STADSNIEUWS DE PROVINCIALE BEGROOTING-1940. UIT DEI NOOTJES Beperking vervoerscapaciteit der spoorwegen feestdagen. Vlissingep Be Amsterdamsche politie heeft in een perceel in de Kerkstraat een 48-jarige be woonster van de Oudeschans aangehouden, die er van wcirdt verdacht vorige week een Amsterdammer, die bij haar op be zoek was, van vijftien gulden te hebben beroofd. Zij was pas sedert veertien dagen weer op vrije voeten, nadat zy eenige maanden een straf voor eenzelfde feit had ondergaan. Vandaag herdenkt de heer D. H. Wach ters het feit dat hy vóór 50 jaar zyn arts examen deed en zich als huisarts te Gro ningen vestigde. e 0 De krijgsraad uit het zesde Fransche district heeft een Duitscher, die in het begin van het jaar in Metz gearresteerd was, wegens spionnage ter dood veroor deeld. De man heet Wilhelm André Mau- rer. Hij is afkomstig uit Reipollskirchen. De Slowaaksche legatie in Boekarest heeft in de Roemeensche dagbladen een mededeeling doen publiceeren, waarin alle Slowaaksche onderdanen, die in de Roe meensche hoofdstad wonen en die behoo- ren tot de lichting 19171918 worden uit- genoodigd zich aan te melden bij de re- cruteeringsbureaux, die door de legatie geopend zijn. De eerste gezant van Slowakije tje Mos kou, Tiiso, is gisteren te Moskou aangeko men. Hieruit blijkt, dat de Sovjet-Unie Slowakije heeft erkend, hoewel dit nooit officieel is medegedeeld. Gisteren is «tengevolge van een hevige ontploffing die groote petroleum pijpleiding van de Shell Union Company in Texas door een ontploffing over een lengte van 40 myl geheel vernield. Een man iis hierbij levensgevaarlijk gewond. De materieele schade wordt op minstens 350.000 dollar geraamd. NUTTIGE WENKEN VOOR HET PUBLIEK. Wie met de komende feestdagen van plan is, hetzij alleen hetzij met zyn gezin, van de spoorwegen gebruik te maken, om zich naar een andere plaats in ons land te begeven, zorge er voor deze reis niet uit te stellen tot den avond van den feestdag, en bij het terugkeeren niet te wachten tot den avond van den laatsten feestdag. Hij loopt in verband met het groot aantal te vervoe ren militaire verlofgangers nl. het gevaar niet geheel naar wensch vervoerd te kun nen worden. Voor normalen dienst hebben d© spoor wegen beschikbaar 75.500 zitplaatsen, na aftrek van geblokkeerd materieel. Op tweeden Kerstdag 1938 werden 81.000 zitplaatsen in beslag genomen, zoodat dit jaar op een belangrijk tekort gerekend moet worden. Tweeden Kerstdagavond en Nieuwjaars dagavond zullen 60.000 militaire verlofgan gers naar htm legeronderdeelen terugkee ren. Speciaal op de belangrijke stoom- en dieseltreinbaanvakken, o.m. Leeuwarden Arnhem's BoschRoosendaalVlissin- gen, DordrechtNijmegen, zal het vervoer van burgers op de avonden van 2 en Kerst dag en Nieuwjaarsdag ernstig in het ge drang kunnen komen. Het publiek wordt dus aangeraden op die datums voor 19 uur te reizen. Voor zoover mogelijk hebben de Ned. Spoorwegen daartoe de normale, ook op Zon- en feestdagen loopende, middagtrei nen, die voor 19 uur op hun plaats van bestemming aankomen, versterkt en/of verdubbeld. Met het oog op een en ander zijn winter- retours ingevoerd, d.w.z. dat een gewoon retourbiljet geldig is van 17 December t/m 9 Januari. Zondag, 24 December, voormiddags gaan 60.000 militairen met verlof, zoodat de ver voerscapaciteit voor burgers dan ook be perkt is. Geen gezelschapsbiljetten binnen land met uitzondering van sporttarief zul len worden uitgegeven voor reizen, hetzij heen of terug op 23, 26, 27, 30 December 1939 en 1 en 2 Januari 1940. GEEN PARTICULIER