In April en Juni komen buitengewoon diènst- plichtigen van 19 tot 22 jaar onder de wapenen. TWEEDE BLAD Vlissingsche Courant BINNENLAND MARINE EN LEGER Worden aether en chloroform overbodig LUCHTVAART Plaatsvervanger van de „Willem van Ewijck" staat op stapel. De „Jan van Gelder" is vrijwel hersteld. dagblad voor Zeelana, waarin opgenomen de Breskensche Courant e Woensdag 13 December'39. No 294 Het midwinterblazen, een oud folkloristisch gebruik te Ootmarsum, stond natuurlijk in het middelpunt der belangstelling van de militai ren, die in de omgeving van Ootmarsuin gelegerd zijn. De Ootmar- sumsche boer laat de klanken uit zjjn ouden hoorn schallen. Het te Amsterdam verdwenen meisje. Wijze van arbeidsbemiddeling van de gemeente-arbeidsbeurs aldaar. In verband met de verdwijning van het 18-jarig meisje De Nigtere te Amsterdam, dat zich ging aanmelden voor een betrek- - king die haar was opgegeven door de ge meente-arbeidsbeurs en sindsdien niet meer in de ouderlijke woning terugkeerde, heeft het raadslid L. Jansen schriftelijke vragen tot B. en W. gericht ten aanzien van do werkwijze van de arbeidsbeurs. Hij vroeg of de gemeentelijke "arbeidsbeurs in- derdaad bemiddeling had verleend voor zekeren De Vries, Singel 23, waarvan later; bleek dat deze werkgever niet bestaat. Het i raadslid stelde vervolgens enkelé vragen ten. aanzien van die werkwijze der arbeids beurs, die zijns inziens niet in het belang der werknemers is, daar niets wordt ge daan om gegevens en informaties over werkgevers in te winnen. B. en W. hebben thans dieze vragen beantwoord. Op Vrijdag 17 November 1939 is telefo nisch een aankomende vrouwelijke kan toorbediende gevraagd voor de confectie fabriek De Vries, Singel 23, onder mede- deeling, dat sollicitanten zich aan genoemd adïres moesten melden op Zaterdag 16 No vember d.a.v. te 16.30 uur. Het loon zou f 30.per maand bedragen. Drie vrouwe lijke ingeschrevenen bij de arbeidsbeurs, afdeeling handels- en kantoorbedienden, zijn naar genoemd adres gezonden. Een der sollicitanten, een ruim 18-jarig meisje, wordt sinds Zaterdagmiddag 18 November j.l. vermist. Later is gebleken, dat de beide andere sollicitanten onverrichberzake zijn teruggekeerd. Een der sollicitanten kreeg na bellen geen gehoor, die andere is toen zij bemerkte, dat in het perceel 23 geen con fectiefabriek De Vries gevestigd was, te ruggekeerd. Bij de arbeidsbemiddeling overtuigen de ambtenaren van de arbeidsbeurs zich, zoo veel dit in verband met de ter beschikking staande gegevens mogelijk is, van de be trouwbaarheid van elke aanvraag om per soneel, bij aanvragen van te slechter naam en faam bekend staande werkgevers, die op een lijst vermeld siean wordt arbeids bemiddeling niet verleend. Indien de aan vrager .niet op de lijst voorkomt, wordt, in dien de wijze van aanvraag, of de omstan digheden, waaronder dieze geschiedt, ook maar eenige twijfel doen lijzen omtrent de betrouwbaarheid, op welk gebied ook, van den aanvrager, alvorens bemiddeling te verleenen, de aanvraag t/er beoordeeling voorgelegd aan den chef van de afdeeling en zoo noodig aan de directie, waarna een onderzoek wordt ingesteld. In het hierbedoelde geval was voor twij fel, of de aanvraag te goeder trouw was, geen aanleiding. Met name gaf het feit, dat de aanvraag telefonisch plaats had en de sollicitanten zich reeds den volgenden dag moosten melden, hiervoor geen enkele re den, aangezien bijna alle aanvragen bij de de arbeidsbeurs inkomen en aanvragen, op korten termijn personeel te zenden, regel zijn, terwijl ook in het aangeboden loon geen reden voor wantrouwen lag. Evenmin was het uur, waarop de sollicitanten zich moesten melden, ongewoon, terwijl de naam De Vries in hrit confectie kleeding- bedrijf geen aanleiding voor wantrouwen kon geven. Voor de vakafdeelingen