Breskensche Courant Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de De „Tajandoen" is na een hevige ontploffing gezonken De Schelde-diensten varen weer Van vandaag af de normale winterdienst. Slachtoffers van den oorlog ter zee. Luchtgevechten boven de Noordzee. II I? Z, ZlJ bra"dt PHILIPS De torpedeering van de „Sliedrecht". BLOEDIGE GEVECHTEN NABIJ PETSAMO 77ste JAARGANG NUMMER 270 VRIJDAG 8 DECEMBER 1939 t t 22.20 pél zonderlrjke I ne men een 1 gemeente, n ¥iissingsche Courant AOonnemeatsprys: Tl ct. pet iveelt ol Kwartaal. Franco per post f 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor Het buitenland neme men eeD abonnement op net postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels 11.25, leder, regel meer 25 cent. Bft abonnement special-; prijs- Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Imax. 10 regels). Derde plaatsing gratts. Vooruitbetaling Uitgave: Firma D.VAJN Oh. VULUF Jr.,Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No. 66281. Eigen kantoren te: Breskens, 'lorpsstraat, rel. 21 Oost- en West-Sonburg, Kanaalstraat 15, Tel. 35 V. Alle passagiers gered. Zes leden der bemanning worden vermist. Schip met geredden in moeilijkheden geraakt. Donderdagmiddag is bij de Stoom vaart Mij. „Nederland" een telegram binnengekomen, dat gezagvoerder Roe- terink van de „Tajandoen" van het Belgische schip „Louis Sheid" af via Landsend Radio naar Amsterdam had afgezonden. In dit telegram berichtte de kapitein, dat de „Tajandoen" ver loren ging na een hevige ontploffing en in 25 minuten zonk op S0 mijl ten Noorden van Ouessant. Alle passagiers, zoo meldde de kapitein, werden gered, terwijl zes leden van de bemanning vermist worden. Hun namen zijn de tweede machinist K. P. Bakker uit Am sterdam, de vierde machinist P. Ver- gunst uit Leiden, de matroos G. Bylsma Szn. uit Ballum (Ameland), de licht matroos J. Stoker Wzn. uit IJmuiden, de lichtmatroos G. H. Schots uit Amers foort en de tweede handlanger W. Vis- schers uit Diepenveen (Overijssel). De geredde opvarenden van de „Tajandoen" zijn Donderdagavond van de „Louis Sheid" aan land gebracht. De reddingsboot, welke de overlevenden van de „Tajandoen" heeft afgehaald van de „Louis Sheid" heeft groote moeite ge- bad hen aan land te brengen, daar het water aan de kust ondiep en gevaarlijk is. Een klein bootje nam de overlevenden van de reddingsboot over en bracht hen aan land, waarna zij de steile klippen opklau terden, hetgeen voor velen der geredden, die schaars gekleed waren en geen schoe nen aan hadden, niet zonder moeite ge paard ging. Toen zij den top bereikt had den, werden zij naar het hotel gébracht en verzorgd. De overlevenden die zeer vermoeid wa ren, zijn later door een ambulance-auto 50 kilometer vervoerd naar d' dichtsbijzijnde stad. Zij zijn 61 in getal, waaronder 14 passagiers, ine. 3 vrouwen én 2 kinderen. Een der geredden verklaarde, dat zij drie uur lang in de reddingsboot geweest was, alvorens zij gered werden door een Italiaansch schip, welks bemanning hen zeer vriendelijk behandeld had, alvorens hen over te geven aa: het s.s. „Louis Sheid". Wat gezagvoerder J« B. Roe te rink vertelde. De gezagvoerder van de „Tajandoen", de heer J. B. Roeterink, heeft een drama tisch verhaal gedaan over de wijze, waarop de opvarenden van zijn schip hébben ge tracht het veege lijf te redden. Na aan land te zijn gekomen, werd de gezagvoerder met een anderen officier in een postkantoor ondergebracht waar hij vertelde, dat alle passagiers en een aan tal leden van de bemanning in de kooien waren, toen