AFWEER GESCHUT TE VLISSINGEN. Er werd te weinig geld beschikbaar gesteld. In navolging van enkele groote steden, wilde men in Vlissingen uit particuliere bronnen gelden bijeen brengen, teneinde enkele belangrijke objecten van luchtdoel geschut te voorzien. De raad van bestuur van de PZEM heeft besloten 50.000 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van luchtafweerge schut ter beveiliging van de Vlissingsche centrale. In antwoord op bezwaren die hiertegen Van de zijde van enkele Statenleden zijn gemaakt, antwoorden Gedeputeerde Staten, dat men principieel van oordeel kan zijn dat deze beveiliging tot de taak van De fensie behoort en het genomen besluit niet temin juist kan achten nu Defensie niet bereid blijkt, die taak op zich te nemen. Het Ryk neemt nu eenmaal het standpunt in, dat het niet voor particuliere bedrijven bescherming moet verleenen, maar voor het geheel. Het blijkt echter, dat andere bedreven, die hadden moeten medewerken om tot een resultaat te komen, hiertoe niet bereid zyn. De aanschaffing van dit luchtdoelgeschut zal dus wel achterweg» moeten Wijven, „Middenstand en binnenlandsche producten." LEZING VOOR DE CHRISTELIJKE MIDDENSTANDS-VEREENIGING. De af deeling Vlissingen van de Christe lijke Middenstandsvereeniging hield gister avond in het Concertgebouw een vergade ring, waarin de heer B. M. Sweers, econo misch drs. te 's-Gravenhage en secretaris van de Vereen. „Nederlandsch Fabrikaat", een lezing hield over „Middenstand en binnenlandsche producten". De waarn. voorzitter der afdeeling, de heer F. D. G. Prins, opende de zeer slecht bezochte vergadering met gebed en deelde mede, dat o.a. de burgemeester bericht van verhindering had gezonden. Het speet spr. dat de bijeenkomst niet beter bezocht was. Hij heette de aanwezigen en in het bijzon der den heer H. J. M. van Kaalte, secreta ris der afdeeling Vlissingen „Nederlandsch Fabrikaat", welkom. De heer Sweers behandelde zijn onder werp in twee gedeelten en stelde eerst de vraag Waarom is het een landsbelang, dat wij achter het Nederlandsch fabrikaat staan? Spr. wees er op, dat er een tijd ge weest is, dat door ons land buitengewoon veel in het buitenland gekocht werd kwam het niet uit den vreemde, dan deug de het niet. Toch zyn reeds jaren lang stemmen op gegaan om de waardeering voor het Ne derlandsch fabrikaat te bevorderen. In 1915 werd de Vereen. „Nederlandsch Fabrikaat" opgericht. Vaak wordt ge dacht, dat deze vereeniging voor een groot deel uit fabrikanten bestaat en dat dus het motief der oprichting meer eigen- dan lands belang zou bedoelen. Deze meening is ech ter onjuistvan de oprichters waren slechts weinigen fabrikant. In den loop der jaren zijn meer fabrikanten toegetreden, doch de vereeniging heeft een veel breedere strekking. Er zijn o.a. ook verschillende middenstandsbonden in vertegenwoordigd. De oprichting had een zuiver nationaal motief Ons volk tot de overtuiging te brengen, dat veel van wat in het buiten land geproduceerd wordt, ook in ons eigen land kan gemaakt worden. Frappante staaltjes deelde spr. mede op welke wijze het publiek reageert op de po gingen om Nederlandsche producten te verkoopen. Graag koopt men artikelen met buitenlandsche namen, waardoor verschil lende fabrikanten gedwongen worden echte Hollandsche goederen vreemde namen te geven anders worden de artikelen niet gekocht. Hieruit spreekt een mindere waardeering voor de binnenlandsche industrie. Gelukkig valt er volgens spreker een kentering ten goede waar te nemen. Het spreekt vanzelf, dat het van groot belang is dat vooral