van de arbeids beurs zijn commissies van toezicht inge steld, die een voortdurend toezicht uitoefe nen, meermalen ook over het gehalte der aanvragen. Al heeft deze werkwijze niet kunnen ver hinderen, dat iemand per telefoon een ge fingeerde aanvrage heeft gedaan, een ver wijt, dat deze werkwijze voor dit bedrog de gelegenheid heeft geopend, zou naar B. en _W, meenen niet op zijn plaats zijn. De meaning, als zou bij de arbeidsbemid deling niets gedaan worden om de belan gen van de werknemers te behartigen, be rust niet op de feiten. Onmiddellijk na het bekend worden van het hierbedoelde geval, zijn scherpere maatregelen genomen, teneinde misbruik van de arbeidsbemiddeling zooveel mogelijk tegen te gaan. HET TEKORT AAN RIJKS VELDWACHTERS. In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over het wetsont werp tot wijziging van de begrooting van justitie voor 1938 zegt de minister o.m., dat het tot dusver nog niet mogelijk is gebleken het bestaande tekort aan rijks veldwachters geheel aan te vullen, hoewel thans het aantal vacatures geringer is dan in 1938. Aan animo, om bij de rijksveld- wacht dienst te nemen, ontbreekt het, althans wanneer men let op het aantal gegadigden, dat zich daartoe geregeld aanmeldt, geenszins. De overgrocte meer derheid moet echter worden afgewezen, omdat zij niet voldoet aan de toelatings- eischen, die tamelijk zwaar zijn, aanmer kelijk zwaarder dam b.v. voor korps poli- tietroepen. Dat het vrij veelvuldig voorkomen van detacheeringen en verplaatsingen gesehik- ten gegadigden den lust om rijksveld wachter te worden zou benemen, is nim mer gebleken. Dat veelvuldige detacheeringen een ge vaar kunnen opleveren voor de veiligheid en de orde ter standplaats is juist. Daar om is de mogelijkheid van detacheering dan ook slechts een beperkte en kan op den duur aan de noodzakelijkheid van uit breiding van het korps niet worden ont komen. DEFENSIEBEGROOTING IN DE In een rede, welke bijna twee en een half uur duurde, heeft minister Dijxhoorn Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer de le den, die bij de algemeene beschouwingen over de defensie-begrooting bet woord had den. gevoerd, beantwoord. Uitvoerig ging spreker in op vele ter sprake gebrachte detailpunten. Tén aanzien van de in de motie-de Vis ser genoemde groepen, t.w. de oud-gepen- sionneerden van het Nederlandsche leger, de oud-marinewerklieden, de mobilisatie- slachtoffers, de gepasporteerde marineman- nen en -de militaire weduwen, verklaarde de minister, dat hij ten aanzien van hun klachten hetzelfde standpunt inneemt als zijn voorgangers en dat hij geen behoefte heeft aan een commissie, als in de motie gevraagd werd. Nadat bij de replieken en- kele sprekers de motie verklaarden niet te kunnen steunen trok de heer De Visser (comm.) haar in om het belang van de be trokkenen niet te schaden. Voorts deelde de minister mede, dat ten aanzien van het burgerpersoneel, dat werk zaam is bij defensiewerken, een regeling in-voorbereiding is van uitkeeringen in ge- val van ziekte of ongeval. De minister gaf toe, dat in het begin van de mobilisatie niet altijd de mogelijke zuinigheid is be tracht, doch wees er op, dat toen door de groote snelheid der maatregelen controle niet wel mogelijk was. De minister is van de noodzaak der zuinigheid doordrongen. Ten aanzien van de inundaties verklaar de minister Dijxhoorn, dat later alles zoo veel mogelijk in den oorspronkelijken toe stand zal worden teruggebracht. Luchtdoelartillerie wordt versterkt. In antwoord op de opmerkingen van den heer Bajetto zei de minister dat de lucht doelartillerie krachtig zal worden ver sterkt ds vorige week is een van de be stelde 20 batterijen van 7 y2 cm. aangeko men en de overige zullen spoedig volgen. Bij de aanschaffing van vliegtuigen wordt met