de ontploffing, welke het schip heeft doen ondergaan, plaats vond. Na gezegd te hebben, dat zich 14 passa giers aan boord bevonden onder wie vijf vrouwen vervolgde de heer Roeterink Het was een verschrikkelijke ontplof fing welke zulk een schade heeft aan gericht, dat het schip binnen een kwar tier zonk. Gelukkig waren wij in staat alle passagiers en leden der bemanning met uitzondering van twee machinisten en vier zeelieden in de vier redding booten te krijgen, voor het schip ver ging. Toen begon een grimmige strijd om de veiligheid. De ontploffing had de stookolie aan de oppervlakte van de zee gebracht en rond het schip bevond zich spoedig een hoog brandend meer, dat zich in de buurt van het zinkende vaartuig verspreidde. De bemanningen der reddingbooten deden wanhopige pogingen om hun booten buiten deze oliemassa te houden en het was gelukkig, dat alle booten daarin zijn geslaagd. Ik weet niet, aldus de heer Roeterink, of de „Ta jandoen" door een myn of door een torpedo is tot zinken gebracht. De ont ploffing heeft zich voorgedaan om kwart over vijf 's morgens. Het was donker en bitter koud. De heer Roeterink voegde hieraan nog me, dat de passagiers en die leden van de bemanning, die sliepen, direct hun jassen andere kleedingstukken aanschoten voor haar het dek renden en zich in de red dingbooten begaven. Tot de passagiers be hoorden vijf vrouwen en twee kinderen van 5 en 12 jaar. Wij waren zoo gelukkig, te worden opgepikt, nadat we pas 2 y2 uur in de booten hadden rondgezwalkt. Ik bracht de „Tajandoen" over van Antwerpen naar Batavia. HET REDDENDE SCHIP AAN DEN GROND GELOOPEN. Het Belgische stoomschip „Louis Sheid", dat met opvarenden van de „Tajandoen" op weg was naar een haven aan de zuidkust van Engeland, heeft Donderdagavond om streeks half negen een noodsein gegeven, meldende, dat het schip bij Start Point aan den grond, zat en assistentie verlangde. Donderdagavond laat bevonden zich nog steeds reddingbooten in de buurt van het zich in moeilijkheden bevindende schip. Het schip werd op eenige scherpe rots blokken geworpen. Politie en bewoners der aan de kust-ge legen dorpen begaven zich met spoed naar de plaats van het schip, teneinde alle mo gelijke assistentie te verleenen. De gezag voerder van de „Louis Sheid" heeft sleep- booten en reddingbooten gevraagd. Uit twee havens zijn reddingbooten uit gevaren. Een ervan is tijdig aangekomen om de passagiers met behulp van een touwladder aan boord te nemen en dezen in een nabije haven aan land te zetten. Tot laat in den avond was de andere red dingboot in de buurt. De zee werd toen wat kalmer. Een sleepboot van de marine werd uit de dichtstbijzijnde marinehaven gezonden en men hoopte, dat hét Belgische schip, wanneer de zee wat zou gaan liggen, zou kunnen worden weggesleept. Wegens het zware weer heeft de red dingboot twee uur noodig gehad om van de „Louis Sheid" het land te bereiken. Iemand die uit zyn huis de plaats kan zien, waar de „Louis Sheid" aan den grond is geraakt, heeft tegenover Reuter ver klaard, dat een sleepboot en een redding boot Donderdagavond om elf uur in de buurt van het Belgische schip waren. Het scheen dat het Belgische schip in het zand zat en dat het vroeg in den ochtend mo gelijk zou zijn het bij vloed vlot te bren gen. De zegsman geloofde niet dat het schip op d.s rotsen is geraakt. Hij en zijn dochter hadden Donderdagavond van de veranda van hun huis gezien dat de „Louis Sheid" aan den grond raakte. Alle neu trale schepen varen met de lichten op en we konden zien, dat het een aardig groot