in een tjjd als deze het publiek Hollandsche artikelen koopt. Dit is nationale industrie. Hoe meer inlandsche een levensbelang voor het behoud van onze artikelen gekocht worden, hoe grooter de werkgelegenheid zal zijn en hoe belangrij ker de volkswelvaart. De regeering doet al het mogelijke de Nederlandsche industrie te bevorderen. Onze bevolking neemt elk jaar met 100.000 zielen toe, waarvan er 40.000 in de industrie werk moeten vinden. In 1930 werkte in den landbouw 20 der bevolking, in de ny verheid echter 40 Sedert 1900 had in deze cijfers een groote verschuiving plaats, daar in dat jaar de verhoudingen gelyk waren, nl. 32 in beide branches. Ook de middenstand profiteert van een bloeiende industrie, hetgeen spr. nader aantoonde. Met vele voorbeelden zette spr. het groote belang uiteen, dat het publiek en de overheid de Nederlandsche industrie steunen. Deze steun schept ook de moge lijkheid dat de Nederlandsche industrie met vrucht kan concurreeren op de buiten landsche markten. Na de verovering der Nederlandsche markt kwamen meerdere industrieën tot export. Aan deze gezonde ontwikkeling van de Nederlandsche industrie kan ieder Neder lander medewerken, hetzij rijk of arm en zonder onderscheid van richting. Ook de kleinere inkoopen van den zgn. minderen man kunnen belangrijk meehel pen de binnenlandsche industrie te bevor deren. Hier geldt ook zeer zeker dat vele kleintjes het groote maken. WÊit in Nederland kan gemaakt worden, dient bevorderd te worden. Dit is geen specifiek Nederlandsch streven, want het zelfde verschijnsel vindt men invele lan den. Vooral in Engeland is het streven om Britsche producten te koopen, sterk ont wikkeld. Valt er gelukkig in ons land een groo- tere waardeering voor het Nederlandsch fabrikaat te constateeren, wy zijn er ech ter nog lang niet, aldus spr. Veel onverschilligheid en misvatting moeten nog overwonnen worden. Vervolgens besprak de heer Sweers de vraag welke taak hier voor den handeldrij- venden middenstand is weggelegd. Spr. wees er op, dat de middenstand grooten invloed kan uitoefenen op hetgeen door den consument wordt gekocht. Van den winkelier kan een opvoedende invloed uitgaan op zijn cliënt en in vele gevallen worden de adviezen van den verkooper opgevolgd. Spr. ontkende niet, dat er belangrijke tegenstellingen kunnen zijn tusschen den handel en de fabrikanten. Er zijn inderdaad belangenverschillen tusschen industrie en handel. De winkelier bezit een groote mate van vrijheidsliefde en vooral de contingentee- ringen voelt hij vaak als een groot be zwaar. In dezen tijd is de winkelier door de omstandigheden vaak op Nederlandsch fabrikaat aangewezen en dit veroorzaakt meermalen moeilijkheden door trage leve ring der gevraagde producten. De vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" kent deze moeilijkheden en stelt al les in het werk om in deze gevallen tot een goede oplossing te komen, en de te genstellingen tusschen handel en industrie te overbruggen. Het betreft hier een „aan bod van goede diensten" en spr. hoopte dat in voorkomende gevallen van de diensten der Vereeniging gebruik zal worden ge maakt. Spr. wekte op de Vereeniging „Ne derlandsch Fabrikaat" in zijn vaderlandsch- lievend werk te steunen en gaf tenslotte nog verschillende inlichtingen op welke wijze de Vereeniging de belangen van den handeldrijvenden middenstand tracht te bevorderen. Na de pauze werden den spreker nog ver schillende vragen gesteld. In zijn beant woording wees de heer Sweers er op, dat men het doel der Vereeniging niet moet beschouwen als een