A. v. d. Vijver, machinist, Schuitvaart- gracht 189, naar Voorburg. C. P. Ventevogel, machinist, St. Jacob straat 3, naar Kruingen. J. G. J. Kuipers, electricien, Piet Hein- straat 20, naar Tilburg. P. Daane, schilder, Nieuwendijk 12, naar Heerlen. J. Bout, vischhandelaar, Scheldestr. 27, naar Gorinchem. Visschery op de Zeeuwsch© stroomen. Door het overlijden van den heer J. v. d. Koogih te Ryswijk die zitting had voor het district Goeree en Overflakkee, is een va cature ontstaan in het bestuur der Vissche- rijen op de Zeeuwsche Stroomen. Het is ons gebleken dat voor het vervullen dier open plaats ook in aanmerking komen personen wonende in een der andere in het bestuur vertegenwoordigde districten. Deze omvatten geheel Zeeland en de gemeenten van Noord-Brabant aan de Zeeuwsche stroomen gelegen. Bekroningen slagersvakwedstryd. Bij de vanwege de vereeniging tot be vordering van slagersvakonderwijs S.V.O. te Utrecht gehouden 6en nationalen slagers- vakwedstrijd verkreeg de heer Eug. Vael te St. Jansteen een eervolle vermelding in de groep fijne vleesch- en worstwaren voor plockworst, terwijl de heer J. C. v. d. Graaf te Zierikzee in de rubriek sierstuk- ken een tweeden prijs verwierf met een werkstuk bestaande uit het Nederlandsche wapen in reuzel, stippelwerk 55 x 90 c.M. Besmettelijke ziekten. In de week van 3 tot en met 9 December kwamen in onze provincie 8 gevallen van roodvonk voor, nl. 2 te Kruiningen, Ter- neuzen en Rilland Bath en 1 in de ge- meenaen Serooskerke (W.) en Vrouwen polder. Voorts deden zich 2 gevallen van diphtherie voor, nl. 1 in elk der Goes en Middelburg. Wandelaars vergaderen. Dezer dagen vergaderde de centrale Zeeland van den Zuidelyken Wandel Bond te Middelburg. De vice-voorzitter opende de vergade ring met de mededeeling dat een nieuwe vereeniging als lid werd ingeschreven, het geen eer verheugend feit te noemen is. Hierna werden de notulen voorgelezen welke werden goedgekeurd. Het bestuur trad af, wat reglementair jaarlyks dient te geschieden, waarna een nieuw bestuur werd gekezen, dat is sa mengesteld uit de volgende heeren voor zitter Van Strien, Goes, Vereen, „de Ama teur" vice-voorzitter Jansen, Vlissingen, vereen. „N.O.A.D." secretaris-penning meester Meulmeester, Vlissingen, vereen. „D.V.T." commissarissen Buijs, Middel burg, ver. „Arvee" en verder nog twee commissarissen aan te wyzen uit de ver- eenigingen „Hercules" te Oudelande en „Trekvogels" te Terneuzen. De data der marschen voor 1940 werden vastgesteld en ter goedkeuring aan het hoofdbestuur verzonden. Voorts werd nog besproken, hoe de ver- eenigingen zich dienstbaar kunnen maken voor O. en O. voor militairen, en de mo gelijkheid de vereenigingen door vergade ringen des winters met elkaar in contact te brengen. Aan het slot spraken de heeren hun vreugde uit over de prettige samenwer king van christelijke en neutrale vereeni gingen in deze centrale. WIJZIGING BIJZO) POLDER W Ook het gebouwd In een der afdeel Staten konden versct de algemeene strekt tot wijziging van he op het bestuur van wel vereenigen. Dit g ne strekking, want zwaar tegen een hefi doch wei tegen de het voorstel is gerei De belastbare opbi niet in alle opzichter hst te betwijfelen, of grondslag voor is t stormschade is wel hinden van de heff onjuist te achten. Vc burg en Vlissingen z een dijkdoorbraak ge vinden. Hiertegenov dat dit ook voor bep Als het de bedoeling te ontlasten, dan wa openlijk uit te komei ninig was, dat de hef most worden losgem? wone uitgaven des p de voorgestelde heffi te hoog. Ook werd nemen van het ondei missarissen voor het bouwd. Van de zijde van genoegen geconstabe* de heffing van het aanvaardt. Spr. zette buitenpolder de verz een eerste taak is ei watering en de we| tweede plaats komt. fing is, in vergelijkin bescheiden. Als er ee staat tusschen den a bouwd en het gebou tracht die weg te ne vooral voor Middelbi wel gewenscht zijn. kwestie, waarover in polder zelf moeb scheid tusschen de c gevolg van het onde> Indien meer op het gelet, zou een betere king kunnen worden Er werd ook bezwi vrijstelling van den den Molenpolder var gebouwd in verband van dein laatstgenoen poldier Walcheren. He filotte een gelijke hef die eigendommen h vindt. Van die zijde v« voorgestelde vrijstelli spruit uit eerbied!' rechten. In een andei lid of heb wel redely) te slaan een ander het billijk vindt of ni< dat het gebouwd me üd is het daarmede Ged. Staten wordt zeker niet onredelijk wordt dit slechts voc aangeslagen en dan gewone werken. Da eigendommen in de den polder niets bij. meenden enkele ledei opvatting der beide voor haar eigen bel mag worden aangeir van Ged. Staten wer geantwoord, dat wa schen do lasten vai gebouwd in den polde dit laatste niet be naar andere polders ming van een ruimei van het gebouwd in beïnvloed worden doe vertegenwoordigers v nemen tegenover de der in zijn geheel. 1 tingbetalen, zooals m geen novum en is re het gebouwd op c historisch verkregei mocht maken. In het antwoor verslag zeggen Ge heb gebouwd even bouwd door de polder beschermd 1 gebouwd belang h< ring en bij de weg principieel onjuist s hiet in die kosten Men moeb er wel t houden, dat er verse! belang. Met zorg zij de belasting van het uitgaven genomen, w van het gebouwd worden gedaan en einden waarbij het lang heeft, dab tenm, dat van de ongebouw voordeel van dit sys een bijdrage in alle i der is dat het, eenm matisch werkt en dab mate van het belang uitgaven vast te steil de heffing periodiek gegeven kan worden, heffing naar de bela. ideaal is het is ech betere aan te geven, voor het ongebouwd hebben als voor het wordt althans nog be zy het niet idealei waarde, terwijl het on zonder dat de waarde belang in rekening classificatie voor het Van belang tot gront voor weüks waardeeri zouden zyn vast te stellen beteekent teve van een oplossing co In het algemeen s "Ug van een college g&dering uit vertege: schillende groepen va wenseht. Evenwel loc groepen in dit °P heb punit van de bijzondere verteg gebouwd bestaat, is al ni ge be

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 2