Breskensche Courant rir EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de Rusland komt niet naar Genève. Geen antwoord op het vredesvoorstel Hevige gevechten in Finland. De Schelde-diensten en het mijnengevaar. Nederland gaat ƒ300 millioen leenen. De strijd ter zee woedt meedoogenloos voort. Verbroedering tusschen Nederland en België VJissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 294 WOENSDAG 13 DECEMBER 1939 kQiip ADonnementsprys: 17 ct. per week ol 1 2.20 pei Kwartaal Franco per post f 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. BQ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Jr„Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 hjnen), Giro No. 6628?. Eigen kantoren te: Breskens, dorpsstraat, TeL21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 III I I IIM^ AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De Sovjetregeering zal volgens een gisteren door haar naar Genève gezonden telegram niet deelnemen aan de werkzaam heden van den Volkenbond. De Sovjet-regeering heeft aan Damatta, den president der commissie, welke door de assemblée is benoemd om de geschillen tusseheri Finland en Sovjet-Rusland ts be- studeeren, een kort telegram gezonden, waarin zij hem dank zegt voor de zeer be minnelijke uitnoodiging, tot haar gericht tot deelneming aan d© werkzaamheden te Genève. De Sovjet-regeering verklaart zich even wel op grond van de redenen,' uiteengezet in het telegram van Molotov aan Avenol, niet in staat, de uitnoodiging te aanvaar den. Het Russische antwoord dat laat in den avond werd. ontvangen, heeft in diploma tieke kringen geenerlei verrassing gewekt. Men constateert, dat bet antwoord ont wijkt een toespeling te maken op de beide door den voorzitter van den Volkenbonds raad geformuleerde voorstellen, te weten 1. staking van de vijandelijkheden en 2. de opening van onderhandelingen tot herstel van den vrede. De redenen, waarnaar Molotof verwijst zijn: 1. Sovjet-Rusland erkent slechts als Finsche regeering die welke onder den naam van volksregeering kort na de in vasie in een grensdorp werd ingesteld 2. Polen is nog in de vergadering van den Volkenbond vertegenwoordigd. In hetzelfde telegram- had Molotof het door het secretariaat van den Volkenbond in overweging nemen van het beroep van den Finschen gedelegeerde Rudolph Holsti een provocatie genoemd. Argentinië eischt uitsluiting van Rusland. De vertegenwoordiger van Argentinië, Freire, heeft hedenmorgen in de Volken bondsvergadering een rede gehouden waar in hjj o.m. zei Ik zie mij verplicht tot mijn grootste leedwezen te verklaren, dat de republiek Argentinië zich voortaan niet meer als lid van den Volkenbond kan beschouwen, zoo lang de Sovjet Unie zich eveneens lid mag noemen. Na het betoog van Freire verwees de voorzitter, met instemming van de verga dering, het Argentijnsche voorstel naar de speciale commissie van veertien. Gekozen werden tot niet-permanente leden van den Volkenbondsraad Zuid- Afrika met 36 stemmen, Bolivia met 35 stemmen en Finland met 34 stemmen. Daarna werd de vergadering verdaagd zonder dat het uur van de volgende bijeen komst werd bepaald. Dit hangt af van de voltooiing der werkzaamheden der com missie van veertien. Deze commissie, na kennis te hebben genomen van de weige ring der Sovjet-Unie om over vrede te on derhandelen, gaat thans haar rapport op stellen en haar voorstellen aan de Assem blee. ER WORDEN ZWARE RUSSISCHE VERLIEZEN GEMELD. Geweldige reserves Sovjettroepen staan, baar men gelooft, gereed op een reeks punten, van Leningrad naar het noorden en wachten op het bevel om een uitgebreid offensief te openen met gelijktijdige aan vallen op het Finsche gebied. Rusland heeft ongeveer 1 y2 inillioen manschappen en 1000 vliegtuigen gecon centreerd tegenover, de grens, zulks vol gens een bericht dat gedeeltelijk bevestigd wordt in neutrale militaire kringen te Hel- singfors. Naar het Italiaansche persbureau Stefani bericht