Breskensche Courant Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Talloozen vinden weer den dood in de golven Slecht weer belemmert de operaties in Finland. Hotel „Noordzee-Boulevard" mat**- Er komt een zeer belangrijke raadszitting. EERSTE BLAD VJissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 291 ZATERDAG 9 DECEMBER 1939 ADonnementsprys: 17 ct. pei week ot 2.20 pei Kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor tiet buitenland neme men eeD abonnement op bet postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regeJ meer 25 cent. Br) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer - 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling (Jitgave: Firma t. VAN HE VELDE Jr.,Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No. 66287 Eigen kantoren te: Breskens, 'ïorpsstraat, Tel.21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 15, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" TWEE DUITSCHE DUIKBOOTEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Harde slagen voor de Britsche koopvaardijvloot. Wederom heeft de wreede, meedoo- genlooze oorlog ter zee een groot aan tal menschenlevens geëischt terwijl vooral ook de Britsche koopvaardij vloot enkele harde slagen heeft ge kregen. De droeve balans ziet er als volgt uit Twee Duitscbe duikbooten door Brit sche vliegtuigen tot zinken gebracht Engelsehe torpedobootjager „Jersey" getorpedeerd en beschadigd 10 perso nen waarschijnlijk gedood 12 gewond. Engelsch s.s. „Merel" (1055 ton) by de Oostkust op mijn geloopen en ge zonken 15 of 16 dooden. Engelsch vrachtschip „Novasota" (8795 ton) op Atlantischen Oceaan ge torpedeerd 43 opvarenden vermist. Engelsch s.s. „Thomas Walton" (4460 ton) in het noorden van Noor wegen tot zinken gebracht 13 opva- rendén omgekomen. Duitsch motorschip „Odense" op Duitsche mijn geloopen en gezonken vermoedelijk 5 of 6 dooden. Op de Noordzee moet zich nog een scheepsramp hebben voltrokken. Ze ven personen werden door Britsche vliegtuigen in vlotten opgemerkt. La ter zijn zij door een. Deensch schip aan boord genomen. Een ton bommen op Duitsche duikboot. Vrijdagmorgen heeft een vliegtuig van bet Britsche kustccmmando, volgens het ministerie van luchtvaart, tijdens een pa- trouillevlucht een Duitsche duikboot aan de oppervlakte waargenomen. De machine viel de duikboot terstond midscheeps aan. De duikboot begon te zinken. Een tweede bom viel rechtstreeks boven op het vaar tuig. Nog eenigen tijd nadat de duikboot verdwenen was, zag men olie en luchtbel len naar de oppervlakte komen. Vrijdagavond laat heeft het ministerie van luchtvaart nog medegedeeld, dat gis teren nog een tweede Duitsche duikboot werd aangevallen door een vliegtuig van de kustbewaking terwijl het bezig was on der te gaan. Het vliegtuig liet een aantal bommen vallen waarna olievlekken op het water verschenen. Twee torpedojagers heb ben vijf minuten later dieptebommen af gevuurd. In gezaghebbende kringen te Londen wordt vernomen, dat bij den aanval op deze tweede duikboot het Britsche vlieg tuig bijna een ton bommen op de duik boot heeft doen neerkomen, terwijl deze slechts even onder de oppervlakte was. Vervolgens werden de torpedojagers ont boden om dieptebommen af te geven. De duikboot patrouilleerde in den At lantischen Oceaan, toen ze door een vlieg- boot van de kustwacht, welke met het oog op de lage bewolking op 300 meter boven den zeespiegel vloog, werd waarge nomen. Getorpedeerde Britsche torpedo jager thans in een haven. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de torpedobootjager „Jersey" Donderdag middag beschadigd is door een torpedo. Het schip ligt thans in een haven. Er worden tien opvarenden, 2 officieren en 8 manschappen vermist. Men gelooft, dat zij om het leven zijn gekomen. Twaalf op varenden zijn gewond. De „Jersey" is een torpedobootjager van 1690 ton. Het vaartuig was eerst in April van dit jaar gereed gekomen. Naar wordt medegedeeld werd.de duik boot, welke den torpedojager „Jersey" heeft beschadigd, vervolgens tot zinken gebracht. Het Engelsehe s.s. „Merel", groot 1055 ton, is in vier minuten gezonken na op een mijn te zijn geloopen buiten de oost kust van Engeland. Slechts twee van de 17 of 18 opvarenden werden gered. Beiden zijn gewond. Het vrachtschip „Novasota" van de Rcyal Mail Line, groot 8795 ton, is gis termiddag op den Atlantischen Oceaan ge torpedeerd en gezonken. 43 opvarenden worden vermist. 35 geredden zijn gisteren in een haven aan de zuidkust van Enge land aan land gezet, 9 anderen in een an dere haven. De „Novasota" zonk in acht minuten. Vele leden der bemanning werden, toen bet schip zonk, mee de diepte ingezogen. De geredden zwalkten drie uur in de boo ten rond voor zij opgepikt werden. Het Britsche stoomschip „Thomas Wal ton" (4460 ten) is te Westfjorden in het noorden van Noorwegen tot zinken ge bracht. Er werd een explosie waargeno- men. Elf leden der bemanning zrjn door een Duitsch schip gered. Vermoedelijk de »»Sebu" (1894 ton) uit Oldenburg. De twaalfde man was reeds dood, toen hij aan boord genomen werd. Elf andere leden der bemanning zijn in een reddingboot gegaan. Noorsche schepen hebben hen gevonden, me,^ ^Un kameraden aan boord van de »Sebu" werden zy naar de Noorsche ha ven Bodoe gebracht. De gezagvoerder van de „Thomas Wal ton" heeft in een interview verklaard, dat er 35 man aan boord waren. Aangezien er 22 gered zijn, zijn er dus 13 omgekomen. Elf slachtoffers zijn naar men gelooft op slag gedood door de ontploffing, die zich tusschen boeg en brug voordeed. Het schip brak in tweeën en zonk in tien minuten. Men gelooft, dat slechts- één der gedooden een Engelschman was, de overigen waren Laskaren. Een avontuurlijke redding. Zeven overlevende zeelieden van een schip, welks indentiteit nog niet bekend is, zijn op de Noordzee gered. De navigator van een Britsch vliegtuig, dat op een hoogte van 600 voet naar zijn basis terugkeerde, zag twee kleine voor werpen in zee liggen. Hij dacht, dat het mijnen waren, en de bestuurder van het vliegtuig maakte zich gereed ze met ma- chinegeweervuur te vernietigen. Nadat men het object nauwkeuriger met den ver rekijker in het oog genomen had, ontdekte men, dat het hier twee aan elkaar gebon den vlotten betrctf. Het vliegtuig, geen wa tervliegtuig, waarschuwde een tien mijl verder varend Deensch schip, de „Ivar", en seinde tien minuten lang met een lamp naar den Deen. Het schip wijzigde zijn koers echter niet, aangezien de signalen niet werden begrepen. Het toestel keerde daarop terug naar de vlotten, die door den dikken mist eerst niet konden worden teruggevonden. De radiotelegrafist van bet vliegtuig bracht toen contact tot stand met het Noorsche schip „Lyng" en gaf de positie van de vlotten op. Teen kwam ock het Deensche schip „Ivar" ten tooneele, dat de door het vliegtuig ingeslagen rich ting gevolgd had. De gezagvoerder van het vliegtuig vloog voor de „Ivar" heen en weer en geleidde het schip op deze wijze naar het vlot. In een zware zee werd toen een kleine bpot neergelaten en kon den de zeven schipbreukelingen gered wor den. Eerst toen de reddingboot aan boord van de „Ivar" gehaald was, keerde het vliegtuig naar zijn basis terug. Duitsch schip op een myn geloopen. Het agentschap Ritzau deelt mede, dat het Duitsche motorschip „Odense" in het mijnenveld bij Langeland (Denemarken) op een Duitsche mijn is geloopen. Het schip is onmiddellijk gezonken. Vermoede lijk is de uit vrjf of zes koppen bestaande bemanning om het leven gekomen, hoewel zich verscheidene Duitsche schepen naar de „Odense" begaven. RUSSEN ZOUDEN ZWARE VERLIEZEN HEBBEN GELEDEN. De Noorsche „Dagbladet" meldt Er is zware sneeuw gevallen op het front van Petsamo, waardoor de operaties te land en in de lucht tegengehouden wer den. Gemeld wordt, dat de Russen zware verliezen hebben