BreskenscKe Courant Ei I i T I ZEESLAG BIJ DE ZUID-AMERIKAANSCHE KUST delfaurgsche ij v. Stoomvaart I; 7 I k Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Om de leiding van de Z.E.G.A.M. Duitsch vestzakslagschip in gevecht met drie Britsche kruisers. Het schip is beschadigd de haven van Montevideo binnengeloopen. KÊf De „Admiral Graf von Spee". EERSTE BLAD 9 cbeurlcnissen De Volkenbond veroordeelt Rusland. ter 20, 25 ct., Tri- 1.19, 1.39, 1.75, losjes 15 meter, 25 ct., Tochtband rdijnroeden 30, 36 10 ct., Gordijnlat- aptouw 6, 10 ct,, In „DE CONCUR- woud 55. lognac of Citroen aat samen ƒ2.25. wijn en V2 pot samen 1.25. Al- ERNISSE, St. Ja- Telef. 414. EL", Betje Wolff- koopt. U de be- vertrouwde mer- AAN. M. J. v. d. iediplomeerd Dro st. Raadsfractie te 3t voor het geven zitting op Woens- ber 1939, des na- —8 uur op adres oven. KERSTRECLAME en '/2 fl. Advocaat 1 fl. Advocaat, 1 fl. fl. Spaansche wijn Heen bij HILDER- bsstr. 24, Tel. 414. |v.Midd.| v.Rott. :c. Ivm. uurlvm. uut r RotterdamMid' n omgekeerd. e klasse 2.25 se 3.50Enkele 1.35 Retour 2e het vervoer van zeer billijk. i RotterdamErven ïgvliét 89, Tel. 22727 18. ars.BUYTENHEK, Telef. 3521. SANDERS, Tel. 153. ITERHOUT.Tel.282. nr retourbiljetten «perkt. VJissingsclie Courani 77ste JAARGANG NUMMER 295 DONDERDAG 14 DECEMBER 1939 ■iDonnementsprgs: IV ct. pei week ol J 2.20 pei xwartaai. Franco per post 12.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 11.25, tedere regeJ meer 25 cent. Bi) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere rëgei meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma VAN DE VELDE Jr.,Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te: Breskens, "lorpsstraat, rel.21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOIDE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" kort commentaar. Waarom wijziging in de directie? Toen wij dezer dagen de Staten- stukken behandelden die betrekking hebben op de Zegam, schreven wij reeds, dat Gedeputeerde Staten den te gen woordigen bedrijfsdirecteur, „hoe veel goede capaciteiten hij ook moge bezitten, niet dén aangewezen man achten om de leiding van het bedrijf over te nejnen, vooral wanneer dit zich kan uitbreiden ook tot andere ge meenten". 9 Wij hebben hiervan met niet ge ringe verbazing kennis genomen, aan gezien ons in de 5 jaar dat de Zegam thans werkt, nimmer gebleken is dat Gedeputeerde Staten of de Neder- landsch Indische Gas Maatschappij, den tegenwoordigen functionaris niet bekwaam zouden achten. De directie van de Nederlandsch Indische Gas Maatschappij door en kele gesprekken kennende, meenen wij het tegendeel te mogen aannemen. De leiding van de Ned. Ind. Gas Mij. is o.i. niet gewend, menschen die zij niet voldoende bekwaam acht, op hun post te laten 1 In het afdeelingsverslag over de behandeling der Zegam-voorstellen in de afdeelingen van Provinciale Staten, trof ons in dit verband echter een zin die te denken geeft. Het aan het woord zijnde lid van Ged. Staten zei nl. „Men zal wellicht de tegenwerping maken, dat het beter zou zijn, om di rect tot de benoeming van een nieu wen directeur- over te gaan. Maar daartegen bestaat het be zwaar dat, als over eventueele samenwerking met een der gas bedrijven die daartoe aangewezen schijnen, onderhandeld wordt, het bij die onderhandelingen steeds van zoo groote beteekenis is, of aan den directeur van het betref fende gasbedrijf een positie kan worden verleend". Wij hopen, dat wij ons vergissen. Maar o.i. kan dit slechts zóó worden opgevatde provincie is op klanten vangst voor haar toekomstige gasbe drijf. Wanneer een toekomstige afne mer