leggen de Russen verster kingen aan in de streek van Petsamo. De buitengewoon strenge vorst verlamt iedere activiteit. Bij het meer Kuolajeroi en langs de Finsche verdedigingslijn van Kusamo cn het meer Sotkamo zijn heftige gevech ten begonnen. De buitengewone snelheid van de Finsche troepen doen de pogingen mislukken van de Russen, die trachten zich meester te maken van de spoorlijn Sordavala-Oulu teneinde de Finsch-Zweed- sche verbindingen af te snijden. De Fin sche zware artillerie vernielt in samen- Werking met de genie de tjslaag op de meren ten noorden en westen van Viipori (Viborg) teneinde het den Russischen troe pen onmogelijk te maken over het ijs te trekken. Het Finsche oppercommando heeft ver sterkingen geconcentreerd in Oulu, die ge reed staan om naar meer bedreigde zönes te trekken. Petsamo wordt de aankomst van ver- Gedeputeerde Staten aanvaarden de volle verantwoordelijkheid. Bij de behandeling der provinciale be grooting in de afdeelingen hebben verschil lende Statenleden het woord gevoerd over het mijnengevaar op de Schelde en op.de groote verantwoordelijkheid die Gedepu teerde Staten hierdoor te dragen krijgen. Er werd gevraagd, of er geen aanleiding bestaat de avonddiensten te doen verval len. Dat zou voor velen wel een groote belemmering beteekenen, maar personeel en materiaal mogen hieraan h.i. niet wor den opgeofferd. Eén lid opperde het denk beeld 's avonds niet met de ferry-booten, maar brjv. met de „Schouwen" te varen, voor welk schip het gevaar z.i. minder groot is. Verschillende Statenleden achten het op treden van den directeur van de Wester- schelde-diensten niet juist, die verbood de reddingsbooten buiten boord te hangen, terwijl het perscineel dezen voorzorgsmaat regel noodzakelijk acht. Men betwijfelt, dat het publiek door het' buitenboord draaien der reddingsbooten vrees zou wor den aangejaagd. Gedeputeerde Staten plegen geregeld overlég met de militaire autoriteiten. Deze zijn nog steeds van oordeel dat vooralsnog dryvende mijnen geen ge vaar opleveren. Daarom is er voor Gedeputeerde Staten nog geen aanlei ding in de dienstregeling verandering te brengen. Gedeputeerde Staten zyn en blijven diligent ten opzichte van een mogelijk mijnengevaar. De maatregelen waartoe het college meent te moeten besluiten, zyn uitsluitend het gevolg van en steunen op .inlichtingen, die het van d e s k u n.d.i g e zyde ontvangt. Het college draagt de volle verant woording en kan deze blijven dragen zoolang de adviezen van de deskundi gen onveranderd blyven. Inkrimping van den dienst zou voor ve len een groot ongerief zyn. De laatste booten naar de verschillende deelen van de provincie zciuaen alle reeds in den voor avond op de plaats van bestemming moe ten zijn, hetgeen niet alleen voor de lijn Vlissingenbreskens geldt, maar ook voor de lijn VlissingenNeuzen en Wolphaarts- dijkZierikzee. Het vervangen van de be staande groote schepen in aen avond door kleinere, acnten Gea. Staten zeer bezwaar lijk voor het verkeer en van weinig belang voor meerdere veiligheid. De kwestie van het buitenboord hangen der reddingsböótën was Ged. Staten on bekend, al kan het aan het woord zijnde lid van dit bestuurscollege zich indenken dat men genoemden maatregel onnoodig acht, wanneer men van oordeel is, dat de drijvende mijnen ongevaarlijk zijn. sterkingen aan beide zijden geconstateerd.' Kruisvuur van het Finsche geschut en de Finsche artillerie heeft een nieuwe ont- schepingspciging der. Russen bij Petsamo verijdeld. De Russische luchtmacht heeft Salmyaervi, Ha/ukilami en Kuolajeroi ge bombardeerd, maar is op de vlucht gedre ven door Finsche jachttoestellen. De aan komst van groote Finsche versterkingen ten noorden van het Ladogameer heeft den Russischen druk teniet gedaan. Op de Karelische landengte graven de Finnen loopgraven. Zij bereiden zich op een lang- durigen tegenstand voor. Het centrum van de gevechten is, vol gens Reuter, plotseling verplaatst van