de Nederlandsche industrie ten volle rekening gehouden. Wat de verstrekking van natuurboter aan de militairen betreft, deze stuit vooralsnog af op het kosten- bezwaar de hoogere uitgaven zouden ruim 2V2 millioen gulden per jaar bedragen. Voorts deelde de minister mede, dat de grensbeveiligingstroepen zooveel mogelijk zullen worden omgewisseld met de achter liggende troepen. Ten aanzien van de defensie van Indië wilde de minister zich van beschouwingen onthouden, daar het advies van de Indische regeearing over het rapport van de techni sche commissie eenige dagen geleden is ontvangen en nauwkeurig wordt bestu deerd. - - Dé minister deelde mede, dat' ëen NIEUWE MAATREGELEN VOOR BEVEILIGING VAN DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Waterstaatsbe- grooting en die van het Verkeersfonds, ontleenen wij De minister betreurt het, dat er nog steeds ongelukken gebeuren op onbewaak te overwegen. In de eerste plaats moet worden gezorgd voor een zoo goed mogelijk waarschu wingssysteem voor de weggebruikers. Het voornemen bestaat, daartoe waarschu wingsbakens aan beide zijden der overwe gen aan te brengen, bestaande uit drie palen aan elke zijde van den weg, met een, twee of drie reflecteerende lichtstrip- pen, op 80, 120 en 240 meter van den over weg of zooveel dichter daarbij, als plaat selijke omstandigheden noodig maken. Daardoor wordt de aandacht van de autobestuurders er op gevestigd, dat zjj een overweg naderen. De kosten, verbon den aan het aanbrengen van deze bakens bij een zeer groot aantal overwegen (tus- schen 1000 en 1500) worden geraamd op 300.000. Daarnaast zullen bjj de onbewaakte overwegen, welke daarvoor in aanmerking komen, automatische waarschuwingsinstal laties worden geplaatst van het type, dat bij den overweg te Steenwijk in gebruik is. Reeds is opdracht gegeven om over te gaan tot plaatsing van zulke inrichtingen bij een 22-tal overwegen. Nagegaan zal worden, welke overwegen vervolgens voor het aanbrengen van seinen in aanmerking komen. Afscheid vice-admiraal Ferwerda. Dezer dagen is vice-admiraal Ferwerda afgetreden als commandant der zeemacht in Ned.-Indië. In zijn afscheidswoord tot de in de socië teit „Modder Cust" te Soerabaja verza melde officieren, heeft hij o.a. het volgen de gezegd De laatste jaren van mijn carrière zijn mooi, maar moeilijk geweest. Reeds van het begin af deden zich allerlei bijzondere dingen voor. De afgeloopen 3 y2 jaar zjjn doorgebracht in een sfeer van internatio nale politieke onrust. Dit heeft mooi en interessant werk meegebracht en als zoo danig ben ik bevoorrecht geweest boven mjjn voorgangers, dat ik de gelegenheid heb gekregen tot opbouw, herbouw en uit bouw van de marine, zoowel te water, te land als in de lucht. Indien ik er in geslaagd ben tot den op bouw der marine een steentje bij te dra gen, dan is dat niet alleen een gevolg ge weest van mijn persoonlijk streven, alhoe wel ik mijn geheelen persoon aan de mooie en belangrijke taak heb gegeven, zonder uw steun en toegewijden arbeid van hoog tot laag ware een dergelijk resultaat niet bereikt. Ik denk hiérbij aan de laatste maanden en vooral September toen uitzon- TWEEDE KAMER AANGENOMEN. schip, dat de „Willem van Ewijck" moet vetrvangen, reeds op stapel staat en dat de „Jan: van Gelder" zoo goed als hersteld is. Spr. zette het standpunt van de regee ring uiteen ten aanzien van een wettelijke regeling voor den terugkeer van gedemo- biliseerden in hun: burgerbetrekking nog maals werd er op gewezen, dat een derge lijke regeling voor de betrokkenen eer na- dan voordeelen zou hebben. Minister Dijxhoorn deelde mede, dat in April en Juni buitengewone dienst- plichtingen van de lichtingen 1938, 1939 en 1940, in den leeftijd van 19 tot 22 jaar zullen worden opgeroepen en dat daarna afwisselend gewone en