geleden, toen zy troepen aan land zetten te Liinahamari. Toen de Sovjet-Russische booten de kust naderden, deed zich, zoo wordt gemeld, een verschrik kelijke ontploffing voor, waardoor gewel dige rotsblokken in zee stortten. Een aan tal booten kapseisde en verscheidene hon derden mannen verdronken. Tegelijkertijd openden Finsche machinegeweren het vuur. Te Stockholm wordt verklaard, dat de Finsche artillerie Vrijdag bij het Ladoga- meer de Russische stellingen heftig heeft bestookt en de Russische batterijen tot zwijgen heeft gebracht. Gezegd wordt, dat het draagbare anti- tankgeweer een Finsche uitvinding zeer doeltreffend blijkt. Het Zweedsche telegraafagentschap meldt Het schijnt, dat het Sovjet-Russische le ger in Karelië zijn grootste inspanning concentreert in den sector van Kaipale. De weerstand der Finnen is zeer doeltref fend en de Mannerheim-linie is niet be reikt. De Finnen passen een tactiek toe, die de Russische soldaten tot dusverre nog niet hadden ontmoet. De troepen strijden namelijk in afzonderlijke compagnieën, het geen zeer groote voordeelen biedt in een zoo weinig begaanbaar terrein als het Karelische gebied. De Sovjet-Russische troepen daarentegen doen massale aanval len en worden door de Finsche mitrailleurs weggemaaid. Finsch communiqué van Vrydag. Het Finsche communiqué van Vrijdag verklaart jaeger De vijand heeft zijn aanval bij Taillalenjoki ten westen van het Ladoga- meer voortgezet. De aanval werd afgesla gen. Aan de oostgrens heeft de vijand thans het dorp Suomussalni bezet. Vloot De vijand heeft net eiland Suur- sari (Hogland) in de Finsche Gcilf bezet en de eenige twee dorpen aldaar verwoest. LuchtmachtVandaag zijn geen lucht aanvallen gedaan. Russisch legerbericht. Het hoofdkwartier van het Russische militaire district Leningrad deelt mede Op 8 December hebben de troepen van het militaire district Leningrad den opmarsch in alle richtingen voortgezet. In de ooste lijke sectie van de landengte van Karelië hebben de Russische troepen, die op 7 De cember de Finsche verdedigingslinie langs de rivier Taipaleenioki en de waterlinie van Vuoksi hebben doorbroken, hun suc ces in noordelijke richting en op de flan ken ontwikkeld. Met het oog op het ongunstige weer, is de luchtmacht niet in actie gekomen. Wel werden verkenningsvluchten gedaan. Geen Finsche luchtaanval op Baltiskl. De berichten als zouden Finsche vlieg tuigen de Estlandsche haven Baltiski ge bombardeerd hebben, worden te Helsing- fors officieel tegengesproken. DINEERT in RESTAURANT Zondags een speciaal Menu a 2.50 per couvert. -rurmv v-t - - IN DE VOORSTE DUITSCHE STELLINGEN AAN DEN RIJN. STADSNIEUWS VLISSINGEN Bouw van 130 nieuwe woningen voorgesteld. De gemeente moet zich voor 494.000.garant stellen. Wij hebben gisteren reeds gemeld, dat de gemeenteraad a.s. Vrijdagmiddag te 2 uur in openbare vergadering bijeen komt. Bur gemeester en Wethouders hebben den Raad voor deze vergadering de volgende voor stellen ter behandeling doen toekomen Regenten Burger Weeshuis. Bij dezen hebben wij d© eer uwe vergade ring aan te bieden het door het College van Regenten over het Burger Weeshuis ingediend dubbeltal ter voorziening in de vacature welke op 31 December a.s. zal ontstaan wegens periodieke aftreding van den heer W. Anker Sr. 1. de heer W. Anker Sr. (aftredend) 2. de heer M. Vader. Commissie van toezicht Nijverheids onderwijs. Ter voorziening in de vacature, wélke op 1 Januari a.s. in de Commissie van toe zicht op het nijverheidsonderwijs ontstaat door de periodieke aftreding van den heer I. J. van de Velde, hebben wij de eer u het volgende door deze commissie aanbevolen dubbeltal aan te bieden 1. de heer L J. van de Velde (aftre dend) 2. de heer J. W. Daamen, onderbaas in de machinefabriek der N.V, Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Commissie tot wering van schoolverzuim. Volgens artikel 21 der leerplichtwet worden de leden der Commissie tot wering van schoolverzuim benoemd voor den tijd van drie jaren. Dit tijdvak zal op 1 Janu ari a.s. verstrijken. Van de aftredende leden kunnen de hee- ren A. M. de Bont, K. de Visser en H. B.