streven naar protectie. Ook bij een zoo grpot mogelijk gebruik van binnenlandsch fabrikaat zal toch steeds nog veel uit het buitenland betrokken moe ten worden zooals grondstoffen, Zuid vruchten, enz. Een sterke binnenlandsche industrie zal zeer waarschijnlijk een groo ten import tengevolge hebben. Verder wees spr. op den tegenwoordi- gen grooten bloei der confectie-industrie in ons land, welke van veel belang is voor onze textiel-nijverheid. Door middel van het onderwijzend perso neel heeft de Vereeniging ook contact met de schooljeugd, hetwelk voor de toekomst van grooten invloed kan zijn op de bevor dering van afname van Nederlandsche pro ducten. Ook hier geldt„Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". Spr. deelde nog mede, dat er steeds over leg is tusschen de regeering en het hoofd bestuur der Vereeniging. De heer Van Raalte wekte vervolgens de middenstanders op tot toetreding als lid der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". De plaatselijke afdeeling is heel klein en heeft dringend versterking noodig. Verder vroeg spr. naar de oorzaak der mislukking der winkelweek vanwege de Vereeniging „Ned. Fabrikaat". De voorzitter deelde mede, dat deze .nis- lukking moet worden toegeschreven aan d.e tijdsomstandigheden, doch op het oogenblik is de zaak bij de centrale uit de midden- standsvereenigingen opnieuw in studie. Nadat de voorzitter den spreker had dank gebracht voor zijn interessante en leerzame rede, eindigde de heer D. L. van Noppen de bijeenkomst met dankgebed. Coöperatieve Revue „Wien de schoen pastY* Nauwelijks hadden „De vier van Tholen en Van Lier" nog maar achter het scherm een teeken van leven gegeven, of de ap plaus-donder rolde gisteravond al door de uitstekend bezette Concertgebouwzaal. Of het Vlissingsche publiek dus ook prettige herinneringen aan dit artisten-klaverblad- van-vier bewaarde sinds zijn optreden met een soortgelijke revue ten vorigen jare Ocik nu hebben Herman Tholen, Kitty van Dongen, Jeanne Laforce en Albert van Lier niet teleurgesteld. IntegendeelZjj hebben ons weer een alleraardigsten avond bezorgd met de vertolking van het nieuwe geestesproduct van den auteur Jacq. van Tol, voor wien men evenzeer bewondering moet koesteren om de aantrekkelijke, kos telijke, rake en inslaande wijze, waarop hy het thema „coöperatie" weer heeft weten te varieeren. In een vlot, zwierig tempo heeft het viertal dezen lofzang op de samenwerking van velen in den handel ter verkrijging van goedkooper levensmiddelen enz. dp re*-ue laten passeeren, waar by het niet aan een gedegen woord, doch vooral niet aan humor ontbrak. En daarbij verstond men voortreffelijk de kunst om niets te zeggen •n toch alles te loozen, wat men op zijn ocöperatie-hart had. De lach was bij tijd en wijle dan ook niet van de lucht en spontaan werd de vroolijkheld door het medezingen van de pakkende refreintjes ten top gevoerd. En te midden van al die pret stond daar het tafereel „De onbe kende soldaat" ala een diep ontroerende aanklacht tegen deze wederom verdwaas de, verscheurde wereld. Wat ons in deze revue bijzonder trof, dat was de uitnemen de typeering b.Vi in „Circus Troelala", „Janse gaat in debat" en de demi-finale, die Spanje, Weenen, Italië, Rusland, Per- zie, Tirol en Amerika op luimige wijze suggereert. Daarbij °ok de muziek ad rem. Buitengewoon geslaagd is voorts de finale, waarin de coöperatie-zon, die wel vaart symboliseert, op aanschouwelijke wijze aan de kim verrijst. Het heeft dit artisten-kwartet niet aan geestdriftigen bijval ontbroken en aan het slot moest het