schip was. Het kwam steeds dichter bij en toen ik zag, dat hst aan den grond zou raken belde ik de kustwacht op, doch deze had reeds hulp uitgezonden, en een red dingboot kwam langszij, later gevolgd door een sleepboot. Indien het schip in onmid dellijk gevaar zou verkeeren zouden deze schepen volgens den zegsman iedereen van boord van het Belgische schip hebben over genomen in plaats van in de buurt ts blij ven. Men gelooft,dat de bemanning van de „Louis Sheid" aan boord zal blijven. Het verluidt, dat het schip niet ernstig lek ge- De Provinciale Stoombootdiensten op Ooster- en Wester-Schelde hervatten heden den normalen dienst volgens de winterdienstregeling. Een uitzondering wordt gemaakt voor den dienst ViissingenNeuzen. De boot die om 13 u. 50 van Neuzen vertrekt is 20 minuten vervroegd en vaart dus om 13 u. 30 af. Ook de boot die om 16 uur uit Viissingen vertrekt is 20 minuten ver vroegd en gaat dus om 15 u. 40 weg. Natuurlijk verheugt het ons, dat de ver bindingen met Zeeuwsch-Vlaanderen goed deels worden hersteld. Het besluit waarvan wij hierboven melding maken, bevestigt echter tevens de gegrondheid van de cri- tiek in ons commentaar van Woensdag 6 December. Nogmaalswanneer op een gegeven oogenblik onomstootelijk komt vast te staan, dat zich op de Westerschelde mij nen bevinden die gevaar opleveren, zette men de diensten onmiddellijk stop. Wij zul len dan de eersten zijn om de juistheid van zulk een verstandigen maatregel te onder schrijven. Want menschenlevens en mate riaal zijn te kostbaar om er iets mee te wagen. Maar wij hopen tot dat oogenblik gespaard te worden voor verdere overijlde besluiten die in een belangrijk deel der provincie moeilijkheden van velerlei aard tot gevolg hebben. NOORSCH S.S. „BRITTA" BUITEN ENGELSCHE KUST VERGAAN. Het Noorsche s.s. „Britta" is Woensdag avond om elf uur ten zuidwesten van Landsend vergaan; Het schip had een wa terverplaatsing van 10.000 ton netto en 6200 ton bruto. De treiler O. 295 uit Ostende, die op de Éngelsche vi^chgronden voer, heeft 25 schipbreukelingen van de „Britta" aan boord genomen. Het schip had een beman ning van 31 koppen. Men vreest, dat zes hunner verdronken zijn. De geredden, on der wie zich zes gewonden bevinden, - zijn te Newlyn aan land gezet. Zweedsch schip tot zinken gebracht. De „Vinga", een Zweedsch schip, 1930 ten, is volgens een uit Gothenburg ontvan gen telegram, door een ontploffing ver gaan. De geheele bemanning, 21 koppen, is door een Deensch stoomschip gered. Treiler op een mijn geloopen. Woensdag is de treiler „Washington" op de Noordzee op een myn geloopen. Acht opvarenden zijn omgekomen. Een zeegevecht by de Noorsche kust. Vreemde oorlogsschepen van niet her kende nationaliteit zijn, naar Reuter uit Oslo meldt, waargenomen buiten Algeroe, ten westen van Bergen (Noorwegen). Zij vuurden op een onbekend doel. Er zijn gisteren geen vliegtuigen gezien. Woens dag echter is een groote bommenwerper van Noorsch gebied waargenomen. Britsch schip gezonken. Het Britsche schip „Thomas Walton" is volgens het D.N.B., gisteren nabij Vest- fjorden in het noorden van Noorwegen, na een hevige ontploffing gezonken. De uit 22 man bestaande equipage is naar Bodoe gebracht. Van gezaghebbende Britsche zyde wordt vernomen, dat gisteren vijandelijke vlieg tuigen in twee ontmoetingen met Britsche luchtstrijdkrachten boven de Noordzee af geslagen zijn. De vijandelijke toestellen waren reusachtige Dornier-vliegbooten, die ernstig beschadigd werden. Een Britsch toestel bevond zich ver van zyn basis op een patrouille ten noorden van Helgoland, toen het de vliegbooten waarnam. In het district Firth of Forth werd gis teren luchtalarm gemaakt. Na 35 minuten werd echter het signaal „alles veilig" ge geven. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelde mede dat acht vijandelijke vliegtui gen gistermiddag de kust zijn genaderd in het gebied van de Firth of Forth. Ge vechtstoestellen van de Royal Air Force stegen op om ze op te vangen en om streeks kwart voor een kregen zij contact. De vijand werd verdreven en er werd waargenomen, dat een van zyn vliegtuigen getroffen werd. Er zijn geen bommen neergeworpen.. Voorts deelde het ministerie van lucht vaart nog mede dat vliegtuigen van het kustcommando der R.A.F. Woensdag bo ven de Noordzee den strijd aangebonden hebben met den vijand. Een toestel bracht zware schade toe aan een Dornier watervliegtuig. Men acht te het hoogst onwaarschijnlijk, dat dit vliegtuig zyn basis nog zcu kunnen berei ken. Een tweede Dorniertoestel werd drie maal aangevallen. Ook dit werd getroffen en er sloegen vlammen uit, doch het toe stel verdween later in de wolken. Een patrouillevliegtuig keerde niet te rug. Men gelooft, dat dit het toestel kan zijn, waarover gesproken wordt in het communiqué van het Duitsche opperbevel en dat in botsing zou. zijn gekomen met een Duitsch vliegtuig tijdens een gevecht, zoodat beiden in zee gestort zijn. Volgens het dertiende communiqué van de koninklijke luchtmacht werden 45 per sonen gedood en worden 3 vermist. Ml lh!t*der uur, EZ»'»'GTt<jV00RU; Royaal met licht Tof fwinfiV,Vaarc''9c'- ^inige lr Proc^t SP°"°9 a?n °[erte- Pa.n de aanschaft?0"1 5"i* van do fa» 1195' i draagt I p de- j In ieder middenlicht ISO dekalnmen Dit nummer bestaat uit 2 bladen ^eliettrlcwtssew den cioq De „Tajandoen" is na een hevige ont ploffing gezonken 6 opvarenden wor den vermist. (Pag. 1, eerste blad), De regeering heeft stappen in Duitsch- land gedaan in verband met de torpe deering van de „Sliedrecht". (Pag. 1, eerste blad), De Provinciale bootdiensten varen weer (Pag. 1, eerste blad), De Finnen houden stand. (Pag. 1, eerste blad), Ernstig ongeluk op de spoorlijn LeeuwardenGroningen op het laatste moment voorkomen. (Gemengd nieuws) Luchtgevechten boven de Noordzee. (Pag. 1, eerste blad) De regeeritig heeft stappen gedaan bij de Duitsche regeering. De Regeeringspersdienst meldt f Nadat de scheepsverklaring van de overlevenden van het motortankschip „Sliedrecht" nopens de torpedeering van het vaartuig is ontvangen en kwam vast te staan, dat de torpedeering door een Duitsche duikboot is geschied, heeft de regeering Woensdag de noo- dige stappen gedaan hij de Duitsche regeering. Leege reddingsloep aangespoeld. Bij de reederij Phs. van Ommeren te Rot terdam is bericht ontvangen, dat op de westkust van een der Hebrideneilanden, voor de kust van Schotland, de tweede red dingboot van het getorpedeerde Nederland- sche m.s. „Sliedrecht" is aangespoeld. Er bevond zich geen uitrusting meer in de sloep, noch eenige andere aanduiding, die zekerheid kan geven omtrent het lot der vermisten. De mogelijkheid wordt dan ook nog steeds niet uitgesloten geacht, dat zij door een passeerend schip zouden zijn opgenomen. De Finnen houden moedig stand en melden successen. De militaire operaties in Finland zijn Donderdag vooral beïnvloed, door den dooi, zoowel op d© Karelische landengte als ten noorden van het Ladogameer. Zooals dat vaak het geval is in hst oosten van Fin land, volgen op zwaren sneeuwval bijna warme dagen. De vorige maand is de grond door het nog al zachte weer