ABDIJSIROOP BUITENLAND Mexico bezat het eerste bombardements vliegtuig. "MP" W f» dij zoon verouderde hoest akker 's (&-£y wjistèrjtie ACHTER DE B0SSCHEN België's verhouding tot Nederland. Voldoening: over heropening van da Wielingen. De Belgische Kamercommissie van bui- tenlandsche zaken heeft Dinsdag met vrfl- wel algemeene stemmen het verslag aan genomen van den heer Carton de Wiart over de begrooting van het ministerie van buitenlandsche zaken en buitenlandschen handel. Het derde deel van dit verslag is gewfld "aan het onderzoek van de betrekkingen van België zoowel met de oorlogvoerende mo gendheden als de staten die neutraal zgn gebleven, met name Nederland. In dat ver band schrijft de rapporteur o.m. De beide buurstaten vormen thans tezamen met het groothertogdom Luxemburg het meest ge- exponeerd vredelievende eiland ter wereld. Ongetwijfeld zou niemand een der staten kunnen verplichten te intervenieeren ten gunste van den ander ingeval van een agressie, maar niemand zou kunnen ver hinderen, dat een dergelijke agressie direct zou worden gevolgd door interventie. Bg afwezigheid van een prealabel militair bondgenootschap zou zich op natuurlijke wijze een tactische band kunnen vestigen tusschen de strijdkrachten der solidaire staten. Een tunnel onder het Kanaal Na den oorlog. Tijdens de debatten in de Fransche Ka mer over de begrooting van openbare wer ken, heeft minister de Monzie gisteren z^'n goedkeuring uitgesproken tegenover afge vaardigde Boucher, die aanbevolen had over te gaan tot den bouw van een tunnel onder het Kanaal. De bouw van een der- gelijken tunnel is volgens den minister on misbaar en zal een der eerste groote wer ken na den oorlog moeten vormen. Het is een internationale noodzakelijkheid. De mi nister heeft de adhaesie ontvangen van een hooggeplaatste Engelsche persoonlijk heid, die zich aan dit denkbeeld heeft ge wijd. SPIONNAGE IN BELGIË ONTDEKT. De Belgische dagbladen berichten, dat de juridische politie van het parket te Luik een buitenlandsch propagandabureau heeft ontdekt in een café te Cheratte in de pro vincie Luik. Het café werd gedreven door een in Duitschland geboren Italiaan. Deze is gearresteerd en ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. In zijn kamer werd bij huiszoeking een nieuw mitrail leur-pistool en een dienstpistool gevonden, alsmede een stafkaart van de omgeving van Cheratte. Tezamen met den caféhouder zijn drie andere vreemdelingen gearresteerd, even eens in Duitschland geboren Italianen. Verder bericht de „Nation Beige", dat de politie in een hotel te Saint Hubert in de provincie Luxemburg een geheimen draad- loozen zender heeft ontdekt. Het blad voegt hieraan toe, dat een bui tenlander, die verklaarde dat hij houthan delaar was, langen tijd in het hotel heeft gelogeerd. Dit hotel grenst aan een ander hotel, waar een militair bureau is geves tigd. De eigenares van het hotel waar het radiotoestel is gevonden, is langen tijd door den rechter van instructie van Neuf- chateau ondervraagd. DUITSCH WITBOEK OVER VOORGESCHIEDENIS VAN DEN OORLOG. De in een nieuw witboek van het mi nisterie van buitenlandsche zaken gepubli ceerde „documenten over de voorgeschie denis van den oorlog" zijn in vier hoofd stukken gerangschikt. Het eerste bevat 196 documenten over de ontwikkeling der DuitschPoolsche betrekkingen van Ver sailles af tot de afwijzing van het Duifc- sche aanbod tot een minnelijke regeling van de kwestie Dantzig en den corridor in het voorjaar van 1939" De