bui tengewone dienstplichtigen onder de wapenen zullen komen. Ten aanzien van de regeling der kost winnersvergoedingen verklaarde de minis ter, dat hij opdracht heeft gegeven tot het ontwerpen van een regeling voor onge huwde zelfstandigen. Wat de nationaal-so- cialistische reserve-veldpredikers betreft, deelde de minister mede, dat hij in een in de Kamer genoemd geval een onderzoek heeft ingesteld, dat hem er toe leidde de benoeming voor intrekking voor te dragen. In een ander geval is het onderzoek nog gaande. Tenslotte verklaarde minister Dijxhoorn, dat hij voor het standpunt van den heer Van Houten respect heeft, doch dat, nu de oorlog nog niet gebannen is, het Neder landsche volk zijn grondgebied tot het uiterste wil verdedigen. Bij de replieken werd het woord gevoerd door de heeiren Van dier Zaal, Duymaer van Twist (beiden a.r.), Kersten (st. geref.), Joek.es (v.d.), Wendelaar (lib.), Van Sleen (s.d.) (die de rede van den heer Wijnkoop aanviel), Wijnkoop (comm.), (die de so ciaal-democraten veroordeelde), Tilanus (c.h.), De Visser (comm.) en Schaepman (r.k.) Zonder hoofdelijke stemming werd na dupliek van den minister de defensiebe groting aangenomen met de communisten en de c.d.u. tegen. Zonder debat en zonder stemming wer den vervolgens nog eenige ontwerpen aan genomen, waaronder de aanvrage van een buitengewoon crediet van 100 millioen voor uitgaven wegens het buitengewoon onder de wapenen roepen van dienstplichti gen. De vergadering werd geschorst tot gis teravond. Toen werd een aanvang ge maakt met de justitiebegroting, waarbjj tal van leden, hun wenschen en bezwaren tén aanzien van 1 verschillende aangelegen heden hebben kenbaar gemaakt. derlijk veel yan de meesten uwer is ge vraagd, niet alleen van de militaire, doch j ook van de burgerlqke takken van dienst, i Ik twijfel er hiet aan of u zult met de zelfde toewijding- en plichtsbetrachting voortgaan onder mijn opvolger en ik twij- fel er niet aan of hij zal tot dezelfde er- 1 kenning komen als ik, dat deze taak zon der dién steun niet mogelijk is. Ik sprak zooeveh over de periode van opbouw. Het laat zich niet aanzien, dat deze periode reeds afgeloopen is. Ik hoop dat allerwege de erkenning zal doordringen dat deze gewesten een behoorlijke bescher ming noodig hebben in deze tijden van po litieke onrust en dit kan alleen mogelijk zijn door een goede en sterke zeemacht, i bemand met goed en toegewijd personeel doordrongen van een goeden militairen geest. Voorts kan een goede vloot alleen bestaan, als zij gebaseerd is op een goede grondorganisatie dié noodig is om de vlobt en luchtstrijdkrachten behoorlijk té laten varen en vliegen en zoo noodig ook te doen vechten. Kerstfeest voor de gemobiliseerde zeemacht. I Naar wij vernemen heeft het hoofdbe stuur van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" een opwekking gericht tot alle afdeelingsbesturen der vereeniging in Nederland om de komende Kerstdagen voor het personeel van Hr. Ma. zeemacht, aan boord van de oorlogsschepen en ingedeeld bij de kustwacht, te veraan genamen. Op toezending van pakjes, bevattende i dam-, schaak- en dominospelen, lectuur, tijdschriften, sigaren en sigaretten, in don kerblauw vervaardigde bivakmutsen, pols moffen en dassen, wordt prijs gesteld. De pakjes kunnen worden toegezonden aan den luitenant ter. zee der 2e klasse C. J E. baron van Asbeek, verbindingsofficier O. en O., Badhuisweg 169 te Den Haag, die voor de juiste verdeeling zal zorg dra- gen. Het bestuur van „Onze Vloot" zal het toejuichen, wanneer ook niet-leden van de vereeniging aan dezen oproep gevolg zullen geven. De twee nieuwe krijgsraden. In een nota naar een aanleiding van het verslag der Tweede Kamer betreffende het j wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van justitie voor 