de Karelische landengte naar het midden van Finland, waar de Russen met twee even wijdige aanvallen probeeren een wig in het land te drijven en dit in tweeën te splijten. De Finsche tactiek veroorzaakt den aan vallers zware verliezen aan manschappen en munitie. Tijdens verscheidene aanvallen trok de kern der Finsche troepen terug en liet slechts enkele mannen, verbergen ach ter boschjes, -net mitrailleurs achter. Deze, van te voren opgegeven manschappen mi- trailleeren dan. de Russische aanvallers en veroorzaken onder hen ontzaglijke verlie zen. Berichten uit Viborg melden, dat de Russen klaarblijkelijk verschrikkelijk te lijden hebben van de felle koude, welke thans begonnen is. Tenten zijn een weelde. Officieren en manschappen moeten in de open lucht slapen. Zij durven zelfs geen vuren aan te leggen uit vrees de aandacht te trekken van Finsche vliegtuigen of van rondtrekkende patrouilles. Krijgsgevange nen vertellen vreeselijke verhalen over schildwachten, die stijf bevroren stonden op huh posten, toen zij 's morgens afge lost zouden worden. Finsch legerbericht. In het gistermiddag uitgegeven Finsche legerbericht wordt o.m. gezegd Aan het oostelijk front zijn felle gevech ten geleverd bij Tolvajaervi. Drie Russi sche bataljons werden vernietigd. Ver scheidene tanks zijn verwoest. In de rich ting van Loimola heeft de vijand, gesteund door levendig artillerievuur, gedurende den geheelen dag aangevallen. De aanvallen werden afgeslagen. Op andere plaatsen aan de oostelijke grens wordt verder fel ge streden. De vijandelijke luchtstrijdkrachten heb ben zich beperkt tot verkenningsvluchten. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben ver kenningsvluchten ondernomen en vijande lijke troepencolonnes en transporten ge bombardeerd en beschoten. Het communiqué van het hoofdkwartier van het Russische militaire district Le ningrad luidt Op 12 December hebben de Russische troepen hun opmarsch in alle richtingen voortgezet. In het district Ukhta hebben zij de stad Markajaervi bezet, gelegen op 92 K.M. ten westen van de landsgrens. In het district Petrozavodsk hebben de Rus sische troepen het dorp Hunttila aan den oever van het Ladogameer en het station Koupinoja aan den spoorweg Pitkaranta- Serdobol gelegen. Wegens den mist en de lage bewolking was er geen activiteit in de lucht. Russische reservisten opgeroepen. Van betrouwbare zijde wordt gemeld, dat een aantal reservisten van het roode leger, dat ontslagen was na de bezetting van de Poolsche Oekraïne en westelijk Wit-Rusland, weer onder de wapenen is geroepen. De regeering zal overgaan tot de uitgifte van een 4 Nederlandsche Staatsleening ten bedrage van ƒ300.000.000 tegen een koers van 100 In dezen vorm wordt thans een beroep gedaan op het beleggend publiek, zooals dat in de meeste andere landen reeds eer der en veelal op meer ingrijpende wijze is geschied. Aan de leening, welke is vrijgesteld van couponbelasting, is voor de houders der schuldbewijzen het voorrecht verbonden, dat deze schuldbewijzen tegen den pari- koers in betaling zullen worden aangeno men ter voldoening van de aanslagen in de vermogensbelasting (met alle daarop ge heven opcenten) en de verdedigingsbelas ting I. De verplichte jaarlijksche aflossing door uitloting bedraagt 7.500.000 versterkte en geheele aflossing kan te allen tijde plaats hebben. Voor zoover van de bovengenoemde facili teit voor het betalen van belastingen wordt gebruik gemaakt, treedt deze inbetaling- neming in de plaats van de aflossing door uitloting. Van het totaalbedrag der leening ad ƒ300.000.000 is reeds ƒ60.000.000 geplaatst. De wenschelrjkheid en het belang van deze leening zal geen nader betoog van noode hebben. Gezien de zeer groote bedra gen, welke noodzakelijk zijn om aan de eischen, die de huidige oorlogstoestand aan den Staat stelt, het hoofd te kunnen bieden, is het beroep op de kapitaalmarkt het aan gewezen middel. De leening wordt uitgegeven in