in het tweede hoofdstuk weergegeven documenten, uittreksels uit redevoeringen van den Führer en Duitsche en Engelsche staatslieden en politici, zoomede rapporten van den Duitschen ambassadeur te Londen en andere Duitsche diplomatieke missies, volgen den loop der Engelsche politiek van de gemeenschappelijke Duitsch-Engelsche verklaring van Milnchen af. Het derde hoofdstuk der verzamelde do cumenten bevat de documenten over de be moeiingen van Duitschland tot verzekering van vredelievende betrekkingen met zijn buurlanden, de Parijsche verklaring van 6 December 1938, de Duitsch-Belgische nota- wisseling, de verzekering van den Führer inzake de onschendbaarheid van Zwitser land, de verklaring over de onaantastbaar heid der grenzen met de zuidelijke buren, de niet-aanvalsverdragen met Denemarken, Litauen en Estland en Sovjet-Rusland. Het vierde hoofdstuk behandelt het „misbruiken van Polen als werktuig van den Engelschen oorlogswil". Het laatste document in deze nieuwe ver zameling van acten is een telegram van het ministerie van buitenlandsche zaken, waarin de volledige verantwoordelijkheid voor het uitbreken van den oorlog op En geland wordt gelegd. DE „BREMEN" IN TH U IS WATEREN AANGEKOMEN. Engelsche duikboot kon niet aanvallen. De „Bremen" van den Noordduitschen Lloyd, is Maandag veilig in de Duitsche thuiswateren aangekomen. Volgens een bericht van de Britsche admiraliteit zou een Britsche onderzee boot het schip op schotsafstand hebben gezien. Gezaghebbende Engelsche vlootkringen wijzen er op, dat de „Bremen" door de Engelsche duikboot niet getorpedeerd is, omdat wellicht het schip te ver van land was, dan dat de opvarenden met open boo ten veilig de kust zouden bereiken. Voorts wijst men er op, dat het een ontzaglijke taak zou zijn geweest voor een duikboot, om een schip als de „Bremen" als prijs op te brengen, aangezien de snelheid van de „Bremen" omstreeks 30 knoopen is, ter wijl een duikboot aan de oppervlakte tus schen de 15 en 20 knoopen loopt Het opper-commando der Duitsche weer macht meldt in dit verband nog In de Noordzee trachtte een Britsche duikboot de „Bremen" aan te vallen. Een van de vliegtuigen, die uitgezonden waren ter bescherming van de „Bremen" drukte den Engelschen onderzeeër echter zoo on der water, dat de aanval verhinderd werd. OVEREENKOMST TTJSSCHEN DE BRITSCHE EN FRANSCHE DEPARTE MENTEN VAN FINANCIËN. Sir John Simon heeft gisteren in het En gelsche Lagerhuis medegedeeld, dat een overeenkomst tot stand is gekomen tus schen de Engelsche en Fransche departe menten van financiën betreffende samen werking op financieel gebied, zooals reeds op andere terreinen wordt samengewerkt. Simon voegde hieraan toe, dat over eengekomen is, wijzigingen te vermij den in de bestaande verhouding tus schen het pond sterling en den franc voor den duur van den oorlog. Ook zijn regelingen getroffen om de beide landen In staat te stellen vrijelijk ge bruik te maken van elkanders valuta, zonder dat het noodig Is goud te leveren. Geen van beide regeeringen zal een bui tenlandsche leening aangaan of een bui tenlandsch crediet opnemen, zonder over eenstemming met de andere regeering, of tezamen met haar. Geen van beide regeeringen zal nieuwe beschermende beperkingen opleggen op im porten van de ander gedurende den oorlog. De overeenkomst zal van kracht blijven tot zes maanden na de onderteekening van het vredesverdrag. HONGAAÏtSCH INDUSTRIEEL IN SLOWAKIJE GEARRESTEERD. Uit Slowakije wordt aan het Hongaar- sche telegraaf