onder rhythmisch handge klap een ware ovatie in ontvangst nemen. Een welverdiende belooning voor de 100 plezier van de 4 van Tholen en Van Lier De voorzitter van „De Broederband", de heer A. de Bart, sprak een welkomst woord, waarin hy gewaagde van de moei lijke tijden, welke wy doormaken, en er de aandacht op vestigde, dat de coöperatie deze revue aanbiedt aan hare leden en him kennissen. Evenals het vorige jaar mochten eeni^ aanwezigen een aardige verrassing in ont vangst nemen, terwijl één het geluk smaakte een Zeeuwsche schoone in zyn armen u, mogen drukken. De heer L. P. van Oorschot gaf in dit verband een korte uiteenzetting van het liefdevolle streven en werken van het Margaretha Meiboom fonds, dat zijn naam ontleent aan de grond legster der coöperatie, ook in ons land, die zeer sterk de humanitaire beweging was toegedaan. Vlissingen breekt een record op het gebied van korte tramlijnen. Ongemerkt heeft Vlissingen dezer dagen een record gebroken op het gebied van korte tramlijnen. Sinds enkele dagen heb ben we in onze stad namelijk een tram- lijntje van misschien 600 meter gekregen. Wat toch is het geval Doordat in ver band met de rioleeringswerkzaamheden een gedeelte van het Betje Wolffplein moest worden opgebroken, kon de tram StationBellamypark niet doorrijden. Voor dat echter met het graven werd begon nen, heeft men een motorwagen in de Coosje Buskenstraat gezet, die thans het lijntje Coosje BuskenstraatBellamypark verzorgt. Tegelijk heeft de tramdienst in de richting station ook een grootsteedsch karakter aangenomen, want reizigers van het station moeten nu op het Betje Wolff plein een overstapje nemen. Meerdere ingezetenen hebben reeds de vraag gesteld of een dergelijke regeling ook niet voor de tram VlissingenMiddel burg had kunnen worden getroffen, daar deze thans ten aanzien van het traject Betje WolffpleinBadhuisstraat niet verder rijdt dan het Betje Wolffplein. Dit is ech ter niet mogelijk daar, naar men ons mededeelde, de motoren om de twee dagen gereviseerd moeten worden, hetgeen in de remise dient te geschieden. Daar de maat regel voor den stadsdienst voor slechts en kele dagen geldt, was het geen bezwaar om de lijn Coosje BuskenstraatSpuistraat wel te blijven berijden. Een 50-jarige echtvereeniging. Heden herdenkt heit echtpaar L. Eve- raars-Kervink, Duyvendrechtstraat 12 al hier, zijn 50-jarige echtvereeniging. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd een heerenrijwiel en een damesrijwiel dop van een vulpen paar blauwe wollen kinderwantjes; bagage- gummy-trekband blauw kinderwantje blauw wollen meisjeshandschoen met geel afgezeten dat inlichtingen zijn te beko men omtrentpakje met 3 modeplaten bij Huijer, Duijvendrechtstraat 19 oorbel bij de Drie, Nieuwendijk 49 bruine kinder handschoen bij Hoornicks, Paardenmarkt 12boven stuk gereedschap met verschil lende nummering bij A. de Koning, Beurs straat 9 orderboek van reiziger van de rijwielfabriek „Emko" bij Jansen, Lammen straat 7 kleine bruine lederen portemon- naie met eenig geld bij vain Breen, Van der Swalmestraat 13 bruin gekleurde boodschappentasch, inhoudende een kalen der en een pakje gist bij C. Geljon, Koude- kerkscheweg B 447 te Koudekerke wollen want bij Prince, Lepestraat 6 zwart noti tieboekje bij J. Wijkhuis, Scherminkelstr. 24huissleutel bij H. Barten, Resiüalaan 8blauwe alpinemuts bij O. Soolsma, Dok kade 53 klein bruin glacé handschoentje bij Reinhout, Korte Zelke 64 bril bij Bos- schaart, Evertsenstraat 28; bril met nik kelen montuur by Linders, Noordstraat 47 roode lederen tasch inhoudende witte doek, sleuteltje en pen bij M. C. Heinsen, Glacisstraat 10 lederen voetbal (maat 5) by C. Vreeken, Boul. Bankert lboven; vul pen en zakmesje in lederen étui bij P. Vree- ke, Sottegemstr. 