- J. Knoop zich voor een eventueel© herbe noeming niet meer beschikbaar stellen. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer u na ontvangen advi.es dezer commissie de volgende dubbeltallen ter benoeming voor te dragen categorie I (vertegenwoordigers der per sonen, die ingevolge artikel 1 der leer plichtwet aansprakelijk- zijn voor het on derwijs der op een lagere school in de ge meente ingeschreven leerlingen) a. 1. de heer B. M. Wijtenburgi boekhou der bij het Gemeentelijk Waterleidingbe drijf 2. de heer C. A. Kamermans, teekenaar bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde". b. 1. de heer D. de Waart, leeraar aan ds Zeevaartschool b. de heer B. E. van Bruggen, leeraar aan de Zeevaartschool. categorie II (vertegenwoordigers der openbare onderwijzers) 1. de heer G. van de Kreke (aftredend) 2. de heer F. C. Wijsveld, onderwijzer aan school B. categorie III (vertegenwoordigers der onderwijzers bij het bijzonder lager onder wijs in de gemeente) a. 1. de heer B. H. Ligteringen (aftredend) 2. de heer C. A. de Rijke, onderwijzer aan de bijzondere school aan de Verkuijl Quakkelaarstraat. b. 1. mejuffrouw H. A. Belfroid, onderwij zeres aan de R.K. Meisjesschool 2. mejuffrouw M. C. H. ten Hacken, on derwijzeres aan de R.K. Meisjesschool. categorie IV (vertegenwoordigers der overige meerderjarige ingezetenen) a. 1. de heer A. de Mol (aftredend) 2. de heer L. Nonnekes, modelmaker bij de N.V. Koninklijke Maatschappij J}de Schelde". b. 1. de heer G. Harlaar (aftredend) 2. de heer H. van Leeuwen, leeraar aan de Zeevaartschool. Ondershandsche aanbesteding van school-verbouwing. Bij uw besluit van 18 Augustus jl. no. 8 werd besloten tot het verbouwen van het schoolgebouw aan de Groots Markt c.a., deels bestemd voor de Vereeniging tot be vordering van Christelijk lager onderwijs. In verband met de buitengewone tijdsom standigheden werden reeds door ons met het oog op een te verwachten belangrijke stijging der prijzen van de bouwmaterialen, in de maanden September en October jl. de materialen voor deze verbouwing aange schaft. Thans blijkt, dat overeenkomstig onze verwachting deze prijzen werden verhoogd, zoodat door deze materialen aan te schaf fen de gemeente een aanmerkelijk finan cieel voordeel heeft verkregen. Waar de materialen voor dit werk aan wezig zijn, dient de uitvoering daarvan nog slechts plaats te hebben. Uitvoering van dit werk zonder bijleve- ring der materialen leent zich echter niet voor openbare aanbesteding. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer u voor te stellen ons machtiging te verleenen de uitvoering van genoem de verbouwing ondershands aan te beste den. Verlenging van den boiiwtermijn. Bij raadsbesluit van 8 Juli 1938, no. 14c. werd aan den heer J. G. de Muynck q.q. te Vlissingen, verkocht een perceel grond aan den Singel ter oppervlakte van 1683 M2., onder voorwaarde, dat deze grond binnen een jaar na de dagteekening van gemeld raadsbesluit moest worden bebouwd. Ongeveer de helft van dezen grond werd met woonhuizen bebouwd. In verband met de abnormale omstan digheden, welke zich reeds sedert April jl. doen gevoelen, ondervindt de heer de Muynck ernstige moeilijkheden bij zijn po gingen om den overblijvenden grond te be bouwen. Naar aanleiding hiervan verzoekt hij den hiervorenbedoelden termijn van één jaar, waarbinnen de grond moest wor den bebouwd, met één jaar te verlengen, alzoo tot 8 Juli 1940. Aangezien wij het gedane verzoek rede lijk achten, hebben wij de eer u voor te stellen in dit bijzondere geval de verzochte verlenging van den termijn, waar binnen gebouwd moet worden, toe te staan. Bouw van 130 nieuwe woningen en verkoop van grond hiervoor. Het voorstel