agentschap gemeld, dat de Slowaaksche autoriteiten te Revuca den grondbezitter en industrieel baron Baratta hebben gearresteerd en naar het concen tratiekamp in Rava hebben overgebracht. Baron Baratta speelt een zeer actieve rol in de organisaties der vereenigde Hongaar- sche partij. Dit zou alduts het M.T.L de ooi-zaak zjjn van z^n arrestatie. De in- terneering van Baratta heeft in Hccngaar- sche kringen in Slowakije een des te groo- ter verontwaardiging gewekt, daar de laat ste dagen in de bezette gebieden weer ver scheidene vooraanstaande Hongaren in hechtenis genomen z\jn. Zoo heeft men te Stos o.a, den fabrikant Olaskowitsj gear resteerd. BOMMEN BESTONDEN UIT MET DYNAMIET GEVULDE LOODEN BUIZEN. Spoedig verdreven door geïmproviseerd afweergeschut. Men zou geneigd zijn te meenen, wanneer men over luchtaanvallen, bombardementsvliegtuigen en lucht afweergeschut leest, dat dit strijd middelen zijn, die voor het eerst wer den toegepast in den wereldoorlog. Zij werden evenwel reeds twee jaar eerder toegepast, en wel in Mexico. In het jaar 1912 woedde in Mexico we der eens een burgeroorlog de hoeveelste is niet bekend. Generaal Obregon en zijn aanhangers, die zich constitutionalisten noemden, waren in opstand gekomen te gen de wettige regeeringZij belegerden o.a. de havenstad Gayamas doch al hun aanvallen werden afgeslagen door het vuur van twee in de haven liggende regeerings- kruisera Men zon op middelen om deze onschadelijk te- maken en nu wilde het toeval, dat zich onder Obregon's troepen een Fransche vlieger bevond met een pri mitief vliegtuig, dat de geheele luchtmacht der opstandelingen vorinde. Verder maakte ook een Australisch mecanicien, Dean, deel uit van den troep. De Fransche vlieger, zekere Madon, en de Australiër kwamen nu op het denkbeeld, looden buizen met dynamietpatronen te vullen, ten einde deze geïmproviseerde bommen op de schepen te laten vallen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Ma- don steeg op en wierp de looden buizen omlaag. Het had hem echter aan oefening ontbroken, zoodat zijn bommen niet op de schepen terecht kwamen, doch op de kade, waar zij groote verwoestingen aanrichtten. Enkele dagen later zou hg het experiment herhalendoch thans wachtte hem een groote verrassing. Men had een scheeps- kanon gemcateerd op een draaischijf, zoo dat men het naar alle zjjden kon richten en toen de vlieger verscheen, werd hij on der schot genomen, zoodat hij haastig een goed heenkomen moest zoeken, ten einde Obregon's „luchtvloot" en zichzelf in vei ligheid te brengen. Onderweg liet hij zijn bommen vallen, die echter voor het mee- rendeel in zee terecht kwamen. Dit was dus voor de eerste maal in de geschiede nis, dat gebruik werd gemaakt van een bombardementsvliegtuig dat bommen wierp en door afweergeschut werd ver dreven. RUSLAND HEEFT ESTLAND GEEN HULP GEVRAAGD. Het agentschap Eta iis gemachtigd te verklaren, dat het bericht, volgens hetwelk de U.R.S.S. toepassing zou hebben ge vraagd van het Estlandsch-Sovjet-Russi- sche pact in geval van een Finsch-Russisch conflict, onjuist is. Het bijstandspact zou slechts worden toegepast in geval van een agressie tegen de U.R.S.S. EEN VOORSTEL VAN DE „AFTENPOSTEN". Hulp aan Finland. Het conservatieve te Oslo verschijnende blad „Aftenposten" stelt voor, dat ieder lid van den Volkenbond onmiddellijk een le gercorps ter beschikking van Finland stelt, volledig uitgerust en ter sterkte van een duizendste van zijn bevolking. De aanval van de Russen zou