een „goede klant" belooft te wor den, maar als tegenprestatie eischt, dat de man die nu haar gemeentelijke gas fabriek leidt, directeur van het bedrijf in zijn nieuwen vorm wordt, dan heb ben Ged. Staten hier wel ooren naar. En zij zijn op deze zuiver zakelijke motieven bereid, een man die in de af- geloopen 5 Zegam-jaren zijn werk tot tevredenheid heeft verricht (ons zijn althans geen klachten bekend en Ged. Staten hebben er nimmer van gerept) hiervoor terzijde te schuiven Het is waarlijk geen plaatselijk chauvinisme dat ons 200 doet schrij ven nu de huidige directie toevallig in Vlissingen zetelt. De man die het gas bedrijf leidt, moet voor zijn taak in ieder opzicht bekwaam zijn. Desnoods benoemt men onzentwege een Hotten tot. Maar... als eenmaal iemand met de functie belast en hiervoor bekwaam gebleken is, dan dient de betrokkene om redenen van fatsoen niet van zijn Post te worden verdreven. En een ge meente die dezen eisch zou stellen, of althans zou verlangen dat haar man directeur wordt (hetgeen op hetzelfde Peer komt) zou iets doen waarvan wij zeker weten dat bijvoorbeeld de bur gemeester van Middelburg het niet voor zijn verantwoording zou willen nemen 1 Dat Ged. Staten in principe bereid schijnen te zijn, zich voor zulk een transactie te leenen, valt ons geducht tegen. Dat is toch beneden de waar digheid van het- provinciaal bestuur. Gistermorgen in de vroegte heeft de eerste groote zeeslag in dezen oorlog plaats gehad. Een Duitsch vestzakslagschip (in de meeste berichten wordt gesproken van de „Admiral Scheer", doch de autoriteiten van Uruguay verklaren dat het de „Admiral Graf von Spee" is) is nabij de Zuid-Amerlkaansche kust in een hevig gevecht gewikkeld geweest met de drie Britsche kruisers „Ajax", „Achilles" en „Exeter", In een communiqué van de Britsche ad miraliteit wordt verklaard, dat drie Brit sche kruisers in contact zijn geweest met de „Admiral Scheer". Dit was gisteren om 6 uur 's morgens het geval. De „Admiral Scheer" werd her haalde malen getroffen en scheen een toe vlucht te zoeken in de Rio de La Plata. Tijdens het hevig gevecht, dat vier uur duurde, werd de Britsche kruiser „Exeter" beschadigd en gedwongen zich van verdere actie te onthouden. De andere kruisers, de „Ajax". en de „Achilles", hebben de ach tervolging voortgezet. Duitsch slagschip met dertig dooden en tachtig gewonden aan boord te Montevideo aangekomen. Het Duitsche vestzakslagschip is volgens Havas na een achtervolging door genoem de kruisers tot op de reede van Montevideo, hedennacht in deze havenplaats aangeko men, waar zij dertig dooden en tachtig gewonden aan land heeft gebracht. De autoriteiten van Uruguay hadden zich aan boord van de sleepboot „Lavalleja" naar het schip begeven. Op de kade was een groote menigte bijeengestroomd, om van het ontschepen van de dooden en gewonden getuige te zijn. De autoriteiten van Uruguay verklaren dat het niet het vestzakslagschip „Admiral Scheer" doch de „Admiral Graf von Spee" is. Het schip is zwaar beschadigd. Te Londen wordt verklaard, dat overeenkomstig de Haagsche overeen komst no. 13 van 1907 het schip thans in een neutrale haven mag bljjven voor het verrichten .van die herstellingen welke absoluut noodzakelijk zyn om het weer zeewaardig te maken. Daarna moet het binnen 24 uur de haven ver laten. De strijdmiddelen van het schip mogen niet aangevuld worden. De Britsche kruisers „Ajax" en „Achilles" liggen voor de haven van Montevideo te wachten.. Later werd gemeld dat zü de buitenhaven zijn bin nengevaren. Men weet niet in hoeverre zjj beschadigd zijn. De gewonden van het Duitsche vestzak slagschip zijn