van ons college tot verkoop van grond, benoodigd voor den bouw van 130 woningen, aan de Woningbouwvereeni- ging „Sint Willibrord", tot het garandeeren van rente en aflossing eener geldleening en tot het aangaan van een overeenkomst met genoemde vereeniging, werd in uwe vergadering van 26 Mei jl. aan de orde gesteld en na eenige bespreking aangehou den. Van verschillende zijden werd betoogd, dat het noodzakelijk was, alvorens op het verzoek der R.K. bouwvereeniging te be schikken, af te wachten, in welke mate de toen in aanbouw zijnde woningen van „Ge meenschappelijk Belang" en van „Goed Wonen" invloed zouden uitoefenen op de Vlissingsche woningmarkt. Tevens werden bezwaren tegen het voor stel geuit, welke van principieelen aard waren. Om de beantwoording van deze laatstgenoemde opmerkingen voorop te stellen, deelen wij U mede, dat wij het recht van elke groep van personen om een woningbouwvereeniging te stichten erkennen, indien zij zich daar bij richt naar de wettelijke bepalingen Dit nummer bestaat uit 4 bladen sftrotg Weer vele slachtoffers van den oorlog ter zee. (Pag. 1, eerste blad) Voorstel om 130 woningen te bouwen; de gemeente moet voor 494.000 ga rant zyn. (Stadsnieuws Vlissingen) ingrijpende veranderingen bij de Ze- gam te verwachten. (Stadsnieuws Vlissingen), Slecht weer belemmert de operaties in Finland. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN betreffende de volkshuisvesting. Naast de bestaande bouwvereenigingen kon, naar onze meening, een R.K. bouwver eeniging een plaats niet worden ont zegd. By Koninklijk besluit van 21 Januari jl. werd op grond van de overweging, dat uit de statuten der vereeniging blijkt, dat zij uitsluitend ten doel heeft in het belang van verbetering der volkshuisvesting werk zaam te zijn, aan de woningbouwvereeni ging „Sint Willibrord" rechtspersoonlijk heid verleend en werd zij tevens toegelaten als vereeniging uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werk zaam. Voorts is het bezwaar geopperd, dat men alleen als lid der vereeniging kon worden toegelaten als men lid was van een R.K. stands- en/of vakorganisatie van werk nemers. Aan het door één der leden van uwe vergadering gedane verzoek om deze bepa ling uit de statuten te lichten, kan niet worden voldaan, daar de gestelde eisch de kern vormt van de opgerichte R.K. vereeni ging, zooals er meerdere in den lande met denzelfden opzet en gelijke eischen zijn ge sticht. Naar onze meening gaat het in hoofdzaak om het doel der vereeniging, hetwelk in de statuten is belichaamd. Volgens art. 2 beoogt de vereeniging het stichten van hygiënisch ingerichte woningen, die vol doen aan de behoefte van een in bescheiden financieele omstandigheden verkeerend ge zin, ten einde aan deze personen uit den werknemenden stand of daarmede gelijk te stellen personen te verhuren. Deze doelstelling is dus zeer ruim om schreven, zij bevat geen beperking ten op zichte van het belijden van een bepaalden godsdienst en voldoet ten volle aan den geest der Woningwet, De bevoorrechting van de leden-huurders boven de huurders- niet-leden moet men met een beroep op de praktijk der bestaande bouwvereenigingen niet overschatten. Waar men weet, dat de belangen van de huurders door de Vlissing sche besturen der bouwvereenigingen op uitstekende wijze worden behartigd, wordt de bestuurstaak aan de bestuursleden gaar ne in de praktijk overgelaten. Dat de leden bij het huren der woningen boven de niet-leden een recht van voorkeur bezitten, is te billijken, wijl de leden ver plicht zijn één of meer aandeelen in het kapitaal der vereeniging te nemen. Ten aanzien van de materieele vraag, of na den bouw der nieuwe complexen woningen van „Gemeenschappelijk Be lang" en van „Goed Wonen" zich nog de behoefte aan woningen doet gevoe len, kunnen wy U mededeelen, dat de nieuwe reeksen woningen van „Ge-

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1