hierdoor tot staan ge bracht worden en d© autoriteit van den Volkenbond zou hersteld zijn. "te» Badzo-baden Vooral des winters Vergeet niet, dat heel vat ongemakken, die 's zomers merkbaar worden, in den winter ontstaanNeem 'n Badzo-bad niet alleen tegen winter- Toeten, maar óók tegen rheumatiek, rachitis en andere kwalen. Het heilzame, sterk koolzuurhoudende zoutwaterbad activeert de huid, stoot de ziektestoffen uit. In pakken van 1 Kg. 20 ct. In pakken van 3 Kg. 45 ct. Vraagt krodtur*. éf7% N.V. Kon. N«d. Zeutlnduitrf* Bookolo. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten* LEVENDIGE GEVECHTEN AAN DE SAAR. Een uit Luxemburg ontvangen bericht van het Belgisch Telegraafagentscbap meldde gisteren, dat den geheelen nacht het gedreun van geschut gehoord is aan de zuidoostelijke grens van Luxemburg. Om drie uur werden verscheidene huizen in Schengen, dicht bij de grens, door ma chinegeweerkogels getroffen. Niemand werd gewend. Het Fransche legerbericht van gister avond luidde De laatste verslagen over den nacht mel den levendige gevechten in de streek tus schen de Saar en het bosch van Warndt. In den loop van den dag een nieuw ge vecht en geschutvuur in dezelfde streek. De onaantastbaarheid van onze posten is overal gehandhaafd. DE POOLSCHE VLUCHTELINGEN IN LITAUEN. 45.000 moeten elders worden ondergebracht. Litauen heeft zich gewend tot Rusland, Duitschlaid, de Vereenigde Staten, Zwa den, Denemarken en Noorwegen met het verzoek een aantal van dc 45.000 Poolsche vluchtelingen en geïnterneerde soldaten op te nemen, aangezien Litauen zich niet per- mitteeren kan al deze uitgewekenen gedu rende geruimen tijd te onderhouden. Rus land heeft een gunstig antwoord gegeven en medegedeeld, die vluchtelingen en sol daten te willen opnemen, die afkomstig zijn uit het door Sovjet-Rusland bezette deel van Polen. Zweden en Noorweg - hebben een weigerend antwoord gegeven ir. verband met et aantal Finsche vluch telingen, dat zij zullen moeten opnemen. Van de andere drie staten is nog geen antwoord ontvangen. GESCHUTVUUR GEHOORD OP IJSLAND. Een zeeslag geleverd? Dinsdag is vernomen, dat Zondagavond gedurende twee uur zwaar geschutvuur is gehoord in Djupivogr aan de Zuidoostelijke kust van IJsland. Er zijn geen oorlogsche pen gezien. Men gelooft echter, dat een zeeslag ver in zee moet zijn geleverd. SCHEEPV AARTBERICHTEN De ramp van de „Tajandoen". PASSAGIERS EN LEDEN DER BEMANNING IN NEDERLAND TERUG. Slechts enkele diagen zijn er verloopen nadat het motorvrachtschip „Tajandoen" van de Stoomvaart Maatschappij „Neder land" in het Kanaal bij de Engelsche kust ten onder ging. Zes leden van da beman ning kwamen bij de ramp om het leven, 62 opvarenden werden gered door het Belgi sche stoomschip „Louis Shsid", dat even eens op de kust van Enigeland verloren ging. Onze landgenooten, opvarenden van het Nederlandsche schip, beleefden tweev- maal kort achtereen de bange uren van een redding. Daarna bereikten zij veilig het land, evenwel beroofd van al hun eigendommen, doch gelukkig, dat zij be houden waren gebleven. Maar wij leven snel in onzen tijd. De sterkste indruk van een moment is in een volgend oogenblik weggevaagd door een nieuwe, even hevige impressie. Men ver geet gemakkelijk wanneer telkens nieuwe berichten de aandacht vragen. De eene scheepsramp is voorbij en men wacht eigenlijk gelaten op een volgende.,.. De „Tajandoen" ligt op den bodem van het Kanaal zes Nederlandsche mannen werden het slachtoffer van de ramp 62 anderen konden