in het militaire hospitaal van Montevideo opgenomen. De correspondent van de „New York Ti mes" te Buenos Ayres schrijft aan zijn blad, dat de Britsche kruisers met de „Admiral Graf von Spree" in contact zijn gekomen op ongeveer 200 mijl ten oosten van Punta Deleste (de monding van de Rio Plata) Woensdagochtend 6 uur. Het vuur werd onmiddellijk geopend. De Brit sche kruiser „Exeter" werd zoodanig ge troffen, dat het schip nog slechts met be perkte snelheid kon varen, zoodat het den strijd moest opgeven. Hoewel de elfduims kanonnen van het Duitsche schip zwaarder zijn dan de zes- duims van de „Ajax" en de „Achilles", werd het Duitsche schip door de kanonnen van acht duim van de „Exeter" beschadigd, waarna het schip naar de kust voer. Te half zeven in den avond werd het schip op 20 mijl afstand van Punta Deleste gezien, varende in zuidelijke richting. Eenige mi nuten later verschenen de beide Britsche kruisers aan deh horizon. Zij openden het vuur en binnen tien minuten waren twintig schoten gewisseld. Een uur later werd de strijd op 25 mijl ten zuiden van Punta De leste hervat en de drie schepen vuurden heftig toen zij Punta Belena passeerden. De Duitsche oorlogsbodem bevond zich toen minder dan negen mijl uit de kust en het mondingsvuur van de kanonnen kon van de kust worden gezien. Toen te half negen de duisternis viel lag een dik rookgordijn over een lengte van verscheidene mijlen op de zee. De. kleine kruiser „Uruguay" van de vloot van Uruguay is ooggetuige geweest van den strijd. Het schip bevond zich bij Punta Deleste toen de strijdende oorlogs bodems passeerden. De correspondent voegt hieraan toe, dat in diplomatieke kringen te Buenos-Ayres wordt verondersteld, dat het Duitsche schip „Ussukuma" dat 3 December door Britsche oorlogsbodems in het zuiden van den Atlan- tischen Oceaan werd buitgemaakt, gebruikt werd om kleine Eritsche oorlogsbodems in een gevecht met het vestzakslagschip te lokken. Een bericht dat de „Achilles" tot zinken zou zijn gebracht wordt door de Britsche admiraliteit ongegrond genoemd. Om welk slagschip gaat het Te Londen bestaat nog steeds twijfel over de identiteit van het Duitsche vest zakslagschip, dat een toevlucht heeft ge zocht in de haven van Montevideo. Men veronderstelt, dat het schip zijn naam heeft gewijzigd brj het verlaten van de Duitsche v ateren en dat het nu eens den naam „Ad miral Scheer" en dan weer dien van „Ad miral Graf von Spee" voerde. De drie vestzakslagschepen zijn in uiter lijk zoo gelijk, dat het op eenigen afstand niet mogelijk is verschillen te zien. Evenwel hebben de Duitsche gezant te Uruguay en de secretaris van den president van Uru guay bevestigd, dat het de „Admiral Graf von Spee" is, welke in de haven van Monte video ligt. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de kruiser „Exeter", welke den strijd moest opgeven, slagzij maakt. Te Buenos Aires wordt verder vernomen, dat de strijd begon met een aanval van het Duitsche schip op den Britschen kruiser „Ajax", welke het 9975 ton metende Fran- sche mailscnip „Formose" rond Punta del Este naar de monding van de Plata-rivier convooieerde. Een andere kruiser, vermoe delijk. de „Achilles", kwam de „Ajax" te hulp en een twaalftal salvo's werden ge wisseld. De „Ajax" legde toen een rookgordijn, waarachter het Duitsche schip verdween. Uit mededeelingen van ooggetuigen blijkt, dat de Britsche schepen het slagschip naar de kust drongen, zoodat het snelheid móest minderen. Hierdoor was het blootgesteld aan de volle uitwerking van het vuur van de Britsche kanonnen. Men weet te Montevideo niet of de „Exeter" de haven zal binnenloopen