stukken van ƒ1000, ƒ500 en ƒ100. Door inschrijving op deze leening zal on getwijfeld in breeden. kring worden mede gewerkt het land den noodzakelijken steun te bieden, opdat Nederland, ook in dit op zicht krachtig toegerust, zijn zelfstandig heid zal kunnen bewaren. Duitsch schip door Russen tot zinken gebracht. Een Russische duikboot heeft volgens Havas met kanonschoten buiten de haven van Mandyluotos een Duitsch stoomschip van 3324 ton, de „Bolheim", welk schip te Hamburg thuis behoort en met een lading hout op weg was naar Duitschland, tot zin ken gebracht. De gezagvoerder, de tweede officier en de telegrafist werden door granaten ge dood. 29 leden der bemanning werden ge red. Reuter meldt nader, dat het incident met de „Bolheim" zich heeft voorgedaan bij de plaats, waar het Duitsche stoomschip „Oliva" Vrijdag was beschadigd, nadat drie schoten op dit schip waren gelost. Dit geschiedde den nacht voor de Russische blokkade van Finland van kracht was. In het geval van de „Oliva" had een granaat den achtersteven getroffen. Het schip had toen gestopt doch mocht de reis voortzet ten nadat Russische zeelieden, die zich aan boord hadden begeven de papieren hadden onderzocht. Koning Leopold van België is kort geleden in ons land geweest om besprekingen te voeren met H. M. de Koningin. De vorst, die niet alleen koning, maar vóór alles ook mensch is, verkeerde bij die gelegenheid in den kring onzer Koninklijke familie. Bovenstaand tafereeltje zal ongetwijfeld weemoedige herin neringen hebben opgeroepen bij den nobelen Belg, wien nog maar zoo vrij kort geleden zijn echtgenoote ontviel.... Koning Leopold van België staat ons zeer na. En in dit verband is ook een passage uit het rapport inzake de Belgische neutraliteit van groote beteekenis. Er staat de theoretische veronderstelling in, dat Nederland zou worden aan* gevallen. De rapporteur acht de omstandigheden voor België dan veranderd, zoodat opnieuw zou moeten worden overwogen of het land neutraal zal blijven Ook in dit licht bezien, moet het bezoek, waaraan bovenstaande foto een herinnering is, voor ons land van zeer groot belang worden geacht. Britsch kolenschip op myn geloopen. Het Britsche kolenschip „Marwickhead" (496 ton) is Dinsdag aan de oostkust op een mijn geloopen en gezonken. Zes van de elf leden der bemanning worden vermist. De geredden zijn met „shock" in een zieken huis opgenomen. Bij de ontploffing werden hun. de kleeren van het lijf gerukt. Engelsch motorschip vergaan. Het 4500 ton metende motorschip „King Egbert" is gistermorgen vroeg in de Noordzee gezonken na een ontploffing. Men gelooft dat één lid van de 33 koppen tel lende bemanning verdronken is. De anderen werden gered door een neutraal schip, dat hen aan een reddingboot heeft overgegeven. Ook Zweedsch schip op mijn geloopen. Het Zweedsche s.s. „Toroe", groot 1400 ton, is naar uit Trelleborg gemeld wordt, in de Zweedsche territoriale wateren bij Falsterbo op een mijn geloopen. De beman ning is gered. Belgische visschersschepen in een Fransch mynenveld. Een vyftigtal Belgische visschersschepen is 12 mijl uit de kust in een Fransch mij nenveld geraakt. Drie mijnen, welke in de netten kwamen, zijn ontploft, waardoor een schip is gezonken en drie visschers werden gewond. Verscheidene schepen moesten hun netten in den steek laten, doch konden verder on gehinderd naar huis terugkeeren. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Sekeurfcwisseii utmwi de«i dotf De stryd ter zee woedt meedoogenloos voort. (Pag. 1, eerste blad). Rusland komt niet naar Genève. (Pag. 1, eerste blad)] De geredden van de „Tajandoen" in ons land teruggekeerd. (Scheepvaart), Het is niet onmogelyk dat kort na den oorlog een tunnel tusschen Engeland en Frankrijk tot stand komt. (Buitenland), Ernstig spoorwegongeluk in Duitsch land eischt 17 dooden. (Gemengd nieuws) Nederland gaat 300 millioen leenen. (Binnenland) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1