huiswaarts koeren. Bij zulk een aankomst, wanneer blijd schap over de redding op aller gezichten straalt, herinneren we ons nog even, wat kort geleden geschiedde. Daarna ia ook deze gebeurtenis tot geschiedenis gewor den... Historie van dezen tijd, geschreven met zwarte letters van rouw. Gisteravond keerden 62 opvarenden van het gezonken motorvrachtschip in Neder land terug. De boot had ben gistermorgen van Folkestone naar Oostende gebracht. Vandaar werd de reis via Brussel en Ant werpen naar Nederland voortgezet. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de belangstelling op die Nederlandsche sta tions groot is geweest. In Rotterdam stap ten reeds eenige leden van de bemanning uitin Den Haag bleef het grootste deel van de passagiers. Ook in Leiden en Haar lem bleven geredden achter. Daarom was het geen wonder dat de electrische trein, welke om 23.lé op het Centraal Station te Amsterdam moet bin nenkomen bijna een kwartier over tijd was. En iedere minuut wachten was teveel voor de tientallen vrienden en familieleden, die de geredden kwamen afhalen. Zij drentel den heen en weer, bloemen in de hand, warme winterjassen over den arm. De directeur van de Maatschappij „Ne derland" de heer J. F. van Hengel, was met eenige leden van het personeel der passageafdeeling op het station teneinde de geredden te begroeten, die door den heer Brsyer begeleid waren. Toen om ongeveer half twaalf de trein op het eerste perron voorreed, verdrongen allen zich voor de portieren. Het was een blij weerzien en ear kwam nauwelijks een einde aan de omarmingen. De directeur van de „Nederland" wendde zich tot den hoofdmachinist en den kapitein een ander ontfermde zich over de Javanen, die er zonderling uitzagen in hun te wijde, in Engeland gekregen kleeren. Natuurlijk trachtte een ieder nog iets te weten te komen over de ramp zelf. Als eenig antwoord van den kapitein kwam ,,Ik ben doodmoe. Morgein is er weer een dag". Het spreekt vanzelf, dat niemand verder aandrong. Op een oogenblik als dit zjjn de familie, vrouw en kinderen verreweg het belangrijkst. Na een kwartier was het perron weer leeg. Er zijn vele gelukkige families dezen avond de thuiskomst van geredden is hoe vreemd het moge klinken als een blij einde van een scheepsramp. Straks varen allen weer uit. NIEUW SCHIP ZAL DE „TAJANDOEN" VERVANGEN. Opdracht aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. De directie van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt mede, dat zij ter vervanging van het op 7 December jl. verloren gegane m.s. „Tajandoen" aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij opdracht heeft gegeven voor den bouw van een vrachtschipvan hetzelfde type als het vrachtschip, hetwelk de vorige week be steld werd bij de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde". De Sulssrmotor en hulpwerktuigen zul len ook voor dit schip worden geleverd door de N.V. Werkspoor. Nieuw schip voor de JavaChina—* Japan-lün. De Java-China-Japan-lijn heeft de Neder landsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam den bouw opgedragen van een motorvracht- en passagiersschip, dat zal worden uitgerust met machines van Werk spoor. Het nieuwe schip zal ruim 6000 bruto register ton groot zijn. Deensch schip gestrand. De Deensche vereenigde Steenkool Im- portmaatschappij deelt volgens het D.N.B. mede, dat het 3500 ton groote schip „Ciro- bria" van deze maatschappij aan de oost kust van Schotland bij Stonehaven op het strand is geloopen. De uit 