4rywielbelastingmerk by J. Plasse, Hyacintenlaan 1ijzeren vis- schersboei bij Smit, Evertsenstraat 16 wit wollen kinderhandschoentje by L. Reijn- hout, Baljuwstraat 12 mondharmonica by van de Velde, Vrrjdomweg 24 wollen kin derwantje blauw met rood en idem licht blauw by J. Loekemeijer, Papaverlaan 14; glacé dameshandschoen bij J. Wisse, Verk. Quakkelaarstraat 100 wollen handschoen bij van Belzen, Oude Markt 5 paar beige dameshandschoenen bij Hamming, Walstr. 81vulpen by Marchand, Spuistraat 51 lederen heerenportemonnaie met inhoud bij Raats, Marechaussée-kazerne, Bloemenlaan 60 bruine glacé heerenhandschoen bij La- bruyère, Wachtpost 66, Oost Souburgsche weg blauwe autostep by Elands, Singel- weg 18 4 damesparapluies, paar kinder handschoenen en een paar blauwe dames- handschoenen bij kantoor P.Z.E.M., Ko ningsweg 5 blauwe glacé dames handschoen bij R. Heijdens, Kanaalstr. 64, Een biljartwedstrijd. Dinsdagavond werd in het clublokaal van O.K.K. bij de heer Elich de biljartwed strijd tusschen de biljartclubs A.B.C. en O.K.K. voortgezet. Er bestond daarvoor vry veel belangstelling. Het verloop van de gespeelde partijen hield de spanning er in, daar beide clubs ook nu nog een gelijk aantal winstpunten hebben behaald. De heer Kesteloo speelde ook weer een con stante party, waardoor Sohier wederom werd verslagen. De meeste belangstelling ging evenwel uit naar den veteraan den heer Hc ornick, die echter ditmaal geen schijn van kans kreeg tegen zijn veel jeugdiger tegenstan der v. Ochten. Speelde de eerste ver onder zijn kunnen, de laatste speelde voor zyn doen bijzonder sterk. Het verloop wa9 als volgt A. Kesteloo (A) (155) 155 33 33 4.69 D. Sohier (O) (82) 69 33 9 2.09 D. de Vries (A) (114) 58 26 10 2.23 C. Kats (O) (54) 54 26 8 2.07 P. Maas (A) (106) 106 49 11 2.17 I. Mondeel (O) (44) 30 49 7 0.61 C. Hoornick (A) (173) 82 26 23 3.15 C. v. Ochten (O) (97) 97 26 14 3.73 De stand is nu 88. De wedstrijd wordt Dinsdag 19 December voortgezet in het clublokaal van O.K.K. Critiek op de samenstelling van Ged. Staten. De financieele toestand der provincie noopt tot zuinig beheer. Blijft het provinciaal verslag gehandhaafd? Geen loonsverhooging. Provinciaal personeel en het bekleeden van publieke functies.— D© verhouding tusschen P.ZJE.M. ©n Z.E.G.A.M. Het algemeen verslag en het antwoord daarop betreffende de toagrooting voor 1940, is een lijvig boekdeel geworden en dit noopt ons tot een globaal overzicht. In twee afdeelineen werd bij d.s algemeene beschouwingen de samenstelling van het college van Ged. Staten meer uitvoerig besproken. Men betreurde, dat door onwil niet kon worden gekomen tot een college op breedere basis en dit vooral in de te genwoordige omstandigheden. Nu is zelfs den links-democratischen partijen den zetel van het „buitengewoon lid" niet gegund. Anderen meenden, dat men er het liefst zoo weinig mogelijk over moet zeggen, ge zien die te dien aanzien sterk gewijzigde omstandigheden en opvattingen. Een lid van Ged. Staten in een der af deelingen meent, dat het beste is op de gestelde vra gen in de afdeelingen niet te antwoorden. De financieele toestand der provincie. In alle afdeelingen werd de financieele toestand der provincie besproken in een afdeeling werd het financieel beleid ge waardeerd. Naar aanleiding van verschil lende opmerkingen werd van de zyde van Ged» Staten gezegd, dat