niet diep bevroren en zoodra .de dooi begint, worden de w-egen modderpoelen, waar iedere beweging moeilijk wordt, aldus Havas. Op zee en in de lucht hing gisteren bo ven Helsingfors een dichte nevel. De 50 meter hooge toren van het Olympisch sta dion was volstrekt onzichtbaar. Luchtaan vallen en luchtverkenningen konden dan ook vrijwel niet plaats vinden. Ook de scheepvaart in. de Finsche Golf werd door den mist onderbroken. Wat de slachtoffers van het luchtbom bardement op Helsingfors betreft, de lijst der dooden is nog niet volledig. In do en kele uren daglicht, dat men de opruimings werkzaamheden verrichten kon, vond men nog steeds dooden onder de puinen. Reuter meldt, dat Russische oorlogs schepen gisteren naar Finsche oorlogsbo dems hebben gezocht buiten de Zweedsche kust. Uit Haparanda is gisteravond ge meld, dat een veldslag, die de bloedig ste genoemd wordt, welke nog is voor gekomen, woedt in de nabijheid van Petsamo. Geraamd wordt, dat de Rus sen 7000 man in het veld hebben ge bracht, toen de slag begon en reeds 2000 man hebben verloren. Men blijft te Helsingfors verzekeren, dat de Finsche troepen de aan de Noordelijke IJszee gelegen haven Petsamo nog steeds bezet houden. De vermaarde nikkelmijnen bevinden zich op 25 km. van de kust en 60 km. van de Russische grens. Tot dusver zijn zy niet rechtstreeks bedreigd.. Gistermorgen werd uit Petsamo verno men, dat de arbeiders die werken aan den bouw eener electrische centrale te Pats- joki, welke de nikkelmynen vari stroom moet voorzien, nog steeds aan het werk zijn. Uit Kirkenaes werd aan Havas te Oslo gemeld, dat de Finnen aan het front bij Petsamo eenige successen hebben behaald en dat zij 3 km. zijn vooruitgetrokken. Ook schijnt gisteren een gevecht te zijn geleverd ter reed© van Alderoe tusschen oorlogsschepen en vliegtuigen. Naar het opperbevel van bet Finsche le ger in een communiqué mededeelt, zijn de Russisch» troepen Woensdag in Karelië tot het offensief overgegaan. Finsche troepen hebben een tegenoffensief ingezet. In het oosten van Karelië werden 4 Russische tanks buitgemaakt. Bij Salmis heeft het Russische leger gas gebruikt. De operaties ter zee beperken zich, voor zoover de Rus sische eenheden betreft tot een tamelijk, onzuiver schieten op de Finsche kust. De kustartiïlerie heeft zekere successen behaald. De Russische luchtmacht ont plooit eenige activiteit ten noorden van. het Ladoganieer doch haar bombardemen ten hebben geen schade veroorzaakt, Sovjet-Rusland begint blokkade. Volgens een mededeeling door de Noor sche marine ontvangen van het volkscom missariaat van buitenlandsche zaken der Sovjetunie zou Sovjet-Rusland van heden middag 12 uur af de Finsche kust in de Botnische Golf en de Finsche kust in de Finsche Golf blokkeeren. Sancties tegen Rusland? De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph zegt, dat Groot-Brittan- nië, naar hij heeft vernomen de voorstellen, welke naar verwacht wordt tijdens het weekeinde te Genève zullen ter sprake ko men, met betrekking tot het toepassen van sancties tegen Rusland, zal steunen. Finsch gezantschap vertrokken. Het personeel van bet Finsche gezant schap te Moskou is gisteravond met den gewonen trein naar Dunaburg in Letland vertrokken. Uit verschillende bronnen verneemt men, dat de Duitsche ambassade den vertegen woordigers van onderscheidene kleine sta ten heeft doen weten, dat de Sovjet-Unie hun aanwezigheid op het station bij het vertrek der Finnen als een demonstratie tegen Moskou zou beschouwen.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1