voor herstel van de opgeloopen schade. De schade van de „Admiral von Spee". De correspondent van de „Evening Stan dard" te Montevideo is met een bootje de haven ingevaren en is op enkele meters van het vestzakslagschip genaderd. Hij deelt mede, dat de brug van het schip is weggeslagen. Het schip heeft vier groote gaten in dm buitenwand, waarvan twee even boven de waterlijn. Een ander bericht meldt, dat het schip een groot gat heeft in den controle-toren. Vermoedelijk zijn de zware kanonnen bui ten werking gesteld. Het vliegtuig is zwaar beschadigd en in den scheepswand zijn verscheidene gaten geschoten. Duitsche berichten over den zeeslag. De berichten over het gevecht van een Duitsch oorlogsschip met verscheidene En- gelsche kruisers heeft te Buenos Aires grooten indruk gemaakt en vormt het on derwerp van den dag, aldus hét Duitsche N ieu wsbureau. Men had het daar niet mogelijk geacht, zoo vervolgt het D.N.B., dat het een Duit- schen oorlogsbodem zou gelukken, door de Engelsche blokkade te breken voor de mon ding van de La Plata te verschijnen. Een nauwkeurig beeld van het verloop van het gevecht is op het oogenblik nog niet te geven, daar voorloopig bijna uitsluitend Engelsche berichten beschikbaar zjjn. Niet temin blijkt ook hieruit, dat de Duitsche oorlogsbodem den Engelschen kruisers, wel ker aantal minstens drie bedraagt, zware ve liezen en beschadigingen heeft toege bracht en een deel der Engelsche zeestrijd krachten gedwongen heeft het gevecht af te breken en veiligheid te zoeken in de neutrale haven van Montevideo. Deze Duit sche „overwinning ter zee" wordt hier dus des te belangrijker geacht, omdat zij aantoont, dat de Duitsche oorlogsmarine in staat is ook in de meest verwijderde zönes en ook zelfs tegen een numeriek ster keren tegenstander zich te handhaven. Volgens hier in omloop zijnde berichten zouden de Engelschen in het gevecht met het Duitsche oorlogsschip mosterdgasgra naten gebruikt hebben, waardoor een deel der levensmiddelen op het Duitsche schip bedorven geraakte, hetgeen aanleiding was voor dit vaartuig om na het gevecht even eens in Montevideo voor anker te gaan. (Het Britsche ministerie van marine ver klaart echter, Jat dit absoluut onjuist is, er zijn geen mosterdgas-granaten voor de Britsche vloot gemaakt, noch zijn deze door haar gebruikt.) De Britsche oorlogsbodems, welke deelnamen aan den slag. De Britsche kruiser „Exeter", welke heeft deelgenomen aan den zeeslag in de Zuid-Amerikaansche wateren, is gereed ge komen in 1931. De waterverplaatsing van het schip is 8390 ton, de bewapening be staat uit zes kanonnen van acht duim, vier stukken luchtdoelgeschut van 4 duim en zes torpedolanceerbuizen van 21 duim. De „Achilles" is een kruiser van 7030 ton en bewapend met acht kanonnen van zes duim, vier van vier duim, vier drieponders en tien lichtere kanonnen, alsmede acht torpedolanceerbuizen en een vliegtuig. I wÊ I De „Admiral Graf von Spee" is de nieuwste van de drie Duitsche vestzakslagschepen. Het schip is in 1936 te Wil- helmshaïen in gebruik geno men. De normale bemanning telt 926 koppen. De snelheid bedraagt 26 knoopen en de waterverplaatsing bedraagt 10.000 ton. Het schip is be wapend met zes kanonnen van elf duim, acht van 5,9 duim en 14 stukken lucht doelgeschut. Verder heeft het twee vliegtuigen aan boord, die met behulp van een kata pult kunnen opstijgen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bon Jen g&tmsg Zeeslag bij de Zuid-Amerikaansche kust. Tusschen een Duitsche en drie Britsche oorlogsschepen. (Pag. 1, eerste blad)] De Volkenbond heeft Rusland veroor deeld. (Pag. 1, eerste blad), Russisch