de begrooting in derdaad moeilijk sluitend was te krygen. In een andere afdeeling, dat het moeilijk te zeggen is, waarom ds dienst voor 1938 wel en de dienst voor 1939 niet met een voordeelig slot zal sluiten. De bouw van de nieuwe boot is niet als een nieuwe uit gave te beschouwen, want daartoe was reeds besloten. Dat de tegenwoordige om standigheden tot een zuinig beheer nopen, wordt toegestemd. Het provinciaal verslag. In alle afdeelingen werd voor het be houd van het provinciaal verslag gepleit. Het bleek, dat een lid van Ged. racen het met anderen in twijfel trok of afschaffing wettelijk geoorloofd is, terwijl een ander lid «van Ged. Staten zeide, dat de afschaf fing uit bezuinigingsoverwegingen wordt voorgesteld. -De kosten zijn f 1000 tot 1200 per jaar. Nog een lid van Ged. Staten wees er op, dat reeds verschillende gegevens by de be grooting worden verstrekt en andere ver slagen als van P.Z.E.M. en Z.E.G.A.M. worden reeds afzonderlijk gereed gemaakt. Verschillende gegevens, die in het verslag vermeid worden, zijn ook te vinden in de ryxsverslagen. Ais tot afschaffing wordt besloten ligt het in de bedoeling drie ver slagen uit te geven, van de P.Z.E.M., van de Z.E.G.A.M. en van de polders. Op vragen antwoordt een lid van Ged. Staten, dat de bepaling inzake de prijs stijging reeds in bestekken van de provin cie uitgaande wordt opgenomen, de op name van de bepaling inzake de collectieve arbeidscontracten is te overwegen. Geen loonsverhooging. Een lid van Ged. Staten acht de stijging van de kosten van levensonderhoud nog niet van dien aard, dat een verhooging of een duurtébijslag op de loonen noodig is. Overweging werd toegezegd om de tijde lijke benoemingen niet meer door den grif fier en den hoofd-ingenieur te doen plaats hebben doch door Ged. Staten. Provinciaal personeel en publieke functies. In een afdeeling werd er op gewezen, dat een technisch ambtenaar van den prov. waterstaat geen vergunning kreeg om wethouder eener gemeente te worden en dat geweigerd werd het bekleeden van het voorzitterschap van een burgerlijk armbe stuur, terwijl weer w.el vergunning werd verleend aan een bureel-ambtenaar om wethouder te worden van een gemeente met ongeveer 20.000 zielen. Geantwoord werd, dat dit hier een tijdelijke benoeming gold. In de andere gevallen eischten de werkzaamheden waarmede de ambtenaar was belast, dat geen vergunning werd ver leend. Over de vraag of nonactiviteit mo gelijk zal zyn, moet de houding van Ged. Staten nog worden bepaald. Zulks is niet voorgekomen. Van de zijde van Ged. Staten werd toe gezegd de activiteit inzake de werkver ruiming te zullen ontwikkelen. Industriali satie wordt naar vermogen bevorderd. Een lid van Ged. Staten zou niet veel verwachten van het vragen van een rijks bijdrage voor de extra-werkzaamheden ter griffie in verband met de uitvoering van rijkswetten. De samenvoeging van polders. Inzake de commissie inzake de samen voeging van polders werd medegedeeld, dat deze het onderzoek in twee deelen heeft ge splitst, het financieele gedeelte schijnt al ver gevorderd te zijn, maar dat inzake het meer algemeene en de wenschelijkheid, dat door ziekte is opgehouden, is nog steeds in behandeling. Na hulde aan Ged. Staten inzake de brug naar Noord-Beveland, zeide een lid van het college, dat de conclusie, dat de brug er komt, misschien voorbarig is. Zij is er nog niet. Als tot aanbesteding kan worden overgegaan dan zal blijken, dat de raming der kosten veel zal worden overschreden. Reeds nu wordt getracht een oplossing te vinden. DE VERHOUDING TUSSCHEN