25 koppen be staande bemanning is gered. O 9 is oppassen gebo den. Bestrijdt hetj chronisch worden, gebruik de beste' samenstelling, die vereenigd is in de thans verstèrkte Akker's Abdijsiroop. Abdösfroop bevat van ouds beproef de alUmoplosaende en borstver- sterkend»» geneeskruiden en boven dien de „codeïne" de krachtigste, hoestbedwingende stof. Abdijsiroop lost daardoor de slijm op, zuivert de luchtwegen, doet daardoor ge makkelijker ademhalen en vermin dert de pijn «n de drukking op Uw borst. De hoeststillende stof „codeïne" maak» dat U aan het eind van den dag niet uitgeput en ver moeid zijt van langdurig hoesten. Door Abdijsiroop te nemen be vrijdt U zich hiervan en dan kunt U ook weer vrii en diep ademhalen. Eenige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.60. f 3^0. f 4.20. Alom verkrllghaar FEUILLETON Een roman uit Siberië door FR. ENSKAT (Nadruk verboden) 8 Verrast keerde Lansky zich om. „Je droomt, Nanglu. Wie zou ons moeten achtervolgen hier in deze ver latenheid en waarom?" „Nanglu vergist zich niet, heerMan volgs ons reeds sinds dagen." „Hoe kan jg dat nu weten? Niemand van ons heeft er nog iets van bemerkt. Onzin, Nanglu. Geen sterveling weet iets van onze onderneming. Waaruit maak je op, dat er iemand achter ons aanzit?" Nanglu aarzelde even, voor hg begon „Drie dagen geleden heeft Nanglu 's middags een handschoen verloren, 's Avonds ging Nanglu een deel van den zelfden weg terug can handschoen te zoe ken. Heeft hem ook gevonden. Maar van een kleinen berg af zag Nanglu vuur ach ter zich." Lansky greep den Osseet haastig bij den arm. „Heb je je niet vergist?" „Nanglu scherpe oogen. Nanglu al twee nachten teruggegaan, Talken» vuur achter ons gezien." „En Je vermoedt, dat hij maar alleen is?" „Ja, heer Vuur kleiner dan het on zeeenmans-vuur. Hij ook stil. Meer mannen maken lawaai, maken grootere vuren, schieten wild. Hij alleen en «til. Achtervolger." „Maar wie dan?" „Mertens „Je bent gek Dat is onmogelijk Ik heb hem toch zelfHij isMertens komt niet meer terugUitgesloten Onwillig keerde Lansky zich af om naar de tent terug te keeren, maar Nanglu hield hem aan zijn mouw vast. „Heer, er komt sneeuw. Sneeuwnachten gevaarlijk, wanneer achtervolger op spoor." Met een ongeduldig gebaar rukte Lans ky zich los. „Hou op met dat gedaas I Ik geloof er niets van. En al was het zoo waarvoor hebben we anders 's nachts onze wachtposten?" Nanglu had voor ztjn chef, die haastig de tent binnen ging, slechts een medelij denden blik over. 9. De sneeuw liet nog steeds op zich wach ten. Hal haastte zich zooveel mogelijk. Zijn bontjas stond wijd open, daar het hem andera te warm werd. Alles hing nu van zijn snelheid af, zoomede van de vraag of de sneeuw acg vier vijf uren zou uit blijven. Hoewel de hemel zwaar' bewolkt was, heerschte er genoeg licht om de naaste omgeving te verkennen. Het verblindende wit van het sneeuwdek droeg daartoe in niet geringe mate bg. Zonder veel inspan ning gelukte het Hal het breede spoor, dat de anderen hadden achter gelaten, te vol gen. Geen moment vertraagde hg zgn stap. Nu hg een vast omignd plan had, voelde hg het vertrouwen in zichzelf terug kee ren. Intusschen werd het steeds minder koud. Eiken meter, dien hij aflegde, voor de sneeuw, die onvermijdeigk moest komen, begon te vallen, was gewonnen. Zoo verliepen ongeveer drie uren. Naar de diepe duisternis te oordeelen, moest het allang nacht zgn. Het werd steeds moei- igker het spoor niet uit het oog te verlie zen, maar het ging