1939, zegt de minister o.m. In. verband met de geuite klacht over de soberheid der toelichting moge worden medegedeeld dat het niet mogelijk is een ©enigszins bevredigende specificatie te ver strekken van de kosten, benoodigd voor de twee nieuwe krijgsraden. Het ligt in de bedoeling, dat de te Utrecht te vestigen raad met 2 kamers zal zitten, zoodat, wat I de personeelsuitgaven betreft, er mede dient te worden gerekènd alsof er 3 nieuwe krijgsraden bijkomen. Lichte bewapening voor de wegentroepen In een nota naar aanleiding van het eindverslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot het onder de wapenen bl\j- ven van dienstplichtigen, zegt de minister dat, hoewel bewapening der wegentroepen met het oog op de plaatsen, waar deze als regel hun werkzaamheden zullen moe ten verrichten, niet noodzakelijk is, het bij hem een punt van overweging uitmaakt hen alsnog van een lichte bewapening te voorzien. DE DOKTER AAN 'T WOORD. OPERATIES TIJDENS KOUDESLAAP. PROEVEN OP DIEREN GESLAAGD. door Dr. G. B. WELDON. Enkele voorvallen tydeus de eerste Poolvaarten maakten er dë medisëhe wetenschap opmerkzaam op, dat ope raties in het Poolgebied veel minder gevaar opleveren en, merkwaardig ge noeg, zoo goed als pijnloos verloopen. Dit is bij amputaties gebleken. Men ging dit verschijnsel bestudeeren en kwam daarbij tot zeer interessante conclusies, die wellicht nog veel voor de toekomst beloven. Bij de onderzoekingen bleek, dat het ge- leidingsvermogen der zenuwen met het da len der temperatuur afneemt, met het ge volg, dat het gevoel van pijn geringer wordt naarmate de temperatuur lager is. Er komt dan ten slotte een punt, waarop het pijngevoel geheel achterwege blijft, terwijl toch het. leven in het behandelde lichaam nog niet is uitgedoofd. Doch dit was niet het eenige, wat men bij de experi menten ontdekte. Bij zeer lage tempera tuur bleek de celdeeling, de voortplanting der cellen, op te houden. Men zou derhalve in een behandeling met zeer lage tempera tuur een middel moeten hebben, om woeke- i ringen tot staan te brengen. Als resultaat j van tallooze experimenten durft men thans I de hoop uit te spreken, dat binnen afzien- baren tijd aether en chloroform overbodig zullen zijn en dat alle operaties verricht zullen kunnen worden onder een verdooving, verwekt door koude, dus in den zgn. j koudeslaap. j MET VISSCHEN EN REPTIELEN BEGONNEN. De eerste proeven in deze richting wer den op visschen en reptielen gedaan. Deze dieren zijn betrekkelijk eenvoudig gevoel loos te maken, hetgeen men kon consta- teeren, wanneer de visschen eenvoudig wer den ingevroren brj het optreden van stren ge vorst. Ook reptielen behoefden slechts 10 15 minuten in pswater te worden ge- j houden, om hen in den gewenschten toe- I stand te brengen, waarin zij behandeld konden worden. De proeven hadden hetzelfde verloop, toen men vervolgens tot dieren van. hooge- ren trap overging. Het verdooven door koude duurde nu alleen iets langer, wan- i neer men verzuimde, de dieren eerst door j een eenvoudig slaapmiddel in slaap te bren gen. In dien kunstmatigen slaaptoestand was het dan mogelijk, de lichaamstempe- ratuur zoo sterk te doen dalen, tot zij 4 k 1 5 graden onder de normale lag. Want een verlaging tot dat peil is voor het beoogde doel voldoende. VOOR MENSCHEN OOK MOGELIJK Afgezien van enkele experimenten op J personen, die zich daartoe vrijwillig had- I den aangeboden (meest dokters), is de methode van verdooving door koude feite lijk nog niet op menschen toegepast. Toch heeft men reeds zooveel kunnen experi menteeren, dat men tot een bepaalde werk wijze is gekomen. Bij menschen zal men liefst een snel werkend slaapmiddel toepassen, opdat de patiënt niet begint te klappertanden, het geen als normale reactie tegen de afkoe ling het geval pleegt