P.Z.E.M. EN Z.E.G.A.M. In alle afdeelingen werden opmerking^ gemaakt en vragen gesteld betreffende de P.Z.E.M. Men achtte de afbakening vai het terrein tusschen de P.Z.E.M. en de Z.E.G.A.M. niet practisch uitvoerbaar. Men kan het bedry'f van de P.Z.E.M. niet al te veel kortwieken. Men achtte het kooktarieJ van 5 cent te laag en vroeg of de concur rentie met het gas daarvan de oorzaak is Een lid wijst op de concurrentie, die d< P.Z.E.M. den middenstanders aandoet dot den verkoop van allerlei electrische artike len als kachels, kookpannen e.d. Veei klachten werden gehoord over de pry zet ook die van aanleg. Gepleit werd ook vooi de omzetting van bovengrondsche in onder grondsche netten. Een lid kwam er tegen op, dat de P.Z.E.M. 50.009 zou bijdrager voor afweergeschut, dat is z.L een taai- van defensie. Van de zyde van Ged. Staten werd ge zegd, dat de verhouding tusschen P.Z.E.M. en Z.E.G.A.M. de aandacht van het college heefb en dat aan een goeden toestand ac- tW jjewWtefj mo.**. p-n4eu Hd vflt Ged. Staten v P.Z.E.M. den aandoet. Inzake niet de laagste, Een ander lid i mede eens, dat g de bovengrondse grondsche te v- schaffen van afw bestuur bereid ge eenmaal het stam particuliere bedi verleenen, maar dere bedrijven, d| werken om totl niet bereid' zijn, torwege blijven. Zien in een taak van de Z.A stichten van strej vreest daardoor dorpen acht dit ook vanwege de Wijzende op Goes Ged. Staten. Ee daarbij aan, wijz Janssteen, voorzie Bij de wegen bij de verbeterinj rooskerke (W.) dekomis gelegd, en nu moet men| twee scholen waarom voor de l Oostikapelle-Domb| is geraamd. Een dat reeds lang derhandeld. Er ming bereikt. Na| derhoud worden - andere wegen, worden verkregen! Arl Een lid vroeg oj dat Gsd'. Staten den teiugsoorcen. I zeide, oac dit verj ting op ïoonerj scni.api.mig van Ged. met op cv.ar\$ up een oetrefl een ïid van Ged. het vervangen siyiewera goeöko|j beantwoorden. ±±el aan aenzenoen pej jaren ge^eaeii is den druKKer gew| het been ag van Z.Ju.M. woi alt uitgl len van een comm. j verscmnenue lanuSJ Ged. Staten niet Bij de afdeelingI wenscnen de revil deeien der provinJ Van meer aigeij amtwoordmg van tiaire wegenplan. |l Staten werd g is of voor het moeten worden gd 4 millioen dachten, 1 ning te kunnen fii| het lid van Ged. Bovendien moet^ eerst het secundi uitgevoerd. Ged. Staten bsa' verslag vrij uitvoej dat zrj opheffing slag blijven voors1^ bestekken, onmiddj L „Bijzondere bepalt oorlogsgevaar enz; den Rij kswatersta|J bij de provincie zijn ingelascht. T de wijziging van van de collectieve'- Een kooktarief he< een voor alle hu1 speciale vastrechtl prijs van 4 cent. D tige en economise! j bruik, kan niet gei worden overgelatejg sieve verdediging zooveel mogelijk ge I Het streven vanl ciale stoombootdiei zoo laag mogelijke] Men dient te ba wegenfonds nog tj met de daarvoor reeds voldoende daan, terwijl ook teringsplannen tijd™ thans nu de finanfl nig zeker en al„ selend zijn, het mcL zekerheid voorspeljj komst ts doen. DE INPOLDERIN' DE WES' Een onde: Ten aanzien gebieden in de zoek gaande om v i verre zy tot uitvoej bracht zonder schajjL vaarweg. Eerst zoek kan de daaromtrent zijn wordt in de memoi Tweede Kamer iiu grooting medegedee vai Wei d>9 m DE BOO In alle afdeeling drongen op opheffi' süigenNeuzen, e: zich voor het behofj dat i as by een tusschen Neuzen m biag worden over| van den dienst N Werd in overwegin, gen werd op behouc Gevraagd werd oi 2(jn, nl. twee nieuw vorderd. Aangedrq betere diensttijden öreskens. De wensi

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 2