passagiersehip met 1000 pas sagiers aan boord gezonken 560 op varenden worden vermist. (Pagina 2, eerste blad)] Weer verschillende schepen vernietigd roor mjjnen en torpedo's. (Pagina 2, eerste blad)] Ook dit jaar ontvangen de werkloozen een Kerstgave. (Binnenlond), De Tweede Kamer heeft de Justtie- begrooting aangenomen. (Binnenland)] ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERK 'UT EN IEDER LID VAN DEN BOND BEHOORT FINLAND BIJ TE STAAN. De speciale commissie, die door de Vol kenbondsvergadering is benoemd ter be studeering van het beroep van de Finsche regeering, heeft een ontwerp van resolutie uitgewerkt, dat inmiddels is goedgekeurd, De inhoud luidt 1. De Volkenbondsvergadering, consta- teerende, dat door de agressie, die zjj je gens Finland heeft gepleegd, de U.R.S.S. in gebreke is gebleven, zoowel ten opzichte van zijn eigen politieke overeenkomst mét Finland als ten aanzien van het pact van Parijs en artikel 12 van het Volkenbonds handvest, en dat zij op den vooravond der agressie, zonder rechtsgronden, het door haar in 1932 met Finland gesloten niet- aanvalspact opzegde, dat tot eind 1945 van kracht zou blijven, veroordeelt plechtig het optreden der U.R.S.S. tegen den Finschen staat, doet een dringend beroep op ieder lid van den Volkenbond om Finland den mate- rieelen en humanitairen steun te ver- leenen, waartoe het in staat is, en zich te onthouden van ieder optreden, dat het weerstandsvermogen van Fin and zou kunnen verzwakken. machtigt den secretaris-generaal de mede werking te verleenen van zijn technische diensten voor de organisatie van den bij stand aan Finland, die hierboven genoemd is en machtigt eveneens den secretaris generaal krachtens de resolutie van de Volkenbondsvergadering van 4 October 1937 om staten, die geen lid van den Vol kenbond zijn, te raadplegen over eventueele samenwerking. 2. Overwegende, dat Rusland ondanks de tot dit land gerichte uitnoodiging geweigerd heeft in den raad en de assemblee te ver schijnen bij de bestudeering van zijn geschil met Finland, dat het daardoor in gebreke is gebleven ten opzichte van een der meest essentieele verplichtingen van den Volken bond voor de waarborging van den vrede en de veiligheid der naties en optreedt als of de Volkenbondsraad en -vergadering, met de missie, die hun door artikel 15 van het handvest wordt opgedragen, niet beston den, dat het tevergeefs getracht heeft zijn weigering te rechtvaardigen door de be trekkingen aan te voeren, die het aange knoopt heeft met de z.g. door de Finsche bevolking volgens het vrije spel van haar instellingen erkende regeering, dat Rusland zich niet alleen schuldig heeft gemaakt aan schending van een van zijn verplichtingen, voortvloeiende uit het handvest, maar zich door eigen schuld buiten het handvest heeft geplaatst, dat de raad bevoegd is volgens de bepalingen van artikel 16 om de con sequenties te trekken, die deze toestand met zich mede brengt, beveelt den raad aan zich over de kwestie uit te spreken. Het voorstel van Argentinië aangenomen. De vergadering van den Volkenbond heeft heden het rapport en de resolutie in zake de Finsche kwestie aangenomen. Veertig leden stemden vóór, negen ter zitting aanwezige leden verklaarden zich van stemming te onthouden. Onbekende Nederlander schenkt Finland 100.009. Een Haagsche bankinstelling liet dezer dagen de Finsch-Nederlandsche vereeniging weten, dat een Nederlander, die onbekend wenscht te blijven, ten behoeve van Finland een bedrag van 100.000 had gestort, meldt de TeL Aan giften voor het Finsche Rood© Kruis

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1