te zijn. Na de operatie wordt de normale tem peratuur hersteld en dan volgt het ont waken uit de verdooving zeer snel en hetgeen van zeer groot voordeel is zon der de onaangename gevolgen, die bjj het ontwaken uit een narcose veelal optreden^ Merkwaardig is ook nog het experiment, dat een geneesheer uit Philadelphia met enkele patiënten deed, die aan een ziekte* welke niet geopereerd kon worden, leden. Hij behandelde deze patiënten met koude, ten einde het groeiproces van het weefsel een schok toe te brengen en op deze wjjze te stuiten. Hij liet de patiënten verscheidene dagen slapend in een onderkoelde ruimte, waarin ze omringd met zakjes ijs waren, terwijl permanent ijswater om hen heen stroomde. De voorstanders van de toepassing van koude als verdoovingsmiddel bij operaties z\jn ervan overtuigd, dat de geheele be handeling op de operatietafel eenvoudiger zal verloopen en dat over het algemeen de menschen bij toepassing van deze methode minder voor een operatie zullen terug schrikken dan thans dikwijls het geval is. VERBETERING VAN SCHIPHOL. Twee nieuwe radio-peilstations. B. en W. van Amsterdam deelen den raad mede, dat zij van den minister van waterstaat bericht ontvangen hebben, dat deze voornemens is ter verbetering en aan vulling van de radio-installaties welke wor den gebruikt bij het invoeren van landin gen bij slecht zicht op het luchtvaartter- .rein Schiphol, twee radiopeilstations te doen inrichten nabij de luchtvaarthaven. Voor de uitvoering Tran de daartoe benoo- digde werken, bestaande o.a. in het op stellen van een radiopeilantenne, Jioo- rende bij het in te richten koersradiopeil- station, het aanbrengen van een contróle- ontvanger, het aanleggen van toegangs paden en het leggen van kabels, heeft de minister de medewerking der gemeente gevraagd, in dien zin, dat zij aan den rijksluchtvaartdienst kosteloos ter beschik king stelt den voor de uitvoering der ge noemde werken benoodigden grend, welke eigendom van een particulier is. Aangezien de belangen van de Amster* damsche luchtvaarthaven bij de totstand koming van de radiopeilstations c.a. zul len zijn gediend, meenen B. en W., dat de gevraagde medewerking behoort te wor- cL verleend. Het centrale vliegveld. De minister van Waterstaat kan naar •hij in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de waterstaats be grooting mededeelt geen vrijheid vinden zijn standpunt met betrekking tot het vraagstuk van het centrale vliegveld ken baar te maken, zoolang het rapport van da commissie van advies inzake het luchtha- venvraagstuk hem niet heeft bereikt. Voor- uitloopen daarop acht hjj om voor de hand liggende redenen ongewenscht. ENGELSCH VLIEGTUIG TEGEN BALLONVERSPERRING GEVLOGEN. Vier dooden. Gisteravond is een communiqué van do Britsche admiraliteit gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat een vliegtuig be- hoorende tot de luchtvaartafdeeling der marine, gisteren bij Southampton een kabel van een ballonversperring heeft geraakt en. te pletter is geslagen. De uit vier koppen bestaande bemanning is om het leven ge komen. Britsche vliegtuigen boven Helgoland. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat patrouilles van de Britscha luchtmacht vannacht vluchten hebben ge maakt boven de bases van. de Duitscha mijnenleggende vliegtuigen op Helgoland. Luchtalarm in Gibraltar. Dinsdagmorgen om elf uur is te Gibral tar luchtalarm gegeven. De menschen, die op straat waren, begaven zich onmiddellijk naar de schuilplaatsen. Om elf uur veertig werd het signaal „alles veilig" gegeven. Later werd vernomen, dat vier niet ge- identificeerde vliegtuigen gezien waren, die Gibraltar uit Zuidelijke richting nader den. Er werd waargenomen dat zaj later hun richting hadden gewijzigd,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 5