nog. Tijdens het loopen bemerkte Hal, dat de grond langzaam be gon te stggen. Tusschen tal van boomen door ging zün weg. Nu scheen hg het hoogste punt van den heuvel te hebben beveikt, want de volgende stappen gingen veel gemakkelijker. Scherp tuurde hg in de duisternis. Op hetzelfde moment bleef hg staan. Daar Heel in de verte zag hij dicht naast elKaar twee lichtpuntjes. Hal was reeds vertrouwd met de gewoonte van de ach tervolgden om eiken avond twee vuren te ontsteken, want reeds dagen achtereen had hij de overblijfselen daarvan gevon den. Nu achter zag hg het vuur met eigen oogen en onwillekeurig ontsnapte hem daarbij een zucht van verlichting. Nu zou den zg hem niet meer kunnen ontloopen. Hg wist, waar hij hen moest zoeken. De beide vuren zouden hem den weg wgzen. Nu kon de sneeuw gerust komen. En zg kwam ook werkelgk. Traag dwar relden de vlokken omlaag. Hal scheen de zen nacht het geluk op zgn hand te heb ben. Als er een sneeuwstorm was los ge broken, zou hem dat niet alleen bg het loopen ten zeerste bemoeilgkt, maar hem ook het uitzicht ontnomen hebben. Nu echter kon Hal zich blgven oriënteeren op de beide lichtpunten, welke steeds grooter werden. De sneeuwval begunstigde zgn plannen, want alleen daardoor zou het mcgelgk zijn het kamp op betrekkelgk korten af stand te naderen zonder gevaar voor ont dekking. Hg behoefde nu ook niet meer zoo'n haast te maken, want het doel was niet meer te missen. Na een uur ongeveer verliet hg de tot dusver gevolgde richting om naar het Wes ten ax' te buigen. Toen g zich ongeveer op gelijke hoogte met de beide vuren be vond, maakte hg opnieuw een grooten bccht om achter het kamp te komen. Zgn bagage had hij afgelegd, zoodat hg zich nu veel gemakkelgker kon bewegen. Gelukkig was het bosch hier veel dich ter, zoodat het hem gelukte ongemerkt naderbij te sluipen. Hoogstens tweehon derd meter scheidden hem thans nog van de tent naast de beide vuren. In het kamp scheen alles in diepe rust te zgn. Geen geluid verbrak de stilte. Plotseling echter trad een man uit de tent naar buiten. Hier crok hij zijn pels uit, dien hg over den arm droeg om ver volgens naar een der vuren te gaan, dat al zgn aandacht scheen te eischen. Hal, die achter een boom een goede schuilplaats had gevonden, ontging geen enkele van zgn wat slaperige bewegingen. De man drceg geen wapens bij zich. In het kamp bleef alles stiL Slechts net knetteren van het hout in den vuurgloed was hoorbaar. Hal boog zich voorover om meer in de schaduw van hef struikgewas te komen. Daarop sloop hg een flink eind achteruit. Hier ontdeed hg zich van zgn pels om ver volgens weer naar zgn oorspronkelijke schuilplaats terug te keeren. De situatie was slechts in zooverre ver anderd, dat de schildwacht nu bg het an dere vuur stond. Voor zgn omgeving koes terde hg blgkbaar niet de minste belang stelling. Dit was voor Hal het sein om zich geruischloos in beweging te zetten. ALs een schaduw gleed hij over de sneeuw, maar ondanks alle voorzichtigheid kraak te even een dorre tak onder zijn voet. De schildwacht keerde zich om, doch reeds op het zelfde oogenblik trof Hal's vuist hem als een mokerslag tegen den rechterslaap. Als een blok viel de man op den grond. Hal wierp zich boven op hem, maar deze voorzorgsmaatregel bleek overbodig, wart de aangevallene had het bewustzgn reeds verloren en er bestond dus geen gevaar, dat hg door te schreeuwen zijn kornuiten zou wekken. (Wordt vervolgd.).

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 6